De onderdrukking der Duitsche Katholieken DOUWE EGBERTS DE VAL VAN KANTON Demonstraties tegen Mgr. Waitz. Kardinaal Innitzer gehoond. Een waarschuwing van den graat van Parijs De her-oriënteering van Tsjecho-Slowakij e. DE SPAANSCHE BURGEROORLOG Aftrekkende Chineezen bliezen gebouwen op. Branden aan alle kanten. ZATERDAG 22 OCTOBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 In het Opera-huis te Salzburg werd Dinsdag 1.1. een demonstratie gehouden te gen mgr. Waitz, de Aartsbisschop van Salzburg. Scherpe critiek werd op zijn houding uitgeoefend, en de tienduizend menschen, die bij deze demonstratie te genwoordig waren, kregen grove belee- digingen te hooren. De hoofdredenaar was Landsraad Sprin- genschmid, degene die de toon aangeeft in de cultuurpolitiek van Salzburg. In zijn inleiding constateerde hij, dat de arbei ders zich bij de crisis van September ge heel van het marxisme hadden afgewend. Nu is het alleen maar de Kerk, die pro beert nieuwe tweedracht te zaaien in het door Adolf Hitler vereenigde Duitsche volk. De spreker beweerde, dat al het geen in de Christelijke standenstaat van Dollfuss en Schuschnigg geschiedde, op re kening moest worden geschoven van de Kerk. Na de Anschluss had de Kerk op nieuw geprobeerd „zaken te doen". De houding van Kardinaal Innitzer na den llden Maart, werd voorgesteld als het „dubbelspel der Oostenrijksche bisschop pen", en op niet weer te geven wijze en onder het pfui geroep van de massa, werd de Kardinaal gehoond. De bisschoppen worden openlijk „vijanden" genoemd. Er werd gemeld, dat nieuwe verordeningen zouden worden uitgevaardigd tegen de kerk van Salzburg die 991.500 vierkante meter grond bezit. Springenschmidt zeide, dat zelfs de Bisschopsresidentie niet aan den Bisschop behoort, maar aan de Natio- naal-Socialisten. Daar er in Salzburg ge brek aan ruimte is, zal de Staat de haar toekomende ruimten in bezit nemen. Des ondanks heeft de Aartsbisschop moeilijk heden gemaakt toen het huis van de Fran ciscanen geconfiskeerd werd. Regelmatig werd er den nadruk op ge legd, dat „alles zinloos is als wij de poli- tiseerende kerk niet kunnen stellen tegen over ons veel sterker politiek geloof". Het gaat bij dit politiek geloof niet alleen om een politieke wereldbeschouwing, maar om een ersatz voor de Katholieke Gods dienst. Oonder groote bijval riep Sprin genschmidt uit: „In het Rijk van Adolf Hitler heeft de Roomsche Kerk geen monopolie op God den Heer. Er zijn nog vele andere wegen voor ons Duitschers om God den Heer te vinden". Om deze redenen was het verbod tot stand gekomen, dat de Kerk alleen Gods dienstonderricht mocht geven; de Kerk leert geen Godsdienst, maar Belijdenis. „De godsdienst van den waren Duitscher is samengevat in deze woorden: „Alles voor Adolf Hitler". Voorts verklaarde Springenschmidt: „Ik kan mij God den Heer niet anders voor stellen dan als Degene, die onzen Führer beschermt en bestuurt Ik kan Hem niet beter dienen dan door te werken voor den Führer". De demonstratie werd besloten met een kreet: „Alles voor Adolf Hitler". De uitwerking van deze anti-godsdiensti ge propaganda-golf laat niet op zich wachten. De Salzburger Landeszeitung deelte mede, dat het sinds Vrijdag van de vorige week enorm druk is op het offi- cieele Bureau waar personen die uit de Kerk treden hun besluit bekend moeten maken. Als onmiddellijk gevolg van de rede van Bürckel zijn sinds Vrijdag van de vorige week niet minder dan 395 per sonen officieel uit de Kerk getreden. Hier van kwamen 379 uit de Katholieke Kerk, 13 waren Protestanten en 3 Oud-Katholie ken. Wegens de groote drukte op genoemd bureau moesten Dinsdag meer ambtena ren aan het werk gesteld worden, terwijl het aantal afvalligen met den dag toe neemt. KATHOLIEKE JEUGDZONDAG IN HET AARTSBISDOM KEULEN. Op 30 October a.s., het feest van Chris- tusjKoning, wordt in verschillende Duit sche Bisdommen de Zondag voor de Jeugd gevierd. In een herderlijk schrijven heeft de Aartsbisschop van Keulen, Kardinaal Schulte, de jeugd aangespoord om zich meer bewust te worden, hoe noodzakelijk, hoe groot en eervol het is, in dienst te staan van Christus Koning. „Hij is en blijft de Heer en de Zaligmaker, en bui ten Hem is geen heil". De