Voornemens der regeering op belastinggebied Trouw aan den H. Vader De brand te Marseille WOENSDAG 2 NOVEMBER 1938 30ste Jaargang No. 9173 Ste £eicbeli£Sou/fca/nt x~:;~,a«;93, DAGBLAD voor leiden en omstreken 4 Afschaffing en verlaging van accijnzen Zeggen, hoe 't wel moet Negen vooraanstaande Nederlanders heb ben gepubliceerd een adres, dat zij aan den voorzitter van den Ministerraad hebben ge richt en waarin zij constateeren, dat de te korten van de Rijkshuishouding zoowel als die van de gemeenten zorgwekkend zijn, terwijl evenzeer de snelle groei van de zichtbare en onzichtbare staatsschuld on rustbarend is. Dit negental 't zijn de heeren mr. D. Crena de Iongh, Gottfr. H. Crone, mr. dr. A. van Doorninck, F. H. Fentener van Vlis- singen, J. B. van der Houven van Oordt, mr. W. G. F. Jonge jan, mr. K. P. van der Mandele, mr. L. J. A. Trip en C.' J. Ph. Zaalberg is grootendeels van liberale huize. Deze heeren hebben met dit adres aan het Nederlandsche volk geen dienst bewe zen. Wij zeggen met opzet: aan het Ne derlandsche volk eri niet: aan de regeering. De regeering een dienst te be wijzen, lag waarschijnlijk niet in hun bedoe ling en dat willen wij van hen ook niet op de eerste plaats verlangen. Maar in hun bedoeling heeft toch wèl gelegen moest ook, op de eerste plaats, liggen het Ne derlandsche volk een dienst te bewijzen. En dat doel hebben zij niet bereikt; in tegendeel! Zij hebben juist bereikt het negatieve, het nadeel-veroorzakende, wat zoo vaak ligt in de critiek, die louter afbreekt, niet opbouwt, niet één steen op een an der zet! Deze heeren schetsen eerst in een over dreven-sombere voorstelling, Koe treurig en droevig 't er in ons land, in de Rijkshuis houding, uitziet; beweren, dat de regeering anders handelen kan en moet, maar zeggen niet, hoe de regeering de door hen gewenschte saneering in de Rijkshuishou ding kan bewerken. Deze soort critiek is wind in den molen van de pers, die in ons goede vaderland leeft van critiek, van ontevredenheid- stoken. Het „Nationale Dagblad" heeft boven het adres gezet met letters van een decimeter hoogte: „Het Schip van Staat zinkende", waarop dan vanzelfsprekend! volgt: Wij hebben het altijd wel voor speld! Er is in het adres geen woord te vinden, dat heen wijst naar wat de adressanten eigenlijk willen geen woord, tenzij dit: Het Nederlandsche volk in al zijn geledingen leeft op een te hoogen voet. Nu weten wij het! Het Nederlandsche volk in a 1 zijn ge ledingen, nota bene! leeft op een te hoo gen voet! Zeker óók de werkloozen? Zeker óók alle middenstanders, boeren en tuinders? Zeker óók alle ambtenaren, onder wie b.vde kweekelingen-met-acte? De „Avondpost" (Lib.) vestigt ook op deze zinsnede de aandacht en schrijft er bij „Er zijn meer dan 300.000 werkloozen. De gezinsleden meegerekend beteekent dit stellig ongeveer 1 millioen landgenooten. Leven d i e op te grooten voet? Of leven zoo de zeer vele middenstanders, die moeite hebben het hoofd boven water te houden? Of zoo talloos veel kleine boeren en tuin ders? En vele ambtenaren? Leven deze menschen soms op te grooten voet?" De negen mannen hadden zich ver plicht moeten weten, om óf geargu menteerd te adresseeren óf te zwijgen! Van wie, vooral in dezen tijd, critiek uitoefent op de regeering, mogen wij eischen, dat hij zegt, hoe 't wel moet! NIEUWE NAAM VOOR SUB- KARPATHISCH RUSLAND. WEENEN, 2 November. (A. N. P.). De regeering van Sub-Karpathisch Rusland heeft besloten tot een naamswijziging van het land, dat voortaan de Karpathische Oekraine zal heeten. Mgr. Volosin, de ministerpresident van de Karpathische Oekraine, heeft in ver band hiermede aan een correspondent van Havas verklaard: Onze taal, onze gevoelens en onze gedachten zijn Oekrainisch. De benaming Sub-Karpathisch Rusland, die in 1918 is aanvaard, wekte onjuiste voorstel lingen op omtrent waren ethnischen zoo wel als