BINNENLAND KERKNIEUWS DINSDAG 4 OCTOBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 PRINS BERNHARD NAAR DUITSCHLAND Men meldt ons van officieele zijde, dat Prins Berrihard heden voor enkele dagen naar Duitschland is vertrokken, ter bijwo ning van de begrafenis van Prinses Sigis- mund van Pruisen te Potsdam en voor een kort bezoek aan 'sPrinsen's moeder te Reckenwalde. PARTIJBUREAU DER R. K. STAATS PARTIJ. Het Partijbestuur der R. K. Staatspartij heeft mr. H. Kolfschoten, 2de secretaris der Partij, benoemd, tot Directeur van het Partijbureau. R. K. UNIVERSITEIT. Dr. H. Janssen aanvaardt lectoraat in Grieksche en Latijnsche taalkunde. Gistermidag heeft in de Aula van de R. K. Universiteit te Nijmegen Dr. H. Janssen het lectoraat in de Grieksche en Latijnsche taalkunde aanvaard met het uitspreken van een rede getiteld: „Seman tische opmerkingen over het oud-Christe lijk Latijn." FEDERATIE VAN R. K. VROUWEN BONDEN. Landdag Utrecht. Op 19 October a.s. organiseert de Fede ratie van R. K. Vrouwenbonden een Land dag te Utrecht. Het hoofddoel van dezen dag is een uiteenzetting van de volgende op het oogenblik zoo actueele onderwer pen: Sociale plicht voor iedere vrouw; Loon naar praestatie, loon naar be hoefte kindertoeslag. Iedere vrouw heeft een sociale plicht te vervullen. Soms moet deze idee weer eens worden duidelijk gemaakt en de gedachte eraan opgefrischt. Hiermee wordt in den morgen van den landdag begonnen door den zeereerw. pa ter Lector A. J. Winkel O.P., om na deze algemeene beschouwing, in den middag juist omlijnde, actueele onderwerpen in studie te kunnen nemen onder leiding van den heer Mr. F. B. I. M. Janssen te Breda. De bijeenkomsten zullen plaats hebben m het Jaarbeursgebouw, Vredenburg, te Utrecht, aanvang des morgens 11 uur. De entreekaart kost: 75 cents. Een lunch kan vooruit besteld worden; kosten 1.40, fooi inbegrepen. Entree- en lunchkaarten moeten vooruit besteld worden per postwissel of per giro aan het Centraal Bureau van R. K. Vrou wenbonden, Lange Nieuwstraat 63a, Utrecht. Gironummer: 6306. Van de besturen der afdeelingen wordt een flinke afvaardiging verwacht, terwijl de andere leden dringend worden aange spoord de besprekingen meed te maken. STUDIEDAGEN NED. R. K. MIDDENSTANDSBOND. Verleden week zijn te Nijmegen in het Pel grimshuis Casa Nova op de H. Landstich ting, de studiedagen gehouden die de Ned. R. K. Middenstandsbond pleegt te orga- niseeren in de jaren, waarin geen congres wordt gehouden. De bijeenkomst werd bijgewoond door zeventg landelijke, diocesane en plaatse lijke bestuurders uit de stands- en vak organisaties van den Katholieken Midden stand. In de opeenvolgende zittingen, onder lei ding van dr. A. A. Olierook pr. uit Am sterdam, werden vier onderwerpen aan de orde gesteld. Over „De wortel van ons leven en het doel van al ons werken"-hield mr. A. Die- penbrock pr., secretaris van het Kath. Co mité van Actie „Voor God", de openings inleiding ter beantwoording van de vraag, wat de Katholieke Middenstand kan doen in den modernen strijd voor God. Over de sociale plaats en taak van den middenstanders in onderneming, bedrijf en maatschappij spr. dr. St. Tesser O.P., uit Huissen, die daarbij o.m. de stelling ont wikkelde dat krachtens zuiver natuurlijke beginselen de katholieken zich aanhangers moeten noemen van een systeem van „or ganisch geordende vrijheid". De bepaling van de eigen functie van ambacht en handel in het economische le ven was toevertrouwd aan drs. F. Gijzeis, adj.