dn Peek &Cloppenburg Academienleuws RECHTZAKEN AGENDA DINSDAG 18 OCTOBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 y^rlle&ri Verkoop d&re-esiraai-78/80 - dpidere f Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; f 2.50 per kwartaaL Bij onze agenten ZO cent per week; 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaaL Losse nummers 5 cent, met geïïL Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regeL Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? BUIIG. De BUI seint: Verwachting: Meest matige Zuid-Weste- ïyke tot Westelijke wind, aanvankelyk zwaar bewolkt tot betrokken, later opkla rend, regenbuien, kouder. Hoogste barometerst.: 766.4 te Marseille. Laagste barometerst.: 743.3 te Thorshavn. Het gebied van hoogen luchtdruk over het Zuid-Oostelijk deel van het waarne mingsgebied trok zich verder naar het Zuid-Oosten terug. De Oceaan-depressie trekt verder Noord-Oostwaarts, het cen trum ligt nog voor de Noorsche kust. Over Engeland en de Noordzee ligt een secun daire storing. Ver in het Westen op den Oceaan nadert een nieuwe depressie. Op de Britsche Eilanden, in onze omgeving, West-Duitschland en langs de heele Noor sche kust heerscht buiig weer. met matige tot krachtigen wind uit richtingen tusschen Zuid en West. In Frankrijk, Midden- en Oost-Europa is de wind zwak en de lucht over het algemeen opgeklaard. De tempe ratuur daalde op IJsland en grootendeels op de Britsche Eilanden tot onder de nor male, overigens is zij in vrijwel het geheels waarnemingsgebied nog boven normaal. Voor morgen wordt kouder weer verwacht, aanvankelijk buiig, la ter opklarend. De wind zal meesi matig, tijdelijk krachtig uit het Zuid-Westen tot Westen waaien. LUCHTTEMPERATUUR. 15.5 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Dinsdagnamiddag 5.32 uur tot Woensdagmorgen 6.00 uur. HOOG WATER Te Katwijk aan Zee op Woensdag 19 Oct. voorm. 11.05 en nam. 11.30 uur. Maan op 1.41 uur Woensdagnacht. Maan onder 15.02 uur Woensdagmiddag. Stormwaarschuwingsdienst. Geseind van de Bilt 18 October, 10.45 uur aan alle posten: „Weest op uw hoede". VLAMMEND PROTEST VAN KATHOLIEK ROTTERDAM. TEGEN DEN AANVAL OP DE KERK IN WEENEN. Katholiek Roterdam heeft Zondagmiddag in een massale bijeenkomst, welke door een tweede moest worden gevolgd, protest uitgebracht tegen de schandelijke beleedi- gingen der Kerk van Oostenryk in haar heiligste belangen en haar hoogste verte genwoordigers aangedaan. _Rector H. J. A. Drost heeft onder woor den gebracht wat er leeft in het hart van millioenen Nederlanders, die van den ver- regaanden aanval op het Christendom en zijn belijders hebben kennis genomen. Telegrammen werden verzonden aan Z. Exc. Mgr. P. Giobbe, den Pauselyken in ternuntius en aan Z.H.Exc. Mgr. H. J. Hui- ber,s Bisschop van Haarlem, waarin pro test werd geuit tegen den smaad de Kerk in Oostenrijk aangedaan en waarin trouw werd betuigd aan Christus en Zijn Kerk. De Schouwburgzaal aan het Stations plein hebben wij aldus de „Maasbode", waaraan wij enkele gegevens betref fende deze bijeenkomst ontleenen nog zelden zoo overvol gezien als Zondagmid dag. Vele personen moesten zich tevreden stellen met een staanplaats, maar er waren er nog veel meer, die zich geen plaatsje konden veroveren en zij hebben rustig bui ten op het plein gewacht om in een tweede vergadering van hun protest tegen de ge welddaden en de vervolgingen, waaraan de Kerk in Duitschland en Oostenrijk bloot- slaat, getuigenis af te leggen. Katholiek Rotterdam heeft een prachtig voorbeeld gegeven en we zijn de overtui ging toegedaan, dat de Katholieken in Ne derland één front zullen vormen met hun geloofsgenooten in de Maasstad en overal een werkelijk krachtig protest zullen doen hooren. De praeses der Gezellenvereeniging, pa ter C. D. Terstegen O.P., opende de byeen- komst met een kort inleidend woord. Hierna gaf spreker het woord aan Rec tor H. J. A. Drost. Katholieken en Christenen van Rotter dam, toen ik gisteravond werd gevraagd om op deze