Eerepromotie minister J. C. van Dijk NIEUWS H.H. Biljartliefhebbers „ZOMERZORG" DONDERDAG 20 OCTOBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.5J per kwartaaL Bij onze agenten ^0 cent per week; f 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? WARMER De Bilt seint: Verwachting: Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen, nevelig tot licht bewolkt, waarschijnlijk droog weer, koude nacht, iets warmer overdag. Hoogste barometerst.: 772.4 te Nancy. Laagste barometerst.: 733.9 te Reykjavik. Het gebied van hoogeluchtdruk over Frankrijk nam nog in beteekenis toe en breidde zich uit over Engeland, onze omge ving en Zuid-Duitschland. De depressie over Scandinavië trok Oostwaarts. De depressie op den Oceaan werd gisteren zeer diep, doch trekt thans vrijwel Noord waarts naar IJsland. In het hoogedrukge- bied is het mooi weer met lage nachtelijke minimum temperaturen en plaatselijke ochtendmist. In Oost-Europa is het onder invloed van de aftrekkende depressie nog buiig en guur. Over IJsland is de tempera tuur sinds gisteren gemiddeld ongeveer tien graden Celsius gestegen, terwijl er zware regen viel. Voor onze omgeving is mooi droog weer te verwachtesn met zwakke Zuidelijken wind en lage ochtendtemperaturen, terwijl het overdag nog iets warmer zal wor den. LUCHTTEMPERATUUR. 14.2 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Donderdagnamiddag 5.28 uur tot Vrijdagmorgen 6.04 uur. HOOG WATER Te Katwijk aan Zee op Vrijdag 21 Oct. ram. 1 uur. Maan op 4.14 uur Vrijdagnacht. Maan onder 15.49 uur Vrijdagmiddag. RECHTZAKEN HAAGSCHE RECHTBANK. HERRIE IN NOOTDORP. Een onverkwikkelijk geval. Een melkhandelaar uit Den Haag, zeke re J., was op een nacht een erge herrie gaan schoppen te Nootdorp. De vrouw van den melkboer was van nem gescheiden, al of niet officieel en woonde bij eenen H. te Nootdorp. Dit verdroot onzen melkboer en om daar maar eens een einde aan te maken was hij naar de landelijke dreven van Nootdorp getogen. Bij de woning van H gekomen, was hem op zijn verzoek niet opengedaan. Onze melkboer was toen zeer boos geworden en had om te beginnen de deur opengetrapt. Toen aldus de toegang voor hem open lag was hij de kamer bin nengestapt en had daar de tafels en stoe len door elkaar gegooid waardoor het veel op brandhout begon te gelijken. Eenige vazen die in allen eenvoud op een tafeltje pi ijkten, waren aan de vernielzucht van der. recalcitranten melkboer niet ontko men met het gevolg, dat even later de scherven overal verspreid lagen. Na nog eenigen tijd zijn vernielzucht bot gevierd te hebben had de politie een eind aan deze „vroolijke keuken' gemaakt. Zijn vrouw v/as intusschen door de achterdeur gevlucht Inmiddels heeft de vrouw de Nootdorper H weer verlaten en is bij haar wettigen echtgenoot teruggekeerd. Trots alle ver zachtende omstandigheden- had de rechter lijke macht het geval als huisvredebreuk gekenmerkt en daarvoor was het vonnis bij verstek 15.geweest. Dat was de melkboer wel wat veel ge weest en hij was in verzet gekomen van dit vonnis. Na alle bijzonderheden nog maals te hebben gehoord werd er reke ning gehouden met deze nadere toelich tingen en werd de eisch een geldboete van 7.50 subs. 3 dagen. Bij het vonnis werd rekening gehouden met de verzachtende omstandigheid, dat verdachte zijn kind had willen zien, ten minste dat beweerde hij en werd het von nis een boete van f 5 subs. 5 dagen. De instorting aan het NoorJeinde te Leiden. De Haagsche