De 3 Octoberfeesten 1938 In storm en regen ten onder gegaan Tot in den avond bleei het goed, maar daarna kwamen de slagregens los Het Leidsche Stadhuis DINSDAG 4 OCTOBER 1938 DE LEIDSC"E COURAMT TWEEDE BLAD - PAG. 5 De traditioneele uitdeeling van haring op den derden October bleef ook Maandag in de sleutelstad in eere. Burgemeester mr. A. van de Sande Bakhuyzen was er persoonlijk bij tegenwoordig en hielp mee Het Leidsche Stadhuis in het middelpunt der belangstelling Het 3 Octoberfeest is weer voorbij. Ditmaal onder heel andere omstandig heden dan de Leidenaars en velen van buiten Leiden's Ontzet plegen te vieren. Eerst was de vrees, dat vanwege den gespannen internationalen toestand het feest niet zou doorgaan. Tot Woensdag en Woensdag vooral zag het er vrij somber uit. En, wanneer de voor-mobilisatie zou zijn afgekondigd, zou er van het heele feest waarschijnlijk niets terecht zijn ge komenMaar zoover kwam het geluk kig niet Daarna met de verbetering in den inter nationalen toestand trad een verslechte ring in van het weer, dat gedurende de Septembermaand juist zoo bijzonder mooi was geweest. En Zaterdagavond, bij de taptoe kre gen we er reeds een voorproefje van. 't Waren weliswaar lichte buitjes, doch zij stemden weinig hoopvol voor de komen de dagen. De Zondag deed het best, totdat in den vroegen avond plasregens bijna alle hoop op gunstig weer deden verkillen. Daarna de feestdag zelve. In den vroe gen morgen viel het nog mee. De hemel was wel niet wolkeloos, maar het zonnetje scheen. Toch tijdens de Koraalmuziek 'n buitje, tijdens de Estafette dito, gedurende den optocht dito en tenslotte kwam de groote teleurstelling op den avond. Na half tien kwam de regen eerst goed los, er stak een kleine storm op en onbarmhartig joeg- de regen over stad en feestterrein en feest gangersNa vele jaren van mooi na jaarsweer ging het 3 Octoberfeest 1938 in storm en regen ten onder. 't Was een droefgeestig einde van den feestdag, welke zich toch al niet door zulk een buitensporige stemming als vroeger had gekenmerkt. Zoo sloot 3 October 1938 als een der zwartste dagen in de traditioneele feest viering. Dit mag ons echter niet weerhouden een relaos der feestelijkheden hier te laten volgen. De taptoe. Een 3 Octoberfeest zonder taptoe is wel haast ondenkbaar geworden en zoo stond dit ook nu weer als inzet op het program ma. Of eigenlijk was de inzet al gevormd door de openstelling van het Lunapark op het Schuttersveld, vanaf des middags 3 uur, waar toen reecte velen een kijkje gin gen nemen in de bizarre verscheidenheid van amusements- en eettenten en wie weet wat nog meer. Dat was echter een onofficieele opening en zoo was de taptoe de officieele. Omstreeks kwart vóór acht begon de groote trek naar het Kaasmarktterrein, deels met tromgeroffel deels met stille trom en het was het bekende geroezemoes van de troepen, die hun plaats opzochten. De organisatie verliep als altijd weer vlot en prompt op tijd kon worden vertrokken. 't Was weer een heel lange stoet, hij leek ons langer dan vroeger het geval was, al zat er niet zooveel- leven en kleur in als in andere jaren wel het geval was. Voorop ging weer het bestuur der 3 Oc- tobervereeniging, dan het Leidsch Studen tencorps, de V.V.S.L. en verder tal van vereenigingen, waarin dé jeugd- en sport- vereenigingen een zeer belangrijk deel hadden. De Katholieke jeugdgroepen vormden een groot contingent van dezen langen stoet, waaronder de Graal met haar vele vlaggen als steeds een voorname plaats in nam. De Princevlag voerde een aardige recla me mee ter opwekking tot gaven voor de 3 Octoberklok in het Leidsche Stadhuis- Carillon, het Leger des Heils, naar we meenen voor het eerst in den stoet, trt eveneens ten zeerste de aandacht. Dan wa ren er de vele Padvindersgroepen, de Oranje-Garde, sportvereenigingen en muziekkorpsen. Een fout in de opstelling leek het ons, dat de verdeeling hiervan niet zoo goed was als andere jaren. Vóór in den stoet hinderden de muziekkorpsen elkaar, aan