ZATERDAG 8 OCTOBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 11 RECHTZAKEN KANTONGERECHT TE ALPHEN AAN DEN RIJN. Worden Boskoopsche planten ge kweekt of kweeken zij zichzelf? D. v. G., kweeker te Boskoop, was ten laste gelegd volgens de dagvaarding dat hij boomkweekersproducten had ge kweekt in het tijdvak 7—23 Februari 1938, zonder meer lid te Zijn van de Sierteelt centrale. Verdachte zelf was niet ver schenen doch liet zich vertegenwoordigen door zijn raadsman, mr. C. M. Loef te Bos koop. Op een vraag van den kantonrech ter aan den raadsman of hij deze feiten bekende, ontspon zich eerst een juridisch debat wat onder kweeken moet worden verstaan. De raadsman wilde het feit wel bekennen, als werd» bedoeld dat verd. eigenaar der boomen en planten Was, doch niet als kweeker. Verdachte, die een cre- diet van de Sierteeltcen-trale had ont vangen, was met de terugbetaling in ge breke gebleven en daarom door den cri- sistuchtrechter op 7 Febrüari 1938 als lid geroyeerd. Deze strafmaatregel hield dus in, dat hij niet meer mocht kweeken. Toen verdachte dan ook deze uitspraak des morgens op 8 Februari met den post ont ving, heeft hij in overleg met zijn raads man geen handelingen meer als kweeker verricht. Bovendien aldus mr. L. wordt door de kweekers in de maanden Januari, Februari en Maart niet gekweekt en wordt niets in den tuin gedaan. Z.i. was dus van overtreding en kweeken geen sprake. Als getuige-deskundige werd gehoord de heer Bosman uit Heemstede, afd. chef van de Sierteeltcentrale, die als lezing gaf dat hier wel van kweeken sprake was, om dat als iemand planten in den grond heeft aangebracht en deze laat staan dus laat groeien zonder hier verder ook maar iets aan te doen, hij toch kweekt. De ambtenaar overwoog hierna in zijn requisitoir, dat verdachte z.i. schuldig was, doch begreep daarnaast de moeilijk heid voor verdachte, want wat had hij feitelijk moeten doen nadat hij als lid was geschorst om niet een strafbaar feit te be gaan? Het eenige zou zijn geweest met den hakbijl of door verbranding de boo men te vernietigen. Dit zou echter ook niet in het belang der Sierteeltcentrale zijn geweest, die dan financieel heelemaal niets had gekregen terwijl verdachte broodeloos zou zijn geworden. Met recht meende hij dan ook dat hier Van force majeur (overmacht) kon worden gespro ken en vorderde ontslag van rechtsver volging. De verdediger gaf hierop een getrouw resumé van de loop van zaken en stelde de eigenaardige loop tevens in het licht. De eigenaardigheid van zaken was wel hierin gelegen, dat, nadat verdachte op 7 Febryari 1938 als lid Was- geroyeerd, op 15 Februari d.a.v. een regeling werd ge troffen tusschen partijen omtrent de te rugbetaling van het crediet. Inmiddels had verdachte reeds een bedrag betaald, had eenige accepten afgegeven en als ze kerheid voor het restant had hij aan de Sierteeltcentrale de boomen en planten in eigendom overgedragen met bepaling tevens dat hij verdachte voor het afkweeken zou zorg dragen. In het najaar Zouden de boomen en planten publiek wor den verkocht, omdat de Centrale uit de opbrengst haar restant-vordering kon verhalen. Inmiddels werd zulks publiek verkocht n.l. 6 en 7 October, terwijl reeds nu bekend is dat de Centrale er finan cieel ruimschoots uitkomt en verdachte nog enkele duizenden gulden zal over houden. Het bedrijf wordt dus geliqui deerd en verdachte zal geen dergelijk bedrijf meer stichten, doordat hij n.l. in- plaats van kweeker handelaar wordt, waarvodr geen vergunning of lidmaat schap noodig is. De houding der Sierteelt centrale is dus ondanks deze regeling wel zeer eigenaardig geweest. Overigens sloot verdediger zich aan bij het requisitoir van den ambtenaar van het O. M. Ook de kantonrechter kon met de