ZATERDAG 29 OCTOBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 BINNENLAND EEN KLEUTERCONGRES TE UTRECHT In tegenwoordigheid van de Prinses In de standzaal van het Jaarbeursgebouw te Utrecht is gisteren onder groote belang stelling het derde congres voor kleuterzorg gehouden onder voorzitterschap van prof. dr. A. ten Bokkel Huinink, hoogleeraar aan de Utrechtsche universiteit. H.K.H. Prinses Juliana, de beschermvrouwe van dit con gres voor kleuterzorg, zette aan deze bijeen komst bij zonderen luister bij door een groot gedeelte van de middagzitting bij te wonen. De Prinses kwam om twee uur met een auto van het paleis Soestdijk in Utrecht aan en stapte uit voor het Jaarbeursgebouw. Op het bordes werd H.K.H. verwelkomd door den voorzitter van het congres, prof. Ten Bokkel Huininck, en den secretaris, dr. Wieringa. Een driejarig meisje bood de Prinses een fraai bouquet witte rose en roo- de anjers aan. H.K.H. was gekleed in een driekwart zwarten bontmantel en droeg een zwarten hoed met lichtblauwen band. In de zaal van de Stichtsche Industrieele Club was een eerecomité aanwezig om H.K. H. te ontvangen, waarna Zij zich in de groo te zaal begaf waar het Kleutercongres wordt gehouden. Op dit congres wordt overwogen hoe het in ons land met de kleuterverzorging op verschillende punten is gesteld, waarbij aangetoond werd in welke opzichten ver betering kan worden aangebracht. Na aankomst van H.K.H. Prinses Juliana sprak de voorzitter, prof. dr. A. ten Bokkel Huinink, een kort openingswoord, waarin hy in het bijzonder H.K.H. op hartelijke wijze begroette en dank bracht voor Haar belangstelling voor dit congres. Rede minister Romrae Dan sprak minister Romme. Naast de zorg voor het kind in de perio de van de zuigeling is het het kind op den schoolplichtigen leeftijd geweest, dat uit het oogpunt van gezondheidszorg de aandacht heeft getrokken, aldus spreker. Ook hier is en wordt belangrijk werk verricht, al zijn wij daarbij nog lang niet zoover als met de zorg voor de zuigelingen. Tusschen de zuigeling-periode en de periode van de lagere school, ligt in het kinderleven een tijdvak, dat uit het oog punt van lichamelijke en geestelijke gezondheid niet minder aandacht en zorg verdient dan de beide andere reeds genoemde. Het is de kleuterleef tijd. Het is een der bijzonderheden van de ren èn door den vooruitgang van de kinder geneeskunde en door de nieuwere psycholo gische onderzoekingen duidelijk geworden, welke groote gevaren het kind juist op de zen leeftijd bedreigen en welke groote zorg het juist in dezen leeftijd behoeft. Het os een der bijzonderheden van de zorg voor het kind op den kleuterleeftijd, dat lichamelijke en geestelijkegezond heidszorg hier zoo nauw verbonden zijn. Daarom is het van groote beteekenis, dat er een instituut bestaat als het kleutercon gres. Hierna verklaarde de minister het con gres geopend. Dr. N. Knapper, arts te Amsterdam, be handelde de vraag: „Welke zijn de vorde ringen op het gebied der kleuterzorg sinds het laatste congres?" Spr. beantwoordde deze vraag door te vertellen van zijn eigen ervaringen en waarnemingen in tal van kleuterhuizen, kolonies en consultatiebu- reaux in het geheele land. Prof. E. A. D. E. Carp, hoogleeraar te Leiden, besprak de denkwereld Van het jon ge kind. Mej. S. M. C. van Veen, kinderarts te 's Gravenhage, belichtte de beteekenis van het kleuteronderwijs. De belangrijkste paedagogen, zij, die di rect den grootsten invloed op de vorming van ons kleuteronderwijs