STADS NIEUWS Laatste berichten Burgerlijke Stand Wilt U iets weten? MARKTBERICHTEN Valsctie munter aangehouden MAANDAG 17 OCTOBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 blindende verlichting mag voeren voor zoo ver: a. de weg is gelegen binnen de bebouw de kom eenear gemeente ter plaatse waar deze door kunstlicht verlicht is; b. de weg in verband met zijn goede kunstverlichting door onzen Minister is aangewezen als een weg waarop met be perkte verlichting gereden moet worden en zulks aan de weggebruikers kenbaar is gemaakt door middel van het door onzen Minister vast te stecllen kenteeken, onver minderd het bepaalde bij artikel 16, twaalf de lid; c. het motorrijtuig stilstaat; d. het motorrijtuig een ander motorrij tuig, een rijwiel of een ander rij- of voer tuig, of een rij- of trekdier of vee tegemoet komt van het oogenblik, dat dit zich bin nen de gerichte stralenbundels van de lan taarns van het motorrijtuig bevindt, tot het oogenblik waarop een ontmoeting heeft plaats gehad. Volgens art. 35 quater, lid ld van de Mo tor- en Rijwielbeschikking wordt onder verblindende verlichting verstaan een an dere verlichting dan verlichting door elec- trische lantaarns, zoodanig ingericht of aangebracht, dat daarvan de gerichte stra lenbundel, geprojecteerd op een grijze schijf met een doorsnee van 40 cM., op on- geve.er 10 M. afstand vóór het midden van het motorijtuig verticaal of nagenoeg verti caal geplaatst, een duidelijke scheidings lijn tusschen licht en donker te zien geeft, in dier voege dat het lichte vlak, hetwelk aan den bovenkant door die scheidingslijn wordt begrensd, niet hooger mag reiken dan de hoogte van het midden van het lichtdoorlatend gedeelte van de lantaarn boven den beganen grond, verminderd met 10 cM. Bijgevolg is de bestuurder van een mo torrijtuig in overtreding, indien zijn lan taarns niet aan dezen eisch voldoen; deze bepaling staat geheel buiten het feit, dat bovendien met 1 Januari 1940 lantaarns door of vanwege den Minister van Water staat moeten zijn goedgekeurd. Automobilisten en motorrijders, wier lan taarns geen duidelijke scheidingslijn ge ven, zijn dus verplicht hierin onmiddel lijk te voorzien en zijn niet gerechtigd hiermede te wachten, totdat zij in de gele genheid zullen zijn gesteld, hunne lantaarns te laten keuren. Afgezien van het feit, dat men door het rijden met koplantaarns, welke geen dui delijke gescheiidngslij n geven in overtre ding is, verdient het trouwens toch aanbe veling zoo spoedig mogelijk hierin te voor zien door aanschaffing van goedgekeurde lantaarns of inbouwreflectoren, aangezien men hierdoor voorkomt, dat de lantaarns bij de keuring, welke vóór 1 Januari 1940 zal moeten plaats hebben, worden afgekeurd. In dat geval zal men immers toch tot deze aanschaffing moeten overgaan, doch zal men bovendien jie lantaarns weder voor herkeuring moeten aanbieden! Binnenland LIJK OPGEHAALD. Een der opvarenden van de „Hunze XIII"? Vanochtend bemerkte de bemanning van een Elburger kotter bij het Zuideinde van het Krabbersgat een lijk. Op den wal wer den eenige vletterlieden gewaarschuwd, die het lichaam aan land brachten, waarop het in de „Drommedaris" te Enkhuizen is op gebaard. Men heeft de identiteit nog niet kunnen vaststellen, doch vermoedelijk