De Japanners te Hankau Terugtocht van Chineesche troepen afgesneden Vliegramp in Australië DINSDAG 25 OCTOBER 1938 30ste Jaargang No. 9167 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Z ZZ7ZZT* Achter de tralies Vóór de tralies Ook een prinsesje brengt een gedeelte van den eersten levenstijd achter de tralies door. Maar het zijn tralies, die een kinder-koninkrijk omsluiten, dat nog geen zware zorgen en plichten bergt. Zóó speelt Prinses Beatrix in haar koninkrijk „Box". TSJANG KAI SJEM WIST TIJDIG TE ONTSNAPPEN V Onderwijs en politiek Gisteren was in den Leidschen Ge meenteraad aan de orde de benoeming van een curator aan het Stedelijk Gymnasium. De S.D.A.P. protesteerde, dat voor deze benoeming niet een sociaal-democraat was gecandideerd. Dit gaf den burgemeester gelegenheid, om op te merken, dat bij onderwijs-benoe- mingen de politiek buiten beschouwing moet blijven. Wij waren het niet eens met de S.D.A.P., die een candidaat uit eigen partij wilde stellen in de plaats van den voorgedrage- ne zonder ook maar te trachten aan te toonen, dat de door haar gestelde overigens respectabele candidaa* gelij ke of tennaastebij gelijke geschiktheid be zat voor de waarneming van het curato rium van het gymnasium als de candidaat van curatoren. Zóó zouden politieke belangen 't is nog de vraag, of het werkelijk politieke belangen zijn den doorslag geven, ten nadeele van de belangen van het on derwijs. Dit mag bij het onderwijs niet gebeuren, evenmin alsbij alle andere zaken. Inzooverre hij dit bedoelde, had de burgemeester met zijn opmerking in den Leidschen gemeenteraad volkomen ge lijk. Maar hij drukte zich toch wel tè sterk uit, door te beweren, dat bij onderwijs- benoemingen a 11 ij d de politiek bui ten beschouwing moet blijven. Bij ove rigens gelijke of tennaastebij gelijke ge schiktheid is het, naar onze overtuiging, j.u'st zeer gewenscht, om in een curato rium van een openbaar gymnasium men- schen te kiezen van verschillende levens beschouwing, en dus wèl te zien naar de levensbeschouwing van de candidaten, op de eerste plaats naar hun godsdienstige beginselen, terwijl ook hun politieke in zichten niet, als zijnde ten deze van abso luut geen beteekenis, geheel en al buiten beschouwing behoeven te worden gelaten. Zóó immers biedt het curatorium het beeld van verscheidenheid, dat ook de burgerij zelf vertoont: zóó wordt ook in derdaad de meeste kans geboden aan de beleving van de vereischte objectieve neu traliteit in een instelling als een openbaar gymnasium. Uit een schrijven, door curatoren van het gymnasium gericht aan de Raadsfrac tie der S.D.A.P. met den burgemeester hebben wij ons verwonderd over het feit, dat curatoren zich tot een Raadsfractie hebben gewend blijkt ook wel, dat deze de hier door ons uiteengezette meening deelen. Het mooiste kruisje In het overlijdensbericht van den oprich ter der firma C. en A. Brenninkmeyer, den heer Clemens Brenninkmeyer, wordt ge zegd: Voor zijn personeel was de ontslape ne steeds een zeer humaan werkgever, die, ondanks zijn vele beslommerin gen, toch altijd nog kans zag, zich met bijzondere zorg voor ieders persoon lijk welzijn te interesseeren. En verder: In zijn particuliere leven was de heer Brenninkmeyer een overtuigd katholiek, een man met diepen ge loofszin en groot Godsvertrouwen. Het was hem een behoefte, om wel te doen, waar hij kon, op velerlei gebied, ook buiten het terrein van de katho lieke charitas Dat is het mooiste kruisje, dat men op het graf van een katholiek kan plaatsen! Want aan dat kruisje op het graf erkent men, dat er w a a r 1 ij k een Katholiek be graven ligt; dat er begraven ligt iemand, van wien kan worden gezegd: hij was Ka tholiek, want hij zag in elk lid van zijn personeel zijn evennaaste en naar ieder lid van het personeel ging uit zijn liefdevolle zorg; en