MAANDAG 10 OCTOBER 1938 BINNENLAND MARIA, STERKE DER ZEE. GROOTSCHE PLECHTIGHEDEN TE ROTTERDAM. Zondagavond omstreeks zeven uur ar riveerde te Rotterdam, bij de ponton van de Spido aan het Willemspieln, het gepa- voiseerde jacht, waarop het Mariabeeld van Maastricht naar de Maasstad is over gebracht. De beeltenis van Maria „Sterre der zee", is een getrouwe afbeelding van het eeuwenoude Maastrichtsche beeld en zal een plaats vinden in de kapel van het R. K. Zeemanshuis te Rotterdam, waar het gisteravond werd geïnstalleerd. Het beeld werd, zooals gemeld, Vrij dagavond door den bisschop van Roer mond, mgr. dr. G. Lemmens, tijdens een pontificaal Lof in de basiliek van O. L. Vrouw te Maastricht gezegend en vervol gens naar het schip overgebracht, waarna het jacht de „Lucretia 3" van den heer F. Wijers uit Amsterdam de reis naar Rot terdam aanving, waar het Zondagavond is aangekomen. Aan boord bevonden zich o.m. de Rot- terdamsche havenaalmoezenier, pater A. van Rixtel, de hoofdaalmoezenier van het apostolaat der zee, kapelaan Fr. van de Vliet, kapelaan Jos Habets van de basi liek van O. L. Vr. te Maastricht, directeur van de broederschap O. L. Vrouw, Sterre der zee; het oud-kamerlid Ch. van der Bilt, voorzitter en vertegenwoordiger van het federatiebestuur van het Apostolaat der Zee; de penningmeester ir. Wijers, en het bestuurslid Heerkens Thijssen, terwijl in Dordrecht zich nog aan boord begaven de heeren A. Kuijpers, vice-voorzitter van de afd. Rotterdam, pastoor J. C. de Moei, havenaalmoezenier van IJmuiden en pa ter Laurianus, O. Cap., oud-havenaalmoe zenier te Rotterdam. Na de aankomst werd het beeld, door vier zeelieden in uniform van het schip gedragen en door twee dubbele rijen van graalmeisjes, -leidsters, verkenners en zeeverkenners welpen, leden van de Jonge Wacht en St. Jansknapen, allen voorzien van bloemen en vlaggen, fakkels en brandende lampions, naar de kapel van het R. K. Zeemanshuis op het Willemsplein gebracht. Hier werd het beeld solemneel geïnstal leerd door den Bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, die bij de plechtigheid in de kapel geassisteerd werd door den deken van Rotterdam, kanunnik J. W. van Heeswijk en kapelaan Fr. van de Vliet. Naast vele kerkelijke en andere autoritei ten was bij deze plechtigheid ook tegen woordig de oud-minister van defensie dr. L. Deckers. Met het gebruikelijk ritueel, werd het plechtig voornemen hernieuwd, waarna de opname plaats had van de eer ste zeelieden in het zeevaardersgilde van de „Sterre der zee". Na het zingen van het „Tantum ergo" en de zegen met het allerheiligste wer den de plechtigheden in de kapel beëin digd en begaven de aanwezigen zich naar de groote zaal, waar de familiekring van het Apostolaat in tegenwoordigheid van mgr. Huibers en de andere aanwezigen aan de zeelieden van de verschillende nationaliteiten een feestmaal aanbood. R.K. VREDESBOND TE DEN BOSCH Prof. mr. Aalberse en mr. Frans van Cauwelaert voeren het woord Te Den Bosch werd in het Casino Vrijdag avond een vergadering belegd waar oud minister prof. mr. Aalberse en mr. F. van Cauwelaert, oud-burgemeester van Antwer pen het woord voerden over huidige we reldproblemen. De vergadering werd ten deele bijgewoond door mgr. A. F. Diepen, bisschop van 's-Hertogenbosch vergezeld van den vicaris-generaal van 't bisdom mgr. Hendrikx. Voorts waren o.m. aanwezig mr. F. J. van Lanschot, burgemeester van 's-Hertogenbosch, mr. W. van Lanschot, lid van de eerste Kamer, mr. F. Teulings, lid van de Tweede Kamer, de garnizoenscom mandant overste Van der Bijl, de Belgische consul Dony en andere autoriteiten. De vergadering stond onder leiding van den voorzitter der Bossche afdeeling mr. N. van den Heuvel. Prof. mr. Aalberse voerde het eerst het woord over den volkenbond. Spr. ging uit voerig na het tot stand komen van den vol