be treft het hier het stoffelijk overschot van een der opvarenden van de bij Marken ver gane Hunzeboot. BRAND IN DELICATESSENZAAK. In den afgeloopen nacht heeft een felle brand de in de Waterstraat te Tiel ge vestigde delicatessenzaak van den heer L. van Hattem geheel vernield. De brand is door nog niet bekende oor zaak ontstaan in een achter den winkel gelegen opslagruimte en werd door dê be woners ontdekt. Zij moesten zich in nacht gewaad in veiligheid stellen. De brandweer was kort na het uitbre ken van den brand aanwezig. Zij kon ech ter niet verhinderen, dat het pand geheel in de vlammen opging. De belendende per- ceelen kregen waterschade.Het pand was verzekerd. STOMPW1JK Aanrijding. De alhier wonende heeren Th. Loose en J. v. Rijn zijn op den Veur- sche weg te Voorschoten, Vrijdagavond aangereden door een berijder van een mo torrijwiel uit Rotterdam, den heer H. Bei de voetgangers werden tegen de grond ge slagen, terwijl de heer Loose in bewuste- loozen toestand bleef liggen. Met verschil lende verwondingen werden zij en ook de motorrijder bij den heer B. binnengedra gen, waar zij door dr. Birkhof uit Voor schoten werden verbonden. De motorrij der verklaarde door een tegenligger ver blind te zijn. Dezen auto is doorgereden en onbekend. Door de politie is een onder zoek ingesteld. LEIDEN. Geboren: Douwe z. van B. Nieuwen- huis en M. F. Kukler Petrus Johannes z. van P. J. Schouten en S. Nieuwenburg Antonia Stephina d. van G. Libochant en J. Feitsma. Ondertrouwd: J. Schneider jm. 28 j. en H. S. Rijsbergen jd. 24 j. J. M. Roos jm. 30 j. en A. Broere jd. 22 j. F. v. Beek jm. 21 j. en G. Beij jd. 23 j. T. v. As jm. 24 j. en M. W. Mader jd. 25 j. A. Chaudron jm. 20 j. en J. Pot jd. 16 j. J. J. Bink jm. 30 j. en C. Kuijl jd. 29 j. Overleden: J. de Koning hsvr. van A. Siraa 42 j. C. Verhart zn. 3 mnd. Vraag inzake de mogelijkheid van ver goeding bij in dienst treden van een zoon, Antwoord: U kunt aan den minister van defensie vrijstelling vragen op grond van persoonlijke onmisbaarheid, of indien dit niet verleend wordt, kan aan denzelf den minister een vergoeding gevraagd wor den. U dient zich dan met een verzoek schrift op gezegeld papier te wenden tot Z. Exc. den minister van defensie, Den Haag. V r tt a g inzake verplichting van rijbe wijs enz. voor een autotje met maximum snelheid van 30 K.M. Antwoord: Dit autotje is onderworpen aan alle regels, welke voor auto's gelden. V r a a g: Als ik in Duitschland wat koop, met welke Marken moet ik dat dan betalen, van 74 ct, of 38 ct. Antwoord: U moet in Duitschland met Marken betalen. De vraag is slechts tot welken prijs u Marken koopen kunt. Dat zal ervan afhangen of u zelf naar Duitsch land gaat, dus gebruik kunt maken van de goedkoopere reischeques waarbij u ech ter moet oppassen, niet in strijd te komen r-et de deviezen-bepalingen alsmede met de Hollandsche invoerrechten of dat u over de Clearing koopen moet. In dat laatste geval en dat zal steeds het geval zijn als u iets bestellen wilt of als het gaat om an dere dan rei--?