MAANDAG 24 OCTOBER 1938 ut! LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 Gemeenteraad De raad der gemeente kwam hedenmid dag te 2 uur bijeen onder voorzitterschap van burgemeester mr. A. v. d. Sande Ba.*- huyzen. Afwezig met kennisgeving de heer Goslinga. Na afhandeling van de Ingek. Stukken wordt overgegaan tot de Agenda. lo. Benoeming van een lid van het Col lege van Curatoren van het Stedelijk Gym nasium. De heer Hessing (S D.A.P.) herinnert eraan, dat de fractie der S.D.A.P. reeds m 1937 er op heeft aangedrongen, dat er in ihet college van curatoren iemand zou wor den opgenomen die als een vertegenwoor diger van de soc. dem. geestesrichting kan worden beschouwd. Her college van cura toren heeft daarop geantwoord, dat dit vrij wel onmogelijk moest worden genoemd. Het noemt den tegenwoordige toestand ideaal. Spr. geeft de raad in overweging om van de voordracht af te wijken en mr, v. Eek te benoemen. De heer Beekenkamp (A.R.) herin nert aan het gebeurde in den Amsterdam- schen Gemeenteraad, #elk voorbeeld wij niet moeten volgen. Het is niet juist het hooger onderwijs politiek te willen beïn vloeden. Waarom is het noodig een scc. democraat in het college van curatoren te hebben. De soc. democratie heeft niets te maken met het toezicht op dit voorberei dend hooger onderwijs. Welke voortreffe lijke kwaliteiten de heer v. Eek ook moge hebben, hij is noch een theoloog, noch een classicus. Men kan wellicht zeggen, dat de heer v. Eek een „klassiek socialist" is, nog éen van den ouden stempel, die waarschijn lijk weinig op heeft met de jongste evolu ties van zijn partij. De heer v. Eek heeft trouwens zelf gezegd, dat het onjuist is, om een anderen candidaat uaar voren te bren gen, als de voordracht leeds is opgesteld. Spr. ontraadt derhalve de suggestie van den heer Hessing. - Wethouder Tepe (R.K.) merkt op, dat B. en W. geen invloed hebben op de tot standkoming van deze voordracht. Er is hier ook geen reden om te spreken van uitschakeling van een bepaalde geestes richting. Slechts de geschiktheid speelt een rol. De heer Hessing (S.D A.P.) meent, dat het juist de rechterzijde is geweest, die de politiek in het hooger onderwijs heeft ge bracht. Nu men eenmaal de machtspositie heeft, hebben de soc. democraten er maar uit te blijven. In de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs zijn de poli tieke geestesrichtingen ook vertegenwoor digd. Het curatorium wil een vertegen woordiging van de vijl faculteiten, maar dat is nergens voorgeschreven. De heer Wilbrink (C.H.) merkt op, dat er in de ï8 jaar, dat hij in den raad zit, nog nooit iemand van zijn partij in dit curatorium is gekozen. Hij heeft daar nooit aanmerking op gemaakt. De heer Vallantgoed (S.D.A.P.): Dat is dan overdreven bescneieenheid! De heer Wilbrink (C H.)Dat is geen overdreven bescheidenheid, maar een goed inzicht in de betee-kenis van dit curatorium. Spr. zou geenbezwaar tegen den heer v. Eek gehad hebben, als deze hoogleeraar in de theologische faculteit was geweest. Hij ziet geen reden om thans van de voordracht af te wijken. De heer Beekenkamp (A.R.) zegt, dat hij zich zorgvuldig onthouden heeft van een uitspraak, als zou het onnoodig zijn, dat een scc.-dem. in het curatorium zitting zou hebben. De v o o r z. acht het uit den booze, als colleges als deze zouden moeten worden beantwoorden aan de belangen van poli tieke raadsfracties. Een dergelijk stelsel zou zeer gevaarlijk zijn. De heer Hessing (S.D.A.P.) leest daarop een correspondentie voor, welke verleden jaar gevoerd is tusschen cura toren en de soc.