Den Haag en het Centrale vliegveld. Terugtrekking der Italianen uit Spanje? ZATERDAG 8 OCTOBER 1938 30ste Jaargang No. 9153 ^e£cid6clveSoivt<mt Telefoon: Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZSTZZT* B en W. spreken zich uit voor Leiderdorp. V Hoe is 'I mogelijk? In een hoof dar titkel is het „Nationale Dagblad" lezen we: In de Tsjecho-Slowaaksche liquida tie lijdt het internationale Jodendom, de vrijmetselarij, het politieke Katholicis me de zwaarste nederlaag, die het sinds den oorlog geleden heeft. Wat zegt men van zoo'n fraaie combina tie? Het is een staaltje van ergerlijk, grof anti-papisme! Dan maakt Mussert zelf het niet zoo bont tegenover de Katholieken, als hij, óók schrijvend over de Tsjecho-Slowaaksche „liquidatie" in „Volk en Vaderland" 'n dag later gedateerd o.m. deze brute be wering doet: Wie waren de oorloghitsers? Het ant woord op deze vraag ligt klaar en open voor ieder, die zien en hooren wil. Het is heel eenvoudig. Het internationale Jodendom, het internationale marxis me met Moskou als centrum, het inter nationale kapitalisme, deze eenheid door democratie dacht: nu of nooit. Wfussert laat in dit verband de Katholie ken met rust! Nu zullen er nog wel zijn, onnoozel ge noeg, die de opwerping maken: „Ja, maar die schrijver in het „Nationale Dagblad" heeft het niet over d e Katholieken, maar over het „politie k-Katholicisme". 'n Onnoozele objectie is dat, omdat het nu toch wel duidelijk is, dat men on der politiek-Katholicisme verstaat zoo on geveer alle uitingen van Katholicisme in het openbare leven. Het Duitsche blad „Das Schwarze Korps", geestverwant van het „Nationale Dagblad", durfde dezer dagen zelfs- dezen afschuwe lijken laster schrijven: De Sudeten-Duitschers zullen nooit vergeten, dat de Vaticaansche politiek in de tijden van den ergsten nood en van de schandelijkste onderdrukking aan de zijde van de Tsjechische beulen gestaan heeft en weer eens openlijk ge- meene zaak heeft gemaakt met het bolsjewisme. Afschuwelijk! Wij schreven hierboven: Hoe is 't moge lijk? Hoe is 't mogelijk, dat er nóg Ka tholieken zijn, die zulke beleedigingen vrij willig verdragen? Franco wil 30% Her vrij willigers terstond laten gaan Volgens niet-officieele berichten acht men het te Rome waarschijnlijk, dat de Groote Fascistische Raad goedkeuringge hecht- heeft aan het beginsel van terug trekking der Italiaansche vrijwilligers uit Spanje. Dit besluit is echter niet in het com muniqué vermeld. Volgens een uit Burgos ontvangen be richt heeft Franco zich bereid verklaard tot onmiddellijke terugtrekking van onge veer dertig procent der vrijwilligers, die aan de zijde der rechtschen strijden, het geen neerkomt op terugtrekking van in totaal ongeveer 10.000 man. De diplomatieke redacteur van de „Evening Standard" heeft medegedeeld, dat Franco aan Mussolini heeft geschreven, dat, terwijl het hem mogelijk is het vertrek van de buitenlandsche vrijwilligers uit Spanje in overweging te nemen, hij wei gert het oorlogsmaterieel, waarvan zich de buitenlandsche eenheden bedienen,' te laten wegvoeren. Te Londen wordt de aandacht gevestigd op het feit, dat de Italiaansche troepen in Spanje zware verliezen hebben geleden en dat een groot aantal Italianen ziek naar hun land teruggekeerd is, terwijl er den laatsten tijd geen aanwijzingen of bewe ringen omtrent versterkingen zijn. Het aan tal Italiaansche vrijwelligers zou volgens een Italiaansche schatting niet meer dan 30.000 bedragen. HEMMING