Academienieuws Burgerlijke Stand Laatste berichten MAKliilSEKICilTEN DINSDAG 11 OCTOBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 Tooneel Lessen in laster. dentie Tooneel. - N.V. Het Resi- Het is een geestige comedie, deze „School for scandal", of „Lessen in lastei", zooals de Hollandsche tekst luidt. Sheridan heeft met dit spel getoond, dat hij een knap stukje tooneel koh schrijven, en dat hij een aller geestigst man was. Zijn dialogen doen het nu, na 'n dikke anderhalve eeuw, nog won derwel. Natuurlijk behoeven wij niet te zeggen, dat dit tooneelspel in niet minder dan 14 tafreelen de eigenaardigheden ver toont van de blijspel literatuur uit dier» tijd. De toevalligheden en de persoonsverwisse lingen liggen er wat al te dik op en dat de schijnheiligheid tenslotte zal worden ont maskerd blijk', reeds na re* kwartiertje spelen. Maar men kan Sheridan niet kwalijk ne men, dat hij een kind van zijn tijd was, in tegendeel, het is een groote verdienste, dat zijn geest zoo speelsch en puntig is geweest, dat wij er nu nog volop van kunnen genie ten. Van Sheridan is niet zoo hael veel be kend. Hij was geen serieus letterkundige. Op 25-jarigen leeftijd vestigde hij zijn re putatie als dramaturg met dit stuk, maar voor de rest weet de geschiedenis weinig meer van hem te verhalen dan dat hij 5 jaar later nog geen 30 jaar een lintworm- speech afstak in het Engelsche parlement, waarbij hij niet minder dan 5'A uur aan 't woord bleef; en vervolgens dat hij „onge looflijk luchthartig en slordig" was. Dat verklaarl zijn voorliefde voor den losbol Charles in dit stuk. Via or v. Vriesland heeft het spel uit het Engelsch vertaald en er alle geestigheid "an het oorspronkelijke, in weten te bewaren, terwijl Dirk Verbeek met zijn Residentie Tooneel er een zeer goed geslaagde vertoo ning van gaf. Zelf speelde hij de rol van sir Pe+fci, den wat te ouden echtgenoot van de grillige en coquette lady Teazle, .rfnny Meun?tr), die tenslotte nog niet zoo kwaad bleek, al deed zij in den beginne, dapper mee met 't kwaadsprekene troepje, waar van laoy Sneerwell (Fie Carei«en.jde aan voerster was.Van allen had Adolphe Engers als de reddende oom uit Bengalen, wel het beste den toon van dat oude blijspel te pak ken. Joh an de Meester was een kostelijk schijnheilige Joseph, Paul Stembergen een behoorlijke losbol. Na aflcnp kwam er aan het applaus bij na geen eind. GEMEENTERAAD. De gemeenteraad vergadert op Donder dag 13 October 1938, des namiddags te vier uur, in het gebouw „Tot Nut van 't Alge meen (Steenschuur 21). Te behandelen onderwerpen: lo. Praeadvies op heA verzoek van prof. dr.. L. Knappert om ontslag als Curator van het Stedelijk Gymnasium. 2o. Voorstel tot het inbrengen in de Sportstichting van het sportveld bij het militair oefenterrein nabij den Haagweg. In de Raadsvergadering van 1 Februari 1937 werd besloten het nieuwe militair oefenterrein met sportveld nabij den Haag- weg te verhuren aan den Staat der Neder landen. Als voorwaarde werd o.m. gesteld, dat ook de gemeente gebruik kan maken van het sportveld, teneinde dit door sport- vereenigingen te doen bespelen. In ver band hiermede is het uiteraard gewenscht, dit sportveld, voor zoover de gemeente daarvan het medegebruik heeft, in te bren gen in de Sportstichting. B. en W. stellen den Raad voor, aldus te besluiten.