Rechtbank deed hedenmor gen uitspraak in de zaak tegen den L e d- s c h e n aannemer H. K. en den opzichter J v. d. B. uit Voorburg die terecht had den moeten staan omdat het aan hun schuld te weten was geweest dat het per ceel van de Geest aan het Noordeinde te Leiden gedeeltelijk was ingestort zoodat 't pand nog denzelfden dag moest worden af gebroken. De Officier van Justitie had wegens over treding van art. 171 strafwetboek tegen H. K. een geldboete geëischt van 800 subs. 2 maanden hechtenis, als hoofdschuldige, en tegen den opzichter J. v. d. B. wiens schuld niet zoo groot werd geacht een geldboete van ƒ200 subs. 50 dagen. De Rechtbank uitspraak doende veroor deelde H. K. tot een geldboete van 250. subs 50 dagen en den opzichter J. v. d. M. tot een geldboete van 75.subs. 25 da gen. Inbraak te Oegstgeest. Op Zondag 29 Mei was er ingebroken in het perceel van v. Luyken te Oegst geest. Als de daders daarvan hadden te recht moeten staan de loswerkman S. G. K. uit Leiden en de timmerman K. H. van L. uit Utrecht. Als buit was meegenomen een geldkistje hetwelk in een schrijfbureau had gestaan. De eisch was tegen elk geweest een ge vangenisstraf voor den tijd van tien maan den. Het vonnis werd hedenmorgen een ge vangenisstraf tegen elk voor den tijd van zes maanden. De medeplichtige die stand te wachten op den buit. Er was nog een derde persoon in het complot geweest en wel J. van L. te L e i- d e n. Omdat hij een kastekort had als pen ningmeester van een vereeniging had hij zich met de anderen ingelaten opdat hij na een gepleegden kraak zijn kastekort mogelijk aan zou kunnen zuiveren. Hij had op wacht gestaan bij de tram halte „Endegeest" te Oegstgeest en had het geldkistje in ontvangst genomen. Wegens medeplichtigheid had de Offi cier een gevangenisstraf geëischt voor den tijd van zes maanden. De uitspraak werd een gevangenisstraf voor den tijd van vier maanden. Ernstige aanrijding te Hazerswoude. Terecht had moeten staan de fourage- handelaar B. R. uit Leiden omdat hij op 2b Februari van dit jaar te Hazerswoude W Slootweg, expediteur, te Hazerswoude, had aangereden en wel zoodanig, dat diens been werd verbrijzeld. De eisch was ge weest een hechtenisstraf van vier weken. De uitspraak werd een geldboete van 50 subs. 10 dagen. Onvoorzichtig student. Vervolgens had terecht moeten staan E. den T., student te Leiden, wegens het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel door schuld. Verdachte had bij het afrij den van de brug welke de Nieuwsteeg met de Douzastraat verbindt de bocht naar het Rapenburg verkeerd genomen met het ge volg dat de bankwerker Kuyper uit Stomp- wijk, die daar per rijwiei reed, werd aan gereden en ernstig verwond. De Officier had daar /oor een "geldboete geëischt van 150 subs. 50 dagen hechtenis. De rechtbank uitspraak doende veroor deelde verdachte tot een geldboete van 30 subs. 10 dagen. Het vet onder de draaiende traptrede. De handelaar C. A. van V. uit A 1 p h e n .an den Rijn had de crisiswetten over treden door onder de trap een bergplaats te construeeren alwaar hij in strijd met de crisiswetten vet bewaarde Toegang tot deze ongewone bergplaats kreeg hij door een traptree draaibaar te maken. De Officier had deze vernuftigheid niet op prijs weten te stellen en had een geld boete geëischt van 200 subs. 50 dagen hechtenis. Het vonis werd conform den eisch 200 boete. Overtreding spoorwegwet. F. G. M. de G. uit Schiedam was met zijn auto op den