hebben gehad, zijn zeker Fröbel en Montessori. Spr. eindigt met te constateeren, dat de persoonlijkheid der leidsters groote beteekenis bij het kleuteronderwijs heeft. Na deze middagzitting volgde een ge meenschappelijke maaltijd in het jaarbeurs- restaurant. Deze eerste dag van het congres werd be sloten met een filmvoorstelling in het Flo ra-theater, waarbij o.a. een Fransche en een Duitsche kleuterfilm, alsmede de Neder- landsche film van het modelkleuterhuis De Krabbenbosschen te Rijsbergen werden vertoand. In de morgenzitting van den tweeden dag van het derde congres voor kleuterzorg, hield dr. H. P. J. Koenen, kinderarts te Maastricht, een inleiding over consultatie- bureaux voor kleuters. Prof. dr. E. Gorter, hoogleeraar te Lei den, sprak vervolgens over: „Mortaliteit en morbiditeit van kleuters", waarin hij de sterftecijfers van kinderen van 1 tot 4 jaar in Nederland leverde en toelichtte. Daarna was het woord aan dr. F. van der Zande, kinderarts te Amsterdam, die en kele beschouwingen over lichaams-oefenin- gen bij kleuters hield. De heer E. O. A. Reteig, directeur van het instituut voor gymnastieka en massage van zuigelingen, behandelde het onderwerp „lichaamsoefeningen voor zuigelingen en kleuters", waarbij tevens de film, welke de heer Reteig over dit onderwerp maakte, werd vertoond. Hierna werd de film over het kleuterhuis te Tilburg vertoond, en vervolgens gebruik te men den gemeenschappelijken maaltijd in het jaarbeursrestaurant. In de middagzitting hield mevrouw dr. A. NanningaBoon, arts te Loppersum, een beschouwing over: „de levensvoorwaarden van de doofstomme kleuter". De heer Joh. Oostdam, spraakleeraar te Amsterdam, behandelde: „spraak- en stern- afwijkingen tijdens den kleuterleeftijd". Als laatste inleider vroeg dr. C. J. Brenk- man, voorzitter van de sectie voor kleuter zorg van den Nederlandschen Bond tot be scherming van zuigelingen en kleuters en tot bevordering van de praenatale zorg, zich af, wat de toekomst moet brengen. Bij het uitspreken van wat in de toekomst voor den kleuter het meest noodzakelijk is, wilde spr. de eenvoudige dagverblijven voor de zwak ken op den voorgrond plaatsen. Dit werk verkeert nog in volkomen embryonalen staat. Men heeft er te 's Gravenhage, Arn hem en Tilburg. Maar zij zijn evenzeer noodig voor andere groote steden van Ne derland. Rustige en veilige speelplaatsen achtte spr. een dringende, eisch voor het jonge kind. Voor de zwakke kleuter dient het koloniehuis, dat niet al te ver van de woonplaats de rouders mag liggen. Consul- tatiebureaux voor kleuters zijn evenzeer noodig als. die voor zuigelingen. Spr. ein digde met een pleidooi voor de bijzonder gelukkige combinatie van zuigelingenzorg, kleuterzorg en geneeskundig schooltoezicht. Hierna werd het congres gesloten. KONINKLIJK BEZOEK AAN GRONINGEN. Men deelt ons van officieele zijde mede, dat het in de bedoeling ligt van H. M. de Koningin een niet-officieel bezoek te bren gen aan Groningen. Dit bezoek zal plaats vinden op 4 en 5 November a.s. Hare Majesteit zal bij die gelegenheid in de academie het raam overdragen, door Haar aan de Universiteit geschonken. Ook is Hare Majesteit voornemens een gedenksteen te onthullen ter herinnering aan de ingebruikstelling van het Gro- ningsch gebied gelegen gedeelte van het kanaal GroningenFriesland—IJsselmeer en aan dit kanaal den naam van „Star- kenborghkanaal" te geven. PRINSES JULIANA EN PRINSES BEATRIX TE SOESTDIJK TERUGGEKEERD H.K.H. Prinses Juliana en