De verwoesting in Innitzers paleis De Japansche inval in Zuid-China Praag onderhandel! linies en rechts De eerste berichten allerminst overdreven Allen moeten zwijgen REYMRORG DE SPAANSCHE BURGEROORLOG Buitenlandsctie mogendheden beducht voor hun belangen Naar meer normale betrekkingen met Berlijn DONDERDAG 13 OCTOBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 Rapport ten Vattcane Ten Vaticane is thans b.ericht ontvangen van Z. H. Exc. mgr. Orsenigo, 's Pausen nuntius te Berlijn, nopens de gebeurtenis sen te Weenen. Het rapport werd door mgr. Orsenigo na zijn bezoek aan kardi naal Innitzer opgesteld. Er blijkt uit, dat de eerste berichten over de anti-katholieke excessen en de aanvallen op het aartsbisschoppelijk paleis te Weenen, welke te Rime door de „Un. Press" werden verspreid, inderdaad over eenstemmen met de feiten. Dacht men aanvankelijk nog, dat deze berichten wellicht overdreven waren, thans blijkt helaas, dat ze eerder nog een te zwak relaas vormden van de ontzetten de gebeurtenissen, die zich in de oude Oostenrijksche hoofdstad hebben afge speeld. HOE HET GEPEUPEL HUIS HIELD. De politie zou „dadelijk" komen! Een redacteur van de „Tijd" bericht het volgende: Weenen is nog sterk onder den indruk van de gebeurtenissen die verleden Zater dag plaats vonden. Van het aartsbisschoppelijk paleis zijn de witte luiken achter de glaslooze ven sterramen gesloten. De gerameide poort aan de Stephans Platz de hoofdpoort aan de straat bood weerstand is door een houten schut afgedicht. Vele men- schen komen deze sporen bekijken en zijn er ontsteld over. Ook vijandige stemmen mengen zich onder de commentaren. Over de verwoesting zelf is Dinsdag ochtend onder de geestelijkheid een rond schrijven verspreid, dat in telegramstijl gesteld was en in zijn nerveuse vorm nog duidelijk de doorstane opwinding weer spiegelt. De tekst luidt aldus: „Vrijdag, 7 October. Na de groote jeugd- manifestatie in den Dom poogde Hitler- jeugd in uniform storing te verwekken. Spreekkoren: Unser Glaube ist DeUtsch- land. Zaterdag half negen 's avonds planma tig verzamelen in groepen van vijf voor het aartsbisschoppelijk paleis. Op com mando steen-hagel. Alle vensters van het geheele gebouw op beide fronten kapot. Meer dan vijftig vensters. Daarbij het Deutschland-lied en Horst Wessellied. Dan de poort van het aartsbisschoppelijk pa leis aan den Stephan Platz met breekijzers opengebroken. De menigte bestormt de eerste verdieping, waar zij in alle vertrek ken alles stuk slaat en vernielt. Verniel de tafels, stoelen, schilderijen worden met kleeren, baretten en tafelkleeden op straat derteekenen niets, van de geheele zaak te zeggen. Kardinaal en priesters weigeren. Personeel moet onderteekenen. Zondag voormiddag wordt het huis bezet, de ver trekken verzegeld, allen in arrest gesteld. Niemand mag in of uit. Kardinaal gevan gen in eigen huis". Sinds Maandag zijn er tientallen pa- litieagenten in het paleis ter voorkoming van een herhaling van het gebeurde. Ar beiders werken aan vensters en deuren. Voor het politie-onderzoek zijn alle ver trekken, ook de huiskapel, verzegeld daarom las de Kardinaal Maandagochtend de H. Mis in den Dom doch nu is de toegang weer vrij gegeven. Wij hebben Kardinaal Innitzer, die te Weenen gebleven is het bericht om trent een onderhoud met Hitler is dus on juist persoonlijk kunnen begroeten. Z.Em. gaf echter geen mededeelingen. Om trent het