OMGEVING Het ongeluk op het Braasemmermeer DE PACHTPRIJZEN TE HOOGMADE VRIJDAG 7 OCTOBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 KATWIJK OVER BOORD GESLAGEN EN VERDRONKEN. Van den vanmorgen te IJmuiden binnengeloopen logger K.W. 163, is ■tijdens den jongsten storm de 31-jarige matroos H. de Haas, wonende te Kat wijk aan Zee, over boord geslagen en verdronken. Het slachtoffer laat een vrouw en drie kinderen achter. KATWIJK AAN DEN RIJN TUINBOUWOVERZICHT. Niets veranderlijker als het weer, maar ook niets meer varieerend dan het oogsten van bloemkool. Het had er langen tijd voor gestaan, of er zoo ongeveer niets van te recht zou komen, doch het weer werkte mee en de gewassen werden toch nog zeer goed tot best. Daarna eenigen tijd dat de kool alleen in het gewas groeide en men niet kon oogsten. Gevolg höoge prijzen, tot ƒ29 toe. Maar het kwantum was gering. Men zag met verlangen uit naar ander weer; dat andere weer kwam ook en, we wezen er vorige week reeds op, te ver wachten was dan een aanzienlijke veria- gig van den prijs. Die lagere prijs tot om de 8, vermeldden we reeds in ons vorig overzicht, doch daarna liep het voor de tuinders mis en men heeft het nadien kun nen zien, dat massa's tweede, doch ook verschillende partijen eerste soort naar de zouterijen gingen. Dat is voor de bloem kooltelers geen gunstig teeken en einde vorige week, Vrijdags, was de noteering voor 1ste soort slechts 4.50 tot 7, twee de soort ƒ1.503.30. Doch ook deze prijs kon zich niet handhaven, want 's Zater dags liep deze zelfs terug tot 4.805.90. En telkens werd de aanvoer grooter, zoo dat gevreesd werd, dat deze week wel eens een buitengewone teleurstelling kon bren gen voor de tuinders. De eerste dagen der week was de aanvoer nog enorm en de prijs laag, varieerend van 3.70 tot f 5.30 in de eerste kawaliteit, tweede soort 1.70 tot ƒ2.70, maar tegelijk kwam het veran derlijke weer de berekening anders ma ken. Want regen, hagel en sneeuw wissel den elkaar af, zoodat de vlugge groei er wel even uit was. De aanvoer werd niet grooter, doch de kwaliteit had van de he vige storm veel te lijden. Er staat nog een massa bloemkool te veld en het product is aanmerkelijk later dan andere jaren. Mochten er vroeg nachtvorsten komen, dan wordt zulks een ramp voor den tuin bouw. Met peen is het beter gesteld dan vorige week, doch een prijs van 0.30 tot 0.70 per kist van 20 K.G. waspeen is t< laag en om die prijs ging het zoo ongeveer de geheele week. Er zijn ook nog partijen waspeen doorgedraaid. De kwaliteit was hiervan niet best, maar de tuinder, die geen anderen heeft, moet het er toch mee doen. Met bospeen was het ook iets beter gesteld. De prijs varieerde de geheele week van ƒ3.40 tot ƒ6.80. Doch de hoogste noteering kwam maar zelden voor. Ook dit product geeft velen den laatsten tijd teleurstelling. Sla komt niet veel meer. Maar ook hier voor is weinig vraag met lage prijs, van ƒ0.60 tot ƒ1.20 per 100 stuks. Met de boon tjes zal het nog slecht afloopen. Het stond er voor of er nog veel late boonen zouden komen, doch de storm heeft er ontzettend veel schade aan teweeg gebracht en koude zorgt wel, dat de vrucht niet voor uitkomt. Princesseboonen noteerden van 10 tot 16.50 en Snijboonen van 9 tot ƒ14.50 per 100 K.G. Ze zullen nu wel weer gauw in prijs stijgen. Sluitkool heeft nog onvoldoende belangstelling en de prijs is onvoldoende, 1.603.20 voor Gele en ƒ2.10 tot 3.10 per 100 K.G. voor Roode kool. Groene kool wil wel wat beter en bracht van f 3.20 tot 4.40 op. Geen slechte prijs. Met uien is het nog