VERTROKKEN NAAR RECHTSCH SPANJE. Hemming, de secretaris van de niet-in- mengingscommissie, die vandaag van Lon den naar het rechtsche Spanje is vertrok ken, zal Maandagochtend te Hendaye de grens passeeren. Hij neemt twee persoonlijke assistenten mede, benevens een tolk, twee typisten en de archivaris van de commissie. De omvang der delegatie wordt beschouwd als een aan wijzing, dat de kansen op succes hoog aan geslagen worden en dat het onderzoek der missie zich verder zal uitstrekken dan de kwestie der vrijwilligers. DE KRIJGSVERRICHTINGEN. Radio Nacional deelt mede, dat de recht schen in den sector van den Ebro hun op- EEN ADRES AAN DE REGEERING VOORGESTELD. B. en W. van 's-Gravenhage schrijven aan den raad: Zooals den raad bekend is, streeft de re geering naar de totstandkoming van een centralé haven voor het groote internatio nale luchtvaartverkeer. Aanvankelijk lag het in het voornemen deze centrale haven aan te leggen bij Leiderdorp, aan den in het Rijkswegenplan 1938 opgenomen auto weg YpenburgBurgerveen. Uit een later uitgegeven perscommuniqué, is echter ge bleken, dat daarnaast ook een in de tweede plaats mogelijke oplossing wordt overwo gen, n.l. de bestemming van Schiphol tot zoodanige centrale ha/en, en dat daarover thans onderhandelingen worden gevoerd tusschen het departement van Waterstaat en het gemeentebestuur van Amsterdam. B. en W. zijn overtuigd, dat de raad met hen van oordeel zal zijn, dat het belang van 's-Gravenhage bij de te nemen beslissing ten zeerste betrokken is en dat het daar om thans zaak is, dat het inzicht van het gemeentebestuur ter zake ter kennis van de rijksautoriteiten wordt gebracht. Het is bekend, dat 's-Gravenhage sedert jaren pogingen heeft gedaan om, in samen werking met Rotterdam, tot een oplossing te geraken, welke 's-Gravenhage ten op zichte van het luchtverkeer in een betere conditie zou brengen, dan thans het geval is. In de raadsvergadering van 29 Novem ber 1937 heeft de bürgemeester de geschie denis dezer pogingen uiteengezet. Uitgaan de van den nu eenmaal ontstanen toestand, dat voor de verbindingen met verafgelegen centra Schiphol, als het best uitgeruste en grootste vliegveld, wel aangewezen zou blijven, hebben zij zich ingespannen om voor Rotterdam en 's-Gravenhage samen een tusschen beide steden in gelegen vlieg terrein voor het verkeer op het binnenland en de nabij gelegen buitenlandsche steden te verkrijgen. Vooral in den laatsten tijd heeft echter in luchtvaartkringen het denkbeeld veld gewonnen, dat, wil Nederland zijn positie in het internationaal luchtverkeer hand haven, de stichting van één groot, geper- fectionneerd, centraal vliegterrein geboden is, al zullen daarnaast natuurlijk vlieg- havens voor het verkeer tot voeding der internationale lijnen noodig blijven. B. en W. verwijzen naar hetgeen van re- geeringszijde in persconferenties is betoogd, te weten, dat de afstanden in ons land in verband met de groote snelheden, die bij het luchtverkeer worden bereikt, te klein zijn om bij aankomst uit of vertrek naar het buitenland meer dan één haven aan te doen; dat men in de over ons land heen gaande buitenlandsche verbindingen op den duur alleen dan een Nederlandsche aan loophaven zal zien ingeschakeld, wanneer daar ook inderdaad al het verkeer uit of naar ons land is geconcentreerd; dat ook uit een exploitatieoogpunt een versnippe ring, die dubbel personeel voor de bezetting der havens vraagt, niet te verdedigen is. Leiderdorp of Schiphol