BUITENLAND Chamberlains beleid goedgekeurd De strijd in het verre Oosten Wanneer komt het land tot rust? BINNENLAND VRUDAG 7 OCTuBER 1938 Ut LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 DUITSCHLAND DE NOOD DER RELIGIEUSEN IN OOSTENRIJK. Oproep tot hulp van kardinaal Innitzer. Door de verdrijving van de religieusen uit de scholen en instituten in het vroegere Oostenrijk zijn vele zusters in den groot- sten nood komen te verkeeren. De' aartsbisschop van Weenen, Z. H. Em. kardinaal Innitzer spoort in verband hier mede in een oproep de geestelijkheid aan, de plaatselijke zusterkloosters door den dringendsten nood heen te helpen en de zusters door het verleenen van geschikten arbeid, zooals het schoonhouden van de kerken, herstel en reiniging van de kerke lijke gewaden, enzoovoorts in staat te stel len eenigszins in haar onderhoud te voor zien. FRANKRIJK STAKING IN DE SALMSON- FABRIEKEN. De arbeiders in de Salmsonfabrieken te Parijs hebben een staking met gekruiste •rmen afgekondigd in verband met het aan een hunner afgevaardigden verleende ont slag. Gisteravond bezetten 800 arbeiders de fabriek, die 2000 werklieden in dienst heeft. Een krachtige afdeeling gardes mo biles, die met vrachtauto's naar de fabirek v/as vervoerd, drong tegen 7 uur de bin nenplaats der fabriek binnen en deed het gebouw ontruimen. Er werd geen tegen stand geboden. ITALIË DE BIJEENKOMST VAN DEN GROOTEN FASCISTISCHEN RAAD. De vergadering duurde van tien uur tot 2 uur 40. De vergadering van den Grooten Fascis- tischen Raad is gisteravond om tien uur begonnen en vannacht om 2.40 uur ge ëindigd. De beraadslagingen gingen over beide le punten van de agenda, d.w.z. over het ras senvraagstuk en over den buitenlandschen toestand. De Groote Raad zal vanavond om tien uur opnieuw bijeenkomen. Het rassenvraagstuk. Binnen het kader der rassenpolitiek heeft de Groote Fascistische Raad met na me besloten: 1. Het is Italiaanschen mannen en vrou wen verboden, huwelijken aan te gaan met elementen, behoorende tot 'het Chamieti- sche, Semietische of een ander niet-Arisch ras. 2. Het is burgerlijken en militairen amb tenaren verboden buitenlandsche vrouwen te huwen, tot welk ras dezen ook behoo- ren. 3. Italiaansche vrouwen en mannen, die met vreemdelingen willen trouwen, moe ten tevoren toestemming verzoeken van het ministerie van binnenlandsche zaken. Deze bepaling geldt ook, wanneer bedoel de vreemdelingen Arisch zijn. Voorts wordt buitenlandsche Joden ver boden Italië binnen te komen, terwijl be paald is dat ongewenschte elementen zul len worden verwijderd. Als Joden worden beschouwd: kinderen geboren uit twee Joodsche ouders, kinde ren, geboren uit een Joodschen vader en een buitenlandsche vrouw, mannen, ge boren uit een gemengd huwelijk, die den Joodschen godsdienst belijden. Er zullen uitzonderingen worden ge maakt voor kinderen van Italiaansche Jo den, die gedurende de oorlogen zijn ge dood of kinderen van vrijwilligers in de laatste Italiaansche oorlogen, met inbe grip van den oorlog in Spanje en voor hen, die tusschen 1919 en 1922 lid geworden zijn van de fascistische partij. Anderen kun nen niet als lid der partij worden inge schreven, noch industrieele ondernemin gen of meer dan 50 H. A. grond bezitten. De Joden zullen uit openbare bedienin gen worden gezet, doch hun zal de uitoefe ning van hun godsdienst volkomen worden gewaarborgd. De Groote Raad heeft de mogelijkheid van emigratie naar Abessinië onder oogen gezien, doch dan onder voorbehoud van een zekere controle. ENGELAND VERTROUWENSMOTIE DOOR LAGERHUIS AANVAARD. Na laatste uiteenzetting door den premier. Bij het hervatten van het debat over de buitenlandsche aangelegenheden in het La gerhuis heeft de Britsche minister-presi dent gisteren nogmaals het woord gevoerd. Hij zeide o.a., dat hij beschuldigd is van lafheid, weekhartigheid, domheid. Men