Prinses Beatrix zijn gistermorgen te kwart over twaalf, in gezelschap van freule Feith, per auto ten Paleize Soestdijk teruggekeerd. Het kleine Prinsesje zat in een reiswiegje. De thuis komst geschiedde onopgemerkt. DUITSCHE EX-KEIZER OVER HET BALDAKIJN Bijeenkomst op Huize Doorn De Duitsche ex-keizer heeft Donderdag avond op Huize Doorn de jaarlijksche bij eenkomst van de door hem opgerichte Doorner Arbeitsgemeinschaft geopend. De vergadering stond onder persoonlijke lei ding van den ex-keizer. Evenals vorige jaren namen thans, behalve Duitsche en Hongaarsche professoren, de Utrechtsche professor Vollgraff en de Leidsche pro fessor Böhl aan de bijeenkomst deel. Be halve de leden van deze gemeenschap, wa ren verder talrijke gasten uitgenoodigd, onder wie jhr. Bosch ridder van Rosenthal, commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, en mr. dr. T. H. 's Jacob, oud commissaris der Koningin in Utrecht. Na de verwelkoming herdacht de ex- keizer het overlijden van Leo Frobenius. Vervolgens hield de keizer een voordracht over den oorsprong en de toepassing van het baldakijn, welke met lichtbeelden werd geïllustreerd. De ex-keizer gaf een interes sante uiteenzetting van de verschillende baldakijnen, welke in den loop der jaren zijn gebruikt. Prof Böhl sprak ten slotte over hemel- en hellevaart in het oude Oosten. „Handelsblad" NEDERLANDSCHE VEREENIGING VOOR VOLKSCREDIETEN EN WOEKER BESTRIJDING Jaarvergadering te Amsterdam De Nederlandsche vereeniging voor volkscredietwezen en woekerbestrijding heeft vanmiddag in hotel Americain haar jaarvergadering gehouden. De voorzitter, mr. Th. A. Fruin, uit Utrecht, opende de druk bezochte vergade ring met een woord van welkom. Uit het jaarverslag, uitgebracht door den secretaris, den heer P. A. van Aggelen, te Leiden, blijkt dat er een belangrijke toena me is van het ledental onder de sociale volkscredietinstellingen en borgstellings fondsen, teneinde het contact tusschen de volkscredietinstellingen onderling en tus schen deze en de vereeniging te bevorderen en in het algemeen meer kennis van en be tere denkbeelden van het volkscredietwe zen te verspreiden, Werd besloten tot de uitgifte van „Mededeelingen". in tijdschrift- vorm. Bij de verkiezing van bestuursleden wer den herbenoemd de heeren: P. A. van Ag gelen te Leiden, secretaris-penningmeester; mevr. mr. B. Bakker-Nort, den Haag, mr. H. M. L. A. Sark, den Haag, terwijl tot be stuurslid werd benoemd de heer J. Melles, directeur der gemeentelijke leen- en voor schotbank te Rotterdam. Het woord was daarna aan den voorzit ter, mr. Th. A. Fruin, die een inleiding hield, over de or ganisatie van de geregel de samenwerking tusschen de sociale volkscredietinstellingen. De aanwezigen vereenigden zich na deze rede aan een koffiemaaltijd. BIGGENMERKEN. Van 10 tot 15 October zijn aangebracht 54.050 (v.j. 40.066) biggenmerken. Van de toekenning 1938 zijn tot 15 Oc tober 1.1. gebruikt 1.604.347 merken, te genover van de toekenning 1937 1.422.649 op het overeenkomstige tijdstip van het vorige jaar. Van 1 Januari tot genoemden datum zijn in totaal gemerkt 1.867.076 (v.j. 1.572,788) biggen. NEDERLANDSCHE TUINDERSBOND Op de dezer dagen gehouden hoofdbe stuursvergadering van den Nederlandschen Tuindersbond werden o.m. de volgende punten behandeld: Gecentraliseerde uitvoer. Het hoofdbestuur is van meening, dat tegenover een gecentraliseerden invoer in de verschillende landen een gecentrali seerde uitvoer noodzakelijk zal blijken. Wanneer