R.K. VOLKSBOND ZATERDAG 29 OCTOBER 1938 DE LE'OSCHE COURANT VIJFDE BLAD. - PAG. 17 NEDERLA NDSCHE AFDEELING LEIDEN PLAATSELIJKE CENTR RK. ARBEIDERSBEWEGING PROPAl i ANDA-ACTIE. In de onlangs gehouden Verbondsver gadering is besloten tot het voeren van een tweeërlei propaganda-actie, onderverdeeld als volgt: a. een actie tot het propageeren van de christelijke soliuariteits 'gemeenschaps-) gedachte in heel het maatschappelijk leven, onet name ook in het bedrijfsleven; b. een actie tot versterking van het leden tal der aangesloten bonden en tut vergroo ting van de deeiname aan de verschillende instellingen der Katholieke Arbeidersbewe ging. De onder a. Deaoelde actie zal worden ge voerd naar een plan voor drie jaren, zoo mogelijk in samenwerking met geheel ge organiseerd Katholiek Nederland, en zal ge richt zijn zoowel op alle katholieken als op alle niet-katholieken Voor deze acti* zal meermalen een be roep worden gedaan dour het Werklieden verbond op de plaatselijke krachten der resp. afdeelingen welk»- naar wij vertrou wen gaarne bereio zullen zijn hun onmis bare steun te ver een en waardoor d e ge- heele beweging za' activeeren en daardoor onwillekeurig ook aan de uitbreiding van liet ledental ten goede zal komen. Voor het onder b. beuugde doei zal telken Jane een intensieve actie worden ingezet en wel in dit winterseizoen gedurende de ir.aand Februari a.s. De eerstbedoeld» actv zal worden inge zet in de maand November a.s. met een persconferentie, gevolgd door een verga dering van de besturen der nationale en diocesane organisaties op velerlei terrein. De eerste zal plaats hebben op Zaterdag 12 November, de tweede op 16 November ^s„ waarvan de plaats van samenkomst nader zal worden bekend gemaakt. Voorts kunnen wij mededee'en, dat het winter-radio-program van het R. K. Werk liedenverbond geheel ty deze actie zal worden ingesteld en dat allerlei andere mid delen zullen worden aangewend om tot het beoogde doel ie geraken In de eerste piaats doel het Werklieden verbond een beroep op aller daadwerkelijke medewerking en het spreekt daarbij zijn vertrouwen uit dat dit beroep niet tever geefs zal zijn en allen voor 100 pet. hun krachten zullen geven. Om Gods zegen op deze actie af te ssmee- ken, verzocht het Verbondsbestuur, liefst ir. alle parochiekerken, doch minstens in één parochiekerk in elke plaats een plech tige H. Mis te doen opdragen op Zondag 20 November a.s., welke verzoek wij gaarne onderstreepen en waaraan, naar wij vertrouwen, door allen uitvoering zal wor den gegeven. Mede wordt er op aangedrongen dat de plaatselijke afdeeangen vergaderingen bij eenroepen tot hel bespreken der actie en bet vormen van ven club van werkers, die bereid zijn hun diensten ten bate van deze actie te geven. Allen dienen de handen in een te slaan; Voiksbonu, St. Josephsgezel- len Vereeniging, mannelijke en vrouwelijke Jeugdbeweging, enz. Er wordt verzamelen geblazen, de tijden zijn rijp van de groote actie voor de nieuwe gemeenschap! Het mobilisatiebevel voor de propagandisten is gegeven! Dat velen nu ook bereid gevonden worden om onder de wapenen te komen onder de leuze: „Voor Christus"! HET A.S. ST. NICOLAASFEEST. Zooals wij in de vorige rubriek reeds mededeelden bestaan er plannen om -een St. Nicolaasfeest te organiseer en op groot- sche wijze; dus heel anders opgezet dan sinds jaren gebruikelijk was. Daarvoor is echter noodig de medewerking van alle Volksbondleden, want het St. Ni colaasfeest is yooi alle kinderen van alle leden. Er dient echter