'AME5 RUBRIEK Herfstcostumes in nieuwe ontwerpen NAJAARSHOEDEN Ons Pafronenhoekje ONZE GOEDKOOPE PATRONEN. Patronen van in deze rubriek voorko mende genummerde modellen zijn op aan vraag te verkrijgen bij „Het Practisch Mo deblad" Postbus 36, Den Haag. Postreke ning 203203. De prijs der patronen bedraagt indien niet anders staat aangegeven, 0.58. Betaling reeds vooruit, in postzegels, per giro of per postwissel. 1 jfrt b* "A W.~/f r 1 r>I V 1 r -. A 'I H t7^ i'r i \Ajlr t Mantelcostumes staan in het middelpunt der belangstelling en geven bijzonder af- kleedende modellen weer. De ontwerpers in dienst van Mevrouw Mode hebben tot taak gekregen om hun bijzonder aandacht te besteden aan dit genre kleeding, dat zul ke groote triomfen viert. Het zijn thans niet alleen costumes, die geschikt zijn voor slanke dames, doch men heeft tevens reke ning gehouden met de eischen, die het fi guur van dames van middelbaren leeftijd stelt. Deze laatste zullen meestal rondere vor men hebben, terwijl zich om de maagstreek meermalen vetlaagjes vormen, die echter veel minder uitkomen, in dien met een goed model mantel weet te kiezen. Deze typen zullen het meest gebaat zijn met mo dellen, die niet te zeer aansluiten en ook niet te kort zijn, terwijl de rokken meer dere ruimte verkrijengen door gedeeltelijk opgestikte plooien midden voor. Slanke fi guurtjes kunnen meer getailleerde man tels en ook nauwere rokken dragen. Men hoede zich evenwel voor de keus van al te korte en nauwe rokken, zooals men deze meermalen ziet en die slechts een enkele maal vlot en elegant kleeden. Vele vrou wen realiseeren zich niet, dat zij niet al leen slank moeten zijn om bepaalde mode grillen te volgen, doch ook in dit geval over uitstekende geproportioneerde beenen moe ten beschikken! Wat ons opvalt aan de mantelpakken is, dat zij een bijzonder mooie silhouette ge ven en onderling zeer verschillend wer ken. De bontgarneeringen, die in allerlei vorm worden toegepast dragen hier onge twijfeld zeer veel toe bij. Voor de zeer slan ken zal de blousende rug voordeelig wer ken, doch voor de meer gezette typen zijn deze modellen niet geschikt. In Amerika hebben de ruimere bovendeelen zoowel aan mantels als japonnen reeds burgerrecht verkregen, maar de Amerikaansche vrouw past gaarne alle mode-nieuwtjes zoo gauw mogelijk toe en houdt van variatie in hare kleeding. Alle mantels sluiten echter om de heu pen en maken over het algemeen een echt vrouwelijken indruk, zelfs de smoking modellen, zooals recht op de weergegeven schets is aangegeven. Men is wel zeer vrij in de wijze, waarop de garneeringen van bont worden toegepast en nu eens ziet men alleen smalle randen of een pas, dan weer vormt het een plashou. Hooge aansluitende kragen vervangen aan verschillende man tels de reverskraag, hetgeen in verband met koude dagen zeer practisch genoemd kan worden. In tientallen jaren hebben wij niet zoo veel bont gezien als komende seizoenen het geval zal zijn en waar de toepassing op mantelpakken zeer sober gehouden wordt, kan men dit niet zeggen van de lange ge- kleede mantels. De garneering is inderdaad op vele nieuwe mantels zeer kwistig te noemen, en behalve zeer breede randen boven den zoom ziet men ook mouwen die geheel of gedeeltelijk van bont gemaakt zijn. Geen wonder, dat deze winter de bontwerkers de handen vol werk geeft en dat de bont industrie alle pogingen aanwendt om ook mooie imiaties te brengen, die meer bin nen het bereik van velen liggen, dan de zeer kostbare soorten. De mode is over de geheele linie groo- tendeels ontleend aan de jaren 1890 en daarop volgende tot omstreeks rond 1900. De hoeden hebben zich eveneens aan de modellen van dien tijd aangepast, zij het in gemoderniseerden zin. Vele modellen maken het noodig, dat het hooge kapsel de laag in den hals gedragen krullen ver vangt. De rol, die ongetwijfelt zeer een tonig werkt heeft dan ook vrijwel afge daan en we zien de krullen thans hoog op gebouwd. De costumes bestaande uit mantel, rok en blouse worden ditmaal zeer veel vervan gen door japonnen met een costuumman- tel in de genres dezer