heeft hem beschuldigd het land op den rand van een oorlog te hebben ge bracht en gezegd, dat het niet zijn ver dienste is geweest het land tot veiligheid brengen. Hij is van meening, dat zij, die AAN HET FRONT VAN HANKAU. Een Chineesch succes. Volgens een door de Chineesche ambas sade te Londen ontvangen telegram van het Chineesche ministerie van buitenland sche zaken hebben de Chineezen de beide belangrijke steden Kwansjan en Moesjih- kang, gelegen ten N. O. van Hankau, op de Japanneezen heroverd. Hierdoor, zoo verklaart men, wordt de druk van den Ja- panschen opmarsch naar den spoorweg PeipingHankau langs den weg van Paisjitang verminderd. Chineesche berichten uit Hankau melden, dat de Japansche strijdkrachten, die langs den Noordelijken Jangtseoever in Weste lijke richting naar Hankau oprukken, ge naderd zijn tot het op 130 km. stroomaf waarts van Hankau gelegen Kitsjoen, dat gedeeltelijk bezet werd. De Chineesche troepen hebben stellingen betrokken in de heuvels ten N.W. van Kitsjoen. Op den Zuidelijken oever zijn de Japan sche strijdkrachten, die Woeling trachten te bereiken, op weg naar den spoorweg Kanton-Hankau, door de Chineezen tot staan gebracht in de heuvels op 40 km. ten O. van Woening. Nu de 10e October, de verjaardag van de stichting van de Chineesche republiek nadert treft Hankau voorbereidingen voor de viering van den nationalen feestdag en het motto is dit jaar Woehan moei als wieg van de Chineesche revolutie ten koste vrn alles verdedigd worden.'' (Het district Woehan omvat ook Hankau). Een Japansch succes. Naar uit Tokio wordt gemeld, hebben de Japanneezen in hun opmarsch naar Hankau gisteren een nieuw succes geboekt, door het Zuidelijk deel van de spoorlijn Peking- Hankau ten Zuiden van Sinyang af te snij den. De Japansche voorhoede heeft het station Lioelin, 20 km. ten Zuiden van Sinyang bestormd en opgeblazen, waar mede de spoorlijn werd afgesneden en Sinyang geïsoleerd. deze beschuldigingen hebben geuit, snel vergeten zijn wat de afgeloopen week is ge schied. Niemand, die dit heeft doorgemaakt want dag na dag hield hem de gedach te gevangen, dat hij alleen moest beslis sen over het lot van millioenen landgenoo- ten kan dit gemakkelijk vergeten. Wanneer hij terugblikt op de gebeurte nissen dan is hij overtuigd, dat hij een oor log heeft af ge wed. Wat gedaan is, is Tsjecho-Slowakije red den van den ondergang en het een kans ge ven te leven als een nieuwe staat, welke met verlies van gebied en versterkingen misschien in staat zal zijn haar nationaal bestaan te vormen in neutraliteit en veilig heid, zooals Zwitserland. Sprekende over de redenen, waarom hij niet een onmiddellijke verkiezing verlangt, zeide de minister-president, dat mogelijk een groote krachtsinspanning van het land zal worden geëeischt in de komende maan den. Indien dit zoo zal zijn, is het het beste zoo weinig mogelijk geschillen te hebben. Na de rede van den minister-presi dent werd de stemming gehouden, waarbij het huis met 366 tegen 144 stemmen zijn vertrouwen in de regee ring uitsprak. Het amendement der oppositie op de door de regeering ingediende motie van vertrouwen werd verworpen met 369 te gen 150 stemmen. RUSLAND Naar vernomen wordt, is maarschalk Bluecher in September naar Moskou terug geroepen. Bluecher zou de functie gekre gen hebben van adviseur in het volkscom missariaat voor de nationale verdediging, doch onder stricte bewaking van de Gpoe. AFRIKA DUITSCHERS IN ZUID-WEST-AFRIKA ROEREN ZICH In verband met de koloniale eischen van Duitschland De regeling van het Sudeten-Duitsche vraagstuk heeft het vraagstuk der voorma lige Duitsche koloniën weer op den voor grond geplaatst en Pirow, de Zuid-Afrikaan sche minister van landverdediging, zal waarschijnlijk bij zijn a.s. bezoek aan En geland deze zaak met de Britsche minis ters bespreken alvorens zich naar Duitsch