KERKNIEUWS RECHTZAKEN BIOSCOPEN TE LEIDEN VRIJDAG 7 OCTOBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT VEERDE BLAD - P/ C,. 15 Omvang en kosten der Publieke Armenzorg in Leiden Het tweede kwartaal van 1938 bracht eenige verlichting Geen ander onderdeel van de gemeente lijke huishouding belast in dezen tijd het stedelijk budget zóó zwaar als de uitgaven voor de publieke armenzorg, of zooals te genwoordig de meest gangbare term luidt, voor het Maatschappelijk Hulpbetoon. Terwijl de lasten voor de werkloozenzorg voor een zeer belangrijk deel voor reke ning van het rijk komen, moeten de kosten voortvloeiende uit de toepassing van de Armenwet vrijwel geheel door de gemeen ten gedragen worden. En in tal van steden zijn deze kosten allengs zóó hoog gestegen, dat het grootste deel der gemeentelijke be lasting-opbrengsten voor dit doel moet worden aangewend. Ook in Leiden zijn deze kosten zeer belangrijk. Toch laat een vergelijking aan de hand van heden bekend gewor den cijfers zien, dat de armlastigheid in onze stad in het tweede kwartaal van dit jaar een daling ten opzichte van het eerste kwartaal vertoont. In Januari, Februari en Maart kwamen n.l. gemiddeld 1286 Leidsche gezinnen en 555 alleenwonenden of daarmede gelijk te stellen personen voor een wekelijksche on dersteuning van gemeentewege in aanmer king. Over de maanden April Mei en Juni bedroeg het aantal wekelijks ondersteunde gezinnen gemiddeld 1161 en het aantal al leenwonenden gemiddeld 540. Waren er dus aanvankelijk op elke duizend inwoners in onze stad niet minder dan 17(!) behoef tige gezinnen, (de werkloozen, die on der de steunregeling vallen, niet medege- rekend!) en bovendien nog alleenwo nenden, in het tweede kwartaal waren dat 15 k 16 gezinnen, terwijl het aantal onder steunde alleenwonenden op 7 per duizend gehandhaafd bleef. Daarenboven werd nog in enkele geval len incidenteel steun verleend door de "een malige verstrekking van een grooter gelds bedrag. In het eerste kwartaal geschiedde dat vijf maal, in he. tweede kwartaal zes maal. Het gemiddeld bedrag der wekelijksche uitkeeringen beliep in het eerste kwartaal 6.92 en in het tweede kwartaal 6.98. Op zich zelf beschouwd zijn deze bedragen zeker niet hoog te achten; door het groote aantal ondersteunden vergen ze met elkaar niettemin belangrijke sommen. Over de maanden Januari tot en met Maart moest n.l. aan publieke armenzorg in onze stad 165.620.worden uitgegeven en over de maanden April tot en met Juni 154.408.-, een vermindering derhalve met ruim elf mille. Dat de omvang der publieke armlastig heid en de kosten, die ter bestrijding daar van moeten worden uitgegeven, in onze stad niet alleen in absoluten, maar ook in relatieven zin groot zijn, laat een vergelij king zien met de gemiddelden van alle Ne- derlandsche gemeente tusschen vijftig en honderdduizend zielen. Ondersteunde gezinnen per duizend inwoners: le kwart. 2e kwart. LEIDEN 17 15 a 16 Gemiddelde 13 12 Een lichtpunt in deze cijfers is, dat de vermindering in het tweede kwartaal ten opzichte van het eerste kwartaal in Leiden wat grooter is geweest dan in alle gemeen ten tusschen vijftig en honderdduizend zie len gemiddeld het geval was. Wat de on dersteunde alleenwonenden betreft, bleef de voor Leiden ongunstige verhouding on gewijzigd: Ondersteunde alleenwo nenden per 1000 inwoners le kwart. 2e kwart. LEIDEN 7 7 Gemiddelde 4 4 Het gemiddelde uitkeeringsbedrag is in Leiden iets hooger dan elders. Bovendien steeg het in het tweede kwartaal nog eeni- germate, terwijl het gemiddelde juist een verlaging te zien geeft: Gemiddeld bedrag der we kelijksche uitkeeringen: le kwart. 