politie-onderzoek is nog niets be kend. De stemming in sommige partijkrin gen schijnt nog steeds heftig te zijn. Opruiende taal der Weensche pers. Men spreekt van nieuwe anti-Katholie ke maatregelen binnen de partij. In de Weensche pers is over den aanval op het aartsbisschoppelijk paleis niets gemeld. De Wiener Neueste Nachrichten publiceert echter een fel artikel tegen Kardinaal In nitzer, die „den treurigen moed had in een rede voor een paar dozijn bleekzuch tige knapen op geestlooze indirecte wijze den Führer aan te vallen, flauwe spreek koren te laten houden en de bevolking te provoceeren". Het blad ziet in de houding van den Kardinaal een uiting van giftige Vaticaansche politiek, die met de vijan den van Duitschland heult en op oorlog gehoapt had. „Aan de methode van den Kar dinaal, die nu eens bereid tot onderhan delen, een fluweelen pootje laat zien en dan weer politieke herrie veroorzaakt, moet een eind gemaakt worden". Een caricatuur in hetzelfde, anders nogal gematigde blad, toont twee pries ters „voor en na München". Op het eerste plaatje bidden zij, blijkbaar hopende, dat het mis moge gaan, op het tweede kijken zij zeer mismoedig over den goeden afloop. Deze dingen wijzen allerminst op een in keer na de incidenten van laatstleden Za terdag. In katholieke kringen heerschen groote treurigheid en pessimistische ver wachtingen. VANDAAG SPREEKT GOUWLEIDER BUERCKEL. Heden zal gouwleider Buerckel te Wee nen een rede houden, waarin hij het re sultaat van het onderzoek naar de ongere geldheden tegen Kardinaal Innitzer be kend zal maken. In politieke kringen gelooft men, dat de rijkscommissaris voor Oostenrijk een be roep zal doen op de kalmte van de bevol king en de schuldigen zal veroordeelen als onverantwoordelijke elementen. fAARBORG-KLEEDlNG gegooid en daar in brand gestoken. Daar bij Deutschland-lied en Horst Wessellied met opgeheven arm. Particuliere kap^l wordt verwoest en stukgeslagen: kruisen, altaar, luchters, banken. Op de eerste ver dieping is alles kapot, uitgeroofd en ver nield. De Kardinaal kwam den volgen den dag alleen in toog gekleed in den Dom. Hoed, mantel, ring en ketting wa ren gestolen. Dadelijk bij het begin van den aanval de politie A-l-22 opgebeld. Antwoord: Komen dadelijk. Kwamen echter eerst na 40 minuten. De daders trokken ongestoord af. Een werd gearresteerd. Ceremoniarius Jachym wordt gewond. Secretaris Weinbecher wil men uit het venster werpen, houdt zich echter aan het vensterkruis vast. Meubels en kleeding- stukken liggen half verbrand op straat. Op de eerste .verdieping zijn portretten en beelden van den Paus vernield. Alle vertrekken een puinhoop gelijk. Secretaris Weinbacher consumeerde op het laatste oogenblik van het binnendrin gen in de privé-kapel het Allerheiligste, Kamerdienaar Martin wilde fotografee ren. Films door de politie afgenomen. Aansluitend ee:L overval op het Cur- haus. Poort gesloten. Indringing door het venster. Deur van binnenuit geopend. Domcuraat Krawarik wordt uit een ven ster van de eerste verdieping geworpen en ligt zwaar gewond in het hospitaal. Geen enkele Zondagskrant brengt een bericht over den overval. Vroeg in den morgen werd op straat- alles weggeruimd, rook- 'ooren op de muren afgewischt, splinters uit de vensters gehaald. Allen moeten on- ITALIAANSCHE TROEPEN OP WEG NAAR CADIZ. Zullen daar scheep gaan naar hun vaderland. Dertien wagons met Italiaansche troe pen zijn reeds op