meening van den ambtenaar meegaan, zoodat ver dachte dus van rechtsvërvolging Werd ontslagen. Een agent lastig gevallen. C. R., uit Woubrugge, die verstek liet gaan, was ten laste gelegd, den rijks veldwachter D. lastig te hebben gevallen bij het overbrengen van een arrestant. De betrokken rijksveldwachter, ter zitting aanwezig, bevestigde de feiten als in zijn verbaal gereleveerd. Eisch en veroordee ling 5.subs. 5 dg. De naam op de enveloppe, doch waar bleef de winst? A. v. D., eveneens uit Wo u b r u g g e had zich schuldig gemaakt aan overtre ding der vestigingswet. Verdachte had het broodbakkersbedrijf van J. Houwloo aldaar overgenomen en Voortgezet, niet tegenstaande hij geen vergunning had overeenkomstig de vestigingswet. Ver dachte en zijn raadsman, mr. Nijgh Uit den Haag, voerden ter verdediging aan, dat verdachte Wel het bedrijf had over genomen, doch de leiding der exploitatie nog steeds in handen van den vorigen eigenaar was. Gehandeld werd nog steeds onder den naam J. Houwloo, ook op broodbriefjes, op zakken etc. wordt deze naam gevoerd en Ook ingekocht. Op een desbetreffende vraag van den kanton rechter gaf verdachte evenwel toe, dat de opbrengst of eventueel verlies voor zijn rekening komt. Dit achtte zoowel de amb tenaar als kantonrechter Voldoende, waar na de ambtenaar een boete Vorderde van 5.— subs. 5 dg. Op verzoek van ver- dachte's raadsmans, zal de kantonrechter schriftelijk vonnis wijzen. L. uit Nieuwkoop had een nog leer plichtig kind van K. in zijn dienst geno men en werk lateh verrichten. De amb tenaar vond het schandelijk een nog jeugdig kind lange dagen te latert wer ken en vorderde een geldboete van 5.^- subs. 5 dg. Veroordeeling conform. De wegen in Boskoop. A. A. uit Boskoop moest terecht staan wegens overtreding der motor- en rijwielverordening der gemeente, door met een vrachtauto wegen te berijden met een zwaardere wieldruk dan 1200 K.G. Verdachte beweerde, dat plotseling ver schillende wegert in deze gemeente waren afgesloten, zoodat hij feitelijk zijn wa gens niet meer kon gebruiken en in zijn bedrijf gehandicapt werd. Later heeft hij echter vergunning gekregen. De ambte naar en kantonrechter, hiermede reke ning houdende, verklaarde verdachte strafbaar zortder oplegging van straf. Voor hetzelfde feit Zag A. Sch. eveneens expediteur te Boskoop een zelfde vonnis over zich uitgesproken. Ijskoud veroordeeld. M. uit Nieuwkoop, had zonder vent vergunning met een ijscowagen stand plaats genomen op een terrein te Ter Aar en aldaar ijs verkocht. Verdachte liet een vergunning van den eigenaar van het ter rein zien, doch kon geen ventvergunning laten zien. Gelet op zijn min of meer on hebbelijk optreden tegen verbalisant aldus den ambtenaar werd hij veroor deeld tot 2.subs. 2 dg. Op de Ziendeweg. A. M. uit Goud a, die als bestuurder Van ëen auto Zonder Vëi-gUhttihg den Ziendeweg onder de gemeente Alphen had bereden Werd deswege veroordeeld tot 3.— sübs. 3 dg. SCHOOLUITSTAPJE MET DROEVIG SLOT. Scholier veroorzaakt, na gebruik van drank; een doodelijk ongeluk. De H.B.S.-er P. J. uit Weert stond Don derdag voor de rechtbank te Den Bosch te recht, terzake dat hij op 13 April te Leen de op den rijksweg LeendeMaarheeze, têr plaatse genaamd „Zevenhuizen", met een auto dusdanig roekeloos, achteloos eh on voorzichtig, onoordeelkundig en onoplet tend had gereden, dat hij links van den weg tegen een boom was gebotst. Hierbij wérd H. Bentem, die in dien auto Zat, zoo danig gewond, dat hij kort daarna aan de gevolgen overleed. Verdachte vond, dat hij niet roekeloos ge reden had. Het was gebeurd op de terug tocht van een uitstapje der scholieren van de H.B.S. te Weert naar Den Bosch, waar zij gevoetbald hadden tegen het elftal der Bossche H; B. S. Verdachte had