RIJNSTREEK SAFE-LOKEITEN WOEN^ -rtü 2 NOVEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 ALPHEN AAN DEN RIJN DE MARTHA-STICHTING. Tweede jongenspaviljoen reeds bijna gereed, terwijl vermoedelijk ook nog een derde zal worden gebouwd. Door den penningmeester dezer inrich ting werd voor nieuwbouw ontvangen van de fundatie van de S. S. een bedrag van 12500. Voorts werd ontvangen als op brengst van de uitkeering der kinderpost zegels 1970.90; familie M. uit Amster dam ƒ500 en J. B. S. uit Alphen ƒ200. Aan het jaaroverzicht ontleenen wij voorts: de bezetting is het geheele jaar goed geweest. Op het oogenblik worden 430 kinderen verpleegd. Het aantal nieuw in geschrevenen bedroeg 65 pupillen; het ge tal dergenen, die de inrichting verlieten, omdat hun opleiding voltooid was of om dat zij hun militairen dienst moesten ver vullen, bedroeg 53. Over het algemeen heb ben zij, die in betrekking gingen, zich goed gehouden. Met 4 jongens en 4 meisjes de den zich moeilijkheden voor, zoodat zij weer in de inrichting terug kwamen. De lagere school telt 181 leerlingen; 32 kin deren, die moeite hadden het gewoon la ger onderwijs te volgen, volgen het on derwijs op de school voor buitengewoon on derwijs. 7 der pupillen bezoeken de Mulo- school, 4 de H. B. S. en 5 de ambachts school in Leiden en Gouda. De werkjon gens vonden geregeld werk in de gemeente, waarvoor het bestuur de patroons zeer er kentelijk is. Gedurende de winteravon den wordt de nijverheidsschool gehouden; dit is een 4-jarigen cursus die vooral voor de jongens van buitengewoon veel belang is. Een 8-tal jongens mocht dit jaar hun di ploma halen. Het totaal aantal leerlingen van de vervolgklasse bedraagt 42, waarvan 30 jongens en 12 meisjes. 61 jongens bezoe ken de nijverheidsschool, 6 de tuinbouw school en 6 den kleermakerscursus. Het be stuur mocht haar wensch spoedig vervuld zien, dat ook in den loop van het jaar het besluit kon worden genomen tot den bouw van het tweede paviljoen en indien alle voorteekenen juist blijken, zal het bestuur ook tot den bouw van het 3e paviljoen kun nen overgaan. GAS-, WATER- EN ELECTRÏCITEITS- TENTOONSTELLING. Opening door mevrouw Colijn. Dinsdagavond is in het Nutsgebouw in te genwoordigheid van den burgemeester en zijn echtgenoote, raadsleden en andere ge- noodigden bovengenoemde tentoonstelling geopend. Door een lichte ongesteldheid was wethouder G. M. Herngreen, voorzitter van de commissie van bijstand der water- en lichtbedrijven verhinderd. Nadat aan genoodigden koffie was geser veerd, werd de opening verricht door den voorzitter der tentoonstellingscommissie, den heer W. A. Lam. Deze sprak een wel komstwoord en zette het doel van deze ten toonstelling uiteen. De techniek gaat nog steeds met rassche schreden vooruit; schier dagelijks worden nieuwe uitvindingen gedaan, welke ten doel hebben het de huisvrouw gemakkelij ker en.... den huisheer voordeeliger te maken. Gas en electriciteit zijn in onze samen leving onmisbare kracht- en warmtebron nen geworden en het komt er nu slechts op aan daarvan een zoo nuttig en zoo voor- deelig mogelijk gebruik te maken. De vrouw, die met haar tijd meegaat en bij haar dagelijksche zorg voor het huisgezin, naast eenvoud van behandeling der kook- en verwarmingsapparaten, waarmee -zij moet omgaan, prijs stelt op reinheid en welke goede Hollandsche huisvrouw doet dat niet? zal op deze tentoonstelling tot de erkenning komen, dat er nog veel in haar domein ontbreekt en dat er nog heel wat door moderner middelen kan worden vervangen. Misschien was zij ook vóór dien die over