KERKNIEUWS Academlenieuws De verdmsterfEiffs- proef op Woensdag 16 November NIEUWS AGENDA WOENSDAG 2 NOVEMBER 1938 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.5 J per kwartaaL Bij onze agenten '0 cent per week; f 2 60 per kwartaal. Franco per post 1 2.95 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? IETS ZACHTER. De Bill seint: Verwachting: Krachtige tot matige tijde lijk verder afnemende, Westelijke tot Zui delijke wind, aanvankelijk nog buiig weer, later gedeeltelijk bewolkt, met weinig of geen neerslag, iets zachter overdag. Hoogste barometerst.: 762.2 te Biarritz. Laagste barometerst.: 725.1 te Thorshavn. Het Centrum van de Oceaandepressie verplaatste zich Noordwaarts en nam in diepte af. In het Westen op den Oceaan naderen nieuwe storingen. De hooge druk in het Zuid-Oosten van het waarnemings gebied nam in beteekenis af. De koude Westelijke luchtstroom breidde zich over geheel West-Europa uit. De wind is matig tot krachtig uit Westelijke richtingen, het weer is buiig, de temperatuur is overal la ger dan gisteren. Op de Britsche Eilanden is de temperatuur nu onder normaal, ove rigens is zij echter in West-Europa en Scan dinavië nog boven normaal. Op IJsland stijgt de luchtdruk en ook de temperatuur is daar sinds gisteren gestegen, Voor morgen wordt afnemend buiig weer verwacht, met kouden nacht en eenige stijging van tem peratuur overdag. De wind zal naar Zuid-West of Zuid krimpen en geleidelijk in kracht afnemen tot matig of zwak. LUCHTTEMPERATUUR. 11.3 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Woensdagnamiddag van 5.01 uur tot Donderdagmorgen 6.28 uur. HOOG WATER Te Katwijk aan Zee op Donderdag 3 Nov. voorm. 11 en nam. 11.24 uur. Maan op 14.21 uur Donderdagmiddag. Maan onder 2.45 uur Vrijdagochtend. Benoemingen in het Aartsbisdom. Zijne Hoogwaardige Excellentie de Aarts bisschop van Utrecht heeft benoemd tot kapelaan te Baarn den weleerw. heer W. L. H. Kuiper en tot kapelaan te Lonneker den weleerw. heer W. H. A. Pasman. LEIDEN. Bevorderd: tot doctor in de Letteren en Wijsbegeer te, op proefschrift getiteld: „Alghazali's boek der liefde", de heer H. H. Dinge- mans, geboren te 's-Gravenhage. Geslaagd: Doctoraal examen Wis- en Natuurkunde, hoofdvak Pharmacie: de heer Kwee Hwat Djien, Leiden; Candidaatsexamen Wis- en Natuurkun de, letter A, mej. J. I. M. Stolk, Wasse naar; Candidaatsexamen Indisch Recht: de heer J. Meeuwse, Leiden; Doctoraal examen Wis- en Natuurkunde, hoofdvak Pharmacie: de heer A. Ringe ling, Den Haag: idem, hoofdvak Plantkunde: mej. G. M. Bot, Leiden; Doctoraal examen Indisch Recht: mej. J. M. Enger, Wassenaar. Geslaagd voor het examen van apothe kers-assistent de dames H. A. E. Schipper, Den Haag, H. C. Zonneveld, Rotterdam; C. Stroobergen, Rotterdam; C. S. Borggreve, Leiden; J. J. Haak, Rotterdam. Een succes der wetenschap! In Insfantine schiep de we- InstfTfltlllO tenschaphetpijnstillende middel j~ van den modernen tijd. i In In sta n tin e zijn voortref felijke werking en absolute on schadelijkheid op ideale wijze vereenigd. Doosjes a 12 tabletten 70 ct., zakjes a 2 tabletten 15 ct. Voorschriften voor het verkeer. Allereerst moet er op gewezen worden, dat in het verduisterde gebied het verkeer zooveel mogelijk dient te worden beperkt. Men kome er slechts, wanneer dat strikt noodzakelijk is. Bestaat deze noodzaak, dan bedenke men, dat ook het verkeer zich door geen enkele lichtuitstraiing mag verraden. Voor motorrijtuigen wordt bepaald, dat zij in het verduisterde gebied geen voor- en achterlicht zullen voeren. (Voor het af