geografisch en aard van ons land. EEN AANSPORING VAN MGR. STRaTER Na zijn bezoek „ad Limina". Verschillende Duitsche bisschoppen heb ben thans het bezoek „ad limina" aan Rome gebracht, dat door het kerkeliijk wetboek is voorgeschreven. De apostolische visitator van het bis dom Aken, mgr. Strater, richt thans, bij zijn terugkeer, een ontroerende verma ning tot zijn diocesanen, waarin hij er op wijst, dat Petrus de rots is, waarop de Heer Zijn Kerk gebouwd heeft. Ook wij moeten met een rotsvast vertrouwen be zield zijn. 1 „Ook al moge de verleiding, om on trouw te worden, ons bestormen, ook al mogen wij verlokt worden door economi sche voordeelen, ook al mogen wij op de proef gesteld worden door verleiding of bedreigingen, wij willen in volledige overgave en aanhankelijkheid jegens den H. Petrus en Zijn Rijk, trouw blijven aan den Heiland". De bisschop beveelt dan verder aan, om een eucharistisch leven te leiden, het geen de beste beschutting is in dezen mo dernen tijd. Rome eischt echter, behalve aanhanke lijkheid jegens den H. Petrus, ook trouw aan den H. Paulus. In onzen tijd heeft men evenwel de grootmoedigheid en de eerlijkheid van het streven van dezen man, een der edelste aller Christenen, door het slijk gehaald. De H. Paulus leert ons het geluk en de waarde van onzen godsdienst beseffen. „Zoo menige vader en moeder zien thans met groote bezorgdheid de toekomst hunner kinderen tegemoet; zwaar drukt op hen den last der verantwoording. Want wij kunnen onze oogen niet sluiten voor de geweldige gevaren, die het geloof van onze jeugd bedreigen. In onzen tijd moet veel gebeden worden voor het be houd van het Christelijk geloof. Bisschop pen en priesters moeten thans kunnen rekenen op de leeken, die doortrokken moeten zijn van den geest van St. Paulus. Vervuld van dankbaarheid jegens God mogen wij getuigen, dat vele jongeman nen nog trouw en vastberaden zijn geble ven temidden van alle gevaren, die hen bedreigen; door hun prachtig voorbeeld vormen - zij een aansporing en een ver troosting voor velen''. Tenslotte spoort mgr. Strater de geloo- vigen aan om trouw te zijn aan den H. Vader. De Paus draagt de sporen van zijn ziekte en ouderdom in zijn lichaam, maar zijn geest is frisch en ongebroken. On danks lichamelijke zwakheid heeft hij nog steeds een breeden blik op het leven en streven der menschheid en Hij bestuurt de Kerk Gods met vaste hand. De H. Va der is verheugd over de resultaten, die voor gc/sdienst en Kerk in zoovele lan den worden behaald, maar Hij gaat zeer gebukt onder het lijden en de vervolging, waaraan de Kerk vaak is blootgesteld. „Ik heb den H. Vader mededeeling ge daan van uwe standvastigheid in het H. Geloof, aldus besluit mgr. Strater, en ik kon bemerken, dat, hoewel het hart van den H. Vader wordt aangegrepen door dezen kommervollen tijd, Zijne Heilig heid toch vervuld is van een onverwoest baar, onfeilbaar zeker Godsvertrouwen. Ook dezen Paus, die zoo menigmaal mis kend, bespot en gehoond wordt, zullen de Duitsche katholieken in onwrikbare aan hankelijkheid trouw blijven". PE WERELD IN VOGELVLUCHT WEENEN: Vandaag komen te Weenen de vertegenwoordigers der twee mogendheden (Duitschland en Italië), die zullen arbi- treeren in het grensconflict tusschen Tsjecho-Slowakije en Hongarije, bijeen met de gedelegeerden der beide procedeerende partijen. Het gaat in de eerste plaats om het bezit der groote steden in de vruchtbare vlakte van Slowakije, welke vroeger tot Hongarije hebben behoord, maar thans geen Hon- gaarsche meerderheid meer hebben. Ver wacht wordt, dat Bratislawa in geen geval aan Hongarije zal worden toegewezen, ter wijl Kaschap hoogst waarschijnlijk wel bij Hongarije zal worden ingedeeld. Omstre den is nog het punt, welk lot Nunkacs en Uzhorod (de huidige hoofdstad van Roethe- nië) zullen ondergaan. Van Slowaaksche er. Roetheensohe zijde staat men op