steeds huilen. Een prijs van ƒ2.20 tot ƒ3.50 per 100 K.G. is nogal erg verschillend, doch het is ook maar een hooge uitzondering als iemand 3.50 op zijn veilingboek genoteerd ziet. Dan moet het prima zijn. Kroten ge ven nog steeds een bevredigende op brengst. Gekocht werd steeds voor ƒ2.50 tot ƒ3.70 per 100 K.G. Over de opbrengst van een dergelijk product, dat niet veel aan teeltkosten vraagt, kan men tevreden zijn. Over aardappelen kunnen we kort zijn. Nog steeds niets gedaan, 0.40 tot 0.70 per kist van 25 K.G., en nog geen be terschap te zien. De daklooze brugwachter. Daar de brugwachterswoning geheel is afgebrand, is de heer C. v. D. dakloos. En de brug vraagt toch een wachter. Door gemeente werken is voor den burgwachter de hou ten hulppost van de politie, die 's zomers dienst doet op het strand, tijdelijk bij de brug geplaatst, zoodat v. D. weer een dak boven het hoofd heeft. LISSE Geboren: Alida Mathilda d. van L. J. de Jeu en A. J. van der Lans. Johanna Maria d. van J. M. van Dijk en B. van Doorn. Geertruidwa Cornelia d. van J. Geerlings en Th. Goedemans. Sophia Wilhelmina Antoinette d. van B. H. B. Theissen en C. L. Manseau. Maria Apo- lonia d. van J. A. Wessels en A. C. Baars. Overle-den: Cornelis Leonardus Weijers, echtgenoot van A. H. Opdam 44 j. Ondertrouwd: Th. Faas 26 j. te Sas- senheim en A. Glasbergen 27 j. te Lisse. P. Minnée 47 j. en A. Barnhoorn 40 j. Gehuwd: A. Meeuwenoord en J. A. van der Meer. J. Sauerbier Couvéé en W. C. H. Tegelaar. Ingekomen: K. J. Tol van Alphen a. d Rijn. Mej. C. G. van der Kamp, van Wassenaar. Vertrokken: J. H. Schaart en gezin, naar Katwijk. G. Kozijn, naar Noordwijk Mej. M. H. Anema, naar Heemskerk. Mej. M. H. Bosman, naar Leimuiden. R. Duiker, naar Koudkerk. Mej. J. M. Danko, naar Melick en Herkenbosch. Mej. P. J. Wassenaar, naar Sassenheim. NOORDWIJKERHOUT FUSIE TUSSCHEN N.V.C. EN „ST. BAVO" Er hebben hier in de afgeloopen dagen op voetbalgebied belangrijke gebeurtenissen plaats gehad. Door de vereen. V.V.S.B. en N.V.C. is het tot een fusie gekomen, zoo dat hier nu één vereen, is, welke den naam van V.V.S.B. behoudt. Onderling is over eengekomen, dat de Geest. Adv. uit een der parochies zal worden aangevraagd, ter wijl het bestuur zal worden samengesteld als volgt: 3 leden van St. Bavo en 4 uit Noordwijkerhout. Inmiddels zijn de geno men besluiten door het D.H.V.B.-bestuur goedgekeurd en dank zij hun medewerking is voor a.s. Zondag het volgende program ma vastgesteld. V.V.S.B. I—Alph. Boys I, 2.30 uur. Concordia IV.V.S.B. II, 2.30 uur. Docos III—V.V.S.B. III, 12.30 uur. V.V.S.B. Ill—Foreholte II, 12.30 uur. Zoodat V.V.S.B., dank zij de overeenkomst met N.V.C. met 4 elftallen aan de compe titie deelneemt, welke resp. zijn ingedeeld in de le, 2e, 3e en 4e klas D.H.V.B., terwijl zijn op het oogenblik over 2 Junioren-elf tallen beschikt. Wij wenschen de beide vereenigingen met het genomen besluit ge luk en spreken den wensch uit, dat zij in de komende wedstrijden door spel en spor tiviteit de volle medewerking van heel voetbalminnend Noordwijkerhout zullen veroveren. Het zij zoo. OEGSTGEEST Geslaagd. Voor het examen gemeen te-accountant (gedeelte recht) te Den Haag is geslaagd de heer A. C. Sommeling, al hier. Voor dit examen, dat eenige jaren geleden werd ingesteld, is de heer A. C. Sommeling de eerste, die het met goed ge volg heeft afgelegd. RIJNSBURG TUSSCHEN TRAM EN MAST. Verkeersspiegel eindelijk gesneuveld! Een met bollen beladen Chevrolet-truck van de firma Bultsma te Andijk, die van den Oegstgeesterweg de Rijsjes opreed, werd