iederen mensch, dien hij op zijn levensweg ontmoette, wilde hij graag hel pen, die hulp niet beschouwend als een neerdalende goedgunstigheid, rnaar als een plicht en als een voorrecht. Kon later op de graven van ons allen geplaatst worden zoo'n kruisje, mooier dan een van het kostbaarste marmer! LIJNTOESTEL NEERGESTORT. Achttien dooden. Een lijnvliegtuig, een Douglas, dat te Adelaide was opgestegen, is in het Dandenonggebergte, ruim 30 kilometer van Melbourne, neergestort. Veertien passagiers en de uit vier koppen bestaande bemanning zijn om het leven gekomen. Tot de slachtoffers behoort de oud-minister van Handel Hawker. Men heeft de lijken van ze ven slachtoffers buiten het toestel ge vonden, terwijl elf lichamen, met brand wonden overdekt, in de machine lagen. Omtrent de oorzaak wordt nader ge meld, dat het toestel in een dichten mist tegen een bergtop gevlogen is. GEMOTORISEERDE AFDEELING RUKT HANKAU BINNEN. Te 9.35 G.M.T. is de Japansche gemotori seerde afdeeling, die uit het Noorden na derde, Hankau binnengerukt. De Japansche opmarsch vorderde zóó snel, dat een groot deel der Chineesche troepen, die de Noordoostelijke toegangen tot Hankau verdedigd hebben, zich den terugtocht ziet afgesneden. Het Japansche leger heeft reeds een cordon om de vlakte van Tsjingtsjau getrokken, waarin dertig Chineesche divisies gevangen zijn. Te 12.40 is het artilleriebombardement van Hankau begonnen. Vanochtend werd bevestigd, dat maar schalk Tsjang Kai Sjek en zijn echtgenoote met onbekende bestemming uit Hankau vertrokken zijn. In de geheele stad worden ontploffingen gehoord. ACHTDUIZEND CHINEESCHE VLUCHTELINGEN OMGEKOMEN. Het Chineesche persbureau bericht, dat achtduizend Chineesche vluchtelingen uit Haukau, Woetsjang en Hanjang in de Jangtse zijn verdronken, doordat de Japan- neezen die passagiersschepen, waarop deze menschen een toevlucht hadden gezocht, tot zinken hebben gebracht. Een der sche pen werd bij Siangjang, 35 K.M. stroom opwaarts van Hankau, in den grond ge boord, de beide andere bij Tsjang Lin Tsji op de grens van Hoenan en Hocpe TSJANG KAI SJEK ZAL NIET AFTREDEN. Geen bemiddeling. De Chineesche ambassadeur te Londen. Kwitaitsji, heeft in een interview met Reu ter verklaard, dat er geen grond van waar heid is in de geruchten, dat maarschalk Tsjang Kai Sjek af zou treden. Ook is niet waar, dat Wang Tsjang Wei, de vroooere minister-president en Wang Tsjoen Tsjeei, de vroegere minister van buitenlandsche zaken, naar Hongkong zouden zijn gegaan om met de buitenlandsche ambassadeurs ts spreken over een bemiddeling. Kwo Tai Tsji voegde hieraan toe, dat h-j een tele gram heeft ontvangen, waarin wordt ge meld, dat beide ministers te Tsjingking zijn Uit Washington wordt gemeld' Op vragen in verband met geruchten, volgens welke een bemiddeling zou worden voorgesteld in het Chineesch-Japansche conflict, heeft de Amerikaansche staats secretaris Huil tegenover vertegenwoordi gers van de pers verklaard, dat de houding der Vereenigde Staten welbekend is. De regeering te Washington zal niet trachten de bemiddelingskwestie of een aanbod cot bemiddeling ter sprake te brengen, wan- neer niet beide in conflict zij no e partijen zich ten gunste daarvan hebben uitgespro ken. Vredesgeruchten. Naar verluidt zal de Japansche regeering na den val van Haukau een verklaring pu- bliceeren, waarin zal worden uiteengezet, dat de grondslagen voor het beëindigen van het Chineesch-Japansche conflict wederkeerig eerbiedigen van de souvereini- teit en territoriale onaantastbaarheid zul len zijn, alsmede maatregelen om een her haling van de oorzaken van het conflict te voorkomen. Verder handhaaft de Japan sche regeeririg haar standpunt, dat uiteen is gezet in de verklaring van 16 Januari van dit jaar, dat met de Chineesche nationale regeering niet onderhandeld zal