het standpunt, dat Munkacs zonder het agrari sche achterland van Sub-Karpathisch Rus land geen levensvatbaarheid heeft, en dat Munkacs een voor Sub-Karpatisch Rusland onvervangbaar verkeerscenlrum beteekent. Hongarije wijst daarentegen op de inacht neming der ethnografische gesteldheden, een factor, welke Roethenië laat gelden met betrekking tot de tsad Uzhorod. In de tweede plaats gaat het om de kwes tie van de gemeenschappelijk Poolsch-Hon- gaarsche grens. Het staat vrijwel vast, dat het Duitsch standpunt zal zegevieren en dat deze grens er dus niet komen zal. „Roethenië zal dus het bolwerk blijven van den opmarsch van het Germanisme, waarvan alle uitvallen tegen den Poolschen VERMINDERING PERSONEELE BELASTING VOOR MOTORRIJTUIGEN. Geen personeele belasting van winkels, hotels, cafés, restaurants, biljarten en pleiziervaartuigen. In de Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer in zake de Rijksbegrooting voor 1939, zegt de Regeering dat zij na nauwgezette overwe ging tot de overtuiging is gekomen, dat de belastingmaatregelen, die zij heeft aange kondigd, het minst bezwaarlijk zullen zijn voor het economisch leven, en dat ook de bevolking langs dezen weg de middelen, die thans noodig zijn, het best kan opbren gen. Bij de beoordeeling van deze belasting plannen moet wel in het oog worden ge houden, dat de nationale inkomsten- en winstbelasting bestemd is om te dienen tot dekking van een tekort, dat in hoofdzaak wordt veroorzaakt door de bijzondere uit gaven ten behoeve van de defensie en ter bestrijding van de weridoosheid. Deze be langen raken het geheele volk, zoodat het billijk is, dat iedereen in de daartoe nood zakelijke uitgaven naar vermogen bij draagt. In verband met het systeem der bestaande belastingen is dit alleen te be reiken langs den weg van heffingen bij de bron. Wat de maatregelen, die in het voorloo pig verslag in de plaats van de nationale inkomsten en winstbelasting worden aan bevolen betreft, is de Regeering, evenals voorheen, van meening, dat het recht van successie, waarop thans reeds 20 tijdelijke opcenten worden geheven, zonder schade voor de volksgemeenschap, niet voor ver dere verhooging vatbaar is. Tot opheffing van het z.g. bankgeheim, kan, met het oog op nadeelige gevolgen van economischen aard, waarop van regeeringswege reeds her haaldelijk de aandacht is gevestigd, niet worden overgegaan^ Het tarief van een winstbelasting die, ter vervanging van de dividend- en tantièmebelasting, het dub bele van de opbrengst van laatstgenoemde belasting zou moeten opleveren, zou niet onaanzienlijk hooger moeten worden ge steld dan 8 pCt., waartegen ongetwijfeld bezwaren zouden rijzen. De Regeering blijft dan ook van oordeel, dat het door haar voorgestane stelsel de minste bezwaren heeft. Zij is van meening, dat de nieuwe belas tingverzwaring in ernstige mate op het volk zal drukken, maar dat toch het algemeen welvaartspeil in Nederland van dien aard is, dat zij kan worden gedragen. Onder de maatregelen, welke genomen zullen worden om te zwaren belastingdruk te voorkomen, noemt de Regeering behalve de reeds aangekondigde: afschaffing van den geslachtsaccijns ge paard gaande met verhooging van omzet belasting van de artikelen, waarop de ac cijns drukt, van 4 op 6 pCt.; vrijstelling van omzetbelasting van var- kensvleesch, paardenvleesch e.d.; afschaffing van den zoutaccijns; en Russischen invloed in de Oekraine zul len uitgaan, en die den opmarsch naar het Oosten, den „Drang nach Osten", naar Roe menië zal beschermen" schrijft Petit Jour nal". LONDEN: Gisteren heeft Chamberlain namens de Britschê regeering een motie bij het Lagerhuis ingediend, waarin het Huis wordt uitgenoodigd, te verklaren, dat het Britsch-Italiaansche accoord zoo spoe dig mogelijk in werking wordt gesteld. Van daag wordt daarover gedebatteerd. De li beralen hebben daarop een amendement