door een uit Noordwijk komende tram gegrepen en tegen een mast van de bovenleiding gedrukt. De laadbak van de Chevrolet werd zwaar beschadigd, terwijl de mast kromgebogen werd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De tram liep eveneens beschadigingen op en de dienst ondervond vertraging. De verkeers spiegel ter plaatse, die blijkbaar niet vol doende „gewaarschuwd" had, sneuvelde tengevolge van eigen achteloosheid. Uit het spoor. Op den hoek Brou werstraatDijk liep de electrische tram uit de rails. Er was nogal materieele schade, doch er kwamen geen persoonlijke ongevallen voor. De dienst ondervond eenigen tijd vertraging. STOMPWIJK Naailkrans St. Elisabeth. De dames van den naaikrans St. Elisabeth, houden op Zondag 9 October een tentoonstelling van de onder leiding van Zr. Imelda ge durende een jaar vervaardigde kleeding- stukken. Al het door de dames gemaakte werk wordt verstrekt aan behoeftige ge zinnen. De tentoonstelling waaraan een Fancy-Fair verbonden is, verdient groote belangstelling en steun. Na de Hoogmis wordt de tentoonstelling door den zeer- eerw. heer pastoor Flodr geopend. SASSENHEIM Arbeidsbeurs. Per 30 Sept. 1.1. waren bij de Gemeentelijke Arbeidsbeurs inge schreven 71 mannelijke werkzoekenden, verdeeld over de verschillende bedrijven als volgt: 14 bouwvakarbeiders, 4 houtbe werkers, 45 land- en tuinbouwarbeiders, 4 in het verkeerswezen, 1 kantoorbedien de en 3 ongeschoolde arbeiders. Hiervan zijn 15 werknemers in een werk verschaffing geplaatst. Het vorig jaar einde September waren er 72 ingeschrevenen. Geboren: Elisabeth Jacoba Maria d. van M. J. Beelen en C. L. Wesseling. Cornelis Johannes z. van P. C. Rewijk en M. Does. Johannes Jacobus Jozef, z. van J W. Zwetsloot en C. M. van der Horst. Helena Maria Antonia d. van A. M. Ka- piteijn en H. J. Möller. Getrouwd: P. S. Pennings 38 j. en J. Verdegaal 37 j. W. J. van Biezen 26 j. en C. Tukker 21 j. Ingekomen: H. J. Meerdinkveld- boom van 's-Gravenhage. M. G. W. van der Zwet van 's-Gravenhage. C. H. B. Beckers, van Aalten. Vertrokken: J. Brehler, naar Lei den. Wed. H. J. Ubink geb. Ketting, naar Leiden. J. Ho genes, naar Warmond. C A. Barnhoorn, naar 's-Gravenhage. L S. Natzijl, naar Streefkerk. W. A. Rohde en- gezin, naar Voorhout. E. Filippo, naar Hillegom. J. Verdegaal, naar Noordwijkerhout. C. M. Hoogen- boom, naar Hillegom. H. M. Beekman, naar Voorburg. B. Hooijer, naar Ober- hausen (D.). C. M. Renee, naar Voor hout. VOORHOUT Geitenfokvereen „De Eendracht" Gis terenavond vergaderde in café „Welgele gen", van den heer J. v. Leeuwen, de plaat selijke geitenfokvereenigmg „De Een dracht" onder voorzitterschap van den heer H. v. d. Maat. De heer H. Zuidhoek, secretaris, las de notulen. De voorzitter deed nu mededeeling van een belangrijke verbetering n.l., dat een tweede bok zal geplaatst worden bij den heer W. v. Noort. Vervolgens werd medegedeeld, dat het bestuur, op aandringen van vele leden, thans een voorstel had ontworpen, betref fende een verzekering voor geiten der leden. Verschillende besprekingen volgde op dit voorstel, waarna men tot een be sluit kwam, om, hoewel niet geheel defini tief, tot oprichting over te gaan van een onderlinge verzekering. Van de leden zal een inleggeld worden geheven van 0.50 per geit, waarna men een vastgestelde con tributie per jaar zal vaststellen. Bij sterfte eener geit zal een uitkeering gedaan wor den van 8.en voor een geit beneden de vier maanden ouderdom de som van 4.De volgende vergadering hoopt het bestuur aan de hand van voornoemde ge gevens een