Een doolhof van wegen nabij Leiden f v STADS NIEUWS AGENDA DINSDAG 11 OCTOBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Waar twee snelverkeersbanen te zamen komen Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.50 per kwartaaL Bij onze agenten 20 cent per week; 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geUL Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 80 cent per regeL Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 60 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? TOENEMENDE BEWOLKING De Bilt seint: Verwachting: Aanvankelijk matige Wes- telyijke tot Zuid-Westelijke wind, later krimpend en toenemend, aanvankelijk licht tot half bewolkt, droog weer, later toene mende bewolking en toenemende kans op regen, koude nacht, later zachter. Hoogste barometerst.: 766.8 te Rochefort. Laagste barometerst.: 742.4 te Nordoeyan De depressie in het Noorden blijft regel matig aanvullen. Een gebied van hoogen luchtdruk boven Groenland breidt zich over IJsland uit, tengevolge waarvan het stationnaire gebied van lagen luchtdruk in het Noord-Westen zich in zijn geheel naar het Oosten verplaatst. Het gebied van hoogen luchtdruk in het Zuid-Westen op den Oceaan strekt zich thans over hett Ka naal en over West-Frankrijk uit. Een se cundaire van de depressie over de Noor- sche Zee ligt nog boven de Botnische Golf. Over de Britsche Eilanden en het Weste lijk deel van Centraal-Europa bewegen zicht luchtmassa's van polairen oorsprong. In Schotland vielen gisteren nog zware buien en is het weer hedenmorgen nog buiig. Een vlak minimum, dat gisteren over Frankrijk trok, veroorzaakte daar veel regen. Op den Oceaan ligt hedenmor gen op 54 graden N.B. en 38 graden W.L. een diepe depressie, welke zich naar het Noord-Oosten of Oost-Noord-Oosten schijnt te zullen bewegen en binnen niet te langen tijd het weer hier zal gaan beïnvloeden. In het verre Noord-Oosten is de lucht be trokken en valt regen, de temperatuur is er minder hoog. In de Poolzee blijft het steeds zeer warm. De Alpenstations mel den nog hooge temperaturen, Saentis plus drie graden Celsius. Het is te verwachten dat het weer in onze omgeving weinig be wolkt zal zijn en de nacht helder en koud. Later zal de bewolking gaan toenemen en ook de kans op zachter weer met tijdelijk regen neemt wederom toe. LUCHTTEMPERATUUR. 14.— gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Dinsdagnamiddag 5.47 uur tot Woensdagmorgen 5.47 uur. HOOG WATER Te Katwijk aan Zee op Woensdag 12 Oct. voorm. 4.00 en nam. 4.24 uur. Maan op 18.09 Uur Dinsdagavond. Maan onder 9.39 uur Woensdagmorgen. DE ORGANISATIE VAN DE RIJKSPOLITIE Een territoriale taak ver deel ing tusschen Marechaussee en Rijksveldwacht? Gedurende de laatste dagen trekt het de aandacht, dat aan verschillende grenspos ten aan de Brabantsch-Belgische grens de grens-controle ten zeerste is verscherpt. Niet alleen het binnenkomende, doch ook het uitgaande verkeer wordt door de Kon. Marechausee nauwkeurig gecontroleerd en geregistreerd, terwijl verschillende met de grensbewaking belaste autoriteiten de con trole telkenmale inspecteeren. De scherpe controle gaat dag en nacht door en in verband daarmede zijn verschil lende grensbrigades ten zeerste versterkt met personeel van verder in het binnen land gelegen brigaden. Naar wij van doorgaans welingerichte zijde vernemen betreft het hier een proef neming in verband met plannen der regee ring tot een scherp gescheiden dislocatie van marechaussee en rijksveldwacht, door welke dislocatie tevens de taak van het Wapen der Koninklijke Marechaussee in- ^.ijpend zou worden gewijzigd. Ket voornemen zou n.l. zijn de mare- Onder langs en boven over Indien op bovenstaande teekening niet