dit door de exporteurs niet kan worden verkregen, zullen de daarvoor ge- eigende organisaties deze zaak moeten ter hand nemen. Dit vraagstuk zal verder in studie worden genomen. Kostprijs. In dit stadium, waarin de crisismaatrege len moeten worden omgebouwd tot bedrijfs- maatregelen, en gezien den uitermaten slechten toestand in de bedrijven, mag in de kostprijsberekeningen voor de tuinbouw producten een risico- of winstfactor niet langer ontbreken, om daarmede de nadee- len en moeilijkheden van misgewassen te kunnen opvangen. iHerdoor is het noodza kelijk dat men algemeen omtrent de betee kenis van gezonde pryscalculatie wordt voorgelicht. De medewerking van den tuin- bouwvoorlichtingsdienst zal in dezen wor den gevraagd. Steunuitkeeringen "Nogmaals zal worden aangedrongen op snellere uitkeering van de prijstoeslagen voor de beëindigde perioden en het reke ning houden met algemeene betaaldatums, zooals b.v. 1 November. Het noodeloos uit stel vragen van verplichte betalingen moet tot een minimum worden beperkt. Dit komt het bedrijf, de kapitaaldeelgenooten, het algemeen vertrouwen en het geestelijk zelf respect in den tuinbouw ten goede. Tariefmachtigingswet. Het hoofdbestuur acht de door de regee ring gevraagde wijziging van de tarief machtigingswet noodzakelijk. Alleen dan zal het mogelijk zijn aan de belangen ook van den agrarischen export recht te doen. LEDENWERVINGS-ACTIE BIJ DE R.K. STAATSPARTIJ Ten behoeve van de thans ln nagenoeg alle plaatselijke Afdeelingen der R.K. Staatspartij ingezette ledenwervingsactie is een speciaal nummer van „De Opmarsch" uitgegeven. De inhoud is geheel gewijd aan de Leden wervingsactie, die gevoerd wordt onder het motto: Vóór 1 Januari 50.000 nieuwe leden. De Partijvoorzitter, mr. dr. T. J. Ver schuur, stelt en beantwoordt in zijn,hoofd artikel de vraag: Bent U ook van de Partij? Mr. F. Teulings, 1ste secretaris der Partij, toont aan, dat het stemmen alléén op de katholieke lijst lang niet voldoende is, terwijl mr. H. Kolfschoten, directeur van het Partijbureau, aan ^e toekomstige leden een blik laat slaan in „de keuken" der partijorganisatie. In andere artikelen wordt duidelijk en klaar aangetoond, dat de Staatspartij een ware volkspartij is en dat éénheid juist ook nu het eenige middel is om kracht voor het land en schutse voor de Kerk te zyn. Terloops wordt gesuggereerd, ook den huisbezoeker als mensch te willen behan delen en hem bij zijn propagandistischen arbeid behoorlijk te ontvangen en te woord te staan. Tal van illustraties verluchten den tekst van dit nummer, dat de Afdeelingen ge bruiken kunnen als voorbereiding voor het aanwerven van leden. HET WARD-INSTITUUT De viering van het tienjarig bestaan Men schryft ons: 't Is thans 10 jaar ge leden dat het Ward-Instituut in Nederland begonnen is met zijn zegenrijk werk in het belang van onderwijs en opvoeding. Ieder herinnert zich nog de triomfen, die mevrouw Ward bij haar eerste optreden in diversen plaatsen van ons land behaalde met het klein groepje meisjes uit Amerika. Eveneens ligt nog versch in het geheugen het groote succes der schoolklassen van Horn en Haelen, die de toepassing v^n het eerste Ward-jaar op het congres der Ned. St. Gregorius-vereeniging demonstreerden, en nadien nog zoovele malen in alle pro vincies den roem der Ward-methode ver breidden. Sinds dien tijd is er veel ge werkt aan de verbetering van den zang op de lagere school en aan de muzikale opvoeding van het kind. De verslagen van vele inspecteurs