De inpoldering van de Noordsche Buurterpolder In het oog gestoken WOENSDAG 2 NOVEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 Uit het Sudetenduitsche gebied zijn te Rotterdam 12500 ronde glastegels aange komen, welke voor de kap van het nieuwe beursgebouw bestemd zijn. Door eenige Sudetenduitsche meisjes worden de laatste werkzaamheden aan de tegels verricht TANDPASTA -ió v&iHukk&üjk! TER AAR A. DEN HORN t Een oud-pauselijk Zouaa* Hedennacht is in het St. Antonius Rust oord alhier overleden de heer A. den Hom, een fiere Katholiek, die in de jaren 1867 1870 heeft gestreden voor den Paus. Deze oud-zouaaf, de leeftijd bereikt heb bende van 89 jaren, woonde voorheen te Leimuiden, doch was nu ongeveer een jaar in ons Rustoord, om hier z'n laatste levens dagen rustig door te brenge. Moge hij rusten in vrede! Gemeenteraad. Donderdagmorgen om half tien komt de gemeenteraad in open bare zitting bijeen ter behandeling van de agenda, luidende als volgt: 1. Ingekomen stukken; 2. Behandeling belasting reclames; 3. Voorstel tot wijziging van de verorde ning op de heffing van hondenbelasting; 4. Voorstel tot het vernieuwen van de straat lantaarns op het Kerkpad; 5. Huur van noodslachtplaatsen; 6. Voorstel tot het aan gaan van een geldleening van 8500.7. Vaststelling gemeenterekening en rekening electriciteitsbedrijf over 1937; 8. Aanbie ding gemeentebegrooting en begrooting electriciteitsbedrijf over 1939; 9. Wijziging gemeentebegrooting dienst 1938. Speldjesverkoop. De opbrengst van de speldjes, die na de H.H. Diensten werden aangeboden door eenige dames, ten bate van de St. Liduinavereeniging, bedroeg 49.51. Noord-eind- en Geerpolder. In het café Hoogendijk werd een spoedeischende vergadering gehouden van de stemgerech tigde ingelanden van den Noord-eind- en Geerpolder, welke onder praesidium stond van den heer C. de Boer. Na het gebruikelijk openingswoord volg de voorlezing der notulen door den secr., den heer W. Bocxe, die onveranderd de goedkeuring verkregen. Aangezien er geen mededeelingen zijn noch ingekomen stuk ken, wordt terstond het cardinale punt in behandeling genomen, n.l. „verbetering Geerweg en aanvrage geldleening ten be drage van 15 duizend gulden'. De heer Bocxe geeft allereerst een over zicht van de jaarlijksche kosten voor het onderhoud van dezen weg, zegge vijf hon derd gulden, een onderhoud wat de weg hoe langer hoe slechter maakt. Nu is na herhaald verzoek de medewerking ont vangen van Prov. Staten om niet alleen de Geerdijk in de derde klasse te plaatsen maar ook om hem grondig te verbeteren, mits het volgende eind, n.l. de Frieschen weg en de Weteringsche laan tot aan het pont, er bij ingesloten wordt. Het wegdek moet 4% meter breed wor den, teerslag bedekken, en stofvrij. De on kosten voor deze polder worden ongeveer geraamd op vijftien duizend gulden, waar een annuïteitsleening voor wordt gevraagd tegen een maximum rente van vier pro cent, af te lossen binnen de vijftien jaar. Van het j aarlij ksch af te lossen bedrag Landbouwer in Riinsater- woude zwaar gewond. Bij den landbouwer F. Verhagen heeft zich bij het bietenblad laden van het land een zeer ernstig ongeluk voor gedaan. De heer Verhagen was met zijn arbeider bezig bietenblad op een wa gen te laden. Juist toen zijn arbeider een vork vol blad op den wagen wilde gooien kwam Verhagen den wagen omloopen om zijn arbeider bij het laden te helpen. Ongelukkigerwijze stak zijn arbeider hem met de vork in zijn hoofd. De scherpe punten van de vork drongen hem door de oogholte in het hoofd en wel zoo, dat Verhagen bewusteloos neerviel. Als men weet dat het laden geschiedde met mestvorken, waarvan de punten zeer scherp zijn, kan men zich de toestand van Verhagen inden ken. Onmiddellijk is hij