f STADS NIEUWS agenda Aspieim® De Kamer van Koophandel voor Rijnland over: DONDERDAG 6 OCTOBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.5ü per kwartaal. Bij onze agenten ZO cent per week; f 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. v HOE WORDT HET WEER? HET BLIJFT KOUD. De Bilt seint: Verwachting: Meest matige aanvankelijk tijdelijk nog krachtige wind uit Westelijke richtingen, betrokken tot zwaar of half bewolkt, later opklarend., aanvankelijk nog regenbuien, met kans op onweer en hagel, weinig verandering in temperatuur. Hoogste barometerst.: 767.1 te Toulouse. Laagste barometerst.: 731.7 te SeydisfjordT De depressie in het Noorden trekt naar de Poolzee af en wordt steeds ondieper. Het gebied van hoogen luchtdruk in het Zuid-Westen breidt zich geleidelijk naar het Noorden en Oosten uit. Randstoringen trekken door het Kanaal en over de Noordzee in de richting van het Kattegat. Het luchtdrukverval neemt nog weinig af en de winden blijven overal matig tot krachtig, met een sterk buiig karakter. De luchtmassa's, die uit het Westen naderen, zijn van polairen oorsprong en, vooral aan de kust, gaan de buien gepaard met hagel of onweer. De regenval was het zwaarst langs de kusten van het Kanaal, in ons land en in Jutland. In Centraal-Europa worden slechts kleine hoeveelheden ge meld. In de omgeving van IJsland blijft het weer rustig en verandert de lucht druk weinig. Op den Oceaan nadert een nieuwe storing, die hedenmorgen te zeven uur tusschen 30 en 35 graden breedte lag. In Zuid-Frankrijk en in de Alpen zijn de winden zwak, doch het weer is er buiig. De Alpenstations Saentis en Jungfraujoch melden sneeuwstormen, de temperaturen zijn er echter niet laag (min. 2 en min. 8 graden). Het is te voorzien, dat het weer zal opklaren, doch de aangevoer de luchtmassa's behouden aanvan kelijk hun polair karakter. De wind blijft matig en uit West en zal in den nacht neiging tot afflau- wen vertoonen. LUCHTTEMPERATUUR. 12.6 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Donderdagnamiddag 5.58 uur tot Vrijdagmorgen 5.39 uur. HOOG WATER Te Katwijk aan Zee op Vrijdag 7 Oct. voorm. 1 en nam. 1.24 uur. Maan op 16.01 uur Donderdagmiddag. Maan onder 3.54 uur Vrijdagochtend. Academfenicuws LEIDEN Bevorder d: tot doctor in de Wis- en Natuurkunde, op proefschrift getiteld: „Lichaamsgrootte en hersenschors" de heer M. J. van Erp Taalman Kip, ge boren te Utrecht. Geslaagd: Candidaatsexamen: de dames C. M. F. de Vreede, N o o r d w ij k, cum laude; W. Grutzmacher, Den Haag; W. A. Alting von Geusau, Den Haag; J. M. van Waveren, Den Haag; J, J. van den Berg, Den Haag en de heeren H. A. van Leeuwen, Rotterdam; J. Woensdregt, Hil versum; J. A. van Durent Rotterdam; W. F. K. Verhoef f, Rotterdam; H. K. Pielers, Den Haag; A. Cornelius, Den Haag; I. Poustochkine, Den Haag; Lie Soen Kian, Leiden; J. C. Flohil, Loosduinen; K. Breur, Rotterdam; Tan Hong Kian, Lei den; H. J. Maarleveld, Vlaardingen; A. W. Verbeek, Kralingen; J. A. Verheul, Leiden; A. H. J. M. Wyffels, Aarden burg .Z). Dctoraal examen Rechten de heer E. J. M de Kat, Rotterdam. Een enquête over Vervroegde Winkelsluiting op Zaterdag avond spreekt zich hier tegen uit Gistermiddag hield de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland een openbare vergadering in het gebouw der Kamer onder voorzitterschap van den heer D. ten Cate Brouwer. De notulen der vorige vergadering wer den ongewijzigd vastgesteld. Het nieuwbenoemde lid der Kamer, de heer W. Hölscher uit Roelofarendsveen, wordt hierna geinstalleerd met een kort woord van den voorzitter, die de hoop uit sprak, dat hij de belangen der Kamer lange jaren moge behartigen. Naar aanleiding van het adres der Ka mer aan den Minister van