schermen van deze lampen is nog niet het juiste hulpmiddel gevonden, vandaar, dat deze maatregel genomen wordt) Het stop licht moet voldoende afgeschermd worden (b.v. door middel van blauw ot ander don ker papier). Verlichte richtingsaanwijzers mogen niet worden gebruikt. Eventueele bmnenverlichtmg moet zijn gedoofd. Het rijden met onverlichte auto's brengt gevaar met zich mede. De snelheid mag in verband daarmede niet nooger zijn dan de veiligheid totlaat en nimmer boven de 15 K.M. per uur. Het rijden geschiedt geheel voor eigen risico. Al het andere rij verkeer in het verduis terde gebied is met het oog op de ver keersveiligheid verboden. Motorrijwielen en alle soorten rijwielen (dus ook driewielers) moeten aan de hand v/orden meegevoerd, nadat alle verlichting daaraan afgezet of gedoofd is. De bestuurders van rijtuigen moeten de lichten aan die vervoermiddelen dooven en er naast loopen (het best bij den kop van het paard). De trams zullen „verdonkerd" door het verduisterde stadsgedeelte rijden. Parkeeren. Laat geen auto of anoer voertuig op den weg staan, want de kans is groot, dat het vervoermiddel aangereden wordt. Elk voor werp op de rijbaan vormt een gevaar. Laat vooral geen auto of ander voertuig achter op de belangrijkste wagen, als hoedanig be schouwd moeten worden: Hooge Rijndijk, Plantage, Plantagelaan, Levendaal en Kore- vaarstraat. Dat zijn wegen voor het door gaande verkeer, dat voortgang moet vinden. Voor het plaatselijk verkeer zijn van be lang: Lammenschansweg, Heerenstraat, Zoeter wo udscheweg, Koninginnelaan, Zea- n.anslaan, Thorbeccestraat, Koogewoerd. Ook op die wegen geen obstakels. Liever heeiemaal geen voertuig op den weg ge durende de verduisteringsproef, kan zulks in noodgevallen niet worden voorkomen, parkeert dan in een onbelangrijke zijstraat. Het risico is echter voor den eigenaar of houder van het voertuig. Voetgangers. Slechts in uiterste noodzaak begeve men zich te voet in het verduisterde stadsgedeel te Is het noodzakelijk, dan loope men rechts op de trottoirs. Loopen op den rijweg is in gewone omstandigheden gevaarlijk, onder de omstandigheden der verduistering is het uiterst gevaarlijk. Men is thuis het veiligst. Het verkeer te water is ook onderworpen aan de verduisteringscefening. Stilliggende en varende schepen mogen gedurende de verduistering geen enkel licht toonen, terwijl zorg moet worden ge dragen, dat geen licht uit roef en kajuit siraalt. VOLSBOND-NIEUWS. Eet St. Nicolaasfeest. Wij herinneren er aan, dat voor het te houden St. Nicolaasfeest, toegankelijk voor de kinderen van alle Volksbondleden, toe gangskaarten zijn te bekomen op Donder dag 3 en Vrijdag 4 Nov. des avonds van 7 309 uur in het Bondsgebouw. Ook is men daartoe nog in de gelegenheid Donder dag 10 en Vrijdag 11 Nov. a.s. op dezelfde uren en plaats. Voorts moeten wij een verzuim herstel len, n.l. dat evenals andere jaren, le pro- pagandaclub „St. Petrus" in samenwer king met het bestuur van den R.-K. Volks bond de organisatie van het feest in han den heeft, hetgeen in de laatste Volksbond- rubriek niet was vermeld. R.