-dem. raadsfractie en ves tigt er nogmaals de aandacht op, dat in de comm. v. toezicht op het middelbaar onderwijs, de geestesrichtingen volledig zijn vertegenwoordigd. Deze commissie heeft precies dezelfde taak.. De daarna gehouden stemming geeft het volgende resultaat: op prof. dr. J. N. Bak huizen van den Brink 18 stemmen, op mr. D. v. Eek 15 stemmen, 1 stem blanco, zoo dat eerstgenoemde gekozen is. 2o. Benoeming van een gemeentelijken commissaris bij de N.V Leidsche Duinwa ter Maatschappij. De heer v. Eek (S.D.A.P.) zegt, dat bij de fractie reeds eerder de vraag is gere zen, of het commissariaat van den heer v. Ginkel moest worden verlengd. Een ge meentelijke commissaris acht spr. geens zins noodzakelijk, zelfs niet wenschelijk. Men kan dat geld wel anders besteden. Spr. stelt derhalve voor, deze vacature niet te vervullen. De heer Bergers (R.K.) merkt op, dat de heer v. Eek over deze kwestie niet gesproken zou hebben, als hij volledig was ingewerkt in de zaken van de L.D.M. Er zijn loopende zaken, die moeten worden afgedaan en waarbij de tegenwoordigheid van den heer v. Ginkel zeer gewenscht is. De heer Wilbrink (C.H.) meent ook, dat de kwestie van de handhaving van het gemeentelijk mmissariaat beter een half jaar kan worden uitgesteld. Dè v o o r z. zegt, dat het college van B. en W. nog niet tot de overtuiging is geko men, dat het wenschelijk is het gem. com missariaat of te schaffen. Het is daarom wenschelijk een besluit ten principale nog even aan te houden. De heer Eikerbout (A.R.) sluit zich daarbij aan. De heer v. Eek (S.D.A.P.) kan de on misbaarheid van den heer v. Ginkel voor de loopende zaken niet inzien. Z.i. prae- judicfeert deze verlenging op de vraag ten principale. Spr. acht thans het oogenblik gekomen, om deze vacature niet meer te vervu11 :n. Hij dient daartoe een voor stel in. De v o o r z. merkt op, dat men, wil men vrij staan tegenover de principieele kwes tie, thans zeker niet moet overgaan tot het onvervuld laten van deze vacature. Wethouder Verweij (S.D.A.P.), die president-commissaris van de L.D.M. is, meent, dat de concessie-voorwaarden moe ten worden nagekomen, zoolang de raad geen andere uitspraak heeft gedaan. Spr. kan zich derhalve niet vereenigen met het voorstel-v. Eek. De raad zal zich over de principieele kwestie uitvoerig kunnen uit spreken. De heer v. Eek (S.D.A.P.) blijft op zijn standpunt staan. De heer v. Wel zen (Comm.) kan in dit g: .al niet met het standpunt van den heer v. Eek meegaan. De raad bindt zich geenszins door het mandaat van den heer v. Ginkel te continueeren. Het voorstel van den heer v. Eek wordt verworpen met 22 tegen 12 stemmen. Vóór: de S.D.A.P. (behalve de twee wet houders). Met 22 tegen 15 blanco stem men werdt het mandaat van den heer v. Ginkel tot 30 Juni 1939 gecontinueerd. 3o. Voorste] in zake het wijzigen van het raadsbesluit van 11 Januari 1932 betreffen de de huur van het gebouw aan den Stillen Rijn No. 3. Goedgekeurd. 4o. Voorste] tot het verkoopen van een gedeelte van het Consciëntieplein, ka dastraal bekend gemeente Leiden, Sectie E No. 1166 (ged.), aan C. de Groot, te Lei den. Goedgekeurd. 