kenbond en de bepalingen van zijn Statuut en omlijnde daarop scherp de groote fou ten, die er gemaakt werden bij de oprich ting en bij de toepassing van het door de Staten onderling overeengekomene, om tenslotte te concludeeren, dat niettegen staande gemaakte fouten toch aan den vol kenbond moet worden vastgehouden en ernstig gestreefd moet worden hem te her vormen en in goede banen te leiden. Europa kan alleen gered worden door een omwen teling in de geesten. Het is den gemeen- sch appel ij ken grondslag, welke alleen in het christendom te vinden is, die aan den volkenbond ontbreekt omdat zij ontbreekt of verzwakt is in de volken, die in den vol kenbond zijn gerepresenteerd. Ook de bisschop van 's-Hertogenbosch mgr. A. F. Diepen voerde het woord en wekte op tot gebed voor den vrede en tot zelfonthechting, welke den grondslag vormt van den vrede. Na een pauze sprak mr. van Cauwelaert over de rol en de bestaanbaarheid der kleine staten, waarbij hij speciaal het oog had op Nederland en België. Hij betoogde, dat de kleine volken een zeer groote taak in het belang van den wereldvrede hebben te vervullen en zag vooral in het uitblin ken in de orde der geestelijke waarden een aanwezen taak, Spr. besloot met den wensch dat het kleinen staten en speciaal Neder land en België gegeven mocht zijn in hun eigen staatkunde God terug te brengen als Koning der volken, opdat Hij niet door nieuwe rampen den geest van hebzucht uit de volkeren behoeft weg te nemen. „Msbd". HET I. K. R. (INTERNATIONAAL KATHOLIEK RADIO-BUREAU). Pater Dito gekozen tot voorzitter. In de K.R.O.-studio's te Hilversum kwam gisteren het internationaal katho liek radio-bureau, bijeen voor een drie- daagsche werkvergadering. De katholieke radio-organisaties uit verschillende lan den hadden tal van afgevaardigden ge zonden, waaronder ook dr. Maurice Han- kard, algemeen secretaris van Radio Ca- tholique Beige en dr. Max Jordan, Euro- peesch vertegenwoordiger van de national Broadcasting cy. te New York. Voor het eerst woonde ook mevr. F. Steenberghe Engeringh, voorzitster van de federatie van R. K. Vrouwenbonden de vergade ring bij. Na de presidentverkiezing werd een overzicht gegeven van de bezigheden van het bureau door den directeur pater lec tor J. Dito O.P. Op deze uiteenzetting van pater Dito volgden enkele besprekingen, waarna de Zondag werd besloten met het bezichti gen van de K.R.O.-studio's. Heden hield piter Dito een inleiding getiteld: „De katholieke gedachte en het katholieke leven in de radio''. Samenvattende, noemde spreker de taak van de katholieke actie op radiogebied tweevoudig: 1. De negatieve taak. Het verminderen of beperken van uitzendingen, strijdig met de katholieke leer of moraal. 2. De positieve taak. Onze katholieke leer en moraal in het volle daglicht te stellen. Vrede te brengen door waarheid en rechtvaardigheid te prediken. Na bovenstaande inleiding van den di recteur van het bureau ontspon zich een levendige gedachtenwisseling over de wijze, waarop deze doelstelling in de ver schillende landen reeds was of zou worden nagestreefd. Hierna was het woord aan den heer P. A. M. Speet, directeur van den K.R.O., die tot onderwerp had gekozen: „Hoe kunnen de katholieken in het algemeen invloed uitoefenen op de radio?" Op de uiteenzetting volgde een 'leven dige discussie. In de middagvergadering sprak dr. Maurice Hankard, secretaris-generaal van Radio Catholique Beige zijn inleiding uit over het onderwerp: Hoe kunnen de ka tholieken in bijzondere gevallen invlioed uitoefenen door het per radio gesproken woord? Tijdens de openingszitting werd met al- gemeente stemmen tot voorzitter gekozen pater lector J. Dito O.P., als opvolger van mgr. dr. B. Marschall. Tot directeur van het bureau en tevens redacteur van het Internationaal Katho liek Radiobulletin werd (eveneens met algemeene