-K. Fabrieksarbeidersbond „St. Willibrordus". Ter gelegenheid van het Patroonsfeest op 7 Nov. a.s. van de afd. Leiden van bo vengenoemde bond, wordt op Zondag 6 Nov. as., des morgens te half acht in de Hartebrugskerk een H. Mis opgedragen voor de levende en overleden leden. Het bestuur vertrouwt, er op, dat alle leden deze H. Mis bijwonen en verzoekt na af loop ter H. Tafel te naderen. LEIDSCRE UNIVERSITEIT Ambtsaanvaardingen Prof Dr. P. A. H. Boer, benoemd tot ge woon hoogleeraar in de faculteit der God geleerdheid aan de Rijksuniversiteit te Leiden, om onderwijs te geven in de uit legging van het Oude Testament, de ge schiedenis van den Israëlitischen godsdienst en van de Israëlitische letterkunde, zal zijn ambt aanvaarden met het uitspreken van een inaugureele rede op Vrijdag 11 November a.s. te 4 uur n.m. in het Groot Auditorium van het Academiegebouw. De heer A. A. Snijder, arts, toegelaten als privaat-docent in de faculteit der Genees kunde aan de Rijksuniversiteit te Leiden, om onderwijs te geven in de sociale ver zeker ingsgeneeskunde, zal zijn colleges aanvangen met het uitspreken van een openbare les op Donderdag 10 November a.s. te 4 y, uur in het Klein Auditorium van het Academiegebouw. INSTITUUT VOOR TROPISCHE GENEES KUNDE ROTTERDAM—LEIDEN In het Instituut voor tropische genees kunde alhier is de algemeene leden-verga dering gehouden van de Vereeniging Insti tuut voor tropische geneeskunde Rotterdam Leiden. Nadat prof. dr. P. C. Flu het jaarverslag der vereeniging had uitgebracht, bracht de geneesheer-directeur van het Havenzieken huis te Rotterdam, dr. A. A. Hulshoff het jaarverslag van dit ziekenhuis over 1937 uit. Het volgende is eraan ontleend: Ook 1937 is een voorspoedig jaar voor het Ha venziekenhuis geweest. Het ziekenhuis kon de taak waarvoor het is opgericht in alle opzichten volbren gen. Het aantal hulpzoekenden was groot, groot was het aantal dergenen die genezing of althans zeer veel veroelerd, het zieken huis verlieten. De drie afdeelingen werkten harmonisch samen en de uit de practijk ontstane com binatie der afdeelingen voor inwendige en tropische ziekten, voor huid- en geslachts- ziexien en voor chirurgische ziekten bleek voor het Havenziekenhuis de juiste te zijn, waardoor in onze Havenstad de zeelieden bij ziekte tenvolle kunnen worden gehol pen. Het aantal opgenomen patiënten was zeer groot, voornamelijk dank zij het grootere scheepvaartverkeer, doch ook dank zij de betere bekendheid van het huis en bedroeg 869 tegen 635 in 1936, dus een toeneming van 30 pet. Het aantal lijders aan tropische en worm ziekten bedroeg 116, tegen 81 in 1936, een groot aantal dezer patiënten kon het onder wijs in tropische ziekten ten goede komen en hielp daarmede het oorspronkelijke doel van onze vereeniging te verwezenlijken. Het aantal chirurgische ziekten steeg zeer sterk; 420 tegen 294 in 1936. Vele zeer ernstige haven-ongevals patiënten vonden hier genezing. Het totaal aantal verpleegdagen bedroeg 23257 of gemiddeld per dag 63.7 patiënt, tegenover in 1936 17186 verpleegdagen of gemiddeld per dag 47. Ook het aantal klassepatiënten nam sterk toe, n.l. 2362 verpleegdagen of 10.1 pet. van het totaal. Steeds werd ook een aantal vrcuweiijke patiënten verpleegd, waar voor de tusschenklaskamers uitstekende diensten bewijzen. Ook dit jaar was de belangstelling voor het ziekenhuis groot. Vele buitenlandsche en binnenlandsche ziekenhuis-autoriteiten en besturen kwamen het bezichtigen en vonden hier vaak belangrijke gegevens. De cursussen voor tropische ziekten waren dit jaar weer goed bezocht, evenals de cur sus voor missionarissen. Het aantal deel nemers aan de maandelijksche wetenschap pelijke' bijeenkomsten van alle doktoren verbonden aan, of betrokken bij het zieken huis en het instituut, is thans ongeveer 25. De ontvangsten hebben bedragen 119.887 w.o. aan verpleeggelden enz. 115.001, de uitgaven hebben bedragen 97.123, zoodat het exploitatieoverschot heeft bedragen 22.734. Aan het eveneens door dr. A. A. Hulshoff uitgebracht verslag