4IÜP Zoekt II peneel? Het Tertiair Wegenplan van Zuid-Holland Nieuwe uitgaven LIEFDEWERK „OUD PAPIER" LIEFDEWERK ARME PAROCHIES SINT BAVO TELEFOONTJE 0 U D-A D E J. P. ULJEE 90 Haarlemmerstr. 133-135 DINSDAG 18 OCTOBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 Bij Koninklijk Besluit van 23 Augustus 1938 is goedgekeurd het door de Provinciale Staten vastgestelde tertiar wegenplan. Gedeputeerde Staten zijn thans tot af kondiging van dat plan overgegaan, zoodat het nu bekend is, welke wegen onder be paalde voorwaarden met Proviciale bedra ge kunnen worden verbeterd. Reeds eerder noemden wij de belang rijkste uit onze omgeving toen het plan door de Staten is behandeld. Er is weinig of geen verandering in gekomen, zoodat wij niet in herhaling zullen treden met ze weer te noèmen. Het plan is toegezonden aan de gemeentebesturen, den Statenleden zal alsnog worden gezonde aan de be langhebbende polderbesturen, en is boven dien aan de provinciale Griffie te 's-Gra- venhage te verkrijgen, zoodat ieder be langstellende zelf kan bepalen, waar hij zijn licht wil gaan opsteken. Wij hebben reeds eerder gezegd, dat het plan, en de wijze van bijdrage door de Provincie vooral, zeer wel kom bij vele overheidslichamen zal «ijn; vele polderwegen zijn door het steeds toenemende verkeer slechter geworden en dergelijke hooge onder houdskosten gaan eischen, dat de pol- derkassen dit niet toelieten en verhoo ging van omslag noodig was. Deze om slag is in de meeste polders toch al hoog en dan een verhooging terwille van doorgaand verkeer voelde men toch altijd als een onbillijkheid aan. Men heeft dat in den Haag gelukkig ook begrepen, en toen de motorrijtuigen-belas tingwet gewijzigd werd in dezen zin, dat uit het Verkeersfonds aan de Provinciën zou worden bijgedragen, hebben Gedeputeerde Staten het plan ontworpen en is daaraan met voortvarendheid gewerkt. Dat niet voor iederen weg zal worden bijgedragen, laat zich begrijpen; er moeten daarvoor bepaalde redenen zijn, ontleend aan het verkeer op dien weg. In de eveneens nu afgekondigde veror dening tot verdeeling van de uitkeering uit het Verkeersfonds ten behoeve van de wegen, voorkomende op het tertiair wegen plan, zijn zij opgesomd. De weg moet openbaar zijn in den zin van de wegenwet, vrij van tol, niet geslo ten verklaard zijn voor motorrijtuigen, in beheer en onderhoud bij een publiekrech terlijk lichaam en verbeterd overeenkom stig de omschrijving op het plan. En om hierop geplaast te kunnen worden moet de weg zijn begin- en/of eindpunt hebben op een weg voorkomende op het Rijks wegenplan of Provinciaal plan, of en dit is belangrijk voor wegen welke nog niet op het tertiair wegenplan staan op een weg die er wel reeds op staat, en voor wegen, uitloopende in of grenzende aan andere Provinciën, als die weg aansluit op een tertiairen weg daarvan. Bovendien kan een weg er op geplaatst worden als hij is aan te merken als een verbinding van een bebouwde kom of veer met een weg die op het plan is geplaatst. Wat wordt bijgedragen in de kosten. Velen der lezers zullen nieuwsgierig zijn, wat er dan zooal wordt bijgedragen. Dit is eenvoudig te zeggen. Bijgedragen wordt in de kosten van verbetering en on derhoud en wel voor de volje 100 voor zoover die hooger dan 300.per kilo meter zijn echter tot een maximum van 500.en daarboven 50 der mèèr- kosten, evenwel nooit meer dan de Pro vincie zelf uit het Verkeersfonds ontvangt. Het komt dus hierop neer: besteedt men per jaar en per K.M. 800.aan verbeter en onderhoudskosten, dan is de bijdrage 500.900.— dan is die 550. Momenteel zal de maximum-bijdrage on geveer 700.