5o. Voorstel tot het verlengen van den iermijn van ontruiming van een tiental onbewoonbaar verklaarde woningen. De heer v. E c k (S.D.A.P.) is door dit voorstel teleurgesteld. Een besluit tot on- bewoónbaarverklaring wordt genomen in het algemeen belang. B. en W. motivee- ren hun voorstel met de verklaring, dat het bewuste 10-tal gezinnen geen ge schikte woning kan vinden. Legt het col lege zich niet al te passief bij zulk een verklaring neer? Wethouder Splinter (C.H.) zegt, dat zulke gevallen zich altijd voordoen; de menschen blijven graag zoo lang mogelijk zitten. De gemeente tracht de menschen met zachten drang te bewegen, hun huis te verlaten, maar er zijn nu eenmaal wel eens bijzondere gevallen. Daarna z. h. st. goedgekeurd. 6o. Voorstel tot het vaststellen van een nieuwe verordening houdende aanwijzing van de dagen, uren en plaatsen voor het boud en van de verschillende markten en van veilingen van fruit. De heer M anders (R.K.) vraagt, waarom er hier geen „veiling" van visch is. Wethouder Verweij (S.D.A.P.): Er is geen animo voor. De heer Manders (R.K.) wil zoo'n veiling stimuleeren. De v o o r z. meent, dat een veiling niet anders zou zijn, dan een veiling voor de grossiers. Wethouder Verweij (S.D.A.P.): Lei den ligt te dicht bij de zee. De heer Bergers (R.K.) verzet zich tegen het denkbeeld wegens het midden- standsbelang. Daarna z. h. st. goedgekeurd. 7o. Voorstel tot het vaststellen van een nieuwe verordening regelende de heffing eij de invordering van een belasting onder den naam van „Marktgeld" te Leiden. Goedgekeurd. 8o. Voorstel: a. tot het beschikbaarstellen van gelden ten behoeven van de vernieuwing van de verharding van en van het aanleggen van een rioleering in den speeltuin „Zuider kwartier" en van herstellingen aan de ver harding van den speeltuin „Westerkwar tier"; b. tot het ingebruikgeven van de speel- tuinen, gelegen ten zuiden van den Haag- weg, nabij de Serir.genstraat ten zuiden van de Van der Duynstraat en ten noorden van den Lagen Rijndijk resp. aan de speel- tninvereenigingen „Wescerkwartier", „Zui derkwartier", „Noorderkwartier" en „Oos- '.erkwartier". Goedgekeurd. Onderzoek van den geloofsbrief van het nieuw benoemde raadslid, den heer P. G. Knibbe. Nadat een commissie, bestaande uit de heeren Wilmer, Hessing en v. d. Kwaak, de geloofsbrieven in orde had bevonden, wordt tot toelating besloten. Voorstel inzake het verstrekken van brandstoffen aan daarvoor in aanmerking komende werkloozen gedurende het win terseizoen 19381939. Goedgekeurd. Rondvraag. De heer Wilbrink- (C.H.) vraagt een watervoorziening voor de woonwagens en woningschuiten aan de Haarlemmertrek vaart. Thans vallen dez>e menschen de be woners lastig, terwijl hun vanwege de L.D.M. geen water mag worden verstrekt. De voorzitter zegt een onderzoek toe De heer W r t z irilormeert naar het tijdstip van de aangekondigde totale ver duisteringsproef. De voorzitter antwoordt, dat deze waarschijnlijk in December zal worden ge houden. Daarna sluiting. MILITARIA Bij Kon. Besluit van 27 September 1938 no. 68, met ingang van 1 October 1938 eervol uit den militairen dienst ontslagen met toepassing van het bepaalde in de arti kelen 36, sub. 2o en 37 der Wet voor het reserve-personeel der Landmacht 1905 de navolgende reserve eerste luitenants van het 4de Regiment Infanterie: J. F. van Aalst, C. Baarslag, J. Wisse, P. Saarberg, F. H. Lind, J. J. Litjens en F. G. Alkemade. Voor het volgen van een cursus pantser afweergeschut bij het R. Gr. (B. T.) welke heden is aangevangen zijn aangewezen de sergeanten caputulant van 4de R. I. v. d. Horst H. A., v. Rosse H en Moleveld A. „CHRISTUS KONING". Men verzoekt ons opname van het vol gende: De openbare herdenking van C h r i s