ongeveer zeven glazen bier op, was niet in het be zit Van een rijbewijs, reed met een auto, waarvan het licht niet ge heel in orde was, met een vaart van ongeveer 60 kilometer door het nachtelijk duister. Getuige F. Schreurs uit Roermond ver klaarde, dat hij het gezelschap scholieren naar Den Bosch vervoerd had. Zij waren te talrijk voor een autobus en te weinig BIOSCOPEN TE LEIDEN HOOFDFILMS Blauwbaards achtste vrouw. (Gary Coo per, Claudette Col bert), De gevangene van het Alcatraz-eiland (Ann Sheridan, John Litel). De gevangene van Zenda (Ronald Col man, Madeleine Ca- roll). My man Godfrey. (William Powell, Ca role Lombard). De dubbele bruiloft. William Powell lyrna Loy). ,ser het leven lief hebben. (George Fitzmaurice, Rosa- nd Russell), )e weg terug (John ing, Richard Crom- ell). "og drie maanden leven. (Edw. Ev. Horton, Irene Her- vey). Biijspel Anti-oorlog AANVANGSUUR lederen avond 8 uur. Zondag van 27 uur Zaterdag en Woens dag 2 uur matinée. lederen avond 8 uur. Zondag van 2—7 uur Zaterdag, Woensdag en Donderdag 2 uur matinée. lederen avond 8.15 u. Zondag van 27 Uur Zaterdag en Woens dag half drie mati née. lederen avond 8 Uur. Zondag var. 27 Uur Eiken werkdag 2 uur matinée Toelaatbaar v. volwassenen Goedgekeurd v. volwassenen Goedgekeurd v. volwassenen Goedgekeurd v. volwassenen voof twee, zoodat er een klein getal met eert luxe-auto was meegegaan, welke ge chauffeerd werd door den scholier Moers, die in het bezit is van een rijbewijs, ter wijl getuige zelf den bus chauffeerde. Van den directeur der H. B S. mocht alleen Moers den luxewagen chauffeeren, doch Verdachte had lang gezanikt en was ten slotte op de chauffeursplaats gaan zitten. Moers was toen uitgestapt en had gezegd: Als je dan toch met alle geweld ongeluk ken wilt hebben, rijd ik niet mee. Ver dachte was daarop voor den anderen auto uitgereden en reed sneller dan deze, want hij verdween in het gezicht. Te Leende vonden de anderen den wagen terug, deer lijk verongelukt. Het verdere getuigenverhoor bracht aan het licht, dat verdachte een glas of zeven bier op had te Den Bosch. Hij had nogal vaak auto gereden, al had hij geen rijbe wijs. Hij was op de chauffeursplaats gaan zitten toen Moers wegens 'n lichtdefect was uitgestapt en was daar niet meer weg te krijgen. De Officier van Justitie, mr. Dubois, eischte drie maanden hechtenis met ont zegging van de bevoegdheid eenig motor rijtuig te besturen voor den tijd van een jaar. De verdediger wéés er o.m. op, dat ver dachte al vanaf zijn veertiende jaar kon autorijden, doch van zijn vader geen rij bewijs mocht halen en voerde verschillende verzachtende omstandigheden aan. Vonnis over i4 dagen. ZWARE BOETE VOOR VERBODEN LOTERIJ. Directeur vaft „Plutus" moet 3000 gulden bëtalën. De Haagsche kantonrechter, mr. dr, A. Fontein, heeft den directeur der comman ditaire vennootschap „Plutus", J. C. B.,. wien teh laste was gelegd, dat hij door mid del van certificaten zijn cliënten in de ge legenheid stelde deel te nemen aan een ver boden loterij, veroordeeld tot 3000 boete, subsidiair honderd dagen hechtenis. Het O.M., mr. F. Hollander, had een principale hechtenis van drie maanden geëischt. De „Plutus" is een voortzetting van de Onderlinge Verzekeringbank Arona te Den Haag, waarin de directie werd gevoerd door den heer B. B. en diens zoon, die her haaldelijk zijn veroordeeld en op grond daarvan hun blijkbaar winstgevend zaakje, dat door geregelde inbeslagnemingen door de politie onmogelijk was gemaakt, hadden „overgedaan" aan den broeder van B. B. om op deze wijze te voorkomen, dat zij bij een volgend vonnis tegen „Plutus" zwaar der zouden worden getroffen. De ambtenaar van het O. M., mr. Hol lander, had bij de behandeling voor het kantongerecht gememoreerd, dat verdach te j. C. B. begonnen was met de zaken van „Arona" voort te zetten en aanvankelijk zelfs de Arona-formulieren gebruikte, zoo- DE LAATSTE LES VAN LANGELOT Voor Uw spijsvertering. 