den staart was geen muziek en de deelnemers liepen mee of ze er niet meer bijhoorden. Een fout achten we het ook den stoet de beide Rapenburgen te la ten langs trekken. Daar krijgt men van het goede teveel, vooral wanneer de mu ziekkorpsen tegen elkander inspelen Als altijd passeerde de stoet het Rapen burg om het gemeentebestuur op te ne men en verder te trekken naar het v. d. Werffpark. Enkele bestuursleden hadden zich reeds naar het gemeentehuis begeven, alwaar zij door den burgemeester, mr. A. v. d. San- de Bakhuyzen, de wethouders Verwey en v. Stralen en den gemeente-secretaris, mr. dr. C. E. van Strijen, werden ontvangen. Er volgde een gebruikelijk toespraakje van den burgemeester, beantwoord door den heer v. d. Laan en daarna ging de stoet verder naar het v. d. Werffpark, waar onder het spelen van het Wilhelmus door den heer v. d. Laan een krans werd gehecht aan het door schijnwerpers ver lichte standbeeld van burgemeester v. d. Werff. Daarna werd de route vervolgd en op de Kaasmarkt volgde weer de ontbinding. Deze eerste avond werd met een uit gebreid vuurwerk besloten. DE FEESTDAG. Zooals in den aanvang reeds gezegd, was het weer gistermorgen niet bepaald slecht te noemen, 't Was echter koud en dit be- teekende het voorspel van regen Reveille. Te 7 uur was het vergeleken tenmin ste bij andere dagen reeds druk op de Breestraat, want vanaf 'het balcon der Stadsgehoorzaal hopen we hier voor de laatste maal bracht het Leidsch Politie- muziekgezelschap weer de reveille, welke de inzet der feestelijkheden vormt. En on der leiding van den heer M. Bolderdijk klinkt dan weer het Wilhelmus en het programma wordt afgewerkt. Koraalmuziek. Het v. d. Werffpark levert weer zijn ouden aanblik. Aan den voet van den held uit Leiden's Beleg en Ontzet staat weer de schare zangers en zangeressen en on der leiding van den heer Leo Mens klinkt stemmig en krachtig het „Wilt heden nu treden". Het programma van Koraalmu ziek wordt afgewerkt en besloten met het Wilhelmus. De heer Smit draagt vergezeld van zijn paranymphen weer een krans aan, welke door den burgemeester om het standbeeld wordt gehangen. Haring en wittebrood. Weer een ander programmapunt trekt de aandacht. Aan 2100 personen wordt haring en wittebrood en Van Nelle's koffie en ta bak uitgereikt. De burgemeester is als steeds ook hier weer present. En alles heeft een vlot en normaal verloop, alles volgens programma. Neen toch niet. Er is dit jaar weer iets bijzonders, want onder de gecylinderde hooge heeren, die met de dames voor deze traditioneele uitdeeling zorgen, is een ju bilaris. De heer Breebaart n.L vervulf dit baantje 25 jaar en deswege vindt een klei ne hulde plaats. De heer van der Laan schetst in een geestig speechje zijn bijzondere verdien sten. Terecht. Immers al die jaren was dit onderdeel van het feest op tijd gereed en tot in de puntjes verzorgd. En dit wil wat zeggen, vooral wanneer men eens achter de schermen heeft kunnen kijken. Een kostelijke mand fruit wordt aan de waar- deerende woorden toegevoegd, de burge meester drukt den jubilaris stevig de hand, de fotografen doen hun werk't Is voorbij en de dames en heeren gaan ver der met hun arbeid. De Hutspot-Sterestafette. In het nieuwe kwartier achter den Zoe- terwoudschen Singel was men inmiddels druk bezig met de voorbereidingen voor de bijzondere sportgebeurtenis van dezen dag, de Hutspot-Ster-estafette, waaraan door tal van scholen en sportvereenigingen werd medegedaan. En naar gelang het tijd stip van starten naderde, vulden zich de straten met steeds meer belangstellenden, die vooral aan de finish in de Thorbecke- straat een goed plaatsje zochten. De races hadden een vlot en spannend verloop en er is hard gewerkt voor de beste plaatsen. De uitslagen luiden als volgt: Af deeling A: 1. School van Heteren in 3 min. 18 sec. 2. School Meyer in 3 min. 191/5 sec. 3. School Gathier in 3 min. 19 2/5 sec. 4. School Melief in 3 min. 211/5 sec. 5. School De la Rie in 3 min. 23 1/5 sec. Af deeling B: 