Enorme brand te Marseille BERICHT. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Men vreest, dat er meer dan veertig slachtoffers zijn Een heele straat in lichter laaie ZATERDAG 29 OCTOBER 1938 30ste Jaargang No. 9171 S)e £eidó<^(2ou/fca/tit Telefoon: Redactie 15. Telefoon: Administratie 935. Adr. en Abonn.-tarieven zie pag. 2 Giro 103003. Postbus 11. V Het teest van morgen Morgen vieren wij het feest van Christus' Koningschap. „Hem komt de heerlijkheid toe en de macht in de eeuwen der eeuwen". Zoo aanbidt de Kerk Christus in juichende dankbaarheid in de Introïtus van de H. Mis van morgen. En in het „Gebed" vóór het Epistel smeekt de Kerk, dat alle volkeren een éénheid mogen vormen door de on derwerping aan Christus' heer schap p ij: Almachtige, eeuwige God, die in Uw ge liefden Zoon, den Koning van het heelal, alles hebt willen herstellen, verleen goed gunstig, dat al de volkeren-families, door de zonde gewond en verdeeld, aan Zijn allerzoetste heerschappij mogen onderwor pen worden". Een gebed, dat wij nu, verlangend en smachtend naar een wereld-vrede, d i e i s gegrond op recht, met smeekenden drang zullen richten tot onzen Koning Christus..-. Die heerschappij van Koning Christus zal op de aarde worden gevestigd. In de Graduale vóór het Evangelie zingt de Kerk, als schouwend in de toekomst: „En Hij zal heerschappij voeren van zee tot zee en van den stroom tot aan de grenzen der aarde. En aanbidden- zullen Hem al de koningen der aarde: alle vol keren zullen Hem dienen. Alleluia, alleluia. Zijn macht is een eeuwige macht, die niet zal worden ontnomen; en Zijn heerschap pij eene, die niet zal vergaan. Alleluia". Maar reeds nu nu is het Rijk -van Christus gevestigd op de aarde zijn Rijk, dat niet van deze wereld is en van dat Rijk kunnen alle menschen burger zijn. Zijn rijk, dat is zooals de Kerk in een extase van jubel uit-zingt in de heerlijke Prefatie „het Koninkrijk der waarheid en des levens; het Koninkrijk der heerlijk heid en der genade; het Koninkrijk der ge rechtigheid, der liefde en des vredes". De liturgie van het feest van Christus' Koningschap ontvlamt in ons de stemming, de gezindheid, die ons dit feest passend en vruchtdragend doet vieren, verdiept in ons het werkdadig geloof in Christus' Koning schap. Geen mensch ter wereld komt heerlijk heid toe, tenzij in en om Christus en geen mensch ter wereld heeft macht, tenzij uit en door Christus!.... In Leiden is evenals ook te Noord- wijkerhout ook een buiten-kerkelijke viering van het feest van Christus' Ko ningschap. Zooals reeds eenïge jaren gebruikelijk, zal „Katholiek Leiden" dit feest vieren in de Stadsgehoorzaal op grootsche wijze. Wij behoeven niet aan te sporen tot een bezoek aan dezen avond. Zeker niet, waar de spreker is prof. Otten O.P., die zijn rede zal zetten midden in het wereld gebeuren van dezen tijd; die in zijn rede ook zal bespreken de vervolging, die elders onze katholieke broeders en zusters om de erkenning van Christus' Koningschap moe ten lijden. V Bestrijding van de jeugdwerkloosheid Met belangstelling zal men kennis ne men van de voornemens der regeering hiernaast medegedeeld inzake de bestrij ding van de werkloosheid onder de jeugd. Wij gelooven niet, dat iemand de strek king van deze voornemens niet zal toe juichen! Natuurlijk kan en zal er meeningsver- schil zijn over meer of minder, over de concrete uitwerking, over de te verwachten resultaten maar niemand zal ontken nen, dat bij de aanneming en uitvoering van deze plannen der regeering de werk loosheid onder de jeugd zal worden inge perkt, de schoolvrije jeugd en speciaal de werklooze jeugd een prikkel zal hebben, zich te bekwamen, door arbeid te leeren. Er schijnt in de plannen der regeering echter een lacune, een ernstige lacune. Zal er