Onze Raadselwedstrijd x^TzTvuEeEn Daar zyn we dan! Het heeft wel lang geduurd, te lang voor sommigen onzer trouwe lezers en lezeresjes die herhaaldelijk me vroegen: wanneer komt weer een wedstrijd met prijzen om te watertanden"? Nu dan! We zijn klaar! Daar zijn we! De raadsels ik zeg het onmiddellijk zijn dezen keer bijzonder gemakkelijk. Vooral voor de kleinen tot 9 jaar. Voor die van 9 tot 12 jaar zijn ze n. t. een beetje ingewikkelder en voor de ouderen boven 12 jaar zijn ze nou juist niet om ze zoo maar uit den mouw te schudden. Dat zou geen aardigheid zijn. Maar toch vrees ik geen cogenblik of iedereen is in staat ze te ma ken en vooral zij, die vaker aan een wed strijd hebben meegedaan. En de voorwaarden? Luistert en doet wat verlangd wordt. Ik vind het altijd jammer van de moeite en tijdverlies en postzegel, als ik een brief in de mand moet deponeeren, omdat hij die niet voldaan heeft, aan de eischen, die we aan den wedstrijd stellen. Ik zeg, dat is jammer. Daarom zorgt, dat geen aanleiding be staat tot afkeuring. Dan is de kans iets te winnen, verze kerd. En dan is de kans, of zijn de kansen, voor alle mededingers, en mededingsters even groot. DE VOORWAARDEN. 1. Schrijf netjes en ordelijk. 2. Schrijf op een frisch vel papier en dito enveloppe. 3. Schrijf met inkt. Ik maak alleen een uitzondering voor hen of haar, die wegens ziekte van het bed af moeten schrijven. 4. Zorg, dat iedere brief voldoende gefran keerd is. Ben je het met je eigen niet eens, loop dan even aan 't postkantoor aan en laat hem wegen. Strafport betalen wij niet meer. Dan stuur ik den brief terug of ik maak onder de correspondentie een stand je. Den brief openlaten en het beschouwen als „drukwerk" gaat niet op. Dat is geen drukwerk en als de post het merkt, moet dubbele port betaald worden, wat»in geen geval gebeurt. Dit geldt vooral ook, voor die meedoen aan afd. D. E., F., G. 5. Wie een opstel of verhaal instuurt, be- schrijve het papier slechts aan één kant. Onthoudt dit nu goed! Dit is voor het ge val, dat ik het werk laat plaatsen. Wat voor de pers bestemd is, worde aan één kant beschreven. Dit is voor de zetters ge makkelijker. Tevens worde ieder kantje genummerd. Men schrijve 1, 2, 3 enz. 6. De teekeningen moeten vooral met zorg gemaakt worden. Ik denk aan de tee keningen van de school Zoeterwoude, hoofd Zuster Dionysia en aan die van Mej. Been akker, Oude Singel, alhier. Die teekeningen waren af. Zoo hoort het. En zoo verwacht ik ze. 7. De opstellen, sprookjes, verhaaltjes, moeten minstens twee bladzijden lang zijn en iet wel op, eigen werk zijn. Ook het versje mag niet worden afgeschreven, of een van buiten geleerd versje op school, worden ingestuurd en dan meenen, dat het eigen werk is. Dat is niet de bedoe ling. Vader en Moeder of wie ook mogen een handje helpen, maar geen „diefstal" plegen en iets inleveren, wat door anderen reeds geschreven werd. 8. Zorg op tijd te zijn. Jarenlange ondervinding leerde me, dat het gewoonlijk dezelfden zijn, die op het nippertje komen, of bij het sluiten van de deur; en wat nog erger is, een of twee dagen te laat. Begin direct en je bent ze ker, dat de krant niet is weggeraakt, of hoe ook. Wie te laat komt, loot niet mee. 9. Denk er om, de oplossingen toch in te sturen, ook al zou men één, of zelfs twee er niet van kunnen maken. 