1. Gem. H.B.S. in 2 min. 46 sec. 2. R.K. H.B.S. in 2 min. 51 sec. 3. School De Reuver in 2 min. 53 sec. 4. School van Rijswijk I in 2 min. 55 5. Gymnasium in 2 min. 5 1/5 sec. Afdeeling C: 1. Gem. H.B.S. in 2 min. 26 2/5 sec. 2. Chr. H.B.S. in 2 min. 33 4/5 sec. 3. Gem. H.B.S. II in 2 min. 37 1/5 sec. 4. Gymnasium I in 2 min. 39 sec. 5. R.K. H.B.S. in 2 min. 40 4/5 sec. Afdeeling D: 1. Docos II in 4 min. 17 4/5 sec. 2. A.S.C. I in 4 min. 19 sec. 3. U.V.S. in 4 min. 20 sec. 4. Unitas S.L.B. in 4 min. 28 1/5 sec. 5. Lugdunum in 4 min. 28 2/5 sec. Pelgrims naar de Lakenhal. Bijna 2000 belangstellenden zijn in den loop van den morgen naar de Stadsgehoor zaal gegaan om-de relieken van het beleg en ontzet der stad te bezichtigen. De huts pot, trotsch tronend onder een glazen stolp en getooid met groen, trok aller belang stelling. Heele huisgezinnen stonden met een mengeling van afkeer voor zooveel el lende en bewondering voor zooveel dap perheid en moed te staren naar de sterk realistische schilderstukken van Van Bree en Joris van Schooten, of trachtten de briefjes te ontcijferen, die Boisot door postduiven naar de ,benaauwde veste" zond. Het bestuur der 3 October-vereeniging met zijn gasten, den burgemeester van Alk maar en het bestuur der vereeniging „Alk- maars Ontzet" waren onder de bezoekers. Het initiatief van drs. Pelinck, directeur van de „Lakenhal", de pelgrimage naar de rélieken van het ontzet te doen herleven, heeft succes gehad. Bij een bezoek aan de Lakenhal besefte men opnieuw de vreug de van onze voorouders over het aftrekken van den Spanjaard en werden onze voor ouders geerd, die het beleg zou moedig hebben doorstaan. Zi]n glorie en ondergang Reeds voor één uur staan de Leidenaars in dichte drommen geschaard langs den weg, waarlangs straks de groote histori sche optocht zal gaan. Het geduldig wach ten wordt beloond door vele lieden, die ijverig eraan medewerken door vele ca priolen de feestvreugde te verhoogen. Zij maken muziek of produceeren tenminste ordeloos wat klanken, zij dansen en er is zelfs Peter Pech in gezelschap van de dames Snip en Snap. Historische figuren van dezen tijd. De wachtende menigte beloont hen op hun beurt met kleine gaven, die dankbaar worden geaccepteerd, omdat vele klein tjes één groote maken. Er heerscht alzoo schoone eendracht tus- schen de inwoners van Leiden. Eenzelfde eendracht heerscht er onder de wolken en de zon. Warme zonnestralen en heftige regen vlagen wisselen elkander af. Beide wor den doorwaaid van een vroolijken wind. Het lijkt op de eenstemmigheid van het pact van vier. Ieder wat. Onder dezen hemel trekt de optocht uit. De optocht „in en om het Leidsche Stad huis", volgens het plan van den oud-ge meente-archivaris mr. dr. J. W. Verburgt, artistiek verzorgd door Jan de Quack. De ouverture is statig en plechtig als immer. Na de muziek van het 6e Regiment Veld-artillerie, begeleid door den hoefslag van vele paarden. Daarna de Leidsche vlag en de Neder- landsche vlag, gevolgd door de bereden vaandelwacht der 3 October-vereeniging Er volgt dan een plechtige stoet van rij tuigen met vele autoriteiten, bijna zoo plechtig en stemmig als bij een begrafenis vanwege de statig stappende paarden en de schoone uitstalling van hooge hoeden. Maar het stevig blazende „Werkman's Wilskracht" blaast dien indruk overmoe dig weg. De optochtcommissie en de com missarissen te paard, gedegen en bezadigde huisvaders, voor deze gelegenheid te paard geheschen, waarop zij n'en déplaise vele kwellingen vier uren lang zullen moeten zetelen, geven ook een feestelijk cachet aan deze feestelijk stoet. Al wordt er op de Haarlemmerstraat een van zijn paard gesleurd bij het dictatoriaal regelen van een kwestie betreffende een militaire kepi op het burgerlijke hoofd van een uitgela ten feestvierder. De burgers van Leiden toonen ook nu nog tegen de Spanjolen op te kunnen want in minimum van tijd ligt de rechter met hooge hoed en jacquet in de goot. zoodat de politie er aan te pas imoet komen om