t u s-K o n i n g heeft plaats a.s. Zondagavond 30 October in de Groote Stadsgehoorzaal om 8.30 uur. De spreker van dien avond is: Pater F. 011 e n O.P. uit Huissen (Gelderland). Dit is de zeer bekende Radio- pater, die men om de 14 dagen voor den K.R.O, kan beluisteren. Pater Otten heeft voor zijn rede als titel gekozen: „Ko ning van Liefd e". Zooals wij van de Vereeniging „Katho liek-Leden" gewend zijn, wordt ook dezen avond weer een keurig verzorgd program ma gegeven, geheel in de lijn van de Christus-Koning-herdenking. Maar er is nog meer diën avond!! Van alle kanten kwamen verzoeken bij ons bestuur binnen, om een protestavond te beleggen, tegen de schandelijke beleedigingen de H. Kerk in het bui tenland aangedaan. Het bestuur heeft daarom besloten om dit in te lasschen in den avond van de Christus-Koning-herdenking. De gewijde redenaar Pater Otten zal ook daarover spreken. Katholieken van Leiden!! Laat a.s. Zondag de Stadsgehoorzaal te kien zijn, en laten wij in het openbaar een grootsche hulde brengen aan „Christus- Koning". Plaatsbewijzen tevens pro- gragramma, zijn verkrijgbaar voor het luttele bedrag van 25 cent bij de fa. Hui- bers en fa. G e ij e r. Vóór-bespreken a 15 cent per plaats bij da fa. Huibers. Nog een dringend verzoek!! Op den grooten da? van Christus-Ko ning: „Alle Katholieken van Lei den ter H. Comm un i e" en vooral. de kinderen. Laat de inzet goed zijn, dan zal zeker de openbare herdenking slagen. Maria-Congregatïe Par. O. L. Vr. Hemel vaart en St. Jozef, Afd. Jongens. Morgenavond is er wegens de uitvoering van „Kath. Leiden", geen Boekensectie. Het Bestuur. EEN HEEL GOED WERK! U kunt een heel goed werk doen, dat verkwikkende mededeeling! geen cent kost. Een bij uitstek goed, en voortreffelijk werk. Wat dit werk is? U hebt Katholieke vrienden of kennis sen, die meer godsdienstige ontwikkeling noodig hebben wat gehéél buiten hun schuld kan zijn u hebt niet-Katholieke vrienden of kennissen, die niet a priori en verhard en verstard afwijzend staan te genover een nadere kennismaking met, een betere voorlichting over het Katholiek Ge loof, de Katholieke Kerk welnu, wekt hen op, te volgeiï de conferenties voor niet-Katholieken (óók toegankelijk voor Katholieken), die de bekende conferen cier, pater W. Sluys O.F.M. in onze stad gaat geven! Daarmede doet gij een voortreffelijk werk! De eerste conferentie is op Donderdag a.s. te 8 uur in de Hartebrug-kerk. VEREENIGING VAN MATHESIANEN. Lezing over lage temperaturen. Zaterdag j.l. hield bovengenoemde ver eeniging haar eersten lezingsavond van het nieuwe seizoen. De heer L Ouwerkerk, leeraar aan het Kamerlingh Onneslabora- torium, hield in de geheel gevulde collgezaal van dit gebouw een voordracht over lage temperaturen. Spreker gaf allereerst een korte theore tische uiteenzetting van het gedrag van verschillende gassen. Hebben we een ge sloten cylinder, gevuld met een bepaald gas en gaan we den druk daarvan verhoo- gen, dan zal bij een bepaalden druk dit gas condenseeren. Echter boven een zekere temperatuur kan het niet meer in vloei baren vorm worden verkregen, ook al perst men het gas zeer sterk samen (voor kool zuur bijv. 31,4 gr. C.). De temperatuur waarboven men een gas niet meer kan condenseeren, heet critische temperatuur van het gas. Wanneer de ver- dampingswarmte bij het verdampen van een vloeistof aan deze zelf onttrokken wordt, zal die vloeistof dus zelf in tem peratuur dalen. Doet men dit trapsgewijze (cascadevorm) bijv. met