weg naar het Zuiden, waar hun terugkeer naar Italië wordt voorbereid. Er wordt thans bevestigd, dat zij te Ca diz scheep zullen gaan en dat de eerste groep binnenkort zal vertrekken. Generaal Berti, de leider der Italiaan sche vrijwilligers in Spanje, is op weg naar Cadiz, waar hij de inscheping zal contro leeren, te Sevilla aangekomen. De Italiaansche verliezen. Sedert den aanvang der operaties in Spanje en tot 10 October jl. hebben de Italiaansche troepen de volgende verliezen geleden: 227 officieren gedood, 697 officieren ge wond, 2430 legionarissen gedood, 8161 legionarissen gewond, 3 officieren en 351 legionarissen werden gevangen genomen, terwijl door dienstoorzaken 278 legiona rissen overleden. Van de gewonden zijn ongeveer 2000 verminkt en invalide. Het totaal der verliezen bedraagt 12147. De Japansche minister-president en mi nister van buitenlandsche zaken ad interim, prins Konoje, heeft een officieele nota ge richt tot de mogendheden inzake de uitbrei ding van de actie tegen de regeering van Tsjang Kai Sjek tot Zuid-China. In deze nota wordt het volgende ge vraagd: 1. De Chineesche troepen te willen be letten, gebruik te maken van vreemde eigendommen, of deze te naderen; 2. Zich te onthouden van de verplaat sing van troepen, oorlogsschepen of vlieg tuigen op of over Chineesch gebied en in de Chineesche wateren tusschen Swatau, en Pakhoi, zonder tevoren de Japansche autoriteiten te waarschuwen. 3. Te verbieden, dat Chineesche troe pen gebruik maken van butienlandsch grondgebied. Japan wijst iedere verantwoordelijkheid voor incidenten, welke zouden kunnen voortvloeien uit het niet in acht nemen van deze punten van de hand. BRITSCHE STAP TE TOKIO. Ten aanzien van de ontscheping van Ja pansche troepen in de Bias-baai herinnert men er in Britsche kringen aan, dat reeds verscheidene malen ie aandacht der regee ring te Tokio gevestigd is op het belang, dat Groot-Brittannië hecht aan het ge bied van Hongkong en aan Zuid-China, dat er het achterland van vormt, alsmede op de gevaren voor de Engelsch-Japansche betrekkingen, welke uit eenig incident zou den kunnen voortvloeien. In de laatste dagen heeft de Britsche ambassadeur te Tokio, Robert Craigie, in dezen zin een stap ondernomen naar aan leiding van geruchten, welke hem hadden bereikt en welke een ontscheping van Ja pansche troepen deden voorzien. Naar de diplomatieke medewerker van Reuter uit gezaghebbende bron heeft ver nomen, heeft de Britsche ambassadeur te Tokio, toen bekend werd, dat de Japan sche troepen in de Biasbaai aan land wa ren gegaan, opnieuw stappen gedaan bij de Japansche regeering. 1 Naar vernomen wordt, is een van de voornaamste Britsche belangen in Zuid- China de spoorlijn Kau Loen-Kanton, in verband met den in- en uitvoer van Hong kong. Zal Amerika zich aansluiten? Den Amerikaanschen ambasadeur te To kio heeft het departement van buitenland sche zaken de Japansche nota doen toeko men, waarin kennis wordt gegeven van de ontscheping van Japansche troepen in Zuid China. In diplomatieke kringen te Wash ington merkt men op, dat de Britsche be langen in die streek belangrijker en meer bedreigd zijn dan de Amerikaansche. Van de vastberadenheid van Engeland zal het dus afhangen of besloten zal worden tot een andere dan een diplomatieke actie. Er wordt aan herinnerd, dat Huil herhaalde lijk verkaard heeft, dat hij de Amerikaan sche belangen zou verdedigen en dat hij tot dusverre