OMGEVING Aan wie behooren Esselijkerwoude en Jacobswoude? BIOSCOPEN TE LEIDEN DINSDAG 18 OCTOBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 13 burgerwachten in zuid-holland. Gewestelijke schietwedstrijden. Zaterdagmiddag heeft in een hijeen- komst in café-restaurant Modern de uitrei king van de prijzen, behaald tijdens de gewestelijke schietwedstrijden voor Bur- gerwachten in Zuid-Holland plaats gehad. Prijzen werd o.a. uitgereikt aan de burgerwacht te Voorsch o te n (2e in de afdeeling korps B.), en C. Kok te Oegstgeest (3e in klasse A, veteranen) aan K. Smit te Voorschoten (4e in klasse C. veteranen), en aan de burger wacht te Boskoop (5e in korps K. s. o.). KATWIJK de aanrijding bij de sandtlaan. Slachtoffer overleden. De bloemenkoopman Kerkman uit Val kenburg, die gisteren bij de Sandtlaanbrug door een vrachtauto werd aangereden en naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden moest worden vervoerd, is aan de gevolgen overleden- Opening voetbalterrein Quick Boys. Eerder dan aanvankelijk verwacht werd kon het nieuwe voetbalterrein aan de Vreugdeweg in gebruik worden genomen. Met eenig officieel vertoon had dit reeds nu plaats. Onder de vele genoodigden za gen we Burgemeester Woldringh van den Hoop, Wethouder J. Dubbeldam, secretaris Eoekhoven. Vervolgens waren velen ver tegenwoordigers van Voetbalvereenigingen aanwezig, o.m. van de R. K. Voetbalver K. R. V., van de voetbalvereeniging „Katwijk" e.' a. Van de Leidsche Voetbalbond waren aanwezig de voorzitter de heer Steenhauer en de heeren Dijkman en Warringa. De heer M. v. d. Lelie vertegenwoordigde de scheidsrechters. Van meerdere clubs waren bloemstukken gezonden. Het woord werd gevoerd door den voorzitter van Q. B., door den heer Steenhauer. Daarna werd door Burgemeester Wol dringh v. d. Hoop de blauw-witvlag in top geheschen, waarna op het nieuwe terrein begonnen werd met de competitiewedstrijd. Deze wedstrijd was zeer spannend en ein digde met 11. Na den wedstrijd dankte de heer Visser, voorzitter van „Katwijk", voor de prettige samenwerking en sprak de hoop uit, dat allen wederkeerig aanwezig zou den zijn op het veld van „Katwijk", dat Za terdag a.s. in gebruik zal worden geno men. LEIDSCHENDAM BEGROOTING 1938 Naar aanleiding van de opmerkingen van Ged. Staten op de begrooting 1938, deelen B. en W. den raad mede, dat de gevraagde verhooging op de leges ter secretarie met 300.kan worden verhoogd. Inzake de verlaging van 50.op de kosten van vergaderingen, enz. kunnen B. en W. echter niet verder gaan lan 25. Presentiegeld raadsleden. Een verhoogde raming, waardoor in plaats van 3.per vergadering 4.werd uitgetrokken kun nen Ged. Staten niet toelaten. B. en W. stellen voor de verhoogde raming af te voeren. Verder eischen Ged. Staten verla ging van de.volgende posten met de daar achter vermelde bedragen: aankoop en onderhoud meubelen raadhuis 50. abonnement bladen, enz. 100.reiskos ten 175.vaocinatiën 75.maatrege len tegen besmettelijke ziekten 200. onderhoud wandelplaatsen en plantsoenen 125.onderhoud onderwijzerswoningen 100.rente kasgeldleeningen 1000.—. B. en W. geven in overweging de ramingen te verlagen, resp. met 50.100. 75.—; 200.—; 125.—; 50.— en 1000.