reglement aan de leden voor te leggen. Bijna alle aanwezige leden gaven zich hierna op. Als afgevaardigde naar de Alg. Ver. te Rotterdam werd gekozen de heer Th. v. d. Ploeg met als plaatsvervanger de heer H. v. d. Maat. VOORSCHOTEN Collecte. De collecte gehouden ten bate van de instelling „Simavi" te Amster dam, door middel van verkoop van speldjes, heeft alhier opgebracht de som van 80.54. Schietwedstrijden. Door de vrijwillige Burgerwacht te Voorschoten is deel ge nomen aan de schietwedstrijden te Rotter dam, waar klasse B. in de korpswedstrijden een 2e prijs won met 236 punten in 181 2/5 seconden. Verder zijn de volgende prijzen toege kend: Klasse C. personeel, scherp, I. 4de prijs: K. Smit 54 p. 34 sec.; 15e prijs: D. P. Iper- laan 51 p. 45 sec. Vaste baan. Scherp I. 18e prijs: G. J. Iperlaan 84 p. 81 sec.; 20e prijs: N. de Boer 84 p. 78 sec. Vrije baan. Scherp I. 13e prijs G. J. Iperlaan 87 p. 29 sec.; 17e prijs: D. J. Iper laan 85 p. 27 sec. Vrije baan. Revolver. 14e prijs: G. J. Iper laan 63 p. 25 sec. Vrije baan. pistool. 20e prijs: M. de Jong 84 p. 23 sec. WARMOND VERBINDINGSWEG AMSTERDAM EN DEN HAAG. Aanmerkelijke verbetering. Bij de gemeente bestaan plannen om te komen tot een algeheele verbetering en vernieuwing van den Heerenweg en wel vanaf den Warmerdam tot in het dorp. Dit zal dan 'een aansluiting vormen aan den nieuwen rijksstraatweg 's-Gravenhag* Amsterdam, zoodat wanneer deze verbree ding tot stand gekomen is Warmond zoo wel vanuit de richting Amsterdam als de richting 's-Gravenhage door een op en afrit van den nieuwen straatweg bereikbaar zal zijn. Voorwaar een zeer belangrijke ver betering. Uitbreidingsplan. De Burgemeester van Warmond deelt mede dat de vaststelling van een uitbreidingsplan voor die deelen der gemeente vallende buiten het plan in onderdeelen, wordt voorbereid. Gevestigd: M. Versluys van 's-Gra venhage H. ter Haar van Leiden G. Verlaan van Leiden W. L. Swart van Vlissingen. Vertrokken: G. P van Seggelen naar Leidschendam C. P. Grootscholte naar Oude Tonge J. A. M. ten Hengel Zandvoort C N. M. Hanneman naar Middelburg A. M. M. v. d. Burg naar Noordwijkerhout J. A. G. van der Hoogte naar Noordwijkerhout Th. N. Hoge- boom naar Leiden J. Th. A. van Pol naar Velsen P. Th. Brinkman naar Rotterdam. ZOETERMEER ACHTER WAGENS HANGEN. Jongetje brak zijn been. Van een gevaarlijke schooljongensge woonte werd de 7-jarige H. V. alhier gis termorgen het slachtoffer. Bij het zich school begeven, klom hij op de rijdende koets, bestuurd door den heer Gr. alhier, en zette zich neder op een der veren. Blijk baar heeft hij toen het linkerbeen naar achteren gehouden, hetwelk daardoor tus- schen de spaken van een der achterwielen is gekomen. Over een zeer geringen af stand draaide het been met het wiel me de, doch het gespan werd onmiddellijk tot stilstand gebracht. De gevolgen waren van dien aard, dat het onvoorzichtige ventje een ernstige beenfractuur bekwam en eeni ge bloedende verwondingen. Dokter Steur verleende de eerste hulp en liet het slacht offertje overbrengen naar St. Antoniushove te Voorburg ter verdere behandeling. Frappeerend is het wel, dat kort nadat het ongeluk had plaats gehad, andere jon gens-wederom op dezelfde wijze probeer den mede te rijden. De heer Gr. moest al thans eenige malen maatregelen nemen om dit te voorkomen. Voor de oudere is hier wel een taak, hun kinderen op dit gevaar te wijzen. Het schip geborgen; de slachtoffers niet gevonden Gisteren den geheelen dag is het ber gingsbedrijf v. d. Graaf en Koeleman u t Rotterdam bezig geweest