bijeenkomst te spreken, heb ik een ocgenblik geaarzeld, omdat ik me zelf af vroeg: heeft het nut te protesteeren tegen de weerzinwekkende gebeurtenissen in Oostenryk. Intusschen bruist en kookt het in ons en we zyn overkropt over het feit, dat in het hart van het katholieke Oostenrijk zoo iets hemeltergends mogelyk is. Men denkt te doen te hebben met rede lijke menschen, maar daar zit iuist de fout. De rede is weg! Wat in Oostenrijk is ge beurd is het opzweepen tot een delirium van bloeddorst en haat. Dat is het wroe ten van een satanische macht. Komend op het nationaal socialisme zei- de spr. dat de eenige consequentie van den aard van het nationaal socialisme natuur noodzakelijke kerkvervolging is. Het na tionaal socialisme wil de ziel van het volk nationaal maken. En de ziel is juist super- nationaal. De Katholieke Kerk moet nood- zakalijk met 't nationaal socialisme in con flict komen. De rassen-theorie houdt in zich de meest radicale worsteling tegen het Christendom. Wanneer de liefde voor volk en vader land niet wordt beheerscht door de wet ten van het Christendom, dan wint het de bandelooze vaderlandsliefde, de kern van onrecht en misdaad. Het groote gevaar van het nationaal socialisme is het farizeesch gehuichel. Alles wordt bij het nationaal-so- cialisme zoo gedraaid, dat de schuld steeds weer wordt gelegd op de onschuldigen. De leiding van het nationaal socialisme schudt elke verantwoordelijkheid voor wandaden van zich af. Maar hetgeen ge beurd is in Weenen was een uitbraking van het vergif, dat de leiding had ingedrup- peld. En nu wascht deze zelfde leiding haar handen in onschuld. Er zullen intusschen nog meer uitbar- tingen komen, omdat het nationaal socia lisme het nationaal socialisme blijft, maar... de Kerk blijft de Kerk, de Bisschoppen blij ven de Bisschoppen, de priester blijven de priester en de katholieken blijven de ka tholieken. (Applaus). Na deze met groot enthousiasme en veel byval ontvangen rede deelde pater C. D. Terstegen O.P., mede, dat men twee tele grammen zou verzenden een aan den Pau selyken Internuntius Z.H.Exc. Mgr. Giobbe en een aan Z.H.Exc. den Bisschop van Haarlem Mgr. H. J. Huibers en wél van den navolgenden inhoud: Telegrammen van trouw aan Christus en Zijn Kerk. „Katholiek Rotterdam in vergadering bijeen, protesteert tegen smaad de Kerk ir- Oostenrijk aangedaan en betuigt trouw aan Christus en Zijn Kerk". Pater Terstegen O.P. vervolgde dan zijn slotwoord en ^eide, dat op hetzelfde uur waarop deze protestvergadering was gehou den de katholieke kinderen zich hadden vereenigd in de kerk van den Allerlheilig- sten Verlosser aan den Goudscheryweg, om neergeknield voor het Allerheiligste God eerherstel te brengen voor den smaad Hem en Zijn Kerk aangedaan. Om de honderden, die buiten hadden ge wacht aangezien er geen plaats meer was, toch in de gelegenheid te stellen mede uiting te geven aan hun protest, werd ter stond een tweede protestvergadering ge houden, waar Rector H. J. A. Drost ten tweede male een bzielend woord heeft ge sproken. NEDERLAND—HONGARIJE. Aartshertog Josef Frans houdt een lezing over het toerisme in Hongarije en de baden van Boedapest. Op uitnoodiging van de vereeniging Ne derlandHongarije heeft aartshertog Jo- ■sef Frans gistermiddag voor een uitgelezen gezelschap in hotel Wittebrug te 's-Graven- hage een lezing gehouden over het toerisme in Hongarije en de baden van Boedapest. Onder de aanwezigen waren de minister van buitenlandsche zaken, mr. J. A. N. Pa- tjjn, de deken van het corps diplomatique, de heer A. de Pury, en vele leden van dat corps, onder wie de Hongaarsche gezant, de burgemeester van Den Haag, mr. S. J. R. de Monchy, verschillende leden van de koninklijke hofhouding, jhr. mr. van Nis pen tot Sevenaer, oud-gezant, generaal- majoor S. W. Praag en gep. luitenant-gene raal jhr. W. Roëll. Na woorden van welkom van dr. W. C. A. baron van Vredenburch, voorzitter van NederlandHongarije nam aartshertog Jo- sef Frans het woord. Twintig