rekening mede gehouden te worden, dat de leeftijdgrens, welkebepaald is- tusschen 6 tot 14 jaar, de basis is waarop de kinderen zullen wor den toegelaten. Het bestuur vertrouwt dan ook dat de leden daaraan stipt de hand zul len houden bij de opgave van hun kinderen voor deelname. Het ligt in de bedoeling op 14 December (Woensdagmiddag) de groote Stadsgehoorzaal daarvoor in te huren, on der deze restrictie, dat er genoegzame be langstelling, dus deelname is Daar hangt alles van af. En nu de tegemoetkoming welke gevraagd wordt. Deelnemerskaarten, uitsluitend voor kinderen, zullen worden verkrijgbaar gesteld voor hen die werken, tegen den prijs van 10 cent per kind, voor elk kind meer uit één gezin 5 cent; de werkloozen kunnen de taarten bekomen op vertoon van beurskaart tegen den halven prijs, dus voor één kind 5 cent en de vol gende kinderen uit hetzelfde gezin 21/2 cent. De kaarten zijn te bekomen op het kantoor in het Bondsgebouw, Steenschuur 15, tusschen 7.309 uur des avonds, 3 e n 4Novemberen 10 en 11 November a.s. Voorts kunnen wij nog vermelden, dat Sint Nicolaas in eigen persoon het St. Ni colaasfeest van den Volksbond zal bezoeken, alsmede dat de arrangeur van kinderfees ten, Oom Bart, dien middag aanwezig is, met zijn keurig verzorgde poppenkast en als goochelaar. Verder commentaar lijkt ons overbodig, alleen kunnen wij U dit aanraden: zorgt er voor dat U de kaarten op tij d afhaalt op de vastgestelde d.agen en uren!! STEMPELGELEGENHEID. De verbetering, welke deze gelegenheid dringend behoefde, is thans zoover gevor derd, dat wij er iets naders over kunnen mededeelen. Iedei. die dagelijks met deze gelegenheid in aanraking kwam, moest beamen, -dat deze gang van zaken niet kon bestendigd blijver., redenen waarom ook het bestuur gemeend heeft, te moeten in- giijpen, waardoor mede de Steenschuur van een hinderlijke drukte ontlast werd. Vanaf Maandag, 31 October a~i is de gelegenheid om te stempelen verplaatst naar den ach ter het gebouw iiggenden tuin, te bereiken door de Boomgaardste-g, ingang Bree- straat. Daar is .ecu groote waranda ge plaatst, waaronder alle controle-lijsten zijn opgehangen, waardoor een grootere bewe gingsvrijheid is verkregen voor hen die dagelijks hun stempelplicht moeten ver vullen. We vertrouwen, dat hiermede aan veler wenschen is tegemoet gekomen en dat het een goede verbetering zal blijken te zijn. 30-JARIG BESTAANSFEEST. Zondag, 20 Nov as., herdenkt de afdee- iing Leiden van den Kath. Grafischen Bond haar 30-jarig btsiaansieest. Des morgens te half tien wordt er een H Mis opgedra gen in de kapel van net St. Lidwinage- sticht, waarna allen verzocht worden ter H. Tafel te naderen N- afloop vereenigen allen zich aan een gemeenschappelijk ont bijt, waar mede aanzitten de dames der leden; gevolgd door een kort gezellig sa menzijn. Des avonds vereenigen de leden met hun dames en genuodigden zich in het Si. Antonius-Clubhuis, Mare, waar een fees telijke bijeenkom*! zal worden gehouden eii een progran. zal worden geboden vol afwisseling. JAARFEEST MET NOG WAT. Zondag 6 Nov. viert de R. K. Textielar- beidersbond „St. Lambertus", afd. Leiden, haar 28-jarig besta-n. Je dag vangt aan n et een H. Mis welkt wordt opgedragen iii de Parochiekerk van O. L. Vr. Hemel vaart en St. Joseph, gevolgd door een algem. H. Communie. Het Bestuur rekent er op dat alle leden daarbij tegenwoordig zijn en aan hei gevraagde voldoen. De feestelijke herdensing Leeft des avonds te 8 uur plaats in net St Antonius-Clubhuis aan de Mare. He1 