stemmen) gekozen de heer P. A. M. Speet, algemeen bedrijfsleider van den K. R. O. Vice-president werd de heer Vignoli te Rome, directeur van de Katholieke Actie in Italië. Tot bestuursleden werden nog gekozen abbé Marlewsky (Krakau, Polen), abbé Sturm (Parijs), dr. Hankard, secr. v. Ra dio Catholique Beige. ALKMAARS ONTZET WEER HERDACHT Ongunstig weer deed den feesten veel afbreuk Alkmaar heeft Zaterdag 8 October weer zijn traditioneele feest gevierd, ter her denking van het ontzet der stad van de Spanjaarden, die in 1573 onder Don Fre- derik de moedige veste hadden belegerd. De victorie-stad trof het slecht met het. weer. Het is de gewoonte, dat de talrijke •buurtvereenigingen haar straten versieren en verlichten, waarbij het gemeentebestuur den electrischen stroom voor de verlichting gratis levert en ook nu hadden vele van die vereenigingen zich opgemaakt, om de stad een waar feestelijk aanschijn te geven. Het weer van de laatste dagen bemoeilijkte het versieren dermate, dat vele straten niet meer dan een halve versiering konden krijgen, terwijl de hoofdstraat, de Lange- straat, haar versiering op den morgen van het feest op last van de politie weer moest verwijderen, wijl levensgevaar voor voor bijgangers niet uitgesloten was en eenige winkelruiten reeds het slachtoffer waren geworden. Een straat met complete ver siering was alzoo een zeldzaamheid, het geen jammer was, want de versierde stra ten zijn het hoofdnummer van de Ontzet- viering. De ochtendfeestelijkheden hadden ook al met het ruwe en koude weer te kampen, zoodat veel van het feestelijke en fleurige verloren ging en de belangstelling beneden het normale bleef. De dag werd aangevangen met een re veille op de Steenenbrug, des morgens om acht uur. Een kinderkoor onder leiding van Corn. Jonker zong met medewerking van het muziekgezelschap „Soli Deo Gloria" een aantal liederen. Daarna ging men in optocht door de stad naar het huis van den burgemeester, jhr. F. H. van Kinschot, waar 's burgemeesters echtgenoote een rood- witten (de stedelijke kleuren) ruiker werd aangeboden en door de jeugdige zangeresjes en zangers een aubade werd gebracht. De burgemeester sprak een dankwoord, bracht, met aller instemming, een driewerf hoera uit op Alkmaar en liet vervolgens de kinderen tracteeren. Te negen uur gaf van het bordes van het stadhuis „Soli Deo Gloria" koraalmuziek ten gehoore. Om half tien ving de kinder optocht aan. Om half twaalf toog het bestuur der Ont zet vereen iging, met tal van autoriteiten, met muziek voorop naar het Victoriapark, waar aan den voet van het Victoriabeeld de voorzitter der Ontzetvereeniging, mr. C. J. de Lange, de jaarlijksche redevoering DE LEIDSCHE COURANT hield, ter herdenking van het Victorieuze ontzet in 1573. Vervolgens werd aan het Victoriabeeld een krans gehecht, waarmee de plechtig heid ten einde was. In den middag werd een groote optocht gehouden, welke een beeld gaf van de ont wikkeling der luchtvaart. Des avonds werd in de, Groote Kerk een concert gegeven door het jubileerende dub- belmannenkwartet „Zang en Vriendschap", met medewerking van Hofstads Matrozen- koor, Annie Veenenbos, Willy Keijzer en Corn. Jonker. Velen woonden het concert bij. Op straat was het intusschen zeer druk, want het weer hield zich verder nogal rede lijk, al was het guur. In de stad was veel muziek, de verlichtingen van gemeente wege waren verschillende gebouwen ge ïllumineerd brandden en op het Oude Ziekenhuisterrein was het kermis. Mistroostig begonnen, eindigde het jaar lijksche Alkmaarsche feest toch nog vrij goed. „Tijd". GESTOLEN PAARD VERKOCHT AAN PRINSES JULIANA De „Sunday Express" meldt, dat een renpaard, genaamd Microbes, hetwelk voor ongeveer 2400.was verkocht aan Prin ses Juliana der Nederlanden, gesolen blijkt te zijn uit de renstallen van Maisons Saf- fite, bij Parijs. Miss Lethbridge, de