2e kwart. LEIDEN 6.92 6.98 Gemiddelde 6.61 6.27 Dat tengevolge van al deze omstandighe den ook het totaal-bedrag, dat aan onder steuningen krachtens de armenwet werd uitgekeerd, in onze stad relatief hooger was dan elders, ligt voor de hand. In welke ma te dit het geval was, blijkt indien de uitge keerde bedragen worden omgerekend per duizend inwoners. Hoe de verhoudingen dan zijn, komt tot uitdrukking in de onder staande opgave: Uitgaven per dui- duizend inwoners: le kwart. 2e kwart. LEIDEN 2.178,— 2.030.— Gemiddelde 1.539.1.353. ~~^or Leiden geven deze cijfers een da rn van 6,8 pet. voot het gemiddelde 1 pet. In het aantal ondersteunde Duitsche katholieken en het Nationaal Socialisme REISINDRUKKEN „De Nieuwe Eeuw" vestigt de aandacht op een artikel van Augustin Drufosse in het Belgische tijdschrift „La Cité Chrétien- ne". Drufosse geeft in een objectieven toon zijn reis-indrukken weer in het Duitsch- land van 1938. Nergens heeft de bezoeker zoo duidelijk gevoeld dat de geheele cultuur van het nationaal-socialisme uitsluitend op het aardsche leven is gericht als in het Duit sche museum voor hygine te Dresden, dat den veelzeggenden ondertitel draagt: Staatsakademie für Rassenpflege. Het aardsche leven en dat alléén telt; de rech ten der persoonlijkheid worden slechts ge meten aan hun functie in een gemeenschap, welke gebaseerd is bloed en ras. Na zijn oordeel te hebben gegeven over eenige cultureele verschijnselen, bespreekt Drufosse de situatie der Duitsche katholie ken. „Menschelijkerwijze gesproken schijnt hun situatie wanhopig. Tenzij er een won der gebeurt, zal de maatschappelijke in vloed der Kerk nog veel verminderen. Het is niet een bloedig martelaarschap, luister rijk door het gepleegde geweld; het is een steeds verder voortschrijdende en onweer staanbare ketening, een langzame maar onverbiddelijke verstikking. Voor hem die geen persoonlijke overtui ging heeft, moet het regiem draaglijk zijn. Voor hem, die de nationaal socialistische begrippen deelt, moet het zelfs zeer aange naam zijn, want 't verwezenlijkt een door niet geëvenaarde levenseenheid. Maar als men diepe christelijke overtuigingen heeft, moet men, om stand te houden, een held zijn en een stevig hoofd hebben. Het ge heele profane leven doet dienst als ver voermiddel voor een onophoudelijke ideo logische propaganda, waarin alles wat dier baar is aan een geloovig en trouw hart, voortdurend wordt gekwetst en dikwijls op de meest smadelijke wijze wordt aangeval len. Sommige particuliere instellingen, door den Staat toegelaten zoo niet aangemoe digd, zooals Ludendorff-publicaties, ge ven zich over aan een anti-katholieke pro paganda, waarvan het afschuwelijke slechts door de godloozen van Rusland wordt ge ëvenaard. Men moet een heilige zijn om te volharden; men moet een hard hoofd heb ben om niet door deze eeuwige en alge- meene aanvallen te worden ontredderd. En dat is de reden, waarom men uit Duitschland terugkeert eenerzijds onder den indruk van de vernuftigheid en den omvang van vele initiatieven van het re giem, maar anderzijds geschokt. Bevreesd omdat alles in dienst is gesteld van een zui ver heidensche levensopvatting, van een overwinnend paganisme, dat zich volgens een radicale logica ontwikkelt en geenerlei afwijking duldt." KLOOSTERFEESTEN TE HEESWIJK. Dr. Julius J. van Beurden, van de Orde der Norbertijnen te Heeswijk (Abdij van Berne), lector in Philosophie en Sociologie in het Gymnasium Norbertinum, de be kende geestelijke adviseur van den R. K. Middenstandsbond en voorzitter van den R. K. Bedrijfsraad, zal op 9 October a.s. zijn 40-jarig klooster jubileum vieren. Voorts herdenken in de Orde van Pre- monstreit op 9 October de beide gebroe ders Dr. Joannes Chrysosthemus (A. J. C. Cornelissen), Procurator der Norbertijner Missiën en Conrector van het Gymnasium Norbertinum, alsmede Basilius (E. B. Cor nelissen), conrector van de Latijnsche