-secr, van de Kamer van Koophandel te Eindhoven, die o.a. betoogde, dat noch voor den consument, noch voor den hande laar en den .producent en den ambachts man het economische motief de laatste norm van handelen mag zijn. Immers de zedenwet aldus spr. gebiedt ons allen bij al ons doen en laten ons te richten naar ons hoogste en laatste doel. Wanneer dan ook, hetgeen geenszins vaststaat dat grootwinkelbedi'ijf, coöperatie en wa renhuis de distribueerende en andere functies voordeeliger zouden kunnen ver vullen dan het zelfstandige middenstands- bedrijf, is hiermee nog niet gezegd, dat die functies dan ook maar daaraan moeten overgaan, omdat hoogere motieven zulks kunnen beletten. Dergelijke hoogere motieven kunnen zijn het belang van de samenleving bij een ge zonde ent krachtige middenstand, derhalve handhaving van den zelfstandigen handel, m.n. ook de detailhandel, alsmede hand having van het zelfstandige ambacht, voor zoover dit zijn plaats naast het industrieele grootbedrijf nog heeft kunnen behouden. Op dien grond kunnen ook van de over heid maatregelen worden verlangd, waar door voor den zelfstandigen handel en het ambacht ruimte overblijft om een vol doend levensbestaan te verwerven. Ten slotte heeft dr. H. Moller den ka tholieken middenstand opgewekt tot nieu we belangstelling voor en meerdere deel name aan- het cultuurleven in het alge meen. Vondel en Thym beiden aldus dr. Moller waren als middenstander in het practische zakenleven. Beiden zijn ge niale werkers geweest in onze Nederland- sche cultuur; ieder in zijn tijd, ieder op zijn wijze. Zij hebben onze cultuur door de katholieke beginselen bezield en zoo ook meer bijzonder het cultuurpeil van de Nederlandsche katholieken aanzienlijk verhoogd. UIT DEN MIDDENSTANDSRAAD. Vestigingseischen. De Middenstandszaad heeftd en Minister van Economische Zaken van advies ge diend inzake concepten van algemeene maatregelen van bestuur tot het stellen van vestigingseischen ingevolge de Vesti gingswet-Kleinbedrijf voor den kantoor boekhandel en den kantoormachinehandel, het schoenherstellersbedrijf, de maat schoenmakerij, de schoenmakerij en de schoenwinkeliers. De voorgestelde eischen voor vakbekwaamheid zijn ontworpen in nauw overleg met de betrokken vakorgani saties. Voorts heeft de Raad voorstellen gedaan en in voorbereiding tot het uitvaardigen van tijdelijke vestigingsverboden voor on derscheidene takken van detailhandel of ambacht. Rijksinkoopbureau. De Raad heeft den Minister van Finan- cin verzocht de doelstelling en de functie van het Rijksinkoopbureau in dier voege te wijzigen, dat het bureau zich voortaan onthoudt van centralisatie van inkoopen en combinatie van orders en het uitsluitend tot taak krijgt het uitoefenen van toezicht op prijs en kwaliteit door plaatselijke in stanties aan te schaffen goederen. Centrale inkoop door de gemeenten. Een commissie uit den Raad heeft op haar verzoek een onderhoud gehad met het bestuur van de Vereeniging van Ne derlandsche Gemeenten naar aanleiding van het voornemen der vereeniging om den centralen inkoop van verschillende goede ren ten behoeve van de gemeenten ter hand te nemen of uit te breiden. Bij dit onderhoud heeft de commissie de wensche- lijkheid betoogd, dat bij deze inkoopen zoo wel de fabrikanten en de grossiers als de detailhandel zullen ingeschakeld worden en heeft zij uiteengezet, dat het naar hare meening principieel onjuist is, wanneer de vereeniging zelf als grossier optreedt, die de gemeenten in staat stelt bij hare inkoo pen te