- VEERTIGJARIG JUBILEUM. Vandaag is het veertig jaar geleden, dat de heer A. Zaalberg in dienstbetrekking kwam bij de N.V. Hollandsche Constructie werkplaatsen alhier, in verband waarmede de jubilaris op hartelijke 'wijze is gehul digd. Door de directie werd de jubilaris toe gesproken in het bijzijn van het volledig technisch toezichthoudend personeel, als mede de fabriekskern, waarbij hem bene vens de gebruikelijk enveloppe met in houd, het eere-diploma wegens 40 jaren trouwen dienst van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel met bijbehoorende draagmedaille werden overhandigd. Na het vertrouwen te hebben uitgespro ken, dat de heer Zaalberg nog vele jaren als voorbeeld voor alle jongeren zijn werk zaamheden zal mogen verrichten, werd hem gelegenheid geboden dezen dag vérder in huiselijken kring te vieren. Dezen winter voor het eerst zal door de goede zorgen van het reisbureau Lindeman ook te Leiden een ski-cursus worden gege: ven. De bedoeling van deze cursus, welke nu reeds in een tiental groote steden wordt gegeven, is om vóór de wintervacantie in de besneeuwde bergen de spieren te heb ben gewend aan de typische bewegingen, welke de ski-sport vereischt, om niet onge traind de ski's te moeten onderbinden. Daarvoor dient deze cursus in ski-gymnas- tiek, welke gegeven zal worden door den Hollandsche ski-leeraar en ski-kampioen Jan Boon uit Kitzbühel en Robert Capt, een Fransch-Zwitsersche skileeraar, die o.a. bekendheid verwierf als trainer van de Fransche Olympische equipe en van de Alpenjagers. De cursus zal worden gegeven in de Kweekschool voor Zeevaart alhier van 13 October tot en met 15 December telkens Donderdagavond van 21.15 tot 22.15 uur. Uit Leiden vertrokken. G. A. Besier, Den Haag, Pr. Mariestr. 11 W. M. Bins Zeist, Krakelingweg 2 F. Bobeldijk, Oegstgeest, Juffermansstr. 2 W. Boer, Den Haag, J. v. Nassaustr. 111 E. J. C. Roodhuyzen-Boertee, Den Haag, Papegaaienlaan 22 O. E. M. 't Hoen- Bonas, Londen J. A. Burgers, Den Haag, Koninginnegr. 135 F. Ie" Cosquino de Bussy, Baarn Pr. Bernhardlaan 7 D. C. E. Dekker, Den Haag, Goudsbloemlaan 104 J. K. P. Dirkse en fam., Hillegom, Wil- helminala an75 F. H. v. Geenhuizen en fam., Rotterdam, Adamshofstr. 34 G. J. D. Doudriaan, Bloemendaal, Koepellaan 4 J. J. Groenemeijer en fam., Utrecht, Kanaalstr. lllbis a Chr. Groenenberg en fam., Zuilen, Nic. Sopingiusstr. 2bis E. P. v. Gijlik, Oegstgeest Naussaulaan 6 W. J. v. Gijlik, Oegstgeest. Naussaulaan 6 J. Janssen, Amsterdam, Meeuwenlaan I26a K. Jongeleen en fam., Leiderdorp, Zijllijn 3 A. Kalter en fam., Kampen, Bloemwijk 2 A. Karstens en fam., Lei derdorp, Lindelaan 16 T. A. v. d. Klip, Zaandam, Pronvincialeweg 74 D. v. 