Zoeterwoude 1s begrooting ander maal niet goedgekeurd. VRIJDAG 7 OCTOBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 GEMEENTERAAD VAN ZOETERWOUDE GEMEENTERAAD VAN NOOTDORP Gisteravond vergaderde de Raad der ge meente. Voorzitter de burgemeester. Afwe zig met kennisgeving de heeren Wessel en de Groot wegens droeve familieomstandig heden. De ingekomen stukken zijn goedkeurin gen voor raadsbesluiten, welke voor ken nisgeving worden aangenomen. Voorts is ingekomen een goedkeuring van G. S. tot het uitdienen van de vaarten in werkver schaffing en een goedkeuring van den Minister van Sociale Zaken om Zoeterwou- de in te schakelen bij de werkverschaf fing te Benthuizen: het schieten van toch ten in de polders. De voorzitter deelt mede, dat het leg gen van nieuwe waterleiding-buizen is ge gund aan den laagsten inschrijver, den heer J. van Duuren, voor een som van 3840. Er was ook nog een inschrijving van den heer J. v. Rossum voor een som van 5154. Na gunstig rapport van de commissie tot nazien van de rekening wordt de reke ning over 1937 z.h.s. goedgekeurd. Aan de orde komt nu: verzoek van den heer H. A. Triebei om hem eervol ontslag te verleenen als waarnemend gemeente-se cretaris en waarnemend gemeente-ontvan ger. B. en W. stellen voor dit ontslag, dat gevraagd wordt, omdat deze functies door het ontstane zwagerschap met den burge meester en secretaris niet vereenigbaar zijn volgens de Gemeentewet, eervol te verleenen, welk voorstel z.h.s. wordt ver leend. B. en W. stellen vervolgens voor over te gaan tot de benoeming van een waar nemend secretaris en waarnemend ontvan ger. De voordracht luidt: 1. H. J. M. Sie- verding, 2. J. H. Visser. Stemming: J. H. M. Sieverding 8 stemmen, J. H. Visser 1 stem. Gekozen alzoo de heer Sieverding. De gekozene wordt nu binnengeleid en door den voorzitter geluk gewenscht met zijn benoeming, waarna de vereischte eed wordt afgelegd. Tot leden van de waterleiding-commis sie worden herkozen de heeren Paardekoo- per, Meydam en Berg. Op het verzoek van den heer W. Hoog- zaad om hem op 1 November eervol ontslag te verleenen als gemeente-ontvanger we gens het bereiken van den pensioengerech tigden leeftijd, stellen B. en W. voor dit ontslag op de meest eervolle wijze te ver leenen met dankbetuiging voor de dien sten aan de gemeente bewezen, waartoe de Raad goedkeuring verleend. Aan de orde komt nu: bespreking aan vulling vacature gemeente-ontvanger. De Raad wensch voor Zoeter- woude een eigen gemeente ontvanger. Reeds in 1935 werd bij schrijven van G. S omtrent de verlaging van de openbare uitgaven voorgeschreven, dat een vacatu re van een gemeente-ontvanger onver wijld te hunner kennis moest gebracht worden, opdat de Kroon de beslising zal krijgen of deze betrekking ter bezuiniging kan samengevoegd worden in een persoon van een z.g. districts-ontvanger. B. en W. stellen echter voor tot gemeente-ontvan ger te benoemen de heer H. J. M. Siever ding, 2e ambtenaar ter secretarie. Dit voorstel wordt gedaan uit bezuini- gings-overwegingen; bij de benoeming kan het salaris van den 2en ambtenaar worden teruggebracht op 600, waarmede naast de vervulling van het ontvangerschap door den heer Sieverding administratie-diensten kunnen bewezen worden. Bovendien wordt door deze benoeming voor den heer S. een bestaansmogelijkheid, gemaakt. Van Ged. Staten is evenwel bericht in gekomen, dat deze voorziening in de vaca ture niet voldoet omdat er bezwaren be staan omtrent het rekenplichtig beheer, door onvoldoende scheiding tusschen ad ministratief en financieel beheer. G. S. wil len Zoeterwoude