BINNENLAND WOENSDAG 2 NOVEMBER 1938 DE LE1DSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 13 Voornemens der regee ring op tariefgebied. Inzake haar voornemen op tariefgebied deelt de regeering in de Memorie van Ant woord het volgende mede: De voornemens der regeering op tarief gebied beoogen eenige bedrijfstakken, die voor de binnenlandsche markt van groote beteekenis zijn, eenigen steun te geven, teneinde de werkgelegenheid in die bedrijfs takken te bevorderen en op een meer sta biele basis te brengen. Daarbij zal de re geering twee belangrijke zaken in het oog houden. In de eerste plaats zal rekening gehouden worden met het belang, dat velen hebben bij een niet te hoog binnenlandsch prijspeil. Om die reden o.a. heeft de regee ring het noodig geoordeeld een recht van 20 pet. ad valorem als maximum te nemen bij bedoelde voorstellen. In dit verband meent de regeering echter te moeten be strijden de stelling als zouden hoogere prij- zijn steeds de welvaart schaden. Een ver betering van de verhouding tusschen kos ten en prijs is niet een zaak, die alleen den ondernemer ten goede komt. Een meer ge zonde binnenlandsche rendabiliteitsbasis kan in bepaalde gevallen, zelfs leiden tot een versterking van de exportpositie der betreffende artikelen. In de tweede plaats wenscht de regeering ook de handelspolitieke belangen in het oog te houden. Naast de beperking, die de re geering zich zal opleggen, wat het niveau der rechten betreft, wenscht zij niet over de geheele linie tot verhooging van invoer rechten over te gaan en zij heeft, uiter aard onder de gegeven omstandigheden, ook niet het voornemen binnen afzienbaren tijd de aangekondigde voorstellen door andere te laten volgen. In hoeverre deze voornemens de export belangen niet zullen schaden, vermag de regeering, daar zij thans geen verder bij zonderheden over haar plannen kan mede- deelen, op dit oogenblik niet in concreto aan te toonen. Zij meent er hier echter op te moeten wijzen, dat zij bij hare tarief plannen selectief te werk zal gaan. Even zoo moet zij zulks doen bij hare plannen ter bevordering van den export, daarbij zal niet alleen onderscheiden worden naar de artikelen, doch ook naar de afzetmogelijk heden op verschillende markten. Salarissen en leerlingen- schaal Ten aanzien van de positie der ambtena ren zegt de regeering in de Memorie van Antwoord op de algemeene Beschouwingen der Tweede Kamer betreffende de Rijks- begrooting 1939, dat zij van meening is, dat, zoolang zij zich in verband met den zorge- lijken toestand van 's lands financiën ge noopt ziet, een afwijzend standpunt in te nemen tegenover een verhooging van de salarissen en loonen van het rijkspersoneel, hetzij door een procentische verhoöging over de geheele lijn, dan wel door een alge- beele herziening van het bezoldigingsbe sluit burgerlijke rijksambtenaren 1934, par- tieele herzieningen van sommige ambten cf groepen van ambten zooveel mogelijk achterwege dienen te blijven. Het is duidelijk, dat het, voor het behoud van de op het stuk der salarieering verkre gen goede onderlinge verhoudingen, noodig is, dat ten aanzien van de salarieering van het personeel der lagere publiekrechtelijke organen een overeenkomstige gedragslijn wordt gevolgd. Zoolang de salarieering van het Rijks personeel op het huidige peil gehandhaafd moet blijven, zal derhalve tegen het onge daan maken door die organen van plaats gehad hebbende salarisverlagingen in het algemeen bezwaar moeten worden gemaakt en zullen voorstellen tot partieele positie verbeteringen ook voor het personeel dier organen aan de vorenomschreven criteria dienen te worden getoetst. De uiteenzetting in de raillioenennota, dat naar het oordeel der regeering het afzien van wenschen en verlangens in het huidig stadium onvermijdelijk is, heeft uiteraard mede het oog op den wensch tot herziening van de leerlingenschaal. Koloniale