eenige richting-wijzers stonden aangege ven, zou men zich afvragen: zijn dit de inwendige gehoororganen of is het een schets van de pijpen in een konijnenhol! Deze wirwar van lijnen en cirkels is echter niets anders dan de aansluiting van den Rijksweg naar Ypenburg met den Rijksweg naar Amsterdam. Zooals eertijds reeds uitvoerig be schreven, komen er twee auto-snelbanen, de eene (welke nu gereed is) bewesten Leiden, de andere (waarmede nabij Ypen burg een begin is gemaakt) beoosten Leiden. Tusschen beide Rijkswegen komt een verbindingsweg, waarvan wij Zaterdag het beginpunt publiceerden, gelegen in den Oostvlietpolder onder Zoeterwoude. Deze Rijksweg het is reeds vroeger meegedeeld doch voor goed begrip van bovenstaande schets kan eenige geheu- genopfrissching niet overbodig zijn kruist de Vliet nabij „Allemansgeest" en vervolgens den Haag weg, het Galgewater en de Hooge Morschweg op één groote viaduct en gaat daarna linea recta naar de plaats, waar de bestaande Rijks weg, uit Amsterdam komend, afbuigt om over het Haagsche Schouw naar den Haag te loopen. chaussee in de toekomst alleen in de grens streken dienst te laten doen en wel ten Z. van de spoorlijn Bergen op Zoom, Roosen daal, Breda, Tilburg, Den Bosch, Eindho ven, Venlo en ten O. van de spoorlijn Venlo Nijmegen, Zutphen, Deventer, Zwolle, Assen, Groningen. Ten N. en ten W. van deze spoorlijnen wordt de dienst, thans door de marechaus see verricht, dan overgenomen door de Rijksveldwacht, die een nog meer millitair karakter zal krijgen en in de vrijkomende marechaussee-kazernes zal worden gehuis vest. In het Zuiden en Oosten der lands zullen, wanneer deze plannen doorgaan versohil- lende nieuwe marechaussee-brigades wor den opgericht, waarvan de kosten thans nader onder het oog worden gezien. De scherpe grensbewaking van het oogen- blik is bedoeld als een proefneming om na te gaan, hoe sterk bij een intensieve grens controle de brigades moeten zijn. Tevens vernemen wij echter, dat thans tijdens de proefneming, reeds eenige burgemeesters uit wier gemeenten tijdelijk marechaussee zijn vertrokken voor de bo venbedoelde versterking der grensbrigades, requesten aan de regeering hebben gezon den de plannen niet tot uitvoering te bren gen, aangezien zij ook in de toekomst een marechaussee-brigade prefereeren boven ryksveld wacht. „N.R.Crt". Op dat punt, het trefpunt dus van den Rijksweg en den Lagen Morschweg, mondt de dwars-autobaan uit. De moeilijkheid, twee auto-snelbanen en eenige dwarswegen met elkaar in ver binding te brengen, is ingenieus opgelost door 't ontwerpen van 'n verkeersplateau, een ronde hoogvlakte welke eenigszins denken doet aan een draaischijf, gelijk die bij locomotieven-loodsen in gebruik is. Een wagen, uit Amsterdam komend, (op de teekening bovenaan) rijdt het pla teau op, gaat rechts af, kan eerstens af dalen naar den Haag, doch óók rondrijden en naar Ypenburg (Rotterdam) afzwen ken, of de cirkel bijna geheel afleggen en den weg naar Leiden 'nemen. Vanuit Leiden zijn twee toegangswe gen gedacht. Vooreerst een doortrekking van de Wassenaarscheweg (uitmondend op den Rijnsburg er weg nabij „Posthof"). Ten tweede de Lagë Morschweg, welke grootendeels zal worden omgelegd. Dit wat het snelverkeer betreft.' Het langzaam verkeer beweegt zich langs de z.g. „ventwegen", welke gear ceerd staan aangegeven ter weerszijden van den Rijksweg Haagsche Schouw Oegstgeest, doch dat eveneens te ver wachten is langs de verbindingswegen met de stad Leiden. Al deze wegen voor langzaam verkeer (alsook de trambaan en de fietspaden) gaan niet het verhoogde plateau op, doch blijven „gelijkvloers" en worden MAATSCHAPPIJ VOOR TOONKUNST. De Mij voor Toonkunst geeft Dinsdag 18 October a.s. haar