Waterstaat in zake den aanleg van een Centrale Lucht haven te Leiderdorp en in verband daar mede over te gaan tot een nieuwen ver bindingsweg Rotterdam-Voorschoten, heeft de Minister geantwoord, dat hiertoe voor alsnog geen aanleiding bestaat. Van Ged. Staten van Zuid-Holland is bericht ingekomen, zulks naar aanleiding van een adres der Kamer inzake de afslui ting van bruggen in den weg Leiden Nieuwe Wetering, dat deze afsluiting niet langer zal duren dan strikt noodzake lijk is. Vervolgens memoreert de voorz. het sla gen der tentoonstelling „Leyds Goedt" en brengt namens handel en industrie dank aan de leiding der tentoonstelling, welk complimentje met applaus door de Kamer wordt onderstreept. (Het bovenstaand is reeds geplaatst in een gedelte van ons vorig nummer). Hierna was de begrooting 1939 aan de orde. Na eenige bespreking werd deze vast gesteld aan ontvangsten op 20.755.82, aan uitgaven op f 20.665.75, zoodat de begroo ting sluit met een batig saldo van 90.07. De lijst van subsidie werd hierna vast gesteld zooals door het Bureau der Kamer was voorgesteld. Achterstand van Nederland op telefoongebied. Vervolgens komt aan de orde een con- ceptTadres van het Bureau der Kamer aan den Minister van Binnenlandsche Zaken in zake den achterstand van Nederland op te lefoongebied. In dit adres wordt o.m. het volgende ge zegd: Zooals uit de bijgevoegde statististieken blijkt, bestaat er in Nederland nog steeds een bijzonder groote achterstand ten aanzien van het gebruik van de telefoon. Deze ach terlijkheid is van zoo ernstigen aard, dat onze Kamer van Koophandel gemeend heeft goed te doen, Uwe Excellentie te mo gen verzoeken, zoo spoedig mogelijk zoo danige maatregelen te willen doen treffen, dat het Staatsbedrijf der P.T.T. in staat wordt gesteld dezen achterstand te doen verdwijnen. Naar de meening der Kamer vindt deze achterstand n.l. niet zijn oorzaak in een ze kere achterlijkheid van het bedrijf zelf. Daarvoor heeft de Kamer in het algemeen slechts lof. De oorzaak van den achterstand dient naar hare meening uitsluitend ge zocht te worden in de hooge bedragen, welke jaar in jaar uit door het telefoonbe drijf in de staatskas gestort moeten worden. Behalve een, vooral naar den tegenwoordi- gen maatstaf (na de conversie der staats- leeningen) zeer hooge rente, is het tele foonbedrijf per jaar per abonné de laatste jaren met de volgende bedragen belast: in 1927 30.78 per abonné, 1928: 32.93, 1929: 54.50, 1930: 29.54,'^, 1931: 32.22, 1932 23.59, 1933: 34.17, 1934: 32.02, 1935: 25.44, 1936: 26.70, 1937: 34.78. Het is te begrijpen, dat met een zoo hoo ge belasting per abonné het bedrijf niet tot ontwikkeling heeft kunnen komen. Is de achterlijkheid van het telefoonverkeer hier te lande door deze cijfers voldoende ver klaard, de oorzaak daarvan valt temeer op, omdat aan het verkeer te water, te land en door de lucht, van staatswege jaarlijks vele millioenen worden ten koste gelegd. Het verkeer per telefoon wordt echter onge meen zwaar belast door, om zoo te spre ken, bij elke wegkruising een ongemoti veerd hoog tol te heffen. Dit werkt uiter aard zeer verlammend op het gebruik van de telefoon. Het is tevens opmerkelijk, dat andere landen het groote belang, verbonden aan een goede verkeersmogelijkheid per tele foon, zeer terdege wèl hebben ingezien en geen of nagenoeg geen extra bedragen bo ven een redelijk rentepercentage heffen. Nederland is ten deze dan ook in een zeer hooge en droeve uitzonderingspositie. De Kamer veroorlooft zich dientengevol ge voor te stellen, deze voor ons land en volk schadelijken en beschamenden ach terstand te doen verdwijnen, door de bijna 6,5 millioen gulden, welke door het tele foonbedrijf boven de hooge rente in de staatskas