onbewaakten overweg te Nootdorp onder den trein geraakt. Ge lukkig was hij er goed afgekomen maar daarna had hij terecht moeten staan we gens het belemmeren van den loop der trein. De eisch voor deze overtreding was geweest een geldboete van 30 subs. 30 dagen. De uitspraak werd een boete van f 15 s'Lbs. 3 dagen. Kruideniersjongen in de knel. Op de brug van de Bruggestraat te Al phen aan den Rijn was de fietsjongen de Graaf in aanrijding gekomen met de auto van den scheepsbouwer J. van D. uit Oude Wetering. De scheepsbouwer was als schuldige aan deze aanrijding te voorschijn gekomen en de Officier had een boete geëischt van 6 subs. 3 dagen. Uitspraak conform den eisch plus beta ling van de geleden schade ad 7.25. Verkeer van rechts. W. A. H., koopman te Leid en had te Voorhout op de Speelmanlaan geen voor rang verleend aan verkeer van rechts in casu een auto bestuurd door A. Th. Ruig- rok uit Bloem endaal. De eisch voor deze overtreding was ge weest een geldboete van 20 subs. 8 dagen. De uitspraak werd eveneens een geld boete van 20 subs. 8 dagen. Tot doctor honoris causa in de rechtsgeleerdheid In aanwezigheid van eenige honderden genoodigden, waarbij tal van ministers en andere hooggeplaatste burgerlijke en mili taire autoriteiten heeft vanmiddag in de groote aula van het Koloniaal Instituut te Amsterdam de promotie plaats gehad van den minister van defensie, den heer J. J. C. van Dijk, tot doctor honoris causa in de rechtsgeleerdheid. Deze bijzondere plech tigheid viel samen met de herdenking van den 58sten Dies Natalis van de Vrije Uni versiteit te Amsterdam. Onder hen, die dezen middag naar het Koloniaal Instituut waren gekomen wer den opgemerkt: de ministers Colijn, van Boeyen, Goseling, Romme en Slotemaker de Bruine de overige twee leden van het regeeringskabinet, mr. dr. ir. van Buuren en Weiter waren door ambtsbezigheden verhinderd aanwezig te zijn voorts de chef van den generalen staf, luitenant-ge neraal Reynders, de chef van den marine staf, vice-admiraal Fürstner, de hoofden van de overige afdeelingen van het pedar- tement van defensie en vele andere hoog geplaatste ambtenaren van dit departe ment, de burgemeester van de hoofdstad, dr. de Vugt, met enkele wethouders, ver der de gepens. generaal Snijders, generaal- majoor A. R. van den Bent, commandant van de vierde divisie, luitenant-generaal M. Belzer, lid van het Hoog Militair Gerechts hof, de commandant van de marine in Wil lemsoord, schout bij nacht Jolles, kapitein ter zee N. A. Rost van Tonningen, com mandant van de maritieme middelen in Amsterdam, de rector-magnificus en ver scheidene hoogleeraren van de gemeente lijke universiteit te Amsterdam, de rector- magnificus van de Theologische School te Kampen, de garnizoenscommandant van Amsterdam, luitenant-kolonel W. A. Bos wijk, prof. B. M. Taverne, voorzitter van den raad voor de scheepvaart, de oud ministers Westerveld en Donner, vele Eer ste- en Tweede Kamerleden, vertegenwoor digers van de vrijwillige burgerwacht, be stuursleden van de vereeniging „Ons Le ger" de militaire rechterlijke vereeniging, verscheidene officierenvereenigingen, de marinevereeniging, enz. De plechtigheid begon met een rede van den rector-magnificus, prof. dr. J. F. Koksma, uitgesproken ter herdenking van den stichtingsdag der Vrije Universiteit. De titel van deze rede was: „Existentie- bewijzen in de wiskunde". Hierna geschiedde de eere-promotie van minister van Dijk, waarbij als promotor op