Kardinaal wees erop, dat het de voornaamste taak is van de katholieke jeugdbeweging, Christus Steeds beter te leeren kennen en navol gen. Tegenover de steeds gevaarlijker wor dende beweging van uittrede uit de Kerk heeft het Generaal Vicariaat aan de pa rochiegeestelijken gemeld, dat de gevallen van uittreden uit de Kerk niet alleen op de voorgeschreven formulieren moeten worden ingediend, maar dat de geestelijk heid zelf ook een desbetreffend register moet aanleggen. Morgen zullen te Amsterdam in ver schillende lokalen nabij R.K. kerken, na afloop van de H.H. Missen, exemplaren ter teekening liggen van een protest, op gesteld door de algemeene R.K. propagan- daclub, gericht aan de Duitsche regeering. Het protest luidt: „Ondergeteekenden, Nederlandsche Katholieken, protesteeren ten sterkste tegen onderdrukking der Ka tholieken". Slaap Uw verkoudheid weg met Dampo 's Avonds aangewend's Morgens reeds opgeknapt. Pot 50 ct. Tube 40 ct. Doos 30 ct* Frankrijks Troonpretendent „AAN EEN POLITIEK VAN TOEGEVEN IS GEEN GRENS" De graaf van Parijs, de zoon van den hertog de Guise, hoofd van het Koninklijk Huis van Frankrijk, en pretendent naar den troon, heeft gisterochtend een twintigtal Parijsche journalisten ontvangen om hun een politieke verklaring voor te leggen. De besprekingen geschiedde in een eenvoudig buitenhuis in een dorpje in Fransch Vexin (Seine-et-Oise), waar de journalisten met groote omzichtigheid werden binnengeleid om de geheimhouding der ontmoeting te verzekeren. (Een wet van 1886 verbiedt, zooals men weet, den troonpretendenten zich op Fransch grondgebied te begeven). De graaf van Parijs verklaarde allereerst dat hij er zich van bewust is, zijn stem aan het land te moeten doen hooren. Hij bezweert de Franschen te luisteren naar zijn waarschuwing, die vrij is van alle berekening. Na een toespeling op het dictaat van München, dat, naar zijn oordeel, een in de geschiedenis van Frankrijk weergalooze vernedering vormt en een nieuwe verzwak king van Frankrijks strategische posities tengevolge heeft, zegt de graaf van mee ning te te zijn, dat de regeering zich inder daad niet op gunstiger wijze uit de om standigheden had kunnen redden, daar een „bluf met gewapend ingrijpen" even misda dig zou zijn geweest als de oorlog zelf. De graaf tracht zich rekenschap te geven van de situatie; volgens hem kon slechts een offensieve militaire kracht tot instrument dienen aan de Fransche diplomatie, die twintig jaar lang heeft berust op weder- zijdschen bijstand en op omsingeling van Duitschland. „Sedert 1925 zijn onze mili taire opvattingen streng defensief. Mün- chen is slechts de ontknooping van deze on gerijmdheid". „Duitschland heeft zich wegen geopend naar het'Oosten, het Russische bondgenoot schap werkt niet meer en de stoutmoedig ste droomen van het pangermanisme zijn overtroffen. Voor Frankrijk echter bestaat er geen wanhopige situatie, aldus de graaf. Bij zoovele verliezen hebben wij een adem pauze gewonnen; laten wij die juist gebrui ken. Onze ondergang en ons heil hangen af van onszelf, van de doeltreffendheid van onze legers en van de kracht van onzen wil. Sommigen berusten in een terugtrek ken achter onze natuurlijke grenzen, in een leven in een afgesloten ruimte. Zij wen nen gemakkelijk aan de gedachte Europa over te laten aan Duitschland. Nooit heb ben sterke volken tweederangs mogendhe den ongestoord in het genot van hun rijk gelaten. Wij zouden heel spoedig gebracht worden tot gedwongen afstand van onze ko> loniën, om ons op een gegeven dag te zien staan tegenover een kolossaal Duitschland, dat tweederden van Europa zal hebben op geslokt. Aan den weg van steeds verder toegeven is geen grens, want Duitschland dat eeuwig in wording verkeerende, nooit verzadigde land en het pangermanisme, dat onafgebro ken proces van uitzetting, zullen slechts blijven staan voor den muur van de kracht. Naar de meening van den graaf van Pa rijs zal Groot-Brittannië de Fransche zaak slechts steunen, voor zoover die van vitaal belang is voor Groot-Brittannië. Hij dringt aan op de noodzakelijkheid van de moreele en materieele kracht van Frankrijk te ver sterken en verklaart, dat alleen de monar chie de continuiteit zal brengen, zonder welke