hem te „ontzetten". Zij draven soms in galop naar voren onder de bewonderende blikken der toeziende me nigte en het lijkt er soms op of die blikken van meer importantie ziin dan die heele schoone stoet, die nu volgen gaat. Die is vanaf den Hooge Rijndijk langs de Plantage over de Hoogewoerd naar de Breestraat getrokken. Twaalf groepen, herinnerend aan een gebeurtenis, waarbij het Stadhuis betrok ken is. Het nieuwe stadhuis, dat tien ja ren na den brand eindelijk zal zijn her bouwd, is het middelpunt van dezen fees- telijken 3 Octoberdag. De eerste groep geeft het Stadhuis zoo als het vroeger was van 1413 tot 1597. Een wagen voert de geschilderde voorgevel van dat eerste Leidsche Stadhuis, omringd van al die oude mannen, die aandeel hadden in den bouw, metselaars, schilders, klokke- gieters, landmeters en een kunstzinnige burgemeester van Leiden, Isaac Claeszoon van Swanenburch, die de schilderijen ver vaardigde voor zijn eigen Stadhuis. In stil te koester ik de hoop, dat onze burge meester dat illustre voorbeeld volgen zal. De schoone stoet laat echter niet veel plaats voer dergelijke stadslievende over wegingen. Onze aandacht wordt in beslag genomen door de tweede groep, welke de herinnering doet opleven aan de Hoeksche en Kabeljauwsche twisten. De vaderland- sche historie maar zonder de jaartal len rijst voor onze oogen op. Hier zijn de Hoekschen en Kabel j au wschen in vriendschap vereend en wie schimpen mocht op de verdeeldheid in onze dagen, verwijzen wij naar deze groep, waarin twee tegenstanders elkaar met lansen en rapieren te lijf gingen, zonder dat er met één woord over een minderheidskwestie gerept werd. Dat toen het Stadhuis ge deeltelijk in de lucht vloog, was het risico van de feestvreugde. Na gaan er de rid ders en marktgraven en stadhouders en schepenen en lansknechten te paard of te voet en in fluweelen mantels. En met vreugde herken ik Gerrit Bols, de eenige wiens naam tot in dezen tijd bewaard bleef, omdat zijn nazaten de goede gedach ten kregen jenever te gaan stoken, een be zigheid, die nog steeds vele Hoeksche en Kabeljauwsche twisten tengevolge heeft. Dan volgt de „blyde incomste van onze genadige heer, hertoge Karei, prince van Spaenge, gravce van Hollant te Leiden en huldiging in het Stedehuys" ten jare 1515. Hiervan vertelt het programa het vol gende: „Den 14en Juni 1515 wenj Karei V te Leiden als landsheer gehuldigd en den vol genden dag bezwoer hij dé voorrechten en vrijheden der stad, waarna de eed van trouw door de stedelijke regeering werd afgelegd. Het Stadhuis was aan de voorzij de behangen methalf wit en rood laken en van binnen waren de vensters der ka mer, „daer Mijn Genadige Heer in lach", gedekt met groen laken. Schout, burgemeesters, schepenen en dienaren, „elc in haere stede cledinge" en de leden van de vroedschap maakten zich op tot voorbij den laatsten molen buiten de Haagpoort en wachtten hun Genadi- gen Heer af. Aldaar boden zij hun Heer de stadssleutels aan en begeleidden zijn Ge nadige naar zijn logies ten Stadhuize, ge ëscorteerd door de schutters, die bij d*g- licht 156 brandende toortsen droegen". De voornaamste personen, met wie Ka- rel V naar Leiden kwam, worden in den stoet voorgesteld. In de volgende groep steekt een nieuwe Pieter Adriaanszoon van der Werff, burge meester van Leiden bijna een degen door zijn hart. Deze groep toont een vendel van der Werff, di^ zijn degen biedt aan het muitende volk met de historische woorden: „Mijn eed mag ik niet breken, maar kan mijn lichaam u dienen, snijdt het aan stukken en deelt het met elkander". De hutspot was toen nog niet uitgevonden, dat geschiedde kort daarna. De vijfde groep toont de vestiging der nieuwe draperie, een goudmijn voor de stad. De menschrn van het gilde met kaar- ders, spinsters en kamsters gaan juist als hun voorvaderen weer over de Leidsche keien oftewel „kinderhooftjens" en een HET CARILLON VAN HET NIEUWE STADHUIS IN DEN 3 OCTOBER- OPTOCHT.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5