en Leiderdorp aanwijzen als twee gemeenten waar de bediening van de functie van gemeente-ontvanger door één persoon wordt bekleed en wenschen de meening van den Raad hieromtrentte vernemen. De heer Meijdam wil, zonder iets af te doen op de werkkracht van den functiona ris er op wijzen, dat de functies van bur gemeester en secretaris reeds zijn samen gevoegd, waardoor de volle persoon van den secretaris niet meer op de secretarie kan zijn; er moet dus werk overgeheveld worden op ambtenaren ter secretarie. Spr. kan daarom ook de samenvoeging van be trekkingen zooals B. en W. aangeven niet goedkeuren. Ook het anstellen van een z.g. districts- ontvanger keurt spr. sterk af. Men be schikt over een volle werkkracht, omdat de functionaris twee gemeenten, dus ook twee superieuren moet dienen. Spr. wijst ook nog op de lastige geografische ligging van de twee gemeenten en maakt groot bezwaar tegen het cumuleeren van deze ambten. De gemeentes-secretaries worden bezet met een corps van volontairs, aan wie geen uitzicht op eenige toekomst be staat en nu gaat men de eenige perspectie ven nog dwarsboomen; het motto „werk- vérruiming" gaat hier negatief werken. De cumulatie van salarissen door in stellen van een districts-ontvanger is, waar de huidige functionaris te Leiderdorp den pensioengerechtigden leeftijd reeds gaat naderen, volgens spr. niet in het algemeen welzijn. De heer A. L. Paardekooper verklaart 7 ..'h ook tegen combinatir van de ambten i.: twee gemeenten en acht de benoeming van een frissche jonge kracht in het zui ver belang van de gemeente. Als op een vraag van spr. de voorzitter mededeelt, dat na de brief van Ged. Staten B. en W. hun voorstel zullen handhaven, zer spr., dat ook liet voorstel van B. en W. hem geen aantrekkelijke gedragslijn is. Spr. geeft aan een oproep von sollicitan ten de voorkeur om tot een goede voor dracht te komen, waaruit de Raad de bes te candidaat kan kiezen, hetgeen spr. voor stelt aan G. S. te berichten. De heer Starrenburg: ik zou een oproep willen hebben. De voorzitter zegt, dat het ontvanger schap niet de volle persoon eischt en dat het dus verdedigbaar is het salaris door vervullen van de betrekking van 2e amb tenaar aan te vullen tot een inkomen waar op iemand, die studies heeft moeten ma ken, aanspraak heeft. Er kan echter nu nog geen uitvoering aan gegeven worden; alleen G. S. kunnen in kennis gesteld worden met de meening van den Raad. De heer Meydam acht de volle beschik king van een persoon wel een behoefte. Het salaris acht spr. voor een ambtenaar, te beginnen op b.v. 23-jarigen leeftijd, voor die leeftijd hoog genoeg. Het voorstel-Paardekooper wordt ge steund door de heeren Starrenburg en de Groot. Het voorstel volgens voorschrift van G. S wordt met alg. stemmen verworpen, het voorstel van B. en W. wordt eveneens met 8 tegen en 2 stemmen voor (wethouders) verworpen zoodat het voorstel-Paardekoo per aangenomen is en aan G. S. zal be richt worden, dat een oproep van sollici- taten en daarna benoeming van een eigen gemeente-ontvanger de wensch van den Raad is. De begrooting opnieuw niet goedgekeurd. Zonder hoofdelijke stemming wordt be sloten tot eenige wijzigingen in de water leiding-begrooting en gemeentebegrooting 1938. Hierbij deelt de voorzitter mede, dat na de oproeping tot deze vergadering als laatste verrassing de begrooting voor 1938 van Ged. St. andermaal niet goedgekeurd terug is ontvangen. Ged. Staten stellen de eisch, dat de niet opgevolgde bezuinigin gen om tot lagere bijzondere steun uit het werkloosheid-subsidiefonds te komen als nog worden