't Klooster, Rotterdam, Osseweistraat 31b B. Kool, Haarlemmermeer, Schipholweg 97 W. Kraak, Voorschoten, Valkenb.weg 11 A. M. Disco-Kriek, Bandoeng N. Kriek en fam., Den Haag, Boerenlaan 54 J. W. Knijpers, Rotterdam, Bergschelaan 178 R. Th. M. v. d. Lugt, Tilburg, Nw. Bossche- weg 92 S. Menken, Tilburg, Molenbocht- plein 20 Chr. Nijhuis, Nijmegen, v. Ber- chumstraat 16 Oei Kok Ping, Oegstgeest, de Kempenaerstraat 22 C. Penseel en fam., Katwijk, Kon Wilhelminastraat 9 W. H. Poot en fam., Schiedam, Vlaardinger- dijk 241b H. Questroo en fam., Mulheim, Bachstraat 47 Jhr. J. A. de Ranitz, Den Haag, v. Soutelandelaan 149 D. W. Reh- mann. Wassenaar, Hof laan 14 H. de Roest, Rhoon B 125 P. J. v. d. Scheer Delft, Markt 9 J. M. v. Sisseren, Kat wijk, Burgerdijkstraat 16 P. C. Snorn, Oegstgeest, Regentesselaan 55 L. A. Ver- sluijs-v. d. Stadt, Batavia, Laan de Riemer 22 J. de Vogel, Hazerswoude, Rijndijk A 278 H. J. M. v. d. Wedden, Den Haag, J. v. Stolberglaan 103 K. S. Yap, Man chester. In Leiden gevestigd. D. P. Baas; Brederostraat 18 W. v. Ballegoijen de'Jong, Apothekersdijk 14 C. D. Barkman, Witte singel 85 E. Ben der, Witte singel 81 K. Boermans, Ra penburg 131 A. Boshouwers, sigaren maker, Oude Rijn 79a J. Brehler, koop man, Voldersgracht 22 C. Brink, Witte singel 181 J. H. J. de Burijckere, étaleur Haarlemmerstraat 122a D. J. R. Buis man, 2e luit. Inf., Zoeterw. singel 76 A. A. Burger Groenhovenstraat 8 J. L. Cle- veringa Rijnsb.weg 18 F. Colpa en fam. winkelier, Haarlemr.erstraat 287 P. J. H. Cornielje, Nieuwsteeg 27a W. Dikkers, Hoogewoerd 84a Ph. Dwinger Mariënpoel straat 15 W. M. H. Kret-Esser, Oude Vest 63 K. H. Fassotte en fam., model leur kunstgieterij, Stieljesstraat 31 J. Baron v. d. Feltz, Nieuwe Rijn 46 J. J. Flecken, leeraar, Lorentzkade 16a L. A. Folmer, Rijnsb.weg 77b J. v. Gent, J. v. Goyenkade 2 A. Grooteman, H. Geest hofje 8a M. H. E. Haitsma Muiier, Groen hovenstraat 25 L. Haksteeg en fam., hfd. verpleger, Siimatrastraat 92 J. M. Har- denberg, Bilderdijkstr. 11 Ph. Chr. P. Hartmann, Zoeterw. singel 81 T. J. Hef ting, Schelpenkade 46 G. Filippo-ter Heide, Hooigracht 70a J. v. Heusden, chauffeur, H. Rijndijk 167W. J. v. d. Heijdt en fam., caféhouder, Steenstr. 10a A. J. Heijnen, sigarenmaker, Julianastr. 2a Wed. A. Boomgaard-Hoekstra, Rijns- burgerweg 149 J. M. Hoogenboom, Lo rentzkade 49 A. P. Hoogerbrug en fam., Groenesteeg 41 H. M. H. L. Horbach, Pietersk.choorsteeg 30a S. de Jong, vee houder, Schelpenkade 41 V. Kaiser, Ter weepark 3 H. J. Ubink-Ketting en fam., Voldersgracht 22 A. G. Kok, Ama- liastraat 28 J. de Koning en fam., uit zetter wegenbouw, Gasstraat 19 S. Kooi- stra, Vreewijkstraat 20 A. M. Koopman, Nw. Rijn 18 M. A. Kostelijk, Oude singel 79 J. W. Laarman en fam., Nachtegaal laan 2 W. G. v. d. Lee, Lijsterstraat 5 J. H. C. Lindhout, Doezastraat 18 Linthorst, Merelstraat 38 J. Marks en fam., leeraar ambachtsch., de Sitterlaan 17a M. Mauve, arts, Rijnsb.weg 10 K. G. P. Michielsen, Kaiserstraat 1 T. C. Mooyaart, Garenmarkt 6a