BINNENLAND RECHTZAKEN DONDERDAG 6 OCTOBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 Nederlandsche bloem bollenkweekers en de bijeenkomst te Miinchen Bloembollen-beplanting voor regeerings- gebouwen der betrokken mogendheden, aangeboden uit dankbaarheid voor behoud van den vrede. Het Nederlandsche bloembollenbedrijf, dat na dagen van angstige spanning of een oorlog in Europa zou uitbreken, zich sterk opgelugt gevoelt, ruu de vertegen woordigers der betrokken naties in de te Muenchen gehouden conferentie een op lossing hebben gevonden, heeft zijn dank baarheid voor het behoud van den vrede daadwerkelijk tot uiting willen brengen. Het heeft gemeend, dit niet beter te kun nen doen dan door aan de regeeringen, die tot een vreedzame oplossing hebben bijge dragen, een beplanting met Nederlandsche bloembollen voor de regeeringsgebouwen »an te bieden. Wanneer deze bloembollen ln het volgend voorjaar in de onderschei dene hoofdsteden bloeien, zullen zij met terdaad de vredesboodschap verkondigen en eraan herinneren, van hoe groote waarde het voor de Europeesche volkeren en voor de Europeesche cultuur is, dat de betrokken regeeringen aan een vreedzame oplossing van dit geschil hebben medegewerkt. Dezer dagen is door het Centraal Bloem- mollen Comité namens het geheele Neder landsche bloembollenvak telegrafisch aan de betrokken regeeringen de dankbaarheid voor het behoud van den vrede tot uiting gebracht, en is een bloembollenbeplanting voor de omgeving der regeeringsgebouwen aangeboden. Er is nader overleg gevraagd om de uitvoering van dit plan zoo goed mo gelijk te waarborgen, en op deze wijze deze beplanting inderdaad te maken tot een uiting van de daarmee uitgedrukte gevoe lens der Nederlandsche bloembollenkwee kers. SYMPATHIEBETUIGING AAN DR. EDWARD BENESJ. De ondergeteekenden roepen U op om door inzending van uw kaartje uw in stemming te betuigen met de hieronder volgende verklaring, die zij dr. Edward Benesj willen doen toekomen: Wij, burgers van een kleinen staat, die cijn veiligheid slechts in. een Europeesche rechtsorde verzekerd zien kan, betuigen U ons diep medegevoel in de beproeving die uw volk door een zich op geweld verlaten de overmacht wördt opgelegd, en onzen dank voor den dienst, dien gij aan onze bedreigde beschaving hebt bewezen door de waardigheid van uw houding daartegen over. Dr. J. Bartstra, Haarlem. Prof. dr. S. F. H. J. Berkelbach van der Sprenkel, Utrecht. Dr. C. D. J. Brandt, Utrecht. Prof. dr. J. D. M. Cornelissen, Nijmegen. Prof. dr. P. Geyl, Utrecht. Prof. dr. J. Huizinga, Leiden. Dr. Th. J. G. Locher, 's-Gravenhage. Prof. mr. E. M. Meyers, Leiden. Prof. dr. H. J. Pos, Amsterdam. Mr. G. Slotemaker de Bruine, Heemstede. Ds. D. Tromp, Zandvoort. Prof. dr. H. W. Verzijl, Utrecht. Prof. mr. C. W. de Vries, den Haag. Mr. G. E. van Walsum, Rotterdam. Mr. dr. G. J. van Heuven Goedhart. Bewijzèn van instemming te richten aan het adres van den laatsten onderteekenis: Soestdijkscheweg 95 N, Biltboven. De termijn van inzending sluit 12 Octo ber a.s. LUCHTVERDEDIGING IN ONS LAND. Nieuw commando met ingang van 1 November a.s. Met ingang van 1 November a.s. (dus niet 1 October, zooals aanvankelijk ver luidde) zal een commando luchtverdedi ging worden ingesteld, dat de luchtverde diging van ons land tot taak zal hebben. Aan het hoofd van deze nieuwe instel ling zal komen te staan generaal-majoor Best. RADIOBUREAU. De jaarvergadering te Hilversum. De jaarvergadering van het Internatio naal Katholiek Radio-Bureau, welke aanvankelijk in Augustus zou worden gehouden, doch wegens de ziekte van pastoor Perquin moest worden uitge steld, zal thans worden gehouden in de K.R.O.