OMGEVING Ambtsaanvaarding van Wassenaars nieuwen burgemeester DINSDAG 4 OCTOBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 13 Een hartelijk welkom door geestelijke en en wereldlijke bestuurders Maandagmiddag te half twee arriveerde dc nieuw benoemde Burgemeester dr. S. F. A. C. M. baron van Wijnbergen vergezeld van zijn echtgenoote aan huize Den Deijl nadat hij door een commissie van ontvangst bij de grens der gemeente was ontvangen, alwaar aan mevrouw bloemen waren aan geboden. Ook aan huize den Deijl werden haar bloemen aangeboden. Hier werden zij verwelkomd door de bevolking die in groo- ten getale saam was gekomen om den nieuwen Burgemeester te ontvangen. Welkom in de gemeente! Door Ds. W. A. B. ten Kate, voorzitter van de commissie van ontvangst werd de burgemeester als volgt toegesproken. Mijnheer de Burgemeester, Mevr. van Wijnbergen. Het is mij een eere namens de burgerij van Wassenaar U te mogen be groeten bij Uw blijde inkomst in onze ge meente. Het spreekt vanzelf, dat bij een benoeming van een Burgemeester in de verschillende groepen der bevolking wen- schen leven. U verstaat dat protestanten van verschillende overtuiging gaarne een geestverwant hadden zien benoemd. Ik weet van U, dat U dit billijkt. Nu de regeering U heeft benoemd, geef ik u de verzekering namens heel de be volking, dat wij ons om u schoren als onzen burgemeester, dat wij u den eerbied en de achting zullen toedragen, waarop u, als drager van het gezag recht hebt en dat wij u gaarne onze medewerking zullen verlee- nen, wanneer u daarop een beroep doet. Mijn woord van welkom is tegelijk een gelukwensch, want het is een ge- lukwensch waard, burgemeester te_. worden van het fraaiste dorp van de provincie Zuid-Holland, een van de schoonste gemeenten van heel ons va derland. Uit de afscheidswoorden tot u gesproken in den Raad van Lisse is mij gebleken, dat u de natuur liefheeft. Mevrouw en u ziullen daarvan hier veel kunnen genieten. Het is een bekend woord dat iedere Gabe een Aufgabe met zich brengt. Wassenaar met zijn natuurschoon bewaren. Het moet blij ven het recreatieoord voor de bevol king der dichtbij liggende groote ste den. Wij hebben voorbeelden in onze omgeving van gemeenten, eens gezocht om hun landelijke schoonheid, die nu verworden zijn tot stukken stad. Me neer de burgemeester, hier ligt voor u een aantrekkelijke taak. Het kan de bedoeling van mijn woord van welkom niet zijn u een uiteen zetting te geven van de structuur van onze gemeente. Ik wil er u alleen dit van zeggen. Zooals onze gemeente eigen lijk geen centrum heeft, zoo is het ook in het geestelijke. Allerlei geestelijke stroo mingen zijn hier vertegenwoordigd. Door dat Wassenaar in weinige jaren zoo enorm is uitgebreid, een typische forensenplaats is en de bevolking hier niet samen is opge groeid, is er tusschen de bevolkingsgroe pen weinig samenhang. Het lijkt mij een aantrekkelijke 'taak om hier saambindend te werken, het besef van saamhoorigheid te versterken. Toen ik afscheid nam van uw ambtsvoor ganger heb ik tot hem gezegd steeds den indruk te hebben gekregen, dat hij zich steeds met volle toewijding gaf aan het Gemeentebelang en dat hij steeds trachtte naar objectiviteit, zonder aanzien "des per- soons of van partijen. Ik hoop en vertrouw, dat, wanneer eenmaal voor u de tijd ge komen is, de teugels van het bewind te leg gen in andere handen, van u hetzelfde kan worden getuigd. Meneer de Burgemeester, God schenke u de wijsheid en de karakterkracht, die u zult noodig hebben bij het volbrengen van uw taak. Moge u en mevrouw van Wijnber gen zich spoedig onder ons