De bezetting van het Sudetenland DOUWE EGBERTS Onderhandelingen over grens- rectiiicaties De strijd in het verre Oosten BUITENLAND Nieuwe maat regelen ZATERDAG 8 OCTOBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 TJECHISCHE „MAGINOT-LINIE" BEZET De Duitsche troepen hebben gistermid dag bezit genomen van het Westelijk ge deelte van de formidabele Tsjechische ver dedigingslinie. Deze versterkingswerken zijn, naar men meent te weten, onder toezicht van Fran- sche militairen gebouwd en zij vertoonen vele kenmerken van de Maginot-linïe. De Heuter-correspondent telefoneert, dat de Duitsche majoor, die hem meenam in de half onder den grond gelegen forten, tegen hem zeide: „Thans is eindelijk dit for tenstelsel een open boek voor ons". De forten zijn gebouwd van beton ter dikte van 11/2 meter. Tot in alle hoeken en gaten wemelt het van machinegeweren en kanonnen. Van binnen zijn zij niet meer dan een labyrinth van nauwe gangen, die naar verscheiden kamers leiden, waarin zich schietgaten voor de kanonnen bevin den. Onze gids, aldus de Reutercorrespondent, ging ons voor langs een aantal trappen naar beneden. Wij kwamen voorbij een on- deraardsche gang van ongeveer 8 K.M. lengte, met dubbel spoor en wagons voor het vervoer van munitie. De forten, die halrf onder den grond lig gen, zijn in den heuvel ingebouwd en ge heel omringd door stevig prikkeldraad en versterkt met anti-tankversperringen. In den top der forten bevinden zich kleine be tonnen machinegeweernesten, terwijl voor de machinegeweerschietgaten beton was ge legd om te verhinderen, dat troepen de ka nonnen zouden bestormen. Onmiddellijk nadat de Duitschers de for ten over hadden genomen, posteerden zij er schildwachten en niemand, aldus de Reutercorrespondent, mocht er binnen gaan, behalve de majoor en ikzelf. De correspondent meldt verder nog, dat, voordat de Tsjechen Jaegerndorf verlieten, 10.000 van de 26.000 inwoners de stad uit waren getrokken. RECHTSTREEKSCHE DUITSCH- TSJECHISCHE ONDERHANDELINGEN OVER DE DEFINITIEVE GRENSLIJN? De grens is thans te grillig. Vernomen wordt, dat rechtstreeksche be sprekingen tusschen Tsjecho-Slowakije en Duitschland zullen worden gevoerd over de definitieve grenslijn, die gerectificeerd zal moeten worden, omdat zij, volgens het tegenwoordige ruwe ontwerp verscheidene steden en gehuchten in tweeën verdeelt, vooral in Zuid-Moravië. Naar te Praag opgemerkt wordt, schijnt het alsof gestreefd is naar een grenslijn, die zooveel mogelijk de voornaamste Tsjecho- Slowaaksche spoorlijnen snijdt. Zoo snijdt b.v. de lijn van Pardubitz naar Brno driemaal uitlcopers van Duitsch grondgebied. De lijn naar Kositz in Sub- karpatisch Rusland snijdt vijfmaal Duitsch grondgebied en eenmaal Poolsch grondge bied. GEEN VOLKSSTEMMING? In Tsjechische kringen acht men het twijfelachtig, of er eenige sprake zal zijn van een volksstemming. Men verwacht, dat een regeling zal worden getroffen, waarbij den weinigen Duitschers, die buiten de grens vallen, wordt toegestaan, te opteeren voor verhuizing naar Duitschland, terwijl ook aan de Tjechen faciliteiten zullen wor den verleend om naar Tsjecho-Slowakije te verhuizen. De onderhandelingen met de Hongaren zullen waarschijnlijk dezelfde lijn volgen. Zij zullen wellicht tot een belangrijke volksverhuizing leiden, doch zonder twij fel zal ook een overeenkomst worden be reikt over een belangrijke rectificatie van de grens. In het door de Polen opgeëischte gebied in de nabijheid van Moravisch Ostrawa zal waarschijnlijk een volksstemming worden gehouden. DE ONDERHANDELINGEN MET DE HONGAREN. De onderhandelingen met Hongarije over de terugtrekking van enkele gebieden in Zuid-Slowakije met een Hongaarsche be volking zullen Zondag a.s. te Komarno aanvangen. De onder leiding van Tisso, den Slowaakschen minister van buitenlandsche zaken, staande commissie, die namens Tsje cho-Slowakije de onderhandelingen zal voeren, bestaat uitsluitend uit Slowaken. BRITSCHE LEGIONNAIRES VERTREKKEN PAS MAANDAG VAN LONDEN. Het hoofdkwartier van het Britsche le gioen deelt mede, dat het contingent voor Tsjecho-Slowakije bestemde leden van het legioen