dagen Historie SPORT Van de Katholieke Voetbalbonden OOCOSI TEGEN V. NISPEN I ZATERDAG 29 OCTOBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 13 'S WERELDS NOODLOT. OORLOGSVOORBEREIDING OM WILLE VAN DEN VREDE. RONDOM ROETHE- Nlë. DE VAL VAN KANTON EN HANKAU. Noodlot. Er bestaat iets in de we reld, dat men in de heidensche oudheid het „fatum" noemde, het noodlot. Dat is de onafwendbaarheid van een bepaald onheil: de onmogelijkheid ons aan een rampzalig lot te ontkomen; sterker nog een wanhopige drang om het dreigende onheil: de onmogelijkheid om aan een dat men het juist in de armen rent. Zoo rent een paard uit louter angst voor het vuur in de vlammen, zoo staat een vlinder zich de vleugels stuk tegen het venster glas in zijn drang naar vrijheid, zoo be reidt de wereld zich ten oorlog alleen uit angst voor den oorlog! De wereld gelijkt een drenkeling, die uit redelooze zucht tot zelfbehoud zijn redder de keel toe knijpt en zich daardoor van de eenige kans op redding berooft. Christenen aanvaarden het bestaan van een noodlot niet, doch gelooven aan Gods voorzienigheid. Deze gedachte ont neemt aan hun visie op het wereldgebeu ren haar wanhopig karakter en daarom kunnen wij overtuigd van Gods leiding de gebeurtenissen met een zekere ge moedsrust beschouwen. Maar Gods we gen zijn voor ons onnaspeurlijk en daar om staan wij vaak voor raadsels en lijkt de wereld ons een gekkenhuis. Welk een ongerijmdheid is het, de lei dende staatslieden te hooren spreken van hun wil tot vrede en tegelijkertijd aan alle kanten het betoog te hooren, dat men zich krachtig moet bewapenen om den vrede te waarborgen. Welk een wonderlijke speling van het „noodlot"' is het, te weten, dat de volke ren allen den oorlog hartstochtelijk haten en daarnaast te weten, dat desondanks de oorlog slechts 2 uur van ons verwij derd is geweest. Hoe ver lijkt de tijd achter ons, dat de besprekingen over ontwapening een nieuw tijdperk van vrede beloofden te zullen in luiden. De breuk in 1934 van het Derde Rijk met den Volkenbond is het begin geweest van een bewapeningskoorts, die de geheele wereld heeft aangegrepen. Duitschland is, zooals de „Essener National Zeitung" thans onthult, reeds in Februari 1933 in het ge heim begonnen met het leggen van de grondslagen voor de geweldige luchtmacht waarover hel thans beschikt. Het voorstel, dat Hitler in 1934 heeft gedaan tot het stabiliseeren van de weermacht der groo- te mogendheden, had, zooals men achter af geneigd is aan te nemen, slechts ten doel, gunstige voorwaarden te scheppen tot het opheffen van het nadeel, waarin Duitschland zich tegenover Frankrijk, Rusland en Engeland bevond. De agressie van Italië tegen Abessinië, de opzegging van het vlootverdrag van Washington door Japan, de weigering van Japan zich bij het nieuwe vlootverdrag van Londen van 1936 aan te sluiten, de agressie van Japan tegen China, hebben Engeland en Amerika tot een sterk-vergroote bewape ningsactiviteit gedwongen. De militaire actie van Duitschland, eerst tegen Oosten rijk, daarna tegen Tsjechoslowakije, heeft opnieuw de onrust en bezorgdheid in de wereld vergroot en in zoo goed als alle landen uitdrukking gevonden in plannen tot vergrooting van de weermacht. Thans is de bewapenigswedloop weer in vollen gang en in Zulk een atmosfeer moet het vredesengeltje van München zijn weg vinden. Er is één gelukkige omstandig heid o, ironie van het noodlot! n.l. dat de vredesverdragen grondig zijn af gebroken en den vrede, dien zij hadden moeten bewaren, thans niet meer in den weg staan. Alleen het koloniale paviljoen staat nog