jaar geleden, zeide hij, richtte de bolsjewistische revolutie Hongarije te gronde. De oorlog en de daarop volgende vrede reduceerden het aantal inwoners van 20 tot 9 millioen en veel waardevol gebied ging verloren. Om nu de sociale nooden het hoofd te bieden, ging men profijt trekken van Boedapest's gunstige ligging en van de aanwezigheid van verschillende medicinale bronnen. Dat was niet zoo gemakkelijk, want er was veel wantrouwen jegens dit land, dat in de monarchale periode steeds in Oostenrijks schaduw schuil was gegaan. Toch is het gelukt, dank zij energieken ar beid, Boedapest de plaats te geven die har toekomt. Het groote voordeel, dat deze stad biedt, ligt in de vereeniging van een wereldstad, zooals Parijs en een badplaats. De aartshertog wees er op, dat Boedapest ook belangrijk is als cultureel, commercieel en sportief cetrum en dat de stad eigenlijk ligt op de grens van het Westen en het Oosten. Hij zou gaarne een regeling wen- schen, die de uitwisseling van studenten, met name medische, tusschen Nederland en Hongarije mogelijk zou maken. Vervolgens schetste spreker de histori sche ontwikkeling van Hongarye, den klemtoon leggende op de cultureele missie, die dit land heeft vervuld door het Wes ten te behoeden voor invallen van het Oosten uit. Turken en bolsjewisten by voor beeld hield Hongarye tegen en zoo werd de Stephanskroon, symbool van vrede en verdraagzaamheid, het symbool van het land. Met woorden van groote bewondering voor de Koningin en het Nederlandsche volk besloot spreker. De voorzitter dankte hem vor zijn be langwekkende lezing, waarna de aanwezi gen een film hebben gezien en thee heb ben gedronken. Daarna was er een recep tie op de Hongaarsche legatie. „N. R. Crt.' HARING AAN RUSLAND VERKOCHT. De reedersvereeniging voor de Neder landsche haringvisscherij heeft heden de vangst' 1938 aan Rusland verkocht, 13.000 tonnen Schotsche haring. LEIDEN. Geslaagd: doctoraal examen Geneeskunde mej. M. A. Speelman, Rijswyk en de heer Th. van Wijk, Leiderdorp; candidaatsexamen Theologie de heer W. Nyenhuis, Haarlem; candidaatsexamen Rechten mej. E. A. Nierstrasz, Den Haag en de heer A. Co- hen Tervaert, Amsterdam; candidaatsexamen Indisch Recht mej. A. C. Baars, Den Haag en de heer S. Ham- zah, Leiden; Propaedeutisch examen Theologie de heer J. van der Sar, Delft. MOORD OP EEN WOONWAGENMEISJE. Levenslang geëischt. Voor de Rechtbank te Almelo is van daag de geruchtmakende moordzaak be handeld, welke op 27 Mei j.l., den dag na Hemelvaart, de gemoederen in deze stad in beroering heeft gebracht. Op de opslag plaats van de gemeentewerken werd in den vroegen morgen van dien dag het lijk gevonden van een 12-jarig woonwagen- meisje, Tetje Hof genaamd, dat met een mes op gruwelijke wijze was vermoord. Al spoedig rees er verdenking tegen een 24- jarigen koopman, J. F. v. d. W., die in een logement te Almelo vertoefde en pas op vrije voeten was. Hij was op 24 Mei ont slagen uit de gevangenis te Assen, waar hij acht maanden gevangenisstraf had uit gezeten wegens een rijwieldiefstal. Ook eer der was hij reeds veroordeeld. Behalve bloed- en voetsporen, enz. was er een voor name aanwijzing tegen hem: er was n.l. in een rioolput een groot mes gevonden, waarop nog bloedsporen voorkwamen. De gearresteerde ontkende, dat hij een mes in het bezit had, doch in de gevangenis te Assen wist men, dat hij met een mes was vertrokken. Tenslotte bekende v. d. W. den moord te hebben gepleegd. Ter terechtzitting werden vijf getuigen gehoord, van wie drie deskundigen. Uit de verklaringen bleek, dat de verdachte tegen eenige vrouwen had gezegd dat hij van plan was zijn vrouw of iemand anders te ver moorden. De Officier van Justitie, mr. S. J. van der Hoeven was in zyn requisitoir van mee ning dat de moord met voorbedachten rade is gepleegd. Hij beschouwde den man als een uiterst gevaarlijken misdadiger en eischte levenslange gevangenisstraf. De verdediger, mr. H. Vrind uit Almelo, pleitte clementie. POGING TOT