eigenares van de stallen, heeft aan den Officier van Justitie meegedeeld, dat tijdens haar afwezigheid negen renpaarden uit haar stallen naar Nederland werden gevoerd. Zij ontdekten den diefstal, toen men haar rekeningen zond voor het stallen van de paarden in Nederland! „Maandagmorgen" WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN GEEN VREDES-ENGEL De Avondpost scmijfc: „Hitier doet alles zonder bloedvergieten!" juicht het orgaan van de N.S.B. Ja: maar als Hitier het een en ander zonder bloedvergieten gedaan kreeg, dan is dit volstrekt niet zijn eigen verdienstte. Hij was bereid den oorlog te ontketenen. Chamberlain deelde in het Lagerhuis mede van Hitier reeds in het eerste onderhoud te hebben vernomen, dat hij er een wereld oorlog voor over had, om zijn zin te krijgen. Indien Engeland Frankrijk en Italië nog een paar uur met ingrijpen hadden ge wacht, zou de oorlog ook werkelijk zijn ont staan en zou de Duitsche weermacht zich op Tsjecho-Slowakije hebben gestort. Indien het niet tot bloedvergieten is ge komen, was dit allereerst de verdienste van anderen. Wij willen niet ontkennen, dat de Duit sche dictator op het laatste oogenblik eenige plooibaarheid heeft getoond en zijn ergste eischen temperde. Maar het gaat ons te ver, als men dezen profeet van macht en gewold wil omtoove- ren in een vredes-engel. Het witte kleed en de palmtak staan hem niet". GEVAARLIJKE FANTASIEëN Naar aanleiding van een hoofdartikel in het „Nationale Dagblad", waarop ook wij Zouerdag ieLccteerden, de Maasbode: „De N.S.B.-journalist, die zoo pas van justitiewege een ernstige vermaning ont ving, gaat niettemin ongestoord door met zijn overspannen proza. Niet de heetgebakerde heeren van het Derde Rijk, die na in het essentiëele hun zin te hebben gekregen aanvankelijk niet wachten wilden tot voor de effectueering een bevredigende vorm gevonden was, maar zich toch gelukkig ter elfder ure tot rede lieten brengen, zijn de eerst-verantwoor- delijken voor de oorlogsdreiging, welke over de wereld hing, maar „de fraaie hee ren die het Europeesche bloedbad hadden willen ontketenen" moeten volgens den heer Rost gezocht worden bij „het inter nationale Jodendom, de vrijmetselarij enhet politiek katholicisme". Zoo gaat de ophitsing, de bodemlooze op hitsing, rustig haar gang. En over zijn beleedigingsproces schrij vend ontziet deze fantast (terwijl hij de insinuatie, die hem voor de rechtbank bracht, nog eens, zij het gecamoufleerd, herhaalt) zich niet andermaal ook als de belagers van zijn persoon aan te wijzen: „het politiek katholicisme, een zeker Joden dom en vrijmetselaren". Laten wij den hoofdopsteller van het Nazi-dagblad in gemoede verzekeren, dat wij den uitdenker van zooveel pyramidalen onzin in de gevangenis niet op zijn plaats achten". TWEEDERDE DER ZEELIEDEN KATHOLIEK Naar aanleiding van het internationale congres van het Apostolaat ter Zee, dat verleden week te Glasgow gehouden is werd medegedeeld, dat van de ongeveer 1.200.000 matrozen, die de verschillende wereldzeeën bevaren, meer dan tweederde katholiek is. DIPLOMATEN MET EN ZONDER TALEN KNOBBEL Als staatslieden bij elkander komen Uit het leven van Diploma tieke tolken Hoe gaat het er eigenlijk toe, wanneer Duitsche, Engelsche, Fransche, Italiaansche en andere staatslieden bij elkander komen voor een bespreking? Deze vraag hebben velen zich gesteld, want niet iedere diplomaat kan op een talenknobbel roemen, en men kan niet verwachten dat een koning of president alle talen van Euro pa vloeiend spreekt of leest.... De vraag op zich is niet moeilijk te be antwoorden. Daar dienen tolken voor! Tolken zijil overal bij, zelfs bij vergade ringen waarop b.v. een Engelschman met een Franschman spreekt, die goed En- gelsch verstaat of omgekeerd. Want di plomaten moeten al een groote talenknob bel hebben, om ingewikkelde