trad prof. mr. V. H. Rutgers. Deze zette de gronden uiteen, die den senaat der Vrije Universiteit tot het verleenen van het eere doctoraat in de rechtsgeleerdheid brach ten. Hooger onderwijs omvat volgens art. 1 der hoogeronderwijswet de vorming en voorbereiding tot zelfstandige beoefening der wetenschappen en tot het bekleeden van maatschappelijke betrekkingen waar voor een wetenschappelijke opleiding ver- eischt wordt. Van Dijk heeft slechts kort als officier van de academische rechtsge leerde oplejding genoten, maar hij heeft getoond de vorming, die zij geven kan, te bezitten. Een bewijs daarvan gaf zijn op treden als leeraar in het militair recht aan de Koninklijke Militaire Academie (1898 1S08) en zijn publicaties in die jaren, in de eerste plaats zijn commentaar op het wetboek van militair strafrecht en de wet op de krijgstucht, waarvan de tweede uit gave verscheen in 1922, de derde in 1930, opnieuw herzien en aangevuld door prof. mr. J. V. van Dijck en mr. C. J. H. Sche pel. Voorts gaf van Dijk met den toemali- gen kapitein P. P. C. Coletti een handlei ding uit voor de militaire rechtspleging. Vooral over deze rechtspleging plaatste hij bijdragen in verschillende militaire tijd schriften. Na zijn werkzaamheden aan de topogra fische inrichting (19081921, na 1913 als directeur) werd hij in 1921 minister van oorlog, in 1937 opnieuw, na van 19251937 lid van de Tweede Kamer te zijn geweest. Daarnevens verrichtte hy velerlei arbeid als administrateur en voorzitter van „De Rudolphstichting", penningmeester van de dr. A. Kuyperstiching, directeur der Vrije Universiteit, voorzitter van „Ons Leger". In zijn politieke loopbaan ligt niet min der dan in zijn rechtskundige publicaties grond voor het te verleenen doctoraat. Hij had. functies voor welke een volledige academische vorming zeer nuttig is. Deze geeft een zekere hoeveelheid stelselmatige kennis en leert wetenschappelijk werken, grondig, onbevangen, critisch, eerlijk, nauwgezet, leert rekenschap geven van gronden. Dat alles bezit en doet van Dijk. Hij volgde in 1897 in Leiden niet alleen de colleges, die hij voor zijn aanstaande taak als leeraar rechtstreeks noodig had. Veel omvattende kennis was noodig voor ve lerlei door hem bekleede functies. Zijn kennis staat niet buiten verband met zijn levensbeschouwing. Zijn magistrale rede voeringen over het recht en den plicht tot landsverdediging getuigen daarvan. Van zijn wetenschappelijk en geest en methode getuigen zijn geschriften, zijn redevoerin gen, de wijze, waarop hij zijn gewichtige functies waarnam. Hij bewoog zich daar bij zeker niet uitsluitend op het terrein van het recht, maar toch mag de juridische faculteit hem als haar man opeischen. Aan de landsverdediging is zijn leven gewijd, die hij nooit anders zag dan als rechts handhaving. Zijn „beste jaren" (maar de latere waren nog beter) heeft hij aan rechtskundig onderwijs en schrijven over militair recht gewijd. Van de militair rechtelijke vereeniging is hij eerevoorzitter. In wetgeving en wetstoepassing in menig Kamerdebat, verrichtte hij juridisch werk. Dat het de senaat der Vrije Universiteit is die het eere-doctoraat verleent, kan niet verwonderen. De Vrije Universiteit kent niet alleen wetenschap, die aan formeelen eischen beantwoordt, zij heeft ook een hoogere opvatting van wetenschap, waarbij ook de eisch van waarheid geldt. Daarom staat zij op een grondslag, die wel niet de uitkomsten van het wetenschappelijk