DOODSLAG TE EVERDINGEN. Het Hof te Amsterdam wees een inter- uocutoir-arrest in de strafzaak tegen een jeugdigen kantoorbediende uit Everdin- gen, die een poging tot doodslag had ge pleegd op een rijksveldwachter. De recht bank had den verdachte tot vier jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Het Hof achtte het onderzoek niet volledig, stelde zijn stukken in handen van den rechter-com- missaris en beval een onderzoek naar de geestvermogens van den jongeman. Verdachte was op zekeren avond bekeurd door den rijksveldwachter, omdat hy op een verboden weg fietste. De man was afge stapt, trok na een korte woordenwisseling een revolver en loste op korten afstand vijf schoten op den veldwachter, die ernstig gewond werd, doch, na eenige maanden in het ziekenhuis te hebben vertoefd, her steld is. DE ONDERNEMERS-OVEREENKOMST VOOR HET BAKKERIJ-BEDRIJF TE AMSTERDAM. Een bakker te Amsterdam had een be zorger van een anderen bakker als bezor ger in dienst genomen. Een aantal klanten van dien bakker gingen toen met dien be zorger mede en betrokken brood by den nieuwen patroon van den bezorger. Een onderzoek wees uit, dat de bezorger die klanten had opgegeven aan zyn nieuwen baas, en deze liet ze nu bedienen door zijn zoon. In artikel 32 der ondernemers-overeen komst is een verbod neergelegd om een be zorger van een anderen bakker in dienst te nemen. De algemeene bakkerijcommissie vroeg tegen den bakker H. een beslissing in kort geding, waarbij het in dienst hebben van den bezorger werd verboden. De president heeft heden dit verbod uit gesproken. MR. ROST VAN TONNINGEN IN HOOGER BEROEP. Mr. M. M. Rost van Tonningen, hoofd- i edacteur van het Nationale Dagblad, die by vonnis van de Haagsche Rechtbank van 6 October ji. wegens smaadschrift tegen minister Goseling veroordeeld is tot een geldboete van 200.— subs. 100 dagen hechtenis, heeft hedenochtend by monde van zyn raadsman, mr. W. J. C. A. Nijgh, hooger beroep van dit vonnis aangetee- kend. HAAGSCHE RECHTBANK. Oplichting door verzekerings agent. De Haagsche rechtbank deed hedenmor gen uitspraak in de zaak tegen den Haag- schen verzekeringsagent W. A. M., die te recht had moeten staan wegens oplich ting. Verdachte had een oude dame te Oegstgeest, mevr. M„ bewogen een levensverzekering af te sluiten ten bedra ge van ruim 4000. Toen de dame het geld ver voor de stortingstermijn klaar had lig gen, had verdachte voorgesteld om het geld op een spaarbank te deponeeren. Hy zou het wel opknappen met het resultaat, dat het in zyn eigen zakken verdween. Er is nog iets van terecht gekomen, want verdachte had terecht moeten staan we gens verduistering van een bedrag van ƒ905. De Officier had tegen verdachte een ge vangenisstraf geëischt voor den tyd van acht maanden. De rechtbank, vonnis wijzend, veroor deelde verdachte conform dezen eisch. Het verkeer van rechts. H. J. de V., expediteur te Leiden, was in verzet gekomen van een vonnis van den Haagschen kantonrechter, die hem had veroordeeld wegens het niet verleenen van voorrang op het kruispunt Gouver neurlaan te den Haag, waardoor een ern stige botsing was ontstaan. De ambtenaar van het O.M. van het kan tongerecht had een geldboete geëischt van 2, maar de verdediger had een hoo- gere boete gevraagd om hooger beroep mogelijk te maken. Dit was gebeurd en de kantonrechter had een boete opgelegd van re in hooger beroep achtte de Officier van Justitie, na getuigenverhoor het ten laste gelegde bewezen en vroeg bevestiging van het vonnis. De verdediger pleitte op verschillende gronden vrijspraak. Uitspraak over 14 dagen. LEIDEN. Dinsdag, Maatschappy voor Toonkunst, eerste buitengewoon concert, Kl! Stadszaal, 8 uur. Dinsdag. „Geloof en'.Wetenschap". In „In den Vergulden Turk", 7.45 uur. Lezing met lichtbeelden over Pa lestina. Donderdag en Vrijdag 8.15 uur Triduum- oefening voor de Maria-Congr. afd. mannen en vrouwen, parochie O.L. V. Hemelvaart en St. Joseph. Zon dag 6.45 uur Algemeene H. Com munie. Des avonds 7 uur Plechtige Congregatie met Opdracht. Donderdag Het Residentie-orkest, le Abon nementsconcert, soliste Herta Glückmann, Stadsgehoorzaal, 8 u. Donderdag. R.