tuiging reeds toegedaan, maar men komt er, uit vrees zich al te zeer te binden, nu eenmaal niet zoo gemakkelijk toe een win kel binnen te stappen en zich daar de nieuwste snufjes op het gebied van gas en electriciteit te laten demonstreeren. Daar voor echter is een tentoonstelling als deze bij uitstek geschikt. Hier vindt men vrijwe,l alles bijeen, wat ons het huiselijk leven gemakkelijker, aan genamer en goedkooper kan maken, hier ook vindt men de deskundige voorlichting, welke noodig is om u van de doeltreffend heid der geëxposeerde apparaten te over tuigen; hier zult u ten slotte tot het in zicht komen, dat vooral de electriciteit. die bij het huidige vastrechttarief binnen ieders bereik ligt, ongekende mogelijkhe den biedt. Zooals u bekend zal zijn, werd enkele jaren geleden ook hier ter plaatse het in stituut van erkende instalalteurs op het gebied van gas, water en electriciteit in gesteld. Dit instituut heeft ten doel de be langen van het publiek te beschermen door slechts die installateurs toe te staan als zoo danig op te treden, welke door de direc tie der Water- en Lichtbedrijven, op grond van voldoende vakbekwaamheid zijn er kend. In alle gToote plaatsen van ons land werkt het instituut van erkende installa teurs voortreffelijk en wordt het krachtda dig gesteund door de directies der bedrij ven. Tot voor kort moge die samenwerking, waarmee toch alle belanghebbenden zijn gediend, hier ter plaatse door een gebrek aan de noodige soepelheid, nog wat te wenschen hebben overgelaten, deze ten toonstelling, welke ten slotte toch uit sa menwerking is voortgekomen, bewijst reeds, dat wij thans op den goeden weg zijn en dat men het wederzijdsche belang steeds beter leert. Ook wil ik hier nog eens uitdrukclijk zeggen: de bedrijven treden niet concur- reerend op; zy verwijzen zooveel als moge lijk is voor het aanschaffen of installeeren naar de erkende installateurs. Mag ik den heer Waardenburg, den heer van Diest. en alien die hebben medegewerkt om deze tentoonstelling tot een schitterend geheel te maken, hartelijk dankzeggen? Dames en heeren, ik besluit met den wensch, dat deze tentoonstelling geheel zal mogen be antwoorden aan de verwachtingen, welke wij er van koesteren en dat zij er in ruime mate toe zal mogen bij dragen ook in onze gemeente het gas en de electriciteit de plaats te doen veroveren, welke zij, krachtens hun vele goede eigenschappen, ongetwijfeld ver dient. Namens de installateurs voerde hierna het woord de heer C. Y. Ponsioen, die zich over deze totstandkoming verheugde, doch anderzijds zijn spijt uitsprak dat niet alle installateurs met een expositie uitkomen, Spr. hoopte dat de samenweriking die hier door met de bedrijven bestond, steers besten digd en nauwer zal worden. Ten slotte voerde nog het woord de di recteur der Water- en Lichtbedrijven, die eveneens de samenwerking prees en bij zondere woorden van dank bracht aan de heeren ir. Waardenburg, van Diest, ten toonstellingscommissie en allen die tot de totstandkoming hadden medegewerkt, den wensch uitsprekende, dat installateurs veel zullen verkoopen en het verbruik van gas ér. str&om hierdoor zal mogen blijven toe nemen. De voorzitter verzocht daarna mevrouw Colijn tot de eigenlijke opening en symbo lische handeling over te gaan, waaraan zij volgaarne voldeed. Door het doorknippen van een lint nam mevrouw Colijn het laat ste beletsel weg voor den toegang tot de tentoonstelling. Aan mevrouw Colijn, die daarop het eerst de stand van water- en lichtbedrijven betrad, werd daarbij na mens de installateurs door mej. Lam een