worden. Scheepvaart op de Jangtse gestremd. Officieel wordt medegedeeld, dat de scheepvaart op de Jangtse bovenstrooms van Hankau met ingang van hedenavond acht uur zal zijn gestremd. Dit nummer bestaal uit drie bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland De Japanners zijn Hankau binnengerukt. (lste blad). Een belangrijke rede van lord Halifax. (2de blad). De Hongaarsche nota aan Praag. (2de blad). Nieuwe bepalingen tegen de confessio- neele scholen in Oostenrijk. (2de blad). Een waarschuwing van kardinaal Ver- dier. (2de blad). Vliegramp in Australië eischt 18 dooden. (lste blad). Binnenland Vestigingswet kleinbedrijf van toepas sing verklaard op het Kappersbedrijf en op het bloemenverkoopbedrijf. (lste blad). Actie voor een centraal vliegveld onder Leiderdorp. (2de blad). DE ECONOMISCHE EXPLOITATIE VAN ZUID-CHINA. In economische en financieele kringen te Tokio houdt men zich thans bezig met de oprichting eener nationale onderneming voor de exploitatie van Zuid-China, en wel naar het voorbeeld der reeds in het Noor delijke en centrale gebied van China be staande hiaatschappijen. De onderneming zou haar hoofdkantoor krijgen te Kanton, dat hiermede de basis zou worden van de Japansche economische indringing in Zuid- China. Het eerste stadium hiervan zou zijn de aanleg van spoor- en verkeerswegen en de oprichting van centrales voor de leve ring van water en electriciteit, aangezien de Chineezen deze inrichtingen gedeeltelijk vernield hebben. In dezelfde kringen voor ziet men ook een snelle hervatting van den Japanschen handel met Nederlandse h- I n d i de Maleische Staten en Siam, aan gezien de val van Kanton een doodelijken siag beteekent voor de anti-Japansche boy cot-actie in Zuid-China. DE WERELD IN VOGELVLUCHT BOEDAPEST: Hongarije heeft thans zijn tegenvoorstellen bij Praag ingediend. De inhoud van die voorstellen komt neer op ae volgende eischen: lo. De volkomen Hongaarsche gebieden, over welker aansluiting bij Hongarije Boe dapest en Praag het eens zijn, moeten ter stond, d.w.z. in acht etappes, vóór 15 No vember, bij Hongarije worden gevoegd. 2o. De Hongaarsche regeering eischt, dat in het betwiste gebied, waar een gemende bevolking woont van Hongaren en Slowa- ken, uiterlijk 30 November een plebisciet wordt gehouden. 3o. Hongarije eischt verder voor de Slo- waken en Roethenen eveneens de mogelijk heid van een volksstemming onder buiten landsche controle. Wordt dit niet aanvaard, dan stelt Hongarije voor de betwiste gebie den arbitrage voor, in het Westelijk deel (Bratislava inbegrepen) door Duitschland en Italië, in het Oostelijk deel door Duitsoii, land, Italië en Polen. De Hongaarsche/ regeering zou op dit tegenvoorstel zeer spoedig antwoord ver langen. LONDEN: Lord Halifax, de Britsche mi nister van buitenlandsche zaken, heeft gis teren een belangrijke rede gehouden, waar in hij de Br. politiek sinds de befaamde conferentie van München verdedigde. Hij verzekerde o.a. de vredelievendheid van de Engelsche politiek, ook al meent de re geering te Londen, dat de vrede het best gediend is door een krachtig Engeland. Niemand is zoo krankzinnig om een oorlog te willen en als in de spannende Septem berdagen iets gebleken is dan is het wel de eensgezinde wil van alle volkeren, om niet in een oorlog gesleurd te worden. Een oorlog leidt trouwens tot weinig goeds; hij schept meer wanorde dan orde. In Duitsche politieke kringen wordt de rede van Halifax gunstig beoordeeld. De algemeene indruk is, dat Engeland de te Muenchen ingeleide politiek zal blijven volgen en door concrete bijdragen zal stre ven naar verbetering der betrekkingen tusschen beide landen. Men is het met Ha lifax eens, dat een Europeesche regeling gevonden moet worden, die een duurza- men vrede mogelijk maakt.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1