kwesties De Regeering heeft geen enkele reden om aan te nemen, dat geruchten nopens een internationale conferentie tot herver deeling van koloniaal gebied, waarbij ook Nederland zou worden betrokken, eeni gen grond van waarheid hebben. Het standpunt ten aanzien van zoodanige con ferentie zou zijn, dat Nederland, niet be last zijnde met het beheer van eenige voormalige Duitsche kolonie, geen reden zou hebben aan een conferentie als hier bedoeld deel te nemen. PRINS BERNHARD OP DE HOOGERE KRIJGSSCHOOL. Men meldt ons van officieele zijde, dat Z. K H. Prins Bernhard gedurende dezen cursus enkele lessen zal volgen aan de hoogere krijgsschool. In verband hiermede heeft Z. K. H. he denmiddag de openingsbijeenkomst bijge woond, waarin de officieren-leeraren, de burger-leeraren en de leerlingen door den directeur van de hoogere marine krijgs school en den directeur van de hoogere krijgsschool aan Z. K. H. zijn voorgesteld. VASTE LASTEN IN DEN TUINBOUW. Optreden der regelingscommissie. DE EERSTE RESULTATEN NIET ONBEVREDIGEND. Op de vragen van den heer Van der Weijden betreffende de resultaten van de ingestelde vaste-lasten-commissies voor den tuinbouw heeft de heer Steenberghe, Minister van Economische Zaken, het vol gende geantwoord: De commissie tot regeling van de vaste lasten in den tuinbouw, die in de afgeloo- pen maanden in alle tuinbouwcentra zijn gevormd uit de leden der landelijke orga nisaties, de boerenleenbanken en de veilin gen, hebben zich met voorlichting en bij stand van de met de uitvoering der rege ling belaste afdeeling van het regeerings- bureau voor de uitvoering van de Land- bouwvoorlichtingsdienst van haar taak op de hoogte gesteld, terwijl voorts na het houden van besprekingen met groepen van crediteuren, op wier medewerking binnen het kader dezer vrijwillige regeling van schulden meer in het bijzonder prijs wordt gesteld, voor de commissies een methode van werken is opgesteld, welke goede kan sen biedt voor het bereiken van de ge- wenschte resultaten. In alle deelen des lands, doch vooral in de tuinbouwdistricten van Noord- en Zuid- Holland, zijn bij de commissies talrijke aan vragen om haar bemiddeilng tot regeling der vaste lasten ingekomen. Het meeren- deel dier aanvragen kon in behandeling worden genomen; na onderzoek der bedrij ven zijr? plannen tot financieele saneering ontworpen, waarna onderhandelingen met crediteuren zijn geopend. In verschillende gevallen werd het gestelde doel, n.l. de aanpassing van den druk der vaste lasten aan de te genwoordige waarde van het bedrijf en het herstel van het evenwicht in de bedrijfsfinanciën, reeds volledig be reikt, zoodat weldra met de uitvoering van den voor die gevaleln in uitzicht gestelden steun in natura in den vorm van reparatiën en andere noodzakelijke voorzieningen in het bedrijf zal wor den begonnen. In verband met het bovenstaande wordt het overwegen van andere maatregelen vooralsnog niet noodzakelijk geacht. De uit voering der regeling, waarvan de eer ste resultaten geenszins onbe vredigend z ij n, wordt dezerzijds met aandacht gevolgd. Met het oog op den moeilijken toestand in vele tuinbouwbedrij ven wordt een spoedige behandeling der aanvragen zooveel mogelijk bevorderd, doch anderzijds dient te worden bedacht, dat de taa k dercommissies ze er moeilijk is en voor het be- reiken der beoogde resultaten vaak een voorzichtig en beleidvol optreden gebod e n i s. HET PLAN-WESTHOFF. GEEN WERKVERSCHAFFING, MAAR NORMAAL WERK. Voor 90 a 100.000 arbeiders. Voor een zeer druk bezochte vergadering van 't Departement Breda van de Mij. van Nijverheid en Handel, waarop de burge meester van Breda en vele burgemeesters van West-Brabantsche gemeenten, alsmede naast leidende figuren uit het bedrijfsle ven verscheidene landbouwdeskundigen aanwezig waren, heeft ir. J. Th. Westhoff, de auteur van het plan tot massale bestrij ding der werkloosheid, de