Het Weener slot- accoord DE SPAANSCHE BURGEROORLOG De strijd In het verre Oosten BUITENLAND Chamberlain over de Britsche politiek 3Ü WOENSDAG 2 NOVEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Vandaag komen de arbi- treerende mogendheden bijeen IN HET BELVEDèRE-PALEIS. Wordt het een Salomons-oordeel? Vandaag komen te Weenen de vertegen woordigers van Duitschland en Italië bij een om te arbitreeren in het Tsjecho-Slo- waaksche grensgeschil. Men verdacht te Weenen, dat de confe rentie slechts zeer kort zal duren; half twaalf zou men bijeenkomen in het won dermooie Belvédère-paleis. De rechters in dit geding hebben niet veel kans, althans niet onmiddellijk, op groote dankbaarheid van de betrokken partijen; 'n Salomon's oordeel, waarbij het betwiste kind, hier het betwiste land Roe- thenië, in tweeën gehakt wordt, is in dit ge val tegen den wil van beide moeders. Im mers: beide partijen gevoelen zich hier eenigszins moederland. Al te dramatisch moet men het geval echter toch niet be schouwen, zoowel te Praag als te Boeda pest ziet men de noodzakelijkheid van de verdeeling van het betwiste gebied in. Het geschil betreft slechts de plaats waar de scheidingslijn getrokken zal worden. Hoezeer het conflict door de voorafgaande besprekingen zich ook vereenvoudigd en gepreciseerd heeft, toch zijn met name de bgtwiste steden voor beide partijen be langrijk genoeg om aanzienlijke spanningen te weeg te brengen. Hoewel men een ple bisciet, maar dan alleen in de betwiste ge bieden, te Weenen niet waarschijnlijk acht, sluit men de mogelijkheid er nog niet ge heel uit. Het verloop der besprekingen. Om 9 uur is Ciano aan het Westerstation aangekomen, waar hij natuurlijk met eer betoon ontvangen werd. Om 11 uur reden de scheidsrechters met hun staf naar het Belvédère-paleis. Om half twaalf begon nen de besprekingen, om 2 uur dacht men te lunchen. Om 4 uur is men .van plan de beraadslagingen voort te zetten en men acht het mogelijk, dat refeds om 6 uur van avond de plechtige onderteekening van het verdrag kan plaats hebben. Hongarije zal de ethnische grens aanvaarden. Alle Hongaarsche bladen wijdden giste ren hun aandacht aan de arbitrage van Duitschland en Italië. Alle spreken over het groote vertrouwen, dat Hongarije stelt in de beide bevriende groote mogendhe den, die het zelf heeft uitgenoodigd, een be slissing te nemen. De „Pester Lloyd" schrijft, dat Hongarije alleen een eethnisch- nationaal herstel en niet een herstel van historische rechten en organisatievormen verwacht. Het regeeringsblad „Fuegget- Lenseg" schrijft: De scheidsrechterlijke uitspraak van Weenen zal zonder twijfel een rechtvaardig en waardig herstel zijn der twintig jaar geleden begane onrecht vaardigheden. POOLSCH—TSJECHISCHE GRENS KWESTIE GEREGELD. Volgens een gisteravond gepubliceerd of ficieel communiqué hebben Chvalkowsky en de gezant van Polen te Praag gisteren een nota gewisseld, waarbij de Poolgch- Tsjecho-Slowaaksche grenskwestie defini tief wordt geregeld. Gemengde grenscommissies zullen de nieuwe grenslijn aangeven. De werkzaam heden der commisie moeten in Silezië vóór 15 November en in Slowakije vóór 30 No vember geëindigd zijn, waarna de nieuwe grenzen direct door troepen zullen worden bezet. Het kaartje geeft de grensgebieden in Slowakije en Roethenië, met de voornaam ste plaatsen hierin gelegen, weer. In deze gebieden wonen Hongaren, waar van men het percentage kan aflezen op het nevenkaartje. Duitschland en Italië zijn thans bereid als scheidsrechters in het geschil tusschen Tsjecho-Slowakije en Hongarije op te tre den; in verband hiermede is heden te Wee nen een bijeenkomst belegd. Hongarije zou aanspraak willen maken op de volgende steden welke men op het kaartje kan vinden (tusschen haakjes plaat sen wij de namen zooals deze nu genoemd worden); DE TERUGKEER DER VRIJWILLIGERS. Italiaansclie inmenging des ondanks grooter dan ooit? De Spaansche ambassadeur te Londen heeft bericht ontvangen, dat de Italiaansche in menging in Spanje toeneemt in plaats van afneemt. De Spaansche regeering is er van overtuigd, dat de bronnen, waaruit zij deze inlichtingen