— Inzake uitkeerng aan de gemeente Noot dorp krachtens art. 10 der wet van 31 De cember 1937 zijn Ged. Staten van oordeel, dat voor de uitkeering een andere wijze van berekening behoort te worden toegepast, als gevolg hiervan kan de raming worden verlaagd met f 756.40. Uitkeering aan andere gemeenten krach tens art. 86 en 104 der L.O. wet 1920. Ged. Staten vragen een berekening van de ge raamde bedragen. Blijkens de uitgaven in 1938 reeds gedaan is het noodig de raming met 500.resp. 1350.te verhoogen. Ten aanzien van eenige punten worden tusschen B. en W. en Ged. Staten nog over leg gepleegd. NOOTDORP Onbezoldigd gemeenteveldwachter. Door den Commissaris der Koningin deze provincie is tot onbezoldigd veldwach ter der gemeente Nootdorp aangesteld de heer G. Ruijgt. Personeelmutaties. De heer M. J. G. A. Haringman, alhier als volontair ter secre tarie werkzaam, is met ingang van heden benoemd als ambtenaar bij het Departe ment van Binnenlandsche Zaken. Als volontair ter secretarie alhier zijn toegelaten Mr. H. M. Perelaer en Mr. A. W. Bor. Fancy-fair. De reeds aangekondigde fancy-fair, waarvan de opbrengst bestemd is voor de R. K. kerk, zal gehouden wor den van 23 tot en met 25 October a.s. het Vereenigingsgebouw aan den Veen- weg. Gaarne wekken wij onze lezers op door het bijwonen van deze fancy-fair en het ruimschoots gebruik maken van alle daar bij aangeboden vermakelijkheden hun daadwerkelijke belangstelling voor kerk te toonen. NOORDWIJKERHOUT MOTOR-ONGELUK. De heer A. uit Den Haag reed Maandag middag nabij den Ruigenhoek op den Zil- kerduinweg met een motor, waarop een duo-passagier gezeten was. Op een gege ven oogenblik kwam de motor op den berm van den weg terecht. De motorrijder tracht te wederom op het wegdek te komen, stootte tegen den hoogen betonnen weg rand en sloeg tegen den grond. Hij kwam zeer ernstige bloedende hoofdwon den doch de duo-zitter bleef ongedeerd. Passeerenden waarschuwden Dr. W. de eerste hulp verleende en overbrénging naar het Academisch Ziekenhuis noodzake lijk achtten. Zijn toestand is zorgwekkend. Kranige redding. Het 5-jarig dochter tje van den heer H. alhier, kwam spelen derwijs in de Schippers vaart te vallen. Op het gillen van haar zusje kwamen eenige menschen aangeloopen. De heer v.- d. B. sprong zonder bedenken in de vaart om het kind te redden. Met de hulp van den heer V. werden beiden op het droge ge holpen. Het kindje was bewusteloos. Dr. P. paste kunstmatige ademhaling toe en het mocht hem gelukken de levensgeesten weer op te wekken. Hulde aan den kranigen redder! R. K. Middenstandsvereeniging. In café „Duin en Dal" vergaderde de R. K. -Middenstandsvereeniging. De voorzitter heette de niet-talrijk opgekomen leden welkom. In het bijzonder verwelkomde hij de Directeur van het Retraitenhuis en de nieuwe geestelijk adviseur kapelaan Schret- len. Hij deed een beroep op de leden om op 1 Nov. a.s. de zaken te sluiten. Hierna nam de Directeur v. h. retraitenhuis Pater van Kempen het woord om propaganda te maken voor deelname aan de retraiten. Hij spoorde de leden aan hun vrouwen op te wekken aan de middenstandsretraite van 14 Nov. deel te nemen. Vervolgens in stalleerde' de voorzitter de nieuwe geeste lijk adviseur met een korte toespraak. De geestelijk adviseur zeide gehoord te heb ben, dat de middenstand voor bijna 100 pet. alhier is georganiseerd doch vond het een schande dat zóó weinigen vanavond op de vergadering aanwezig zijn. In den ko menden winter zal hij een 6-tal lezingen houden en hoopte dan op een goede op komst. Tot afgevaardigden naar den cen- tralen raad werden gekozen de leden P. P. v. Denzen en N. H. de Klerk. Bij het punt mededeelingen zeide de voorzitter, dat op 18 October een spoedcursus voor de Vesti gingswet te Noordwijk gegeven wordt. De cursus duurt 9 maanden en kost 25. en is van heel veel belang voor den jon gen middenstand met het oog op