J. F. de Nie, piloot K.L.M., Ververstraat 10 R. J. Noordhoek Hegt, Schelpenkade 43 A. M. Blom-Noppe, H. Morschweg 58 Oeij Tjeng Sit, Stadhouderslaan 34 E. L. W. C. van Panhuijs, Rapenburg 119 M. Th, H. Perelaar, Kaiserstraat 5 E. M. Pieter- se, Rapenburg 131 B. M. Pols, Morsch weg 174b J. A. I. v. Prooije, Witte singel 87 B. E. Quarles v. Ufford, Bloemmarkt 4a M. E. H. Regeer, Groenhovenstraat 26 G. Rol, 11 verpleegster, Rijnsbweg 10 A. E. L. Roskott, Nieuwstraat 30 H. v. Rossum en fam., koopman in galam teriën, Schelpenkade 17 P. Ruis, directr. C. Pieterskerkch.steeg 15 F. J. A. Rump, sigarenmaker, Oude Rijn 79a C. P. v. Rijen, sigarenmaker, Oude Rijn 79a J. K. Schönfeld, Nw. Rijn 25 E. Schijfsma, Varkenmarkt 2 I. Selier, LEIDEN. Geslaagd: candidaatsexamen Rechten: de dames C. H. de Rijcke, Rotterdam, D. Stoel, Rijs wijk, C. Eggermont, den Haag, J. C. Th. Ilsen, den Haag, en de heeren: P. Cleve- ringa, Leeuwarden, J. A. Boreel de Mau- regnault, den Haag, G. J. Balkenstein, den Haag, en W. A. Frowein, Nunspeet; candidaatsexamen Indisch Recht: de heeren H. Stolp, den Haag, A. F. Moer kerken van der Meulen, Zoetermeer. Oostdwarsgracht 17 P. Smit en fam., Heemskerkstraat 52 W. H. Smits, Ka- gerstraat 24 D. J. Spaling, Schelpenkade 39 H. W. A. E. Speijers, 2e luit. Inf. Zoeterw. singel 76 A. C. v. Steijn, Plant soen 81 A. Ph. v. d. Stokker en fam., sigarenmaker, R. Visscherstraat 26a A. J. W. v. Straalen, Rijnsb.weg 10 T. O. Tan, Schelpenkade 45 J. W. Teunissen, hulp in de huish., Thorbeckestraat 46 O. Tjee, Rijnsb.weg 77b W. L. C. Veer, scheikundige, J. de Wittstraat 16 F. Velthuizen Weil, J. v. Goyenkade 2 W. Veringa, instr.maker, Heerensteeg 21a D. Visser en fam, timmerman, Balistraat 66 K. A. Visser, geleidster, de Sitter laan 72 H. L. F. Vissers, J. v. Houtkade 30a F. H. M. M. v. Vorst, Boisotkade 3 C. J. de Vries, dienstbode, H. de Groot straat 24 W. Walther Boer, Plantsoen 93 H. R. Wegerif, Rapenburg 103 W. W, Wessel, Rapenburg 4 H. F. Wiebols, Witte singel 85 J. Wiersma, Kloksteeg 14 C. Willems en fam., wegenbouwer, P. Krugerstraat 21 E. M. Wintgens, Rapenburg 47 J. Kramers-de Wit, Pasteurstraat 38a W. M. v. d. Zon, dienst bode, Rijnsb.weg 141 Th. M. Zwetsloot, dienstbode, J. de Wittstraat 48. WAAR BLIJVEN DE ANDEREN? Aan alle oud-patiënten van Dekkerswald. Eenige weken geleden richtten wij ons reeds tot u, om bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan van Dekkerswald uw mild dadigheid op te wekken, teneinde een pas sende jubileumgave namens de oud-pa tiënten aan te bieden. Wij hadden ons voorgesteld, de jubilee- rende inrichting met een projectie-appa raat te verrijken, dat tot ontwikkeling en ontspanning van alle thans en later ver pleegden aangewend en gebruikt kan wor den. Wij zijn echter nog lang niet aan het bedrag, dat wij hadden begroot, maar met uw medewerking zullen wij er zeker ko men. Stelt u nu niet langer uit, want het is de laatste week. Denkt u zich nog eens een oogenblik in de lange dagen en weken, dat ge eenzaam