opgenomen in de begroo ting. Een en ander komt hierop neer, zegt de voorzitter, dat de extra-bijdrage aanvan kelijk op ƒ5700 begroot later op ƒ5963.57 en in de laatste vergadering tot 3978.57, thans nog verlaagd moet worden tot ƒ2150. De voorzitter is niet in de gelegenheid ge weest met de wethouders te overleggen en wil deze zoo urgente zaak nu maar afhan delen, opdat er voor 1938 nu eindelijk een goedgekeurde begrooting komt. Van de post officieele ontvangsten moet nu nog 10 af, waaromtrent de voorzitter mededeelt te hebben nagegaan, dat de kof fie voor de raadsleden (en ook voor de pers!) behouden kan blijven, zoodat ook dit voorschrift ingewilligd kan worden. De subsidies van de beide bewaarscholen moe ten elk met 50 verlaagd worden en de presentiegelden van de leden van de com missie tot wering van schoolverzuim 1. per vergadering) moeten verdwijnen. De 1800, welke verder bezuinigd moeten worden, heeft de voorzitter gevonden in de lagere jaarwedden van burgemeester en se cretaris door de samenvoeging. Hiermede is dan deze laatste reserve ook weer weg. Ontevreden Raadsleden. De heer A. C. Paardekooper geeft zijn groote ontevredenheid te kennen over de huidige positie van den Raad. Als het zoo ver gaat, dat de Raad alles blindelings moet opvolgen wat de Regeering zegt, was het misschien eenvoudiger de Raad maar naar huis te sturen, dan behoeft er ook geen kof fie meer geschonken te worden! De heer Meijdam zegt, dat het bij de Raadsleden wel moet gaan kriebelen; er ontstaat een neiging om het hoofd in den schoot te leggen. Het gaat niet meer van harte en men ontneemt den lust om de ge meentebelangen te behartigen. De heer Starrenburg: Voorzitter, vindt u het niet vreeselijk van b.v. een commis sie tot wering van schoolverzuim zonder vergoeding te laten vergaderen. Ik geloof, dat wij maar beter naar huis kunnen gaan, als wij toch niets te zeggen hebben. Spr. wil het er maar op wagen en de begroo ting zoo laten. De voorzitter zegt te kunnen begrijpen, dat de Raad wrevelig wordt, maar wijst er op, dat er niets onbillijks in de voorschrif ten ligt, zoolang wij nog de sluitpost van dc extra-bijdrage in de begrooting hebben. Zoeterwoude is niet de eenige plaats, die zoo behandeld wordt. Als drager van het gezag moet spr. de voorschriften eerbiedigen en de Raad ern stig adviseeren de begrooting zoo aan te nemen als thans voorgesteld. Ook een be roep op de Kroon kan geen oplossing ge ven, want de commissie ter behandeling be staat uit Ambtenaren van de Departemen ten en vertegenwoordigers van de colle ges van Ged. Staten. Het is spr. vurige wensch van deze voog dij van de Regeering af te komen, zooals reeds in overleg met de wethouders reeds besloten is en te trachten de begrooting 1939 sluitend te maken zonder de extra- bijdrage. Spr. heeft dien wensch kenbaar gemaakt aan de Commissaris van de Koningin en bij zijn installatie reeds uitgesproken. Spreker waarschuwt de Raad zich niet tegen de wenschen van de Regeering te verzetten, maar samen te werken om in de toekomst te werken om weer baas te worden in eigen huis. Na deze toezegging wil de heer Paarde kooper zijn standpunt wel wijzigen. De wijziging van de begrooting 1938 wordt nu aangenomen met 8 voor en 1 stem tegen (Starrenburg). Mede op aandrang van Ged. Staten zegt de voorzitter met de schoolbesturen een ernstig overleg te willen plegen, om tot een reëele oplosing te komen, hetgeen ook niet anders dan in het belang van de school besturen kan zijn. De heer A. C. Paardekooper is verheugd over deze mededeeling en noemt de toe zegging zeer