ingediend, waarin zij eischen, dat eerst alle Italiaansche vrijwilligers uit Spanje moeten zijn teruggetrokken. In aansluiting hiermede heeft de linksche Spaansche regeering haar gezant te Lon den laten verklaren, dat de Italiaansche in menging eer toe dan afneemt. Inmiddels heeft gisteren reeds een debat over de Britschê buitenlandsche politiek in 't algemeen plaats gehad in het Lager huis, waarbij ook Chamberlain het zijne ge zegd heeft. Chamberlains verklaringen zijn in Duitschland en Italië met instemming ontvangen, speciaal het besluit der Brit schê regeering de Engelsch-Italiaansche overeenkomst thans van kracht te laten worden, wordt begroet als een verheugend teeken voor „real-politieke" opvattingen. De „Times" schrijft: „Als de door Cham berlain en Hitier onderteekende verklaring uitgewerkt kan worden tot een algemeene regeling van de hangende vraagstukken, met inbegrip van het koloniale vraagstuk en de kwestie van de beperking der bewa pening, zal men niet langer het minste excuus hebben om het accoord van Muen- chen als een nederlaag voor te stellen. Zelfs thans is het een monsterachtige en hoogst onvaderlandslievende verdraaiing van de feiten". verlaging van de omzetbelasting op thee en benzine; herziening van den grondslag dienstboden in de personeele belasting in dien zin, dat één dienstbode steeds vrij zal zijn en ver laging van de tarieven; verlaging van den druk van de personeele belasting op motorrijtuigen. Naar aanleiding van een in het voorloopig verslag gemaakte opmerking, dat de belas tingdruk sedert het intreden van de crisis met ongeveer 200 millioen is gestegen, zij er op gewezen, dat naast het feit van de belastingverhoogingen staat de mindere op brengst van andere belastingen en dat het totaal-bedrag aan belastingen, dat op de bevolking drukt, vergeleken met 1929, af gezien van de crisisheffingen, niet hooger is geworden. Verschillende van de maatregelen, welke dienen moeten om te zwaren druk te voor komen, hebben tevens de strekking om de werkgelegenheid te vermeerderen. De Regeering stelt zich voor daarnaast nog enkele maatregelen van fiscalen aard te nemen ter stimuleering van het bedrijfs leven. Zoo zal worden voorgesteld, geen personeele belasting meer te heffen van winkels, hotels, cafés en restaurants, van biljarten en van pleiziervaartuigen, terwijl ook in overweging is de personeele belas ting voor motorrijtuigen aanzienlijk te ver minderen of deze heffing af te schaffen met gelijktijdige invoering van een geringe ver hooging van de andere belastingen, welke op het motorrijtuigenverkeer drukken. Daarnaast ligt het in de bedoeling den gedistilleerd- en bieraccijns te verlagen. De afschaffing van de zakelijke bedrijfs belasting is door de Regeering buiten het verband van de onderhavige voorstellen in overweging genomen. Slachtolierslljst wijst 74 dooden aan EEN HUIS VOL LIJKEN. Daar nog enkele late aangiften van ver missing zijn binnengekomen, bedraagt het aantal slachtoffers van den brand te Mar seille, voorzoover dit thans bekend is, reeds 74. Men rekent nog dagen noodig te hebben alvorens de helsche wanorde in de kelder verdieping van het warenhuis is opgeruimd. Het water moet daar vier meter hoog staan, tot veertig centimeter van de zoldering. De soldaten en anderen, die er aan het werk blijven, schijnen tot de lift genaderd te zijn, die, naar gezegd wordt vol lijken is, maar tot nu toe was het onmogelijk deze te bereiken. De lijst van dooden of vermisten groeit nog aan en men vraagt zich af, of het aantal tot honderd zal klimmen. De bij zonderheden bij het te voorschijn brengen van de rampzalige resten zijn te verschrik kelijk om onder woorden te worden ge bracht. De stoffelijke overblijfselen kunnen alleen aan enkele voorwerpen, die in de buurt gevonden werden, herkend worden, gelijk een kiezerskaart, trouwring of bos sleutels. Deze