10. Wie aan meer dan één groep meedoet, heeft meer kansen. Voor iederen groep één kans. 11. Voor de raadsels is dit niet zoo. Daar moet ieder dié raadsels nemen, die voor zijn of haar leeftijd bedoeld zijn. 12. Stuur alles in vóór 1 NOVEMBER. 13. Alles moet gestuurd worden aan het volgende adres: Oom Wim, ÜE Leidsche Courant Papengracht, Leiden. =j nilIlllllllllllllllllllllllMllllllllllllllllllllr DE GROEPEN. Groep A: Raadsels voor leeftijd 6 tot 9 jaar. Groep B.: Raadsels voor leeftijd 9 tot 12 jaar. Groep C: Raadsels voor leeftijd boven 12 jaar. Groep D.: Teekenwedstrijd. Groep E.: Maken van Opstel, Sprookje, Verhaal, Vers. Groep F. Maken van een brief. Groep G.: Zoeken van eigen raadsels, in welken vorm ook. DE PRIJZEN. 1. Een Fiets. Van 2 tot en met 7 armbandhorloges. Van 8 tot en met 13 Chatelaines. Van 14 tot en met 19 vulpenhouders. Van 19 tot en met 44 Jubileumboeken. Van 44 tot en met 48 Leesboeken. Wat dunkt U? Heb ik hieraan iets toe te voegen? Ik verwacht al mijn neefjes en nichtjes van verleden jaar en nog honderden, die tot hieraan niet meededen. DE RAADSELS. A. Voor de kleinen van 6 tot 9 jaar. Raadsel I: Met strben ik vlak bij zee. Met heen deel van 't lichaam. Met stbeteeken ik houding. Met tmaal ik het eten. Met bkan ik iets binden. Wie ben ik? Raadsel II: Wie kan mij een gulden betalen met 3 geldstukken? t Raadsel III: Wat staat hier? ki noow ni nediel. Raadsel IV: Welke neus kan niet ruiken? Raadsel V: Hoeveel is2x3x4x0 minder dan 2x3x4? Raadsel VI: W.. n. n..t m..d..t, i. d.m. Vader of moeder of oudere broer of zusje mag gerust een handje helpen. Voor de kleinen is en blijft ieder raadsel, hoe gemakkelijk ook, nog moeilijk. B. Van 9 tot 12 jaar. Raadsel I: Vul in en maak er een bekend spreek woord van: H.t i. b.t.r h.rd gebl.zen, d.n d.n m.nd v.rbr.nd. Raadsel II: Zoek uit de volgende zinnen namen van steden of dorpen. Ze mogen ook in het buitenland liggen. I. God beschut rechtvaardigen en deugd- zamen. 2. Ik ben met visch even ingenomen als met vleesch. 3. Zeg nooit iets om menschen te vleien. 4. Van alle bloemen is de roos de schoon ste en wij kunnen haar niet genoeg be wonderen. 5. Toen zag de soldaat hen eenigen tijd stilstaan. 6. De vaandrig aarzelt nooit zijn vaan del te beschermen. Raadsel III: Hoe schrijft men rex, lex, dux, lux met één x? Een slag wie wil dien hebben? U niet, ik niet, wij allen niet. Toch is één slag, dien iedereen Met blijdschap voelt en ziet. Een slag, waarzonder 't leven Ons zeker zou begeven. Welke slag is dat? Neem vier streepjes weg en er blijven nóg 5 evengroote vierkantjes over. Wie kent dat? Raadsel VI: Mijn geheel betaat uit 10 letters en is de naam van een feestdag. 1, 9, 8, 4, 7, 3 zijn bloembedden. 2, 10, 4, 6 is een schrijf middel. 