de toe komst. Hierna volgde sluiting! Een merkwaardige kwestie over oude en nieuwe rechten RIJNSBURG Dempen. vaart en De bewoners van Lange- Delftkade zulen zeker met een gevoel van dank vernemen dat het gemeentebestuur plannen heeft de Lange- vaart en v. Delftkade zullen zeker met kade en Langevaart te dempen. Al sinds jaren verspreidde dit water op bepaalde tijden van het jaar, maar voornamelijk in den zomer, een ondragelijken stank. Een oplossing was er niet voor te vinden om dat het een doodloopend water was. Voor al aan het doodloopende gedeelte was het soms verschrikkelijk. Thans verne men we dat het gemeentebestuur van plan is tot demping over te gaan. SASSENHEIM Vrouwenbond. Het bestuur van R.K. Vrouwenbond organiseert telkenjare een fancy fair, en heeft deze bepaald op Zon dag en Maandag 27 en 28 Nov. Uit deze bron moeten de gelden van een heel jaar voor de diverse onder af deelin gen komen. De fancy-fair bezorgt de da mes steeds een ontzaglijke voorbereiding. Het bestuur en de dames van het kleeding magazijn zullen weer hun wijk bezoeken om offers in geld en natura te verzame- lenè Mogen zij groote medewerking en steun ondervinden in haar moeilijke taak. Polderlasten. De besturen der polders die de vorige week een adres gezonden hebben aan de Provinciale Staten van Z.- Holland, naar aanleiding van het feit, dat wegen en voetpaden vrijdom van omslag hebben, waardoor deze polders, door den nieuwen Rijksweg, een meer of minder groot gedeelte van hun inkomen verloren, hebben thans van Gedeputeerde Staten be richt ontvangen, dat dit College aan Provinciale Staten voorstelt het algemeen polderreglement in dier voege te wijzigen, dat de vrijdom van orhslag alleen zal gel den voor die perceelen en perceelsgedeel ten, waaraan diev rijdom op 1 Januari 1937 verbonden was. WARMOND eerste hulp bij ongelukken. HOOFDFILMS Meisjes achter tralies (Corrine Luchaire). De bierbaron (Eder Robinsons). De Olympiadefilm. Len i Riefensstahl Het lied van2den leeu werik. (Martha Eg- gerth, Hans Söhnker De Testpiloot (Clark Gable, Mina Loy, Spencer Tracy). Vol gas (David Sharpe, Mickey Da- niëls). De wreker (John Wayne). Het meisje uit de onderwereld. (Mau reen O'Sullivan, Joel Mc Crea). De pionier van Ken tucky (George O'Brien, Heather Angel). Olympische Spelen Komisch- Sensationeel AANVANGSUUR lederen avond 8 uur. Zondag van 27 uur Zaterdag en Woens dag 2 uur matinée. lederen avond 8 uur. Zondag van 2—7 uur Zaterdag, Woensdag en Donderdag 2 uur matinée. lederen avond 8.15 u. Zondag van 27 urn- Zaterdag en Woens dag half drie mati née. lederen avond 8 uur Zondag ook van 47 uur. Zaterdag en Woensdag 2.30 uur matinée. lederen avond 8 uur. Zondag van 27 uur Eiken werkdag 2 uur matinée. Toelaatbaar v. volwassenen Goedgekeurd v. volwassenen Goedgekeurd v. volwassenen Zieken bezoeken bedroefden troos ten goed zijn voor anderen en hon- gerigen spijzen: dankbare objecten werken van barmhartigheid. Er zijn er, u weet 't, nog meerderen te noemen, o.m. het verlossen van gevange nen 't dooden begraven! Al die werken werden gesteld in een anderen tijd als dien welke wij thans beleven. We weten het van de laatste da gen. In verschillend opzicht was het dus een anderen tijd. Zouden de genoemde werken dan ook gesteld zijn in onzen tijd dan staat bijna onomstootelijk vast dat ingeschakeld zou zijn geworden: Eerste hulp aan gewonden. We kunnen met de bedoeling van de werken van Barm hartigheid voor oogen dan ook dit werk van christelijke naastenliefde, dit moderne werk, in de meest uitgebreide vorm in