Heerscht er op dit punt intus- schen nog allerminst eenstemmig heid, nog grooter verschil van meening openbaart zich, als het gaat om de vraag, waar de cen trale haven zal moeten liggen. On der de gegeven omstandigheden mag gezegd worden, dat die vraag nog slechts op twee wijzen kan wor den beantwoord: Leiderdorp of Schiphol. Vóór Schiphol pleit, dat hier reeds een aan hooge eischen voldoend, in het inter nationale verkeer opgenomen terrein aan wezig is, hetwelk in de onmiddellijke nabij heid van Amsterdam, de grootste Neder landsche stad, is gelegen. Voor Leiderdorp kan worden aangevoerd, dat het, wanneer men niet alleen op Amsterdam let, maar ook op de belangen der andere groote be volkingscentra, veel gunstiger is gelegen. Dit geldt uiteraard ook voor 's-Graven hage. Het spreekt vanzelf, dat het ge meentebestuur bij de beoordeeling van het onderwerpelijke vraagstuk allereerst op de marsch voortzetten en vijf nieuwe stellin gen hebben veroverd. Er werden bijna 400 krijgsgevangenen gemaakt en een belang rijke buit viel den rechtschen in handen, o.m. 400 geweren. Twee vijandelijke vliegtuigen werden in den Ebro-sector neergehaald. De bezetting van de Sierra de los Car- vallos is bijna voltooid. Een welkom bombardement. Radio-Saragossa heeft medegedeeld, dat de vliegtuigen boven het front van Madrid, het Levantfront en het Pyreneeënfront 345.000 pakjes sigaretten hebben laten val len. Hieraan werd toegevoegd, dat de luid sprekers aan het front van Madrid weder om de rechtschen voor deze giften hebben bedankt. bres staat voor de Haagsche belangen. Maar 's-Gravenhage kan die belangen met te meer overtuiging verdedigen, nu deze volkomen parallel loopen met die van het luchtverkeer en Nederland in het algemeen. Het is daarbij aan B. en W. bekend, dat de K.L.M. volkomen het inzicht van hun col lege deelt, dat Leiderdorp in alle opzichten de voorkeur verdient boven Schiphol. Het is voor het luchtverkeer van het hoogste belang, dat de vlieghavens ten op zichte van de groote bevolkingsagglomera ties zoo gunstig mogelijk, d.i. zoo centraal mogelijk, gelegen zijn. Bij de groote Euro- peesche hoofdsteden, als Londen, Parijs en Berlijn, is dit ideaal niet te bereiken. Nood gedwongen heeft men de vliegvelden daar aan den rand van de aaneengesloten be bouwing moeten aanleggen, met het gevolg, dat deze ten opzichte van een bepaald stads gedeelte wel gunstig zijn gelegen, maar ten opzichte van alle andere gedeelten dier ge weldige bevolkingscentra zéér ongunstig. In Nederland bestaat de eigenaardige toe stand, dat de belangrijkste bevolkingscentra op zeer korten afstand van elkaar zijn ge legen, in een veelhoek, terwijl op de zijden van dien veelhoek nog verschillende steden van geringeren omvang en dichtbevolkte tuinbouwgebieden liggen. Deze agglomeratie omvat meer dan een derde deel der Nederlandsche bevolking en verreweg het grootste deel van den Neder- landschen handel is daar geconcentreerd. Binnen dezen veelhoek zal in de naaste toekomst een voortreffelijk wegennet aan wezig zijn, dat de verschillende steden prac- tisch op kleineren afstand van elkaar brengt dan de aan weerszijden van Londen en Parijs gelegen voorsteden of stadswijken. Leiderdorp theoretisch ideaal gelegen Door deze geheel eenige situatie is het mogelijk hier te verwezenlijken, wat elders niet doenlijk bleek: de aanleg van een cen trale vlieghaven, die van elk punt binnen een half uur is te bereiken. Maar wil dit resultaat bereikt worden, dan