onderzoek aan de universiteit van tevo ren vastlegt of de juistheid daarvan kan waarborgen, maar die zijn uitgangspunt heeft in het woord van den Almachtige, Schepper van hemel en aarde, en die in het Geloof vastheid geeft. Op dezen grond slag staat ook minister van Dijk. Zijn openbare leven legt daarvan getuigenis af, zijn nauwe betrekking tot de Vrije Uni versiteit bewijst dat. Hierna werd tot de promotie overgegaan. Prof. Rutgers liet daarop nog een woord van gelukwensch aan dr. van Dijk volgen. Academsenseuws LEIDEN. Geslaagd: Doctoraal examen Rechten: de heer L. W. H. Nevens, Den Haag. AGENDA LEIDEN. Donderdag en Vrijdag 8.15 uur Triduum- oefening voor de Maria-Congr. afd, mannen en vrouwen, parochie O.L. V. Hemelvaart en St. Joseph. Zon dag 6.45 uur Algemeene H. Com munie. Des avonds 7 uur Plechtige Congregatie met Opdracht. Donderdag Het Residentie-orkest, le Abon nementsconcert, soliste Herta Glückmann, Stadsgehoorzaal, 8 u. Donderdag. R.-K. Reclasseeringsvereeniging bureau-zitting 89 uur n.m. ge bouw St. Vincentiusvereeniging, Hoogl. Kerkgracht 32. Vrijdag. „St. Christoffel", ledenvergadering „De Harmonie", 8.30 uur. Vrijdag: „St. Raphaël', Bondsgebouw, De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Z a t e r- d a g 15 tot en met V r ij d a g 21 Oct. a.s. waargenomen door de apotheken D. J. van Driesum, Mare 110, Tel. 406 en E. B. de Metz, Kamerl. Onneslaan 28, tel. 3553. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, tel 274. MEDEDEELENG „ZCMERZOJUT wordt medegedeeld d'at de BILJARTS in door de WILHELMINA-FABRIEKEN GEHEEL GERESTAUREERD zijn en van nieuwe lakens en ballen voorzien. DE DIRECTIE. LEZINGEN PROF. ORLA. Op uitnoodiging van de Organisatie van Natuurphilosophische en Technologische Faculteiten in Nederland, zal prof. dr. O. S. Orla Jensen uit Kopenhagen een serie lezingen houden aan verschillende Hooge- scholen van ons land. De onderwerpen, die deze bekende biotechnicus zal behandelen: „Der Vitaminbedarf der Milchsaurebak- teriën" te Leiden op Maandag 24 October, te Utrecht op 25 en te Groningen op Vrij dag 28 October, en „Die Kasereifung von Bicchemischem Ge- sichtspunkt" te Delft op Woensdag 26, en te Wageningen op Donderdag 27 October. Nadere inlichtingen over deze tournee verschaft C. J. H. van den Broek, van der Duynstraat 3 te Utrecht. Professor Orla Jensen is sedert lang als Hoogleeraar verbonden aan de Deensche Technische Hoogeschool te Kopenhagen, en de onderwerpen, welke hij hier zal behan delen, vormen een belangrijk deel van de onderzoekingen, welke in zijn laboratorium plaats vinden. DE WILDE AUTOBUSDIENSTEN. Naar aanleiding dat Stoop's reisbureau in Den Haag door de Ned. Spoorwegen en de Haagsche Tramweg Maatschappij in kort geding gedagvaard is tegen Vrijdag a.s. voor den President van de Rechtbank aldaar te verschijnen, waar beide maat schappijen eischen onmiddellijke stopzet ting van de (wilde) autobusdiensten Rot terdam—Den HaagDen HaagLeiden, heeft bovengenoemd reisbureau besloten allen diegenen te vervoeren, die van de tram of den trein geen gebruik wenschen of kunnen maken. Vanaf heden zijn in de autobussen groote raambiljetten aange bracht met het navolgende opschrift: „Alleen ten dienste van hen, die niet per tram of trein kunnen of wenschen te rij den" Naar wij vernemen zal bij stopzetting de autobusdienst door een andere N.V. wor den voortgezet. MIL IT ARIA. De le luiterant H. Heine van het 6e R. V. A. wordt van 24 October