thuis voelen en moge het u gegeven zijn in Wassenaar gezegende en gelukkige jaren te doorleven. Burgemeester van Wassenaar, ik noodig u uit met mij in te stemmen in een „Leve de Burgemeester" hetgeen spontaan door de aanwezigen werd gedaan. Dankwoord. Hierop nam de burgemeester het woord. Hij sprak als volgt: Voor de eerste maal dat ik het woord neem in deze gemeente aan wier hoofd ik bij besluit van onze Koningin ben gesteld, wil ik beginnen met een woord van dank aan domine ten Kate voor de hartelijke en welmeenende woorden welke u tot mij en mijn vrouw hebt geschonken. Ook voor de rijkelijke bloemenhulde aan mijn vtouw gebracht en eveneens aan Excelsior die dit eerste samenzijn met vroolijke tonen kwam opluisteren. Naar aanleiding van uw woorden over de verschillende groepen weet ik, dat menige groep gaarne een geestverwant van haar als burgemeester had gezien. Ds. ten Kate, wij hebben elkaar begrepen. Ik ben niet bang de een heid te noemen. Onze geestverwantschap gaat ver, wanneer zij teruggaat tot mensch en tot God en dan is de eenheid te vinden. Wij zien elkaar en hooren elkaar voor het eerst, dit samenzijn heeft tot doel eerbied te betuigen aan de drager van het gezag en om kennis te maken. Ook om een brug te slaan van U tot mij en van mij tot u. Wij voelen toch een eenheid doordat wij kinderen zijn van één vaderland en allen onderdanen zijn van éénzelfde Vorstin. Ik breng u dank voor het hoera, niet voor mij persoonlijk maar voor de taak, welke ik in vreugde en toewijding en in vertrouwen tot God ga beginnen. De politieke hémel is opgeklaard en ik geloof, dat een blauwe hemel zich weer boven ons volk zal gaan welven. Laat mij dit eerste woord eindigen met een uitnoodiging uw stem te verheffen tot een hoera voor Haar, in wie wij vinden onze eenheid, en die nog lang moge blijven Onze Geliefde Vorstin. Hierop volgde drie werf lang leve onze Koningin, waarna Excelsior het Wilhulmus speelde. Hierop nam de burgemeester plaats met zijn echtgenoote in een open rijtuig getrok ken door vier paarden. Voorafgegaan en gevolgd door vele vereenigingen werd hierop een rondgang gemaakt door de ge meente. Te omstreeks half vier arriveerde de stoet het Raadhuis De Paauw waar de bur gemeester door den waarnemend Burge meester, den heer D. Th. Ruys werd ont vangen. Ook hier werden door het doch tertje van den gemeentesecretaris aan mevrouw van Wijnbergen bloemen aange boden. Vervolgens had een défilé plaats van de deelnemende vereenigingen voor den bur gemeester. Na dit défilé werden de raadsleden aan den burgemeester voorgesteld. In de feestelijk versierde raadszaal open de de waarnemend Burgemeester de bui tengewone raadsvergadering, in tegen woordigheid van vele autoriteiten, de fa milieleden en burgemeesters uit de omlig gende plaatsen. Door den secretaris werd vervolgens het Koninklijk besluit van 5 September 1938, inhoudende de benoeming tot burgemeester van Wassenaar, waarop de loco-burgemeester de heeren Dressel- huys, Hendriks en Loggers verzocht de burgemeester binnen te geleiden. Staande werd hierop de burgemeester begroet waarna de heef Ruys, loco-burge meester als volgt sprak: DE INSTALLATIE. Mijnheer de Burgemeester. Wanneer wij als Raad der gemeente Was senaar in deze bijzondere zitting bijeen komen om onzen nieuwen burgemeester officieel te begroeten, zijn wij allen door drongen van welke groote beteekenis deze gebeurtenis voor onze gemeente is. Scheen het voor enkele dagen, dat de internatio nale toestanden zich zoodanig zouden ont wikkelen dat aan een feestelijke ontvangst niet kon worden gedacht, thans is er vreug