moet deze haven ook liggen in of nabij het geografi sche en oeconomische zwaartepunt van het gebied, dat zij bedient. Dit zwaartepunt ligt, wanneer men rekening houdt met de oeco nomische beteekenis der verschillende cen tra, ter hoogte van Leiderdorp. Het door de regeering aanvankelijk gekozen punt bij laatstgenoemde plaats, gelegen aan den voornaamsten autoweg in dit gebied, be nadert dus de theoretisch ideale ligging en verdient daarom de voorkeur boven het ge heel excentrisch gelegen Schiphol. Leiderdorp zal, als de ontworpen ver keerswegen zullen zijn voltooid, van Am sterdam in 30 minuten, van Den Haag in 20 minuten, van Rotterdam in 35 minuten kunnen worden bereikt. Schiphol is van Amsterdam in 10 minuten, van Den Haag echter in 45 minuten, van Rotterdam in 60 minuten te bereiken. Deze laatste verhou ding miskent de beteekenis van Den Haag Rotterdam met te zamen 1.100.000 inwo ners tegenover Amsterdam met 790.000 in woners. Het spreekt vanzelf, dat 's-Gravenhage nog meer dan door een vlieghaven in Lei derdorp zou zijn gebaat, wanneer het na tionale luchtvaartcentrum op Ypenburg of elders in de onmiddellijke omgeving zou komen, gesteld dat ware mogelijk. B. en W. meenen echter, dat de afstand naar Leider dorp bij de moderne verkeerstöestanden van geringe beteekenis is en dat er dus alle reden bestaat ook dezerszijds het denkbeeld van de toestandkoming van dit vliegterrein, dat uit een oogpunt van algemeen belang groote voordeelen biedt, te pleiten. Bestond er voor eenige bepaalde actie van de zijde van deze gemeente geen aanleiding zoolang de regeering vasthield aan de op lossing, die, uit nationaal oogpunt de beste, ook voor 's-Gravenhage een zeer aanne melijke uitkomst bood, dit wordt anders, nu de zaak een anderen loop dreigt te nemen. Onze gemeente mag thans niet werkloos toezien en daarmede den schijn wekken, als zou de zaak haar onverschillig laten. B. en W. geven den raad op boven omschreven gronden in overweging tot de regeering een adres te richten van den volgenden inhoud: De raad der gemeente 's-Graven hage, er kennis van genomen heb bende, dat de regeering, naast de aanvankelijke gedachte, om een. centraal luchtvaartterrein aan te leggen bij Leiderdorp, thans een in de tweede plaats mogelijke op lossing overweegt, n.l. de bestem ming van Schiphol tot luchthaven voor het groote internationale ver keer, dringt er op aan deze sub sidiaire oplossing n i e t te aanvaar den, maar vast te houden aan den aanleg van een luchthaven te Lei derdorp, waardoor zoowel het be lang van 's-Gravenhage, als het algemeen belang, op de beste wijze zal worden gediend". GEEN REDEN TOT LOUTER ZWART- KUKERIJ. Over het resultaat van München schrij vend constateert de „Avondpost", dat er „geen enkele reden is tot louter zwart- kijkerij". Inderdaad dat is ook onze meening. Er is geen enkele reden tot 1 o u t e r zwart kijker ij. Aan bedoeld artikel van de „Avondpost" willen wij hier verder het volgende ont- leenen: „Men hoort en leest in de laatste dagen vaak dit argument, dat, na Engelands en Frankrijks houding, de kleine volken, dus alle kleine volken, aan hun lot zijn overge laten. En men wijst in dit verband ook op de passage uit Chamberlains rede, die ver klaarde, dat het Engelsche imperium zich niet voor een klein volk in den oorlog kan storten. Heeft de Britsche staatsman dit werkelijk zoo algemeen gezegd? Wij ge- looven het niet. Het heele verband zijner rede wijst er op, dat hij hier speciaal op