worden gestort, te gebruiken om de tarieven voor de locale en interlocale gespreksgelden met ruim de helft te ver lagen. Deze tarieven zouden naar de meening der Kamer verlaagd kunnen worden als volgt: Tegenwoordig tarief: locale gesprekken 2 ct.; interlocale gesprekken: 110 km. 5 ct. per 3 min.; 1015 km. 10 ct., 1525 km. 20 ct., 25—40 km. 30 ct. Toekomstig tarief: locale gesprekken 1 ct. Interlocale gesprekken: 110 km. 2 ct. per 3 min., 1025 km. 5 ct., 2550 km. 15 ct., boven 50 km. 20 ct. Als deze tariefsverlaging zou worden in gevoerd, zou bij een krachtige goed gelei de propaganda voor gebruikmaking van de telefoon, ongetwijfeld het aantal gesprek ken enorm omhoog gaan en het aantal te lefoonaansluitingen buitengewoon snel toenemen. Zoo spoedig daardoor weer winst gemaakt zou worden, zou deze weer kun nen worden gebruikt om andere verlagin gen in te voeren, totdat een evenwichtstoe stand zou zijn ontstaan. Van groot belang zou o.a. zijn, indien met België zou kunnen worden overeengeko men, overdag wederzijds internationale ge sprekken toe te laten tot anderhalf maal het in elk land geldende hoogste interlocale tarief en 's avonds na 7 uur tegen éénmaal het hoogste interlocale tarief. Zulks zou het handelsverkeer tusschen beide landen buitengewoon ten goede komen, iets wat vooral in dezen tijd van zeer buitengewoon belang zou zijn. Merkwaardig voor het verband tusschen tariefverlaging en vermeerdering van het aantal telefoontoestellen is, dat in 1930 en 1931, dank zij verlagingen, welke tegelij kertijd met het gesprekkentarief op 1 Ja nuari 1930 werden ingevoerd, (zie het ver slag P.T.T., over 1932, pag. 55) het aantal spreektoestellen in 1930 toenam met 0.85 per 100 inwoners en in 1931 met 1.18. Toen deze verlaging was uitgewerkt en de crisis doorwerkte, bleek de toename in de daar opvolgende jaren te bedragen: 0.03, 0.08, 0.05 0.12 en 0.12. De ietwat betere resultaten der beide laatste jaren staan in verband met zeer geringe tariefverlagingen. In 1Ó37 be droeg de vermeerdering weer 0.21 dank zij een ietwat grootere tariefverlaging. Met temeer klem veroorlooft de Kamer zich aan te dringen, de hier be pleite tariefsverlagingen ten spoedig ste in te voeren, omdat de vermeerde ring van het aantal telefoontoestellen, het aanbrengen der aansluitingen, het leggen der kabels, het onderhoud en de controle van de ingebruik komende toestellen, een zeer belangrijke werk verschaffing beteekenen. Tot haar- spijt is de Kamer niet in staat hieromtrent positiever gegevens te ver strekken, maar als wordt bedacht, dat de uitgaven voor den telefoondienst in 1937, behalve de rente en afdracht van de plm. 6,5 millioen aan het Rijk, meer dan 19 mil lioen gulden beliepen, dan staat wel vast, dat een groote vermeerdering van het aan tal aansluitingen zeer veel arbeid, ook blij vend moet veroorzaken, temeer nu zooveel van het benoodigde materiaal aan toestel len en kabels in het binnenland wordt ver vaardigd. De heer Bergers betuigde in het alge meen zijn instemming met hetgeen in dit adres betoogd wordt. Ook de heer de Gooyer kan zich heel goed vereenigen met de in dit adres geponeerde stellingen. Spr. vraagt zich alleen af, of het adres niet te uitvoerig is om het effect ervan niet te niet te doen. Voorts wijst spr. erop, dat de Telefoon dienst op het oogenblik zeven millioen gul den winst maakt. Spr. vraagt nu wat deze voorgestelde tariefsverlaging zou beteeke- De secretaris der Kamer, mr. Knibbe, schat, dat deze verlaging tot resultaat zou hebben, dat er een nadeelig slot zou komen van twee millioen, doch het gebruik van de telefoon en de uitbreiding van het aantal abonné's zal mogelijk toch een voordeelig saldo meebrengen. De voorz. merkt in verband met een en