-studio te Hilversum van 9 tot en met 11 October a.s. TWEE JAVAANSCHE DELEGATIES VERTROKKEN. Met den trein van 13.47 uur van het Hollandsche spoorstation zijn vandaag twee Javaansche deputaties, die hier te lande ter gelegenheid van het regeerings- jubileum vertoefden, vertrokken. Het wa ren de Pangeran Hangabehi van Jogjakar ta en de Pangeran Hario Soerjosoemarno, gedelegeerde van het Mangkoe Negorosche zelfbestuur en hun gevolg. Hun werd uitgeleide gedaan door kapi tein W. Romswinckel, adjudant van H. M. de Koningin, den heer J. Th. Petrus Blum- berger, hoofd van het kabinet van den mi nister van koloniën, generaal-majoor b. d. A. A. G. Feuilletau de Bruyn, hoofd van de militaire afdeeling van het departement van koloniën, kapitein van den generalen staf van het Kon. Ned. Indische leger D. R. A. van Langen, mr. W. H. Fockema An- dreae van het departement van algemeene zaken, den heer L. A. M. Visser, die tijdens hun verblijf aan de deputaties was toege voegd en tot Roosendaal meereisde en voorts hier te lande vertoevende familie leden en vele vrienden. De deputaties zijn met den Pullman-trein naar Parijs vertrokken. PROVINCIALE GRIFFIE VAN ZUID-HOLLAND. In verband met zijn benoeming tot raad adviseur bij het departement van binnen- landsche zaken is aan mr. H. W. J. Mulder op zijn verzoek met ingang van 1 Decem ber 1938 eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van administrateur, chef der 2de afdeeling, bij de provinciale griffie, met dankbetuiging voor de vele en belang rijke diensten, door hem aan de provincie bewezen. Met ingang van 1 November 1938 wordt de 2de afdeeling gesplitst en een nieuwe 6de afdeeling gevormd. Aangewezen zijn: 1. Tot chef van de 6de afdeeling mr. H. F. Torringa, thans chef van de 4de afdee ling, en tot plv. chef de hoofdcommies W. J A. van Kasteel, 2. Tot chef van de 4de afdeeling mr. J. H. Carp, thans plv. chef van de 1ste afdeeling. 3. Tot plv. chef van de 1ste afdeeling de hoofdcommies D. Ormel. 4. Tot plv. chef van de 3de afdeeling de hoofdcommies mr. G. W. van Dokkum. Ingaande 1 December 1938 zijn aangewe- 'zen tot chef van de 2de afdeeling mr. A. van Dijk, thans plv. Chef, en tot plv. chef mr. C. H. F. Polak. De referendaris, chef der 3de afdeeling, mr. A. H. Günther, is met ingang van 4 October 1938 bevorderd tot administrateur. Met ingang van 1 Januari 1939 zijn be vorderd tot administrateur de referenda rissen mr. H. F. Torringa, mr. J. H. Carp en mr. A. van Dijk en tot hoofdcommies de commies mr. C. H. F. Polak. UIT DEN HAARLEMSCHEN RAAD. Willen de aannemers geen w^rkloozen van 50 In den Haarlemschen gemeenteraad ontspon zich gisterenmiddag een uitvoerig debat naar aanleiding van een klein voor stel, n.l. om een bedrag van 7360.be schikbaar te stellen voor den bouw van een kleedhuis op het nieuwe Noorder Sportpark in werkverschaffing. De heer Klein Schiphorst, voorzitter van den R. K. Bond van Bouwvakpatroons in Nederland, noemde dit object normaal werk, omdat de sportvereenigingen huur voor de velden betalen. Waar gaan we toch heen, riep hij uit, als de overheid steeds maar loon drukt door werkver schaffing, waar van een normaal object sprake is? Dat B. en W. voorstelden om de uitvoering .in eigen beheer te nemen, kon spr. zeker niet goedkeuren, omdat de kleine patroons ook een zwaar bestaan hebben.