— v>rs betaalt de of- ficieele koers (plm. 74 ct.). Uw andere vraag kunnen wij niet beant woorden. ROTTERDAM, 17 Oct. Vee. Aanvoer: 2203 totaal, 512 vette runderen, 204 vette kalveren, 11 nuchtere kalveren, 831 scha pen of lammeren, 645 varkens. Prijzen per kg.: vette koeien 74, 62 en 42—52 cent, vette ossen 72, 60 en 4454 cent, vette kal veren 1.10, 1.00 en 7080 cent, varkens (levend gewicht) 54, 53 en 52 cent, schapen 40, 36 en 30 cent, lammeren 50, 46 en 41 cent, prijzen per stuk: schapen 25—21— 17, lammeren 17—14—11. Overzicht: vette koeien en ossen aanvoer korter, handel kalm, prijzen hooger, prima koe 78 cent priema ossen 74 cent, vette kalveren aan voer iets minder, handel matig, prijzen hooger prima tot 1.20, schapen en lam meren aanvoer veel grooter, handel stroef, prijzen met moeite te handhaven; varkens aanvoer kleiner, handel lui, prijzen iets la ger. Een partij schapen voor export ver kocht. AMSTERDAM, 17 Oct. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 486 vette koeien, waarvan de prijzen waren: 7076, 6C66 en 5258 cent per kg. slachtge- wicht. 65 melk- en kalfkoeien 180260 per stuk, 60 vette kalveren 2e kwal. 52 60 cent, 3e kwal. 4050 cent per kg. levend gewicht; 60 nuchteres kalveren 712, 81 schapen 15—27 per stuk, 439 varkens: vleeschvarkens, wegende *van 90110 kg.: 6566 cent, zware 6364 cent, vette var kens 6062 cent per kg. slachtgewicht; 1 paard. Aangevoerd 4 wagons geslachte run deren uit Denemarken. Overzicht: Runde ren behoorlijke aanvoer, handel traag, prij zen ongeveer onveranderd. Vette kalveren magere aanvoer, handel sleepend, prijzen lager. Nuchtere kalveren gewone aanvoer, handel willig, prijzen vast. Schapen matige aanvoer, handel kalm, prijzen onveranderd. Varkens behoorlijke aanvoer, handel kalm, afloop prijzen iets lager. BOSKOOP, 17 Oct. Bloemenveiling. Rozen per bos van 10 stuks: Pechtold 40 65 cent, Wendland 4083 cent, Hadley 40 75 cent, Briarclif 4068, Butterfly 35 68 cenh, Steward 5080 cent, Wilh. Kor- dus 4066 cent, Mme Jules Bouché 50 cent, Rosalandia 4062 cent, Florex 4075 cent Phoebe 4078 cent, Vierlanden 3560 cent, Edith Helen 4075 cent, Aug. Noack 2035 cent, Els Poulsen 1530 cent, Glo ria Mundi 3051 cent, Sllen Poulsen 15 32 cent, Paul Gramped 1527 cent, Rosa Mundi 2046 cent, Mevr. v. Straaten van Nes 1018 cent, Ingar Ohlson 4060 cent, Queen Mary 3047 cent, Chrysanten, groot bloemig 60100 cent, idem tros 817 cent, Pernetta 1527 cent, Cotoneaster 54 cent, Physalis Franchetti 815 cent, Gerbera 1825 cent, Clematis Prins Hendrik 80— 140 cent, Clematis Le Coultre 90130 cent, Cadsicum per stuk 15 cent. Goed nagemaakte rijksdaalders in omloop Zaterdagavond omstreeks half 8 werd een agent van politie, die op de Hooge- woerd surveilleerde, door een winke lierster aangesproken. Zij deelde hem mede, dat zij vermoedelijk een valsche rijksdaalder ontvangen had. De agent van politie verzocht haar vóór hem uit de Hoogewoerd af te loopen, den man achterna (die nog niet ver weg kon zijn), die den valschen rijksdaalder had uitgegeven. Zoo gelukte het inderdaad den man in te halen en hem aan te houden. Hij gaf op een zekere J. B. te zijn, en te Den Haag te wonen. Hij werd meegenomen naar het politie bureau, waar bij fouilleering nog een val sche rijksdaalder te voorschijn kwam. Inmiddels had de politie ook mededee- ling ontvangen van een winkelier aan het Levendaal, die eveneens een valsche rijks daalder ontvangen had. In den loop van den avond kwamen nog meerdere dergelijke gevallen ter kennis