tot en met 19 November gedetacheerd bij de Artillerie Inrichting aan de Hembrug te Zaandam voor het volgen van een Materieelcursus voor officieren van de bereden artillerie. Door een agent van politie zijn aan het bureau gebracht de 34-jarige H. L. v. d. B. en de 51-jarige H. J. B., beiden uit Den Haag. Zij vertoefden rond sluitingstijd vannacht in een café aan den Stationsweg en kregen aanzegging het café te verlaten. Dit was niet naar den zin der heeren, zij beleedigden de politie en pleegden verzet. In Den Haag zullen ze er wel meer van hooren. Gistermiddag omstreeks 5 uur is de 35- jarige motorrijder H. B. uit Heemstede op den Rijnsburger weg aangereden, waardoor hij enkele schaafwonden en een buil op het hoofd opliep. Door den E. H. D. werd hij naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd, doch na verbonden te zijn kon hij naar huis terugkeeren. Van onze Adverteerders SIGAREN- EN SIGARETTENMAGAZIJN M. C. BROKAAR. Zooals een advertentie in dit nummer meldt, zal de heer M. C. Brokaar, die ja renlang het sigaren- en sigarettenmagazijn H E. V. op de Breestraat exploiteerde, thans deze zaak voor eigen rekening be- heeren. Morgenmiddag te 4 uur heeft de heropening der zaak, Breestraat 67, plaats. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g. 2267. Fa. H. van Tongeren, Katwijk a. Zee, Noordstraat 1, brood- en koekbakkerij: grossierderij in biscuit, cho colade, enz. Overl. Venn.: Wed. E. van Tongeren-Bloot, Katwijk a. Zee. 5907. J. Miedema v.h. J. P. Fontein, Lei den, Lage Rijndijk 27, koloniale waren enz. Wijz. handelsn. in: Miedema's Koloniale Warenhandel. Nieuwe inschrijving. 7243. Fa. van Buuren en Jilleba, Leiden, Hooigracht 37a, glas in lood bedrijf. Venn.: K. F. van Buuren, Leiden en G. N. Jilleba, Leiden. Gisteren heeft het Ned. Roode Kruis al hier een schaalcollecte en vlaggetjesverkoop gehouden, welke respectievelijk hebben op gebracht 692.05 en 285.90, totaal 978.75. Het vorige jaar waren deze be dragen: 585.16, 319.28, totaal 904.44. Het bestuur brengt hartelijk dank aan al len, die tot dit resultaat hebben bijgedragen SPOPT NEDERLAND B—CONTINENT. Wijzigingen in het continentale elftal. Na langdurige onderhandelingen is de F. I. F. A.-commissie er thans in geslaagd een oplossing te vinden inzake de moeilijk heden, welke door het niet beschikbaar zijn van de Hongaarsche spelers voor het Continentale elftal, waren ontstaan. Op aandringen van de leden dezer com missie, de heeren Mauro (Italië) en Lotsy (Nederland), alsmede de heeren Pobbo «Italië) en Schricker, den F. I. F. A.-secre- taris, heeft de Hongaarsche regeering zich bereid verklaard alleen Zsengeller ver gunning te geven naar Amsterdam en Londen te reizen. Naar men weet waren Eiro en Lazax reserves, die door andere spelers natuurlijk vervangen konden wor den. Wat dr. Sarosy betreft, door militai ren dienst is deze speler totaal zijn vorm kwijt, zoodat voor hem geen verzoek bij de Hongaarsche regeering behoefde te wor den ingediend. Naar wij vernemen zal het Continentale elftal Zondag a.s. in het stadion te Am sterdam in de volgende samenstelling te gen de Nederlandsche B-ploeg uitkomen: Doel: Olivieri (Italië). Achter: Foni,, aanvoerder en Rava (bei den Italië). Midden: Kupfer (Duitschland), Andreolo (Italië) en Kitzinger (Duitschland). Voor: Aston (Frankrijk), Zsengeller (Hongarije), Piola (Italië), Braine (Bel gië) en Brustad (Noorwegen).

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2