cn zonder eenige verpoozing op uw thans herkregen gezondheid wachtte. Hoe zwaar js u dien tijd gevallen. Helpt u nu hem die thans verpleegd worden dien tijd veraangenamen door ons comité in staat te stellen nog deze week de benoodigde gelden bijeen te brengen voor het projectie-apparaat. Gij kent het klassieke voorbeeld der on dankbaarheid uit het Evangelie, waar er slechts één van de tien genezen melaat- schen terugkwam om den Heer te bedan ken. Is er van ieder tien genezenen van Dekkerswald wel één geweest, die door een daadwerkelijke gift zijn dankbaarheid getoond heeft? Zoo niet, trekt u dan zelf de conclusie. Zoo ja, waar blijven de negen anderen? Waar blijft gft? Het gironummer van den rector is: 269197 Adres: Fr. Verbunt, Dekkerswald. Groes- beek. Namens het comité der oud-verpleegden, Th. W. KLEPPER, Pr. Leiden, 11 October 1938. Op de eerste plaats een woord van dank voor de plaatsruimte in uw veelgelezen blad. Hoera! Geen mobilisatie, geen oorlog! Maar nu zijn de Leidsche wollen dekens niet meer noodig voor oorlogsdoeleinden. Maar wri, nu de winter aankomt, voor on ze kinderen? Een stadgenoot loopt bijna iederen dag langs de Doezastraat en ziet daar in de Hoogere Burgerschool zoo'n hoop wollen dekens liggen. Kunnen deze dekens nu misschien worden verdeeld onder dè. arme gezinnen om hun kinderen er nu 'ns lekkertjes onder te stoppen. Wat zou dat iets heerlijks zijn. Ik zie gaarne mijn ver zoek in overweging genomen bij B. en W. of een of andere rijksinstelling. Een stadgenoot. Binnenland KOL. LINDBERGH VAN WAALHAVEN VERTROKKEN. Vanmorgen om vijf minuten voor elf is weer van Waalhaven vertrokken kblonel Charles Lindbergh, die gistermiddag met zijn vrouw op het vliegveld met zijn privé- toestel was neergestreken. Ofschoon hij volstrekt weigerde eenige mededeeling te verstrekken, zijn er aan zekerheid grenzende vermoedens, die er op wijzen, dat Lindbergh koers zette naar het vliegveld Tempelhof te Berlijn, daar de vlieger zal deelnemen aan de jaarlijksche bijeenkomst van de Lilienthal-Gesellschaft. Kolonel Lindbergh arriveerde vanmorgen LEIDEN. Geboren: Elisabeth d. van J. G. Ar- bcuw en E. Delfos Rudolf Hugo z. van C. v. d. Bijl en H. Remmelenkamp Cor nelia Louise, d. van C. F. Wisse en L. Saint- fliet Johanna Maria, d van P. Rontel- tap en C. Overschie Ibeltje, d, van J. de Graaf en C. van Oosten Johannes Ar- noldus, z. van N. C. de Haas en S. Rijsdam Johanna Antonia d van H. Pierhagen en C. W. de Leeuw Job z. van A. v. d. Luit en P. Crispijn Jan z. van J. van Iterson en E. Singerling Maria d. van J. Molnar en E. G. Vogels Hendrika Johan na, d. van N. Bavelaar en J. Heyink Huberdina, d. van P. v. d. Meer en M. S. v. Maanen Johanna, d. van H. v. Klaveren en J. ten Harmsen Bastina, d. van M. v. d. Plas en J. v. Beelen Johanna Maria Clasina d. van M. Korsuize en D. W. v. d. Wetering Jacobus Wilhelm Maria z. van S. W. Sebel en Chr. H. Döll George, z van A. Rijneveld en J. Houtman Cor nells Johannes, z. van C. P. Vliet Vlieland en