schakelen als een van de werken van Barmhartigheid temeer nog als we daar naast zetten de parabel van den Barmhar- tigen Samaritaan. Met den reisweg JeruzalemJericho is uw omgeving gelijk te schakelen; met den uitgeschudde het slachtoffer dat zich vandaag of morgen zal bevinden op uw weg. Of het door u te helpen slachtoffer óók 'n vreemdeling (e) zal zijn? We weten het niet. Vast staat evenwel dat de patient(e) even verlangend uit zal zien naar hem of haar die hem komt helpen in z'n hulpbe hoevende toestand. Mogelijk is het slacht offer Katholiek en met kennis van zaken (doordat u een cursus ging volgen) heeft u, doordat lichamelijke eerste hulp niet meer kan baten, in afwachting van den medicus die u heeft gewaarschuwd, ook 'n priester ontboden die echter nog niet ter plaatse is. En in afwachting daarvan gaat u (omdat ook de geestelijke Eerste Hulp een onderdeel vormt bij een onder- afd. R.K. E.H.B.O.) er toe over om op een delicate wijze het slachtoffer voor te bereiden. Als Katholiek moet tot u doordringen wat u tot op heden gemist heeft aan Eer ste Hulp-verleening, óók dat we in uw omgeving gerust kunnen spreken van een achterstand, die we echter allemaal, da mes zoowel als heeren, ongeacht van welke leeftijd op Zondag 23 dezer des nam. 8 uur in Hotel de Zon gaan inhalen. Reeds thans wil men gaarne uw naam en adres noteeren: Geeft u zonder eenige verplichting op (leden worden eerst ge noteerd bij de oprichting) aan een van de volgende adressen: de heeren Haverkort, Warmundastraat en Ritzen, Lokhorstlaan. KAN DE STAAT EIGENDOM AANTOONEN? Een niet-onbelangrijke kwestie gaat zich blijkbaar afspelen tusschen den eigenaar van de heerlijkheid Esselijkerwoude en Ja cobs woude onder de gemeente Woubrugge en den Staat. Wij vernemen hierover het volgende: In 1927 en 1928 is de heerlijkheid Esse lijkerwoude en Jacobs woude in eigendom overgedragen. In deze overdrachtsakte zijn de omschrijvingen van hetgeen overgedra gen wordt, zoo vaag gegeven, dat het schijnbaar voor t weer lei uitleg vatbaar is. O m. zijn naast het vischrecht op het Pad- degat, Groote en Kleine A, Kromme Does, Oude A en eenige andere daarop uitkomen de wateren, ook een aantal andere rech ten overgedragen Bij het onderzoeken van deze akte heeft de Staat zich blijkbaar op het standpunt gesteld, dat de eigendom van genoem de wateren niet is overgedragen, doch en kel het vischrecht. Of dit de bedoeling van den vorigen eigenaar van de heerlijkheid geweest, valt te betwijfelen. In ieder ge val de huidige eigenaar zit met de moei lijkheid. Het vischrecht wordt (althans tot op heden) erkend, doch het door dezen eigenaar uitgeoefende recht van jagen en afgeven van baggerconsenten wordt door den Staat bestréden. Indien het enkel een kwestie was tusschen deze beide personen (en, de titel en functie in aanmerking ne mende, kan men aannemen, dat het tus schen hooge personnoges gaat) dan zou er wellicht geen aanleiding bestaan er eenig gewag van te maken. Doch een ander addertjes schuilt onder het gras. En hierop wilden wij wijzen. De rechten van betrokkenen laten wij buiten beschouwing. Wij releveeren alleen de feiten. Hebben ongerechtigheden plaats gehad? Nu de Staat zich den eigendom van be doelde wateren heeft toegeëigend (of beter gezegd, gaat toeëigenen) is hij naarstig gaan boeken of op zijn gebied „ongerech tigheden hebben plaats gehad. En zoo waar, deze waren er in groote getale aan wezig. Verschillende aanwonende eigena ren of gebruikers van gronden hebben blijkbaar, bij het maken van schoeiingen, het maken van