— per K.M. zijn. Zijn de kos ten abnormaal hoog door bepaalde omstan digheden, b.v. slappe ondergrond, begren zing aan groot water, waardoor beschroei- ing vereischt is, enz., dan kan de bijdrage verhoogd worden alsde Provincie overschotten heeft uit de bijdragen van het Verkeersfonds. Voorloopig moet hierop niet gerekend worden. De verbetering mag geschieden uit lee ning, gekweeke reserve, of hoe dan ook. De onderhoudsplichtige zou moeten betalen( in- lijks mag men echter in rekening brengen een bedrag, gelijk aan een annuïteit, die de onderhoudsplichtige zou moeten betalen in dien hij een annuïteitsleening had aange gaan van 15 jaar met een rentevoet van 3y2 Zeer eenvoudig gezegd, mag mo menteel 8.68 per jaar van het bestede „verbeter-bedrag" per K.M. worden in re kening gebracht. Stel dat dit is 6000. per K.M., dan is dat 520.—; wij hebben gezegd, dat tot 800.mag worden gegaan zonder dat het de kas van den onderhouds plichtige ites meer kost, voor onderhoud blijft in ons voorbeeld dus nog 280.per K.M. over. (Alleen immers de eerste 300.draagt men zelf). Uitdrukkelijk is nog bepaald, dat geen bijdrage wordt verleend voor wegvakken, gelegen binnen de bebouwde kom, vast gesteld ingevolge de wegenwet. Voor bruggen is bepaald, dat hiervoor wordt bijgedragen naar een lengte, voor beweegbare bruggen 75 maal en voor vaste bruggen 50 maal de overspanningslengte. Zooals het behoort bij een complex van voorschriften gegeven door i.e. de Provincie, is nauwkeurig omschreven wat er zooal moet worden ingezouden om goedkeuring te verkrijgen op een verbeteringsplan ten einde mede te deelen uit het Verkeersfonds. Daar ze van administratie ven aard zijn, daar ze hier niet terzake als troost voor hen, die reeds met de verbetering zijn aan gevangen voordat het plan en „verdeelings- verordening" er waren, is bepaald, dat zij evengoed de bijdrage krijgen als de wijze van verbetering past in de omschrijving op het het plan. Ons is nog bekend, dat men de wijze van verbeteren overlaat aan de onderhouds plichtige, mits men slechts aanneemt een wegbreedte van minstens 4.50 meter en aanbrengt een stofvrij dek, straat, klinker, e.d. Van de breedte kan worden afgeweken, als dat beslist noodig is, terwijl dan als eisch wordt gesteld, dat op aan te wijzen punten uithaalplaatsen worden aangebracht Wij spreken de hoop uit, dat betrokkenen met voortvarendheid de nu geboden gele genheid tot verbeteren zullen aanpakken, opdat niet meer gezegd kan worden: Zuid- Holland is op het gebied van wegen ver beteren toch nog ver achter bij andere Provinciën. /(■Ji ZAL DE R.K. BIBLIOTHEEK BLIJVEN BESTAAN? Ondergeteekende vraagt zich af, hoe het mogelijk is, dat een instelling, die er na zooveel moeite eindelijk gekomen is, reeds nu zou moeten worden opgeheven door gebrek aan belangstelling en mede werking. Wat kan de oorzaak hiervan zijn? Ik voor mij kan er geen afdoende re den voor vinden. De R.K. bibliotheek heeft, volgens mij, juist verschillende voordee- 1 e n tegenover andere bibliotheken. Deze voordeelen zijn: 1.'Laag tarief. Men kan 14 dagen een boek leenen voor 7 cent. Abonnement wordt niet vereischt om van dit lage tarief te genieten. 2. A11 ij d verzekerd, dat men de boe ken gerust kan lezen. Bij een neutrale bibliotheek is dit niet steeds het geval, als men de schrijver of schrijfster van het boek niet kent. Hierbij zou ik ook nog even naar voren willen brengen, dat de naam van neutrale leesbibliotheek ook eigenlijk niet de juiste is. Immers, indien de bibliotheek ook wex'kelijk neutraal zou zijn (wat haast voor deze onmogelijk is), dan zou niet één persoon, van welke richting ook, in zijn godsdienstige of zedelijke opvattingen door die boeken mo gen gekwetst. Deze zekerheid is er echter verre te zoeken, kan ook onmogelijk wor den gegeven. Eigenlijk steunen wij er dus een verkeerde zaak mee, omdat in deze bi bliotheken rijp en groen door elkaar legt en uitgegeven wordt. 