niet, zooals verwacht werd, van daag zal vertrekken, doch waarschijnlijk Maandag. DE VERKIEZING VAN EEN NIEUWEN PRESIDENT. De verkiezing van een nieuwen president der republiek zal, naar verluidt, worden uitgesteld lot de nieuwe grenzen zullen zijn vastgesteld. De afgetreden president der Tsjecho- Slowaaksche republiek, dr. Benesj, is gis teren naar Zwitserland vertrokken. Van gezaghebbende zijde wordt medege deeld, dat de internationale commissie te Berlijn overeenstemming heeft bereikt ten aanzien van het wederzijdsche in vrijheid stellen van Duitsche en Tsjech'o-Slowaak- sche gevangenen binnen 24 uur. In de kabinets-bijeenkomst van gister avond te Praag is besloten, dat amnestie zal worden afgekondigd voor Sudeten- Duitsche, Poolsche en Hongaarsche politie ke gevangenen. DE STRIJD IN MIDDEN-CHINA. Op den Zuidelijken vleugel van het Ja- pansche front in Midden-China is een nieuwe ontwikkeling ingetreden, daar de Chineezen de plaats Teian aan de Kioe- kiangspoorlijn hebben ontruimd. Een groot deel der Japansche troepen- deelen, die uit hun stellingen ten Noor den van Teian in Zuidwestelijke richting waren opgerukt en Loki bezet hadden is volgens de laatste van het front ont vangen berichten in Zuidoostelijke richting getrokken. Deze troepen staan nu achter de Chineesche stellingen bij Teian. Zij hebben daar tot nu toe geen noe- menswaardigen tegenstand ondervonden. Blijkbaar hebben de Chineezen geen verdediging van dezen opmarschweg ver wacht Volgens verdere berichten van het Ja pansche front zouden zich hier reeds ta melijk groote groepen Chineezen hebben overgegeven. Een deel der naar Loki opgerukte Ja pansche troepen heeft den opmarsch in Z.W. richting voortgezet. Hun doel is Woening. Het is op den Japanschen Noordelijken vleugel gelukt, door een aanval op het 20 K.M. ten Zuiden van Sin Yang gelegen spoorwegstation Lioe Tien Tsjen, de spoorwegverbinding tusschen Hankau en Sin Yang af te snijden. In militaire kringen acht men dit feit van bijzondere beteekenis, omdat te Sin Yang sterke Chineesche afdeelingen staan. Op den Yangtse zijn Japansche mijnve- gers tot 8 K.M. boven Tientiatsjen door gedrongen. In militaire kringen bestaat algemeen de indruk, dat de fronten weer algemeen in beweging zijn gekomen. Japansche luchtverkenners hebben waargenomen, dat de Chineesche troepen zich terugtrekken van Tsjengtsjau, het knooppunt van den spoorweg Peiping Hankau en den Loenghai-spoorweg. De stad is geheel verlaten. De val van Sin- jang wordt in enkele dagen verwacht. Ook de Japansche troepen aan de grens van Honan en Hoepeh melden nieuwe vorderingen. Verhevigde guerrilla rondom Sjanghai. Nu de verjaardag van de opjrichting der Chineesche republiek, 10 October, na dert, hebben de guerrillabenren op het platteland rondom Sjanghai hun optreden verhevigd. Gisteren werden 31 personen, onder wie een Rus, gedood, toen vijf vrachtauto's in een hinderlaag gelokt werden door guerrillabenden, die gewa pend waren met machinegeweren, gewe ren en handgranaten, op den grooten weg van Sjanghai naar Woesih. De vracht auto's keerden met pasagiers terug na goederen vervoerd te hebben naar de Japansche kantine te Woesih. De luchtaanyallen. Naar het Chineesche persbureau meldt, zijn gisteren vele steden in Kwangtoeng en Kwangsi, hevig gebombardeerd door de Japansche luchtmacht. Op Kweiping zijn meer dan honderd bommen geworpen en ruim honderd menschen zijn gedood of gewond. De spoorwegen zijn op ver schillende punten beschadigd. DUITSCHLAND PASSEN VOOR JODEN Het „Reichsgesetzblatt" publiceert een verordening, volgens welke alle Duitsche renspassen van Joden van Duitsche nationa liteit, die zich in het land ophouden, ongel dig zijn en derhalve binnen twee weken te ruggegeven moeten worden. Voor Duitsche Joden, die zich in het buitenland bevinden, begint deze termijn op den dag, dat zij Duitschland binnenkomen. De voor het buitenland afgegeven passen worden weer geldig, wanneer zij voorzien zijn van een door den minister van binnenlandsche za ken vastgesteld stempel. De ongeldig ge worden binnenlandsche passen voor Joden worden vervangen door de in Juli ingestelde