land te begeven. De correspondent van Reuter te Wind hoek seint, dat de regeling van het Sude- ten-vraagstuk het vertrouwen in de toe komst van de voorstanders der Unie in Zuid-West Afrika heeft geschokt. De blan ke bevolking van Zuid-West Afrika telt 31.000 zielen, waaronder 21.000 Zuid-Afri kanen, 6.000 Duitschers, die automatisch tot Britsche onderdanen zijn genaturaliseerd en 3.000 ongenaturaliseerde Duitschers. De laatste verklaren, thans openlijk, dat Duitschland Zuid-West-Afrika terug zal krijgen. De Unie-groep aldaar wijst op de herhaalde verklaring van de regeering der Unie, dat de toekomst van Zuid-West Afri ka verbonden is met de Unie van Zuid- Afrika, doch het pochen der Duitschers heeft geleid tot den wensch, die thans over al in het land wordt gehoord, dat haar lei ders zullen trachten, de banden met de Unie nauwer aan te halen. PALESTINA EEN NIEUW PLAN Een staat naar Iraksch voorbeeld Kan er eindelijk voor de netelige proble men in Palestina, die een ernstige bedrei ging tegen den vrede blijven insluiten, een gelukkige oplossing worden gevonden? Het nieuwe plan van Taufik Suwaldi schijnt wel in de goede richting te wijzen. De minister van Buitenlandsche Zaken van Irak, Thaufik Suwaidi, die thans te Londen vertoeft als gast der Britsche re geering, heeft n.l. een plan bij zich het welk, naar men hoopt, een regeling der Pa- lestijnsche kwestie zal kunnen bewerkstel ligen. Hij zou het plan bespreken met Hore Belisha, den minister van Oorlog, Mac- Donald, minister van Koloniën en dr. Weiz- mann, den president der Zionistische we reldorganisatie. Vernomen wordt, dat het plan de vol gende punten bevat: de stichting van een onafhankelijken staat volgens door de constitueerende ver gadering van Palestina aan te geven richt lijnen. De bestuursbevoegdheden zullen ge leidelijk van de Britsche regeering wor den overgedragen aan de nationale regee ring en wel over een periode als voor Irak werd vastgesteld. Een garantie aan Pales- tijnen van alle politieke en burgerlijke rechten, ongeacht ras of godsdienst. Alle gemeenschappen zullen burgerlijke rechten krijgen, doch geen enkele zal bo ven een andere worden gesteld. Alle Arabische en Joodsche steden en dorpen zullen volledige gemeentelijke rech ten krijgen ten aanzien van de bevoegdhe nen, toezicht en het bestuur, mits niet aan burgerlijke rechten wordt tekort gedaan. Voorts verluidt, dat het plan inhoudt, dat het aantal Joodsche inwoners niet grooter zal mogen zijn dan nu. De Britsche regee ring zal de verleende rechten garandeeren. Alle wettige Britsche rechten zullen be schermd worden. Een verklaring van het Joodsch agentschap Het bestuur van het Joodsche Agent schap voor Palestina verklaart op ondubbel zinnige" wijze, dat het Joodsche volk iedere oplossing verwerpt, die het tot den status van een minderheid in Palestina veroor deelt. Betoogd wordt, dat het recht der Joden, in hun historisch land weder een nationaal tehuis op te bouwen, door Enge land, de Vereen igde Staten en de geheele beschaafde wereld plechtig is erkend. Niettegenstaande de voortdurende ter reur van de laatste 2,5 jaar blijft het jood sche volk bereid, met de Arabieren samen te werken vöor het algemeen welzijn van het land, doch het kan niet de oplegging van de status van minderheid, noch een willekeurige beperking van zijn onver vreemdbaar recht om naar zijn geboorte land terug te keeren, in overweging ne men. Buitenlandsche Berichten DE MIJNRAMP IN JAPAN 47 lijken geborgen Volgens een bij het Japansche ministerie van binnenlandsche zaken ontvangen poli tierapport, zijn nu 47 lijken geborgen van mijnwerkers uit de mijn Yoeibari in Hok kaido. Voorts zijn 28 gewond, worden 104 vermist en hebben 149 zichzelf bevrijd. De ontploffing ontstond 2300 meter onder den grond, waardoor het reddingswerk sterk belemmerd werd. 16 Reddings brigades, elk