Duo Joe er. Nelly uit Utrecht zal den avond verzorgen op de bekende beschaafde en humoristische wijze en maken tot eon waa: genot. Voorts zal op uien ivond de huldiging piaats vinden van vier 'eden dei afdeeling, die het feit her leuken, dat zij 25 jaar ge leden tot de organisatii toetraden, n.l. de heeren H. Otgaar H. Koevoet, H. Buis ei. L. M. Catin, aar wien dan het Verbonds- diploma zal worden overhandigd. Het be stuur vertrouwt dat a e leden zoowel morgens als 's avonds present zullen zijn. Programma's moeten worden afgehaald Maandag 31 Oct. en Wuensdag 2 Nov. a.s., telkens des avonds van 7.30 tot 8.30 uur in het Bondsgebouw, Steenschuur 15. OOK DE SLAGERSGEZELLENBOND „ST. JORIS" houdt Zondag 27 Nov. a.s. zijn jaarlijksche feesteiijke propaganda-bijeenkomst, ditmaal ir. de zaal van „Den Burcht" te Leiden. Zooals wij dit gewend zijn, belooft het we derom een gezellige bijeenkomst te worden niet alleen, maai ook van propagandisti sche waarde. Wij wenschen den organisato ren veel succes toe benevens goede resul taten uit propagandistisch oogpunt be schouwd. Een drul» bezoe - wordt door het Bestuur verwacht ALLERZIELENMAAND. November is de maand der doodenher- clenking, en dan Komt bij ons wel het meest naar voren de devotie voor de zielen in het vagevuur. De maand var. dooden-herden- kmig is de maand van gebed, offers en boete ten bate van onze dierbare afgestor venen, Wij vestigen in deze maand aller aan dacht op „St. Barbara" onderafdeeling van don Ned. R. K. Volksbond „St. Barbara", laat H. Missen lezen van de ziele- rust der overleden leden, bij overlijden zendt zij bestuursleden naar het sterfhuis om daar te bidder., maar vooral, en dit is voor deze maand van belang, zij organi seert bidstonden op het R. K. Kerkhof. lederen Zondag in de Novembermaand, van 1 tot 2 uur, wordt op het R. K. Kerk hof gebeden. Zondag 6 Nov vangen de bid stonden aan, met een korte toespraak, waarna de gemeenschappelijke gebeden voor de overledenen. Wc vertrouwen er op dat 't werk van „St Barbara" aller waardee ring moge ondervinden en velen aanwezig zullen zijn op Zondag 6 Nov. en volgende Zondagen, daardoor uiting gevende van hun belangstelling en medeleven. „HERWONNEN LEVENSKRACHT". Het plaatselijk Comité van Herwonnen Levenskracht" hield Donderdagavond 1.1. in het Bondsgebouw een bijeenkomst met de dames en heeren, die in Augustus behulp zaam zijn geweesi bij de gehouden bloèm- pjesdag. De voorzitter nam dien avond de gelegenheid te baat, om allen, namens het Comité, hartelijk dank te zeggen voor hun belangelooze medewerking tot het wel slagen der gehouden collecte, waarbij hij een beroep deed op allen om een volgende maal wederom de behulpzame hand te bie den. Voorts deed hij meaedeeling van het geen dien avond zou worden geboden, daar bij den wensch u'tsprekenrie dat allen zich zouden amuseeren. En, inderdaad is het geworden een avond waar een echt gezel lige sfeer heerschte, een avond waaraan allen die hem meegemaakt hebben nog lang een prettige herinnering zullen be houden. DE FILMAVOND IN DE STADSGEHOORZAAL. Zooals wij reeds hebben bekend gemaakt wordt deze op Donderdag 24 November in de Stadsgehoorzaal gehouden. Er worden vertoond schitterende films, geïllustreerd met prachtige muziek. Van deze filmavond, gegeven door „Herwonnen Levenskracht" R. K. DIOC. VROUWENBOND AFO. LEIDEN Het feest van Christus-Koning is wel „het" groote feest van de Katholieke actie. Het doel toch der katholieke actie is mee te helpen om het koninkrijk van Christus over