heeft geput, volkomen be trouwbaar is. Men schat het aantal Italia nen in dienst van de rechtsche troepen op 90.000, waarvan 60.000 man infanterie, ar tilleristen en tanktroepen. Verder zijn on langs Italiaansche soldaten, vliegers en technici, alsmede een nieuw type bommen werpers, aangekomen. Convooi vrijwilligers aan de Fransche grens tegengehouden. De kwestie van het toelaten van de strij ders der internationale brigade in Frank rijk is sedert eenige maanden een onder werp van nauwkeurige studie van de Fran sche regeering. Overwegingen van hygiëne en binnenlandsche onj^^floen zich hierbij voor. Gisteren is een trein met driehonderd ge wonden van de internationale brigade te Port-Bou aan de Fransche grens aangeko men. De prefect van het departement van de Oostelijke Pyreneeën heeft alleen de Fransehen, ten getale van 69, toegelaten en doorgezonden naar hun woonplaatsen. De buitenlanders bleven op Spaansch ge bied, aangezien de voorwaarden tot hun toelating in Frankrijk niet vervuld waren. Het Deensche lid van de Volkenbonds commissie voor het terugtrekken van de vrijwilligers, kapitein Cassal, was aanwe zig bij de aankomst van den trein. TSJANG KAI-SJEK ZET DEN STRIJD VOORT. Hij wendt zich tot het Chineesche volk. In een zeer belangrijke mededeeling aan het Chineesche volk, aldus meldt het Chi neesche Persbureau, verklaart maarschalk Tsjang Kai Sjek vastbesloten te zijn, het verzet tegen Japan voort te zetten en vraagt hij vertrouwen te hebben in het behalen van de eindoverwinning. Zelfs wanneer de -leveranties van oor logsmateriaal onmogelijk geworden zijn, zelfs wanneer de blokkade ter zee voort duurt en alle internationale verbindingen afgesneden zijn, zal China den strijd voort zetten tot de overwinning behaald is. Naar het Chineesche Persbureau voorts meldt, heeft het Chineesche volk den op roep van maarschalk Tsjang Kai Sjek met groote verlichting ontvangen. De oproep is door de ochtendbladen in alle streken van China gepubliceerd, ook in de door de Ja- panneezen bezette districten, De Chineesch pers juicht de verklarin gen van den generalissimus toe en legt er den nadruk op, dat de oproep de geruch ten over vredesonderhandelingen duidelijk tegenspreekt. Gevluchte generaals stichten een regeering. De Chineesche generaals Yoe Han Mou, opperbevelhebber der Kantoneesche le- legers, en Woe Tieh Tsjeng gouverneur der provincie Kwantoeng, die op 19 Octo ber uit Kanton gevlucht zijn, bevinden te Linsjien, waar zij op 28 October een geza menlijke nota hebben gericht tot het con sulaire corps te Kanton met de mededee ling, dat zij te Linsjien de bureaux hebben gevestigd van de voorloopige provinciale regeering, op instructie van de centrale re geering, en dat zij weigeren de voorloopige regeering te erkennen, welke in het dis trict dat onder Japansche bezetting staat, zal worden opgericht. Pressburg (Bratislava), Neutra (Nitra), Kaschau (Kosice), Uzhorod (Ungvar), Mukacevo (Mukacs), Berehovo (Beregs- rasz). Italië en Duitschland zullen hierover be slissing moeten nemen, of de Hongaarsche belangen rechtmatig zijn. Te Bratislava zijn de Hongaarsche en Tsjecho-Slowaaksche militaire deskundigen reeds bijeengekomen, 4ie waarschijnijk de ontruiming der komende grensgebieden zul len regelen. Op het kaartje zal men de inlijving der gebieden bij Hongarije kunnen aflezen. FRANKRIJK EEN ONVERWACHTE CRISIS IN HET KABINET Door portefeuille-wisseling voorkomen Er heeft zich Maandag plotseling een ernstig meeningsverschil geopenbaard in het Fransche kabinet over de maatregelen, welke Marchandeau, deminister van finan ciën, voorstelde voor het herstel van het land. De dreigende crisis is echter opgelost, tijdens een nieuwe beraadslaging, welke gistermiddag door de Fransche ministers onder leiding van Daiadier is gehouden. Tijdens een zeer langdurig onderhoud, dat ook Georges Bonnet heeft bijgewoond, heeft Marchandeau den premier te kennen gegeven voornemens te zijn vast te houden aan de algemeene lijnen, welke hij Maan dag had opgesteld. Daiadier heeft daartegenover gewezen op de politieke zoowel als practische inconve- nienten van dit