sympathiek. In geheime zitting worden vervolgens verschillende posten schoolgeld, waterlei ding en besmettelijke ziektegelden oninbaar verklaard. Mede wordt ook een verordening vast gesteld op de inning van schoolgeld. B. en W.'worden gemachtigd tot verpachten van bischwater aan visschers te Zoeterwoude onder eventueel te stellen voorwaarden. Het plan van de straat verlichting. B. en W. stellen voor het advies van de wegencommissie inzake het straatver lichtingsplan op te volgen behou dens eenige wijzigingen. Hierdoor wordt de Vlietweg nog niet ver licht in afwachting tot de eventueele ver breeding tot stand komt, waarvoor in deze vergadering nog zal worden gesproken. Ook de Vrouwenweg zal dezelfde verlichting be houden, waarbij aan weerszijden van elke lantaarn een boom zal weggenomen wor den. De lantaarn aan het Raadhuis zal uit de portiek naar voren komen en in de Noordbuurt één bijplaatsen. Op de Schenkelweg komen er twee lan taarns bij (de wegencommissie stelt 4 lantaarns voor). Van de overige verlichtings-uitbreidingen wordt op advies van de wegencommissie uit zuinigheids-motieven voorloopig afge zien. De heer Starrenburg wil de lantaarns op de Vrouwenweg van bogen voorzien om daardoor de straatweg beter te verlichten. De Raad zal eerste boomen rooien en acht het verlichten van het voetpad vol doende. De heer van der Krogt vraagt of mis schien het plaatsen van gaslantaarns aan de Vlietweg een goedkoopere oplossing kan geven. De gasleiding ligt niet verder dan de eerste brug, waarmede de heer v. d Krogt dan ook al eenigszins tevreden gesteld zou zijn. De voorzitter zegt onder zoek toe. Verbreeding van den Vlietweg. Van Gebr. Kooloos e.a. is een verzoek schrift ingekomen om de Vlietweg open gesteld te krijgen voor motorrijtuigen en daartoe de weg te verbreeden. In het adres hebben verschillende eige naren reeds toegezegd gratis een strook grond te. willen afstaan. De voorzitter heeft deze zaak onder zocht en na verschillende mededeelingen wordt besloten de weg te verbreeden en ook andere eigenaren te bewegen grond af staan. Het werk zal als werkverschaffing worden uitgevoerd. Omtrent de openstelling voor vracht auto's op de Vlietweg voorbij het Provin ciale Schouw op bepaalde uren tot vervoer van producten deelt de voorzitter mede zijn volle medewerking te zullen geven. Bij de rondvraag dringt de heer Tijssen aan op radicale rattenverdelging. In de be grooting 1939 -.al hiervoor een post moe ten worden uitgetrokken. De heer Paardekooper wijst op een boven het voetpad uit liggende rand bij de Vrou wenweg en de heer Starrenburg brengt een klacht over omtrent te hard rijden door een auto op het Watertje. Hierna wordt deze belangrijke vergade ring gesloten. ROE' OFARENDSVFEN KRING „DE VENEN". Wederom kwamen gisteravond de ver schillende afdeelingen der kring bijeen ter bespreking van de geringe oogst-uitkomsten in het afgeloopen seizoen, om vervolgens te komen tot een gemeenschappelijke actie teneinde noodzakelijke hulp te verkrijgen. Hiertoe was deze keer de heer v. Baar, al gemeen-secretaris van den L.T.B., naar Roelof ar endsveen gekomen en het voor naamste doel van deze bijeenkomst was dan ook om dezen heer volkomen in te lichten en een helder mzicht te verschaf fen wat betreft de werkelijke stand van zaken. Nadat de heer C. Huigsloot, voorzitter van den Kring, in het bijzonder de pas opgerichte afd. Nieuwveen verwelkomd had, sprak hij enkele oogenblikken over de gespannen internationalen toestand, welke de vorige week zoo'n gunstige wending nam, en hoopte dat voortgezetten bespre kingen nu ook mogen