heel de wereld te vestigen. Daartoe worden wij als christenen opgeroepen. Door het doopsel burgers van het Gods rijk hier op aarde geworden, zijn wij door het Vormsel geroepen tot mede-verant- vmordelijke stryners voor dat Rijk. Door het Vormsel zijn wij, als het ware volwassen burgers van dat Rijk gewor den. Slechts wie volwassen is kan mede de volle verantwoordelijkheid voor anderen dragen. Maar hij moet cie ook dragen. Zoo zijn we tengevolge van ons Heilig Vormsel en door de genadekracht die de Heilige Geest ons in dat Sacrament schonk, geroepen om door wooru en voorbeeld voor dat Godsrijk hier op aarae te getuigen. Gold dit ook vroeger er. geldt dit ook nu nog voor alle gevormden het geldt spe ciaal voor ons leden van den Vrouwen bond, omdat wij geroepen zijn tot de Katho lieke actie. Geroepen door den Bisschop om onder zijn leiding ons bijzonder te wijden aan al les, wat mee kan helpen om ieder in onze eigen omgeving Christus Koninkrijk te vestigen. Vandaar de zorg van den Vrouwenbond om ons tot betere katholieken te vormen. Die zorg uit zich in zeer vele van haar acties. Die zorg uit zich bijzonder in het werk van de „kernen" Dit zijn kleinere- groepen van leden, die van een priester bijzondere leiding ont vangen, om zich te vormen tot goede ka tholieken in daad en opvatting. Pas is een tweede kern gevormd en mis schien zal in de toekomst nog een derde kunnen vo'.gen. Maar laat allen kernlio of niet, alle acties ir den komenden winter weer helpen sla gen. Onze invloed kan zeei groot zijn. Het gaat om niets minder, dan om de vestiging van Christus' rijk. NIETS BIJZONDERS? WAAR BLIJFT U? We vroegen nu ja; dat hoort U meer, dat is niets bijzonaers - maar wij vroegen en dat is tcch wel weer iets bijzonders - aan onze lede" om, zooveel in haar ver mogen is, zich op te geven voor onze „nieuwe actie", t Is iets bijzonders, deze nieuwe actie. Vele moedertjes kunnen in bijzondere omstandigheden bijzonder ge holpen worden, doordat, waar zij zelf in de onmogelijkheid verkeeren voor warm eten te zorgen, hierin door U op bijzonder liefdevolle wijze kan worden voorzien. Moeder en kind hebben daai bijzonder baat bij. 't Huishouden wórdt daarbij verlicht. En toch is 't weer niets bijzonders. U be hoeft niets bijzonders te doen. U kookt ge woonweg voor een mondje meer en U neu riet daarbij het bekende versje van Emiel Hullebroeck, waarvan de strekking wel een beetje anders was. maar dat ook hier zoo heerlijk toepassing kan vinden: O, mijn kind'ren! Graag gebroken brood! Zou 't geluk vermmd'ren, Waar de last vergroot? Zou men arrnne lijden Om een mondje meer! Och, waar menschel, strijden, Helpt de Heer! Niets bijzonder?, gij kent het werk nog niet. Maar vele dames, aie het wel kennen, vinden het werk zoo leuk, dat zij er altijd toch nog iets bijzonders voor het „moe dertje" aan toevoegen. En dit moedertje zelf waardeert iit al heel bijzonder! En vader en het eerdere gezin vinden dit ook bijzonder prettig. De actie gaat goed! Maar toch gaven velen zich nog niet op. W a a r b 1 ij f t U? EEN FABRIEK VAN DEN VROUWENBOND. Er zijn van die fabrieken, waar men nooit een blik in slaat. Men krijgt er de kans niet toe. De deuren zijn hermetisch geslo ten, de ramen mat geschilderd. Fabrieks geheimen! 