hoofdgedachten van zijn plan nader toegelicht. Achtereenvolgens toonde spr. aan, dat ontginningen, ruilverkavelingen en inpol deringen zich uitstekend lyeenen voor uit voering met ongeschoolde arbeidskrachten en dat zij bovendien zeer arbeidsintensief zijn. Voorts, dat er voldoende cultuurtech nische werken aanwezig zijn, om het be staande surplus aan arbeidskrachten werk te verschaffen, terwijl wat de financiering betreft zelfs de toestand zou kunnen ont staan, rekening houdende met alle factoren dat de werkverschaffing ten slotte goed- kooper wordt dan de steun. Voor de uitvoering van de cultuur-tech nische werken wil spr. een nieuw bedrijf in het leven roepen, n.l. de M.B.W. of Maat schappij tot Bevordering van Uitvoering van Werken, welke stimuleerend, activee- rend, financeerend en dirigeerend optreedt. Langs dezen weg zal het mogelijk zijn, op het gebied der werkloosheids bestrijding veel te doen. Bij een doel treffende aanwending van het voor 1939 door de regeering beschikbaar ge stelde bedrag van 74 millioen zal het mogelijk zijn, 90 a 100.000 arbeiders werk te verschaffen, waarbij den nog komen 40.000 arbeiders in de neven- bedrijven en in secundaire werkgele genheid. Volgens de berekeningen van spr. is het op deze wijze mogelijk, het bestaande overschot aan arbeidskrachten in 20 jaar geheel weg te werken, waarbij op goede gronden kan worden aangenomen, dat het jaarlijksche bevolkingsaccres zijn eigen werkgelegenheid schept. Het begrip „werkverschaffing" moet daarbij verdwijnen; de arbeider zal weer werken in normale omstandighe den. Men kan ten slotte vragen of door een toename van den cultuurgrond met een 20.000 H.A. per jaar de behoefte niet overtroffen zal worden? In verscheide ne economische en landbouwkundige dissertaties is aangetoond, dat deze uit breiding overeenkomt met de door de bevolkingstoeneming groeiende behoef ten. Spr. kwam tot de slotconclusie, dat de concrete situatie in eerste instantie eischt een nationale oplossing. HET EEUWFEEST VAN BEIJNES. Minister Steenberghe huldigt de jubileerende firma. De Koninklijke fabriek van rijtuigen en spoorwagens J. J. Beijnes N.V. te Haar lem bestaat 100 jaar. In een gedeelte der groote wagenmake rij in het fabrieksgebouw aan het Stations plein had gistermorgen de officieele her- denkings-bijeenkomst plaats. De beteeke nis, welke de Bsijnes-fabrieken hebben voor de Nederlandsche industrie, werd ge accentueerd door de aanwezigheid van mr. P. L. Steenberghe, minister van Economi sche Zaken. Om half negen was een plechtige Heili ge Mis opgedragen in de St. Joseph-kerk in de Jansstraat, waarbij vele belangstel lenden tegenwoordig waren. Om elf uur was het geheele personeel in de sober, doch smaakvol versierde zaal aanwezig. Namens de directie der fabriek heeft prof. ir. J. Klopper, president-commissaris der N.Vden minister ^n de overige aan wezigen begroet. Minister Steenberghe dankte prof. ir. Klopper voor de hartelijke verwelkoming en zeide het op prijs te stellen, persoon lijk zijn gelukwenschen te kunnen aanbie den. Met waardeering gewaagde de minister van het prachtig gedenkboek dat de firma Beijnes ter gelegenheid van haar honderd jarig bestaan heeft doen samenstellen. Wie dit gedenkboek ter hand neemt, wordt ver plaatst in een Nederland van een eeuw te rug. Ons land staat dan onder de krachtige leiding van een koning, die, met een zeld zaam inzicht in de noodzakelijkheid van de industrieele ontwikkeling, leidt en stuwt naar een indrukwekkende ontplooiing van krachten. In industrie en verkeerswezen voltrekt zich in die jaren een revolutie. De oude trekschuit moet plaats maken, de da gen van den postwagen en diligence zijn geteld en stoomboot en stoomros doen hun intrede. In de nijverheid vaagt de stoom verouderde productie-methoden weg. Ne derland gaat langzaam ontwaken en pro- beért zijn achterstand in te halen. Ondernemers staan op, mannen