- De wethouder van Openbare Werken antwoordde, dat dit object bedoeld is voor werkloozen, die ongeveer 50 jaar zijn en niet meer door de aannemers in dienst genomen worden. De heer Klein Schiphorst maakte zich over deze uitdrukking zeer kwaad en ver telde, dat hem onlangs door den directeur van de Arbeidsbeurs, op een vraag om timmerlieden was medegedeeld: „Ik heb er momenteel geen meer, wèl boven de 50". Spr. wenschte den aannemersstand niet te laten beleedigen, omdat hij veel geld offert om het eigen beheer-systeem er uit te werken. Men kan toch in het be stek de bepaling opnemen, dat 50-jarigen moeten worden aangenomen. De wethouder voor Werkloosheidszorg verklaarde een onderzoek te zullen in stellen naar de uiting van den directeur der Arbeidsbeurs en de raad zou er na der van hooren. Het voorstel van B. en W. werd aange nomen, d.w.z. het kleedhuis wordt in werkverschaffing en in eigen beheer uit gevoerd (1918 stemmen). Begin van dit jaar besloot de raad in principe een verordening te laten ont werpen teneinde het openlijk reclame maken voor anti-conceptioneele middelen tegen te gaan. De juridische commissie had echter een verordening gemaakt, die de rechtsche groepen in 't geheel niet bevredigden. Een doeltreffend amendement werd verworpen, waarop de verordening door slechts 4 le den. dienstig geacht werd. HET INTERNATIONAAL KATHOLIEK DE UITVOER VAN VARKENS NAAR DUITSCHLAND. Antwoord op gestelde vragen. Op de vragen van den heer van Vessem betreffende den uitvoer van zware var kens naar Duitschland luidt het antwoord van den minister van economische zaken: De minister heeft kennis genomen van het in bedoelde bericht in het Algemeen Handelsblad, zooals hij reeds op 29 Sep tember j.l. in de vergadering van de Eer ste Kamer mededeelde, kan hij bevestigen, dat de Nederlandsche Veehouderijcentrale ingevolge een reeds op 1 April 1938 in principe gesloten verkoopsovereenkomst een aanvang heeft gemaakt met den uit voer van ongeveer 8000 varkens naar Duitschland. Deze overeenkomst is een ge volg geweest van de omstandigheid, dat onvoldoende spek aanwezig was om het overeengekomen betalingscontingent voor spek uit te putten. Dit overschot op het be talingscontingent voor spek zal gedeelte]ijk worden aangewend voor den export van bovenbedoelde varkens. Ingevolge deze overeenkomst, waaraan zij uiteraard ge bonden was, kon de Nederlandsche Vee houderijcentrale' op 1 Juli j.l. bekendma ken, dat zij een aantal varkens tegen een bepaalde prijs uit de markt zou nemen, waardoor tevens de noodzakelijke steun aan de varkensmarkt kon worden ver leend. De door de Nederlandsche Veehou derijcentrale van de varkenshouders af te nemen varkens moesten krachtens contract met dezen gedurende den termijn van 15 Augustus tot 15 October 1938 worden afge nomen en in verband daarmede is met Duitschland overeengekomen, dat de leve ring aan dit land in dien tijd zou vallen. De vleeschvoorziening van het Neder landsche volk wordt door den bovenbe doelden export niet in gevaar gebracht. Bovendien zou een verscherpig der inter nationale omstandigheden waarschijnlijk, door den -dan ontegenzeglijk bemoeilijkten invoer van veevoeder, een groot aanbod van varkens