plan, daar een controle op de valuta slechts doelmatig zou kunnen zijn binnen het kader van een organisatie van de onderdrukking van fraude, welke zeer ingewikkeld zou zijn. Onder deze omstandigheden heeft Mar chandeau er de voorkeur aan gegeven zijn ontwerpen terug te nemen. Hij diende zijn ontslag in, om niet de van het kabinet van Daiadier verwachte actie te verhinderen. De minister-president drong er evenwel op aan, dat hij op een an dere post, zijn medewerking zou blijven verleenen. Hij bood hem daarom aan, Paul Reynaud te vervangen als grootzegelbewaarder, waar bij de minister van justitie zijnerzijds mi nister van financiën zou worden. Marchandeau en Reynaud namen dit voorstel aan, waardoor deze onverwachte crisis in het kabinet direct werd opgelost. Geen devaluatie Paul Reynaud heeft gisteravond voor de vertegenwoordigers der pers de richtlijnen aangegeven, welke de regeering zal volgen bij de gezondmaking der financiën, waarbij de gedachte aan devaluatie wordt uitgeslo ten. ENGELAND EEN MOTIE OVER HET ACCOORD MET iTALIë Vandaag debat erover In het Engelsche Lagerhuis, dat gister middag om kwart voor drie bijeengekomen is, heeft Chamberlain aangekondigd, dat hij een motie van den volgenden inhoud zou indienen: „Het Lagerhuis juicht het voornemen der regeering toe om het Engelsch Italiaansch accoord van kracht te doen worden". Deze mededeeling werd met toejuichin gen van de regeeringsbanken ontvangen. Men hoorde den communist Gallacher schreeuwen: „nooit". Chamberlain voegde aan zijn mededee ling toe, dat het de bedoeling der regeering is, het EngelschItaliaansche accoord zoo spoedig mógelijk van kracht te doen wor den. In overeenstemming met de verklaring, die hij op 11 Juli heeft afgelegd, en volgens welke het Lagerhuis de gelegenheid zou hebben over dit onderwerp te debatteeren, stelde de premier voor, Dinsdagavond de bovengenoemde motie ter tafel te brengen, waarover het huis dan heden (Woensdag) zal kunnen debatteeren. REDE VAN CHAMBERLAIN Nadat de leider der arbeiders-oppositie, Attlee, het debat over de buitenlandsche politiek geopend had, antwoordde Chamber lain o.a. op de bewering, dat München een groote nederlaag voor Engeland, Frankrijk en de zaak van recht en orde was geweest. Als Attlee dat werkelijk gelooft, aldus Chamberlain, betreur ik het nog, dat hij het in het openbaar zegt. Het is geen karakter trek van de totalitaire staten, dat zij hun eigen nest bezoedelen. Ik heb de strengste afkeuring voor alle verklaringen, afgelegd door menschen op verantwoordelijke of zelfs op niet-verantwoordelijke posten, die van de gelegenheid gebruik maken om de wereld te verkondigen, dat hun eigen land in staat van verval is (toejuichingen bij de ministers). Overgaande tot het vluchtelingenvraag stuk, zeide Chamberlain, dat iedereen dit vraagstuk met de meest oprechte sympathie beziet. Engeland verkeert niet in de positie, groote groepen emigranten op te nemen, doch het is een kwestie welke de geheele wereld aangaat. Chamberlain was er echter van over tuigd, dat men niet de hoop zal opgeven, dat eenige oplossing zal worden gevonden om het leed te verzachten van deze ongeluk- kigen. Wat de kwestie der waarborgen betreft, zeide Chamberlain, dat deze niet kan wor den op'geklaard aleer de geheele kwestie der minderheden in Tsjecho-Slowakije zal zijn geregeld. Duitschland en Italië zijn be reid waarborgen aan te gaan, wanneer de kwestie der minderheden zal zijn geregeld. Economische perspectieven Chamberlain betreurde, dat Attlee het wegens de economische gevolgen van de activiteit van dr. Funk noodzakelijk achtte hierachter eenig sinister politiek motief te veronderstellen. Laten wij niet veronderstellen, dat er noodzakelijk een economische oorlog moet zijn tusschen Duitschland en ons. Concur rentie is het, waar wij voorspoed door heb ben gehad in het verleden. Ten aanzien van China, vervolgde de pre mier, wil ik het volgende zeggen: Ik ge loof, dat Attlee ook hier de toekomst met onnoodig pessimisme beziet. China kan zich niet tot een werkelijke markt ontwikkelen zonder kapitaal en, dat er nu zooveel kapi taal wordt