voldoende gelegenheid zijn voor leering en scholing voor de jongens en meisjes, die niet meer verplicht zijn, de school te bezoeken, en nog niet onderne- mingsarbeid mogen verrichten? MISTRAL WAKKERDE HET VUUR AAN Een geweldige brand is gistermiddag om twee uur te Marseille in het groote waren huis, de Nouvelles Galeries, aan de Cane- biere, uitgebroken en heeft zich, aange wakkerd door een feilen mistral, uitge breid over verschillende belendende ge bouwen, o.a. het Hotel Noailles en het bankgebouw der Société Générale. Om half vijf stond reeds een geheel huizenblok in lichterlaaie. Onafgebroken hoorde men het geluid van ontploffingen. Voortdurend hoorde men ook het geraas der instortende zolde ringen van de verschillende verdiepingen. Om kwart voor drie moest reeds het verkeer worden onderbroken en stond het geheele gebouw in vuur en vlam. Om tien minuten voor half vier stortte de gevel aan de Canebière-zijde onder don derend geraas in. Alle vloeren zijn inge zakt. Eenige verkoopsters zijn in hun angst uit de ramen van het gebouw gesprongen. De vlammen, aangewakkerd door den hevigen wind bereikten weldra de blinden van hotel Noailles en sloegen over op dit ho tel, welks dak al spoedig in brand stond. Het dak stortte om tien minuten over vier in. Te 4.30 u. woedde de brand in een ge heel huizenblok, dat van de Westzijde wordt begrensd door de Canebière. In dit blok staan de hotels Noailles en Astoria, de bank „Société Générale" en de kanto ren van de „Air France". De brandweer streed vergeefs tegen de vlammen. Men kon nog juist op tijd twee theaters, welke naast het warenhuis „Nouvelles Galeries" lagen, ontruimen. Ook andere huizen wer den ontruimd. Te vijf uur werd alle verkeer in de om ringende straten stilgelegd. De wind wakkert aan. Gisteravond om 10 uur woedde de mistral nog steeds, zelfs krachtiger nog dan des middags. Van de „Nouvelles Galeries" stond nog slechts een stuk muur, aangevreten door de vlammen, overeind. De rest was een chaos van steenen en ijzer, waarop de brandweer voortdurend stroomen water deed neerkomen. Voor het hotel „Noailles" stond een groote ladder opgericht, omdat het dak en de zoldervertrekken van tijd tot tijd gingen gloeien. De beide aangren zende, -eveneens ontruimde, hotels hebben op de bovenverdiepingen van het vuur te lijden gehad, terwijl voorts schade is aan gericht door de watermassa's, die de brand weer naar binnen heeft geworpen. Vliegende vonken. Om kwart over tien deden vliegende vonken van de „Nouvelles Galeries" een begin van brand ontstaan in het Lycee Thiers. De brandweer greep snel in en wist het vuur spoedig te bedwingen. DE OORZAAK. Geen communistische aanslag. In het buitenland heeft men tendentieus verband gelegd tusschen den grooten brand en de verklaring van Daladier ten aanzien der communisten. De brand zou het werk zijn van extre mistische elementen. Dit is niet in over eenstemming met de eerste vaststellingen. De brand is niet in het hotel van Daladier uitgebroken, maar door den mistral van de Nouvelles Galeries overgeslagen naar het dak van het hotel Noailles. In het warenhuis werd een uitgebreide verbouwing uitgevoerd, zoodat er groote houten stellingen gebouwd waren. Volgens verklaringen van een arbeidster zou het vuur zijn uitgebroken op een stel ling op de tweede verdieping. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat de werk lieden slechts met behulp van een touw uit een raam konden ontvluchten. Het personeel van het warenhuis, dat te twee uur aan het werk was gegaan, kon tijdig gered worden, alleen een afdeelingschef werd door rook bedwelmd en is verbrand terwijl twee jonge vrouwen naar het zie kenhuis moesten worden gebracht, waar zij overleden. Een jeugdige verkoopster, die uit een raam van de vierde verdieping sprong, is eveneens omgekomen. Het warenhuis „Nouvelles Galeries" be sloeg aan de Canebière een lengte van cir ca vijftig meter, terwijl het vijf verdiepin gen tellende gebouw een diepte van onge veer 70 meter had. Op het oogenblik is er niets anders van over dan een hoop ver wrongen ijzer. MEER DAN VEERTIG DOODEN? Te 9.15 uur vanochtend werden 41 men schen vermist. Men vreest, dat zij bij den brand in de „Nouvelles Galeries" zijn om gekomen. In den afgeloopen nacht werd reeds door 17 gezinnen aangegeven, dat een lid van het gezin ontbrak. Toen de brand in de „Galeries" uitbrak, bevonden zich min stens dertig menschen in de theesalon. De strijd tegen het vuur is den geheelen nacht voortgezet. Voor een opnieuw op laaien behoeft echter niet gevreesd te wor den. In het hotel „Noailles" hebben vooral de bovenverdiepingen geleden. Daar nog voortdurend een blauwachtige rook van de puinhoopen der „Galeries" opstijgt, kon nog niet gedacht worden aan het zoeken naar slachtoffers in de ruïne. Men zal daarmede waarschijnlijk eerst laat in den middag kunnen beginnen. Tot dusverre zijn zes lijken gevonden. Twee daarvan konden niet geïdentificeerd worden. Over de oorzaak van de ramp verkeert men nog steeds in het onzekere. Vast staat, dat het vuur is ontstaan op de eerste verdieping van de „Galeries", waar men met een uitgebreide verbouwing be zig was. Congres der radicaal-socialisten verdaagd. Met het oog op den brand en op verzoek van Daladier heeft het Congres der ra dicaal-socialisten zijn werkzaamheden ver daagd. Verscheidene deelnemers aan het radi caal-socialistische Congres, waaronder mi nister-president Daladier en minister Bon net, logeerden in hotel Noailles, dat der halve door een speciale commissaris werd bewaakt. Te kwart voor drie sloeg deze alarm. Op dit oogenblik bevonden zich geen officieele personen in het gebouw. De commissaris begaf zich naar de vertrekken van minister-president Daladier en minis ter Bonnet en wist de dossiers, welke hier lagen ,in veiligheid te brengen. Nadat het congres van de radicaal-socia list en was verdaagd in verband met den brand, snelden de journalisten, die het Congres bijwonen, naar de telefooncellen. De deelnemers aan het Congres begaven zich naar het terrein van den brand. Ve len woonden in de beide hotels, welke ook door het vuur zijn aangetast. De bestrijding van de werkloosheid onder de jeugd De voornemens der regeering De regeeringspersdienst meldt: In de vergadering van de rijkscommis sie van advies inzake het vraagstuk van de werkloosheid onder de jeugd, welke heden, Zaterdag is gehouden, heeft de voorzitter, mr. C. P. M. Romme, minister van sociale zaken, een inleiding gehou den, waarin hij o.m. het volgende heeft Spr. begon met uiteen te zetten, dat bij de bestrijding der jeugdwerkloosheid overheid en particulieren moeten samen werken; dat de medewerking van parti culieren onmisbaar is. Wanneer men, aldus de minister, de ge gevens, welke door de jeugdregistratie verkregen zijn, als algemeen geldend be schouwt en derhalve de cijfers der jeugd registratie omrekent voor het geheele land, dan valt het o.m. op, welk een belangrijk deel der jeugd voor de meerderjarigheid reeds korter of langer tijd werkloosheid heeft ondergaan: terwijl, het percentage werklooze 14 tot 21-jarige jongens, op het totale aantal niet-schoolgaande jongens, in elk der jaarklassen per 31 December 1937 varieerde van 14 tot 30 pet. en per 30 Juni 1938 van 11 tot 21 pet., blijkt, dat van alle jongens dier jaarklassen tezamen genomen reeds de helft werkloosheid heeft gekend. Welken invloed dit gebrek aan regelmatig voortgaanden arbeid zoo wel op degenen, die het treft, als op hen die bij voortduring ermee worden be dreigd, moet hebben, laat zich verstaan. Het eerst-noodige