met zich mede hebben ge bracht, zoodat bovenbedoelde export slechts een welkome transactie was met het oog op de speciale maatregelen, die zonder eenigen twijfel noodzakelijk zou den zijn gemaakt. Ontlasting van onze markt op dit moment moet om deze reden gunstig worden geacht. In verband met het hierboven vermelde had de minister geen aanleiding, den vleeschexport met het oog op onze natio nale voedselvoorziening te doen beëindi gen. STEUN AAN KLEINE BOEREN BEDRIJVEN. Een gewijzigde regeling. De ministers van economische zaken en sociale zaken hebben, uitoverweging, dat het noodzakelijk is den bij zonderen be drijfssteun aan de kleine boerenbedrijven in den vorm van tewerkstelling van grond gebruikers op eigen bedrijf, ook voor 1939 te doen plaats hebben daarvoor een nieuw reglement vastgesteld, dat 1 Januari 1939 in werking treedt. Volgens dit reglement kunnen voor te werkstelling op eigen bedrijf in aanmer king komen: Alle grondgebruikers, wier bedrijfsin- komsten meer dan ƒ4.per week bedra gen, behouden: 1. grondgebruikers, wier bedrijfsinkom- sten meer dan ƒ4.doch minder dan 7.per week bedragen en die den leef tijd van 66 jaar bereikt of overschreden hebben, indien een plaatsvervanger aanwe zig is. In dat geval kan bedoelde plaatsver vanger voor tewerkstelling op eigen be drijf in aanmerking komen; 2. grondgebruikers, wier bedrijfsinkom- sten meer dan ƒ4.—, doch minder dan ƒ7.— per week bedragen, en die weduwe zijn, indien een plaatsvervanger aanwezig is. In dat geval kan bedoelde plaatsvervanger voor tewerkstelling op eigen bedrijf in aanmerking komen; 3. grondgebruikers, die lichamelijk niet in staat zijn hun bedrijfje naar behooren te bewerken, of niet in aanmerking komen zich bij de bureaux voor arbeidsbemidde ling te laten inschrijven, voorzoover zulks ingevolge de bepalingen van dit reglement noodzakelijk is; 4. grondgebruikers, die een bedrijfje ex- ploiteeren, dat, berekend naar den toestand en omstandigheden, waarin het op 1 Novem ber 1937 verkeerde, niet voor de kleine boerenregeling in aanmerking zou zijn ge komen; 5. grondgebruikers, die geen ingezetene zijn van het rijk der Nederlanden. Aan de grondgebruikers, die voor te werkstelling op eigen bedrijf in aanmer king komen, wordt in beginsel een totaal inkomen van ƒ9.— per week verzekerd. Dit inkomen wordt: 1. indien het gezin uit niet meer dan 6 personen bestaat, verhoogd met 0.15 voor ieder gezinslid boven de twee; 2. indien het gezin uit meer dan 6 per sonen bestaat, verhoogd met f 0.15 voor vier gezinsleden boven de twee, en met 0.40 voor ieder gezinslid boven de zes. BEREIDING VAN WORST EN GEHAKT Nieuwe voorschriften in werking getreden Met ingang van deze week zijn nieuwe voorschriften voor de bereiding van worst en gehakt in werking getreden, welke voor alle vaklieden van belang mogen worden geacht; ook inzake het gebruik van kleur stoffen voor vleesch zullen verschillende bereidingswijzen gewijzigd moeten worden. Allereerst is bepaald, dat andere kleur stoffen dan die, eigen afwezig moeten zijn". (Wij halen hier woordelijk den' tekst van het Kon. Besluit aan). Ean andere eisch, waaraan vleesch moet voldoen is, dat con serveermiddelen niet aanwezig mogen zijn, met uitzondering van een geringe hoeveel heid keukenzout, alsmede in rauw gehakt eenig natriumsulfiet, mits het gehalte aan zwavelig zuur niet meer bedraagt dan 0.03 pet. Aangeduid mag