het acute geval, het Tsjechische probleem, het oog had. De inkleeding van dit argu ment wees dit duidelijk uit. Hij heeft volstrekt niet gezegd, dat Engeland nooit voor de zaak van een klein volk zal op treden. Ieder, die de Britsche politiek kent, weet trouwens wel, dat de aanranding van aan de Noordzee gelegen landen als Nederland en België voor Engeland heel wat grooter beteekenis zou hebben, dan het conflict hetwelk zich met Tsjecho-Slowakije heeft voorgedaan. Het laat zich, wat het belang voor Engeland zelve betreft, niet met elkander vergelijken. De onaantastbaarheid van de kleine Noordzee-landen is een vi taal element in de buitenlandsche politiek van het Vereenigd Koninkrijk". GEESTELIJKE EN MOREELE HERBEWAPENING. Men schrijft ons: Onze oproep tot geestelijke en moreele herbewapening heeft in wijden kring weer klank gevonden. Zooveel bewijzen van in stemming mochten wij ontvangen, dat aan persoonlijke beantwoording niet kan wor den gedacht. Wij zijn daarvoor zeer dankbaar, in de eerste plaats aan Hare Majesteit de Konin gin, die door Hare openlijke instemming onzen oproep zoo nadrukkelijk heeft onder streept. De bespreking waartoe Hare Ma jesteit enkelen onzer heeft willen uitnoodigen en welke aanvankelijk bepaald was op 26 September, heeft in verband met de politieke omstandigheden eerst op 6 October plaats gehad. Met het oog op de groote beteekenis van de moreele herbewapening wenschte Hare Ma jesteit voor deze bespreking ruim schoots tijd en aandacht beschik baar te stellen. Nu het onmiddellijk oorlogsgevaar is af gewend, dient de kans, die dit uitstel ons biedt, te worden aangegrepen. De spannende dagen, die wij doorleefden, hebben een algemeenen oorlogsafkeer ge openbaard. Die afkeer schiet in kracht te kort, indien zij zich niet richt tegen de diepste oorzaken van den oorlog. Welke fouten hebben geleid tot deze crisis? Zijn het niet dezelfde die de aanleiding zijn van de meeste moeilijkheden in het leven: angst voor verlies van eigen bezit, macht en prestige? Zelfzucht, die zichzelf, eigen fa milie, eigen belangensfeer, eigen land wil veiligstellen ten koste van anderen? Ver heimelijking van eigen bedoelingen en wantrouwen in des anderen bedoelingen? Deze fouten te ontdekken in zichzelf en in eigen volk en ze tevens te herstellen, is moeilijk, maar verhoogt het moreele peil van het volk. Vrees voor afbraak moet wor den omgezet in wil tot opbouw. Onze chistelijke beschaving is ten doode gedoemd, tenzij zich in het leven van elk volk een nieuwe moreele kracht baan- breekt. Bij militaire paraatheid alleen, hoe noodig ook, mogen wij het niet laten. Daar nevens moeten wij, als volk en als individu ons wapenen met de eenvoudige eigen schappen van eerlijkheid en onzelfzuchtig heid. Alleen op den grondslag der hoogere beginselen is een doeltreffende, rechtvaar dige en duurzame vrede te bereiken. Alleen op dien grondslag mogen wij hopen tot betere t-astanden in eigen land te kunnen medewerken. De ons omringende volken hebben groo- ten geestelijken invloed op Nederland uit geoefend. Nederland van zijn kant heeft grooten geestelijken invloed uitgeoefend en kan dien uitoefenen op de ons om ringende volken, van wie het welzijn van Europa en van de wereld afhangt. Neder land moet door het leven van zijn burgers een zoodanige zedelijke kracht uitstralen, dat de andere volken zich aan den invloed daarvan niet kunnen onttrekken. Laat ieder onzer zich deze levenshouding ten doel