5, 6, 9e, 8 is een hemellichaam. C. boven 12 jaar. Blijspel van vergissingen. Vanmiddag was ik een stel raadsels voor den wedstrijd aan het klaarmaken. Ik schoot er aardig mee op en had ze bijna in orde, toen ik van mijn werk geroepen werd. Mijn kleine broertje heeft toen de kans schoon gezien, is achter mijn tafel geklom men enging aan het oplossen.Maar ach, ach, was haspelde hij de boel door mekaar! Hij vervormde de spreekwoorden, zette voor zelfstandige naamwoorden bij- voegelijke, die daar niet hoorden, enz. enz. Het leed was niet te overzien: ik kon er bijna geen wijs meer uit worden! Enfin, ik wist, dat ons Hoekje zich in een groote groep knappe lezers er. lezeressen verheu gen mag en dus heb ik het gewaagd, jullie het werk van mijn broertje voor te leggen met de boodschap: „Maar ervan, wat ervan te maken is!" Raadsel I: de sluwe populier, de slanke Nero, de trillende vos, de ranke onweersbuien de vuige Socrates, de wreede hinde de wijze verrader, de koude lente, het groene noorden, de lieflijke den. Raadsel II: Beter één vogel in de hand, dan breekt het lijntje niet. Als de vos de passie preekt, likt de kat de kandeleer. Paarden die de haver verdienen, zijn 's avonds voor de poes. Langzaam aan, boer pas op je kippen. Wie het laatst lacht, krijgen ze niet. Om der wille van de smeer, lacht het best Beter een half ei, dan tien in de lucht. Vogeltjes die vroeg zingen, de waarheid achterhaalt haar wel. Beter bloode Jan dan een leege dop. Al is de leugen nog zoo snel, riemen te snijden uit een andermans leer. Het is gemakkelijk dan doode Jan. Raadsel III: Leg van 17 lucifers de 6 aaneengesloten vierkanten. Haal er 5 weg, zoodat er drie vierkanten overblijven. Teeken die drie? Raadsel IV: Maak door invulling een goed spreek woord: A. .s d. l.g.n n.z.s. .1 D. w. .rh..d a..t.rh..lt h. .r w.l. Raadsel V: Zoek een bekende stad of dorp. Vorm van de beginletters een stad in Zeeland. Dstad in Z.-Holland Dstad m Gelderland B... dorp in Limburg Rstad in N.-Brabant Ustad in Utrecht Estad in Overijsel Mstad in Drente Idorp in Zeeland Lstad in Friesland Gstad in Groningen. Raadsel VI: Plaats in deze vakjes een der cijfers 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 en wel zoo dat ho rizontaal, verticaal en diagonaal de som der cijfers steeds 21 is. In geen twee vak jes mogen dezelfde cijfers voorkomen. Afdeeling D. Maak een teekening naar keuze. Zet er onder, wat het voorstelt. Teeken met inkt. Gekleurd of ongekleurd naar beliefte. De namen van allen, die ook deze afd. mee doen, worden vermeld. Voor deze groep geef ik een boek apart. Teeken met zorg. Wie er maar wat van maakt, dingt niet mee. Zet voor elke afd. uw naam, voor naam en volledig adres. Afdeeling E. Maak een opstel of vers. De vacantie is om. Allen hebben een uitstapje gemaakt; zijn te logeeren ge weest; hebben met één of meer vriendjes fietstochtjes ondernomen en mogelijke avonturen beleefd. Hierover kan een mooi verhaal of een mooi vers worden gemaakt. Wie voor het versje geen stof heeft of geen 'opschrift weet, schrijve b.v. over: 1. De herfst; 2. Allerheiligen; 3. Allerzie len; 4. St. Nicolaas; 5. Kerstmis; 6. Oud jaar; 7. Nieuwjaar; 8. Driekoningen; 9. Kerstvacantie; 10. Op 't ijs; 11. Het sneeuwt; 12. Lange avonden; 13. Om den haard; 14. enz. enz. Het opstel zij minstens 2 bladzijden. Het versje minstens acht regels. Wat ingele verd wordt, zij met zorg verwerkt en be hoorlijk onderteekend. Wat goed is, wordt geplaatst. Ik geef ook nu een boek apart. Brieven. Een brief schrijven is een kwestie van oefening. Dit is een uitstekende taaloefe ning en., de ondervinding heeft me ge leerd, dat er slechts weinigen zijn, die een behoorlijk briefje van minstens twee kant- ies in elkaar kunnen