uitsluitend en moet wor den met den naam „worst", al of niet voor afgegaan door een woord, dat de soort aan duidt, de vleeschwaar, bestaande uit een mengsel van gesneden, gehakt en/of ge malen vleesch met één of meer der hierna te noemen waren, welk mengsel al of niet door een darm of ander omhulsel is om geven. De verplichting om met den naam „worst" te worden aangeduid, bestaat niet ten aanzien van: a. de hiervorenbedoelde vleeschwaren, die met azijn zijn geconserveerd, alsmede hoofdkaas, balkenbrij en toebereid gehakt, dat kennelijk gebraden is; b. de vleeschwaar, bestaande uit een mengsel van gesneden, gehakt en/of ge malen vleesch met keukenzout, kruiden en/of specerijen, waaraan eenig natrium sulfiet mag zijn toegevoegd, welke zoo kneedbaar is, dat zij tot verschillende vor men is te verwerken en welke niet door een darm of ander omhulsel is omgeven. Deze vleeschwaar mag uitsluitend en moet als „toebereid rauw gehakt" worden aan geduid; c. leverworst, die niet door een darm of een daaTop gelijkend omhulsel is om geven, welke als leverkaas mag worden aangeduid, en boterhamworst, die als „zult" mag worden aangeduid. Alle vorenbedoelde vleeschwaren, met uitzondering van toebereid rauw gehakt en gehakt, dat kennelijk gebraden is, moeten voldoen aan de volgende eischen. 1. Andere stoffen dan keukenzout, keu kenzout, dat ten hoogste 0,6 pet. natrium- nitriet bevat, kruiden, specerijen, water, suiker, niet kunstmatig gekleurde azijn en salpeter, mogen niet zijn toegevoegd. Bovendien mogen in worsten, welk kenne lijk gekookt zijn, gebuild meel, ongebuiid meel, brood beschuit, rijst, haver, rogge en/of ander zetmeel zijn toegevoegd, in balkenbrij ook krenten en/of rozijnen. 2. Haar gehalte aan salpeter mag niet grooter zijn dan 0.2 pet. en haar gehalte aan salpeterigzuur, berekend als natrium- nitriet, niet grooter dan 0.05 pet. 3. Haar gehalte aan zetmeel in welken vorm ook, toegevoegd en uitgedrukt als watervrij zetmeel, mag in worst, welke kennelijk gekookt is, niet grooter zijn dan 4 pet. Hiervan zijn uitgezonderd: a. bal kenbrij en bloedworst; b. balleverworst, waarin het zetmeelgehalte niet grooter mag zijn dan 12 pet.; leverworst en soort gelijke met name aan te geven worst, wel ke onder een plaatselijk gebruikelijke aan duiding wordt verkocht, een en ander mits door de bevoegde instanties toestem ming is verleend, een anderen eisch aan het zetmeelgehalte te stellen. 4. Conserveermiddelen, andere dan de hierboven genoemde, moeten afwezig zijn, behalve in: a. leverworst, waarin boor- zuur of boorzuure zouten tot ten hoogste 0.3 pet. als boorzuur berekend mag (mogen) aanwezig; b. versche worst, waarin sulfiet mag voorkomen, mits deze worst, wat de samenstelling der eigenlijke worstmassa^ alsmede de hoeveelheid van het sulfiet be treft, aan dezelfde eischen voldoet als toe bereid rauw gehakt. 5. Aandere kleurstoffen dan die, eigen aan vleesch en aan geoorloofde toevoeging, mo gen niet aanwezig zijn. Rauw en gebraden gehakt Wat rauw gehakt betreft is bepaald, dat andere stoffen, dan hierboven genoemd, voor gehakt en/of gemalen vleesch niet aanwezig mogen zijn. Het gehalte aan zwavelig zuur mag niet meer bedragen dan 0.03 pet. Toebereid gehakt, dat kennelijk gebra den is, moet voldoen aan de volgende eischen. het gehalte aan zetmeel, in welken vorm ook toegevoegd, mag, uitgedrukt als watervrij zetmeel, niet grooter zijn dan 