297. Maar nu was hét Langelot Weer, die uitkomst-bracht. Hij gaf den kapitein bevel om alle bezems aan boord aan stukjes te hakken. Ieder nam een stukje bezem en toert Lan gelot de tooVersprèük had uitgesproken vloog dé geheèle bemanning van het schip op bezemstelen haar huis. 298. Met z'n allen kwamen ze bij grootmoeder aan, die erg overstuur was toen ze tot de ontdekking was gekomen, dat Langelot -poorloos verdwenen Was. Grootmoeder had echter geen boterhammen genoeg in huis om de bemanning van het schip te eten te geven en ze zei tégen hen, dat ze het maar ergerts anders moestên próbeeren. dat hij, volgens het O.M., kon weten, dat hij in overtreding met de Loterij wet was. Later heeft daarop verdachte den naam in „PlutUs" veranderd. De nummeropgaven van de gebruikte formulieren hadden zeer veel overeenstem ming met de Staatsloterij-trekkingen. Reeds vroeger was tegen de Aronabank door de Justitie en politie krachtig opgetreden. Om de Nederlandsche wetten te ontduiken had de Aronabank in België een zusterbank op gericht, de Felicitasbank te Antwerpen, welke, naar het onderzoek der Belgische politie uitwees, gevestigd was op een boven huis en beheerd door een.... schoonmaak ster, die als directrice optrad. Wij hebben hierover destijds uitvoerige bijzonderheden gemeld. Deze bank werkte mét eert kapi taal van..,. 3500 Belgische francs, des tijds circa 175. Dit enorme kapitaal moest de Felicitas-obligaties Waarborgen. Ten slotte is het door verschillende zwarè Von nissen aan de toenmalige directie van „Arona" wenschelijk voorgekomen maar Uit de leiding van de bank te verdwijnen, al thans voor het oog, en werd de heer J. C. B., een familielid, met de leiding belast. Het vonnis van den Haagschen kantonrechter toont evenwel, dat de autoriteiten zich niet om den tuin laten leiden. „Telegraaf" WEEK-END. EZTRAVAGANT Ik heb al eens gedacht, dat de menschen, voor Wie het leven het meeste waarde heeft, de extravaganten zijn. Wij noemen hen de extravaganten, de buitenbeentjes en zij die niets van deze menschen begrijpen, noemen hen ook wel idioten. En dat alleen, omdat deze menschen hun eigen leVehsweg gaan, Welke levensweg niet paralel loopt met dien van alle anderen, de groöte massa. Omdat zij hardnekkig zonder hoed in een sneeuwstorm loopen. Omdat zij weigeren gerechten te eten, die in aanraking zijh geweest met vuur. Omdat ze één maaltijd per dag consu- meeren van uitsluitend rauwe groenten. Omdaf zij in den winter des morgens een bijt in het ijs hakken en een bad nemen. Zoo is er in het oude stadje Culemborg een gezelschap dat gedurende het geheele jaar, ook des winters als 't 'n steen dik Vriest, elkeh morgen 'n frisch bad neemt in de Lek en zoo mogelijk 'n toertje maakt naar de overzijde en terug. Over dit frissche gezelschap verneem ik nu, dat deze merkwaardige club op 2 Octo ber 1933 werd geconstitueerd door de heeren J. Vermolen, H. Meyer, C. v. d. Veer en O; de Beüs, zoödat Zondag j.i. het eerste lustrum werd gevierd. De viering van dit 5-jarig bestaan droeg al 'n eVen merkwaardig karakter 'en vond op typische, frissche wijze plaats. De heeren van de club hadden eigehlijk de bedoeling, dit eerste lustrum zonder eenig gerucht te doen verloopen. Zij deden Zondagmorgen, als naar gewoonte, hun toertje in de Lek, toen zij tot hun verba zing onder de spoorbrug' 'n andere ploeg ontmoetten, die zooveel als de feestcommis sie bleek te zijn. De voorzitter van deze huid igingsz wem - pioeg hield 'n gloedvolle speech onder de spoorbrug in de Lek, waarnaar alle aanwe zigen met gespannen aandacht