bouquet rozen aangeboden. Terstond waren hierna genoodigden en ook het publiek in de gelegenheid de ten toonstelling te bezichtigen. Het geheel maakte op de bezoekers zeker een uitste kenden indruk en reeds den eersten avond bestond voor een en ander veel belangstel ling. RIOLEERING AAN DE HOOGE ZIJDE. Zuiveringsinsallatie komt aan overzijde spoorlijn. B. en W. deelen aan den Raad mede, dat, na uitgebracht rapport van het Rijksinsti tuut voor zuivering van afvalwater, de vcorkeur moet worden gegeven aan de splitsing van de rioleering in twee ontwer pen, één voor de Hooge en één voor de Lage Zijde. Het is de bedoeling te beginnen met de Hooge Zijde en een gelangrijk gedeelte van de werkzaamheden in werkverschaf fing uit te voeren. Hoewel de grens van wat wèl en wat niet in werkverschaffing zal worden uit gevoerd, nog nader in onderling overleg met het departement van sociale zaken en het werkfonds zou worden vastgesteld, is uitgegaan van de gedachte, dat het maken der rioleering althans geheel in werkver schaffing, en dat der zuiveringsinstallatie voor een belangrijk deel als werkfonds- werk zou worden uitgevoerd. De gevoerde onderhandelingen hebben, wat dit gedeelte van het voorstel betreft, tot een bevredigend resultaat geleid. De door B. en W. gemaakte becijfering was als volgt: Totale begrooting 156.000. Uit te voeren in werkverschaf fing 27.300.— Blijft voor werkfonds 128.700. In het bedrag ad ƒ27.300.mag de ge bruikelijke subsidie van 85 pet., is gelijk aan ƒ23.205.worden verwacht. Volgens aan B. en W. door het R.I.Z.A. en den directeur van gemeentewerken verstrekte cijfers, onder aftrek van het werkverschaffingsloonbestanddeel en kening houdende met de door het werk fonds als voorwaarde gestelde annuïteit van 21/2 pet., dient er mede te worden gerekend, dat, na de uitvoering van het plan, voor het eerst in 1940 of mogelijk ir 1941, de volgende lasten jaarlijks het ge meentelijk budget bezwaren: Annuïteit van 128.700.is 5127. Kosten electrische stroom en bediening 3255.— Totaal 8382.— Betreffende de plaats der te stichten zuiveringsinstallatie merkt het R.I.Z.A. het volgende op: „Voor de Hooge Zijde is een zeer ge schikt terrein beschikbaar aan de overzij de van den spoorbaan Alphen—Leiden. Dit ligt op voldoende afstand van de be staande en toekomstige bebouwing om iedere overlast van de zuiveringsinstalla tie, zooals deze als grondslag voor de ge noemde begrootingen heeft gediend, voor de omgeving uit te sluiten". Het is de bedoeling de installatie op de aanbevolen plaats te bouwen. Overeenkomstig het advies is voorts aangenomen, dat de loozing niet zal ge schieden op de polderslooten maar op Rijn lands boezem. Wy meenen goed te doen, aldus schrij ven B. en W., nog eens te herhalen, dat, zooals de toestand der gemeente-financiën thans is, wij de mogelijkheid niet aanwe zig achten bovengenoemde gelden binnen het raam der thans aanwezige middelen te vinden. Wij weten zeer wel, dat, wanneer het gaat om bedragen van bescheiden omvang, een gemeentebegrooting nog wel eens een geringe speling laat, maar wij achten ons niet verantwoord, indien het gaat om jaar- lijksche bedragen, als hierboven vermeld, niet te doen uitkomen dat als consequentie van de uitvoering van het rioleeringsplan op verzwaring van lasten moet worden gerekend. Reeds nu uit te spreken, welken vorm wy daarvoor het meest doelm- achten, zou voorbarig zyn, daar wij een dergelijke beslissing eerst kunnen nemen indien wij de nieuwe uitgaven zien in sa menhang met de begrooting van ontvang sten en uitgaven van het dienstjaar, waar op de uitgaven voor het eerst komen te drukken. Niettegenstaande de financieele bezwa ren, meent ons college en dit is ook het oordeel van de commissie voor den dienst der gemeentewerken dat tot aan vaarding der voorstellen dient te worden besloten. Een ontwerp-besluit, hiertoe strekkend, bieden B. en W. den Raad ter vaststel ling aan. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert op Maandag 7 Novem ber des namiddags 7 uur: Agenda: 1. Oopening. 2. Notulen. 3. Mededeelingen. 4. Ingekomen stukken. 5. Voorstel van B. en W. inzake uitvoe ring van het rioleeringsplan voor zooveel betreft de hooge zijde en het aangaan van een overeenkomst met het Rijk voor het aanvaarden van een voorschot uit het werkfmds 1934 voor dat werk. 6. Voorstel van B. en W. inzake vast stelling van algemeene voorwaarden voor grondverkoop. 7 Voorstel van B. en W. inzake aanvaar ding va neen rijks voorschot en -bijdrage, in de kosten van bouw en exploitatie van vier woningen voor sociaal-achterlijken. 8. Voorstel van B. en W. inzake verhu ring van de woningen voor sociaal-achter lijken. 9. Voorstel van B. en W. inzake verhu ring van de woning Steekterweg no. 298. 10. Voorstel van B. en W. inzake ver koop van een perceel bouwgrond aan den heer W. Brouwer q.q. 11. Voorstel van B. en W. inzake ver hooging crediet voor aanvulling leermid delen voor de openbare school aan den Oudshoornscheweg. 12. Voorstel van B. en W. inzake vast stelling van de vergoeding ex artikel 101 der L.O. wet 1920, aan de bijzondere scho len over 1935. 13. Voorstel van B. en W. inzake het verleen en van subsidie aan de Chr. H.B.S. met 5-j. cursus alhier, over 1938 en vol gende jaren. 14 Voorstel van B. en W. inzake aan vaarding voor de gemeente van een op stalrecht voor het leggen en behouden van water- en gasleidingen in een steeg tus- schen den Rijn en de Julianastraat. 15. Voorstel van B. en W. inzake roye ment hynotheek op een perceeltje grond van de Nutsstichting tot verbetering van de volkshuisvesting. 16. Voorstel van B. en W. inzake aan vaarding van geschenken voor het nieuwe raadhuis. 17. Voorstel van B. en W. inzake wijzi ging der verordening gemeentepolitie. 18. Voorstel van B. en W. inzake wijzi ging gemeentebegrooting, dienst 1938. 19. Vcorloopige vaststelling van de re keningen, dienst 1937, van: a. de water- en lichtbedrijven; b. het grondbedrijf; c. de gemeente; en goedkeuring van de rekening van het armbestuur, dienst 1937. 20. Benoeming van drie leden van het Burgerlijk Armbestuur, wegens periodieke van de heeren: H. S. van der Putte, E. H. van Rouwendal en A. D. van Vliet. Aanbevolen worden: jn de vacature van den heer H. S. van der Putte, de heeren: 1. H. S. van der Putte; 2. S. J. H. Breukel; in de vacature vna den heer E. H. van Rouwendal, de hoeren: 1. E. H. van Rouwendal; 2. H. van Vliet; in de vacature van den heer A. D. van ':et. de heeren: 1. A. D. van Vliet; 2. J. J. C. Böckling. 21. Voorstel van B. en W. inzake wij ziging van de waterleidingtarieven en vaststelling van een nieuwe verordening op de waterlevering. Aanvaarding recht van opstal. Voor verbetering van de waterdruk aan de lage zijde, in de Van Mandersloostraat en om geving, bleek noodig het leggen van een derde waterleidingzinker door den Rijn, welke, in verband met de aansluiting aan de leidingen in de Van Mandersloostraat, moest komen te liggen ter hoogte van dc Koekebakkersteeg. In overleg met de provinciale waterstaat werd van deze gelegenheid gebruik ge maakt, gelijktijdig een nieuwe gaszinker ter plaatse te leggen, ter vervanging in de toekomst van de