over de polikliniek Leu- vehaven, afdeeling: inwendige en tropische ziekten is het volgende ontleend: De poli kliniek Leuvehaven blijkt bij voortduring te voldoen in een dringende behoefte. De tallooze zeelieden, die geen huisarts 'of fondsarts hebben, vinden hier gelegen heid voor onderzoek en behandeling. Juist de directe hulpverleening is bij de vaak spoedeischende ziektegevallen van belang. Het bezoek blijft toenemen. Het aantal nieuwe gevallen bedroeg 790 (v. j. 734); het aantal consulten bedroeg 2330 1935 De vergadering herbenoemde tenslotte tot bestuursleden: den voorzitter, prof. dr. A W. Nieuwenhuis en de heeren J. Rypper- da Wierdsma, E. Ruys en W. Wilton. VOORDRACHT DR. W. D. VAN WIJNGAARDEN Meesterwerken der Egyptische Kunst De reeks archaeologische lezingen, welke in het komende winterseizoen in het Rijks museum van Oudheden alhier gehouden zullen worden, werd gisteravond geopend door den conservator dr. W. D. van Wijn den met een voordracht over bovengenoemd onderwerp. Spr. begon met er op te wijzen, dat men eerst in onzen tijd de Egyptische kunst goed heeft leeren kennen. Men heeft haar lang beschouwd, als het karakteristieke voor beeld van een stijf formalisme, waarbij elke persoonlijke neiging onder het gewicht van versteende denkbeelden verstikt werd. In onzen tijd, waarin de kunst streeft naar eenvoud van vorm en lijn, is de kunst van worden van een vasten, gesloten stijl Wat het oude Egypte het typische voorbeeld ge- aan de producten der Egyptische kunst een groote bekoring geeft en- haar blijvende waarde verzekert, is juist die strenge geslo tenheid van vorm, die met opzet is tot stand gebracht. Vervolgens vertoonde spre een reeks licht beelden van meesterwerken der Egyptische kunst uit de verschillende bloei-perioden der Egyptische geschiedenis en toonde aan de hand daarvan aan, dat de weg, die de Egyptische kunst heeft afgelegd in een tijds ruimte van drie duizend jaren niet steeds voorwaarts is gegaan langs één enkelen on afgebroken lijn, maar dat zij in den loop van haar ontwikkeling driemaal geheel verdwenen is. Zij bloeit in perioden van voorspoed, om bijna geheel te verdwijnen in de daartusschen gelegen tijden van ver val. En in elk van deze perioden heeft de kunst haar eigen vorm en aard, binnen het vaste raam der traditie. In de Egyptische kunst leeren wij de macht der traditie kennen; de kunstenaars knoopen gaarne aan bij de werken van het grootsche verleden, maar wij leeren ook hun wil en bekwaamheid kennen om zich niet door de traditie te laten beheerschen. En bij het beschouwen van hun meester werken bespeuren wij, dat het geheim van hun scheppingsmacht, welke ons na zoo veel eeuwen nog met ontzag vervult, is hun krachtig eeuwigheidsbesef. TERAARDEBESTELLING A. v. d. NADORT Hedenmorgen vond op de begraafplaats „Fhijnhof" onder groote belangstelling de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen den heer A. v. d. Na- dort, in leven tramconducteur bij de N. Z. H. T. Mij. hier ter stede. De overledene behoorde tot een der oude garde der N. Z. H. T. Mij. Hij was vroeger conducteur van de paardentram. Bij zijn begrafenis merkten we ook enkele tram passagiers onder de vele aanwezigen op. Van het sterfhuis liepen een aantal col lega's in den stoet mee. Voordat deze zich naar „Rhijnhof" begaf, werd zoowel langs het haltegebouw als langs het hoofdgebouw aan den Rijnsburgerweg gereden. Zoover de dienst het toeliet hadden verschillende per- soneellieden zich op den Rijnsburgerweg opgesteld om den overledene een laatsten groet te brengen. Ten