't Lijkt wel, of de fabriek van den Vrou wenbond, waar iK het nu over zal hebben, ook zoo'n fabriek is. Man ziet er niets van ei hoort er maai heel weinig van. Zoo'n enkele keer wordi er eens reclame ge maakt, als er een zending de deur uit gaat, maar dan is het met het afgewerkte pro duct. En toch werkt die fabriek met een kleine 60 Arbeidsters en zendt ze hare ar tikelen ver het buitenland in, over alle zeeën. Die Arbeidsters ontvangen echter hier geen loon; zij rekenen later, wanneer aJJes goed loopt, op 'n kleine dividend-uit- keering. Ook de Directie geniet geen sa laris. Het bedrijl is volgens de zienswijze van Z.H. den Paus dus op de allerbeste en meest moderne wijze geordend. De Directie wordt door de Werksters gekozen; deze ge- de R. K. Vereeniging tot bestrijding der tuberculose, kunt U gratis genieten. De gratis entree-kaarten kunnen worden afge haald op Donderdag 17 en Vrijdag 18 November a.s., das avonds tusschen 8 en 9 uur in het Bondsgebouw, Steen schuur 15. Wij merken hierbij op dat kinde ren onder de 16 jaar geer. toegang hebben. Het programma vermelden wij in de vol gende rubriek. VEREENIGING „KATHOLIEK LEIDEN". Bovengenoemde vereeniging organiseert op Zondag 30 October a.s. in de Stadsge hoorzaal een openbare herdenking van het feest van Christus-Koning, een feest, het welk, op grootsche wijze opgezet, een bezoek 1 overwaard is, hetgeen wij dan ook ten zeer ste kunnen aanbevelen. nieten volledige medezeggenschap en heb ben volledige inzage in het bedrijf. De winst wordt eerlijk gedeeld, maar die ver deelt dan ook Onze Lieve Heer zelf. U raadt wellicht thans, welke fabriek het is. Het is de missie-naaivereeniging „St. Franciscus Xaverius". Wij zagen ze nooit, hoorden er zeer wei- rig van. De fabriek werkte in stilte, naar buiten drong geer. fabrieKsrumoer door. Maar wij waren in de gelegenheid met haar kennis te maken op haar 12 1/2-jarig feest! 'L Was voor ons een openbaring, een ware verrassing. We stonden er va nte kyken, toen we nog iets meer van haar werken mochten vernemen. En we dachten aan de groote winst welue daar gemaakt wordt. In die winst kunt ook gij deelen! Gij kunt ei een aandeel ir krijgen. Louter winst boekt ze, nimmer verlies. Alleen heeft ze zoo nu en dan gebrek aan grondstoffen, verschaf ze die en ge hebt aandeel in-de winst. Met „St. Franciscus Xaverius" moge het uok U goed gaan! J. M.-V. MISSIE NAAI-VEREENIGING „ST. FRANCISCUS XAVERIUS". In herinnering bij ons 121/2-jarig be staan. Een woord van dank op de eerste plaats aan de Leidsche Ratho.ieken die, door het vullen van het tnissie-zakje, er toe hebben bijgedragen, dat uit propaganda-middel een prachtig resultaa- heeft opgeleverd. Aan de Geestelijken, die persoonlijk of schriftelijk van hun belangstelling deden blijken. Aan bestuur en onder-afdeelingen van den R. K. Vrouwenbond die door verschil lende blijken van sympathie met ons mede leefden. Ten slotte aan allen, die persoonlijk, schriftelijk of daadwerkelijk hun belang stelling toonden. De Missie-naaivereeniging „St. Francis cus Xaverius", op 6 April 1926 opgericht door enkele dames, die bij elkaar (aan huis) gingen werken voor de Missie, is al lengs uitgegroeid tot een bloeiende ver eeniging. lederen Vrijdagavond komt een dames- club bijeen en Dinsdagavond om de twee weken een jeugdclub L, Huize Maria P. K. Koorsteeg, om voor dt Missie te naaien, borduren of iets dergelijks. Het aantal der beide clubs bestaat uit 56 leden. Het resultaat van den arbeid van deze ijverige leden is te bezichtigen op de jaar lijksche tentoonstelling die dit jaar eind November zaï gehouden worden. Vertrouwende, dat Gods Zegen, die in de afgeloopen jaren zoj rijk op ons werk gerust heeft, ook in de toekomst ons deel moge zijn, spreken we ae hoop uit, dat de gioote belangstelling