ander op, dat het rijk veel uitgaven doet voor spoorwegen, wegen- en vaartverbete ring. Alleen het PTT-bedrijf moet bij het rijk geld inbrengen. Ook de heeren dr. van Dorp en ir. Gul jé uiten hun waardeering voor dit adres. Eerstgenoemde wilde evenwel de bijzondere voordeelen van de voorgestelde verlaging nader accentueeren, terwijl ir. Guljé be toogde, dat het zakenleven door een ver mindering der lasten ten zeerste gebaat zou zijn. Daarom juichte hij het voorstel ten zeerste toe. Hierna werd z.h.s. besloten tot verzen ding van dit adres. Geen animo voor vervroegde winkelsluiting op Zaterdag avond. Hierna stelde de voorzitter aan de orde het antwoord der Kamer aan het College van B. en W. der gemeente Leiden inzake een vervroegde winkelsluiting op Zaterdag avond. Hierin wordt o.m. gezegd: De Kamer heeft een enquête ingesteld, waarbij zij 200 winkeliers hier ter stede betrokken heeft, van welke er 164 hun ant woord hebben ingezonden. Zij heeft daar bij niet alleen het oordeel gevraagd van eenige der belangrijkste en grootste win kels, doch ook de zienswijze gevraagd van winkeliers, wier zaken, althans naar uiter lijk aanzien, op minder groote beteekenis wijzen, terwijl zij haar onderzoek tevens niet bepaald heeft tot winkeliers, wier clientèle alleen in een bepaalde klasse der bevolking gevonden moet worden. De Kamer meende goed te doen, ook met de grootwinkelbedrijven rekening te hou den, alwaar deze in een of andere branche voorkomen, al mogen deze dan ook te Lei den gering in aantal zijn. Naar de ingekomen antwoorden zou de Kamer alsdan een indeeling in 4 groepen wenschen te maken, t.w.: lo. voorstanders van een vervroegde sluiting om 8 uur; 2o. voorstanders van een vervroegde slui ting om 9 uur; 3 o. tegenstanders van een vervroegde sluiting en 4o. voorstanders van een vervroegde slui ting, mits zulks geschiedt krachtens een in het geheele land geldende regeling. De Kamer wil deze laatste groep in het bijzonder afzonderen van de groep van tegenstanders tegen vervroegde sluiting, daar in hen bezwaarlijk tegenstanders om principieele redenen kunnen worden ge zien. Voorzoover het een plaatselijke rege ling hier' ter stede betreft, moeten deze echter thans ook worden gerekend tot hen die vóór 10-uur sluiting, zijn. Alvorens tot het aanschouwelijk over zicht zelve te komen, wil de Kamer nog wijze op het opmerkelijk feit, dat onder ce aangeschreven banketbakkers, voor zoover zij antwoordden, alleen tegenstan ders blijken te zijn, hetwelk eveneens bij de sigaren- en vischwinkeliers het geval ia. In de andere branches zijn de meeningen min of meer verdeeld- Betreffende de slagerijen moge niet on vermeld blijven, dat de Kamer een schrij- \en ontving van de Leidsche Slagerspa- troonsvereeniging en de R. K. Slagerspa- tT oonsvereeniging „St. Palagius", beide al hier gevestigd, welke berichtten, dat door beide vereenigingen een vergadering werd belegd terzake van de door de Kamer in gestelde enquête, welke vergadering door 36 leden bezocht werd, waarvan 20 zich vóór een sluiting om 9 uur, en 16 tegen iedere vervroegde sluiting uitspraken. Het resultaat der enquête vindt men hieronder uitgedrukt in cijfers: Branches: Broodbakkerijen Banketbakkerijen en Chocolaterieën Slagerijen Winkels in fijne vleeschwaren, enz. Winkels in kruideniers- en grutters waren Groenten- en fruitw Visch winkels Winkels in melk, boter, kaas en Winkels in manufacturen en heeren- kleeding II eer en modezaken Winkels in dameskleeding Winkels in manufacturen en dames lingerieën Meubelzaken Parfumeriezaken Kappers Speelgoedwinkels Winkels in electr. lampen enz Galanteriewinkels Winkels in glas, aardew. enz Winkels in lederwaren Winkels in huish. artikelen Eoek- en muziekhandel P arapluiezaken