teeken van rouw had men bij het hoofdgebouw de vlag halfstok geheschen. Toen de stoet op „Rhijnhof" was aange komen, waren daar reeds zeer velen aan wezig om den overledene een laatsten groet te brengen. Onder hen merkten wij o.a. op vele chefs, collega's, oud-collega's, contro leurs en dagelijksche reizigers. Bovendien merkten wij op den heer W. Momberg, be- drijfschef van de Remise, namens het kan toorpersoneel de heer P. Philippo, voorts den heer P. Hagoort, als waarnemend chef van den uitvoerenden dienst, wegens uit- stedigheid van den heer D. v. d. Vijver, chef van dezen dienst. Toen de kist in de groeve was neergelaten, trad naar voren de heer A. Hollinga, die op deze plaats namens he+ geheele personeel een woord van af scheid sprak en den overledene schetste als een man van eenvoud, die een goed hart had voor een ander. De overledene was een accuraat mensch in het bedrijf en een vriend voor zijn collega's. Hij heeft zijn bes te krachten steeds gegeven. Men kan hem -mg -~s dan met eerbied en dankbaar heid blijven gedenken en hem in de rijen plaatsen van diegenen, die hem voorgingen. Hij ruste in vrede. Een zoon van den overledene dankte na mens de familie voor de betoonde belang stelling. Vele kransen dekten de kist o.a. van personeel, directie, Ned. Ver. v. Spoor- en Tramwegpersoneel en van de familie. VER. Sa. VERONICA. Blijkens een kl. adv. in dit blad houdt de Ver. Sa. Veronica morgenmiddag haar maandel. zitting in het Vincentiusgebouw. Het bestuur vertrouwt op de medewer king van vele dames, daar 't juist n u, aan 't begin van de winter, de drukste tijd is, dat er zoo enorm veel nooaig is, om aan alle redelijke aanvragen eenigzins tege moet te komen. Helpt deze Ver. zooveel gij kunt, daad werkelijk, door materiaal te komen ha len of fiancieel, om 't materiaal te kunnen koopen! Dit alles komt ten goede aan de arme en voorn, stille arme R.-K. ge zinnen uwer stad. Het bestuur is u er dank baar Voor en uw werk van barmhartigheid zal zyn loon niet missen. HET MOBILISATIEKRUIS. Op Vrijdag 18 November a.s. zal het juist 20 jaar geleden zijn, dat de Nederlandsche weermacht ging demobiliseeren. Ontegenzeggelijk zijn in de vier mobili satiejaren banden van kameraadschap ont staan, die nog steeds voortduren en door den bond het „Mobilisatiekruis" worden tot stand gehouden. De afdeeling Leiden besloot dan ook op Vrijdag 18 November in de Stadsgehoor zaal een bijzondere herdenking te organi- Donderdag. 8.30 uur Hartebrugskerk Con ferentie voor niet-Katholieken door P. Wijnand Sluys O.F.M. Donderdag. R.-K. Reclasseeringsvereeniging bureau-zitting 8—9 uur n.m. St.- Vincentiushuis, Hooglandsche Kerkgracht 32. Donderdag, Mij. voor Toonkunst, Rotter- damsch Philharmonisch Orkest, so liste Lelia Gousseau, Stadsgehoor zaal, 8.15 uur. VOETBAL, De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater- tl a g 29 O c t. tot en met Vrijdag4Nov., waargenomen door de apotheek P. du Croix, Rapenburg 9, tel. 807. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 2.74. seeren. Op dien avond zal aan eenige oud- gemobiliseerden het mobilisatiekruis met oorkonde worden uitgereikt. Door de Timdelerclub zal dien avond werden opgevoerd, het historisch blijspel „Tien ure heit de klok". Reeds eerder met heel veel succes opge voerd, bovendien wat den inhoud betreft geheel passend bij het doel van dien avond. eVrwacht mag dus worden, dat vele oud-gemobiliseerden dien avond nog eens temidden der oude kameraden willen verkeeren. Het geheel is als openbare bijeenkomst bedoeld, waaromtrent nadere bijzonderhe