doen, ook al wordt bij de distribu tie de plaatselijke detailhandel ingescha keld. In het antwoord van de vereeniging, het welk mededeelt, dat zooveel mogelijk met de door den Raad geuite wenschen zal worden rekening gehouden, wordt er o.m. op gewezen, dat de vereeniging met de Federatie van Vereenigingen voor den Kantooorboekhandel een overeenkomst heeft getroffen, welke ten doel heeft om de georganiseerde en erkende kantoorboek handelaren in te schakelen. Bij de bespreking van dit antwoord in den Raad werd opgemerkt, dat de Fede ratie deze overeenkomst heeft aangegaan, die inderdaad voor den plaatselijken de tailhandel van beteekenis is, maar dat de Federatie toch de overeenkomst princi pieel onjuist acht. DE - BELASTINGDRUK IN ONS LAND. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft weder de nieuwste gegevens op be lastinggebied vereenigd tot een publica tie, die onder den naam van „Belasting druk in Nederland 1938/1939" het licht heeft gezien. De tabellen met gegevens betreffende elke belasting, die door het Rijk, de pro vinciën of de gemeenten over dit jaar worden geheven, stellen in staat voor elk willekeurig inkomen of vermogen na te gaan, hoeveel belasting hiervoor in elke der 1056 gemeenten verschuldigd is. De inleiding somt allereerst op, welke wijzigingen in de jaren 1934 tot en met 1938 in de belastingen gebracht zijn. Het aantal gemeenten, waarin geen op centen op de gemeentefondsbelasting rechtstreeks worden geheven, is gedaald van 8 over 1934/1935 tot 14 over 1938/ 1939, terwijl het aantal gemeenten met het hoogstmogelijke aantal opcenten in dit tijdvak is gestegen van 427 tot 708. Het aantal gemeenten, waarin geen op centen op de vermogensbelasting worden geheven, die rechtstreeks aan de gemeen te ten goede komen, is gedaald van 208 over 1934/1935 tot 61 over 1938/1939. Daarentegen is het aantal gemeenten met het hoogstmogelijke aantal opcenten op deze belasting gestegen van 784 tot 941. Over de jaren 1934/1935 tot 1938/1939 wordt verder een vergelijking gemaakt tusschen den totalen belastingdruk op het inkomen in de verschillende gemeenten. De voor enkele belastingen geldende pro gressie blijkt duidelijk hieruit, dat over 1938/1939 bij een inkomen van 1000. de hoogste totale druk 1,33 pet. en bij een inkomen van 10.000 13,06 pet. van dit inkomen bedraagt. Deze progressie blijkt ook hieruit, dat over laatstgenoemd jaar een gehuwde zonder kinderen bij een inkomen van 800 mmstens 0,46 pet. en hogostens 1,67 pet. van dit inkomen- aan inkomsten- en gemeentefondsbelasting te zamen betaalt, terwijl bij een inkomen van 500.000 minstens 36,88 pet. en hoogstens 45,12 pet. van dit inkomen moet worden betaald. Bij een vermogen van 20.000 moet aan ver mogens- en verdedigingsbelasting te za men minstens 0,13 pet. en hoogstens 0,16 pet. van dit vermogen betaald worden, terwijl bij een vermogen van 1 millioen dit het geval is voor resp. 0,46 en 0,55 pet. van dit vermogen. Cok betreffende andere belastingen worden in de inleiding vergelijkingen ge maakt, waaruit duidelijk blijkt, dat de belastingdruk in de laatste jaren nog be langrijk is toegenomen. Voor bijzonder heden wordt naar de publicatie zelve ver wezen. BUITENWERKÏNGSTELLING UITVOER VERBODEN In verband met de in den internationalen toestand ingetreden ontspanning heeft de Nederlandsche regeering besloten de op 28 September j.l. afgekondigde uitvoerverbo den, in afwachting van een definitieve in trekking hiervan, die binnenkort te ver wachten is, voorloopig buiten