geen groote werken tot stand ko men. „Ik pleit slechts voor de zaak van Frank rijk, ik denk alleen aan mijn land. Wan neer vandaag een groep zou verrijzen, die zou werken aan veiligheid met eere aan voorspoed met rechtvaardigheid voor Frankrijk zonder uit naam van een totali taire mystiek onze vrijheden te onderdruk ken, zou die groep zich zeer verdienstelijk maken voor het vaderland. Mijn hart en mijn geweten hebben mij dezen oproep in gegeven. Laat voortaan de Franschen en hun bestuurders hun verantwoordelijkheid op zich nemen en moge God Frankrijk redden. God redde Frankrijk". VERKLARING VAN SYROVY Minister-president Syrovy heeft een ver tegenwoordiger van Ceteka een overzicht gegeven van hetgeen de regeering reeds tot stand heeft gebracht en hetgeen haar nog wacht. Hij herinnerde er aan, dat gedurende de drie weken sedert het begin van de bezet ting door Duitsche troepen en het tot stand komen van het autonoom bewind van twee provincies een normale toestand is gehand haafd. Veel werk is ook verricht bij de eva cuatie uit het bezette gebied en tot hulp der zal kunnen worden teruggekeerd tot nor- vluchtelingen. Het geld is thans verzekerd, binnenkort male monetaire toestanden.' De onderhan delingen te Londen tot financieele hulp bie den een gunstig vooruitzicht. De groote taak, welke is aanvaard, kan evenwel niet tot een goed einde worden ge voerd, zonder een moreele hernieuwing. Ook de industrie, landbouw en handel moeten hervormd worden. In de organisa tie van den arbeid zal een groote wijziging worden gebracht; in plaats van steun aan werkloozen zullen arbeidskampen worden ingericht, hetgeen beantwoordt aan den wil ;s volks. Wat betreft de buitenlandsche poletiek moet zoo snel mogelijk een volkomen over eenstemming met de nabuurstaten worden bereikt. De voornaamste taak is thans het regelen van de grenzen, overeenkomstig de overeenkomst van München. De minister president wees er op, dat de garanties van Engeland, Frankrijk, Duitschland en Italië krachtiger zullen zijn, naarmate de betrek kingen met alle buurstaten beter zijn. Tenslotte verklaarde hij dat Tsjecho-Slo wakij e dat groote offers heeft gebracht voor het behoud van den vrede, vertrouwen mag, dat zijn houding door de buurstaten zal worden gewaardeerd. JOEGO-SLAVIë TEGEN GEMEEN SCHAPPELIJKE POOLSCH-HONGAAR- SCHE GRENS Het agentschap Avala meldt: De „Vreme" maakt melding van een onderhoud, dat te Boedapest is gevoerd tusschen graaf Lu- biensky, den chef van het kabinet van Beek, en Dembifsky, den Poolschen gezant te Belgrado, die hem tot in bijzonderheden het standpunt van Joego-Slavië uiteenzette ten aanzien van de eischen betreffende een gemeenschappelijke grens tusschen Polen en Hongarijen. Naar men weet is Joego- Slavië tegen de opvattingen van Boedapest en Warschau op dit punt. HET BIJSTANDSPACT MET RUSLAND De berichten volgens welke de Tsjechi sche regeering den Sovjet-Russischen gezant tr van in kennis heeft gesteld, dat zij het Tsjecho-Slowaaksch-Russische pact tot ou derlingen bijstand als nul en van geener waarde beschouwt, worden te Praag offi cieel tegengesproken. Verklaard wordt, dat dit probleem zelfs nog niet besproken is. BENESJ GAAT NAAR ZWITSERLAND Vandaag zal Benesj naar Zwitserland vliegen, waar hij eenigen tijd zal blijven om rust te nemen. DE NIET-INMENGING. Een verdacht geval. De Spaansehe ambassade te Londen meldt, dat gisteren aan het foreign office een mededeeling is overhandigd, inzake de ontscheping op 13 October te Gibraltar door het Italiaansehe s.s. „Conté di Savoia" van 25 Duitsche en Italiaansehe passagiers. Volgens de betreffende mededeeling werd in de bagage van een van deze passagiers de uniform van een vliegofficier ontdekt. De passagiers werden afgehaald door twee autobussen, die hen onmiddellijk naar het in handen van Franco zijnde gebied brach ten. Naar Oostinjen naar de West. Jongens, dat ging opperbest! Vooral als de zeeman zijn pijp stopte met geurige Oud-Hollandsche tabak, Verschat U wolken van genot met dezelfde geurige melange van <i>ub _JPyptabak. DE LAATSTE UREN VAN KANTON. Vrijdag om acht uur is de geheele stad Kanton opgeschrikt door een reeks gewel dige ontploffingen. Het bleek, dat het Chineesche opperbevel