school en rector van de Zusters Francisca nessen te Gemert, hun zilveren professie- feest. De beide broeders-jubilarissen zijn afkomstig uit het Brabantsche dorp Wan- röy. Nog viert de Orde der Norbertijnen uit Heeswijk een vierde jubileum en wel op October, op welken dag pastoor Innocen- tius J. G. Meijs te Lithyen veertig jaar ge leden toetrad. GOUDEN KLOOSTERFEEST. In de Achelschc Kluis van de Paters Cistersiënsers heeft op 1 October 1.1. Pater Aloysius Vrakking zijn gouden klooster jubileum gevierd. gezinnen zagen wij voor onze stad dus een grootere daling dan het gemiddelde, in de relatieve steunbedragen niettemin een ge ringere daling, hetgeen uiteraard veroor zaakt is door de stijging van het gemiddel de, wekelijksche uitkeeringsbedrag. Van de veertien Nederlandsche steden met vijftig tot honderdduizend inwoners was niet alleen het gemiddelde bedrag, dat perduizend zielen in het tweede kwartaal werd uitgekeerd, lager dan het Leidsche, maar bovendien stond Leiden onder deze veertien geheel aan de'spits, tezamen met Nijmegen, waar de uitgaven ook 2.030. bedroegen. Daarop volgt Arnhem met 2.016.Dordrecht met 1.852.en Leeuwarden met 1.659.De geringste uitgaven had Schiedam met slechts 761. per duizend inwoners. HAAGSCHE RECHTBANK. DE DRAAIENDE TRAPTREDE. 200 boete geëischt. Als het op ontduiken van de crisiswetten aankomt, dan is het menschdom zeer ver nuftig. We hebben al gehad holle hakblok ken, geheime deksels en deurtjes en nu stond er voor de Haagsche rechtbank te recht de handelaar van V. uit A1 p h e n aan den Rijn omdat er bij hem na lang zoeken en partij vet was aangetroffen onder of beter gezegd in de trap. Immers de laat ste trede van de trap was draaibaar ge maakt. Maar de ambtenaar Ekelshof was ook niet van gisteren en had het vet ge vonden. „Geraffineerd" vond de Officier het en eischte 200 subs. 50 dagen. Uitspraak over 14 dagen. Onder den trein en nog boete toe. De chauffeur F. G. M. de G. uit Schie dam was met zijn auto onder den electri- schen trein Den HaagRottredam geraakt te Nootdorp. Hij had er het leven afge bracht, want de trein had de auto opzij gegooid. Er was niettemin verbaal opge maakt, want de trein was in zijn loop be lemmerd geworden. Na een ernstige reprimande van den pre sident eischte de Officier een boete van 30 subs. 10 dagen. Verdachte voerde aan, dat het uitzicht slecht was en dat den overweg thans be waakt is. Wie zei daar: „Als het kalf verdron ken is?" Uitspraak over 14 dagen. Ernstige aanrijding nabij de Douzastraat te Leiden. Voor de Haagsche rechtbank had zich te verantwoorden E. den T., student te Lei den wegens het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel. Op 3 Mei was verdachte o'fc brug af komen rijden die de Douza straat met de Nieuwsteeg verbindt. De be stuurder van de auto had de bocht naar het Rapenburg willen maken maar 'had dit niet goed gedaan met het gevolg, dat de bank werker J. A. Kuijper uit Stomp wijk, die daar per rijwiel reed, werd aangereden er; ernstig gewond. Vanaf de aanrijding, dus 3 Mei tot 4 Juni, was de aangered ene in een ziekenhuis verpleegd geworden ter wijl hij daarna tot einde Juli nog thuis het bed had moeten houden. Thans ter zitting stelde hij zich civiele partij voor een be drag van 399.55, maar de rechtbank ried hem aan om dat langs anderen weg te krij gen omdat de zaak hier alleen strafrech terlijk werd vervolgd. Verdachte voerde aan dat hij rechts gereden had maar dat de wielrijder zulks niet gedaan had. Een deskundige kwam nog verklaren dat men de bocht niet rechts kan nemen omdat de bocht verkeerd ligt ten opzichte van de brug. De Officier ging daar niet met mee en achtte verdachte schuldig want hij heeft daar niet behoorlijk gereden. De eisch werd een geldboete van 150 subs, twee