overeind. Zal men erin slagen, dit langs vredelievenden weg af te bre ken? Roethenië. Nog altijd is het een verwarde situatie in den Oosthoek van Tsjecho-Slowakije. Tusschen Praag en Boekarest worden nota's gewisseld en het schijnt dat vooral de kwestie van Roethe nië hoe langer hoe ingewikkelder wordt. De Hongaren zouden dit gebied gaarne binnen hun grenzen gebracht zien, en worden daarin gesteund door Polen. Italië is er ook voor, maar Duitschland is er sterk tegen. Hitier zet, naar het schijnt, alle zeilen bij om het in deze kwestie te winnen. Hij heeft nu von Ribbentrop naar Rome gestuurd. Natuurlijk wordt in Ita- liaansche kringen heftig ontkend, dat er eenig meemngsverschil tusschen Duitsch land en Italië zou bestaan, maar desal niettemin gelooft men algemeen, dat het vooral dit niet bestaande meeningsver- schil is, waarom von Ribbentrop de reis naar Rome heeft ondernomen. Tevens ge looft men, dat von Ribbentrop het niet gemakkelijk zal hebben bij Mussolini. De Duce heeft om wille van de z.g. „as" reeds menige veei moeten laten en ziet zijn as- genoot steeds meer voordeelen behalen, terwijl hij op de botjes kan kluiven. Men meent dan ook, dat von Ribbentrop com pensaties is komen aanbieden. Maar wel ke kunnen dat zijn? Kanton. Sinds Japan alles op ha ren en snaren heeft gezet en met een in val in Zuid-China de toorn van de Wes- tersche mogendheden heeft geriskeerd, is het vlot gegaan. Binnen tien dagen na de eerste landing van Japansche troepen op 12 October aan de kust van Kwangtoeng, aan de Bias- baai, is Kanton gevallen. Men verkeerde, op grond van desbetreffende berichten, die herhaaldelijk terugkeerden, in de stel lige overtuiging, dat de Chineezen Kan ton, de groote havenstad van Zuid-China, met man en macht, met een leger van en kele honderdduizenden mannen, hardnek kig zouden verdedigen, zooals zij achter eenvolgens Sjanghai, Soetsjoufoe, Nan king hebben verdedigd. De Chineezen hebben voor den zorgvuldigTvoorbereiden convergeerenden opmarsch der Japansche troepen feitelijk zonder slag of stoot ge capituleerd Nog voordat de Japansche troepen Kanton hadden bereikt, hebben de Chir.eesche legers de stad ontruimd, zich er slechts toe beperkend haar in brand te steken, zoodat deze als een vuur zee in de handen der Japanners is over gegaan. Vlak daarop is Hankau eveneens prijsgegeven, ofschoon verwacht werd, dat de Chineezen deze stad met uiterste hardnekkigheid zouden verdedigen. Nu is de vraag: hoe zal de veldtocht in China worden voortgezet? Want het staat wel vast, dat de val van Kanton en Han kau niet het einde van den oorlog zal be- teekenen. Zoolang Tsjang Kai Sjek nog niet ver slagen is, is de overwinning door de Ja panners niet behaald. Het is de overtui ging van Tsjang Kai Sjek, dat, als China zijn vastberaden wil kan bewaren, dit China volkomen onoverwinnelijk is, en dat alle victories der militair zoo veel sterkere Japanners ten slotte in een laat ste definitieve, ook militaire nederlaag van Japan zullen eindigen. Het Chineesche volk heeft in den strijd, welke momenteel op zijn grondgebied gevoerd wordt, reeds vele harde klappen gehad, merkt de „Msb." op. Tot dusverre heeft het ze laconiek geincasseerd en door gevochten. Het verlies van twee zulke be langrijke steden als nu binnen enkele da gen gevallen zijn, moet nog harder aanko men, te meer waar de prijsgave zonder slag of stoot van Kanton op een inner lijke verdeeldheid bij de verschillende Chineesche leiders wees; openlijk werd gesproken van doorgestoken kaart en zelfs van verraad. En toch hebben we bij den val van Hankau weer