M. C. A. Verhoeven. Getrouwd: W. B. Devilee, jm, en J. M. v. Dijk jd J. P. Jansen, jm en J. J. Wiekhart, jd J. Leppers, jm en M. Nieu- wenburg, jd. Overleden: J. A. Hermans, hsvr. van: B. H. J. v. Linden, 66 jaar J. de Jonge, M., 57 jaar. RECTIFICATIE Huwelijksaangiften op Zaterdag 8 Oct. J. J. v. Loef, jm. 23 jaar en J. L. de Jonge, jd. 22 jaar D. J. J. Verhoeven, jm. 28 jaar en A. E. v. d. Pot, jd. 19 jaar J. M. Wakka, jm. 21 jaar en S. A. de Graaf, jd 22 jaar H. v. Meurs, jm, en H. Klein, Wed. ongeveer kwart vóór tien per taxi op het vliegveld, komende uit Rotterdam, waar hij in hotel Atlanta had gelogeerd en reed regelrecht naar den hangar, waar de machine ondergebracht was. Hier stapte hij eerst uit en begaf hij zich onmiddellijk naar zijn machine, die hij aan een uiterst gron dige inspectie onderwierp. Mevrouw Lind bergh hield haar man gezelschap. De hangardeur ging dicht en niemand was in de gelegenheid eenige woorden met den vlieger te wisselen. Eerst even voor elf uur gingen de deuren open; het vliegtuigje werd in het veld gereden en de heer en mevrouw Lindbergh liepen er naast. On middellijk stapten zij in. Mevrouw Lindbergh xegde de bloemen naast zich neer, welke de heer Tolk, haven meester te Rotterdam, haar had aangebo den. Voorzichtig vlieger als Lindbergh is, liet hij den motor overvloedig proefdraaien, eer hij het veld optaxiede. Een korte arm beweging was zijn afscheidsgroet. Snel was het vliegtuig van den grond en verdween het na een rondje om het vliegveld in Zuid oostelijke richting. OPLICHTER AANGEHOUDEN Op 1 October werden de filialen van de firma Paul Kaiser aan de Vaillantlaan, Fahrenheitstraat en Weimarstraat te 's-Gra- venhage, ougebeld door „iemand" van de hoofdbdekhouding met de mededeeling, dat de filiaalhoudster haar kasgeld moest af geven, wanneer dit werd opgevraagd. De man kreeg aan de Vaillantlaan en aan de Fahrenheitstraat 70.mee. De filiaalhoudster van de Vaillantlaan had in middels het hoofdkantoor opgebeld om te informeeren of er inderdaad een dergelijke order was gegeven. Het bleek echter, dat men daar niets wist. Onmiddellijk werden alle filialen in de stad gewaarschuwd en juist op het oogenblik, dat men het filiaal in de Weimarstraat belde, was de man in den winkel om het kasgeld ook daar mee te nemen. Toen hij de juffrouw door de telefoon hoorde spreken met de hoofd boekhouding, kreeg hij argwaan en ver dween oogenblikkelijk. De politie begon haar onderzoek onder het vroeger personeel en kreeg verschillen de foto's van oud-geëmployeerden in han den. De filiaalhoudsters herkenden een portret als dat van den man, die in het fili aal geld had meegekregen en die aan de Vaillantlaan zelfs onder een soort kwitan tie een valsche handteekening had gezet. Hij bleek te zijn een 21-jarige kantoor bediende, die vroeger in dienst van de fir ma Paul Kaiser was geweest. Hij werd met de filiaalhoudsters geconfronteerd en zij herkenden hem pertinent. De man blijft evenwel ontkennen en is door de politie ingesloten. HET DOODELIJK