per ziekenwagen naar het Academisch ziekenhuis te Leiden vervoerd. Zijn toestand is, naar wij vernamen zeer ernstig. zal de Provincie ruim 60 procent betalen het restant drukt op den polder. Dit be drag komt zoo wat overeen met de thans bestaande onderhoudskosten. Tok dekking van het een en ander, stelt het bestuur voor de polderlasten met vijf tig cent per H.A. te verhoogen. Wanneer nog is meegedeeld, dat het voornemen be staat om dezen weg gezamenlijk in eigen beheer uit te voeren, geven de ingelanden spontaan hun medewerking aan de voor stellen. Bij de rondvraag kwam er weinig be langrijks naar voren, waarna sluiting. Dus, zal nu eindelijk de beruchte weg eens een goede verkeersweg worden, 't Is te hopen! WOERDEN Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert op Vrijdag, 4 Novem ber des namiddags 7 uur ten Stadhuize. Agenda: 1. Ingekomen stukken. 2. Verdee ling' gemeente in stemdistricten. 3. Veror dening sub-ontvangers. 4. Benoeming ambtenaar van den Burgerlijken Stand. 5. Verbouw raadhuis. 6. Wijziging stroom- tarief buitengemeenten. 7. Bouw kantoor gebouw bedrijven. 8. Subsidies. ZOETERWOUDE Zilver jubileum verldwachter Broxterman Gisteren herdacht de veldwachter B. J. Broxterman den dag, waarop hij 25 jaar geleden in Zoeterwoude werd aangesteld. De benoeming op 1 November 1913 ge schiedde als een uitbreiding van het politie korps. Aan den Haagweg werd een nieuwe standplaats aangewezen, waar de veld wachter van der Stil, die in het Dorp ge stationeerd was, werd overgeplaatst en in diens plaats kwam toen de nieuwe veld wachter die in het Amsterdamsche politie korps 8 dienstjaren had vervuld. De vlaggen waren uitgestoken en een lange rij van buren zette in den vroege morgen het feest in door een felicitatie- bezoek. Honderden schriftelijke felicitaties, telegrammen, bloemstukken, fruitmanden en cadeaux waren de even zoovele bewijzen van achting en vriendschap tot den jubi laris. In den middag ving een onafgebroken huldiging aan, ingezet door een bezoek van den burgemeester en de beide wethouders. De burgemeester sprak den jubilaris na mens het college toe en schetste het ver schil tusschen den politieman in een groote stad en het veel omvangrijker werk op een plattelandsgemeente als Zoeterwoude. De burgemeester toonde het in vele ge vallen tactische optreden, niet door een procesverbaal maar door een goedgeplaat ste waarschuwing. Door zulk optreden werd de jubilaris een vriend van de be woners en toch handhaver van gezag en wet. Zoo, aldus spr., heeft onze veldwachter ook de jeugd mede helpen opvoeden, waar aan het voor een deel te danken is, dat er een geslacht is opgegroeid, waaruit geen strafbare feiten zijn te noteeren. De burgemeester getuigt behoefte te heb ben op dezen heuglijken dag hulde en waar deering te brengen, op dit oogenblik waar op Broxterman 25 jaar in dienst van de Zoeterwoudsche politie is, voor alles wat hij gedaan heeft in het belang van de ge meente. Hulde brengt de burgemeester aan de echtgenoote en talrijke kinderschaar, die hem ongetwijfeld in het moeilijke werk een hulp en steun waren. Spr. dankt vooral voor de aangename en prettige samenwerking, welke er steeds bestond tusschen collega's en overig gemeentepersoneel. Namens de gemeente bood spr. nu een cadeau onder couvert aan. Vervolgens sprak de heer H. J. van Mil namens het gemeentepersoneel, feliciteerde den jubilaris en dankte voor de aange name samenwerking en vriendschap en bood als uiting van dank een blijvend ge schenk, een eiken bureaustoel, aan. Zichtbaar onder den indruk van de ge voelvolle woorden dankte de jubilaris voor de woorden tot hem gesproken en deed in alle lof hem toegezwaaid zijn echtgenoote deelen, de lof, die haar toekomt omdat zij steeds ter