werking te stellen. Dientengevolge is bij beschikking van den minister van Economische Zaken van heden algemeene dispensatie verleend van alle uitvoerverboden, afgekondigd in de buitengewone Nederlandsche Staatscou rant van 28 September j.l. Alle onder die verboden vallende goederen kunnen vanaf het tijdstip dezer bekendmaking derhalve zonder vergunning worden uitgevoerd. KADERDAG VOOR DE STATENKRING „LEIDEN." Door de Statenkring „Leiden" zal op Zondag 9 October a.s. des voormiddags te elf uur een kaderdag worden georganiseerd in één der zalen van Hotel „De Burcht" te Leiden, waar als spreker zal optreden de weledelgestr. heer Mr. Dr. P. J. Witte- man, lid van Ged. Staten van Noord-Hol land en lid van het Bestuur van de R. K. Staatspartij. Op deze kaderdag zijn uitgenoodigd de besturen van de plaatselijke afdeelingen. Ook de bestuursleden van propaganda- clubs, jongere afdeelingen, kernen, Jonge Middenstanders, St. Josephsgezellen en be sturen van Vak- en Standsorganisaties worden verwacht op deze ongedwongen samenkomst van plaatselijke leiders. Aan de afdeelingsbesturen is medewer king verzocht. Het karakter van de Kaderdag moet zoodanig zijn, dat hij tevens kan dienen als het uitgangspunt van breedere activiteit onder partijleden en kiezers. Statenkieskring Gouda Oprichting van politieke scholen Zaterdagmiddag hield de R.K. Staten kring „Gouda" in „Concordia" te Gouda een vergadering, welke goed bezocht was. In zijn openingswoord herdacht de voor zitter, de heer J. P. van Breukelen, het overlijden van den heer Bogaart, voorzit ter van de afd. Bodegraven, en van den heer M. Müller, secretaris van de afd. Schiebroek. Voor de zielerust van beide personen, die vroeger trouw de vergade ringen bezochten, werd een gebed gestort. Vervolgens herinnerde de voorzilter aan de geslaagde jubileumfeesten, waaruit dui delijk gebleken is, dat Oranje en het Ned. volk een twee-eenheid vormen. Bewaar heid is dan ook geworden het woord van dr. Schaepman, dat er voor Oranje geen stembus is. De penningmeester, de heer W. G. de Vroom, bracht over het afgeloopen boek jaar een verslag uit, dat door de vergade ring goedgekeurd werd. De verificatie commissie had de boeken en bescheiden van den penningmeéster in orde bevonden. Het batig saldo bedroeg 481.02. De jaarlijksche contributie werd, even als vorig jaar, vastgesteld op 2 ct. per lid van elke afdeeling. In verband met de verkiezing van de leden van de Provinciale Staten in 1939 werden hiervoor reeds eenige besluiten genomen. Het bestuursvoorstel om het aantal can- didaten te bepalen op zes werd door de vergadering aanvaard. Op de officieele lijst komen echter namen van negen per sonen voor, waaruit zés van hen gecan- dideerd kunnen worden. Iedere afdeeling heeft het rechte om tot 23 Januari '30 hoogstens zes candidaten in te dienen. Op de ledenvergadering van 28 Januari is er gelegenheid tot bespreking der candida ten, waarbij tevens een adviscommissie sa mengesteld zal worden. De datum van de stemming in de afdeeligen op de z.g. gros lijst van de Provinciale Staten werd be paald op Zondag 26 Februari a.s. De voorzitter deelde voorts mede, dat er voor de zeven statenkringen in Zuid-Hol land een politieke centrale opgericht is. Dit instituut streeft naar een eenvormige toe passing door de statenkringen van de voorschriften en bepalingen betreffende de voorbereiding der statenverkiezingen, wil overleg en samenwerking tusschen cle kringen bevorderen met het oog op de sa menstelling der candidaten, bereidt