herkenningskaarten. ITALIË DE BIJEENKOMST VAN DEN FASCISTISCHEN RAAD Een Kamer van Fasces en Corporaties De Groote Fascistische Raad heeft onder voorzitterschap van Mussolini gisteravond een tweede zitting gehouden, die in hoofd zaak gewijd was aan de bespreking der buitenlandsche politiek. Deze bijeenkomst duurde van 10 uur des avonds tot één uur in den nacht. In het communiqué, dat na de zitting is uitgegeven, wordt gezegd, dat de Groote Raad het wetsontwerp tot vervanging van de Kamer van afgevaardigden door een Ka mer van Fasces en Corporaties, in Maart 1939, heeft goedgekeurd. Ook een wetsont werp tot hervorming van den nationalen raad voor de corporaties is goedgekeurd. Het communiqué spreekt niet over de buitenlandsche politiek, vanavond te 22 uur wordt een derde zitting gehouden. Het bovengenoemde wetsontwerp op de instelling van een Kamer van Fasces en Corporaties bevat 21 artikelen, waarin on der meer wordt bepaald: De Senaat en de Kamer der Fasces wer ken met de regeering samen bij de uitwer king dér wetten. De Kamer van Fasces en Corporaties, waarvan de Duce rechtens deel uitmaakt, bestaat uit leden van den nationalen raad der fascistische partij, en van den nationalen raad der corporaties. De zittingsperioden van Senaat en Kamer wor den verdeeld in wetgevende perioden, waar van een Koninklijk decreet op voorstel van den Duce ht einde bepaalt. Ook de datum van bijeenroeping wordt bij decreet vast gesteld, terwijl de wetgevende peride wordt geopend met het voorlezen van de troon rede. Voorzitter en ondervoorzitters van de Kamer worden bij decreet benoemd. De stemming is nooit geheim. De door Senaat en Kamer goedgekeurde wetsontwerpen worden overhandigd aan den Duce, die ze ter teekening aan den koning voorlegt en ze doet afkondigen volgens de wet. In ge val van nood kunnen bij oorlogsgevaar of om dringende redenen maatregelen van fi nancieel karakter bij koninklijk decreet zonder meer worden genomen. Het ontwerp zal op 7 November aan den ministerraad worden voorgelegd. ITALIë'S RASSENWET Nota der V. S. aan Rome Naar aanleiding van de ingrijpende be sluiten van den Grooten Fascistischen Raad te Rome betreffende de positie der Joden in Italië, heeft de Amerikaansche ambassa deur te Rome, Philips, gisteravond aan het Italiaansche ministerie van Buitenlandsche Zaken een nota overhandigd. In deze nota verzoekt Washington de Ita liaansche regeering, den Amerikaanschen Joden in Italië toestemming te verleenen, hun vreedzame werkzaamheedn te blijven verrichten en hen niet lastig te vallen. De nota wijst er voorts op, dat de Italianen in de V. S. niet belemmerd worden en er vol ledige bescherming genieten. „In weerwil van het feit", aldus de nota, „dat het verdrag tusschen de V. S. en Ita lië waarbij beide mogendheden aan bei der burgers gelijke rechten toekenden is afgeloopen, hebben de Italianen, die in de V. St. wonen, zonder onderscheid steeds de voordeelen van de Amerikaaische wetten genoten. De regeering der V. S. verwacht derhalve, dat de Italiaansche regeering ge lijke rechten zal toekennen aan de in Ita lië wonende Amerikaansche burgers, onge acht tot welk ras of godsdienst zij behoo- ren". De onderstaats-secretaris van Buitenland sche Zaken, Summer Welles, heeft gister avond aan de vertegenwoordigers van de pers den tekst van deze nota voorgelezen. Hij deelde verder mede, aldus Havas, dat president Roosevelt een persoonlijk schrij ven aan minister-president Chamberlain heeft gezonden. Den tekst daarvan kon hij evenwel niet bekend maken. Wel wees hij er op, dat deze boodschap alleen betrek king heeft op het werk van de vluchtelin- genconferentie te Londen. RUSLAND HET MYSTERIE-BLUECHER De maarschalk zou te Swerdlowsk in Siberië gevangen zitten Gemeld wordt, dat maarschalk Bluecher, voormalig commandant van 't Sovjet-leger Onder gezellige kout rookten onze voorouders hun geurige tabak. Ook nu nog kunt U de gezelligheid genieten van hun onvolprezen melange. Vraagt daarom Oud Hollandsche Pijptabak van OUD-HOLL. PUPTABAK De zwarte Zuster In Den Haag is eenige dagen geleden een Zuid-Afrikaansche Soireé gegeven, welke èn door de geweldige