datzelfde merkwaardige feit waargenomen, dat deze geheele cam pagne kenmerkt. Bij elke belangrijke ge beurtenis melden de Japanners, dat zij de krijgsmacht der Chineezen vernietigd hebben. Dergelijke berichten worden steeds weer met hetzelfde scepticisme ontvan gen. Als de Japanners een ontruimde stad binnenrukten, vinden zij er een zwakke achterhoede, welke door hardnekkigen strijd den terugtocht der hoofdmacht dekt; en telkenmale ook in deze moeilijke taak vol zelfopoffering slaagt. In Tokio zelf maakt men zich momen teel, hoezeer men natuurlijk op de ineen storting van China hoopt, nog weinig il lusies. Men bereidt zich voor om den i log met hernieuwde kracht voort te zet ten; men vraagt nieuwe, steeds nieuwe offers van het volk. Ook China moet dat doen; maar dit land strijdt voor zijn on afhankelijkheid, voor zijn bevrijding. En dat is, in eiken oorlog, een element van geweldige kracht, hetwelk het moreel vaak tegenover verpletterende tegensla gen doet standhouden. MOTORSPORT DE K.N.M.V.-KAMPIOENSRIT BEGONNEN. De start van den kampioensrit van de Koninklijke Nederlandsche Motorwielrij- ders Vereeniging bracht op het Stations plein te Amersfoort een heele drukte te weeg. Klokslag acht uur werden de eerste rij ders gestart, twee aan twee, om de minuut kwamen de volgende aan de beurt. De politie had voor een goede afzetting ge zorgd, zoodat alles vlot verliep; het eerste gedeelte bracht al spoedig moeilijk ter rein, want na een eind den grooten weg te hebben gevolgd, liep het traject door de Leusder heide, welke nog vol water plassen bleek te staan. Bij de controle te Achterveld zagen wij ten minste de rij ders vol modderspatten. Daarna ging het op Uddel af, 'waar de sportcommissie een kleine hinderlaag had gelegd. Van Uddel n.l. ging het via Elspeet en Staverden met een lus weer naar Uddel terug, zoodat de deelnemers dit parcours tweemaal moes ten afleggen en elkander van verschil lende zijden zagen aankomen. De aandui ding van de route was overigens perfect. Zag het er aanvankelijk uit, alsof de rit onder ideale weersomstandigheden zou worden verreden, op de Veluwe verander de de dunne damp in dikke mist, welke den rijders groote moeilijkheden bezorgde. Bij Uddel lag het veld dan ook heelemaal uit elkaar en was geen rijder haast meer op tijd Het eerst kwam door de Matchless rijder Dover uit Delft met een voorsprong van ruim vijf minuten op zijn merkge- noot van Eys uit Amersfoort. Vervolgens kwamen telkens groepjes motorrijders door, steeds bij elkaar rijdend, hetgeen de beste manier was, om door den dikken mist heer te komen. Meer naar het Noor den klaarde het echter wat op, maar de eenmaal verloren tijd was vrijwel niet meer in te halen. In Zwolle kregen de rijders een half uur rust, waarna zij het 'Noorden van ons land introkken. De kampioensrit is vannacht wel onder bijzonder zware omstandigheden verreden. Zag het er in het begin van den avond naar uit, dat de mist, die op verschillen de plaatsen op de Veluwe het den deelne mers lastig maakte, zou optrekken, hoe noordelijker men kwam, vooral na Zwolle, bleek, dat eerder het tegendeel waar was. Hoe verder men kwam des te dikker werd de mist. In Zwolle werd daarom niet ge- pauzeer doch alleen gelegenheid gegeven tot benzine innemen. De eerste deelnemers kwamen om even over zessen te Assen aan. Het waren Jes- bers, Kruishaar en Horsten. Of zij het geheele traject afgelegd hadden, kon nog niet worden vastgesteld, maar dit leek niet waarschijnlijk, daar Horsten reeds vóór zijn tijd binnen was. Geleidelijk aan arriveer den ook de andere deelnemers, die met