plankiers, het aanbrengen van buizen, het' leggen van dammen, het slaan van bruggen, het slaan van palen in het water, niet voldoende rekening ge houden met de grens, welke hun eigen dom scheidde van dat van den eigenaar van het water. Het gevolg is dat de Staat, optredende als eigenaar, aan dezen toe stand een einde gaat maken en deze zaak gaat reglementeeren. Uiteraard is daarte gen niets of weinig in te brengen. Elk eige naar is baas op eigen terrein en art. 625 B. W. (eigendom is onbeperkt) geldt ook voor den eigenaar van bovengenoemde wateren. De aanwonenden, waarvan de Staat aan nam, dat zij in overtreding waren, wer den aangeschreven om vergunning te vra gen voor het hebben van deze werken op zijn gronden, in casu zijn wateren. Oude rechten. Nu is de Staat een machtig lichaam en het is eenmaal moeilijk tegen de Staat te vechten. Maar ten opzichte van het bur gerlijk recht is de Staat, zoowel als de pro vincie, de gemeente en andere publiek rechtelijke lichamen, in hun privaatrech telijke verhoudingen, aan hetzelfde recht onderworpen als u of ik. Dies wierd ook art. 1991 van het B.W. geraadpleegd, dat zegt, dat de Staat, enz. aan dezelfde verja ringen onderworpen zijn als bijzondere per sonen. De eigenaren gingen toen rekenen. Vele werken waren meer dan 30 jaren geleden aangebracht, zoodat de rechten van den Staat verjaard waren overeenkomstig ar tikel 2004 van het B.W. Vorige eigenaren namelijk hadden tegen het recht, dat deze ge bruikers uitoefenen, geen bezwaren ge opperd, hadden dus afstand te doen van deze rechten. De Staat kan deze nu niet ophalen. Het vragen van een vergoeding van de gebruikers van deze rechten dus geen effect kunnen sorteeren. Zegt 2004 B. W. niet ten overvloede, dat hij, die zich op verjaring beroept, niet verplicht is eenigen titel aan te toonen? De kansen voor degenen, die meer dan 30 jaren een recht uitoefenen, staan dus wel sterk, vooral indien zij eventueel nog kunnen aantoonen, dat de rechten reeds meer dan 30 jaren onbezwaard wor den uitgeoefend. Anders staat het echter met hen, die se dert korter dan 30 jaren eenig recht uit oefenden. De eigenaar van de wateren zal dan onbeperkt zijn rechten kunnen uitoefe nen. In het onderhavige geval rijst dan de vraag, wie eigenaar is. Nu is het voor de gebruikers van het recht lood om oud ijzer door wien hij ge beten wordt (als het op betalen aankomt) door den hond of door de kat, maar het is bekend, dat de vorige (vermeende) eigenaar voor deze rechten geen heffing vroeg. De Staat doet zulks thans wel, zoo dat het voor betrokkenen beter ware „te strijden" onder den ouden eigenaar". Echter, en in dezen geest wordt reeds iets vernomen, zou de vermeende eige naar, stellende dat zijn rechten erkend die nen te worden, in de toekomst bij de plak ken blijven neerzitten of zou ook hij ge bruik maken van zijn „sluimerende" rech ten en „lustig" vergoedingen gaan vragen? Als dat zoo is, dan kan men beter met den Staat werken, die althans uniforme re gelingen stelt, terwijl een particulier ge neigd is „persoonlijk" te worden. Nu tot op heden geen betalingen plaats inden voor sommige, voor den vermeen den eigenaar wellicht onbekende rechten, het voor de betrokkenen (meest boe ren) beter onder „den ouden Heer" te die nen dan onder den Staat. Het recht moet zijn beloop hebben. Ver luidt wordt, dat er enkele gebruikers van de wateren zijn, die niet aan den Staat wenschen te betalen. Zij zullen dus, straf rechtelijk of civielrechtelijk, gedwongen moeten worden tot betaling. Strafrechtelijk door het onbevoegd