huidige gaszinker bij de Alphensche brug. Laatstbedoelde zinker zal n.l. by de vernieuwing der brug, al daar niet mogen blyven liggen. Aan de hooge zijde komen de zinkers uit in een steeg, welke het eigendom is van de fa. C. B. van der Ent Braat en Zoon, alhier. Na onderhandelingen is de eigenaar van genoemde steeg bereid gebleken, aan de gemeente een recht van opstal te ver- leenen, voor het leggen en behouden van de noodige leidingen in zijn evenbedoeid eigendom, zulks voor een bedrag van 100.in eens, benevens 1.per strek kende meter per jaar (over een lengte van ca. 40 meter) en voorts nog 5.voor elke ingraving, welke in de toekomst mocht noodig blijken. Hoewel moet worden toegegeven, dat deze vóór waarden niet bepaald billijk zijn te noemen was in deze geen ander keuze, weshalve B. en W. voorstellen het recht van opstal voor de gemeente te aanvaar den. Schenking voor het raadhuis. Door den heer K. Salverda, oud-secretaris der gemeente, is voor het nieuwe raadhuis een schilderstuk aangeboden. Verkoop van grond. B. en W. stellen voor aan den heer W. Brouwer, architect, alhier, q.q., te verkoopen een perceel bouwgrond, groot 495 M2., gelegen aan de Javastraathoek Sumatrastraat, tegen een prijs van ƒ6.per M2. Het is de be doeling op het perceel bouwgrond twee middenstandswoningen te bouwen. „Samenwerking". Zaterdagavond hield de ziekenvereeniging „Samenwer king" in hotel „De Vergulde Wagen", waar evenals andere jaren de benedenzaal gra tis beschikbaar was gestelde, haar 49e jaarvergadering. De opening werd ver richt door den voorzitter, den heer H. Windhorst. Het financieel overzicht van den heer van Geen werd eveneens onver anderd vastgesteld en goedgekeurd. Bij de gehouden bestuursverkiezing werden de heeren van Geen en Rombouts herkozen en in de vacature van den heer Bes werd de heer P. G. Harts benoemd. Hierna volgde een uitvoerige bespreking over het a.s. 50-jarig bestaan. Deze vereeniging, welke volgend jaar een halve eeuw be staat, en beoogt bij ziek zijn van haar le den uit de arbeidende klasse financieele hulp te verleenen, is, indien geen nieuwe leden en donateurs toetreden, helaas tot ondergang gedoemd. Gaarne zag het be stuur, waarvan er zijn, die al vanaf de op richting van deze vereeniging hun krach ten hebben gegeven, dat hier verandering in komt en roept dan ook alel arbeiders in hun eigen belang op zich als lid op te geven, teneinde krachtiger dan ooit hot komend jaar het 50-jarig bestaan te her denken. Uitgebreide inlichtingen zal de se cretaris, den heer M. A. de Witte, Aarka de 33, gaarne verstrekken. Aanrijding. Op den Steekteiweg kwam kwam Maandag een luxe auto, komende uit de richting Leiden en bestuurd door H. J. M. H. aldaar, in botsing met een rechts van den weg stilstaand voertuig, bespannen met paard, bestuurd door M. K. uit Boskoop. Paard en wagen weTden door den schok eenige meters vooruit gescho ven. Het onderstel van de wagen werd beschadigd. Ook de auto bekwam averij. Tegen den autovestuurder werd proces verbaal opgemaakt Geboren: Johanna, d. van J. Schilt en A. M. Koster Cornelia, d. van C. Baelde en A. J. Rijlaarsdam. Overleden: Arie Bloos 82 j., wedr. van Kaatje Kruisman Willem Maan 89 j., wedr. van J. M. Chr. Kropff Slisa- beth Ruitenburg 57 j., wede. van J van Spengen Huig Vergeer 63 j., gehuwd met P. Baartse. Vertrokken: Elisabeth Kesselaar, kindrejuffrouw. Raadhuisstraat 44, naar Zeist, Julianastraat 69. 