zetten. Alle brieven, die door den beugel kunnen, laat ik af drukken. Probeer! Schrijf, waarover je wilt. Schrijf over een uitstapje; een boottocht; een fietstocht; een voorval; een beleefd avontuur; over dp school; over de klasse; over het leeren; over het leven op 't land; over de vogels in den winter; over een feest enz. enz. Schrijf gewoon, zooals je spreekt. Ik ver wacht veel bzrieven te zien. Ik geef voor deze rubriek ook een boek apart. Afdeeling G. Eigen raadsels. Dit is iets waar onze groote Neefjes en Nichtjes hun hartje eens aan kunnen opha len. In welken vorm de raadsels gegeven worden, is mij hetzelfde. Vergeet echter r.iet bij de raadsels, de oplossingen te ge ven. Dan kan ik meteen zien of ze goed zijn, anders zou ik ze zelf moeten maken er. dat zou ondoenlijk zijn. Onder diegenen, die van dit nummer speciaal werk maken en met origineele raadsels voor den dag komen, verloot ik weer een boek apart. Zietdaar de raadsels en het gevraagde werk voor dezen wedstrijd. Mij dunkt, dat voor eiken leeftijd be hoorlijk gezorgd is, en voor allen er één of meer groepen bij zijn, die met eenige moeite behoorlijk en netjes kunnen ge maakt worden. Zooals ik reeds zei: wie aan meer dan één groep meedoet, loot voor elke groep mee. En nu tenslotte nog eens: Zet onder je werk duidelijk: naam, voor naam, plaats, straat en huisnummer en geboortedatum. Aan 't werk! Succes wensch ik U allen. Begin dadelijk! Oom Wim. Wie zifn jarig? Van 21 tot en met 27 October. Op 21 October: Bert de Gunst, Caeciliastr. 1115. Nel Reekers, Breestraat 87. Op 2 20ctober: Joseph Braakman, Cobetstraat 48. Jan van Hoorn, Hoefstraat 16. Op 23 October: Gerarda Veeren, Breestraat 108a. Maria den Haan, Palmot, Langeraar. Corrie de Hollander, Bijdorpstraat 17 Voor schoten. Op 24 October: Riki Roodakker, Langebrug 51, Gerda v. d. Geest, Achterw. E 65, Hoog- made. Mienta van Eisen, Emmalaan 3, O'geest. Op 25 October: Kees v. d. Berk, Veldhorststraat 44, Lisse. Lena v. d. Kerkhof, Spoor woning 46, War mond. Frans Hoogervorst, Paperveer Ter Aar. Nico Hop, Hugo de Vriesstraat. Nellie Huizebosch, O. Wetering A 142. Ton Stikkelman, Hazerswoude. Wim Akerboom, Grachtweg 29, Lisse. Hendrik Slegtenhorst, Reineveststeeg 2. Kees Compeer, H. Morschw. 108, Oegst- geest. Joha-. v. d. Noort, v. Heemstrastraat 21 te Sassenheim. Op 26 October: Mientje Schrama B 393 Woubrugge. Gerrit Overdevest, Magd. Moonsstr. A li Annard, Haverzaklaan 1. Beppie Overdijk, Langstraat 3. Kees Buil, Rijndijkstraat 21. Marietje v. d. Meer B 96, R'veen. Op 27 October: Dorus van Leeuwen, Weip. B 64, Z'woude. Adri Fasel, Binnenvestgr. 20. Nellie v. d. Kerkhof, Spoorwoning 46 te Warmond. Ik feliciteer de jarigen. Wie zijn of haar naam in deze lijst wil opgenomen zien, schrijve me minstens 14 dagen, vóór den verjaardag. Zoo ook wie bij het verlaten der school van deze lijst wil afgevoerd worden. Oom Wim. EEN VRAAG! Niet overslaan, maar lezen! Met aandacht lezen! Verleden jaar hebben wij samen de kin deren van een school gelukkig gemaakt. Elk dier kinderen heeft toen van ons allen met St. Nicolaas een stuk speelgoed gehad; een boek gekregen; een spelletje ontvan gen, Ja is zelfs blij gemaakt met een warme das of iets dergelijks. Nu dan! Wie helpt ons dit jaar weer? Laat uw goeie hart