gebruiken van ander mans eigendom, Civielrechtelijk door den dwang tot opruiming van aangebrachte werken. Maar wat dan? Nu doet zich bij dit opruimen een moei lijkheid voor. De aangebrachte schoeiin gen b.v. zullen wellicht indertijd bin nen de eigendomsgrenzen aangebracht zijn doch door het kabbelende water is de grond ter plaatse teruggedrongen, zoodat het 1 ij k t, dat de schoeiing in het water steekt. Wat dan! Voorts zijn deze schoeiingen aangebracht op bevel van het boezembeheerend lichaam ja zelfs in overleg met dat lichaam. Wat dan! Ook zijn schoeiingen aangebracht voor versteviging van den oever, naar wij mee- nen krachtens voorschriften van Gedepu teerde Staten. Als geen betaling van het verschuldigde recht plaats vindt, wordt ge dreigd met verwijdering. Wat dan! Als de Staat tot verwijdering mocht over gaan of, in het meer gunstige geval, de betrokene kan bewegen tot betaling en la ter mocht onvedhoopt blijken, dat de rech ten ten onrechte zijn uitgeoefend? Wat dan! Bij die objecten, (brugen, dammen, enz.) komen rechten van uitpad voor. Art. 715 E.W. geeft bevoegdheid tot het eischen van een uitweg, onder verplichting eener ver goeding voor eventueele schade. Als er geen schade geconstateerd kan worden. Wat dan! Het is een labyrinth van moeilijkheden, aarin, dat betwijfelen wij niet, orde ge schapen zal worden. Als de Staat overtui gend weet aan te toonen eigenaar te zijn van de bedoelde wateren, dan zijn de kwesties de wereld uit. Doch „als" is nog geen tegenwoordigen tijd. Wij vernemen uit gezaghebbende bron, dat het bestuur van den L. T. B. te Hoog- made gemeend heeft de belangen van de le den van haar afdeeling te moeten beharti gen. In een schrijven aan de betrokken in stanties wordt opgekomen voor die leden, die het ver j aringsrecht niet kunnen doen gelden, dus gedwon gen zouden kunnen worden tot betaling. Ter voorkoming van de bovengeschetste moeilijkheden is gevraagd met het heffen der rechten te wachten, totdat, door een strafrechterlijke of civielrechterlijke pro cedure, vast staat, dat de Staat als eigenaar aangemerkt moet worden. Indien dit mocht blijken juist te zijn, dan zullen de leden gevolg moeten geven aan hun plicht tot betaling. Voor de groep, die zich kan beroepen op verjaring, behoeft geen voorspraak gedaan te worden. Zij immers ontleenen hun rech ten aan het burgerlijk recht. Alleen is het te hopen, date de Staat tot procedeeren in deze gevallen niet zal overgaan, doch door gemeenschappelijk overleg tot een oplos sing zal komen. De geschiedenis van de Hooge en roem ruchtige Heerlijkheid Esselijkerwoude en Jscobswoude is weer met een stuk historie verrijkt. Wellicht is het haar laatste le vensbeschrijving. De belangstelling, welke bij betrokkenen bestaat voor deze. zaak, deed ons beslui ten het bovenstaande in ons blad op te ne men. Het Katholiek Comité van Actte „Voor God" schrijft ons i DE ROZENKRANS IN ONS LEVEN f Hebt gij den Rozenkrans nog, die Uw Moeder U gaf s Die gij gebeden hebt op Hfn dag van Uw Eerste H. Communie Die men in Uw handen zal vouwen, als gij ten grave gedragen wordt o Dat moet geen sentimenteele vraag zijn. De liefde tot Maria behoort tot het oudste J bezit der Kerk. Maria, de Moeder Gods,*, die de Heiligste van alle wezens gedraA gen heeft. In Maria huldigen wij de vrouw en dc moeder, een vcreering die gaat boven de Innigheid vanvolks'j liederen, van lyriek en romantiek. Neem de Rozenkrans in de hand, en ga er mee; het leven door. Carl Sonnenschein.j -

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 13