6 pet.; conserveermiddelen, met uitzonde ring van keukenzout mogen niet aan wezig zijn. Rakleverworst met etiket Voor zoover aanwezig op markten, in winkels of op eenige andere voor het pu- bliek toegankelijke verkoopplaats, als mede in woningen, bergplaatsen, stallen, voer- of vaartuigen of op erven, bij koop lieden, winkeliers, slijters of venters in gebruik, moet op iedere bakleverworst een etiket zijn aangebracht, of aan iedere bak leverworst een label bevestigd zijn. Op dit etiket en op beide zijden van het label .moet het woord „bakleverworst" voorko men; andere aanduidingen mogen daarop niet voorkomen. In iedere verpakking, waarin baklever worst of deelen daarvan aan den verbrui ker worden afgeleverd, moet op de waar een strook papier zijn aangebracht of een label daaraan zijn bevestigd, met het op schrift „bakleverworst". Op dit papier of op dit label mogen andere aanduidingen niet voorkomen. Op deelen van baklever worst, welke onverpakt aan den verbrui ker worden afgeleverd, moet hetzelfde op schrift zijn aangebracht. Vkjisch waren, die kennelijk voor den uitvoer bestemd zijn, behoeven; voor zo'o- ver niet aanwezig op markten, in winkels of eenige andere voor het publiek toe gankelijke verkoopplaats, niét te voldoen aan de, in dit besluit gestelde eischen. SMAADSCHRIFT TEGEN DEN MINISTER VAN JUSTITIE. Mr. Rost van Tonningen tot een geldboete van 200.veroordeeld. Heden wees de Haagsche Rechtbank von nis in de zaak tegen mr. M. M. Rost van Tonningen, hoofdredacteur van het Natio nale Dagblad, in welk blad op 13 April een artikel voorkwam, dat beleedigend voor minister Goseling werd geacht. De rechtbank veroordeelde den heer Rost van Tonningen tot een geldboete van 200.subs. 50 dagen hechtenis. Het O.M. had behalve deze geldboete nog een voorwaardelijke gevangenisstraf voor den tijd van drie maanden gevorderd, rnet de bijzondere voorwaarde, dat, zoo- lang mr. Rost van Tonningen werkzaam is bij het Nationale Dagblad, hierin geen artikelen Van beleedigenden inhoud mogen worden gepubliceerd. ERNSTIG GEVAL VAN KWAKZALVERIJ Te 's-Gravenzande. Een ernstig geval van kwakzalverij heeft zich in Augustus j.l. voorgedaan te 's Gra- venzande. Daar woonde het achttienjarige meisje E. S., dat al sedert haar twaalfde jaar in ernstige mate aan suikerziekte'lij dende was. Haar huisdokter dr. F. C. Doo- renbos, gaf haar regelmatig insuline-inspui- tingen, doch haar toestand was dikwijls zoodanig, d^t men voor haar leven vreesde. Eind Augustus kwam het meisje door be middeling van haar verloofde, den 21-jari- gen A. A. uit Naaldwijk, in connectie met den kwakzalver van Z. uit den Haag, die haar bestraalde en magnetiseerde en ver volgens kruiden voorschreef. Ook raadde hij haar aan, niet meer van de injecties ge bruik te maken. Eenige dagen later echter werd de toe stand van het meisje zeer ernstig en op een Maandagavond overleed zij. De politie maakte tegen van Z. proces verbaal op wegens het onbevoegd uitoefe nen van de geneeskunde en het verleenen van geneeskundigen raad en bijstand op 17 en 21 Augustus 1938. Van Z. had zich deswege gistermiddag te verantwoorden voor den kantonrechter te Delft, mr. H. W. Nieuwhuis. Hij erkende het meisje behan deld te hebben, doch ontkende haar per tinent verboden te hebben de injecties toe te passen. Als getuige-deskundige werd gehoord dr. Doorenbos, die verklaarde, dat het niet mogelijk is om te