wier namen thans neg in den naam van meni ge groot-industrieele onderneming voort leven. Mannen, wier vooruitziende blik en taaie volharding Nederland industrieën hebben gegeven, die tot ver over de gren zen van ons vaderland bekend zijn gewor den. De Haarlemsche rijtuigmaker Johannes Jacobus Beijnes heeft spoedig de machtige mogelijkheid van den spoorweg gezien. Een spoorwegmaatschappij heeft wagons noodig. Uit het moederland van het stoom ros Engeland worden ze geïmpor teerd. Maar wat Engeland kan, kan een Hollandsche rijtuigmaker ook. En zoo wordt Beijnes de grondlegger van een be langrijke Nederlandsche industrie. De minister ging vervolgens de ontwik keling van deze industrie, die niet zonder strijd geschiedde, na. Door strijd en wór- steling, door nederlagen en overwinning wordt de naam Beijnes echter in de in dustriewereld verbonden aan het hoog waardige product, waarvoor niet alleen onze grootouders en ouders, maar ook het huidige geslacht hooge appreciatie hebben gehad en nog heeft. Spr. bracht vervolgens hulde aan de me dewerkers van de ondernemers van hoog tot laag,, die zich in volle toewijding aan hun taak hebben gegeven. Spr. achtte het daarom een groot voorrecht, dat hij zich mocht bevinden in een bijeenkomst, a aai arbeiders en ondernemers, alle medewer kers van hoog tot laag, zijn vereenigd. Een dergelijke b ij eenkomst is een symbolische uitdruk king van de onmisbare eenheid, die tusschen on dernemers en arbeiders dient te bestaan. Nadat de minister zijn beste wenschen voor de toekomst van de onderneming had uitgesproken, deelde hij mede, dat het H. M. de Koningin behaagd heeft te benoe men tot officier in de orde van Oranje Nassau ir. H. J. M. Bekkers, directeur der vennootschap. Namens zijn ambtgenoot van sociale za ken deelde minister Steenberghe verder mede, dat het H. M. de Koningin tevens heeft behaagd de aan de orde van Oranje Nassau verbonden eere-medaille in goud toe te kennen aan den heer A. J. Lips, tee kenaar-constructeur, tevens commissaris van het weduwefonds „Hulp door Een dracht", en m zilver aan den heer H. Meijerhoff, wagenmaker tevens voorzitter van de commissie van overleg, den heer J. Steeman, werkmeester, tevens controleur van het „Familie Beijnesfonds", en den heer C. Kruyff, vuurwerker, tevens voor zitter van 't weduwenfonds „Hulp door Eendracht". Verder werd het woord gevoerd door den directeur der fabriek ir. H. Bekkers, en door mevrouw P. Beijnesvan 'der Grinten, weduwe van een der overleden directieleden, die een groote stuwkracht was der onderneming. Namens het hoogere en lagere personeel werd o.a. gesproken door ir. van Ditzhuy- zen en de beide gedecoreerden de heeren A. J. Lips en B. Kruyff. Aan elk lid van het personeel werd het fraai uitgevoerde gedenkboek overhan digd, terwijl voorts werd bekend gemaakt, dat als feestgave veertien dagen loon ex tra zouden worden uitgekeerd. „Msbd." Hoogleeraar te Delft. Benoemd is tot gewoon hoogleeraar in de afdeeling der weg- en waterbouwkun de aan de Technische Hoogeschool te Delft, om onderwijs te geven in de waterbouw kunde: ir. S. H. A. Begemann, oud-hoofd van den Prov. Waterstaat van Midden- Java, te Rijswijk (Z.-H,). Kinderbijslag- verzekering Het advies van den Hoogen Raad van Arbeid. De Hooge Raad van Arbeid heeft ad vies uitgebracht aan den minister van economische zaken over het voorontwerp wettelijke regelen inzake kinderbijslag- verzekering. De Raad heeft zijn discussies gevoerd aan de hand van de volgende vragen: 1. Verdient de strekking van het ont werp, dat bij deloonbepaling van hen, wier gezin den feitelijk-gemiddelden om vang overtreft, met de daarmede samen hangende grootere lasten wordt rekening gehouden, aanbeveling? 2. Dient de mogelijkheid te worden op gelaten, dat bedrijfsgewijze afwijkende regelingen worden getroffen. 