armzalige dingen worden op de kist gelegd, die vermoedelijk de over blijfselen bevat van den persoon aan wien ze behoorden. NALATIGHEID BIJ DE BRANDWEER. Een onderzoek van regeeringswege. Er zijn bij den brand grove fouten ge constateerd bij de organisatie van de brand weer. De regeering laat een onderzoek in stellen naar de bluschmiddelen, de mate waarin de mannen ze konden bedienen, hun aantal, den druk op het water, de reden waarom met name de hooge ladders, noch de toestellen tot redding van menschen uit bovenverdiepingen in werking werden ge steld en de credieten op de gemeentebe- grooting voor dezen dienst uitgetrokken. Dit onderzoek wordt tot alle groote ge meenten uitgestrekt. Daarmee evenwijdig loopt een enquête naar de verantwoorde lijkheden voor de leemten in het stedelijke beleid. De burgemeester beroept er zich op, slechts drie jaar aan het hoofd van Frank- rijks tweede stad te staan en op de voor zieningen, die hij in dit opzicht liet treffen. Zijns inziens was de brandweer wel degelijk voor haar taak berekend en heeft zij erger voorkomen. In deze omstandigheden denkt hij er niet aan af te treden, waarom een raadslid den minister van binnenlandsche zaken vraagt. Natuurlijk is het 't gemak kelijkst alle schuld op hem te werpen. Het ligt ook voor de hand zijn voorganger in Dit nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Vandaag komen te Weenen de vertegen woordigers bijeen der mogendheden, die zullen arbitreeren in het Tsjcchisch-Hon- gaarsche grensgeschil. (2de blad). Chamberlain over de buitenlandsche poli tiek der Engelsche regeering. (2de blad). Een onverwachte crisis in het Fransche kabinet voorkomen. (2de blad). Steeds stijgend doodencijfer van de brand te Marseille (1ste blad). Binnenland De Memorie van Antwoord op de Rijks begrooting. Vermindering van heffin gen en belastingen. (4de en 1ste blad). De Hooge Raad van Arbeid heeft advies uitgebracht inzake kinderbijslag-verzeke ring. (4de blad). Bij Avenhorn werd een vrachtauto door een trein gegrepen, waarbij de chauffeur cm het leven kwam. (3de blad). In de stadsbibliotheek te Marseille werd een chapelle ardente ingericht voor de slachtoffers van den warenhuis-brand. De belangstelling was zeer groot gebreke te stellen en het is vreemd, dat de commandant van de brandweer bij dit alles vergeten wordt. Het onheil zal althans ten gevolge hebben, dat strenger de hand gehouden wordt aan de automatische sproei-inrichtir.gen in warenhuizen zoodra de temperatuur een zekere giaad aanwijst en dat elk oogenblik in werking moet kun nen treden, want in de Nouvelles Galeries was het voorhanden, maar bij gebreke-aan electrischen stroom, onbruikbaar. STEEDS MEER SLACHTOFFERS TE MARSEILE. MARSEILLE, 2 Nov. (A. N. P.). Van ochtend vroeg heeft men bij het opruimings werk wederom vier lijken geborgen. HET „NIEUWE" CHINA. China wordt een „Antikominternstaat." TOKIO, 2 Nov. (A. N. P.). „Miyako Sjim- boen" wijst erop, dat het noodig is, dat Ja pan het negenmogendhedenverdrag op zegt. Dit verdrag komt niet meer overeen met de huidige positie van het nieuwe Chi na, dat in de toekomst als een anti-Komin- ternstaat tot het blok van drie: Japan, Mandsjoekwo, China, zal behooren. Japan heeft zijn betrekkingen met de verschil lende organen van den Volkenbond ver broken, en daarvoor de anti-Komontern-as versterkt. TOKIO, 2 Nov. (A. N. P.). De regeerin gen van Paqing en Nanking, welke op het oogenblik in Nanking vergaderen, zullen tezamen met de regeeringen van Centraal-, Noord- en Zuid-China, alsmede van Bin- nen-Mongolie, een stelsel ontwerpen voor de centrale ontwikkeling van het nieuwe China. De nieuwe federale Chineesche re geering zal zich plaatsen op het beginsel van de ineenstorting der regeering Tsjang Kai Sjek en zal de leuze aanvaarden „vóór Japan en tegen de Komintern".

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1