die wij in deze dagen ondervonden heboen een aansporing moge zijn voor allen om steeds trouwe en ijverige leden te zijn en te blijven. Het bestuur. P-S. Mochten er nog zakjes niet terug gehaald zijn, gelieve hiervan kennis te geven aan het clubgebouw P. K. Koor- steeg 15. INTERPAROCHIEELE ST. JOSEPHSGEZELLEN VEREENIGING TE LEIDEN CHRISTUS-KONING HERDENKING. Zondagavond Christus-Koning herden king in de Gehoorzaal. Pater Otten, welbe kend, zal de redenaar op dezen avond zijn. Wij rekenen er stellig op, dat ook een zeer groot aantal Gezellen deze herdenking zullen bijwonen. DOODEN-HERDENKING. Verleden jaar bij de viering van ons gouden feest hebben wij gemeend, ook onze dooden niet te mogen vergeten. Zij immers zijn degenen, aan wie wij veel te danken hebben; en daarom was het zco billijk aan hen te denken envoor hen te bidden. Van verschillende kanten is ons gevraagd, deze herdenking ieder jaar te doen plaats hebben; vandaar dat de da tum van deze herdenking in ons werkpro gram vermeld staat. Zondag 20 November wordt er daarom op u allen gerekend. 's Morgens Algemeene H. Communie, en later op den dag bijeenkomst op het kerk hof. De preciese regeling van dezen dag zal u nog wel worden bekend gemaakt. VOOR ONZE ASPIRANTEN. Wij kunnen tevreden zijn, een enkeling heeft ons verlaten met cf zonder voldoende reden, maar daarvoor hebben wij weer an dere jongens kunnen inschrijven, zoodat het aantal aspiranten momenteel 52 is. Jongens, trouw blijven aan je organisa tie, het groote nut van de Gezellenvereeni- ging voor jou persoonlijk heb je nu inge zien. Je hebt het begrepen, de Gezellenver- eeniging is er voor jou, om van je te ma ken een echt Christen, een godsdienstig mensch, een sociaal wezen. Om je uiteen te zetten, wat de St. Jo- sephsgezellenver. wil, daarvoor zijn de as pirantbijeenkomsten. Wij meenen, dat deze opleiding van het allergrootste gewicht is. Wij zeggen niet te veel, als wij bewe ren, dat het van deze opleiding afhangt, wat voor een Gezel je in de toekomst zult zijn. De aspirantopleiding is daarom verplich tend, wanneer je niet geregeld deze bijeen komsten bezoekt, zullen wij niet tot je in stallatie kunnen overgaan. Over het algemeen zijn de bijeenkom sten van dit jaar zeer goed; een enkeling heeft wel eens verzuimd. Het kan zijn, dat je misschien om een goede reden op de door jou opgegeven dag verhinderd bent, welnu zorg er dan voor, dat je die week tcch een van de aspiranten-bijeenkomsten medemaakt. Dus als regel kom je op de door jezelf uitgekozen avond. Ben je dien avond ver hinderd, kies dan een anderen avond. GEZELLEN-BIJEENKOMST. Zooals je in het werkprogram hebt kun nen lezen, vervalt Dinsdagavond de ver plichte bijeenkomst van de Gezellen (feestdag van Allerheiligen). De zaal zal dien avond wel geopend zijn, maar pas na het Lof. Een goed Gezel gaat op dien avond ze ker naar het Lof. JONGEREN-TOONEEL. Een stuk of tien jongens hebben zich op gegeven voor het tooneel; het is noodig, want het tooneel lijdt op heden aan bloed armoede; wij kunnen jonge, frissche krachten gebruiken. Mogen wij op het oogenblik even geduld vragen? Wij zullen zoo spoedig mogelijk begin nen, maar thans heeft het tooneel het ver bazend druk, zoodat de regisseur, die gaarne de leiding op zich neemt, onmoge lijk tijd kan vinden. Na onze uitvoering zullen wij beginnen. Wij gaan dan hard aan den gang en de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de jongeren met het a.s. instaiiatie-feest reeds op het tooneel verschijnen. Nieuwe leden kunnen zich nog opgeven. DE FEESTELIJKHEDEN. Ons 51e stichtingsfeest wordt op de ge bruikelijke wijze gevierd, Zondag 13 Nov. 