zijde stond helpend en steunend om zijn taak met opgewektheid te vervul len. Als een ongewoon schouwspel traden nu bijna alle politie-beambten uit de verschil lende omliggende gemeenten aan. Zwaar geuniformde Rijksveldwachters, waaronder ook brigadiers, keurige tenu's van de ge meenteveldwachters, met de gemeente wapens onderscheiden, als een nooit gezien machtsvertoon in de Dorpsstraatmaar met een vreedzamer doel dan ooit te voren: het aanbieden van gelukwenschen aan hun jubileerenden collega, Broxterman. Brigadier Vet van Hazerwoude voerde het woord en bood een leeslamp aan en nauwelijks was de jubilaris ook deze emotie te boven of daar schetterde een signaal van de St. Jansfanfare, het Dorp liep uit om de serenade bij te wonen. De voorzitter van de Sint Jansfanfare sprak nu den jubilaris toe en roemde den goeden omgang tusschen den veldwachter, de bewoners en vooral de jeugd. Nu klonken de fanfares en „Lang zal hij leven". De weleer, heer P. Broxter man dankte namens zijn vader voor de ge brachte hulde. Terwijl de muzikanten op het welzijn van den jubilaris gingen drinken, zetten de veldwachters de fuif nog voort en vergaten de gestrengheid in een pret en jolijt die men van de „mooie baarden" niet zou ver wachten. In den vooravand bracht het bestuur van de R.K. Politiebond „St. Michaël", afd. Warmond en Omstreken een bezoek om de felicitatie namens den bond over te brengen. De gemeenteveldwachter N. van der Krogt uit Warmond, oud-Zoeterwouder) bood onder toepasselijke woorden als cadeau twee fauteuils aan. De avond werd in het bijzijn van de vele familieleden en intieme kennissen in fees telijke stemming doorgebracht. WOUBRUGGE Heerlijkheidsrechten. In verband met een voor eenigen tijd opgenomen artikel over de rechten van de Heerlijkheid Jacobswoude en Esselijkerwoude .vernemen wij, dat tegen een der jachtgebruikers, L. S., door de politie proces-verbaal is opge maakt op grond van art. 4 Jachtwet (zonder schriftelijke vergunning van den rechthebbende van de jachtjagen) Tegen zekeren II. C. H. is proces verbaal opgemaakt krachtens art. 314 W. v. Str. (Strooperij wegens wegne men van bagger zonder vergunning) Strafrechtelijk zal derhalve deze zaak worden uitgezocht. II.. Wij zagen in het vorig artikel, dat Ge- dep. Staten de drooglegging van 225 H.A., in den Noordsche Buurterpolder vooral van beteekenis achten uit een oogpunt van vermeerdering van arbeidsgelegenheid. Toen zij dit schreven, was nog niet ver schenen het lijvige boekwerk „de directe mogelijkheden der werkverschaffing bij de werkloosheidsbestrijding" van ir. West- hoff, een rapport, samengesteld in op dracht van Z. Exc. Minister Romme, en waarin o.a. de vorm van werkverschaf fing wordt behandeld. Tot nu toe kennen wij allen de werkverschaffing vcoral de grootere centrale objecten geen hoo- gere waarde toe dan een plaacs, waar de gemeenten een stel menschen heen-stu ren, die als abonné op de steunverleening staan ingeschreven, en die de arbeid blij ken te schuwen. Zulke centrale plaatsen zijn dikwijls een broeinest van ontevre denheid, gemopper enz. geworden, tegen alles, wat de naam werkverschaffing draagt, en niet veel minder tegen hen, die zulke plaatsen opzochten en hen daar plaatsten. Er is wel eens reden tot zulke ontevredenheid, vooral als men met wer ken dikwijls niet méér (soms zelfs min der) verdient dan met „stempelen". Het maken van fietstochten van en naar het werk van 1015 K.M. moedigt de werk lust ook niet erg aan. En zoo zijn er meer dere minder prettige omstandigheden. In vele werkverschaffingen zijn later meerdere werkloozen geplaatst, niet be- hoorende tot bovengenoemde categorie; er zijn gemeenten geweest en ze zijn er nog die alle „stempelaars" er heen stu ren. Maar hoe men 