vernietigd, beteekent, dat er zooveel te meer moet worden ingevoerd na den oorlog. Het is wel zeker, dat Japan dat niet kan verschaffen. Ik geloof daaroh, dat Attlee tegen de feiten ingaat, wanneer hij een toekomst ziet, waarin Japan een monopolie voor den handel met China heeft. De verdediging van het land. Chamberlain ging daarna over tot de ci viele en militaire verdediging van het land. Wij zijn, aldus Chamberlain, tot de slot som gekomen, dat het stelsel van luchtbe schermingsmaatregelen zulke reusachtige afmetingen heeft aangenomen en zoo'n verscheidenheid bevat, dat de last werkelijk te groot is om door het ministerie van binnenlandsche zaken naast de gewone werkzaamheden verzorgd te worden. Wij hebben een specialen minister met bijzondere ervaring op het gebied van orga nisatie en administratie noodig, die zijn ge heele aandacht aan dit onderwerp kan wij den. Daarom heb ik Sir John Anderson uit genoodigd, deze taak op zich te nemen. An derson zal als lord-grootzegelbewaarder een niet te zwaren werkkring hebben en hij zal daarom in feite minister van bescherming der burgerbevolking zijn. In die functie zal hij direct belast zijn met de zorg voor de luchtbeschermings maatregelen en tevens verantwoordelijk zijn voor de regeling van den vrijwilligen nationalen dienst in overleg met de andere departementen, die daarbij betrokken zijn. (Toejuichingen). Chamberlain betreurt verder, dat zijn verklaring van 5 October door sommigen in twijfel is getrokken. De Britsche bewape ning gaat samen met vreedzame bedoelin gen; de minister-president herhaalt hier, dat Engeland geen agressieve bedoelingen heeft. De eenige zorg van de regeering is het beveiligen van de imperiale verbin dingswegen en zoo sterk te zijn, dat de Brit sche diplomatie met andere mogendheden opv voet van gelijkheid kan onderhandelen. De Britsch-Duitsche verklaring Ten aanzien van de overeenkomst van München zeide de minister-president, dat Attlee blijkbaar de laatste daad te Mün chen, welke niet de onbelangrijkste was, heeft vergeten: de verklaring, welke is on derteekend door den minister-president en iHtler is min of meer in het vergeetboek geraakt. Toch bergt deze verklaring kans voor een nieuwen tijd van vrede in Euro pa in zich (toejuichingen aan regeerings- zijde). De minister-president is overtuigd, dat deze verklaring overeenkomt met het ver langen van de meerderheid van de bevol king, zoowel in Engeland als in Duitsch land. Men moet positief pogen het ver trouwen in Europa te herstellen. Het is moeilijk dit in overeenstemming te bren gen met het opvoeren van de bewapening; daarom streeft de regeering naar een over eenkomst tot beperking van de bewapening. Eenzijdige ontwapening zou niet helpen, zoo verklaarde de minister-president. Hij is overtuigd, dat hij zelf deze overeenkomst trM beperking van de bewapening niet zal zien, doch dit is geen reden om niet de eer ste stappen te zetten op den weg, welke hierheen zal leiden. Men zal het op dezen weg evenwel niet ver brengen, wanneer men zich niet went aan het denkbeeld, dat democratische en to talitaire staten niet in twee kampen tegen over elkaar staan, doch dat zij, indien zij di' wenschen kunnen samenwerken, niet <Jleen door het regelen van geschillen na- 1 .ze zijn gerezen, doch ook in het tot stand brengen van een opbouwend pro- ïjamma tot vergemakkelijking van de uit wisseling van goederen en tot regeling van de internationale verhoudingen. Dit wil de regeering trachten te bereiken. Onder toejuichingen van regeeringszijde keerde de minister-president naar zijn ze tel terug. DE AANVULLING VAN HET BRITSCHE KABINET. Officieel wordt medegedeeld, dat sir John Anderson benoemd, is tot lord groot zegelbewaarder. Runciman is lord presi dent van den Raad als opvolger van Hailsham. Macdonald is voortaan minis ter van de Dominions zoowel als van ko loniën. LIBERALEN DIENEN AMENDEMENTEN OP REGEERINGSMOTIE IN. De liberale oppositie zal vandaag het volgende amendement indienen op de mo tie van den minister-president, welke de goedkeuring vraagt voor de onmiddellijke inwerking stelling van het Britsch-Italiaan- sche