SCHIETONGEVAL IN DE CHASSE-KAZERNE TE BREDA. Voor den Krijgsraad te Breda is heden behandeld de zaak tegen den 26-jarigen J. W. de Gr., afkomstig uit Rotterdam, reserve-tweede-luitenant van het zesde re giment infanterie te Breda, die zich te ver antwoorden had wegens het feit, dat het aan zijn schuld te wijten is, dat de dienst plichtige soldaat H. W. van Dongen op 23 Juni j.l. te Breda door een schot uit een geladen dienstpistool zoodanig in het hoofd is getroffen, dat deze korten tijd daarna overleed. Op 23 Juni heeft de reserve-lui tenant aan den soldaat van der Gouw over gegeven een dienstpistool, teneinde het schoon te laten maken, terwijl hij wist, dat de soldaat niet de noodige kennis en erva ring bezat om met een dergelijk vuurwapen om te gaan, terwijl hij zich van te voren niet heeft overtuigd of het wapen al dan niet geladen was. Toen van der Gouw op de kamer kwam, heeft hij het pistool op een krib belegd. De soldaat van Hout zag het wapen liggen en nam het vervolgens in handen. Plotseling ging het af en de soldaat van Dongen werd door een kogel getroffen en overleed spoedig aan de ge volgen van de verwondingen. De beklaagde voerde niets te zijner ver dediging aan, doch sprak zijn leedwezen uit over het feit, dat door zijn daad de sol daat van Dongen is overleden. Hij betuigde ook zijn deelnemfng met de droefheid van de ouders van den soldaat. De auditeur-militair mr. J. S. L. Aghina, hierna requisitoir nemend, achtte den schuld van den beklaagde bewezen en eischte tegen hem een voorwaardelijke hechtenisstraf van één maand met een proeftijd van twee jaar. De verdediging werd gevoerd door mr. Sassen uit Den Bosch, die er op wees, dat tusschen de daad van beklaagde, namelijk het overreiken van het geladen pistool aan den soldaat van der Gouw en het uiteinde lijk gevolg, namelijk den dood van den soldaat van Dongen, is gekomen de niet te voorziene daad van den soldaat van Hout, zoodat de keten van causaliteit tus schen de daad van den beklaagde en den door van het slachtoffer is verbroken. Hierdoor kan men den dood van het slachtoffer dan ook niet meer wijten aan den schuld van den beklaagde. De directe oorzaak van den dood van den soldaat van Dongen moet geweten worden aan de roe- kelooze daad van den soldaat van Hout, die met het vuurwapen is gaan spelen, we tende, dat een pistool een gevaarlijk wapen is. Spreker concludeerde dan ook tot vrij spraak. De krijgsraad zal over veertien dagen uit spraak doen. Buitenland EEN HEELE STAD WORDT AFGEBRAND In den strijd tegen de builenpest. SANTIAGO, 11 Oct. A. N. P.). De Bo- liviaansche stad Choreti zal volkomen wor den afgebrand, alleen om de builenpest te bestrijden, welke deze plaats onbewoon baar heeft gemaakt. 8 K.M. meer naar het Zuiden zal een nieuwe stad worden ge bouwd. 