van de politie. In samenwerking met de Haagsche re cherche en met de „valsch-geld-centrale" te Amsterdam, stelde de politie direct een uit gebreid onderzoek in, dat op 't oogenblik nog voortduurt. Bij fouilleering van J. B. kwam ook nog een briefkaart te voorschijn, afkomstig van iemand, vertoevend op een woonschuit te Leidschendam. Hier werd een onderzoek ingesteld, doch dit leverde geen enkel resultaat op, aange zien de bewoner aannemelijk kon maken, dat hij met deze zaak niets te maken had. De rijksdaalder is vrij nauwkeurig nage maakt. In het randschrift „God zij met ons" is het woordje „God" niet met letters, doch met cirkeltjes aangegeven. Ook de zilveren metaalklank ontbreekt. Vermoedelijk zijn de valsche munten sa mengesteld uit een alliage van koper en pijpaarde met zilver overtrokken. De commissaris van politie verzoekt winke liers en eventueel anderen, indien zij in den loop van Zaterdag een valsche rijksdaalder hebben ontvangen of andere inlichtingen omtrent deze affaire kunnen geven, zich in verbinding te stellen met de afdeeling recherche. „KATHOLIEK LEIDEN." R. K. Winterprogramma. Vanaf hedenavond zijn de complete pro grammaboeken met drie toegangsbewijzen verkrijgbaar bij Fa. Huibers, Haarlemmer straat en Fa. Geijer, Botermarkt. Voor een gulden vijf en twintig cents worden U drie schitterende avond gebo den, waarvan er twee zijn mei bal na. Zoo gij dit wenscht, kunt gij uwe plaats van 25 October reeds voorbespreken a 20 cents per plaats bij Fa. Huibers, Haarlem merstraat. Koopt spoedig het complete programma boek!! Haast u!! voor U te laat komt! „ST. PETER KANIS" Het programma voor deze week Wij staan nog aan het begin van ons winterprogram en met ons aller medewer king zal dat een succes worden. Zooals jullie weet worden er ontwikke- lings- en ontspanningsavonden gegeven. Dat de ontwikkelingsavonden wat inhoud betreft goed zijn, wordt ons gegarandeerd door onderwerpen en sprekers. Ook de nieuwe wijze van gedachten wisseling groepsgewijs zal er voor zorgen dat wij nog veel meer aan deze avonden hebben. Om de ontspanningsavonden nog beter te doen slagen heben wij daarvoor ook een groepsindeeling gemaakt. Nu zijn jullie aan 't woord! Wij rekenen op je! Ook jonge middenstanders niet K.J.M.V.'ers zullen van harte welkom zijn. Program voor deze week: Dinsdag 18 Oct. Oriëntatiecursus 8.30 uur; Donderdag 20 Oct. „Geen gezag dan uit God", 8.30 uur; Vrijdag 21 Oct. Repetitie van de declamaties op Botermarkt 26, 8.30 uur. R.K. MIDDE'NSTANDS HANDELSAVOND SCHOOL, LEIDEN Spoedcursus voor ouderen Evenals het vorige jaar heeft het bestuur van de R.K. Middenstands Handelsavond school te dezer stede besloten een spoed cursus voor ouderen in te richten ter op leiding van het omstreeks Juni 1939 af te nemen speciale examen ter verkrijging van het Middenstands-diploma Algemeene Han delskennis. Aan dit speciale examen kan worden deelgenomen door hen, die op 1 Juni 1938 den leeftijd van 25 jaar hebben bereikt en op dien dag minstens 5 jaar in een tak van detailhandel, ambacht of kleine nijverheid werkzaam waren. Dit examen is een vereenvoudigd exa men, hetwelk geheel mondeling wordt afge nomen en waarbij candidaten vooral ge toetst worden op de reeds in de practijk op gedane ervaringen. Het speciale examen kan slechts tot en met 1940 worden afgelegd en blijft alleen geldig voor de personen, die aan de boven genoemde eischen voldoen. Na dien tijd zal ieder ter verkrijging van het Middenstands diploma het gewone examen behooren af te leggen. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. BEZOEK VAN AARTSHERTOG FRANS JOZEF. De Hongaarsche aartshertog Jrans Jo zef heeft vanochtend een bezoek gebracht aan het Kamerling Onnes laboratorium al hier. De aartshertog die zich zeer interes- setrt voor de onderzoekingen van prof. de Haas, en daarover meermalen met hem correspondeerde, vertoefde ongeveer an derhalf uur in het vetrek van den hooglee raar. DIETSCIIE STUDENTEN VERBOND. Rede van den Zuid-Afrikaanschen gezant. Zijne Excellentie dr. Herm. D. van Broekhuizen, gezant van de Unie van Suid- Afrika, zal voor het Verbond spreken en wel op Vrijdag 4 November a.s. te 8.15 uur in de groote zaal van het nieuwe Universi teitsgebouw. Dr. F. W. T. HUNGER. Dr. F. W. T. Hunger, directeur van het instituut voor geschiedenis der genees-, na- tuur^ en wiskunde hier ter stede, is be noemd tot correspondeerend lid van de „Aacademie internationale d'histoire des sciences" te Parijs. RIJKSMUSEUM VAN OUDHEDEN. Najaarslezingen. Op het najaarsprogram staan de volgen de archaeologische lezingen: 1 November dr. W. D. van Wijngaarden, meesterwerken der Egyptische kunst; 15 Nov. dr. W. C. Braat, volkskunst en inheemsche invloed op de kunst der noordelijke provincies van het Romeinsche rijk; 29 Nov. prof. F. Meyence, Brussel, Les dernières fouilles d'Apamée de Syrië en 13 Dec. dr. F. C. Bursch, iets over onze urnenvelden. LEIDSCHE BURGERWACHT. De Leidsche Burgerwacht zal ter gele genheid van de opening harer schietzaal in het Burgerwachthuis, Utrechtsche Veer 3, te Leiden een schietwedstrijd houden op buks en K. S. O. geweer, op de Zaterdagen 5 en 12 November a.s. van 1621 uur en op Maandag 7 Nov. en Vrijdag 11 Nov. van 1922 uur, in genoemde zaal. Deelname is open voor Burgewachten, R V. L., Politiepersoneel, Schietvereeni- gingen en Militairen. De opening vindt plaats op Zaterdag 5 Nov. te 16 uur. Nadere inlichtingen worden gaarne ver strekt door den secretaris der L. B. W., Koninginnelaan 78, Leiden. R.K. HARMONIEKAPEL „PEROSI" Wegens een buitengewone zeer belangrij ke bestuursvergadering zal deze week geen repetitie gehouden worden. Op deze vergadering zal overwogen wor den ófwel de muziekvereeniging te ont binden, wat voor een plaats als Leiden met zooveel katholieke muzikanten zeer be treurd moet worden, ófwel te trachten in welke omstandigheden ook een katholiek harmoniegezelschap te stichten, waarbij alle R.K. muzikanten zich kunnen aansluiten. Nadere bijzonderheden zullen daarover volgen. Het bestuur. N.B. Alle R.K. muzikanten en zij, die zich bij de vereeniging willen aansluiten, kunnen zich voor Woensdagavond opgeven bij den secretaris L. J. Koek, De Genestet- straat 29, Eerste Abonnements Concert. Donderdag 20 October a.s. zal het eerste abonnementsconcert van het Residentie Orkest in de Stadsgehoorzaal gegeven wor den onder leiding van Prof. Georg Széll. Soliste is de zangeres Herta Glückmann. Het programma vermeldt orkestwerken van Bach en Brahms. Herta Glückmann zingt liederen van Gustav Mahler. Nationale