geweigerd heeft de vlag te strijken voor de militaire eischen van Ja pan. In dezelfde kringen betoogt men, dat de Vereenigde Staten, Frankrijk en Engeland tegenover dezelfde Japansche bedreiging staan en dat een gemeenschappelijke of al thans evenwijdige actie dus voor de hand ligt. Men spreekt den wensch uit, dat de toestand in Europa zoo spoedig mogelijk gestabiliseerd wordt, opdat Engeland en Frankrijk hun aandacht aan het Verre Oos ten kunnen wijden. Zoodra het Amerikaan sche ministerie van buitenlandsche zaken de Japansche nota bestudeerd zal hebben, zullen besprekingen worden gehouden tus schen de diplomatieke vertegenwoordigers der drie landen. DE CHINEEZEN LATEN ONTSCHEPING TOE. Zij trekken zich op versterkte linie terug. De Japanneezen hebben gisteren den ge- heelen dag troepen en voorraden in de Biasbaai aan land gebracht onder dekking der oorlogsschepen. De Chineezen bemoei lijkten de ontscheping niet, doch zij zijn voornemens 20 K.M. landinwaarts stand te houden op een linie, waar reeds verster kingen zijn aangelegd. Voor de eerstvol gende dagen verwacht men geen ernstige gevechten en men gelooft, dat de eerste groote strijd gestreden zal worden bij Waitsjau, waar groote Chineesche troepen machten samengetrokken zijn en dat gun stig ligt voor de verdediging door de aan wezigheid van meren en lage heuvels. Meer dan honderd Japansche vliegtuigen hebben gisteren boven geheel Kwangtoeng gevlogen en vooral Waitsjau en andere ste den hevig gebombardeerd. DUBBELE BETEEKENIS DER ONTSCHEPING. Naar Havas verder uit Tokio verneemt, heeft de Japansche „expeditie" in Zuid- China volgens buitenlandsche en Japan sche waarnemers een dubbele beteekenis en wel een diplomatieke en een militaire. Diplomatie brengt deze actie Japan in een positie, waardoor het moeilijk zal zijn, steeds een overeenstemming te vinden met Engeland en militair eischt deze actie snel le resultaten, aangezien anders het nut niet zal opwegen tegen de kosten. Het wordt steeds duidelijker, dat het af treden van generaal Oegaki een teeken is geweest voor een beslissende wending in at politiek en de tactiek van Japan. De ma rine ziet thans een kans een eerste rol te spelen, na lange maanden van optreden zonder, roem en de militairen gaan over tot het vormei van een front in het Zuiden, om het front voor Hankau te ontlasten. Men kan nog niet voorspellen, hoe de „expeditie" zal verloopen, doch te Tokio hoopt men, dat door een snelle actie Kan ton en Hankau zullen vallen. Men wijst er van Japansche zijde ver der op, dat de actie „zuiver militair" is en niet tot doel heeft, Zuid-China permanent te bezetten, hetgeen.wel het doel is van de operaties in het Noordei.. BUITENLANDERS VERLATEN KANTON. Na de Japansche troepenontschepingen in Zuid-China hebben de buitenlandsche consuls te Kanton, met uitzondering van den Duitschen cousul, den raad gegeven, dat vrouwen en kinderen de stad verlaten. Er worden geen nieuwe voorbereidingen getroffen om de binnenstad van Kanton te verdedigen. Men gelooft dat, indien het werkelijk tot vechten komt, dit zich tot de buitenwijken zal beperken. Naar vernomen wordt, zijn in Sjamien de vreemdelingenwijk van Kanton, reeds se dert eenige maanden ruime voorraden le vensmiddelen en brandstoffen aangelegd. Er doen hardnekkige geruchten de ron- dat, de Chineezen de Kantonrivier zullen afsluiten, doch in verband met de terug houdendheid der Chineesche autoriteiten