taai doorzettingsvermogen zich door de moei lijkheden van het traject hadden heen ge slagen. Het was zoowel aan de machines als aan de gezichten van de rijders te zien, hoe zwaar de rit was geweest. Gjaltema en Doyer, die om kwart over zeven Assen binnenreden, zijn waarschijnlijk de eersten, die geen enkele controle gemist hadden. De militaire rijders hebben het er niet slecht afgebracht. Zij hebben de heele rou te uitgereden, doch kwamen ver over tijd ir Assen aan. De sportcommissie heeft het raadzaam geacht, de snelheidsproef op het circuit van Drente te laten vervallen. Het werd in deze weersomstandigheden te gevaarlijk geacht. Tot half tien bleven nu de rijders te As sen bijeen om daarna voor den terreinrit bij Norg te vertrekken. In afwijking van hetgeen het reglement bepaalt, werd mede- v gedeeld, dat iedere rijder aan den terrein- rit kan meedoen, dus ook zij, die Assen slechts hadden kunnen bereiken door tal van controles te missen. Zijspanrijders behoefden den terreinrit evenwel niet te rijden. PAARDENSPORT EEN PAARDENSPRONG van 2.44 METER Nieuw „wereldrecord" Tijdens de nationale ruiterkampioen- schappen te Rome sprong de kapitein der cavalerie Gutierres op het paard „Osoppo" 2.44 meter hoog, hetgeen een nieuw „we reldrecord" beteekent. Het oude „record" stond op naam van den Franschen luit. de Castries, die in 1933 op „Vol au Vent" een hoogte van 2.20 meter bereikt had. WIELRENNEN „NIEÜW-S WIFT". Morgen zal verreden worden een Peleton- rsce, voor A en B klasse over 50 K.M. en voor de C-klasse over 25 K.M. Bij slecht weer wordt gereden op de hometrainers. Samenkomst te 8.30 uur in net Clubhuis. OLYMPISCHE SPELEN ENGELAND NEEMT DEEL AAN DE OLYMPISCHE SPELEN 1940. Het Engelsch Olympisch comité heeft het Finsch organisatiecomité medege deeld, dat het met algemeene stemmen besloten heeft geVolg te geven aan de uit- noodiging, om deel te nemen aan Olympische spelen 1940 te Helsinki. Engeland is daarmede het eerste van de zestig uitgenoodigde landen, dat zijn de finitieve deelneming gemeld heeft. Spartaan kan haar positie in West II versterken, zware strijd voor de Meer in West l De strijd om de leiding in de tweede klasse A tusschen Lisse en Vitesse Na den belangrijken \foetbalkamp van vorigen Zondag, staan we alkeer voor 'n nieuwen competitiedag. Of het voor som mige leiders weer een slechte dag zal wor den? Een moeilijk te beantwoorden vraag, maar al kan het antwoerd dan niet gegeven worden, vast staat, dat in diverse afdeelin- gen weer belagrijke wedstrijden te verwer ken zijn. West II le klasse: De voornaamste wed strijd in deze klasse is ongetwijfeld die te Rotterdam tusschen Spartaan en Santpoort. De Rotterdammers hebben de leiding me de doordat zij twee wedstrijden meer ge speeld hebben c-an Santpoort. Het resultaat is nog niet zoo heel zeker. De doelpunten 106 voor de Haarlemmers in drie wed strijden zijn verre van slecht. De Rotter dammers brachten het in vijf wedstrijden tot 126 en beide clubs verloren één wed strijd. Nu is het waar, dat Spartaan voor deel van eigen terrein heeft, maar ook dat gaat niet altijd op. Een tweede belangrijke kamp is die te Delft tusschen HDL en HBC. Wai neer de Keemsteedsche club nog van plan is een woordje te gaan meespreken in den strijd om het kampioenschap, dan mag zij geen punt meer verliezen. In Haarlem komen Onze Gezellen en TY BB tegen elkaar in het veld. Nu de Gezel len na het slechte begin zich zoo fraai her steld hebben, rijst spoedig de vraag of zij ook tegen TYBB een kans zullen hebben. Een 10 zege op Santpoort en een dito 51 op HBC zou zulks wel