Vereeniging H.L.O. Zaterdagmiddag en Zondagmorgen j.l. werden op het sportterrein aan den Zoeter- woudsche singel de athletiekproeven afge nomen voor het diploma van de Nationale Vereeniging tot Bevordering van Harmoni sche Lichaamsontwikkeling, waarbij als of ficial van de K.N.A.U. tegenwoordig was mevr. DiebenKonings. Na afloop hiervan werden, eveneens in aanwezigheid van genoemde official, in het gymnastieklokaal van de school aan de Langebrug de klimproeven afgelegd. Geslaagd zijn 17 vrouwelijke en 53 man nelijke candidaten; afgewezen werden 4 vrouwelijke en 8 mannelijke candidaten of resp. 19,5 pet. en 13,1 pet. van het totaal aantal deelnemers. Op Zaterdag, 22 October te 3 uur n.m. of op Zondag, 23 October te 10 uur v.m. wordt de proef wielrijden afgenomen. De start is op den Zoeterwoudsche Sin gel voor het sportterrein. Handelsregister K. v. K. Wijziging: 5380. N.V. Bouwgrondbe- drijf „Cronestein", Zoeterwoude, Stad houderslaan F 66a. De zaak is met ingang van 6 October 1938 in liquidatie getreden. Najaarsmarsch Leidsche Wandelsport- vereeniging. De najaarsmarsch van de L.W.S.V. heeft zich, rekening houdende met de weersge steldheid, in een warme belangstelling mogen verheugen. Hij werd gehouden op Zaterdag en Zon dag over een afstand van 30 K.M. voor ouderen en 20 K.M. voor jeugdigen. Za terdag verschenen 80 personen aan den start. In de Jeugdafdeeling kwamen de Prin- cevlag en Westerkwartier ieder met een flinke groep uit en verwierven daardoor den beschikbaar gestelden groepsprijs. Voor de afdeeling ouderen werd deel genomen o.m. door de Princevlag, B.V.L., O.D.I.L.O. uit Leidschendam alsmede de wandelsportvereeniging Phoenis uit Amers foort, boendien dor tal van individueelen uit diverse omliggende plaatsen. De bekende heer Broeksema, onze wel bekende Leidsche oudste wandelaar, was vanzelfsprekend van de partij. Zondag werd door 119 personen, zoowel dames als heeren, met opgewektheid aan den marsch deelgenomen. Hoewel de weersgesteldheid wel het een en ander te wenschen overliet, werd er met opgewektheid gemarcheerd. Behoudens de groepsprijzen werden toe- ge,kend aan de Princevlag (oudere afdee ling) een beker als netste marcheergroep. „Quick" Delft een lauwerkrans, als grootste groep en goeden indruk. Jeugdgroepen: Princevlag, Leiden, Wes terkwartier, Leiden, Quick, Delft, ieder extra lauwertak voor den door hen kra nig volbrachten marsch. Bij den aanvang der marschen werden de deelnemers op verzoek van het be stuur van de L.W.S.V. welkom geheeten door den Consul van den Z.H.W.B. te Lei den, den heer H. W. Wijk, terwijl bij te rugkomst de secretaris van den Z.H.W.B. de heer van Santen uit Rotterdam de te rugkeerenden gelukwenschte met het be haalde succes. Na een kort en opgewekt samenzijn dankte de heer de Wekker na mens het bestuur de E.H.B.O.