propa- ganda-acties voor en stelt een program van actie samen ten dienste der gekozenen. In de vergadering, welke in October ge houden werdt, bespreekt deze Centrale de eischen, die naar haar meening gesteld moeten worden aan de vertegenwoordiging in de Provinciale Staten, welke de ziezers in hun verscheidenheid op redelijke wijze weeregeeft. De heer "\yeck (Gouda) meende, dat hierdoor het vroeger stelsel van kwaliteits zetels weer binnengehaald zou worden. De voorzitter antwoordde, dat de Centrale een aanbeveling geeft, welke voor de kringen niet verplichtend is en niet het karakter draagt van een personenadvies. Besloten werd om ieder jaar, telkens in een anderen hoek van den kring, een ka derdag te organiseeren. Voor den Kader dag, welke te Leiden op Zondag 9 Octo ber gehouden wordt, sprak de voorzitter een woord ter opwekking om dezen bij re wonen. 17 Personen hadden zich bereid ver klaard om korte redevoeringen te houden in de afdeelingen, welke in de omgeving van hun woonplaats liggen. De sprekers lijst zal aan de afdeelingen toegezonden worden. Het plan tot oprichting van een politieke school in een of meer afdeelingen leverde een uitgebreide discussie. De voorzitter deelde mede, dat naar aan leiding van het voorstel van den heer van de Poll uit Bodegraven het bestuur de mo gelijkheid van de oprichting va een school heeft overwogen. Op de aan de afdeelingen gestelde vragen over deze materie heeft ongeveer de helft van hé aantal afdeelin gen geantwoord. De moeilijkheden, aldus spr., zijn voor dezen kring groot, omdat de afdeelingen niet dicht bij elkaar liggen, terwijl het aantal Katholieken in de ver schillende plaatsen ook betrekkelijk gering is. Moeilyk is ook te zeggen, of de belang stelling voor een politieke school van blij- venden aard zal zijn. Toch heeft het be stuur den indruk, dat een polieke school op sommige plaatsen mogelijkheid van bestaan heeft. Gouda en Alphen a. d. Rijn komen hiervoor in aanmerking, terwijl een keus gemaakt zou moeten worden uit Hil- legersberg en Voorburg. Hetleerlingen- aantal zou ongeveer 50 moeten bedragen. De leerstof zou zich moeten uitstrekken over eenvoudige, practische politiek, over staatsinrichting, wetten, gemeenterecht, verhouding tusschen Kerk en Staat, over beginselen van maatschappijleer. De cur sus zou ongeveer 2 jaar moeten duren. Ge durende hetwinterseizoen zullen er 30 weken achter elkaar elke week twee les sen gegeven wrden, die elk 50 minuten du ren. Tijdens de lessen is er geen gelegen heid tot debat, ofschoon er wel vragen ge steld kunnen worden. De school moet los staan van de propagandaclubs en van de kernen der R.K. Staatspartij, terwijl de ontwikkelingscursus van het R.K. Werklie- denverband ook geen hinder ervan mag ondervinden. In verhouding tot de kern kan de poli tieke school vergeleken worden met een lagere school, waar de beginselen van staatkunde en sociologie onderricht wor den, terwijl de kern beschouwd kan wor den als een instituut, waar een dieper en breeder inzicht in deze vraagstukken ver kregen wordt. Wanneer een afdeeling be gint, zal deze voor een groot deel de kos ten zelf moeten dragen. Wel zal de kring een aanvullende subsidie verleenen, ter wijl het lsgeld voor den leerling op ƒ0.15 per week bepaald kan worden. Eenige leden brachten naar voren, dat het onderwijs niet van den grond af moest geschieden, maar beter direct op hooger plan geplaatst kon worden, waardoor groo- tere belangstelling van het kader te ver wachten zou zijn. De voorzitter antwoord