'riAZERSWOUDE fGroenendijk) Christus Koningfeest en Kruisvaart. Verleden Zondag beleefde de Kruisvaart een van haar jaarlijksche hoogtijdagen. Zijn 't vooral de aspiranten, die verlan gend uitzien naar hun installatie, ook de anderen zien in dezen dag iets met een eigen karakter. Het Christus Koningfeest werd begon nen met een algemeene H. Communie; na de H. Mis kwamen St. Jansknapen en Kruisvaarders bijeen in de „Burcht", waar aan een gemeenschappelijke ontbijttafel hard werd „gewerkt". Ze hebben echt ge noten. 's Avonds waren de jongens en vele ouders weer om 7 uur present in de kerk. In het Priesterkoor vormden de respectie velijke vlaggen, waaronder die van den nieuwen „Albert Loiseau-ban", een soort eerewacht. Deze nieuwe bar.'roon (zelf een trouw lid van een jeugdver.) zal als vurig „kruisridder", zooals hij zich zelf noemde, een prikkelend voorbeeld zijn voor de jongens. Zestien aspiranten der St. Jansknapen en negen van de Kruisvoart leglen hun be lofte af. Voor 't eerste verschenen hierbij de uniformen der St. Jansknapen. Na de be1-" -legging had de uitreiking van emblemen en insignes plaats. In naam der jeugd knielde, na het zingen van „Chris tus vincit', de baljuw voor het ryk ver sierde Christus Koningsbeeld en verricht te het gebed der toewijding, gevolgd door het Koningslied: „Aan U, o Koning der eeuwen". Nu reeds heeft het Christus Koningfeest ingang gevonden bij de jeugd; het is hun feest, zooals Z. H. de Paus het gewild heeft: „Christus moet heerschen!". Jon gens, onthoudt dat! HAZERSWOUDE Personalia. Met ingang van 1 Nov. is benoemd voor den tijd van vijf jaar als plaatsvervanger in de pachtkamer van het kantongerecht Alphen aan den Rijn, de heer M. Noordam, landbouwer alhier. Onze plaatsgenoot, de heer G. W. van Vliet, behaalde de diploma's voor dictaat stenograaf en voor typist; de heer A. J. de Boer behaalde het diploma voor steno typist en typist. NOORDEN Propaganda-vergadering. Kruisver- bod en Mariavereeniging belegden op de St. Franciscuszaal een mooi geslaagde pro paganda-vergadering voor de drankbestrij ding, zij het dat we bij dergelijke gelegen heid de zaal wel eens voller zagen. De heer C. Voorn sprak een openingswoord, waarna als spreker optrad Pater Ing. Lau- rentius Teepe O.F.M., leeraar aan de R.K. Hoogerburgerschool te Leiden. Spr. eisch- te niet van ieder om lid te worden, doch vraagt wel sympathie met moreele en fi- nantieele medewerking, daarop heeft dit werk volle aanspraak. Met een krachtige aansporing om zich te spiegelen aan den grooten voorman Ariëns en hem tot voor spreker te kiezen besloot de redenaar zijn boeiend en met groote aandacht gevolgde rede. Na een hartelijk dankwoord van den voorzitter trad voor de aanwezigen op de bekende humorist, goochelaar en illusio nist, prof. A. W. Davola uit Den Haag. Krasse staaltjes van goochelkunst en te lepathie werden vertoond, waarbij meer malen onbedaarlyk gelachen werd. NIEUWKOOP De Kruisvaart. De Kruisvaart heeft, voor het eerst in dit seizoen, een ouder avond gegeven, met het oog op de be perkte ruimte, ditmaal alleen toeganke lijk voor de vaders van de leden, die dan ook allen present waren. In hoofdzaak was het niet anders dan een gewoon ban- uur, om daardoor de toeschouwers een in zicht te geven van ons moderne jeugd werk. De opening geschiedde dan ook met de carré-formatie, het gebed en de Kruis- vaartwet. Vervolgens hield Pastoor Blom als Di recteur een inleiding over deze wet, waar bij benadrukt werd het voorschrift van spaarzaamheid en matigheid, waarna een zangnummer volgde. Hierna hield de Bas- seleer Cor van Koert een instructie over het jaarprogram, dat uitgewerkt in de zaal ophing onder het motto „Alles herstellen in Christus", met als uitgang „zelfhernieu- wing en zuiver oordeel over goed en kwaad met voorop: begin bij u zelf'. Het jaarprogram bestaat uit 3 gedeelten: 1. Nieuw leven in een nieuw huis, 2. Goede wil en vrede, 3. Blij en fier. Na de instructie vertoonde de Z.Eerw. Directeur eenige lichtbeelden over het le ven van H. M. de Koningin, alsmede een cowboy-film. Basseleer Van Koert bracht nu een op rijm gestelde huldiging aan Christus Ko ning namens en met de Kruisvaarders, ge volgd door een défilé voor het kruis, wat diepe indruk maakte. De avond slaagde uitstekend en het doel was bereikt, de Kruisvaart kan thans meer dan ooit rekenen op de sympathie en me dewerking van de ouders. ROELOF ARENDSVEEN AAN DEZE ZIJDE VAN HET PADDEGAT. Willen velen Veender worden. Nu er naar aanleiding van genoemde kwestie onlangs in de „L. Crt." het eerste geschreven woord is uitgebracht, hebben we ons naar het omstreden gebied begeven teneinde de stemming onder de bevolking nader te kunnen signaleeren. Gekomen aan het Zuid-einde van Roe- lofarendsveen moet men het moderne ver- voersapparaat, de autobus, in de steek la ten om z'n weg te vervolgen. Een betrek kelijk smal pad voert met enkele kronke lingen naar de plaats, waar in vroeger tij den een uitgestrekt rietland bestond en vanwaar men „een eeuwig zingen" van het Groenenwoudsche-bosch kon beluisteren. Maar door de tijden heen is het bosch ver dwenen, en het rietland is veranderd in een breed water, waar de Zuid-wester storm wilde golven doet ontstaan. Kon vroeger een geoefend polstok-springer met een forsche zwaai van het eene naar het andere Woubrugsche gemeente-deel over springen, thans moet een veerman minu ten lang worstelen tegen water en wind. Het Paddegat heeft de westelijke oever op natuurlijke wijze van het stam-gebied af gesneden. Door de jaren heen zyn de wou den in vruchtbaar tuinland veranderd en hebben Veensche tuinders zich een vaste woonplaats ingericht. En toch: hoewel de geheele streek hier wat volksaard, levensonderhoud en voort vloeiende belangen één is met de Roelof- arendsveenders, moet men bij geboorte of overlijden of.... stempelen telkens weer het breede water overvaren, want men is gemeentenaar van Woubrugge. Reeds tweemaal is voorheen door de be volking een poging gedaan om bij Roelof- arendsveen te komen, maar evenzoovele malen leed de actie schipbreuk. Naar aanleiding van verkeersverbeterin- gen in het Zuideinde der Veen, waarmede ook belangen der Sudeten-Veenders schij nen gemoeid te zijn, is nu door de bevolking voor de derde maal het denkbeeld geop perd van een aansluiting bij Roelofarends- veen. Het is waar, dat de bevolking van deze zoogenaamde „Zuidhoek" betrekkelijk ryk is aan personen, die steun van over heidswege niet in de wind slaan; dit is ove rigens ook één van de beweegredenen, waarom getracht wordt naar aansluiting bij „volksgenooteri" of liever „lotsgenoo- ten". Ons besproken gebied ligt bovendien ge heel in dezelfde polder als Roelofarends- veen, gesteld dat de afscheiding loopt vol gens de VeldersvaartRingsloot doorge trokken tot Wijde-Aa. In de organisatie der L. T. B. en in de velerlei andere vereenigingsvormen staan de bewoners van dit Woubrugsche gedeel te steeds in een scheeve verhouding tot hun aangrenzende „volks"- en cultuurgenooten. Wij nemen onze zaak ernstig op, aldus onze zegsman. Zooals door de natuur-zelf een redelijke en aanvaardbare grens is ge trokken, waardoor levensbelangen wer den gescheiden, zoo zullen wij ons best doen voor een goede oplossing. Leve de overwinning!

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 7