3. Dient het voorontwerp zich te be perken tot de loontrekkenden, of dient het zich ook uit te strekken tot andere groepen van het bedrijfsleven? 4. Dient bij deze verrekening een loon- of inkomens-grens te worden geteld? 5. Wanneer behoort het recht op kin derbijslag te ontstaan (bij het hoeveelste kind en tot op welken leeftijd van het kind) en hoe hoog zal deze kinderbijslag moeten zijn? 6. Wie behooren de kosten der kinder bijslagregeling te dragen? 7. Welke organen dienen de verzeke ring uit te voeren? Na tal van argumenten zorgvuldig te gen elkaar te hebben afgewogen beant woordde de meerderheid van den raad de eerste vraag bevestigend. De stemmen verhouding was 27 tegen 7. Daarentegen heeft de Raad zich met 22 tegen 12 stemmen uitgesproken tegen het scheppen van de mogelijkheid van bedrijfsgewijze getroffen afwijkende re gelingen. De meerderheid van den raad is van oordeel, dat de kleine zelfstandigen met onder de kinderbijslagverzekering dienen te worden gebracht. De stemmen hebben gestaakt over de vraag, of de werkgevers onder de kinder- beslagverzekering dienen te worden ge bracht. De kleinst mogelijke meerderheid van den raad is van oordeel, dat in het wets ontwerp een loon- of inkomstengrens dient te worden opgenomen. De meerderheid van den raad (1914) is van oordeel, dat de kinderbijslagvsrze- kering dient aan te vangen bij het 4e kind. De groote meerderheid van den raad (276) is van oordeel, dat de leef tijdsgrens moet gesteld worden op 15 jaar. In een afzonderlijke bijlage stelt de raad een klassestelsel voor, volgens het welk de kinderbijslag bedraagt voor ar beiders met een weekloon van minder dan 18 gld.: 0.60 per week of 2.60 per maand; 18.tot 24.0.75 per week of 3.25 per maand; 24.tot 30.0.90 per week of 3.90 per maand; 30.— tot 36.—: 1.10 per week of 4.77 per maand; 36.tot f 42.1.30 per week of 5.63 per maand; 42.of meer: 1.50 per week of 6.50 per maand. De grootst mogelijke meerderheid van den raad is van oordeel, dat de totale kosten der verzekering niet door den staat behooren te worden gedragen. De meerderheid van den raad is van meening, dat de staat ook niet heeft bij te dragen 'in de kosten. Een zestal was van meening, dat de staat heeft bij te dragen in de kosten. De groote meerderheid van den raad is van oordeel, dat verhaal op de arbeiders terecht in het voorontwerp niet is toege laten. (Twee leden tegen). De meerderheid van den raad is van oordeel, dat de uitvoeringsorganen van de verzekering niet moeten worden gekomen zooals het voorontwerp voorstelt. Zij is daartegenover van oordeel, dat de uitvoe ring in de eerste plaats dient te geschie den door de bedrijfs-vereeniging. UITVOERCONTINGENT VOOR BLOEMBOLLEN. De Vereeniging tot behoud van het bioembollenvak in Nederland heeft zich in een schrijven tot den minister van Econo mische Zaken gericht Hierin wijst de vereeniging den minis ter op het feit, dat de bloembollenexpedi teurs op Duitschland het aldaar toegewe zen importcontingent voor bloembollen voor het vierde kwartaal 1938 niet kunnen uitvoeren door ontbreking van het Neder- landsch uitvoercontingent. In verband met het vergevorderde sei zoen en het groote surplus wordt den mi nister verzocht onmiddellijk stappen te doen tot verstrekking van het noodige uit voercontingent. WIJZIGING IN HET REISPLAN VAN DEN INDISCHEN REIS VAN PATER BORR. DE GREEVE. Pater Borromaeus de Greeve heeft wij ziging gebracht in zijn reisplan voor Su matra, in verband met een verzoek om op 30 December te Koetaradja een spreek beurt te vervullen. Pater de Greeve ver trekt thans op Nieuwjaarsdag van Sa- bang met de „Marnix van St. Aldegonde" weer naar Nederland. DE MALVERSATIES BIJ WIEGERINCK, MUSCHTER Co. Brief van de vereeniging voor den Effectenhandel aan haar leden Het bestuur van de vereeniging voor den Effectenhandel heeft in verband met de aan het licht gekomen omstandigheden, waar onder onlangs een commanditaire bankver- eeniging, waarvan de beide