de, dat de aard van de stof bepaald wordt naar de leerlingen, die zich aanmelden. Volgens den leiddraad der R.K. Staatspar tij wordt met eenvoudige leerstof begon nen, waarna vanzelf de moeilijkere onder werpen volgen. De financieele moeilijkheden moeten ook niet overdreven worden. De afdeelingen moeten echter garant blijven voor finan cieele risico's. Het bestuur zal voorts de opmerking overwegen om de lessen om de 14 dagen te doen plaats hebben, waarbij het lesgeld op 0.20 per 14 dagen bepaald wordt. De leden gaven aan het bestuur de vol macht om tot oprichting van politieke scholen in verschillende afdeelingen over te gaan, terwijl voor elke politieke school een crediet van 25.werd toegestaan. Bij de rondvraag verzocht de heer van der Staak (Boskoop) om tijdige toezending va propagandamateriaal voor de verkie zing. De voorzitter antwoordde hierop, dat hiervoor gezorgd zal worden. De heer Mulder (Waddinxveen) infor meerde naar de decentralisatie van de propaganda. De voorzitter zeide, dat de kringen Gouda en Leiden over deze ma terie reeds in onderhandeling zijn met het partijbestuur. Op de vraag van den heer Boekraad (Boskoop), of er al iets bekend was over het zich herkiesbaar stellen van aftreden de Statenleden, antwoordde de voorzitter ontkennend. De heer Deerenb.erg (Schoonhoven) hield ten slotte een kort pleidooi voor de vereeniging van R.K. Gemeenteraadsleden, waarbij hij aankondigde, dat in het ko mende seizoen de woningwet en de school wet behandeld zullen worden. Hierna sloot de voorzitter de geanimeer de en belangrijke vergadering. „ONS NOORDEN" Het dagblad voor de Noordelijke provin cies „Ons Noorden" vierde gisteren zijn zilveren feest, 's Morgens heeft de Hoog- eerw. heer Deken van Groningen een plech tige H. Mis van dankbaarheid opgedragen. Daarna had in St. Maarten een receptie plaats voor besturen van vereenigingen en particulieren. Ter gelegenheid van dit zilveren jubilé is een feestnummer van het blad versche nen. Z. H. Exc. Mgr. Dr. J. de Jong, Aarts bisschop van Utrecht, schrijft ook een korte bijdrage in dit jubileum-nummer, waarin Mgr. zijn groote vreugde uitspreekt over dit zilveren jubilé. „Ons Noorden", aldus Mgr., heeft „zijn taak met eere vervuld". „Krachtig heeft het de katholieke beginse len verdedigd en het katholiek bewustzijn levendig gehouden en versterkt". Over de beteekenis van de gewestelijke pers zegt Mgr. het volgende: „Naast de groote dagbladen neemt de gewestelijke pers een belangrijke plaats in. Zij is immers door haar plaatselijk karakter een noodzakelijke aanvulling van de meer algemeene, groote bladen, wordt daaromf bijna algemeen naast deze gelezen en bereikt bovendien velen, die zich om verschillende redenen niet op de groote bladen abonneeren. Daarom ach ten wij een goede gewestelijke pers van zeer groot belang voor het katholieke le ven". Onzen collega een van harte ad muitos annost Burgemeesters. Bij Kon. besluit is benoemd tot burge meester der gemeente Lekkerkerker mr. G. C. van Willigen; tot burgemeester der gemeente Aarle- Rixtel O. M. Haffmans. MGR. B. J. GIJLSWIJK O.P. NAAR ZIJN MISSIE VERTROKKEN. Z. H. Exc. Mgr. B. J. Gijlswijk O.P., tit. aartsbisschop van Euchaïte en Apostolisch Delegaat van Zuid-Afrika, is uit. Delft, waar Z. H. Exc. zijn vacantie doorbracht tn temidden van vrienden en bekenden zijn 40-jarig Priesterfeest mocht vieren, weer naar zijn Missie vertrokken. PATERS AUGUSTIJNEN. Vertrek missionarissen. Vrijdag 7 October a.s. zullen de drie Missionarissen: P. Simplicius Sjamaar, P. Werenfried Strieker en Br. Vitalis de Bake O. E. S. A, met de boot „Breda" vanuit Amsterdam naar de Missie in Bolivia ver trekken. De plechtige uitzending dezer Missionarissen zal plaats vinden op Woens dag 5 October a.s. vanuit de St. Augusti- nuskerk te Amsterdam West. Potjes weg), 's avonds om half acht. PASTOOR J. TH. LAGERWEIJ Benoemd tot Geheim Kamerheer van Z. H. den Paus. Z. H. Paus Pius XI heeft den zeereerw. heer J. Th. Lagerwey, pastoor te Amster dam (O. L. Vrouw Onbevl. Ontv.) benoemd tot Geheim Kamerheer van Z. H. Pastoor Julianus Theodorus Lagerwey werd 2 Januari 1865 te Schiedam geboren er. werd 15 Aug. 1889 priester gewijd. Reeds twee dagen na zijn H. Priesterwijding volg de zijn benoeming tot kapelaan te Zoeter- woude, 4 Nov. 1890 werd hij benoemd tot kapelaan aan de St. Bonifacius-parochie te Amsterdam en 28 Dec. 1894 aan de deke nale kerk (parochie H. Laurentius) te Rot terdam). Op 18 Augustus 1906" werd hij benoemd tot pastoor te Den Burg op het eiland Texel. Tot 27 Mei 1911 oefende hij daar de ziel zorg uit, toen zijn benoeming volgde als pastoor der St. Lambertus-parochie in Kra- lingen te Rotterdam. Sedert 30 October 1915 is pastoor Lager wey de herder van de parochie O. L. Vrouw Onbevl. Ontv. te Amsterdam. Deze benoeming is aan pastoor Lagerwey bekend gemaakt j.l. Zondag, toen het 75- jarig bestaan van zijn parochie (de Post hoorn) plechtig is gevierd. Na de Pontificale Hoogmis, gecelebreerd door Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, had er in de pastorie van de Posthoorn een in tieme plechtigheid plaats. In het bijzijn an de twee andere bisschoppen, H.H.H.H. E.E. mgr. Hilhorst en mgr. Bouter en van e'e hoogeerw. heeren mgr. H. J. M. Taskin, proost van het Haarlemsche kapittel en mgr. Möllmann, oud-vicaris-generaal van het bisdom hield Z.H.E. mgr. J. P. Hui bers, bisschop van Haarlem, een toespraak tot den pastoor der jubileerende kerk, den zeereerw. heer J. Th. Lagerwey. Spr. roem de pastoor Lagerwey's ijver voor zijn kerk en zijn parochie en in het bijzonder ook den arbeid door hem verricht in het belang van de jeugd der parochie en haar katho lieke opvoeding. In verband hiermede deel de Z.H.E. mede, dat het Z.H. den Paus had behaagd pastoor Lagerwey te benoemen tot geheim kamerheer. UITVAART PATER DR. JACQ. DANIELS S.J. Nadat Zondagavond het stoffelijk over schot van den zeereerw. pater dr. Jacq. Daniëls S.J., oud-directeur der R.K. H.B.S. aan de Oostduinlaan en directeur van Huize Katwijk te 's-Gravenhage. in plech tige processie van Huize Katwijk naar de kapel van het St. Aloysiuscollege was over gebracht, werden daar de Metten gezongen. Agens was daarbij rector J. van Rijcke- vorsel S.J., terwijl als cantores fungeerden pater Jos. Daniëls S.J., een neef van den overledene, en pater J. Heesterbeek S.J. Gistermorgen om 9 uur werden de Lau den gezongen, waarna de hoogeerw. pater V. Esser S.J., Provinciaal der Jesuieten, de plechtige Requiemmis celebreerde. Daarbij assisteerden pater J. van Rijckevorsel S.J. als diaken en pater C. Jansen S.J., directeur der R.K. H.B.S., als subdiaken. Zeer velen woonden den plechtigen Uit vaartdienst bij. Na den uitvaartdienst in de kapel werd het stoffelijk overschot naar het R. K. kerk hof van Huize Mariëndaal bij Grave over gebracht, waar de begrafenis plaats had. De absoute op het kerkhof werd verricht door pater Jos. Daniëls S.J. Koopt bl| hen, die In Uw Dagblad adverteeren t

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 7