gesprekken over details van bewapening of andere aangelegenheden foutloos te kunnen vol gen. En een misverstand zou ernstige ge volgen kunnen hebben; gewapende con flicten berusten vaak op een misverstand! Verschillende diplomaten zouden het desniettegenstaande toch wel zonder tolk kunnen stellen, maar zij doen het niet, om juist in de oogenblikken dat de tolk het gezegde vertaalt, tijd te vinden om over het antwoord na te denken. De bekendste diplomatietolk van het Derde Rijk is dr. Schmidt, die ook bij de besprekingen te Godesberg tegenwoordig was. De Führer moet zeer veel achting koesteren voor dezen tolk, omdat hij de gedachtengang zoo juist in een andere taal weet uit te drukken. Georges Mathieu, het Fransche talenwonder. De bekendste tolk in Frankrijk is Geor ges Mathieu. Hij heeft reeds aan vele in ternationale conferenties deelgenomen, en heeft zijn taak op uitmuntende wijze vervuld. Ontelbare malen is hij tesamen met diplomaten gefotografeerd en het meest origineel is wel de foto, waarop hij is afgebeeld naast den toenmaligen Ko ning George V in Londen, bij de openings zitting van de Internationale Economi sche Conferentie. Op die'foto staat Geor ges Mathieu met een onthutst gezicht. Toen men hem later vroeg, waarover hij zoo verbaasd was geweest, verklaarde hij: „Ja, plotseling begon de Engelsche ko- KERKNIEUWS BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM. Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd: tot kapelaan te Limmen den weleerw. heer Th. A. L. Sprenger; tot kapelaan te de Kwakel den weleerw. heer A. F. J. L. van der Boog; tot kapelaan te Heiloo den weleerw. heer J. J. Tulp. WONDERBARE GENEZING TE LORETO BEVESTIGD Plotseling herstel van een tachtigjarig moedertje. Het maandelijksch bulletin van de Con gregatie van het H. Huisje van Loreto pu bliceert in het Octobernummer de medische erkenning van de plotselinge genezing van mevr. Steffanina Maria Tettoni, welke ge schiedde bij de bedevaart naar Loreto op 26 Mei 1936. Onder de zieken van de bedevaartstrein van Piemonte en Toscane, die van 23 tot 25 Mei 1936 een bedevaart maakten naar Loreto, bevond zich een tachtigjarige vrouw die sinds 24 jaar ziek lag te Turijn. Zij ging echter niet voor zichzelf, gezien haar hoo- gen leeftijd, maar zij ging om te bidden voor de genezing van anderen. Voor haar vertrek werd door Dr. E. Fantini haar toe stand als volgt omschreven: „Reeds dertig jaar aangestoken door de ziekte van Menier, sinds 1 October 1928 door chronische rheumatiek in de ledema ten; verschijnselen: duizelingen, pijnlijke opzwellingen van de ledematen, de ziekte zal levenslang zijn, ziekte van Menier onge neeslijk, zij kan niet loopein, kan alleen zittend reizen, in de lenden gesteund". Te Loreto maakte zij alle plechtigheden mee, en werd op een baar rondgedragen. In den morgen van 26 Mei vertrok de trein weer uit Loreto, ook mevr. Steffani na Tettoni. Na het station Ancona zeide zij aan een verpleegster, dat zij wilde opstaan. Men raadt het haar af. Even later doet zij het toch, en geheel alleen loopt zij door de TWEEDE BLAD - PAG. 6 ning vloeiend Fransch te spreken.... alsof hij zelf een Franschman wasEn ik had eerst gedacht, dat de Koning in het geheel geen Fransch verstond". Voorts heeft Georges Mathieu deelge nomen aan vlootconferenties, en dit is zijn speciaal gebied geworden, waarop hij zich met iedere vakman kan meten. Hij weet bijna alles op het gebied van scheepsbouw, tonnage, bewapening en samenstelling van de marines der ver schillende mogendheden. De meest geziene Engelsche regeerings- tolk is Captain Alex Russel, die zijn loop baan in Genève begon, en in dienst van de Volkenbond vele jaren gewerkt heeft. Zijn vertalingen van het Engelsch in een andere taal zijn niet alleen goed, maar ook zeer snel. De korte samenvatting. Overigens beschikt mr. Russel ook over