beheerende vennooten leden der Vereeniging waren, haar betalingen staakte den leden der Ver eeniging het volgende medegedeeld: Het betreft hier inderdaad feiten, welke zeer betreurenswaardig zijn en welke in wijden kring sterke reacties opwekten, ook al plegen fraudes en malversaties van tijd tot tijd, niet alleen in binnen-of buiten- landsche beurskringen, docht in alle takken van handel en bedrijf en zelfs bij over heidsdiensten en overheidsbedrijven voor te komen. Geheel afdoende maatregelen daartegen zijn nimmer bereikt en ook niet bereikbaar. Het ware verkeerd uit dit betreurens waardige, doch op zichzelf staande geval een wantrouwen te creëeren tege/i de Am- sterdamsche beurs in het algemeen, die op bijzonder bevredigende wijze aan de ge weldige fluctuaties der laatste decennia het hoofd heeft geboden. Geleid door den wensch, aan het publiek in het verkeer met de leden der Vereeni ging, alsmede aan de leden in hun onder ling verkeer, een grootere mate van zeker heid te verschaffen, heeft het bestuur uit zijn middelen een commissie benoemd, welke de opdracht heeft, zoo spoedig mo gelijk advies uit te brengen aan het be stuur omtrent aard en uitwerking van ze ekercontrole-maatregelen op de leden der Vereeniging, waarvan de wenschelijkheid door het bestuur in principe alreeds is er kend. Een nauwkeurig onderzoek van een onderwerp van zooverstrekkenden aard zal eenigen tijd vorderen, waarbij ook overleg met de zusterorganisaties zal wor den gepleegd. Onafhankelijk daarvan acht het be stuur het van gewicht, dat zoowel de leden als het publiek en de autoriteiten het bestuur in voorkomende gevallen terstond verwittigen van symtomen, dat met een lid der Vereeniging finan cieel iets niet geheel in orde zou zijn. Aan medewerking op dit punt heeft het in het verleden vaak ontbroken. Nadat het rapport der commissie zal zijn uitgebracht, zal het bestuur daaromtrent nadere mededeelingen doen. DE FILMKOMIEK ROBERT WOOLSEY OVERLEDEN Plotseling is te Hollywood overleden Robert Woolsey, beroemd als lid van het duo Bert Wheeler en Robert Woolsey, het Vooral in Amerika buitengewoon populaire tweetal, dat in talrijke films van de R.K.O. Radio optrad. Robert Woolsey werd geboren 14 Aug. 1889. Hij werd dus slechts 49 jaar oud. Woolsey droomde er in zijn jeugd van jockey te worden, maar toen de win naar van een Kentucky- derby boven op hem viel was zijn race carrière afge sloten: zijn ge broken been maakte het onmogelijk nog verdere groote succes sen in deze sport te be halen. Bob werd bellen jongen in een hotel, ontmoette veel acteurs en over reedde een van hen hem een kans te geven op het tooneel. Hij begon met kleine rolle tjes in het ernstige genre, maar zag wel dra, dat zijn grootste kans lag op het ter rein van de klucht. Na 15 jaar op de plan ken te hebben gestaan, waarvan de laatste drie jaar samen met Bert Wheeler in „Flo- renz Ziegfeld's groote show „Rio Rita", kwam hij voor de verfilming van ditzelfde werk naar de studio's en vanaf het groote succes van deze film bleef hij de camera en de microfoon trouw. Van zijn films noemen wij: „Rio Rita", „The Cuckoos", Dixiana", „Assorted Nuits", „Hold 'Em Jail", So, this is Africa", Cockeyed Cavaliers", „The Rainmakers", „Silly Billies" (Hoe langer hoe gekker), „Mummy's Boys". Woolsey was naar veler meening de grappigste van het duo. Hij trad in de film nooit op, zonder een groote uilenbril en zonder een reusachtige onafscheidelijke sigaar. Terwijl Wheeler meestal de rol van de kalme onnoozelheid speelde, was Wool sey steeds de handige opsnijder. Hij was een uitstekend zakenman, verdeed zijn geld niet in nachtclubs of bij de rennen, zooals zoovelen van zijn collega's en was als weinigen van zijn vrienden verzekerd van een rustigen ouden dag. Het heeft niet mogen zijn. Koopt bi| hen, die in llw Dagblad adverteeren 1

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 13