den binnenkort per advertentie in dit blad zulen worden bekend gemaakt. NED. VER. VAN POSTZEGEL VERZAMELAARS. Viering 20-jarig bestaan afd. „Leiden en Omstreken". De afd. „Leiden en Omstreken" van de Nederlandsche Vereeniging van Postze gelverzamelaars vierde haar 20-jarig ju bileum met e'en feestelijke ebij enkomst in Restaurant Savoy. Om half negen open de de voorzitter, de heer J. A. A. v. d. Horst, de bijeenkomst met een hartelijk woord van welkom tot de aanwezige le den en in het bijzonder tot de gasten, de heeren dr. Kroon en Eeltjes, beiden me de-oprichters, en den heer E. Schmeltz, oud-lid. In het kort schetste de voorzitter de geschiedenis van de afdeeling en ont vouwde vervolgens het plan, om ter ge legenheid van dit jubileum binnenkort een propagandatentoonstelling in Leiden te houden. Het hoofdbestuur van de Ne- derl. Vereeniging van Postzegelverzame laars en verschillende vooraanstaande philatelisten hebben hun medewerking reeds toegezegd. Met algemeene item- men werd dit plan goedgekeurd, zoodat in dit winterseizoen voor het eerst in Lei den een groote postzegeltentoonstelling zal worden georganiseerd. De secretaris las vervolgens brieven voor van den algemeen en voorzitter van de vereeniging en van den administrateur der afdeeling Verkoop, die beiden hun beste wenschen voor den groei en den bloei van de afdeeling aaaboden. Namens het hoofdbestuur bood de penningmees ter, de heer W. Schmeltz, ieder lid oe.i verrassing aan in den vorm van een aan tal postzegels, hetgeen zeer in de smaaK viel, vooral toen bleek dat de keus door den heer Schmeltz gedaan, voortreffelijk geslaagd bleek te zijn. Het woord werd daarna gevraagd door dr. Kroon, die in het kort vertelde, hoe ui Sept. 1918 door wijlen dr. Weebers de eerste stappen waren gedaan om tot liet oprichten van een vereeniging van Post zegelverzamelaars in Leiden te komen. Samen met de heeren dr. Kroon en Eel tjes en wijlen den heer P. Zuurdeeg had hij op 15 October 1918 een vergadering belegd in café Neuf en tot deze vergade ring verschillende philatelisten uit Lei den en Omstreken uitgenoodigd. In deze bijeenkomst werd de afd. „Leiden en Om streken" van de vereeniging van Post zegelverzamelaars opgericht. Van de te genwoordige leden waren de heeren v d. Horst en Gathier Jjij de oprichting aan wezig en traden als lid toe. In het bijzon der wilde spreker er pp wijzen, hoe ir. de afdeeling steeds een voortreffelijke geest heeft geheerscht en de leden elkaar steeds met raad en daad terzijde hebben gestaan. Met hartelijke wenschen voor de toe komst besloot dr. Kroon zijn van groote sympathie voor de afdeeling getuigende rede Nadat nog eenige door de aanwezigen meegebrachte collecties waren oezichtigd werd de avond besloten met een gezellig souper. Wij vestigen de aandacht van onze le zers op den Bazaar in den Foyer van de Stadsgehoorzaal te Leiden, ten bate van het Leidsche Dierenasyl, welke zal wor den gehouden op Dinsdag, Woensdag en Donderdag 8 t.m. 10 November a.s. Er zijn velerlei aardige artikelen van al le kanten binnengekomen en ook voor ge zelligheid en amusement zal worden ge zorgd. Zoo hoorden wij dat op Woensdag avond de nieuwe smalfilm van de Nederl. Vereeniging tot Bescherming van Dieren zal worden gedraaid en dat op Donderdag avond de medewerking is toegezegd door mevrouw Maartje Offers met haar dames koor. Wij vertrouwen dat vele lezers in ver band met het sympathieke doel even de Gehoorzaal zullen binnenloopen. Zij zul len van hun bezoek geen spijt hebben.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2