schijnt der regeering daarom toe te bevorderen, dat grootere zekerheid voor hen, die eenmaal in het bedrijfsleven zijn opgenomen, wordt ver kregen tegen uitstooting op grond van buiten hen liggende oorzaken, waarmede in het algemeen belang bereikt wordt, dat velen, voor wie die mogelijkheid thans niet bestaat, weer g e r e g e ld zullen lee ren werken, dat bij hen weer aangekweekt zal kunnen worden het gevoel, dat arbeid een zegen is. De regeering is voornemens, daartoe twee maatregelen van wetgevenden aard voor te leggen aan de Staten-Generaal, een van tijdelijk, een van meer blij vend karakter. Verbod van arbeid voor jeugdigen Zoolang het aanbod van jeugdige werk krachten de vraag belangrijk blijft over treffen, wil de regeering zich door den wetgever gemachtigd zien, bij een uiter aard voor beperkten tijdsduur geldende crisiswet, om, indien zulks nar het oor deel der Kroon kan bijdragen tot een be tere verdeeling van beschikbare werkge legenheid, aan jongehs beneden de 15 jaar ondernemingsarbeid (buiten den landbouw, waarvoor een afzonderlijke regeling in overweging is) te kunnen verbieden. Daarnaast denkt de regeering zich een wijziging der arbeidswet, waardoor, be houdens eventueel noodzakelijke uitzon deringen in verband met dringende eischen van het bedrijfsleven, 14- en 15- jarige meisjes uit ondernemingsarbeid (buiten den landbouw) zullen worden ge weerd. Dat de laatste maatregel, betref fende de meisjes, zich uitstrekt tot aan de 16-jarigen en daarenboven als een meer blijvende is gedacht, hangt samen met de opvatting der regeering, dat deze maat regel niet slechts deugdelijk is ter bevor dering van een betere verdeeling der be schikbare werkgelegenheid, doch in be- teekenis daarbovenuit gaat, inzooverre hij het nog kind zijnde meisje de noodzake lijke bescherming verleent tegen het voor haar veelal zoo gevaarlijk verblijf in het ondernemingsmilieu, en daarenboven haar richt op den arbeid in en voor het gezin, waar vooral haar toekomstige taak ligt. De regeering verwacht van deze maatre gelen een zoodanige verschuiving in de verhouding van vraag naar- en aanbod van jeugdigen, dat in meer dan één jaar klasse van hen, voor wie ondernemings arbeid toegelaten blijft, de werkloosheid zal verdwijnen. Scholingsplannen ïntusschen is hiermede het vraagstuk niet opgelost, zelfs kan men zeggen, een nieuw facet daaraan toegevoegd, inzoo verre als voor het bedrijfsleven een tendenz van kostprijsverzwaring uit het genoemde voortvloeit. Aan deze moeilijk heid wil de regeering tegemoet komen en tot verdere oplossing wil zij geraken in samenwerking met het bedrijfsleven waarbij de regeering dan meer in het bij zonder op het oog heeft de 14-jarige jon gens samenwerking waartoe zij het bedrijfsleven uitnoodigt. De regeering is harerzijds in die samenwerking bereid te bevorderen, dat, zoolang zij van haar vo renbedoelde machtiging gebruik maakt, van rijkswege de gelden beschikbaar worden gesteld, welke noodig zijn ter fi nanciering van wat ik moge noemen, in de breede beteekenis van het woord, de scholingsplannen, welke het bedrijfsleven in zijn verschillende schakeeringen, met behulp van deskundigen, naar voren zal willen brengen, om de 14-jarigen beter geschikt te maken voor hun toekomstige bedrijfstaak en hen dus als 15-jarigcn van meer waarde te doen zijn in het bedrijfs leven dan zij zonder die opleiding zouden wezen. Ik denk hier aan de mogelijkheid van nijverheidsonderwijs, dat op te zetten ware op den voet van onze centrale werk plaatsen; aan een eventueele combinatie van zulk nijverheidsonderwijs en alge meen ontwikkelend onderricht; aan in voering ook van het twee-op-een-stelsel waarbij dispensatie mogelijk zou zijn van het arbeidsverbod voor 14-jarigen met aanvullend onderwijs