-deelnemers en deelneemsters, alsmede den heer B. van Rooy, die zich als hoofd van de ge vormde jury op zulk een bekwame wijze van zijn moeilijke taak had gekweten. Bij monde van één der deelnemers werd de organiseerende vereeniging dank gebracht voor de genotvolle wandeling, welke over een prachtig parcours in onze omgeving werd gehouden. Ook op dezen marsch mag de L.W.S.V. met eere terugzien. Vischcollege „Het Katvischje". Begunstigd door mooi weer hield boven genoemd Vischcollege een prijsvischwed- strijd, welke aan deelname niet te klagen had. Deze wedstrijd werd gehouden in de Ringvaart tusschen Oude en Nieuwe Wete ring. Precies half acht gaf scheidsrechter, de heer J. F. Wakka, het teeken van aanvang. Na een uur gevischt te hebben werd een kwartier gepauzeerd. Hierna werd de wed strijd wederom vervolgd, waarna om 9.45 het eindsignaal klonk. Hierna ging de scheidsrechter over tot het controleeren van den vangst en kwam tot het navolgende resultaat: C. Schouten 1ste prijs 2240 gram, P. Willemse, 2de prijs 845 gram, J. Cambier 3de prijs 735 gram, J. Ro man 4de prijs 120 gram. De leden zelf hadden nog een prijs be schikbaar gesteld voor hem, die de grootste visch zou vangen; P. Willemse wist deze eveneens te veroveren. Gedurende de verbouwing der R.K. Mi- litaire-Vereeniging is het gebouw tot nader aankondiging gesloten en verplaatst naar het St. Antonius-Clubhuis, Mare 45. Alle correspondentie, alsmede aanvragen van kaarten voor den feestavond in de Stads gehoorzaal, gelieve men te richten: Haar lemmerstraat 125. Keuring koplampen WANNEER VOLDOEN DE KOP LANTAARNS AAN DE WETTELIJKE VOORSCHRIFTEN? Volgens art. 35 quator van de Motor- en Rijwielbeschikking wordt steeds als ver blindende verlichting aangemerkt de ver lichting loor lantaarns, welke niet door of vanwege den Minister van Waterstaat zijn goedgekeurd, of door lantaarns, welke niet behooren tot een door of vanwege dien Mi nister goedgekeurde soort, of waarop niet het door dien Minister vastgestelde merk is aangebracht, uitgezonderd verlichting door olie- of kaarslantaarns, stadslichten, v/aarvan de lichtbron geen grooter ver bruik heeft dan 6 1/2 Watt en waarbij het lichtpunt zich niet in het brandpunt van een optisch stelsel bevindt of waarbij de helderheid van het lichtdoorlatend ge deelte van de lantaarn of van de lamp door etsen of anderszins op doeltreffende wijze is verminderd. Deze bepaling zou oorspronkelijk in wer king treden op 1 Januari 1938, welke da tum later is gewijzigd in 1 Januari 1939, terwijl onlangs bij Ministerieele Beschik king deze datum is bepaald op 1 Januari 1940, met dien verstande, dat ten aanzien van motrrijtuigen, welke na 31 Decem ber 1938 ingevoerd of hier te lande ver vaardigd worden, deze bepaling met in gang van 1 Januari 1939 van toepassing is. Volkomen ten onrechte is deze laatste Ministerieele Beschikking door vele be langhebbenden zoo opgevat, dat aan de koplantaarns van vóór 1 Januari 1939 aan geschafte botorijtuigen tot 1 Januari 1940 door de wet geen eischen worden gesteld. Deze opvatting is geheel onjuist, daar in art. 19 van het Motor- en Rijwielreglement is bepaald, dat een motorrijtuig, dat zich bij nacht eop een weg bevindt, geen ver ROE! .OFARENDSVFEN Aanrijding. Gisterenmiddag kwamen mej. Th. Castelein en haar broer het erf affietsen, om zich naar Roelofarendsveen te begeven. Tengevolge van aarzelen bij het oversteken werden zij aangereden door de auto van den heer H. Sch. alhier. Het meisje werd tegen den grond gesmakt en aan een rib gekneusd; de jongen kreeg slechts eenige schaafwonden. De fietsen werden geheel vernield. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) 8.733/s

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 3