de in ons aller hart, nu de wereldvrede schijnt gered. Daardoor wordt mijn taak om U thans met een enkel woord in Uw ambt te installeeren belangrijk verlicht. Het is voor een gemeente van zeer veel belang welke burgemeester aan het hoofd <fer gemeente is geplaatst. Toen in de raads vergadering van 3 September 1929 Uw voorganger, de heer Wiegman, werd ge ïnstalleerd, sprak wijlen de heer Drop als zijn meening uit, dat voor onze gemeente van groot belang is het antwoord op de beide navolgende vragen: le zal onze bur gemeester zich steeds boven de partijen weten te plaatsen? 2e. zal de gemeente in de toekomst van de leiding van den burge meester goede vruchten kunnen plukken? Mijnheer de burgemeester, Uw ambts voorganger, de heer Wiegman, van wien v/ij in de raadsvergadering van 22 Juni op zoo ontroerend-spontane wijze afscheid hebben genomen, heeft gedurende zijn 9- jarige ambtsperiode op de zooeven ge noemde vragen een antwoord gegeven, dat zonder eenige reserve bevestigend luidt. Wij denken op dit oogenblik met wee moed en dankbaarheid aan de gave, on partijdige, vriendelijke, bekwame en se- rieuse persoonlijkheid van den heer Wieg man. Omdat hij niet aan den weg timmerde, is het slechts aan de meer ingewijden be kend van welke groote beteekenis hij voor de gemeente is geweest. Mijnheer de burgemeester, het is geen gemakkelijke taak een voorganger als de heer Wiegman op te volgen, maar de roep, die uit Uw vorige gemeente aan U is voor afgegaan, stemt ons in alle opzichten hoop vol. Wassenaar werd bij Uw afscheid in Lisse nog eens weer genoemd de schoone parel in de kroon der Nederlandsche gemeenten. Wij, inwoners van Wassenaar zijn daar trotsch op, maar wij zijn er ons tevens van bewust, dat deze omstandigheid aan het bestuur der gemeente hooge en bijzondere eischen stelt. In de gesprekken, die wij in den besloten kring van ons college reeds met U mochten hebben, is ons gebleken, dat U van deze eischen ten volle doordrongen zijt. De handhaving van het bijzonder karak ter dezer gemeente met haar vele natuur schoon treedt wel in de eerste plaats naar voren. Door een doelbewuste politiek moet het streven van het gemeentebestuur er op ge richt zijn, de aantrekkelijkheid dezer ge meente als woonoord te behouden en zoo mogelijk te verhoogen met handhaving -Van haar gezonde finantieele positie, waar van op zichzelf reeds een groote stimulans tot vestiging uitgaat. Mijnheer de burgemeester, U zult niet van mij verwachten, dat ik uitvoerig op dit aller thans inga. Geleidelijk aan zult gij de verschillende vraagstukken op Uw weg ontmoeten. Wij treden U als Raad en Dagelijksch Bestuur, namens welke colle ges is thans spreek, vol vertrouwen tege moet. De Raad dezer gemeente is gewoon de zaken opjectief te bezien en weet zich bij de beraadslagingen steeds groote zelf beperking op te leggen. De gemeente beschikt voorts over een uitnemend ambtenarencorps. Alles bij el kaar genomen mag dus worden gezegd, dat de omstandigheden waaronder U als bur gemeester optreedt gunstig zijn. Moge het Mevrouw en U gegeven zijn zich spoedig in deze gemeente thuis te ge voelen en ik spreek den wensch uit, dat het U, Burgemeester, gegeven mag worden voor deze gemeente te zijn een uitnemend burgemeester en voor haar ingezetenen een voorbeeldig burgervader. Het zy mij thans vergund U te tooien met bet teeken Uwer waardigheid. Mag ik U thans verzoeken het voorzit terschap van deze vergadering van mij te willen overnemen. AMBTSAANVAARDING DOOR DEN BURGEMEESTER. Mijnheer de waarnemend Burgemeester; Mijne heeren leden van den gemeenteraad; de woorden van den