belangstelling èn door de vertooning van een zeer bij zondere film een zeer groot succes gewor den is. Daar deze film n.l. „De Zwarte Zuster" binnenkort ook in Leiden zal worden ver toond, willen wij gaarne, de groote waar deering voor deze film, welke in Den Haag door missie-bisschoppen, oud-ministers, Kamerleden en talrijke andere autoriteiten met vreugde werd begroet, hier memoree- De film „De zwarte Zuster" gunt ons een blik in het Zoeloeleven en geeft een ware gebeurtenis weer, waarin de botsing tus schen de negerbevolking en de blanken, tusschen christendom en heidendom in al haar felheid tot uiting komt, aldus pater van Rijn, O.P., die op bedoelde avond de organisator en gastheer was. „De Zwarte Zuster" is de geschiedenis van een Zoeloemeisje, Tokosile, een ko ningsdochter, die uit afgunst en uit haat doordat zij Christin wil worden, valsche- lijk er van wordt beschuldigd haar bruide gom te hebben vergiftigd. Als zij door haar stam ter dood is ver oordeeld, vlucht zij met medewerking van haar moeder, die van haar onschuld over tuigd is, naar de missieschool van King- hill. Daar wordt zij gedoopt en treedt later in de Orde der Zusters Dominicanessen om zich geheel aan de bekeering van haar stam te kunnen wijden. De gelegenheid daartoe komt, als er een epidemie onder de leden van haar toovenaar tevergeefs zijn kunsten be proefd heeft. Men roept nu de hulp van de zusters in. Tokosile, thans zuster Angelica, vergeeft alles wat men haar heeft aangedaan en gaat de zieken van haar stam verplegen. Als zij zelf uitgeput van vermoeienis door de ziekte wordt aangetast en sterft, zijn de Zoeloes zoozeer door de grootheid van ziel van de zwarte zuster getroffen, dat de Zoeloekoning aan de overste van de mis sieschool onderwijzers vraagt om van zijn stam allemaal zulke groote zielen te ma ken. Van dit treffend verhaal is door de regie van pater Stephan een uitermate boeiende film gemaakt, die ook technisch volkomen verantwoord is. Het is merkwaardig, dat de Zoeloes zulke voortreffelijke filmspelers blijken te zijn. Of liever, spelers zijn het niet; zij beleven de geschiedenis, die zij uitbeelden en daaraan ontleent deze film voornamelijk haar groote bekoorlijkheid. Wij gelooven graag, wat pater Stephan vertelt, dat hij en de camera-man bij de opnamen met allerlei groote moeilijkheden te kampen hebben gehad: het wantrouwen en de vrees der Zoeloes voor het opname apparaat, het gemis aan allerlei technische hulpmiddelen, het gebrek aan electriciteit, enz. Dat men desondanks toch het prachtige resultaat heeft bereikt van een kostbare documentaire en tegelijk boeiende speel film, stemt tot groote waardeering voor de genen, die dit werk tot stand brachten. Wij raden eenieder aan, die daartoe in de gelegenheid is, deze film te gaan zien; zij maakt op de toeschouwers een diepen iu- De toovenaar reikt aan de on schuldig veroor deelde Tokosile den gifbeker. in het Verre Oosten, is opgesloten te Swerdlowsk in Siberië. Tijdens het verblijf van Bluecher in de Oekraine zou daar onder de troepen een opstand zijn uitgebroken. De maarschalk wordt door de gepoe er van beschuldigd, dezen opstand te hebben aangestookt. In den loop van de tien laatste dagen moeten drie-en-veertig generaals van het roode leger in het Verre Oosten tezamen met den geheelen generalen staf van Blue cher zijn gearresteerd. Zes politieke com missarissen werden gefusilleerd. Een oproep van Bluecher aan het leger in het Verre Oosten, waarin de maarschalk Stalin beschuldigde van verraad aan de we reldrevolutie in China, Spanje en Tsjecho- Slowakije, is in beslag genomen. Te Moskou gaat het gerucht, dat de volkscommissaris van landsverediging, Woroshilof zich solidair verklaard zou heb ben met Bluecher en Stalin zou hebben me degedeeld, dat hij zijn ontslag zal nemen, indien Bluecher voor de rechtbank wordt gebracht. Volgens te Moskou de ronde doende ge ruchten, zouden veertig ambtenaren van de gepoe een huiszoeking hebben cerricht bij den volkscommissaris van buitenland sche zaken, Litwinof en omvangrijk mate riaal hebben meegenomen.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5