's Morgens de kerkelijke viering, waarna gemeenschappelijk ontbijt. Zondag 13 en Dinsdag 15 Nov. de feest- uitvoeringen. Medewerking verleenen ons tooneelge- zelschap, ons muziekgezelschap en ook de onderafdeeling van de zang. Er zal zorg worden gedragen, dat de feestavonden op tijd beginnen, maar vooral op tijd geëin digd zijn. Einde kwart over elfhalf twaalf. SCHAKEN. Zondag 30 October simultaan-partij door den heer T. v. Gelder, secr. van de schaak club „De Twee Koningen". Zij, die wen schen deel te nemen, gelieven zich voor Zondagavond 8 uur op te geven aan Theo van Dijk. JEUGDWERKKAMP TE EGMOND. Het nieuwe kamp begint 14 November en eindigt 24 December.. Alle Katholieke jeugdige werkeloozen van 1725 jaar die dit jaar nog niet heb ben deelgenomen aan een 8 wekenkamp, kunnen zich aanmelden. Dit kamp duurt slechts 6 weken. Het is er uitstekend, in formeert maar bij hen, die geweest zijn, je ontvangt er, behalve zeer goede kost, 1.75 als zakgeld. Jongens, geef je toch op, het is in je eigen belang. Lidmaatschap van vak- en standsorga nisatie is niet vereischt. Aanmelden Zaterdagavond van 8.30 9.30 in het Gezellenhuis, bij P. Reizevoort. JEUGDWERKLOOZENZORG. De jeugdwerkloozenzorg, waarmede wij weer zijn begonnen, gaat uit van de St. Jo- sephsgezellenver. Wij speren ook de wer- kelooze Gezellen aan, onze bijeenkomsten bij te wonen. Voorloopig hebben wij al leen enkele middagen ontspanning. Ook met tooneel en zang nemen wij een aan vang, en wij hopen, dat wij spoedig een gelegenheid zullen hebben gevonden, om wat arbeid te verrichten. VOOR HET DISTRICT. Commissaris-congres. Zondag 13 November commissarissen- congres in den Haag; de belangstelling over heel het Centraal-verband belooft uitmuntend te worden. Ook ons district zal goed vertegenwoordigd zijn. Verloofdenbijeenkomst. Zondag 6 -November onze eerste bijeen komst voor de Gezellen uit ons district met hun meisjes. De belangstelling moet ook dit jaar zeer groot zijn. Senioren, zendt ons de adressen van de Gezellen, die verloofd'zijn; als het eenigs- zins mogelijk is ook het adres van het meisje. Zij worden dan beiden tijdig aan geschreven. Arbeiders-jeugd-enquêtte. In samenwerking met de Jonge Werk man in andere bisdommen wordt er over heel Nederland een uitgebreid onderzoek ingesteld naar de toestanden, waarin onze Katholieke jongemannen leven. Het onderzoek omvaj alle Katholieke werknemende jongemannen tusschen 17 en 25 jaar, zoowel de werkende als de werk loozen. Men wil kunnen beschikken over nauw keurige gegevens; men wil precies weten, hce de feitelijke toestanden zijn, welke de arbeidsvoorwaarden, de loon-basis, de va- cantie-regelingen enz., enz. Er bestaan mistoestanden, maar, willen de voormannen uit onze beide organisaties bij de regeering of bij andere officieele in- met het maken van algemeene bemerkin- onze Katholieke jongeren, verbeteringen bepleiten voor bepaalde grocpeeringen, dan kunnen zij uiteraard niet volstaan met het maken vna algemeene bemerkin gen. Concrete gegevens zijn daarvoor noo dig, deugdelijk bewijsmateriaal, waarin de mistoestanden worden genoemd, zonder vermelding van namen. Het gaat er alleen momenteel om, om de mistoestanden te weten en dan door een adres tot de regeering verbetering daarin te verkrijgen. Alle vereenigingen van ons district doer mede met deze actie.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 17