voeren tot betere oeconomische verhoudingen. Voorzitter deelde vervolgens mede, dat de Kring Venlo tot een eigen actie beslo- ten had via de provinciale commissie naar Groenten- en Fruit-Centrale. In het verdere verloop der vergadering is det geheele situatie, zooals deze is ont staan door de onvoldoende oogst, nog eens in den breede uitgeteekend en we behoe ven hierop niet nader in te gaan, omdat deze reeds eerder is vermeld. Niettemin ont stond er een zeer levendig debat dat dank zij een goede leiding geanimeerd was en waarna alle afgevaardigden tot overeen- Onder voorzitterschap van burgemeester Schölvinck kwam de raad dezer gemeente gisteravond in openbare vergadering bijeen. De verordening, regelende de eischen van benoembaarheid en de bezoldiging van de veldwachters, welker koninklijke goedkeu ring binnenkort afloopt, wordt aan een her ziening onderworpen, waarbij o.m. bepaald wordt, dat de veldwachters een jaarlijksche uitkeering van 50 voor ieder kind beneden 16 jaar zullen genieten. Schadevergoeding van Leid- schendam te hoog geacht. Ingevolge artikel 15 der grenswijzigings- wet moeten Gedeputeerde Staten een be drag vaststellen, hetwelk Nootdorp aan Leidschendorp moet uitkeeren voor het geldelijk nadeel, dat laatstgenoemde ge meente leidt door overgang van het elec- trisch net aan den Veenweg. De Raad van Leidschendam heeft nu aan Ged. Staten verzocht deze schadeloosstelling voor 1938 vast te stellen op een bedrag van 1658.70, en vervolgens elk jaar tot 1947 afnemend met 10 pet., welk raadsbesluit thans aan den Raad van Nootdorp ter beoordeeling wordt voorgelegd. In een uitvoerig prae-advies zetten B. en W. hun bezwaren uiteen, daarbij tot de con clusie komend het College van Ged. Staten het verzoek te moeten doen het bedrag der winstderving vast te stellen op 580, af dalend met 10 pet. in de jaren na 1938. De heer Eisberg spreekt zijn bewondering uit voor de wijze, waarop B. en W. deze kwes tie behandeld hebben. Ook den heer Mooij- man komt het voor, dat Leidschendam de winstderving veel te hoog heeft voorgesteld. De heeren Lindeman, Post en de Booy kunnen zich geheel aansluiten bij het door de vorige sprekers naar voren gebrachte, en zonder hoofdelijke stemming besluit de Raad de door B. en W. in hun prae-advies neergelegde beschouwingen aan Ged. Sta ten voor te leggen en dit College te verzoe ken het wegens winstderving te vergoeden bedrag te bepalen op ten hoogste 580 voor 1938, afdalend met 10 pet. in de volgende jaren. De algeheele goedkeuring van den Raad verkrijgt het voorstel van B. en W. Bij de behandeling van een aanvrage van B. en W. om beschikbaarstelling van een crediet van 150 voor de gebouwenvernum- mering, informeert de heer Lindeman hoe B. en W. zich de uitvoering van een derge- stemming konden geraken, alhoewel onder bepaalde voorwaarden. Zooals ook de oorspronkelijke bedoeling was zal getracht worden om, in aanmer king genomen de misoogst in de tuinde rijen, een bijzondere toeslag te verkrijgen over de gemiddelde productie der drie voor gaande jaren. De heer v. Baar moet door dit persoon lijk contact met de Kring „De Venen" on getwijfeld een voldoende inzicht hebben verkregen in de feitelijke toestand en veel materiaal hebben verzameld om verdere besprekingen met succes te kunnen voeren. Aan het slot bracht de algem. secretaris den afdeelingsafgevaardigden nog eens on der het oog het groote nut en de onmis baarheid der vakcursus. Spr. constateerde het onbegrijpelijke probleem, dat zoo wei nig van onze tuindersjongens de noodzake lijkheid hiervan inzien, en stelde het