bestaande uit 20 man, stellen wanhopige pogingen in het werk de anderen te redden. Men moet echter het ergste vreezen, daar volle 24 uur sedert het begin van de ramp verloopen zijn. De geredden zijn zoo door het mijngas aangedaan, dat hun gezichten geheel zwart zijn. Vrouwen en kinderen verdringen zich voor den ingang van de mijn. TANKBOOT IN BRAND GEVLOGEN EN VERGAAN Nabij Dry Tortugas in de Golf van Mexi co is een 6630 metende tankboot van de Standard Oil Cy in brand gevlogen en ge zonken. Men is erin geslaagd van de op varenden ongeveer 40 man te redden. Twee worden nog vermist, één werd ge wond. DE DROOGTE IN NOORD AMERIKA De Amerikaansche commissie voor natio nale hulpbronnen heeft gisteren een spe ciaal rapport voorgelegd aan president Roosevelt, waarin aangedrongen wordt op het nemen van onmiddellijke maatregelen, teneinde den wijd verspreiden noodtoe stand te verlichten in het gebied van de groote vlakten in het Noorden, waar het land door zeven jaren van droogte ver armd is. WILDE STIEREN RICHTEN ONHEIL AAN Een gevaarlijke gewoonte in Portugal Te Villa Franco de Xira, bij Lissabon, hebben wilde stieren, die voor een stieren gevecht waren losgelaten, eenige slacht offers gemaakt en groote materieele schade aangericht. Fcn uit een kleine Spaansche steden overgenomen gewoonte wil, dat de stieren in vrijheid door de straten der stad naar het stierenpark gaan. Een groote menigte Het nieuwe R.K. Militaire Tehuis aan de Van Akenstraat te 's Gravenhage, is gister ochtend door Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, plechtig ingewijd. Bij deze plechtigheid waren aanwezig o.a. luitenant-generaal P. J. van Munnik- rede, lid van het Hoog Militair Gerechts hof, de generaals-majoor jhr. J. T. Alting von Geusau en W. T. A. Hackstroh, inspec teur van de infanterie, kolonel H. F. M. baron van Voorst tot Voorst, commandant van de lichte brigade, de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. J. R. H. van Schaik, oud-minister mr. dr. L. N. Deckers, gene raal Bajetto, lid van de Tweede Kamer, de Belgische militaire attaché, luitenant-kolo nel Diepenrykx, mgr. J. H. van der Tuijn, deken van 's Gravenhage, mgr. prof. Groe nen en vele anderen. Architect C. F. L. van der Lubbe, een leerling van Kropholler, is er in geslaagd een aantrekkelijk gebouw te ontwerpen, dat volkomen voldoet aan de eischen, wel ke gesteld kunnen worden aan een mili tair tehuis, dat niet in de eerste plaats een vereenigingsgebouw is, maar een plaats waar de dienstplichtigen vooral gezellig heid vinden. De toespraak, welke Z. H. Exc. Mgr. Hui bers bij deze gelegenheid heeft gehouden, nemen wij hier over uit de „Maasbode": Het was Z. H. Exc. een buitengewone vreugde, dit mooie militaire tehuis met zijn mooie kapel te mogen inwijden, voor eerst omdat het is voor de militairen-veree- niging van de Hofstad, die voor het heele land moge gelden als symbool en voorbeeld en vervolgens om den grooten ijver van het bestuur en de leden der vereeniging. Mgr. verheugde zich nu dit mooie vre deswerk te kunnen doen, nadat vóór en kele dagen de angst ons nog zoo gevangen heeft gehouden, dat aan ons leger een an dere taak beschoren zou zijn. Wat een ver woesting zou er zijn gebracht, hoeveel bloed zou er vergoten worden en in hoeveel el lende en jammer zouden vele families ge dompeld zijn geworden, als de ramp van een oorlog over Europa zou zijn gekomen. Wij weten, dat wij paraat waren; daar zijn wij dankbaar voor. Maar nu de ellen de van den oorlog niet is gekomen, mogen we weder alle aandacht vragen voor een anderen grooten strijd, niet tegen de vor sten der wereld, maar tegen de machten der duisternis en van de lucht, zooals de Apostel Paulus zegt. Dat is een strijd met onzichtbare wapenen. Maar die wapenen van gebed en goede werken zijn onoverwinbaar. Die strijd wordt vaak als gemakkelijk beschouwd