100.000 werklieden zullen nieuwe hygiënische woningen bouwen. VROEGE SNEEUW IN DE ALPEN. MONTREUX, 11 Oct. (A. N. P.). Het heeft de laatste dagen tot op 2000 meter gesneeuwd. De sneeuw ligt vrij hoog. De temperatuur is iets gestegen. LEIDEN, 10 Oct. Groentenveiling. Per 100 kg.: wittekool 2.10, roodekool 1.10 —3.80, savoyekool 3.203.50, groenekool 1.503.40, boerenkool 1.502.00, prei 1.502.80, kroten 1.803.20, kroten ge kookt 46, uien 1.202.80, peen 1.80 3.40, spruiten 29, aardappelen/ 2.30 2.40, sla 35, druiven 1832, snijboo- nen 321, stokboonen 520, pronkboo- i.en 35, stamboonen 325, postelein S 27, spinazie 115, tomaten A 4.00 —9.60, idem B 4.00—9.80, idem C 4.00— 7.80, idem CC 4.006.20, per 100 stuks: andijvie 0.301.30, komkommers 1.00 4.30, bloemkool 1.505.60, meloenen 514, salade 0.404.50, perziken 2.10 12.50e, knolselderie 13, per 100 bos: kroten 0.501.30, pieterselie 3070 cent, radijs 40 cent, selderie 0.301.10, bleek- selderie 39 cent, peen 1.504.60. 11 Oct. Vette Varkens. Totaal aanvoer 155 stuks waarvan 150 zwaar 53, 54, 55 en 56 cent per kg. levend gewicht, en 5 licht. Plandel sleepend, afloop minder. ROTTERDAM, 11 Oct. Vee. Aanvoer: 4688 tottaai, 167 paarden, 18 veulens, 1450 magere runderen, 839 vette runderen, 30 vette kalveren, 634 graskalveren, 877 nuchtere kalveren, 517 schapen en lamme ren, 5 varkens, 151 bokken of geiten. Prij zen per kg.: vette koeien 71, 60 en 4050 cent, vette ossen 69, 57 en 4151 cent, stieren 62, 55 en 50 cent, vette kalveren 1.08 98 en 6070 cent, schapen 43, 35 en 28 cent, lammeren 50, 45 en 40 cent, gras kalveren 52 en 42 cent, nuchtere kalveren 46, 41 en 36 cent, slachtpaarden 51, 46 en 36 cent. Prijzen per stuk: Schapen 24 2016, lammeren 161310, nuchtere siachtkalveren 13—9—7, nuchtere fokkal- veren 252118, slachtpaarden 215 175110, werkpaarden 330240180, h'tten 210—195—100, stieren 205—210— '55. kalfkoeien 280220150, melkkoeien 275220160, varekoeien 200160 140, Vaarzen 190170150; pinken 155 —125100. graskalveren 554530, bok ken en geiten 13105. ROTTERDAM, 10 Oct. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd totaal 2212 dieren, w. o. 16 nuchtere kalveren, 800 varkens, 630 vette runderen, 225 vette kal veren, 537 schapen of lammeren, 4 bok ken of geiten. Prijzen per kg. Ie, 2e en 3e kwaliteit: vette koeien 74, 63 en 4353 cent; vette ossen 72 60 en 4454 cent; vette kalveren 1 08, 98 en 7080 cent, varkens (levend gewicht) 55 54 en 53 cent, schapen 46, 36 en 30 cent, lammeren 51 46 en 41 cent. Prijzen per stuk van mager vee: scha pen f 252117. lammeren 171411. 's HERTOGENBOSCH, 11 Oct. Boter. Aanvoer 10.875 kg. Prijzen: hoogste f 1.50, laagste f 1.46 en middel 1.48 per kg. BODEGRAVEN, 11 Oct. Kaas. Aanvoer: 286 partijen Goudsche kaas, alle met rijks- merk, totaal 12.827 stuks, wegende 115.830 kg. Prijs met rijksmerk 2728, idem 2e soort 2426, zwaardere tot 29.Han del matig. HAZERSWOUDE, 10 Oct. Eierenveiling. Aanvoer 3147 stuks. Prijzen: kipoeneieren 4.955.35 en eendeneieren 3.103.25 per 100 stuks, kippen 5075 cent per stuk. Ver. v. Wilathesianen JAARFEEST o.a. optreden van JOHN LYONS AND HIS BAND. 15 Oct. - Stadsgehoorzaal Intr. f 0.75 bij L. P. K. Koorst. 17

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 3