modellen. Deze zijn vooral zeer geschikt voor de meer gezette figuren, waarvoor een blouse niet zóó voor deelig werkt als een japon in prinsesse- vorm. De ontwerpen hierneven afgebeeld zijn inderdaad vlot en zeer afkleedend, zooals model 1, dat gedacht is van groene wollen stof met plastron en rechte kraag van In disch lam in bruine kleur. Jeugdig kleedt het ruitje met pas van bont. Bijzondere aandacht vragen de blou sende rug en mooie verdeeling der lijnen in ronden vorm. Het tweede costuum heeft slechts een zeer bescheiden bontgarneering langs kraag en buidelzakken, terwijl het volgende van De hoeden hebben zich weer gewijzigend en de herfstmodelen, van vilt of fluweel, ook geheele of ge deeltelijk van bont hebben hooge bollen, opgaande drapeeringen, en hooge strikken van lint en veeal rechte veeren op de ge- kleede hoeden ziet met struisveeren, die gracieus onder den rand hangen, terwijl op de kleinere mo- delen z.g. „kopveertjes" worden gekozen, o.a. op toques en steekjes. We zien evenals andere jaren ook thans weer vele exen- trieke hoeden, die slechts bij bepaalde gezichten pas sen en die tevens een onbe rispelijk kapsel vereischen. De kleine laken en flu- weelen kapje worden ook de seizoenen, die wij thans te gemoed gaan, gedra gen, al dan niet met ruime voile (links). Ze leen en zich echter wel speciaal voor jeugdige ge zichtjes evenals de beide modellen rechts en onder aan. Het eerste model heeft een golvende rand van vilt, terwijl de achter kant het hoofd geheel omsluit. Chique kleedt de voile, die onder de kin gestrikt is, een mode, die ook veertig jaar geleden gedragen werd. Het vilten matelotje (onderaan) wordt in evenwicht gehouden door een ribs- lint, dat in den hals gestrikt wordt. Boven aan ten slotte een hoed, die voor de vrouw op rijperen leeftijd geschikt is en ongetwij feld goed kleedt, doordat de rand iets over de ooren valt en een welvende lijn op zij geeft. DE PRACTISCHE HUISVROUW MOET WETEN DAT.... de bovenplaat van een kachel die na het bakken of braden vet geworden is, 't best met proppen krantenpapier schoon gemaakt kan worden en indien melk of meelspijzen zijn overgekookt, men zout op de bemorste plekken strooit. kurken badmatten schoongemaakt kunnen worden met zeepsop, daarna flink naspoelen met schoonwater en op een koele plaats, vlak laten drogen. Is de mat droog, dan inwrijven met lijnolie om het kraken te voorkomen. gelakte thee- of presenteerbladen met een weinig witte schoencrême moe ten worden ingewreven, nadat zij eerst met spons en zeem zijn afgenomen, daarna met een zacht flanellen doekje nawrijven. (Nadruk verboden). EEN INGESLIKTE GRAAT.... Visch wordt, ondanks het bekende feit, dat het een zeer gezond en licht verteer baar vodsel is, menigmaal gevreesd om zijn graten. Vooral bij kinderén kan het in slikken van een graat angstige oogenblik- ken geven. In de eerste plaats moeten kinderen on der het eten van visch niet praten en moet aangedrongen worden op rustig en lang zaam eten, waarbij zooveel mogelijk opge let kan worden, of zich geen graat in de visch bevindt. Heeft een kind ondanks deze voorzor gen toch het ongeluk een graat in te slik ken, dan verwijdert men deze zoo mo gelijk met de vingers. Men houdt met de linkerhand de neus vast, waardoor het kind genoodzaakt is den mond te openen en men met de rechterhand den graat ziet te pakken. Helpt dit niet, dan legt men het kind voorover met de borst over de rand van de tafel en klopt met de vlakke hand tus- schen de schouderbladen, waardoor de lucht uit de borstkast verwijderd wordt. Men kan ook probeeren een stuk oud brood te laten slikken, zonder dat hierop gekauwd wordt. Is de graat eenmaal in den maag, dan zal hij geen schade meer aan richten, want meestal zijn het slechts klei ne graatjes, die naar binnen geslikt wor den, de grootere kan men gemakkelijk uit zoeken. Knoopen reeds vier honderd jaar oud De knoop is een schepping van de Euro- peesche civilisatie. Het is vrij zeker, dat i'cch Grieken, noch Romeinen, Egyptenaren oi Babyloniërs knoopen gekend hebben. Dt vooriooper ervan was een split in het