om de mo torboot „Maria II", welke in den storm van Dinsdagnacht verging, boven wa ter te brengen. Met angstige spanning sloeg een groote menigte langs het meer de verrichtingen gade. Nog steeds was er geen enkel teeken van de omgekomen bemanning en de ver wachting was dan ook algemeen, dat deze zich nog in het schip zou bevinden. Doer een duiker werd een draad onder het schip gebracht, waarna het aan een hijschkraan hangend in den juisten stand werd gekeerd. Door den duiker werd daarna een tweede draad rond om de romp bevestigd, welke draden door kettingen vervangen werden. Het schip werd met takels uit het water geheschen en daarna leeggepompt. De lijken bleken niet in het schip te zijn achtergebleven. Een gedeelte van de lading, kisten en vaten, werd geborgen. Thans is men bezig met grijpers de la ding ijzer, welke in de diepte is verdwenen, van den bodem op te halen. Vermoedelijk is deze ijzerlading gaan schuiven, wat tot het vergaan van de boot geleid heeft. De berging van de „Maria II", welke in den nacht van Maandag op Dinsdag j.l. op het Brasemermeer verging. De twee opvarenden vonden jammerlijk den dood in de golven. De lijken bevonden zich niet in de motorboot en zijn nog niet geborgen. Ook de verpachter heelt rechten De L.T.B. te Hoogmade is zijn winter- program begonnen met het houden van een vergadering, waarin professor Cle- ophas uit Warmond, geestelijk adviseur van den bond, het woord heeft gevoerd. Bij het bepalen van de te houden spreek beurten heeft de vereeniging zich in de eerste plaats laten leiden door het motief dat het gewenscht is de actie te beginnen met het geestelijk element, vandaar dat men wilde trachten een geestelijk onder werp te doen behandelen. Inderdaad is het het bestuur mogen gelukken beslag te leg gen op den toch reeds druk bezetten tijd van professor Cleophas. De dankbaarheid werd getoond door een f linken opkomst. Bijna 40 aanwezigen (onze vereeniging telt in totaal 42 leden) hadden aan den oproep van den voorzitter ondanks het minder goede weer, gevolg ge geven. Verschillende dames waren mede aanwezig, hetgeen, de voorzitter wees hier op in zijn openingswoord, zeer op prijs werd gesteld door het bestuur. Hun aantal had grooter kunnen zijn, doch het is een begin en hopelijk zal een volgende maal de ongewoonte overwonnen kunnen wor den. Nadat de voorzitter de vergadering met den christelijken groet had geopend gaf hij het woord aan professor Cleophas, die zou spreken over de gebondenheid van den boer aan den bodem. Om meer dan een reden, aldus spr. heb ik de uitnoodiging van het bestuur aan vaardt om in Hoogmade een spreekbeurt te vervullen en het onderwerp, dat ik zou behandelen was dan ook met zorg uitgeko zen. Hoogmade is een plaats, waar zich steeds vele moeilijkheden hebben voorgedaan bij de leden van den L.T.B. Moeilijkheden in hun bedrijf, moeilijkheden als pachters, alle moeilijkheden, welke het leven, zoo niet verbitteren, dan toch alle vreugde ontnomen. Hoogmade heeft meer dan welke andere organisatie de belangstelling van den L.T.B. Verschillende inlichtingen zijn door spr. ontvangen, inlichtingen over z.g. mistoe standen, welke misschien wat eenzijdig zijn medegedeeld, terwijl ook inlichtingen ontvangen zijn, welke meer hoopgevend zijn. Teneinde de leden wat meer te ver- teilen van het geluk, dat de L.T.B. als or ganisatie zoo gaarne aan zijn leden wil geven, wil spr. de gehechtheid weergeven van den boer aan den grond. De welvaart van een volk komt voort uit den bodem. Een land, dat agrarisch niet ingesteld is zal, bij