be nijdenswaardige voorbeeld, dat Brabant en Limburg ons geven. Hagel. Het noodweer der laatste dagen heeft te Roelofaréndsveen diepe sporen na gelaten. De te veld staande gewasschen zijn volledig vernield. Dit geldt speciaal voor de sla, waarmee groote oppervlakten stonden beplant en waarvan de oogst de volgende week zou beginnen of reeds l gonnen was. Dwars door de oerwouden. In de St. Pancratiuszaal wordt hedenavond om 7.30 uur een zeer geslaagde Missiefilm ver toond, getiteld „Dwars door de oerwou den". Father Onderwater, die hedenmor gen arriveerde, deelde ons nog mede, dat het een gezellige en gemoedelijke film avond zal worden. De entreé is ongeveer vrij en er wordt daarom op een groote pu blieke belangstelling gerekend TER AAR Oranje-comité. In het gemeentehuis werd onder leiding van den eere-voorzitter, burgemeester Hogenboom, een slotverga dering gehouden van het Oranje-comité. De eere-voorzitter wijdde in zijn openings woord woorden van waardeering aan het comité, dat op eensgezinde wijze heeft sa mengewerkt en een programma heeft kun nen samenstellen en uitvoeren, dat door de geheele burgerij kon worden geapprecieerd. De commissie heeft ontzaggelijk veel werk verzet, maar Ter Aar heeft dan ook ean feest geviei-d als nooit tevoren. De bur gemeester releveerde voorts de prachtige medewerking van de burgerij en van di verse vereenigingen, hetzij deze bestond in gaven, in deelname aan de optocht of aan de volksspelen, of door medewerking aan défilé en avondprogramma. Het is gewor den een feest uit dankbaarheid voor alles wat ons land aan H. M. de Koningin te danken heeft en spr. is er dankbaar voor, dat plaatselijk de feestdagen geheel in dit teeken hebben gestaan. Alle vereenigingen en particulieren, die hiertoe in zoo ruime mate hebben meegewerkt, wil spr. vanuit deze vergadering zeer hartelijk danken. Nadat de heer Pouw, de secretaris, eeni ge ingekomen stukken had voorgelezen, gaf de penningmeester, de heer L. Ko ning, een financieele verantwoording. Er is I een batig saldo van 71.24, wat belegd zal worden. lijke vernummering gedacht hebben. De voorz. antwoordt, dat dit in het college van B. en W. nog geen punt van nader bespre king heeft uitgemaakt, doch dat hij per soonlijk het meeste voelt voor een inschrij ving onder de verschillende Nootdorpsche middenstanders, die hiervoor in aanmerking komen. Met dit idee kan de heer Lindeman zich zeer wel vereenigen. Met algemeene stemmen wordt het aangevraagde crediet door den Raad beschikbaar gesteld. Goedgekeurd werd het voorstel van B. en W. inzake een regeling met de gemeente Leidschendam, krachtens welke de kinde ren, woonachtig in dat gedeelte, hetwelk bij de annexatie naar de gemeente Noot dorp is overgegaan, op aanvrage der ouders worden toegelaten tot de openbare lagere school aan den Westvlietweg te Leidschen dam. Besloten wordt tot het aangaan van een kasgeldleening van 17000 op de voordee- ligste voorwaarden, welke B. en W. kun nen bedingen. De heer Mooijman stelt bij de rondvraag de vraag of de gelden, welke uitgegeven zijn in den toestand van dreigend oorlogs gevaar, van het Rijk gedeeltelijk of ge heel worden terugontvangen. De voorz. antwoord hierop ontkennend. De heer Mooijman, die oordeelt, dat de gemeente, vlak bij Ypenburg liggend, spoor- en auto wegen in haar midden hebbend, meerder gevaar loopt dan andere plattelandsche ge meenten, kan dit niet billijk vinden. Op een vraag van hem hoeveel de kosten be- loopen van de onlangs genomen maatrege len antwoordt de voorz., dat dit ongeveer 200 is, waarbij echter de verwachting