order had gegeven tot een systematisch opblazen van alle regeeringsbureaux, industrie-ondernemin gen en andere belangrijke gebouwen en bruggen. Intusschen loeiden de sirenes hun waar schuwing tegen luchtaanvallen uit, waar door de verwarring nog grooter werd. Bij het aanbreken van den dag dreun de de stad van het gebulder der zware artillerie, het voorbijdonderen van tanks en het voortstappen van duizenden sol daten: de Chineesche legers trokken zich in Westelijke richting terug. Deze mili taire aftocht vormde het sein voor een koortsachtige ontruiming op het aller uiterste oogenblik. Duizenden burgers trokken den geheelen morgen door de straten der stad weg. Na de evacuatie door de provinciale en gemeentelijke autoriteiten werd slechts een schaduw van een militaire bezetting voor de con trole over Kanton achtergelaten. Op de ontruiming volgden nog weer ontploffin gen, toen achtereenvolgens cementen ves tingwerken, papierfabrieken, electrische centrales en regeeringsgebouwen in de lucht vlogen. De minder belangrijke in stellingen werden in brand gestoken. Vele wijken in de stad staan in lichte laaie, zonder dat door brandweer wordt inge grepen, aangezien de brandwachten reeds uit de stad vertrokken waren. Het hand jevol Chineesche soldaten, dat achterge laten was, maakte het den Japanneezen moeilijk. Vernomen werd, dat de Japan neezen reeds op den rand van de binnen stad waren, toen een zwaar machinege weervuur ingezet werd in Toengsjan, in de Oostelijke wijk, om 15 minuten over vier. Een aantal Japansche vliegtuigen verscheen, cirkelde op slechts geringe hoogte boven de stad, doch wierp geen bommen meer en opende geen vuur. Op het Ejamien-eiland hebben de Britsche en Fransche autoriteiten de straten van burgers gezuiverd en de concessies ver sterkt met marinetroepen. Ooggetuigen, die langs de poorten van Sjamien pas seerden en uit de buitenwijken kwamen, deelden den wachthoudenden mede, dat twintig tanks met Japansche vlaggen Toengsjan reeds waren binnengerukt. Enkele lijken van de Chineesche verdedi gingstroepen lagen verspreid in de stra ten. ONTRUIMING VAN HANKAU EN ANDERE STEDEN. De evacuatie van de Woehansteden, Hankau, Woetsjang en Hanjang duurt voort. Generaal Lotsjaujing, de comman dant van Hankau, verklaarde aan Chi neesche journalisten, dat het zeker nog wel een maand zal duren eer de strijd voor de poorten van Hankau is gekomen. Desalniettemin wordt de ontruiming van Hankau in versneld tempo voortge zet. Reeds sedert Donderdag is te Han kau het gebulder der kanonnen te hoo ren. De laatste stroomopwaarts varende boot was stampvol vluchtelingen. Men verwacht, dat zich, wanneer de Japan neezen Hankau binnenrukken, bijna geen menschen meer in de stad zullen bevin den. De buitenlanders hebben zich voor het meerendeel in de internationale ne derzetting in veiligheid gebracht. Het Chineesche persbureau deelt mede, dat hevig wordt gestreden aan beide zij den van de Jangtse. Wangsjikang is door Japansche oorlogsbodems, welke de ri vier opgestoomd zijn, gebombardeerd, ter wijl de stad tegelijkertijd van de land zijde werd aangevallen door de Japansche infanterie. Op den Noordelijken oever zijn de Japanneezen dichter bij Hankau dan op den Zuidelijken oever. Tegenover Wangsjikang zijn op den Noordelijken oever Japansche mariniers aan land ge zet. DE MOGELIJKHEID VAN VREDE. China zou bepaalde vredesvoorwaarden kunnen aanvaarden. In een exclusieve verklaring aan den vertegenwoordiger van Reuter heeft oud premier Wangtsjingwei o.m. gezegd: „Wanneer Japan vredesvoorwaarden aan bood, die geen belemmering zouden in houden voor het nationale bestaan van China, dan zou China ze kunnen aan vaarden. Anders zou er geen ruimte zijn voor onderhandelingen. Wij zijn bereid vrede te sluiten te allen tijde, doch alleen op voorwaarden, die onze onafhankelijk heid niet bedreigen. Wij hebben nooit de deur gesloten voor bemiddeling". Zooals men weet, is Wangtsjingwei de politieke erfgenaam van Soenyatsen. Hij is thans voorzitter van den centralen poli- tieken raad van de Kwomintang. In No vember 1935 trad hij af als premier, nadat hij ternauwernood aan een moordaanslag was ontkomen.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5