maanden hechtenis. Uitspraak over 14 dagen. V IS COUPEEREN VAN PAARDEN DIERENMISHANDELING? Wordt de handelswaarde er door verhoogd? Ter beantwoording van de vraag, of het coupeeren van paarden als dierenmishan deling moet worden aangemerkt, heeft de rechtbank een zaak behandeld tegen den 47-jarigen paardenhandelaar A. V. uit Bolnes, die op 25 April in de gemeente Rid derkerk van twee éénjarige paarden de staarten had gecoupeerd. Door het O. M was in de dagvaarding ge steld, dat dit coupeereri zonder redelijk doel aan de paarden pijn en letsel had veroor zaakt en zoo er al een redelijk doel mocht zijn, dan zop verdachte hebben overschre den hetgeen ter bereiking van het doel als toelaatbaar kan worden geacht. Zeven des kundigen, van wie er twee a décharge wa ren hebben hun meening aan de rechtbank uiteengezet. Verdachte êaf de feiten toe. Nadat hjj het haar van de staarten ter plaatse had weggeknipt, had verdachte met een touw tje de staart afgebonden en vervolgens met een coupeertang de staart tusschen twee wervels doorgeknipt. Vervolgens had hij de wond met een gloeiend ijzer dichtge schroeid. Volgens de opvatting van ver dachte veroorzaakt deze bewerking aan het paard niet veel pijn. Door het afbinden wordt de staart gevoelloos. Reeds uit de omstandigheid, dat het dier zich bij de be handeling vrij rustig houdt en niet achter uit slaat, valt af te leiden, dat van een mis handeling niet gesproken kan worden. Ver dachte zegt bijna uitsluitend te handelen in koudbloed-paarden en hij heeft bij on dervinding, dat een dier, dat niet gecou peerd is, niet verkocht kan worden. Zelfs worden dergelijke dieren, wanneer ze met een staart verschijnen, door keuringscom missies afgekeurd of zeker minder gewaar deerd. De president, mr. J. A. Marx vroeg ver dachte of deze eenigen objectieven grond kon aanvoeren ter verdediging van deze bewerking, of was het alleen maar de ver dwaasdheid van het publiek, dat dit cou peeren in stand hield? Verdachte zegt hierop, dat er veel koud bloedige paarden verkocht worden naar Duitschland en de koopers in dat land vra gen naar gecoupeerde paarden. Het O. M. waargenomen door mr. F. M. Wilbrenninck: Omdat het coupeeren in Duitschland niet langer toegestaan is. Een redelijke zin voor het coupeeren kan herdachte niet opgeven Hij weet alleen, dat het gecoupeerde dier meer handelswaarde heeft, dat het paard er breeder door lijkl en dat de smaak van het publiek het cou peeren verlangt. Als eerste getuige wordt dan gehoord de dierenarts dr. C. J. Folmer uit Amsterdam, die de meening is toegedaan, dat het cou peeren, dat uit de middeleeuwen dateert, zoo spoedig mogelijk moet verdwijnen. Getuige spreekt tegen, dat de handels waarde van een paard door niet-coupeeren zou verminderen. Wel is het echter zoo, dat het publiek het coupeeren eisc'ht. Een warmbloedig paard heeft meer last van vliegen, dan een koudbloedig, doch dat dit laatste er, wegens zijn dikke huid en dikkere beharing, in het geheel geen last van zou hebben en hij dus zijn staart wel zou kunnen missen, zooals verdachte be weert, ontkent getuige. Als er paarden met en zonder staart in een stal staan, dan is aan de beschadigingen in den vloer te zien, waar de plaats is van den staartloozen. Die dieren hebben geen rust en trappelen voortdu rend. De kapitein-paardenarts te Ede Tj. D. Siglnig is van oordeel, dat de door ver dachte toegepaste wijze van coupeeren uit den tijd is. Gelukkig komt men bij de warmbloe dige paarden hoe langer hoe meer tot het inzicht, dat de staart bij het paard be hoort. Bij de koudbloedige paarden is men nog niet zoover. Het is wel juist, dat een niet-gecoupeerd paard minder handels waarde heeft. Rechter mr. Van Es merkt op, dat de door het Hof gebruikte paarden alle ge coupeerd