uit gesproken wordt, dat deze kosten nog wel tot ongeveer 100 gereduceerd kunnen wor den. Spr. vestigt er de aandacht op, dat, wanneer werkelijk gevaar was ontstaan, de kosten van de luchtbescherming wel een 4000 bedragen zouden hebben. De heer Mooijman is van meening, dat deze kosten de draagkracht van de gemeente verre te boven gaan. Na een uitvoerige discussie, waarbij blijkt, dat de overige raadsleden de zelfde opinie zijn toegedaan, stelt de heer Mooijman een motie voor aan de Regeering de genoemde bezwaren kenbaar te maken en te verzoeken om alsnog maatregelen ter riadere voorziening te willen nemen, welke motie met algemeene stemmen wordt aan genomen. Hierna volgt sluiting der vergadering. Hierna vertoonde dr. Quartel een aantal films, waaronder een van de feesten, door het comité georganiseerd bij de geboorte van Prinses Beatrix en een van de feesten in Ter Aar op 5 en 6 September j.l. Oefening luchtalarm. De gehouden „verduisteringsproef" mag als geslaagd worden beschouwd. Deze conclusie trokken al degenen, die iets met de luchtbe |her- mingsdienst te maken hadden en zie*, tij dens de proefneming door de gemeente be gaven om controle te oefenen. Voor onze uitgestrekte woonplaats was hiertoe een corps hulppolitie van achttien man samen gesteld, die twee aan twee, zorgvuldig speurend naar een overgebleven licht straaltje, de hen aangewezen wijken door kruisten. Voorts werd een algemeene con trole gehouden door de politie. Na afloop rapporteerden de leden der hulppolitie hun bevindingen. Ditmaal zullen allen, die niet voldoende hadden afgeschermd, zoodat te veel licht naar buiten uitstraalde, een schriftelijke waarschuwing ontvangen. Hoewel de aanmerkingen over het alge meen weinig te beteekenen hebben en met geringe moeite kunnen worden verholpen, is er door vele burgers een groote fout ge maakt. Velen hebben n.l. het electrisch licht zonder meer uitgedraaid en bleven een uurtje in het donker zitten. Dat was echter niet de bedoeling. Wie zich in de werkelijkheid indenkt zal het met de luchtbeschermingsdienst eens zijn, dat ook bij oefeningen het huiselijk leven gewoon moet doorgaan, evenals dat in oorlogstijd het geval zou zijn. Dan is er wellicht eiken avond en nacht luchtalarm. Het licht moet dan in de hui zen kunnen branden, zonder naar buiten uit te stralen. Hierop is ook de oefening ge richt en hierom verwacht de luchtbe schermingsdienst bij een volgende oefening dat allen zullen „verduisteren" zonder het licht uit te draaien. Bliksem ingeslagen. Met het hevig on weer dat gistermorgen boven onze plaats ging, sloeg de bliksem in bij den heer Sch. aan den Kerkweg, wat gelukkig geen groo te schade aanrichtte. Alleen een eiken bint werd gedeeltelijk verplinterd. Ook de elec- trische leiding, welke langs dezen weg bo vengronds ligt, is door de bliksem vernield. UITHOORN Geboren: Maria Elisabeth Alida, d. v. M. H. Brozius en C. M. Verlaan Hendrik Cornelis, z. v. H. B. Lakerveld en C. de Kuiper Wilheimina Hendrica, d. v. H. J. Bouwer en T. Koolmoes. Ondertrouwd: J. W. Mayenburg en M. J. J. Pierre A. F Sparnaaij en C. de Kruijf. ZWAMMERDAM Arbeidsbemiddeling. Ingeschreven arbeidsbemiddeling. Mannen 33: vrouwen 1. Verdeeld over de beroepen: Steenfabr. arb. 4; bouwbedrijven 5; houtbcw. 2; klee ding, enz. 1; leerindustrie enz. 1; metaal- nijverh. 1; vced- en genotmiddelen 1; land- bnuwbedr. 13; vrije beroepen 1losse arb. 5, Verdeeld naar de leeftijden: 1824 jaar 4; 2530 jaar 8; 3140 jaar 7; 4150 jaaz 7; 5160 jaar 3; 6165 jaar 2; 66 en ouder 3.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 7