Schoenwinkels Sigarenmagazijnen V/ij nwinkels gedistill Dameshoeden winkels Drogisterij en Rijwielhandelaren Kadiohandelaren Handel in schilderijen en kunsthandel Resumeerende blijkt derhalve, dat van de 164 winkeliers, welke geantwoord heb ben, 98 de 10-uur sluiting gehandhaafd wil len zien. Van deze 98 zijn er, gelijk hier voor gezegd, 17 die vóór een vroegere slui ting zouden zijn, mits daarvoor een rege ling voor het geheele land zou worden ge troffen. Bij het ineenloopen der verschillende branches, waardoor de grenzen tusschen de verschillende groepen sterk vervaagd zijn, meent de Kamer, dat niet moet worden beproefd voor een bepaalde categorie win kels éen ander sluitingsuur vast te stellen dan voor de andere. Gezien den grooten tegenstand welke tegen een vroegere sluiting blijkt te be staan en de schade, welke daardoor in ver schillende winkelzaken geleden zou wor den, meent de Kamer van Koophandel ten slotte Uw College te moeten adviseeren, vooralsnog het sluitingsuur des Zaterdags avonds niet vóór 10 uur te bepalen. Uiteraard wenscht de Kamer niet te treden in de vraag of hier aanwezig zijn de bijzondere omstandigheden bedoeld in art. 9 der Winkelsluitingswet. Z.h.s. wordt besloten tot verzending van dit schrijven. Tenslotte werden de heeren H. M. Si- monis en dr. E. C. van Dorp herbenoemd tot lid resp. pl.verv. lid van het Curato rium van het Economisch Technologisch In stituut in Zuid-Holland en Zeeland. Hierna gaat de Kamer in huishoudelijke vergadering. LEIDEN. Donderdag. R.K. Reclasseeringsver., bu reau-zitting in het St. Vincentius- huis, Hoogl. Kerkgracht 32, 89 uur n.m. Vrijdag, „St. Christoffel". Propaganda- avond. Spr. de heer P. J. M. Petit, „De Harmonie", 8.30 uur. Dinsdag. Vergadering „dr. Schaepman", in Den Burcht", Jacobzaal te 8 1/4 u. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt Van Maandagmorgen 3 Oct. tot en met V r ij d a g 7 Oct. a.s., nemen waar de apotheken: G. H. Blanken, Hooge- woerd 171, tel. 502 en G. T. Reijst, Steen straat 35, tel. 136. Voor Oegstgeest: Oegstgeestsche apotheek Wilhelminapark 8, tel. 274. al heb ik 't ook wel eens te pakken. Maar dan neem ik één of twee Aspirintjes, natuurlijk die met het »0O#e4« -kruis. HET PRODUCT VAN VERTROUWEN1 32 Tegenstan ders ver vroegde sluiting. 2 6 3 1 5 5 2 4 5 5 1 3 2 2 3 2 3 1 1 2 5 6 4 1 4 1 2 81 HONDERD JAAR NED. BURGERLIJK WETBOEK Gisterenmiddag werd in het groot-Audi torium der Rijksuniversiteit te Leiden het feit herdacht, dat het Nederlandsch Bur gerlijk Wetboek honderd jaar geledt o werd ingevoerd. Prof. Mr. E. M. Meyers hield naar aanleiding hiervan een college, dat niet slechts door talrijke studenten, doch ook door een groot aantal anderen werd bijgewoond. De zaal was geheel ge>- vuld. Wij merkten onder anderen op Mr. H. J. Smidt, die de afdeeling hooger ondei*- wijs van het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen vertegenwoor digde, den President-Curator Mr. A. van de Sande Bakhuyzen, den Curator Mr. P. E. Briët, den secretaris van curatoren Mr. P. J. Idenburg, bijna alle hoogleeraren van de Faculteit der Rechtsgeleerdheid, bene vens het faculteitsbestuur van de juridi sche faculteit der studenten. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g. 6941. Gebroeders Rijkaart, Hazerswoude, Voorweg C 55. Boom-, plant en bloemkweekerij enz. Uittr. Venn.: Arie Bijkaart, Hazerswoude. Nieuwe inschrijving. 7238. „Asto- ria-Bar". Leiden, Steenstraat 10a. Café met vergunning. E.: W. J. van der Heydt, Lei den. DE ACHTERSTAND VAN NEDER LAND OP TELEFOONGEBIED <3 Tegenstan- ders ver g- vroegde <ra g sluiting, tenzij wet- g 5 telijk voor t-1 het geheele c land voor- 7" geschreven.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2