oorlog of andere moei lijke omstandigheden, honger moeten lijden. Een industrieland moge tijdelijk een wel vaarthoogte bereiken, welke ver uitgaat boven een agrarisch land toch zal op den duur, juist door de grootere stabiliteit van het laatste land, dit de overwinnig boeken. Spreker laat duidelijk uitkomen, dat de arbeid van de boeren de voornaamste arbeid is in de gemeenschap. De voornaam- arbeid dient het beste beaald te worden. Wat is dan wel de reden dat de boer zijn arbeid niet steeds maar béhooren betaald krijgt? Hier raakt de spr. de kern van zijn betoog. Andere groepen hebben zich aaneenge sloten, hebben hun minimum en maximum prijzen bepald voor de producten welke ter markt worden gebracht. Nauw aaneen gesloten leggen zij de andere bevolkings dat het ruim verspreide gildewezen voor groepen hun wil op, welke hen een reeds der. boer geen beteekenis had om de een voudige reden, dat hij zich niet wenschte te organiseeren. Het gevolg was, dat hij de vastgestelde prijzen van andere producten moest betalen, terwijl zijn eigen producten zich regelden naar de behoefte. Het verleden kan ons alleen leeren dat het voor het verkrijgen van een recht vaardig loon noodig is dat de boer zich or ganiseert, zich aaneensluit met andere be- drijfsgenooten om gezamenlijk aan andere bevolkingsgroepen hun wil op te leggen. Tot deze taak behoort echter nog meer. Conservatisme leidt tot verval. Rekening houdende met de snel wisselende tijdsom standigheden moet ook de boer zijn be drijf aanpassen aan de tijdsomstandigheden Een winkelier, die zijn winkel niet wenscht te moderniseeren, terwijl andere winke liers alles doen voor hun klanten, raakt ten achter en gaat ten onder. Hij heeft dan geen verhaal op de gemeenschap door te zeggen dat men hem in de steek heeft ge laten. Neen, zelf moet hij met zijn tijd mee gaan. Zoo ook de boer. Zijn bedrijf moet zoodanig ingericht zijn en ingericht worden dat het alle stooten van het economisch leven kan opvangen. Gebruik maken .van de prachtige bedrijfsvoorlichtingsdiensten, de kinderen gelegenheid geven tot stu- deeren, tot het opdoen van voldoende ken nis om het bedrijf te voeren, al deze din gen dienen enkel om de agrarische groep in de gelegenheid te stellen met den tijd mee te gaan. Is de boer, als eigenaar op deze wijze gebonden aan. zijn bedrijf, aan den grond, van het bewerken ervan echter geen ver stand heeft. Hier staat dus prestatie tegen over prestatie. Groot grondgebruik is voor de landbou wende bevolking geen welvaart. Gelukkig is dit grondbezit in Nederland niet zoo omvangrijk. Voor velen, die niet in de gelegenheid zijn om grond te koopen, is wat pacht- systeem een uitkomst. Als pachter heeft hij echter verplichtin gen tegenover zijn heer. Hij kan zich niet de allures geven van eigenaar, want dan moet hij ervaren dat hij verder gaat dan zijn bevoegdheid strekt. Nu is de verhouding van pachter tot verpachter niet altijd in orde. De nieuwe pachtwet is daar een sprekend voorbeeld van. Bij pachter zoowel als bij verpachter moet vertrouwen zijn en door allerlei straffe maatregelen zijn vele pachters ten offer gevallen. Jaarlijksche aanbesteding van landerijen, het dragen van het volle risico van de bedrijfsuitkomsten, het ach terwege blijven van vergoedingen voor aangebrachte verbeteringen zijn alle fac toren, welke ons verpachtingsrecht vroeger niet kende doch thans in de pachtwet een regeling gevonden hebben. Ook de pachtprijs speelt een zeer voor name rol bij den pachter. En hier kan in

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5