zeggen, dat de bemidde ling van den verdachte oorzaak is van den dood van het meisje. Wel merkte hij op, dat het onderbreken van de insulinekuur doodelijk kon zijn. De moeder van het meisje en de verloof de, als getuigen gehoord, verklaarden, dat het meisje op advies van den verdachte op gehouden had zich de injecties toe te die nen. Verd. zou gezegd hebben, dat zij ver gif waren. Als getuigen décharge werden achter eenvolgens gehoord de 49-jarige Th. W. N. uit Naaldwijk, de 28-jarige mej. A. v. d. L., de 58-jarige W. v. d. S., beiden uit den Haag en de grondwerker B. uit Naald wijk. Zij zijn oud-patiënten en betuigden hun tevredenheid over de behandeling door den verdachte. Mr. F. Hollander, ambtenaar van het O. M., nam hierna requisitoir en noemde verd. gevaarlijk voor de lijdende mensch- heid. Een strenge straf achtte spr. noodig en daarom eischte hij tweemaal 150. subs, tweemaal een maand hechtenis, be nevens vernietiging van de in beslag geno men kruiden en teruggave van het bestra lingsapparaat. De kantonrechter besloot Woensdag 19 October a.s. schriftelijk vonnis te wijzen. N.Z.H. TRAMWEG MIJ. EISCHT STOP ZETTING VAN WILDEN BUSDIENST. Vandaag is voor den president der Am- sterdamsche rechtbank, mr. A. J. van Royen, gepleit in een kort geding, aan hangig gemaakt door de Noord-Zuid-Hol- landsche Tramweg Maatschappij tegen den wilden busdienst „de Harde's tours N.V." tusschen Amsterdam en Haarlem v.v. De Tramweg Maatschappij eischte in dit kort geding stopzetting van den busdienst met veroordeeling van de exploitanten tot betaling van schadevergoeding en tot beta ling van een dwangsom voor elke even- tueele overtreding. Voor de Tramwegmaatschappij trad op mr. J. Deenik uit Haarlem en voor de autobusonderneming mr. G. de Grooth uit Rotterdam. De president bepaalde de uitspraak op 11 October. HAARLEMSCHE RECHTBANK. Adjunct-Directeur van Gemeentebedrijven veroordeeld. De Rechtbank deed uitspraak in de zaak tegen den 30-jarigen adjunct-directeur en boekhouder-kassier der gemeentebedrijven te Zandvoort, K. C. van der M. thans ge- detineèrd, die terecht heeft gestaan we gens verduistering van 19.000.Ver dachte had vanaf 1936 telkens bedragen, die. hij van geldophalers van het gas- en waterleidingsbedrijf ontving niet af ge dragen. De officier van Justitie had tegen ver dachte geëischt 2 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De rechtbank uitspraak doende veroor deelde verd. tot 1 jaar en 6 maanden ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest tot en met 20 Oct. a.s. Pastoors door bankwerker opgelicht. Vervolgens deed de rechtbank uitspraak in de zaak tegen den 50-jarigen bankwer ker A. J. S. thans gedetineerd, die verschei dene pastoors onder valsche voorspiegelin gen geld afhandig had weten te maken. Verdachte deelde telkens aan de geestelij ken mede de treurige omstandigheden van zijn zoon. Verdachte had op deze manier van een Pastoor te Bloemendaal een be drag van 5.weten los te krijgen en had hem als onderpand een horloge ter hand gesteld, hetwelk bij nader onderzoek geen twee kwartjes waard was. De officier van Justitie eischte tegen verdachte een ge vangenisstraf voor den tijd van 1 1/2 jaar met aftrek van voorarrest. De rechtbank veroordeelde verdachte tot 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest tot en met 20 Oct. a.s.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 7