waarnemend burge meester hebben mij ten zeerste getroffen en ik zeg hem daarvoor oprecht en gaarne dank. M.H. het is een groot oogenblik voor een nieuwbenoemden burgemeester zich ten eerste male te bevinden temidden van de leden van den Gemeenteraad, te mid den van hen, die de officieele vertegenwoor digers zijn van de bevolking. Het eerste woord, dat ik hier spreek, kan een eenvoudig woord zijn, mits het op recht is en komt uit het hart. Ik kom hier te midden van U als burgemeester van Was senaar in het bewustzijn, dat mij een zeer eervolle taak te beurt is gevallen. Ik kom hier door het besluit van H. M. de Konin gin, door het vertrouwen van Haar raads lieden, maar zonder eenige verdienste ten aanzien van deze gemeente. Ik kom hier echter wel en het moge mij zijn toegestaan dit openlijk te zeggen met het oprecht voornemen mijn taak als burgemeester te volbrengen naar mijn beste kunnen. Dankbaar gaan mijn ge dachten in dit uur allereerst naar onze ver beven Souvereine, naar H. M. de Koningin aan Wier besluit ik mijn benoeming tot bur gemeester dezer gemeente dank. Ik moge aan de uiting mijner eerbiedige erkentelijkheid de vanzelf sprekende ver klaring toevoegen, dat de trouw aan de Per soon der Koningin en de liefde voor haar Huis ook bij de uitoefening van mijn nieuw ambt steeds behooren zullen tot de schoon ste gevoelens, die ik mij tot een eer reken te koesteren. Mijn dank moge ik uitspreken jegens den heer Minister van Binnenlandsche Zaken, cie de verantwoordelijkheid voor mijn be noeming heeft willen dragen, ten zeer ste dankbaar ben ik den heer Minister van Binnenlandsche Zaken, die de verantwoor delijkheid voor mijn benoeming heeft wil len dragen, dankbaar ben ik ook den heer Minister van Staat, Commissa Het défilé der Wassenaarscke vereenigingen voor den nieuwen burgemeester, dr. S. F. A. C M. baron van Wijnbergen, die Maandag als zoodanig geïnstalleerd is ris der Koningin in deze provincie, van wien ik meen te mogen aannemen dat hij mijne benoeming wel heeft willen bevorderen. Bijzondere moeilijkheden. Ik geef mij rekenschap van de schoone en ernstige taak, die mij wacht, ik geef mij rekenschap van de bijzondere moeilijk heden, die het bestuur van de gemeente Wassenaar met zich medebrengt door het feit, dat zij grensgemeente is van 's-Gra- venhage en bovendien zeer uitgesproken, eigen hoedanigheden heeft, welke zij zon der twijfel ook in de toekomst wenscht te behouden. De belangen eener gemeente, ook van deze gemeente, worden behartigd door de samenwerking van velen, allereerst van hen, die den Raad vormen en aan wier bespreking leiding te geven mijn taak zal zijn. Het aanzien eener gemeente is er in hooge mate mede gebaat, indien haar vertegenwoordigers in eendracht, d.w.z. eensgezind in het nastreven van het alge meen belang, de zaken der gemeente be handelen, indien de besprekingen een geest ademen van wederzijdsche welwillend heid, van willen luisteren naar elkanders meening, van willen begrijpen van elkan ders standpunt om zoo de soms uiteenloo- pende opvattingen zich te laten ontwikke len tot een zoo goed mogelijke oplossing van de groote en kleine problemen die ons worden voorgelegd of om althans aan een minderheid de overtuiging te schenken, dat een besluit alleen het algemeen belang, zooals een meerderheid dit ziet, tot maat staf heeft. Een dergelijke gang van zaken is de eenige juiste en een vrije volksgemeen schap waardige, omdat berust op weder zijdsche hoogachting, op onderling vertrou wen en welmeen endheid, zonder welke een harmonische samenleving van menschen niet bestaanbaar is. Niets is zoo