chloormethyl, aethyleen en zuurstof, dan verkrijgt men tenslotte een temperatuur, waarbij het mo gelijk is lucht vloeibaar te maken. Volgens deze methode, welke in het Leidsch cryo- geen laboratorium (koudmakend labora torium) wordt toegepast, verkrygt men een temp. van 190 gr. onder 0. Een andere methode is het toepassen van het Joule- Kelvineffect. Men laat het tot hoogen druk gecomprimeerde gas plotseling expansee- ren. Wanneer lucht b.v. van 220 tot 20 Atm. valt, daalt de temp. tot 50 gr. onder 0. Door toepassing van een expansiemotor en een regeneratorspiraal kan men de tem peratuur doen dalen tot die van vloeibare lucht (—191 gr.). Op dezelfde wijze worden waterstof en helium vloeibaar en zelfs vast gemaakt. Na de pauze liet de spr. een serie hoogst interessante proeven zien met vloeibare lucht en als bijzonder origineel experiment ook met vloeibare waterstof. De heer Le Pair assisteerde den spreker bij deze in teressante proe/en. De voorzitter, de heer J. S. Göbel, dankte namens alle aanwezigen en het bestuurder 'V. v. M. den heer Ouwerkerk hartelijk, voor zijn geslaagde lezing, waarmee allen met een applaus instemden. Tot slot wekte de voorzitter allen op tot het bezoeken van de a.s. ledenvergadering en den te houuen schaakavond. MUZIEKCORPS 6e R.V.A. Zooals in een vorige mededeeling bekend werd gemaakt, is bovengenoemde vereeni ging door ledenverlies (overplaatsing van vele Onderofficieren) helaas in het jaar waarin zij het 10-jarig betsaan hoopte te herdenken, genoodzaakt geworden tot op heffing over te gaan. Door vele vrienden, die de vereeniging zich in de jaren van het bestaan wist te verwerven, waren gelden bijeengebracht om dit 10-jarig bestaan feestelijk te herden ken. Het Bestuur heeft aan de schenkers der gelden gevraagd, welke bestemming zij aan dit geld wenschten gegeven te zien. Nadat aan de wenschen daaromtrent was vol daan bleef nog een bedrag ad 130 over. Dit bedrag heeft men gemeend te moeten schenken aan een Leidsche instelling van liefdadigheid van algemeene strekking, speciaal met doelstelling de kinderen te helpen. Om die reden is het bedrag van 130. geschonken aan de „Vereeniging School kindervoeding en kleeding". HET LIDO-THEATER In andere handen overgegaan Naar het „Nieuw Weekblad voor de Cinematografie" meldt, heeft de heer B. C. Hartman de exploitatie van het Lido- theater overgedaan aan den heer van Kleef en zal de heer Hartman zich in het vervolg alleen bepalen tot de werkzaamheden in het Haarlemsche Lido-theater. M. H. VAN HOOFF f Tijdens den opheffings-uitverkoop, welke Vrijdag was aangevangen is gistermiddag plotseling overleden de heer M. H. van Hooff, alhier. De heer van Hooff wiens gezondheids toestand den laatsten tijd veel te wenschen overliet, was mede op medisch advies van plan zich uit de zaken terug te trekken. Tijdens den uitverkoop tot dit doel, had de heer van Hooff zich naar familie te Nijme gen begeven, waar hij van plan was zich te gaan vestigen. Plotseling is hij daar gis termiddag in het St. Canisiusziekenhuis overleden. De heer van Hooff had zich reeds voor eenige jaren uit het openbare leven zoo goed als geheel teruggetrokken, nadat hij in verschillende colleges een vooraanstaan deplaats had ingenomen. Zoo was hij langen tijd lid van den Raad van Arbeid, Bestuurslid van den Ned. Middenstandsbank en eenigen tijd be stuurslid der 3 Octobervereeniging. Voorts was hij oud-voorzitter van de landelijke inkoopvereeniging voor heeren- ipode-zaken „Pehoda" en was hij nog pen ningmeester der vereeniging in het Heeren- modebedrijf „Hemaf". De heer van Hooff bereikte den leeftijd van 62 jaar. De gezongen H. Mis van Re- qquiem zal plaats hebben Donderdag a.s. om kwart voor 8 in de St. Petruskerk alhier. De begrafenis dien dag om 11.00" in het familiegraf op de R.K. Begraafplaats, Kerk hoflaan te Den Haag. VEERTIGJARIG ZAKENJUBILEUM. Morgen zal het veertig jaren geleden zijn, dat het hotel „du Commerce", Sta tionsweg 35 A, werd opgericht. Stichter was de heer de Graauw. Vanaf de oprich ting was de heer J. Lub in de zaak werk zaam en na twintig jaar werd hij eigenaar. Sindsdien is de zaak steeds in handen der familie Lub gebleven. De tegenwoordi ge egenaar, de heer D. Lub, is er steeds op uit om zijn gasten en vele vreemdelin gen komen hier geregeld om onderdak zoo goed mogelijk te bedienen. We twijfe len er niet aan, of het zal den jubileeren den hotelhouder niet aan belangstelling ontbreken. Gisternacht te ongeveer 4 uur werd de politie-brandweer gealarmeerd voor een brandje ten huize van den caféhouder J. F. v. H., Mare 36. Een brandend petroleum- lichtje onder een aquarium had brand ver oorzaakt. Toen de brandweer kwam was het vuur grootendeels reeds gebluscht, al len het plafond brandde nog was. De brandweer maakte ook hieraan een einde. Zaterdagavond ongeveer kwart over tien is op de Haarlemmerstraat een motor in brand geraakt, toebehoorend aan den 33- jarigen K. v. W. Met een slang op de mo torspuit werd het vuur door de politie- brandweer gebluscht. Voor het examen kantoorstenograaf te den Haag afgenomen door de Federatie voor stenografie „Groote" slaagde mej. C. Huibers, leerlinge van mej. B. de Swart, alhier. KERKNIEUWS EM.-PASTOOR A. H. HAMMER, t Gistermiddag is, na voorzien te zijn van do H.H. Sacramenten der Stervenden in het St. Petrus-gesticht te Berkel (Z.-H.) waar hij de laatste jaren doorbracht, in den ouderdom van 86 jaar overleden de zeer- eerw. heer A. H. Hammer, emeritus-pas toor van Maasland. Adrianus Henricus Hammer werd 29 No vember 1851 te Scheveningen geboren. Op 7 October 1877 werd hij priester gewijd. Achtereenvolgens werd zij neer w. be noemd tot assistent te Waddinxveen op 25 Oct. 1877, tot kapelaan te Noorden 30 Juni 1878, tot assistent te Amsterdam (O.L.Vr. Onb. Ontv.) op 1 December 1880, tot ka pelaan te Delft (H. Hippol.) 5 Aug. 1882 en tot kapelaan te Purmerend op 14 Mei 1888. Op 27 November 1893 werd hij pas toor te Schoorl, welk herdersambt hij op 18 Juni 1901 verwisselde met dat te Maas land. In 1936 verkreeg, pastoor Hammer eervol ontslag. Burgerlijke Stand LEIDEN. Geboren: Antonie Katharina d. van A. J. de Wijs en K/Nawrocki Jean Esaie Christierne z. van A. J. de Wijs en K. Nawrocki Henriëtte Maria Jacoba d. van M. Levarht en A. Molenaar Jannetje Elisabeth Maria Tjerkje d. van I. Delmeer en J. E. Schouten. Ondertrouwd: W. F. Karsten, jm. 27 jaar en J. Regeer, jd. 26 jaar H. J. de Koster, jm. 23 jaar en E. F. Chabot, jd. 23 jaar. Overleden: M. C. E. Kraaneveld, wed. van: J. Smit 77 jaar. AGENDA LEIDEN. Dinsdag. Ver. „Katholiek Leiden", R.K, Winterprogram, gezelschap Jan Musch, Stadsgehoorzaal, 8.15 uur. Bal na. Donderdag: Conferentie voor niet-Katho- lieken. Hartebrugkerk, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der spotheken te Leiden wordt van Z a t e r- d a g 22 tot en mat Vrijdag 28 Oct. a.s. waargenomen door de apotheek C. B. Duys- ter, N. Rijn 18, Tel. 523. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek: Wilhelminapark 8, tel. 274. Laatste berichten Binnenland DROEVIG ONGELUK BIJ KINDERSPEL. Knaap onder zand bedolven en gestikt. Te Wageningen hadden Zaterdag eenige kinderen op den Wageningschen berg een kuil gegraven van een paar meter diepte. Terwijl zij daarin speelden, stortte plotse ling het zand in, waarop de kinderen snel den kuil verlieten. De 13-jarige Hendrik van Kooten wilde echte?, nog eens naar de instorting gaan kijken en begaf zich op nieuw in den kuil. Daaibij deed zich op eens een nieuwe instorting voor, welke den jongen onder het zand bedolf. De andere kinderen, die hierbij stonden, namen van schrik de vlucht en waar schuwden den in de nabijheid wonenden ar beider W. Hulshof, die zich onmiddellijk met zijn zoon naar de plaats van het onge luk begaf en het zand snel verwijderde. Eerst na twintig minuten slaagde hij er in den knaap te vinden. De politie, die inmiddels ook van het ge beurde op de hoogte was gesteld, kwapa spoedig ter plaats met een zuurstofapparaat. Dokter Th. Koch, wiens hulp mede was in geroepen, trachte drie kwartier lang de levensgeesten weer op te wekken, echter tevergeefs. De jongen bleek reeds te zijn overleden. Het lijk is eerst naar het zie kenhuis „Ziekenzorg" overgebracht en van daar naar de ouderlijke woning vervoerd. Buitenland MAATREGEL TEGEN KARDINAAL INNITZER. Door Sudetenduitsche Heimatbund. WEENEN, 24 Oct. (A.N.P.). De Sudeten- deutsche Heimatbond, de Oostenrijksche ai- deeling van de beweging van Henlein, heeft Kardinaal Innitzer geroyeerd wegens „on nationaal gedrag". Kardinaal Innitzer, die in het Sudeten- gebied geboren is, was April van dit jaar tot eerelid benoemd van den Heimatbund. BENESJ HEEFT OP AANRADEN VAN VRIENDEN HET LAND VERLATEN. LONDEN, 24 October (A.N.P.). De cor respondent van de „Daily Telegraph" te Praag verklaart te hebben vernomen, dat vrienden van dr. Benesj inlichtingen had den ontvangen over Duitsche voornemens, welke hun aanleiding gaven er bij den <?roegeren president der republiek op aan te dringen zoo snel mogelijk, doch kalm het land te verlaten. In het geheim heeft dr. Benesj met zijn vrouw het landhuis te S-ezimovo Usti ver laten en den nacht van Vrijdag op Zater dag bij vrienden te Praag doorgebracht. KANONGEBULDER WORDT TE HANKAU GEHOORD. HANKAU, 24 Oct. (Havas). Voor het eerst heeft men te Hankau duidelijk kanon gebulder gehoord. De burgerbevolking blijft de stad ontruimen. MARKTBERICHTEN AMSTERDAM, 24 Oct. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 545 vette koeien, waarvan de prijzen waren: 70--76, 6268 en 5058 cent per kg. slachtgewicht 75 melk- en kalfkoeien 180270 per stuk, 47 vette kalveren: 2e kwal 60- 63 cent, 3e kwaliteit 5558 cent per kg. levend- ge wicht, 57 nuchtere kalveren 612 per stuk, 36 schapen 1424 per stuk, 392 varkens, vleeschvarkens, wegende van 90 110 kg. 6465 cent (enkele hooger, zware 6263 cent en vette 6162 cent per kg. slachtgewicht. Aangevoerd 3 wagons gfslachte runderen uit Denemarken. ROTTERDAM, 24 Oöt. Vee. Aanvoer: 2545 totaal, 575 vette runderen, 216 vette kalveren, 14 nuchtere kalveren, 896 schapen en lammeren, 844 varkens. Prijzen per kg.: vette koeien 70, 60 gn 4050 ent, vette os sen 68, 58 en 4050 cent, vette kalveren 1.10, 1.00 en 7080 cent, varkens (le vend gewicht) 52, 51 en 50 cent, schapen 46, 36 en 30 cent, lammeren 53, 49 en 43 cent, prijzen per stuk: schapen 252117 lammeren 17.501513.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 3