kleedingstuk, waardoor men een stof reep je haalde, dat geknoopt of gewonden werd in een dwars stukje hoorn of metaal. Zelfs in de Middeleeuwen werden nog geen knoopen gebruikt, doch naaide men bandjes aan kieedingstukken, die als slui ting dienst deden. Eerst veel later ging men over tot het aanbrengen van knoopen en knoopsgaten, waarover de geschiedenis der mode ons niets vertelt. Alleen Engelsche schrifturen uit het midden der zestiende eeuw, verha len over de uitvinding van knoopen en het is dan ook zeer waarschijnlijk, dat in dezen tijd de eerste exemplaren gemaakt zijn. Men kan een verandering constateeren in de kleeding omstreeks dezer, tijd die zeer wel n ogelijk aan het gebruik van knoopen toe tr schrijven is. De eerste knoopen bestonden uit stof, die tezamen genaaid werd, daarna kwam men op de gedachte, houten vormen te maken en met stof te overtrekken, terwijl de metalen knoopen eerst van omstreeks 1680 dateeren. Een bewijs van de groote cultureele en economische beteefcenis van het ontstaan van een schijnbaar onbeduidend ding als een knoop, die echter toch zulke groote diensten bewijst, heeft men in Praag, n.l. een knoopmuseum. Men vindt hier een wetenschappelijk en technisch overzicht van de ontwikkeling van alle soorten knoopen in de verschillen de landen. Thans neeft dt vervaardiging van knoo pen een grooten omvang verkregen en is een zeer belangrijke industrie in alle lan den geworden, welke aan tienduizenden werk biedt. De groote verscheidenheid van ruw ma teriaal, die voor het fabriceeren der meest verschillende knoopen noodig is, wordt in nagenoeg geen anderen tax van industrie vereischt. Uit alle werelddeelen worden de benoodigde metalen, edel- en halfedelstee- nen en plantaardige producten aangevoerd. Dieren, die, in het water of op het land leven geven eveneens waardevolle stoffen en tenslotte is de chemische industrie on vermoeid bezig, om tallooze kunstmate rialen samen te stellen in een schier on eindige kleurenreeks De eischen der tegenwoordige mode heb ben zeker niet weinig bijgedragen tot een giooten vooruitgang in deze industrie, want wellicht is er nimmer een tijd geweest, dat men zooveel knoopen als garneering van kledingstukken gebruikte. Knoopen in de meest verschillenden vorm en kleur, waar onder zelfs mooie en decoratieve soorten en juweeltjes van sierkunst te vinden zijn. stof met ingeweven streepje is gemaakt en een plastron heeft van glanzend zwart ko nijnenvel, glad geschoren. Rechts een visite-costume van zwarte wollen stof waarvan de mantel in smoking model is en desgewenscht met vos of mar ter gedragen kan worden. MEISJESJURKEN. Twee-in-een-patroon 2588. Prijs 0.30 en 0.05 voor adm.- en verzendkosten. Aardige meisjesjurken, van Shetland- wol of bedrukt katoen, met bijbehoorend broekje. De ruimte wordt onder de schou ders ingehaald, terwijl de schouderpas er over gestikt wordt. Afwerking met zig-zag band; sluiting op den rug. Het kleine jurkje heeft een piqué-kraag je en garneering met knoopies. Patronen voor meisjes van 46 en 68 jaar en voor kleintjes van 24 jaar met bijpsasend broekje. MIDDAGJAPON. Succespatroon 2809. Prijs 30 cent. Deze gebloemde japon, die uiterst een voudig van uitvoering is kan met een lan ge rok en enkele wijzigingen ook als avondjapon gedragen worden. Men zal b.v. soepele zijde kiezen en de ruimte aan de blousepanden verdeelen over uitnaadjes, die aan den bovenkant gestikt worden (kleine schets rechts). De linker japon is van fluweel gedacht en heeft aan beide zij kanten clipsen van strass, waarvan ook de smalle ceintuur is. Ben. stof: 3 el van 1.30 of 4 el van 0.90 M. Patronen in de maten 44, 46, 48, 50. BON VOOR GOEDKOOPE PATRONEN. Op te zenden aan „Het Practisch Mode blad". Postbus 36, Den Haag, giro 203203. NAAM STRAAT PLAATS Patroon NoMaat Hierbij ingesloten aan postzegels. Indien u tevens het laatste nummer van „Het Practisch Modeblad" wenscht te ont vangen gelieve u 10 cent extra in te slui ten. (Postzegels liefst van iy2, 3, 5, 10 of 12y, cent, Joch niet van 6 cent).

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 12