spre ken tekens met grooten lof over de vorde ring en de resultaten met de methode- Ward behaald. Na een zeer bescheiden begin, waarbij men jarenlang met veel moeilijkheden te kampen had, is het Ward-Instituut thans gegroeid tot een instelling die men op het terrein der opvoeding niet meer kan ont beren. Voor het oogenblik volstaan we met en kele mededeelingen over de viering van dit tweede lustrum. Enkele maanden geleden werd een prijs vraag uitgeschreven voor de Ward-leer- krachten en een wedstrijd in muzikale uiting voor de kinderen. Niet minder dan 2000 kinderen onzer Katholieke lagere scholen zonden hiervoor eigen melodieën in. Evenals vijf jaar geleden zal er weder om een keurig uitgevoerd feestnummer van de „Mededeelingen van het Ward-Instituut" verschijnen. Het hoogtepunt van de viering zal be staan in een feestelijke herdenkingsbijeen komst, over twee maanden, te organisee- ren in Haarlem. Er wordt druk gewerkt aan de voorbereiding van dit feest. Officieel e Crisispublicaties PRIJZEN VARKENS BESTEMD VOOR BACONBEREIDING De Nederlandsche Veehouderijcentrale maakt bekend, dat de prijzen voor de met ingang van Maandag 31 October 1938 aan haar televeren varkens, welke bestemd zijn voor baconbereiding, tot nadere aankon diging zijn vastgesteld: Prijs per kg. geslacht gewicht in centen: Van Van Van Van Van Boven Beneden 50 54 58 75 81 85 Kwaliteit 50 tot tot tot tot tot kg kg 53 57 74 80 85 kg kg kg kg kg IA naar 65 69 71 67 63 59 IB nA kwali- 63 67 69 65 61 57 IC IIB inA teit 61 65 67 63 59 55 IIC IIIB max 59 63 65 61 57 53 IHC 55 cc. 57 61 63 59 55 51 CC 55 59 61 57 53 49 Onder geslacht gewicht wordt verstaan het koude gewicht na slachting (d.i. het warme gewicht verminderd met 2%). De leveringsvoorwaarden, zooals zy het laatst zyn vermeld in de publicatie d.d. 24 April 1937, zijn ongewijzigd gebleven, cijfers voor Amsterdam: STEUNVERGOEDING VELDBOONEN, De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor veldboonen van den oogst 1938 welke vol doen aan de kwaliteitseischen en in het tijdvak van 24 tot en met 29 October 1938 zyn gedenatureerd door telprs of handela ren 2.25 per 100 kg. zal bedragen. DE SPELLINGKWESTIE Rapport van Nijmeegse he hoogleeraren Van verschillende zijden is reeds meer malen de wensch uitgesproken, kennis te kunnen nemen van het rapport der hoog leeraren-oommissie, aan welke in April 1937 door den minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen werd verzocht, hem over enkele punten van de schrijfwijze der Nederlandsche taal van advies te dienen, o.a. inzake het geslacht en de verbuiging der zelfstandige naamwoorden en de z.g. voornaamwoordelijke aanwijzing. A_n d i t verzoek is door het departement van onder wijs, waarschijnlijk om tactische redenen, echter niet voldaan. Wel werd( naar men weet, enkele maanden geleden een nieuwe ministerieele commissie benoemd met on geveer dezelfde opdracht. Ook uit den boezem dezer nieuwe com missie is weer het verlangen gerezen de resultaten van het werk van haar voor gangster te leeren kennen. In verband daar mede heeft de voorzitter der hoogleeraren- commissie, prof. dr. J. van Ginneken (Nij megen) besloten, de uitvoerige door hem zelf met hulp van zijn medelid, wijlen prof. dr. Jos Schrijnen(Nijmegen), geredigeerde wetenschappelijke en paedagogische ver handeling, die het eindrapport der commis sie tot grondslag heeft gestrekt al werd deze daarin tenslotte niet opgenomen, het licht te doen zien. De publicatie van deze