en de neder laag niet ernstig opgevat, maar wij weten dat een nederlaag tegen dien vijand ver schrikkelijker is dan welk oorlogsgevaar ook. Want daardoor wordt de menschen- ziel voor eeuwig van zijn Vaderland en het Huis van God gescheiden om voor eeuwig te zijn in ellende en pijn zonder hoop op verlossing of vermindering. Dat is ver schrikkelijker dan wat ter we reld ook. Daarom is het zoo heerijk, dat wij aan onze jongemannen kunnen geven, wat noodig is om in dien strijd te kunnen zegevieren. De jongelingen komen in hun mooisten tijd in het leger. Zij leeren er tucht en dis cipline, welke de hechtste grondslagen ook zijn voor een christelijk leven; zij leeren er eerbied voor gezag, plichtsbesef en zelf respect, welke noodig zijn voor karakter vorming en een prachtigen bodem zijn voor christelijke deugd. Vanmorgen hebben wij de kapel van dit tehuis toegewijd aan den H. Martinus, die een felle krijger was, maar die uit hoog er motief den strijd met geestelijke wapens heeft voortgezet en een half werelddeel be zocht voor O. L. Heer. Ook wees mgr. op het voorbeeld van den H. Ignatius en andere heilige strijders, die tenslotte de wereld gingen veroveren voor Christus. Met blijdschap, aldus mgr., heb ik de kapel gewijd aan Christus-Koning, Die daar komt wonen en troost en kracht komt uit- deelen aan allen, die er om vragen. Chris tus' eerste woord is: eerbied voor gezag en overheid en plichtsvervulling. Als de soldaat een man is van godsdienst, dan kan het leger staat op hem maken en dan kan ook de burgerij op hem vertrou wen. Wij hebben O. L. Heer gesmeekt Zijn zegen te doen neerdalen over dit huis en over allen, die het bezoeken. Mgr. dankte vervolgens de Regeering en de hoogere officieren voor hun medewer king. Hun steun aan de Militaire Vereeni- gingen is een bewijs van hun goed willen en Mgr. bleef de Militaire Vereenigingen in hun welwillendheid aanbevelen. Verder dankte mgr. hoofdaalmoezenier kolonel Noordman, de aalmoezenier en ka pelaan Schmidt voor hetgeen zij voor onze Roomsche jongens doen. Tenslotte richtte mgr. zich ook tot de militairen voor wie dit Tehuis is gebouwd en wees hun op de offers, die voor hen wor den gebracht. Mgr. sprak het vertrouwen uit, dat zij door hun gedrag 'en echt Roomsch leven de bloem van het leger zou den zijn, waarop de overheid kan rekenen en dat hun goede voorbeeld ook anderen zal opwekken het na te volgen. Met het afsmeeken van Gods zegen over allen, die hier zullen werken, tot eer van God en tot heil der zielen eindigde mgr. Zijn toespraak. nieuwsgierigen windt de stieren dan door geschreeuw op. De stieren van gisteren werden bang en wierpen zich plotseling op de menigte. Er ontstond een paniek. Verscheiden etalages werden vernield. Zij stormden zelfs op auto's in, welke beschadigd werden. Drie personen werden gedood en zestien gewond. Pas na twee uur waren de beesten overmeesterd. OUD-MINISTER VERSCHUUR NAAR INDIE. Voor olie-aangelegenheden. ZAL TEVENS CONTACT MET DE I.K.P. VERNIEUWEN. Met de Johan van Oldenbarnevelt van de maatschappij „Nederland" is Woens dagmiddag de voorzitter der R. K. Staats partij, oud-minister mr. T. J. Verschuur, van Amsterdam naar Indië vertrokken. Mr. Verschuur had in zijn woning te Voorburg reeds afscheid genomen van den secretaris der R. K. Staatspartij mr. Teulings, en den directeur van het Partij bureau, mr. Kolfschoten; ook prof. Jose- phus Jitta gaf daar van zijn belangstel ling blijk. Het mocht de Maasb. gelukken den partijvoorzitter eenige oogenblikken voor het vertrek van het schip te ontmoeten en een kort onderhoud met hem te heb ben. Mr. Verschuur deelde mee, dat zijn reis naar de Oost geen politiek karakter draagt, hoewel hij natuurlijk de gelegen heid zal benutten ook het contact met de Indische Katholieke Partij te vernieu wen. Hij onderneemt de tocht naar Indië als lid van den