zijn. Getuige: Dat spruit misschien uit tradi tie voort. Defensie staat echter op het standpunt, dat bij een paard ook een staart hoort. Prof. dr. J. Wester, hoogleeraar in de veeartsenijkunde te Utrecht, acht, het cou peeren wel pijnlijk. Het is nonsens te be weren, dat het dier er niets of weinig van voelt. Van verdooving is nimmer sprake, zelfs niet als het coupeeren door een des kundige geschiedt. Het is onbegrijpelijk, dat er een soort mode bestaat, die het coupeeren voorschrijft, want getuige vindt een paard met een afgeknotten staart toch maar een afschuwelijk gezicht. Dat een gecoupeerd paard voor den uitvoer wat meer handelswaarde heèft valt niet te ontkennen. Sedert 1933 bezit Duitsch land een wet, die het coupeeren verbiedt. De uitvoering van die wet is echter opge schort tot 1940. Dan zal ook wel een ver bod tot invoer van gecoupeerde paarden volgen. Mr. A. Slob, burgemeester van Hoofd dorp, een centrum van paardenfokkerij, heeft in een kring van boeren de kwestie van het coupeeren van paarden ter spra ke gebracht. Verscheidene boeren willen hun paarden niet meer laten coupeeren, omdat die dieren in den zomer onhandel baar zijn, zoo als ze door vliegen worden geplaagd Een paard met een lange staart kan ook rustiger zijn voer tot zich nemen en het verbruikt minder energie. De boe ren in getuige's omgeving zijn van mee ning, dat het een zegen zou zijn, als het coupeeren zou worden afgeschaft. Deze zienswijze betreft echter voor het groot ste gedeelte de jongere generatie. De ouderen zijn op dit punt wat conservatief en voor hen is het een kwestie van smaak, dat een Belgisch paard gecoupeerd moet zijn. Als getuige a décharge wordt dan ge hoord L. Bom, secretaris van het Stam boek van het Nederlandsche Trekpaard, die toegeeft, dat het coupeeren wel een pijnlijke handeling is, doch die beweert, dat een gecoupeerd paard een hoogere handelswaarde heeft. Het coupeeren van koudbloedigen is in de mode gekomen, doordat de lange staart lastig was bij het werk. De mogelijkheid bestaat, dat een paard zijn staart over de leidsels slaat, waardoor het onbestuurbaar wordt. Het bezwaar, dat een gecoupeerd paard zich minder goed tegen vliegen zou kunnen verweren, acht getuige overdreven. De dierenarts A. Vaandrager uit Rid derkerk heeft meermalen de bewerking van het coupeeren toegepast en getuige verdooft het dier daarbij niet. In den tijd, die noodig is voor een injectie, is het cou peeren al gebeurd! De president: Maar als u naar den tand arts gaat, zegt u dat dan ook? Getuige: Als ik voor de keus werd ge steld, zou ik geen verdooven willen, om dat de pijn immers maar heel even duurt. Het O.M.: Maar het dichtbranden van de wond duurt toch langer? Getuige: Dat is ook gauw gebeurd. Ten hoogste 15 a 30 seconden. Prof. Wester meent, dat die tijd wel wat heel krap berekend is. Getuige Vaandrager zegt ten slotte nog. dat het niet-coupeeren bij een keuring zeker een ongunstigen invloed heeft. Het O.M. heeft vervolgpns requisitoir genomen en daarin dank gebracht aan de deskundigen, die allen een goed hart ge toond hebben voor de zaak, waar het hier om gaat. Gebleken is wel, dat er in het opzicht van het coupeeren een verbetering is waar te nemen, maar deze betreft al leen nog maar de warmbloedigen. De koudbloedigen worden nog maar steeds verminkt. Het O.M. wil vooroo stellen, dat men hier niet te doen heeft met een wreedaardige manier. Het is wel komen vast te staan, dat verdachte een heel ge bruikelijke methode volgde, maar vol gens het O.M. is ook die methode dieren mishandeling. De wet verbiedt dat pijn of letsel wordt toegebracht zonder redelijk doel of met overschrijding van wat voor het bereiken van een redelijk doel toe laatbaar kan worden geacht. Wat is hier het doel? Dit is terug te brengen tot