accoord: „Het Huis kan, hoewel het de histori sche vriendschap tusschen de beide lan den wil herstellen, niet zijn goedkeuring hechten aan het Britsch-Italiaansche ac coord, zoolang de Italiaansche regeering niet haar verplichtingen krachtens het non-interventie accoord is nagekomen en haar troepen, vliegers en militaire spe cialisten in Spanje, Majorca en andere Spaansche gebieden niet heeft terugge roepen". POLEN ELFDUIZEND JOODSCHE VLUCHTE LINGEN UIT DUITSCHLAND. De Vereenigde Joodsche Verdeelings- commissie te Warschau heeft medegedeeld, dat zich in Polen meer dan elfduizend daklooze Joodsche vluchtelingen, zonder geld vertoeven. Hiervan verblijven dui zend in Warschau. Gisteravond is een groep Poolsche ambtenaren van het ministerie van bui tenlandsche zaken naar Berlijn vertrok ken om over het vraagstuk te spreken. PALESTINA ALGEMEENE STAKING. Kalm verloop. In Palestina hebben de Arabieren een algemeene staking afgekondigd, welke gisteren is ingegaan. De staking verloopt kalm; sedert gistermorgen heeft zich geen enkel incident te Jerusalem voorgedaan. Alle Arabische winkels in Jeruzalem, Haifa, Nazareth, Tiberias, Nabloes en Je- nin zijn gesloten. Er rijden geen Arabische wagens; 400 man personeel van de olie leiding te Haifa staken. De spoorweg- werkplaatsen zijn gesloten; eenige treinen rijden, doch in verminderd aantal. De Britsche troepen gaan voort met de stad Jaffa te doorzoeken en het verbod om zich buitenshuis te begeven, is nog steeds van kracht. Over het algemeen is het rustig geweest, afgezien van de activi teit van scherpschutters, die vanuit de na bijgelegen sinaasappelplantages op de troe pen schoten. Tot dusver zijn verscheidene honderden Arabieren aangehouden en velei. hunner zijn naar een militair kamp gezonden om ondervraagd te worden. De operaties zullen nog minstens twee dagen duren. Naar minister MacDonald in het Brit sche Lagerhuis meedeelde, waren in de drie maanden, Augustus tot en met Octo ber, 29 Engelschen, 144 Joden en 234 Ara bieren gesneuveld en 75 Engelschen, 232 Joden en 179 Arabieren gewond ten ge volge van het optreden der terroristen, exclusief van het aantal van ongeveer 400 rebellen, die met de wapens m de hand waren neei geschoten. AFRIKA TEGEN DE DUITSCHE KOLONIALE EISCHEN. Tanganyika zelfs tot gewapend verzet bereid. Het verzet der kolonisten in Tanga nyika tegen de mogelijkheid van een te ruggave van dit gebied aan Duitschland begint, naar de correspondent der „Daily Telegraph" uit Dar es Salaam meldt, een felleren vorm aan te nemen, ondanks de pogingen der leiders om de beweging binnen streng constitutioneele lijnen te houden. In een vergadering te Chunya, waar bij den mijnbouw betrokken uit alle deelen van de Lupa Goldfieids, met inbe grip van Engelschen, Zuid-Afrikanen, Nederlanders, Grieken en Indiërs, aan wezig waren, werd de eisch gesteld, dat alle denkbare middelen aanvaard zouden worden om overdracht van Tanganyika aan Duitschland te voorkomen. Sommige sprekers wilden, dat in de motie een ver wijzing naar gewapenden weerstand zou worden opgenomen. Sir William Lead, leider van de niet-officieele leden van den wetgevenden raad van Tanganyika, en majoor F. W. Cavendish-Bentinck, voor zitter van de Tanganyika liga, die aan wezig waren, ver Klaarden, dat de bewoor dingen der ftiotie dit, zoo noodig, inslo ten. Zij voegden daaraan toe, dat zij béi den bereid waren tot gewapenden weer stand, wanneer normale onderhandelin gen onvoldoende waren. Het uitblijven van een bepaalde ver klaring van den kant der regcering over de toekomst van het land heelt een na- deeligen invloed op den handel, aldus voegt de correspondent hieraan toe, en is de voornaamste oorzaak van het gevoel van verbitterdheid, dat tot uitdrukking komt in nog veel fellere gesprekken. ■H11 ««w - fsjfeia Het wijst niet op wijs «jPllj beleid als de richtingaan- wijzer nog wijst hoewel er BSi na de bocht niets meer Ha&ffS te wijzen is. Wijst uw ver- WÊym geetachtige medeauto- lÉp|| mobilisten daar eens opl SCaiB 'n Richtingaanwijzer is een nuttige helper, maar

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5