raad van beheer van de Ne- derlandsch-Indische Aardolie-Maatschap pij, voor welke maatschappij hij de in stallaties en terreinen bezoekt, evenals hij dit drie jaren geleden deed. Verleden jaar was het prof. Rutgers, die de reis maakte, en thans nu de snelle ontwikke ling van het bedrijf dit noodig maakt, trekt mr. Verschuur nogmaals naar Indië. Allereerst gaat mr. Verschuur naar de Aroe-baai op Sumatra en verder naar de terreinen op Djambi. De geheele maand November blijft hij op Sumatra, terwijl hij als toerist dan tevens Padang bezoekt. In December zal mr. Verschuur op Java verblijven. Hij komt dan onder meer in Batavia en Bandoeng, waar hij op de ver schillende departementen besprekingen voert en ook den gouverneur-generaal zal ontmoeten. Vanzelfsprekend komt de partijvoorzit ter dan in contact met de Indische Katho lieke Partij, en al gaat deze reis dan ge heel buiten de R. K. Staatspartij om, toch zal mr. Verschuur dit contact benutten. Hij zal op verzoek enkele spreekbeurten vervullen en de belangstelling daarbij op wekken voor de arbeid, die in het moe derland verricht wordt. Op deze wijze hoopt mr. Verschuur het zijne te kunnen bijdragen o"m de banden tusschen Neder land en Indië te versterken. Na het bezoek naar Java gaat mr. Ver schuur in Januari naar Bali, naar het mis sie-eiland Flores en naar Balikpapan op Borneo. Einde Januari zal hij dan met een der booten van de Rotterdamsche Lloyd via Marseille naar Nederland te- rugkeeren, zoodat de partijvoorzitter half Februari weer in het vaderland kan wor den terugverwacht. EEN LANDDAG VOOR DE R.K. VROUWENBONDEN VAN NEDERLAND Op 19 October a.s. te Utrecht Van een Landdag gaat steeds een groote bekooring uit: men ontmoet er menschen van alle deel en van ons Nederland, die dezelfde idealen hebben als wij zelf in on3 ronddragen. Men hoort de meeningen van anderen. Sprekers van eersten rang voeren er het woord over zeer actueele onderwer pen. Onze kijk op veel dingen wordt er ruimer en breeder. Men komt er rijker van thuis en denkt dagen lang nog met vol doening aan de zoo ons ontwikkelende uit eenzettingen, die we hoorden aan de inte ressante besprekingen, die we meemaak ten; aan de prettige en toch voorname sfeer, die er heerschte; aan de kennismaking met allerlei hoogstaande menschen uit den lande, met hun eigen ervaringen en eigen kijk op personen en toestanden. Het is een uitstekende gedachte geweest van de Federatie van R.K. Vrouwenbon den in Nederland, om op 19 Octobw Jaarbeursgebouw te Utrecht, het centrum van ons land, zéér bijzondere besprekingen te openen over „Sociale vrouwen plicht en sociaal inzicht in de arb e ids w a arde er ing door billijk loon en kindertoeslag. De leiding van dezen cultureilen land dag is bij den bekenden Dominicaner pater Winkel en Mr. Janssens u.t, Breda in zeer bevoegde handen. Het bestuur van den Dioc. Vrouwenbond Li het bisdom 's Bosch mag dan ook te recht verwachten, dat uit iedere afdeeling minstens één bestuurslid zal worden afge vaardigd om haar oestuur te vertegen woordigen terwijl wij de breed-ingestelde oelangstelling van onze bestuursters reeds zoo goed kennen, dat wij zeker weten dat meerderen zich een dagje zullen vrij maken om dezen wetenschappelijken Landdag te gaan meemaken. Vrouwenbondsleden, bestuursleden van onze afdeelingen, vrouwen en meisjes, op naar den Landdag op 19 October te Utrecht. Laten we in grooten getale present zijn! J. v. d. BESSELAAR-v. BOECKEL, voorz. Dioc. Bond, Den Bosch. BIGGENMERKEN. Van 19 tot 24 September j.l. zijn aange bracht 46.505 (v.j. 40.566) biggenmerken. Van de toekenning 1938 zyn tot 24 Sep- tmeber j.l. gebruik 1.453.666 (v.j. 1.300.602) merken. Voor een juiste beoordeeling diene, dat van 1 Januari tot genoemden datum in totaal zijn gemerkt 1.716.395 (v.j. 1.450.741) biggen.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 10