een gezonde dosis humor, die hem wel van pas komt in zijn ernstige en moeilijke taak. Zoo wordt van hem o.m. het vol gende verteld: In Genève werden tusschen Engeland en een kleinere Europeesche staat onder handelingen over een leening gevoerd. In principe was men het eens geworden, maar er bestonden nog eenige moeilijk heden over het ten uitvoerleggen van de bepalingen. De besprekingen duurden reeds een geheele week. Nog geen resul taat! Des Zaterdags voormiddag zaten de gedelegeerden weer in vergadering bijeen, en vooral de Engelschen waren mismoe dig. Zou men ditmaal af moeten stappen van het genoeglijke weekend? Het was tegen 1 uur in den namiddag, toen een van de gedelegeerden opstond om zijn meening te verkondigen. Daar de man bekend stond om zijn langdradigheid, verwonderde men er zich niet over, dat er bijna geen einde aan wilde komen. En nu zou de geheele redevoering nog eens in het Engelsche vertaald moeten wor den. Nu stond mr. Russel op, keek eens rond in de zaal met op hun horloge tu rende afgevaardigden en zeide: „Mijne Heerenik zal kort samenvatten.... voor zoover ik den heer afgevaardigde begrepen heb. heeft hij zooeven voorge steld de onderhandelingen te verdagen tot het begin van de volgende week...." Hiervan klopte geen woord, maar men begreep de toespeling, en de zitting werd inderdaad verdaagd! Het aantal goede internationale diplo matieke tolken is werkelijk gering, om dat de kennis van een taal niet genoeg is. Tot het beroep behoort een groot aanpas singsvermogen en de kunst, onmiddellijk de gedachtengang te begrijpen. De gedachten moeten precies in een an dere taal worden overgebracht; de nuan ces in een taal zijn groot, de nuances tus schen de talen onderling zijn nog groo- ter. Het gaat er hier om, het juiste woord onmiddellijk te vinden, want anders komt het tot een misverstand. Op een tolk bij internationale confe renties berust veel verantwoordelijkheid; maar het is een spannend, veelzijdig en interessant beroep. corridor van den trein; zij zegt, dat zij zich genezen voelt. In Turijn kan zij het station geheel alleen verlaten. Na een jaar onderzoek verklaarde pro fessor Negro, dokter van het hospitaal waar mevr. Tettoni reeds langen tijd verbleef: „Turijn, 24 Februari 1937 Ik verklaar dat mevr. Steffanina Tettoni geen enkel verschijnsel meer heeft van de ziekte van Menier, waaraan zij 34 jaar lang lijdende is geweest. De genezing ge schiedde tijdens de terugreis van Loreto, waarheen zij het vorig jaar met een bede vaart een reis maakte. get. F. NEGRO". Op 5 Mei 1938 ondernam zij opnieuw een bedevaart naar Loreto, waarna zij door ver schillende doktoren werd onderzocht en een proces verbaal werd opgemaakt. In dit document wordt een gedetailleerd overzicht gegeven over haar ziekte en haar toestand voor de reis naar Loreto in Mei 1536. Na het verhaal van de genezing, zegt het document o.m.: „De ondergeteekenden verklaren boven dien volgens geweten en volgens de weten schap: a. dat de genezing op plotselinge wijze is geschied, zonder toepassing van een of andere kuur; b. in de korte tijdsruimte van de trein reis van Loreto naar Ancona; c. op een wijze, die de natuurkrachten te boven gaat". Dit verbaal is onderteekend door prof. A. Percival, Dr. Dompé en Dr. Angelo Fer- rero, allen geneesheeren uit Turijn. Een dergelijke verklaring aangaande de gene zing werd in Juni 1938 eveneens afgelegd door de twee doktoren uit Loreto, Dr. Luigi Fabri en Dr. Umberto Mulè. 'n Kwade kans..Tt In uw wagen moet u niets wagen. autorijden mag geen kansspel zijn: op den weg moet u het zéker weten! Huidonzuiverheden, vetwormpjes, pukkeüs esi üSsüag verdwijnen door de huidzuiverende, huidvoedende en huidverfraaiende Purol. Doos 30, 60 ct. Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drogisten

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6