stellen. Prof. mr, P. J. M. Aalberse, minister van Staat, lid van den Raad van State, oud-minister van Arbeid, oud-voorzit ter van de Tweede Kamer der Staten- Generaal; Dll nummer bestaal uit vl|! bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. Buitenland De Groote Fascistische Raad zou besloten ten hebben tot terugtrekking der Italianen uit Spanje. Franco bereid direct 30 pet. der vrijwilligers te laten gaan. (1ste blad). De bezetting van het Sudetenland. (2de blad). In Italië komt een Kamer van Fasces en Corporaties in plaats van de Kamer van Af gevaardigden .(2de blad). Waar is maarschalk Blücher (2de blad). Een volksstemming in Zuidwest-Afrika? (2de blad). Binnenland Het standpunt van B. en W. van 's-Gra venhage ten aanzien van den aanleg van een centrale luchthaven. (1ste blad). Stijgende opbrengst bij het P.T.T.-be- drijf. (2de blad). Extra verlof voor militairen. (2de blad). Boven Ameland is de IJmuidensche trawler „Sperwer" vannacht in den storm gestrand. De bemanning is gered; moge lijk, dat de lading behouden blijft. (2de en 1ste blad). Twintigjarig meisje te Groningen aan Kinderverlamming overleden. (2de blad). Sport en Wedstrlfden De zwemwedstrijd DenemarkenNe derland door de Deensche zwemsters ge wonnen met 4031 punten. (4de blad). Ook de vijfde partij om het wereldkam pioenschap dammen remise. (4de blad). Jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, mi nister van Staat, vice-president van den Raad van State, oud-minister van Bui tenlandsche Zaken; Jhr. mr. Rh. Feith, president van den Hoogen Raad der Nederlanden; Vice-admiraal J. Th. Fürtner, chef van den marinestaf; Jhr. mr. B. C. de Jonge, oud-gouverneur- generaal, oud-minister van Oorlog; Mr. D. A. P. N. Kooien, lid van den Raad van State, oud-voorzitter van de Twee de Kamer der Staten-Generaal; Jhr. ir. O. C. A. van Lith de Jeude, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene raal, oud-minister van Waterstaat; Jhr. ir. H. Loudon, president-commissa- der Koninklijke Nederlandsche Maat schappij tot exploitatie van petroleum- bronnen in Nederlandsch-Indië; Mr. P. J. Oud, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, oud-minister van Financiën, benoemd burgemeester van Rotterdam; Dr. A. A. L. Rutgers, lid van den Raad van State, oud-gouverneur van Suri name; Luitenant-Generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, commandant van het Veldleger. DE MIJNRAMP IN JAPAN. 159 mijnwerkers om het leven gekomen. TOKIO, 8 October (A.N.P.). Bij de mijn ramp te Joehbari op Hokkaido zijn 159 mijnwerkers om het leven gekomen. Tot dusverre zijn 79 lijken naar boven gebracht. DE RECORDVLUCHT VAN DE „MERCURY" MISLUKT. Het vliegtuig in Alexanderbaai gedaald. KAAPSTAD, 8 October (A.N.P.). De „Mercury" is hedenmorgen te 9.25 uur plaatselijken tijd bij den mond van de Oranje Rivier in de Alexanderbaai gedaald wegens gebrek aan brandstof. Het vliegtuig heeft een afstand van 6000 mijl afgelegd. Kaapstad ligt nog 370 mijl verder. KAAPSTAD, 8 October (A.N.P.). De „Mercury" heeft den afstand van Dundee naar de Alexanderbaai afgelegd in 42 uur en 6 minuten. Uit Port Nolloth wordt brand stof aangevoerd om het voortzetten van de vlucht naar Kaapstad mogelijk te maken. Hoewel de „Mercury" er niet in geslaagd is het afstandsrecord te verbeteren, heeft het toestel toch het wereldafstandsrecord voor watervliegtuigen, dat op naam van een Duitsche machine stond, op zijn naam ge bracht.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1