enz. Het spreekt vanzelf, dat bij deze bereidverklaring de Wegens het (eest van Aller heiligen zal ons blad Dinsdag niet verschijnen. Advertentiën reeds voor dien datum opgegeven, worden Maandag geplaatst. DE DIRECTIE. Dit nummer bestaat uit zes bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Een enorme brand heeft gewoed In Mar seille. Men vreest, dat er meer dan 40 slachtoffers zijn. (1ste blad). De uitzetting der Eoolsche Joden uit Duitschland op het laatste oogenblik uit gesteld. (2de blad). Praag en Boedapest gaan ermee accoord bet vraagstuk der grensregeling aan arbi trage van Duitschland en Italië te onder werpen. (2de blad). Binnenland Kleutercongres te Utrecht. (3de blad) Koninklijk bezoek aan Groningen. (3de blad). Goederentrein botst op auto nabij Hille- gom. (2de blad). regeering ervan uitgaat, dat hetgeen het bedrijfsleven, deskundig voorgelicht, naar voren brengen zal, zal worden geken merkt door nuttigheid evenzeer als door soberheid, in één woord degelijk zal zijn. Voor wat betreft de 14- en 15-jarige meisjes, wier toekomstige taak, zooals ge zegd, de regeering vooral ziet liggen in den arbeid in en voor het gezin, is de re geering, onder gelijk vooropstelling als evengemeld, bereid, geldelijke hulp te verleenen, wanneer vanuit het maatschap pelijk leven naar gebleken behoefte plan nen worden aanhangig gemaakt en goed bevonden, welke bevorderen dat de ont wikkeling dezer meisjes erop wordt ge richt, dat zij ook later voor den gezins- arbeid behouden blijven. Uitbreiding cultureele zorg De regeering is zich bewust, dat al het vorenstaande tezamen bij de huidige ver houdingen nog niet de werkloosheid on der de jeugd geheel zal opheffen. Daar om wenscht zij, zoolang de verhoudingen zulks noodig maken, de uitbreiding te be vorderen van de verschillende soorten van cultureele zorg, waarmede sedert eenige jaren het departement van sociale zaken bemoeiing heeft, t.w. kampwerk, centrale werkplaatsen, werkobjecten en cursussen. Tot de bevordering van de be schikbaarstelling der daartoe noodige ruimere geldmiddelen heeft de regeering besloten, gelijk ook tot een verhoogde subsidieering in de kampkosten, t.w. van 75 op 85 pet. dier kosten, indien de lei ding het tot uitbreiding weet te brengen. Ter stimuleering van de deelneming aan deze cultureele zorg deelneming welke thans helaas veel te wenschen over laat zoomede ter stimuleering van de deelneming aan de voorzieningen voor de 14-jarigen, meent de regeering, aan de Staten-Generaal te moeten voorstellen de invoering van een staat-van-dienst-boek- je voor eiken minderjarigen leerplicht- vrijen jongen, in welk boekje aanteeke- ning wordt gehouden, aan welke voorzie ning is deelgenomen, c.q. dat en waarom niet aan een voorziening deelgenomen is. Het effect van dezen drang naar ruimere deelneming aan de voorzieningen ziet de regeering recht evenredig loopen met de wezenlijke beteekenis dier voorzieningen: naar mate die beteekenis reëeler is, naar mate het nut, dat de jongere' voor zijn vorming ervan trekt, grooter is, zijn ken nen en kunnen erdoor groeit, hij geschik ter erdoor wordt voor aanpakken en door zetten in het leven, naar diezelfde mate zal de beteekenis van het staat-van-dienst boekje toenemen en zal het kunnen wor den wat het inderdaad worden moet tot een belangrijk document bij de beslis sing over indienstneming. Wordt dit ver wezenlijkt, dan is de uitbreiding in de deelneming verkregen door het, naar het oordeel der regeering, best denkbare mid del, omdat dat middel tevens een stimu lans vormt tot opvoering van de inner lijke waarde der voorziening. Tenslotte heeft de regeering besloten te bevorderen, dat de jeugdregistratie over het geheele land wordt uitgebreid.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1