is het uiterst moeilijk iets definitiefs te we ten te komen. Op het oogenblik liggen te Kanton vijf Britsche, een Amerikaansche en een Fransche kanonneerboot, en deze zullen, wanneer de rivier wbrdt afgesloten, waarschijnlijk alle opgesloten zijn. De Chineesche autoriteiten hebben te genover den Reutercorrespondent ver klaard, dat de Chineezen, ofschoon zij zich tegen de ontscheping der Japanneezen nau welijks verzet hebben, krachtig weerstand hebben geboden toen de Japansche troepen verder landwaarts inrukten. DE VERHOUDING MET DUITSCHLAND. De nieuwe Duitsche grens. Te Londen is thans de officieele land kaart met de nieuwe langs de vijfde zóne loopende grens van Tsjecho-Slowakije, zoo als deze door de ambassadeurscommissie te Berlijn goedgekeurd is, ontvangen. De nieuwe grenslijn omvat een gebied, waar van de grootte nagenoeg overeen komt met de eischen van Godesberg, doch slechts in een paar gevallen vallen de nieuwe lijnen samen met die van Godesberg. Over het al gemeen bedragen de variaties 8 tot 16 K.M. naar beide kanten. De grootste terreinwinst hebben de Duitschers ten Noorden van Praag, waar de nieuwe lijn van 16 tot 24 K.M. Zuidelijker ligt dan oorspronkelijk ge- eischt werd. De Duitsche grens ligt thans op nog geen 40 K.M. van Praag. Daartegen over staat, dat de toestand er voor de Tsjechen beter op is geworden rond Pilsen, waar de grenslijn niet tot de stad zelf door dringt. Te Londen heeft men geen bevestiging van de berichten, volgens welke de Duit schers de grenslijn op sommige plaatsen over een afstand van wel 16 K.M. zouden hebben overschreden. Minister Tsjwalkovsky naar Berlijn. De Tsjechische minister van buitenland sche zaken, Tsjwalkosky, is gisteravond van Praag naar Berlijn vertrokken om met de Duitsche leiders te spreken over de toe komstige Tsjechisch-Duitsche betrekkingen. Hij wordt vergezeld door de ministers van financiën, landbouw en handel. Dit stelt duidelijk de basis van de bespre kingen te Berlijn in het licht. Alleen reeds het feit, dat de onderhandelingen op het punt staan te beginnen, wordt te Praag als de beste aanwijzing beschouwd, dat vorde ringen worden gemaakt ten aanzien van de hervatting van normale geregelde betrek kingen. Ook schijnt het er op te wijzen, dat de mogelijkheid eener volksstemming ge ring is. Uit Berlijn meldt Reuter, dat men in wel ingelichte Duitsche politieke kringen het bezoek van Tsjwalkovsky als den eersten stap naar verbetering van de Duitsch- Tsjechische betrekkingen beschouwt. Deel van Tsjechische stad door Duitschers ontruimd. De „Az-Est" meldt, dat de geheele Tsjechi sche stad Policka, die door Duitsche troepen bezet was, gedeeltelijk ontruimd is. Een gebied, waar 2.000 menschen wonen, is nog bezet: daar bevindt zich ook de munitie fabriek, die het doel der bezetting was. De rest der stad met 5.000 inwoners is ont ruimd. DE ONDERHANDELINGEN TE KOMARON. Vandaag een critieke dag. In kringen, die in nauw contact staan met de Slowaaksche regeering, verklaart men, dat de Slowaaksche delegatie om het pro bleem op te lossen en in het belang van de toekomstige samenwerking tusschen Slo wakije en Hongarije, voorstelt zeer uitge breide autonomie te verleenen aan de Hon- gaarsche bevolking in Slowakije en aldus het probleem op te lossen zonder herzie ning der grenzen. In dezelfde kringen wordt voorts verklaard, dat de Slowaaksche re geering voor de toekomst niet alleen poli tieke