verhandeling, waarin naar verder nog kan worden medegedeeld, het advies door de beide genoemde hoogleeraren aan den mi nister gegeven, geheel en al is vervat, kan binnen enkele dagen tegemoet worden ge zien. HET AANHOUDEN VAN RESERVE KALVEREN Verhooging der gewichtsgrenzen Naar men ons van bevoegde zijde mede deelt, zal de termijn voor het aanhouden van reservekalveren worden verlengd tot 1 Februari 1939. Dit houdt in, dat veehouders, die inge volge hun toewijziging 1938 in de maand October reservekalveren mochten houden, van 1 November 1938 tot 1 Februari 1939 desgewenscht één kalf zonder identiteits bewijs, mits beneden 250 K.G. zullen kun nen aanhouden. Het ligt voorts in de bedoeling, te be palen, dat van 1 November 1939 tot 1 Janu ari 1940, geen reserve-kalveren aanwezig zullen mogen zijn. Veehouders, die thans voornemens zijn reserve-kalveren op de toewijzing van het volgende jaar te laten schetsen, waartoe tot 1 Februari 1939 ge legenheid zal bestaan, zullen zich dus reken schap dienen te geven van de gevolgen daarvan voor hun aanfok in 1939. Tevens zal de gewichtsgrens, waarboven andere dan reserve-kalveren van een identiteitsbewijs moeten zijn voorzien voor het tijdvak van 1 November 1938 tot 1 Januari 1939 worden verhoogd tot 140 K.G. MR. SPIT, VICE-VOORZITTER VAN DEN RAAD VAN NED.-INDIë Tot vice-president van den Raad van Ned.-Indië is thans, naar Aneta meldt, be noemd mr. H. J. Spit. De benoeming gaat in op den datum van vertrek van den tegenwoordigen vice- president, den heer C. van den Bussche. In de plaats van mr. Spit is tot lid van den Raad van Ned.-Indië benoemd de heer G. F. de Bruyn Kops, directeur van het de partement van Financiën. BURGEMEESTERSBENOEMING Met ingang van 1 November is benoemd tot burgemeester der gemeente Baarland: J. C. Vogelaar. De nieuwe burgemeester werd 6 Augustus 1909 in Dinteloord geboren. Hy is thans ontvanger en commies ter se cretarie van het openbaar lichaam „De Wieringermeer" en tevens waarnemend secretaris. TERUGZENDING VAN NEDERLANDSCHE VRIJWILLIGERS UIT SPANJE. Op de vragen van den heer van der Goes van Naters betreffende toelating in - Nederland van door de Spaansche regee ring terug te zenden vrijwilligers van Ne derlandsche herkomst hebben de ministers van Justitie en van Buitenlandsche Zaken als volgt geantwoord: De Nederlandsche regeering heeft haar instemming betuigd met de door de non interventie-commissie ontworpen regeling van een aantal kwesties, welke het .gewa pend conflict in Spanje tusschen een aan tal der in die commissie vertegenwoordig de Europeesche staten had doen rijzen. Een der onderdeelen dezer ontwerp-rege- ling betrof het vraagstuk van de wijze van terugtrekken der z.g. vrijwilligers uit Spanje, De instemming der Nederlandsche regeering met deze, door alle bij de non interventie-overeenkomst partij zijnde sta ten aanvaardde, ontwerp-regeling brengt niet mede, dat met betrekking tot de toe lating van vrijwilligers van Nederland sche herkomst met name van degenen, die de Spaansche nationaliteit hebben ver worvendie thans zullen terugkeeren op grond van het eenzijdige besluit van een der in Spanje strijdende partijen, een door genoemde ontwerp-regeling voorgeschre ven gedragslijn zou moeten worden ge volgd. Intusschen zal de regeering voor zoover de eischen van openbare orde en veiligheid van den staat zich daartégen niet verzet ten, tegen de toelating van vrijwilligers van Nederlandsche herkomst geen bezwaar ma ken. MIDDELEN TEGEN DE INWERKING