eerste Buitengewoon Con cert van dit seizoen in de Kleine Zaal der Stadsgehoorzaal. Dit concert heeft ten doel, het Leidsche publiek de gelegenheid te bieden tot nadere kennismaking met het werk van den componist Henk Badings, die in enkele jaren tijds in binnen- en buiten land een groote reputatie verwierf, doch van wien te Leiden nog zoo goed als niets werd gespeeld. Ollif Folge Fonden (viool), Annie Woud (zang), Johan de Nobel (cello) en Felix de Nobel (piano) zullen op dit concert ten gehoore brengen een Trio voor piano, viool en cello, een Sonate voor viool en piano, een Sonate voor violoncel en piano en een aantal liederen, alle van bovengenoemden componist. Tot slot van het concert zal het Trio worden herhaald. Gistermiddag is de 7-jarige C. S., wonen de le Binnenvestgracht op de 2e Binnen vestgracht van een hek gevallen. Met een hoofdwonde werd hij naar het Acad. Zie kenhuis vervoerd. door de snelverkeerswegen op viaducten overschreden. Voor het sterke verkeer den Haag Leiden vice-versa is bovendien een bi- zondere op- en afrit gemaakt naar het Haagsche Schouw, zoodat het Leidsche verkeer, dat naar den Haag gaat, de drukte op het plateau mijdt en aan weers zijden gelijkvloers passeert. Eenige toelichting verdient nog de af takking van den omgelegden Lagen Morschweg, onder aan de teekening. Deze weg zet zich voort naar het Gal gewater, dat overbrugd wordt, en ver volgt zijn loop door den Boschhuizer pol der naar den Provincialen weg, waar over wij eenige maanden geleden hebben geschreven. Deze Provinciale weg leidt van Voorburg via Leidschendam, Voor schoten, langs de trambaan naar de Lam- mebrug en volgt daarna den Kanaalweg tot den Hooge Rijndijk. Vanaf de Lammebrug komt een ver bindingsweg, eveneens evenwijdig met de trambaan, naar den Lammenschansweg en de De Sitterlaan. Wanneer deze werken uitgevoerd zijn, zal het aanschijn der aarde rond Leiden ingrijpend veranderd zijn, zóó ingrijpend, dat alle bestaande kaarten verouderd worden en wij ons de vroegere toestand niet meer kunnen indenken. Voor de stad Leiden, welke ten opzich te van de twee belangrijkste wegen des lands zeer gunstig is gelegen, is de mo gelijkheid van een aanmerkelijke indus- trieele ontwikkeling niet uitgesloten. OPENBARE LES MR. D. GOEDHUIS. Mr. D. Goedhuis, toegelaten als privaat docent in het luchtrecht aan de Rijksuni versiteit alhier, zal zijn colleges aanvan gen met het houden van een openbare les op Woensdag 19 October a.s. des na middags te 4.15 uur in het Klein Audito- riu mvan het Academiegebouw. LUCHTWACHT-OEFENING. Zaterdagmiddag tusschen 2 en 5 uur zal over West-Nederland een „luchtwacht-oefe- ning" worden gehouden. Aan deze oefening neemt ook deel de Luchtwachtpost Leiden, samengesteld uit den Vrijw. Landstorm. Dergelijke luchtwachtposten hebben tot taak vliegtuigen te signaleeren en de hoofd- luchtwachtbureaux daarvan in kennis te stellen. Via den zender Radio-Schevenin- gen worden de binnengekomen gegevens aan de „bedreigde gebieden" medegedeeld. Vliegtuigen in verschillende groepen zullen dus Zaterdagmiddag over dit ge deelte des lands kruisen, die, hoe vredelie vend ook van innerlijk en uiterlijk, toch als „vijandig" door onze Leidsche lucht wachtpost zullen worden doorgegeven. LEIDEN. Dinsdag. Vergadering „dr. Schaepman", in Den Burcht, Jacobazaal te 8.15 u. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dags ttot en met V r ij d a g 14 Oct. a.s. waargenomen door de apotheken: J. E. M. ten Dijk, Haven 18, tel. 85 en A. J. Donk Doezastraat 31, tel. 1313. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek Wilhelminapark 8, tel. 274. AANBESTEDING BOUW OPENBARE SCHOOL. Niet minder dan 72 inschrijvingen. Op het bureau van Gemeentewerken werd hedenmorgen door den adj. direc teur van dezen dienst, ir. v. d. Berg, na mens B. en W. aanbesteed: het bouwen van een openbare lagere school aan de Kernstraat. Er waren niet minder dan 72 biljetten ingeleverd, waarop als volgt was inge schreven: A. Langeveld 58.888 Fa. van Duin en Vink, Noordwijk 52.800 K. Imthorn, Hoorn 50.000 A. Sernee Jr., Laren 49.798 J. van Boxtel, Vught 49.500 W. F. Marcelis 49.488 R. Fokkens, Arnhem 48.634 N. N. 48.400 N.V. Wormerveersche Ann. Mij. 48.200 Fa. Kuipers, Surhuisterveen 47.980 H. J. Klein Haneveld, Vorden 47.800 Fa. Hensma en Schapen, Wierden 47.500 H. Groen, Amersfoort 47.334 Gebr. Timmerman, Wierden 47.000 I. T. H. Cornet 46.944 J. H. v. d. Linden, Hilversum 46.900 A. Driessen, Dreumel 46.700 Fa. L. Lelieveld, Lichtenvoorde 46.600 H. C. Heemskerk en B. Oudshoorn 46.430 J. Bontenbal, Zevenhuizen 46.284 L. P. v. d. Geer en A. Th. Stuif zand 46.180 G. van Eek, Zegveld 46.044 Fa. J. van Riet 45.999 Gebr. de Kok, Leeuwen-Beneden 45.995 Fa. Cobelens, Haarlem 45.950 N.V. v. d. Kemp en Zn., Silvolde 45.950 W. Bunnik, Amersfoort 45.850 J. H. ten Brake, Lichtenvoorde 45.800 H. de Vries, Haarlem 45.600 Mij. voor Betonwerken v.h. A. G. Höfte, A'dam 45.400 Gebr. J. H. en E. H. Becker, Stadskanaal 45.150 G. J. Blanken, Bussum 45.000 J .Warnaar en C., den Haag 44.900 N. Schreuder en H. van Dillen, Wassenaar n 44.800 J. de Boer, Delfzijl 44.800 Fa. Gosschalk en Co. 44.760 W. Mulder, Oegstgeest 44.600 D. Kaay en Zn. 44.500 J. de Vink, Groningen 44.500 L. F. Schotte, Zevenhuizen 44.499 T. Pels, Amsterdam 44.444 P. G. de Jong, Oegstgeest 44.300 W. van Beijeren en J. W. Snel, Alphen aan den Rijn 44.100 C. A. D. Schaap, den Haag 43.980 C. v. d. Wiel, Noordwijk 43.968 A. Voordouw, Zoeterwoude 43.870 J. J. Feijen, Heiloo 43.802 D. Adriaan, den Haag 43.800 A. J. de Later, Oegstgeest 43.800 F. Philips, Haarlem 43.765 C. Boel, Voorburg 43.700 Fa. Gesman, Oudenes en Tur kenburg, Alphen a. d. Ryn 43.700 v. d. Wal en Co. n 43.447 Fa. Gebr. A. en J. de Ouden, Oegstgeest 43.400 M. Ebben, Haarlem 43.380 U. H. Brink, Leeuwarden 42.835 J. Oost, Vriezenveen 42.800 P. Breijer, den Haag 41.900 Mij. Erica, Noordwijk 41.850 Aann. bedr. L. v. d. Hoek en Zn. den Briel ff 41.838 C. v. d. Burg, Schipluiden 41.800 Fa. J. H. Nieuwenhuizen, R'dam 41.500 Fa. Bik en Breedeveld 41.400 Ph. Meijers en Zn., Oegstgeest 41.300 W. J. Bergshoef, Alphen 41.300 Fa. Kuipers en Klopper, Schiedam 41.230 F. Keijzer, den Haag 41.200 G. C. Duyvenstein, den Haag 41.150 J. Dubbeldam, Voorburg 40.880 Gebr. Smits, Schiedam 40.799 M. en J. Stapen, Schiebroek 39.694 W. H. Kelderman, Enschede 38.930 Waar geen woonplatas is vermeld is deze Leiden. De gunning is aangehouden. KATH. CAPITULANTEN-VEREENIGING Gisteren is alhier opgericht een onder- afdeeling van de R.K. Capitulanten Ver- eeniging „St. Georgius". Het bestuur werd als volgt samenge steld: geestelijk adviseur: de zeereerw. heer pastoor S. Smits, O.F.M.; voorzitter: sergeant-cap. W. Vierveijzer; secretaris: sergeant-cap. L. G. Moraal; penningmees ter: dpi. wachtmeester J. Koning. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 211. N.V. Dakpannen- en Kleiwarenfabrieken voorheen D. van Oord en Co., Alphen a. d. Rijn, Wou- brugscheweg 10. De statuten zijn gewij zigd. 2477. Wed. H. J. Th. Hulsbosch, Sas- senheim, Hoofdstraat 216, slagerij. Uittr. E.: Wed. M. A. Hulsboschvan der Krogt, Sassenheim. Wijz. handelsn. in: J. F. A. Hulsbosch. N. E.: J. F. A. Hulsbosch, Sas senheim. Door de politie alhier is aangehouden mej. C. de V., die in haar dienstbetrekking kleedingstukken, lepeltjes enz. had ont vreemd. Na verhoor is zij op vrije voeten gesteld.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2