3. De bibliotheek staat op een plaats, waar hij voor ieder bereikbaar is. Voor de parochianen van de St. Petruskerk kan het niet gemakkelijker, omdat zij, als zij naar de kerk gaan, er vlak bij zijn. Voor anderen is het ook geen bezwaar meer, omdat, zooals ik Zaterdag las, er een bui tendienst is ingesteld, die op verzoek de boeken geregeld brengt. Trouwens, voor fietsers was het toch geen bezwaar, want voor deze speelt de afstand geen rol. Zooals men ziet, is er dus alle reden om juist van de R. K. bibliotheek ge dwongen wel van de neutrale bibliotheek af bruik te maken. Toen deze er niet was, moest men nu eenmaal als lezer noodge- en toe gebruik maken. Nu echter alle R.K. lezers naar de R. K. bibliotheek! Dat is onze plicht! Voor zooveel katholieke le zers als Leiden telt is het toch niet onmo gelijk één R.K. bibliotheek in het leven te houden, en het is ook geen overdreven luxe. Moge velen dus de weg naar de bi bliotheek op de Lorentzkade 17 vinden en weer terugvinden, dan zijn de vele moeite, die de Eerw. Pater Zonderland als Censor en mej. Schoenmaker als bibliothecaresse zich getroost hebben, beloond. Hoe meer boeken er worden gehaald, hoe meer er weer nieuw kunnen worden aangeschaft. Het seizoen begint pas, dus ken uw plicht Met dank voor de p'-datsing, O. BAYER, Lid van de R.K. Leesbibliotheek. De Zandmannetjes door To Höl- scher en Jan Smeets, 7 deeltjes. Uitgave van G. B. van Goor Zonen's Uitg. Mij, Den Haag. Deze Zandmannetjes zijn bedoeld als aan- vullingsstof, voor elke klasse één deeltje. Elk deeltje vormt een afzonderlijk geheel en toch is verband tusschen de deeltjes derling. Zoo vinden we de personen uit de drie eerste deeltjes weer terug en zoo ook dezelfden, die optreden in het vierde, vijf de en zesde deel, terwijl we in het zevende of laatste deel, weer alles samen zien kinderen van één groote familie. Met groote aandacht heb ik deze werk jes doorgezien. De stof is kinderlijk en be vattelijk voor den leeftijd, waarvoor het deelte bedoeld is. Ik kan dan ook niet ders dan To Hölscher en Jan Smeets suc ces wenschen. Wie heeft trouwens niet van To Hölscher gelezen? De Kerkelijke goed keuring is reeds ontvangen en wat ook niet weinig zegt: van het 4de en 5de deel reeds een tweede druk verschenen. Ook de illustraties verdienen niets dan lof. Van 1 tot 3 is de prijs 0.50. Voor de anderen 0.65. J. G. T. DULDEN IVookden \||s/ VAN DEN WEG!! Werkplaats: v. d. Wertstraat 4 Telef. 4037 Voor het afhalen van papier gelieve op te bellen No. 985. Brieven en boodschappen P. J. COLLA LANGE MARE 51 WORDT LID VAN HET VOOR DE IN HET BISDOM HAARLEM Contributie slechts EEN Gulden per drie maanden en U ont vangt gratis het Tijdschrift Adres: ADMIN. „ST. BAVO" Léidscheweg 103, Voorschoten Plaatst dan een Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door Zeerelegonten flatteus pumpje m. prachtige gar neering. In blauw SCHOENFABRIEKEN WAALWIJK ApOPT&^thique leest, zeer fijn Zeef* Jraoi en correct model. Prachtige? snif en pasvormir-B lauw en bruin Sportief en chic. Zeer aparte snit.^^nA In zwart en snow-^^B|yiI Zeer fijn, met fraaie suède gar- neerihg. In de nieuwste mode kleur Bordeaux rood, blauw en zwart chic Hoog apart. De nieuw ste prachtige lift ten. Bordeaux rood en London Tan. Iets aparts plaatsen in Nederland LEIDEN: Eigen filialen in alle kim derschoentje, met jprochtige bewer king, fijn bruin en 'ook -zwart lak. Vattaf groore xe lok vanafj mafllfTB leukste in kindeP 'schoentjes. Zeer groote keuze; In Zeer-Tnoolmo* del enprimo pas- Vorm, ook met fieheefc trubber- ondepffer® ealfsleder. In zwarten oxblood h Prachtige laars van bijzonder fijn ealfsleder. Voor name snit, uitste kende pasvorm

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 8