een „verbetering" van het aesthetisch voor komen en een oeconomisch voordeel. Het eerste is een kwestie van mode, smaak en sleur en van een oeconomisch voordeel is het O.M. ook al weinig gebleken. Zelfs al mocht de rechtbank, tegen de opvatting der deskundigen, aannemen, dat het dier van die bewerking geen pijn ondervindt, dan blijft toch het letsel. Naar de opvat ting van het O.M. is hier geen redelijk doel en zeker is er overschrijding, maar de jurisprudentie schommelt, zoodat het van belang zou zijn, als deze kwestie eens tot in hoogste instantie zou worden uit gezocht. Er liggen op de uitspraak in hoogste instantie tientallen processen- verbaal te wachten. Het O.M. heeft terzake van overtreding van art. 254 van het W. v. S. verdachte's veroordeeling geëischt tot 10 boete subs. 10 dagen hechtenis, met verbeurdverkla ring van de in beslag genomen instru menten. Uitspraak 20 October. „N. R. Crt." STRAFFEN NA BELASTINGFRAUDE TE SCHAGEN. Oud-wethouder door het Hof veroordeeld. De oud-wethouder S. uit Schagen is gisteren door het gerechtshof te Amster dam wegens medeplichtigheid aan het vervalschen van balansen door belasting plichtigen veroordeeld tot een gevange nisstraf van acht maanden, verminderd met acht maanden in preventieve hechte nis doorgebracht, zoodat hij onmiddellijk in vrijheid kan worden gesteld.* Een zijner cliënten de oud-wethouder trad als accountant op de manufactu- rier B., werd tot een voorwaardelijke straf van drie maanden veroordeeld, be nevens tot een boete van vijfhonderd gul den, bij niet betaling te vervangen door honderd dagen hechtenis. In eerste instantie werden beide ver dachten door de Alkmaarsche rechtbank veroordeeld tot resp. acht maanden ge vangenisstraf, met zes maanden aftrek, en drie maanden gevangenisstraf. Voor zeer groote bedragen is het Rijk door het optreden van dezen oud-wethou der benadeeld. Hij heeft tal van cliënten weten te bewegen een veel te lage aan gifte voor de vermogens- en inkomsten belasting te doen. De fiscus is reeds se dert Februari van dit jaar bezig de ach terstallige bedragen te achtqj-halen en de rijksaccountants hebben daartoe van vele zakenlieden en landbouwers te Schagen en omgeving de boeken en bescheiden opgevorderd. Telkens nog worden den laatsten tijd te weinig betaalde bedragen in 's Rijks kas gestort. Reeds is op deze wijze zeventig duizend gulden binnenge komen. Nog tal van gevallen, waarin men een schikking tracht te bereiken, zijn in behandeling. De manufacturier B., die heden is ver oordeeld, is één van de cliënten van den oud-wethouder. Op advies van den on eerlijken accountant had hij in de boe ken geknoeid en zoodoende groots be dragen aan den dienst der belastingen onthouden. „Tel." HOOFDFILMS AANVANGSUUR Blauwbaard's achtste vrouw. (Gary Coo per, Claudette Col bert). De gevangene van het Alcatroz-eiland (Ann Sheridan, John Litel). De gevangene van Zenda (Ronald Col man, Madeleine Ca- roll). My man Godfrey. (William Powell, Ca role Lombard). De dubbele bruiloft. (William Powell Myrna Loy). Leer het leven lief hebben. (George Fitzmaurice, Rosa lind Russell). De weg terug (John King, Richard Crom- vell). Nog drie maanden te leven. (Edw. Ev. ioston, Irene Her- vey). Sensationeel Avontuurlijk Blijspel Komisch Blijspel Anti-oorlog Komisch lederen avond 8 uur. Zondag vaa 27 uur Zaterdag en Woens dag 2 uur matinée. lederen avond 8 uur. Zondag van 27 urn- Zaterdag, Woensdag en Donderdag 2 uur matinée. lederen avond 8 uur. Zondag van 2—7 uur Eiken werkdag 2 uur matinée. lederen avond 8.15 u. Zondag van 27 uur Zaterdag en Woens dag half drie mati née. Toelaatbaar v. volwassenen. Goedgekeurd v. volwassenen Goedgekeurd v. volwassenen Goedgekeurd v. volwassenen

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 15