't ook draait, en hoe men de uitgezondenen „sorteert", altijd blijft werkverschaffing een onaangename klank behouden. Er is, zooals ir. Westhoff zegt, in zeke ren zin wel van een bevredigenden toe stand te spreken, want er is goed gewerkt door de arbeiders, er zijn veel nuttige wer ken tot stand gebracht, en zijn vele te- werkgestelden, maar dat alles is te dan ken aan de goede verhouding, die bestaat tusschen de betrokkenen, en het besef bij de arbeiders, dat ze meewerken aan het tot stand brengen van eenig nuttig of goed werk. Maar de vorm is niet goed meer. Buiten den vorm mankeert er nog iets aan. Vrijwel elk voorgedragen object door loopt een serie instanties, waarvan wij er enkelen noemen: Interdepartementale commissie, Inspectie, Sociale Zaken, enz. Gevolg hiervan is een rem op de vlotte afdoening. Ir. Westhoff heeft naar een eenvoudiger weg gezocht en die gevonden. Hij denkt zich een Staatsbedrijf, en heeft er zelfs reeds een naam voor „Maatschappij voor Bevordering van Uitvoering van Wer ken", kortweg genoemd de M.B.W. Deze voert njet alleen zelf werken uit, maar werkt in de eerste plaats samen met an deren, d.w.z. zij subsidieert werken van derden, wat kunnen zijn gemeenten, par ticulieren, polders enz. Wat verkrijgen wij op deze wijze? dat de naam werkverschaffing verdwijnt, en de arbeider de idee wordt bijgebracht, ar beid te verrichten als ware hij in vrij be drijf werkzaam. Dien kant moet het op. Daar het bij de tegenwoordige wetge ving dikwijls vrij ingewikkeld is, grond in eigendom te verkrijgen (langs den weg van onteigening) dient naar een vlottere wijze gekomen te worden; in het voorge nome droogleggingsplan is dit zeer zeker ook van belang. Wij koesteren de stille hoop, dat het nu pas ingediende wetsontwerp (bij de Twee de Kamer der Staten-Generaal) tot wijzi ging en aanvulling van de Belemmerin- genwet, tot wet worde verheven, opdat worde verkregen een eenvoudiger wijze van afdoening, omdat- in den Noordsche Buurterpolder niet alleen veel eigenaren zijn, maar veel eigenaren met een hypo theekhouder, zoodat dikwijls met meer dan één persoon onderhandeld zal moeten wor den. Het wetsontwerp regelt o.a., dat schade, toegebracht door een publiekrechterlijk orgaan, door ontneming van zakelijke of persoonlijke rechten, moet worden ver goed, maar ongemotiveerd stagneeren daardoor van werken, welke in het pu bliek belang moeten worden uitgevoerd, is dan uitgesloten. Voor de Stichting vergemakkelijkt het de verkrijging der gronden. Naast den te verbeteren vorm verwach ten wij een wijze van werken, die bemoe digend zal zijn voor de tewerkgestelden, zoodat wij niet anders dan de voorgeno men drooglegging toejuichen kunnen. Het zal de gemeente in dezen uithoek een geheel ander aspect gaan geven. Grootendeels bestaat de Noordsche Buur terpolder uit water en rietland. Na de drooglegging ontstaat weiland, waardoor door boerderijen gesticht zullen worden. Gevolg daarvan kan zijn toename van be volking. Met belangstelling zullen wij de uitvoe ring van het plan tegemoet zien. ZWAMMERDAM Geboren: Leenders Marinus z. van L. de Kruijf en M. van Groeningen. Ondertrouwd: J. G. de Jong 25 j. te Nieuwveen en J. M. Hijkoop 23 j. H. Hel sloot 20 j. en M. Mulder 20 j. te Bodegraven. Gevestigd: Mej. P. M. Smits van Bloe- mendaal Mej. Joh. M. B. van den Berg van Gouda. Vertrokken: Mej. Joh. M. van Roon naar Amersfoort Mej. R. P. Timmer n. Bodegraven. 2 K. H. Prins Bernhard kwam Dinsdag op de receptie van het bestuur der Kon. Ned. Indische Luchtvaart Mij., welke te gelegenheid van het 10-jarig bestaan der K.N.I.L.M. in de aula van het Koloniaal Instituut te Amsterdam werd gehouden, I zijn gelukwenschen aanbieden

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 8