doen vermoeden, temeer wijl TYBB de punten best kan ge bruiken en bovendien toch altijd nog een stevige partij speelt. De vierde wedstrijd gaat in Schiedam, waar DOSR op bezoek komt bij Excelsior. Het wordt den Veenders dit seizoen zeker niet gemakkelijk gemaakt, want elke tegen stander is opnieuw een niet te onderschat ten tegenpartij. Ook Excelsior is er zoo een. De overwinningen op Leonidas en TYBB bewijzen zulks duidelijk. Daarom hopen we, dat de Veenders wederom alle krach ten zullen inspannen om het best mogelij ke resultaat te bereiken. Tweede klasse A: Een strijd van groot belang in deze klasse is die in Lisse tus schen de leiders Lisse en Vitesse. Eigenlijk is Lisse niet aan de leiding, zij staat op de tweede plaats met een wedstrijd meer en een punt minder, maar zoover is de club in Lisse toch niet van de leiding af, dat zij door een overwinning ineens aan den kop slaat. En als er een tweede club na BSM is, die Vitesse op haar weg der overwinningen een halt kan toeroepen, dan moet het Lisse zijn. De Castricummers zijn geenszins on overwinlijk. Dat is Zondag duidelijk ge bleken. Dus, Lisse, good luck! Teylingen gaat op bezoek bij OIV en moet daar winnen om van de laatste plaats weg te blijven. Er staat voor de Sassenhei- mers dus heel veel op het spel en we ho pen, dat zij zich daarvoor tot het uiterste zullen inspannen. BSM heeft Zondag haar eerste overwin ning geboekt en dit wijst er voldoende op, dat de Bennebroekers er alles op zullen zetten om ook van DEM te winnen. DOWE is voor de Heemskerkers, ter wijl de Santpoort-reserven zich vermoe delijk wet zullen handhaven op DSSH. Tweede klasse B: Blauw Zwart en WL hebben beide uitwedstrijden. De Wasse- naarsche club gaat op bezoek bij Aeolus in Rotterdfam, die Zondag met 61 door Donk werd geklopt. Dat kan voor de Blauw Zwarters een nadeel hebben, want de Rot terdammers zijn gewaarschuwd door deze nederlaag en zullen zich nu wel terdege inspannen om niet weer een nederlaag te incasseeren. WL brengt een bezoek bij Oliveo in Pijnacker. Wanneer de Voorschotenaren de zaak niet te licht opvatten kunnen,zij win nen. GDADonk wordt een interessante par tij in Loosduinen. De Westlanders spelen dit jaar nog niet de eerste viool zooals zij wel meer gedaan hebben, doch mogen toch niet onderschat worden. We zijn dan ook benieuwd of Donk kans heeft om beide punten uit Loosduinen mee te brengen. West I le klasse: Hier is De MeerVo- lendam de groote wedstrijd van den dag. De Amsterdammers behaalden tot nu fraaie resultaten. Slechts één van de zes wed strijden werd verloren, maar Volendam heeft eveneens nog slechts twee verlies- punten en als de wijdbroeken hun kans op het kampioenschap willen behouden, die nen zij in Amsterdam te winnen. HMS en WA eveneens twee groote con currenten in deze klasse. Het terreinvoor- deelt geeft hier misschien den doorslag in het voordeel der Zuilenaren. Zuid I le klasse: Laura kan hier haar on geslagen record handhaven nu RKONS, een der laagstgeplaatste op de ranglijst op bezoek komt. Kerkrade zal het vermoedelijk heel wat moeilijker hebben, want zij moet Palemig in eigen home gaan opzoeken, zoodat ver andering in de rangorde niet onmogelijk is. Zuid II le klas: Zwaluw—Brabantia zal de oplossing kunnen brengen op de viaag of de oogenblikkelijke leiders inder daad ernstige kampioensplannen hebben. Wilhelmina en Schijn del, de nummers twee en drie der ranglijst, hebben rust, waarvan RKTW kan profiteeren door een plaats te stijgen, want een zege op Mulo is wel zeer waarschijnlijk. Oost le klasse: Vogida heeft na de j.l. Zondag geleden