VAN BRANDBOMMEN De militaire autoriteiten hadden toe stemming verleend tot het stichten van eenige branden op de vlakte van Waalsdorp en daarom konden gistermiddag talrijke deskundigen op het gebied van luchtbe scherming, brandweer en genie en vele be langstellenden uit de zaken- en scheep vaartwereld daar ter plaatse ongestoord hun aandacht wijden aan de branden, wel ke de Sikkens Lakfabrieken uit Groningen er ontstoken in houten miniatuurhuisjes Het gold een demonstratie met een brandwerende verf en brandwerende vloer bedekkingen. De proeven slaagden goed. GEEN PROPAGANDA VOOR NEO-MALTHUSIANISME. Den Haag's burgemeester weigert betreffenden bond toestemming voor een tentoonstelling. Naar wjj vernemen, heeft de burgemees ter van 's-dravenhage geweigerd den Nieuw-Malthusiaanschen Bond toestem ming te verleenen, een tentoonstelling te organiseeren ter propageering van het streven van den bond. Zoowel van katholieke als van protes- tantsch-christelijke zijde was bij den bur gemeester op een beslissing in dezen geest aangedrongen. De burgemeester heeft, naar we nader vernemen, zijn besluit genomen op grond, dat de betreffende tentoonstelling moet worden geacht in strijd te zijn met de goe de zeden. Ook het vertoonen van films is niet toe gestaan. DE RATTENPLAAG IN HET MEREN GEBIED VAN ZUID-HOLLAND De ratten plaag heeft in het merengebied van Zuid-Holland den laatsten tijd een dus- danigen omvang aangenomen, dat verschei dene gemeentebesturen zichh genoodzaakt hebben gezien, de bestrijding krachtig ter hand te nemen. Het is bekend, dat verschillende besmet telijke ziekten, zooals typhus, paratyphus, dysenterie, de ziekte van Weil enz. in hoofdzaak moeten worden toegeschreven aan de aanwezigheid van ratten. Ook de. veehouders ondervinden echter van dit ge dierte enorme schade. De zoo gevreesde trichinenziekte wordt door de ratten over gebracht, in het bijzonder op varkens, en komt door het gebruik van varkensvleesch in het menschelijk lichaam. Zelfs heeft men den laatsten tijd kunnen vaststellen, dat de door alle veehouders moeilijk te bestrijden mond- en klauwzeerziekte door de ratten wordt overgebracht. Het behoeft dus geen verwondering te wekken, dat het vraagstuk der rattenbe strijding meer en meer de aandacht vraagt van de landbouworganisaties en mede "dank zij haar activiteit worden sinds eeni- gen tijd ernstige pogingen in het werk ge steld om aan deze plaag een einde te maken. De gemeenten Leimuiden, Rijnzaterwou- de, Alkemade, Warmond, Oegstgeest, Voor schoten, Leidschendam en Katwijk hebben voor dij doel reeds subsidies beschikbaar gesteld en met eenige andere gemeenten worden dienaangaande besprekingen ge voerd. Bovendien verleenen Ged. Staten van Zuid-Holland alle mogelijke medewerking. Zoo heeft dit college o.m. een technisch hoofdambtenaar ter beschikking gesteld om de gemeentebesturen van voorlichting te dienen. Bij de bestrijding wordt o.m. met succes gebruik gemaakt van zgn. para rat vergift met tarwebrood. Op deze wyze hoopt men het aantal ratten tot 2 a 5 pet te kunnen terug brengen. Daar de gemeente Woubrugge, welke vooral met het oog op het watertoerisme bij een en ander zooveel belang heeft, zich tot dusver van deze rattenverdelging op groote schaal afzijdig heeft gehouden, heeft het bestuur van den L.T.B. zich thans met een adres tot den raad gericht, waarin wordt verzocht eveneens een bedrag van 100 voor dit doel beschikbaar te stellen.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 10