-K. Reclasseeringsvereeniging bureau-zitting 89 uur n.m. ge bouw St. Vincentiusvereeniging, Hoogl. Kerkgracht 32. Vrijdag. „St. Christoffel", ledenvergadering „De Harmonie", 8.30 uur. Vrijdag: „St. Raphaël', Bondsgebouw, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 15 tot en met Vrijdag 21 Oct. a.s. waargenomen door de apotheken D. J. van Driesum, Mare 110, Tel. 406 en E. B. de Metz, Kamerl. Onneslaan 28, tel. 3553. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, tel 274. MISSIE ZONDAG 23 OCTOBER „Een Heilige Kruistocht." Volgens den wensch van den Centralen Raad van het Genootschap tot Voortplan ting des Geloofs voerde Paus Pius XI den Missie-Zondag voor geheel de katholieke wereld in, opdat die dag „als een heilige kruistocht een zacht geweld zou uitoefenen op het allerheiligste Hart van Jezus om de algemeene erkenning van Zijn Goddelijk koningschap te bespoedigen." Een kruistocht van gebed dus moet 23 October allereerst worden. Wanneer wij, naar de vergelijking van Mons. Constantini, de gezamelijke missie- werkers blijven zien als een onmetelijk le ger dat strijdt voor de uitbreiding van Christus' Rijk, dan geldt ook voor ons, ka tholieken der achterhoede, hetgeen Paus Benedictus XV waarschuwend zeide tot de missionarissen aan het front, dat zij „tevergeefs zich zouden inspannen als de Heer hen bij hun werk niet zou terzijde staan" want „de verbreiding van de chris telijke leer is uitsluitend Gods werk daar God alleen vermag door te dringen in de zielen." Volgens den wensch van onzen Paus Pius XI moet 23 October dan ook worden „een dag van gebed voor de Missiën." Op dit oogenblik werken 14.239 buiten landsche missionarissen onder de heidenen, geholpen door 6973 inlandsche priesters als „mannen die niet op eigen voordeel uit zijn, maar op dat van Christus", zooals de H. Franciscus Xaverius hen teekende. God geeft reeds wasdom in onze jaren. Pius XI zeide nog kort geleden, zich, ondanks veel droefs voor Zijn Vaderhart, toch te kunnen „verblijden in het gezicht van zoo veel belovende gebieden, waar de prachtige oogst van de Missiën ontkiemt en groeit, bloeit en te rijpen staat". In die zelfde audiëntie stelde daarna de Paus de vraag: „Hoe zal in die verre werelddeelen binnen 50, 100 of 200 jaren de christenheid zyn?" Tegenover de onzekerheid van ons ant woord staat de zekerheid, dat ons gebed een beslissende factor zal zijn. Katholieken van Nederland, in het be grip van onzen katholieken plicht zullen wij deelnemen aan dien heiligen Kruis tocht door het lidmaatschap van het Ge nootschap tot Voortplantig des Geloofs. Laat U thans bij Uw pastoor inschrijven. Met tienduizenden bidden wij dan dage lijks den voorgeschreven Onze Vader en Wees Gegroet met het schietgebed „Heili ge Franciscus Xaverius, bid voor ons". Zulk biddend leger van Katholiek Neder land in eenheid met die der geheele wereld zal Christus' Ryk doen groeien in al de werelddeelen. Zoo gaan we eensgezind naar den Missie- Zondag, om op 23 October in de gezame lijke Missie-Mis der pai-ochie onze bidden de kracht te verdubbelen. En darna, na dien 23 October? Dan zullen we blijven bidden, meer be wustzijn dan voorheen het „Uw Rijk ko- me" uit het Onze Vader, omdat wij dit gebied erkennen willen (naar het woord van Kardinaal Pacelli) als „het appèl aan ieder die zich scharen wil onder de banier van Koning Jezus". Lezer, ook voor U worde zoó de komen de Missie-Zondag het begin der goede ge woonte van_ een dageüiksch „broederlijk gebed, opdat het goddelijk Licht, dat iederen mensch verlicht, die in deze we reld komt, met zachte onweerstaanbaar heid moge doordringen in de harten van hen, die in de duisternis en in de schadu wen des doods gezeten zijn." (Kardina^1 Pacelli). C. V. VAN DIJC^ St. Michielsgestel, Seminnr'ie.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2