nederlaag rust. Vosta moet morgen op bezoek bij Altior, nummer drie der ranglijst. Weer is een gelijk spel voor de Enschedeërs niet onmogelijk. De overige wedstrijden zijn op het oogenblik niet van groot belang. Zondag a.s. Voetbalwedstrijd Aanvang 2.30 uur. 1ekl. D.H.V.B. Entrée 20 ct. Jongens 10 ct. Werkloozen 10 ct. Rijwielstalling op het terrein a 5 cent De vijfde overwinning voor Docos aan staande? Een moeilijke opgave voor de Lisse-reierven Na een korte winterperiode is de herfst voor goed ingetreden. Mist en regen wisse len elkaar nu af en de velden krijgen heel wat vochtigheid te verwerken. Hopen we, dat er niet al te zware regenbuien vallen, opdat voorloopig ongestoord voortgewerkt kunne worden aan de afwerking van het programma. AFDEELING CENTRUM Eerste klasse B: De kamp om de leiding dezer klasse is voorloopig dan bes slist in het voordeel van het herboren Do- cos. Maar de Leidenaars mogen nog niet op hun lauweren gaan rusten, in de veronder stelling, dat ze er reeds zijn! Telkens op nieuw moeten zij zich geheel geven om den tegenstander te overwinnen. Dat is morgen v. Nispen. En klopte v. Nispen Zondag j.l. WSB niet met 41? Misschien is zulks gelukkig te noemen voor Docos, want hier uit zal men begrijpen, dat er ook tegen v. Nispen aangepakt zal moeten worden. El ke nederlaag kan fnuikend werken. Zij kan een inzinking tengevolge hebben, welke een heel slechten nasleep kan veroorzaken. Daarom blijft iedere week opnieuw het parool: aanpakken en winnen! Een tweede strijd van belang in deze klasse is die in Meerburg, waar AVV op be zoek komt. Beide clubs hadden Zondag ver lies te boeken, AW meer dan Meerburg, maar wat het resultaat morgen zal worden is moeilijk te voorspellen. Voor beide clubs zijn de punten kostbaar en dus zal het er spannen. Op een gelijk spel heeft AVV o.L wel kans. Vogelenzang heeft haar eerste vier wed strijden verloren en morgen zal zij het tegen Alph. Boys ook zeker weer niet gemakke lijk hebben, doch veel zal er afhangen van de conditie der Alphenaren. Res. le klasse A: De grootste concur renten van de leiders in deze klasse zijn H BC II en TYBB III en bij de laatste daar van moeten de Lisse-reserven morgen op zoek. Als de Lissenaren dezen lastigen wed strijd winnen hebben zij een moeilijken klip omzeild. De DOSR-reserven krijgen bezoek van S JC II en kunnen zich zeer waarschijnlijk wel handhaven, want de Noordwijkers pres teerden tot heden al heel weinig. DEM II—ADO II en HBC II—DOSS II zullen beide wel voor de ontvangende clubs zijn. Tweede klasse B. 'tls toch jammer, dat Leimuiden zoowel als Foreholte beide reeds twee verloren wedstrijden hebben. Daardoor gaat IEV als het ware onbe dreigd aan den kop en er zal heel wat moeten gebeuren, indien het kampioen schap dezer klasse in onze omgeving wil blijven. Alle drie kopclubs hebben morgen thuis wedstrijden tegen zwakkere tegenstanders en kunnen ook alle drie winnen, IEV van Concordia, Leimuiden van SMC en Foreij holte van VCV. De strijd tusschen DES en Nic. Boys zal wel zeer zwaar zijn. Dat hij veel krachtver- schil zal opleveren gelooven we niet. Res. 2e klasse B: Santpoort III en Lisse III zijn tot heden de eenige ongesla gen clubs in deze klasse, doch Lisse is reeds een punt kwijt wegens een gelijk spel. Santpoort III nu heeft morgen een kans tegen de OIV-reserven om zich wat vaster aan den kop te nestelen, want de Lisse- naars moeten op bezoek bij de Teijlingen- reserven in Sassenheim. Of ze daar zon der kleerscheuren vandaan zullen komen, dienen we af te wachten.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 13