samenwerking met Hongarije onder oogen ziet, maar ook voorafgaande econo mische samenwerking, waaraan zelfs an dere Donaulanden en ook Polen zouden kunnen deelnemen. Men verwacht, dat het vandaag de be slissende dag der onderhandelingen tus schen Tsjecho-Slowakije en Hongarije zal zijn. De kloof tusschen de beide standpun ten, hoewel door de Slowaaksche conces sies van gisteren aanzienlijk vernauwd, is nog steeds breed, daar de Hongaren krach tig vasthouden aan de meeste hunner oor spronkelijke eischen. De vandaag te houden besprekingen zul len waarschijnlijk langdurig en diepgaand zijn, zoo zij al niet tot een breuk leiden. Ingeval van afbreking der onderhandelin gen zou de Hongaarsche regeering, naar uit gewoonlijk betrouwbare bron wordt ver nomen, een tijdslimiet stellen voor het in willigen van haar voornaamste eischen. STAAT VAN BELEG IN DEEL VAN SUB-KARPATISCH RUSLAND. De „Provo Lidu" meldt, dat te Mukacevo de staat van beleg is afgekondigd. Deze maatregel heeft uitsluitend ten doel de taak der nieuwe autonome regeering van sub- Karpatisch Rusland te vergemakkelijken bij de handhaving van de orde. HET VLUCHTELINGENVRAAGSTUK. De Lord Mayor van Londen acht hun toestand zeer ernstig. De lord-mayor van Londen heeft gister avond voor de radio een propagandarede gehouden voor het fonds ten bate der Tsjechoslowaaksche vluchtelingen. Ik heb, aldus zeide hij, sprekende over zijn bezoek aan Praag, tooneelen gezien, die ieder het hart zouden breken, vluchtelingen van el- ken leeftijd en elke klasse, die volkomen berooid Praag binnenstroomden, ten ge tale van 1500 per dag. Reeds bedraagt het aantal vluchtelingen, dat hulp noodig heeft, meer dan 100.000, en dit aantal zal nog ge weldig stijgen, wanneer de bewoners van de afgestane gebieden hun recht van optie uitoefenen. Oproep van kardinaal Verdier. De aartsbisschop van Parijs, Kardinaal Verdier, heeft een oproep gericht tot zijn geloovigen, waarin hij aanspoort de duizen den Tsjechen, die uit hun land zijn verdre ven, te hulp te komen, aangezien hun smart de prijs is voor den vrede. BETOOGINGEN DER POOLSCHE OEKRAINERS. Tegen het einde van den middag zijn gisteren te Lwow groote betoogingen op touw gezet door Oekrainsche nationalisten. De menigte trok door de straten der stad, juichende voor de oprichting van een auto noom sub-Karpathisch Rusland en daarbij den eisch uitroepende, dat alle Oekrainers in een onafhankelijken staat moeten wor den vereenigd. Evenals gisteren hebben de nationalistische studenten tegenbetoogin- gen georganiseerd. De politie moest tus- schenbeide komen om botsingen te voor komen. Het executief comité der nationaal-de- mocratische partij heeft verder den minis ter-president een memorandum gezonden, waarin de eischen der Oekrainers in Polen worden opgesomd en waarin o.m. de eisch naar voren wordt gebracht dat een einde worde gemaakt aan de propaganda ten gunste van een gemeenschapelij ke Poolsch- Hongaarsche grens. Een copie van dit me- morandom zal aan den minister van buiten landsche zaken, Beek, worden gezonden. Het Poolsche Telegraafagentschap deelt mede, dat het gisteren voor het Grieksch- Katholieke seminarium te Lwow tot ernstige botsingen is gekomen door de anti- Poolsche houding, door de leerlingen aan genomen tijdens het conflict met Tsjecho- Slowakije. Er werd niemand gedood, terwijl verscheidene menschen gewond

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6