eens spreken! Kijk het speelgoed eens na; kijk de boeken eens na; kijk de kast eens na of liever laat dat moeder eens doen! Zie of er wat weg kan; en pak dan alles in voor de kinderen van een school, die armer zijn dan gij allen, die mij leest. Wie veel heeft, hij danke op zijn bloote knieën voor Gods goedheid, maar hij sta wat af van het te vele aan het minder be deelde kind. Wie veel speelgoed heeft en er niet meer mee speelt, hij zende het ons; wie veel boeken heeft en er niet meer in leest, hij zende ze ons; wie veel kleeren heeft en ze niet meer draagt, omdat ze te klein zijn of niet mooi genoeg; hij zende ze ons. Wij sturen alles door en maken op het Sint-Nicolaasfeest een heele school blij en voldaan. Ik ben op dien dag op dat feest in die school geweest en ik heb ge noten en gezien, wat van dat speelgoed door de dames der klassen werd gemaakt. Ik kende het speelgoed niet meer terug. Wat stuk was, was hersteld; wat verveloos was, zat in de verf, zoo echt en zoo keu rig, dat de beste schilder het niet zou ver beteren.- De boeken waren nu als nieuw. Wat gehavend was geweest, was bijgeplakt en alles zag er even frisch en netjes uit, alsof het uit de étalages genomen was. En nu nog eens: wie helpt? Hoe meer vrienden en vriendinnetjes; of neefjes en nichtjes helpen, hoe meer blijde gezichten we maken kunnen. Als we allemaal wat doen, zijn veel pakjes bij elkaar, net als verleden jaar, twee auto's vol. Waar te sturen? Aan Oom Wim, Leidsche Courant, Pa pengracht 32. Of, Aan school Rapenburg 48, voor Oom Wim. Of, Aan de Theresiaschool, Oude Vest 193, Hoofd Mej. W. M. Beenakker. Ziezoo! En nu wacht ik af, wat mijn vele lezers en lezeresjes zullen doen. Bij voorbaat uit naam dier kinderen mijn hartelijken dank! Oom Wim. In aansluiting hierop, geef ik nu het woord aan Mej. Beenakker. Beste Kindervrienden, Mag ik, evenals andere jaren, weer eens bij U komen aankloppen. Nog enkele weken en dan is het weer St. Nicolaas, dat bij uitstek zoo blijde kinderfeest. Herinner U maar uw eigen jeugd. Voor vele kinderen moet, door de tijds omstandigheden, deze vreugdedag zoo goed als onopgemerkt voorbijgaan. Daarom maken wij er op school een feestdag van. 't Is een oase in hun kinder leven. Maar beste Kindervrienden, we hebben uw hulp noodig. Daarom durf ik, evenals vorige jaren, een beroep te doen ou uw kinderliefde. En ik vertrouw, dat U ook deze keer ons niet zult teleurstellen. Wat we dan gebruiken kunnen? Oom Wim beschrijft het U uitvoerig. Ik zou zeggen: alles, vooral ook klee- r.en, 't Hoeft heusch niet nieuw te zijn, als het nog maar bruikbaar is. Tos, hein ons, om velen: èn Ouders èn kinderen blij te maken. Oom Wim is verleden iaar getuige ge weest van dit blijde gezichten. Mag ik dus weer op U rekenen? IJ weet het, de Groote Kindervriend, ïa»t zich niet in edelmoedigheid overtref fen. Waar U uw giften kunt bezorgen, cehriift Oom Wim. Bij voorbaat alvast hartelijken dank. Mej. W. M. BEENAKKER, Hoofd der St. Theresiaschool, Oude Vest 193. Dat kan reusachtig aardig zijn— op Schiphol of zoo. Maar als u op straal loopt of rijdt en ze dan ziet vliegen— dan ziet u direct daarna dikwijls sterr» tjes. En morgen zeggen ze „hij zig ze vliegen!" v^JDT VEILIG 1

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 12