luisterden. Hij stelde de groote verdiensten van deze kranige ploeg in het juiste daglicht en roemde hen als 'n voorbeeld voor de zwem- sport in het algemeen. Aan het einde van deze natte liefhebberij zwom het geheele gezelschap naar den kant, waar de aanbieding van geschenken plaats vond. Onder toepasselijke bewoordingen hadden de mannen van „de Frissche Morgen" hier ieder een groote bos brandnetels in ont vangst te nemen, geplukt langs de boorden Van dé Lek, terwijl een glas frisch Lek wa ter de furtctie verrichtte van den eerewijn. Mijn Waarde medemenschen! Houdt het woord: „gekken" binnen de omheining uwer tanden en uit het niet. Deze menschen be- hooren tot de extravaganten, die zich een specialèn levensweg hebben afgebakend. Wie immers wat wijsgeerig weet te den ken in dezen tijd, Weet anders. Verheelt gij U den tijd Uwer jeugd, waar- in gij dingen deedt, dewelke gij nu als dwaas en onbezonnen aanmerkt? Dan komt dat alleen, omdat gij de wijsheid der jeugd want blijheid is wijsheid ver loren hebt en U hebt teruggetrokken in de schulp van een verwelkte ouderdom, welke slechts de wegen weet te gaan van iedereen. Dat moogt ge. Maar scheldt geen zot, wie afwijkt van Uw pad. Er behoort nog altijd moed toe afzijdig te gaan staan van deze gelijkgeschakelde wereld, die weinig jeugd meer kent, maar alleen ontgoochelde ouderdom Die slechts in latere jaren dingen heeft overgehouden, die pijn doen. Zou het niet kunnen zyn, dat deze men schen jong en dus ook onbezonnen geble ven zijn en dus allicht eens spotten met hun levert. Zoo is de jeugd. Maar ik bedenk intusschen dat ook deze meening wel extravagant en dus dwaas zal zijn ih het oog dezer verouderde we reld. En dan zal ook een dwaas zijn Uw toe gewijde DANIëL. LIED VAN DEZEN TIJD SPINOZA EN HITLER. Vïèdé is niet de afwezigheid zielskracht wordt versterkt. van een oorlog, maar een deugd, die door (Spinoza) Spinóza was een man, die leefd' in boeken en gedachten, Hij was een rustig burger en een vredelievend mensch, Hij leerde in de stilte strijd en oorlog te verachten, De vrede vobr de volken was zijn diepgevoelde wensch. Wartneer hij sprak of schreef, dan was dat zeer wel overwogen, Dan had hij over wat hy schreef of zeide goed gedacht, Zoo kreeg voor hem de vrede het groot mensèhelijk vermogen Te zijn eén positieve deugd van groote zielekracht. Hij leefde in een kamer en hij lei de pen niet neder, Zoo was hij over zyn gedachten Meester, Koning, Paus; Hij schreef daar die gedachten met een ouderwëtsche veder En wachtte niet na eiken zin op daverend applaus. Hij leidde daar de Wereld met zijn vredesldealen, Een denker wel, een dweeper niet, een man van groot gewicht, Die, toen de dood zijn kennis en vernuft kwam achterhalen, Zijn Vredestaak op deze aard onbloedig had verricht. Herr Hitier heeft eenzaam nooit in een kamertje gezeten, -Of het moest zijn voor 't plakken van een bloemetjesbehang. Hij heeft zich van die taak Wèliicht voortreffelijk gekweten, Ën 't eenigst kleine kamertje was later het gevang. Toen ging hij rond met veel lawaai en schetterende woorden, Hij riep de menschen allen op tot fanatieken strijd En velen, die er de fanfare van zijn zinnen hoorden, Raakten de draad Van het verstand naar waren vrede kwyt. Hij is nu ied'ren derden dag de redder van den vrede, Zoo meldt heer Goebels en zijn kranten zeggen het hem na, Die vrede ligt ir het geschreeuw Van ied're Duitsche rede Ën als heer Goebels dat Verkondt, zegt ied're Duitscher: Ja. Intusschen zijn dé legers weer naar d'óotlog gaan marcheercn, Hét Opperhoofd heeft luid geblaft, soldaten aten kuch; De vrede is alweer gered, maar wij, wij prakkizeeren Ën trekken als Spinoza in ons kamertje ons terug. TROUBADOUR.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 11