schadelijk voor een gemeente als veelvuldige oneenigheid in haar offi cieele vertegenwoordiging; niets is meer bevorderlijk voor het belang eener gemeen te dan een goede verstandhouding in den Raad. En daarom zal het mij een voorrecht en een aangename taak zijn, mijnerzijds door objectiviteit en onpartijdigheid te mogen medewerken aan die goede verstandhou ding die, naar mij is medegedeeld, in Was senaar in de vergaderingen van den Raad gevonden wordt. Moge onze arbeid een in waarheid ge zamenlijke arbeid zijn, tesamen handhavend het goede, tesamen verbeterend, waar zulks roodig mocht blijken bovenal tesamen op bouwend, omdat deze door haar bijzondere schoonheid bij uitstek aantrekkelijke door ligging uitmuntende, groeiende gemeente vooral opbouwende arbeid noodig heeft. Ik vraag U om welwillendheid ten op zichte van mijn persoon, gij en ik, wij zijn met enkel dragers van een ambt of uit oefenaars van een functie, wij zijn voor alles mensch en de welwillendheid, den mensch geschonken, komt den ambtsdra ger in rijke mate ten goede. Burgemeester Wiegman geëerd. Het zal mij een blijde plicht zijn dezelf de welwillendheid, die ik van U moge vra gen, mijnerzijds te beoefenen jegens allen, met wie ik bij de vervulling mijner taak in aanraking zal komen. Ik zou mijn taak slecht verstaan indien ik in deze oogen- ■blikken den man vergat, die zoo menig jaar Uwe vergaderingen op bekwame wijze heeft geleid en met zoo groote en ernstige toewijding aan het hoofd heeft ge staan van het bestuur dezer gemeente; die plaats, die Burgemeester Wiegman heeft willen verlaten, nam hij in met eere en ge dragen was hij door Uw aller sympathie. Dezelfde sympathie geniet hij in den kring zijner voormalige ambtgenooten. Zijn arbeid alhier heeft een einde genomen, maar de hartelijke waardeering blijft, een trkentelijkheid, die niet alleen bij U, niet alleen bij de ambtenaren der gemeente, maar ook bij den nieuwen burgemeester van Wassenaar behoort te bestaan en inder daad bestaat, een erkentelijkheid, die mij met U meer goede wenschen doet vormen voor zijn welzijn in de toekomst. Mijn eerste binnentreden in deze ge meente en in dit raadhuis is mij wel bij zonder aangenaam gemaakt. Met vreugde en dankbaarheid gewaag ik van de door mij hoog gewaardeerde vrien delijkheid, waarmede Wassenaar mij heeft ontvangen in de personen van haar twee hoogste vertegenwoordigers en van haar eersten ambtenaar, die bovendien de groote vriendelijkheid hadden zijn afscheid in den Raad van Lisse te willen komen bijwonen; ik heb dat op hoogen prijs gesteld. Spr. richtte zich vervolgens tot den ge meente-secretaris en de andere ambtenaren en besloot: Van dit oogenblik af weet ik mij inge schakeld in het leven en bestuur van Was senaars gemeente, die een zoo eigen plaats in de rij der Nederl. gemeenten inneemt. De overheidstaak, mij thans toebedeeld, neem ik op mij met vertrouwen op Gods leiding en met de ootmoedige bede om Zijn bij stand. God schenke mij de rustige kracht voor de vervulling mijner taak. Met den wensch, dat mijn arbeid voor de gemeente Wassenaar en haar gelfeele be volking in waarheid nuttig zal zijn, ver klaar ik het voorzitterschap van Uwen Raad gaarne te aanvaarden. Na afloop van deze plechtige installatie werd een receptie gehouden voor vereeni gingen en particulieren waarvan door zeer velen gebruik werd gemaakt. Ook een schat van bloemen was door vele ingezetenen en vereenigingen als blijk van sympathie ge zonden. Op het Plein werd door Excelsior en door ce mondaccordeonvereeniging D.S.V. een concert gegeven als een waardig slot van dezen voor Wassenaar zoo 'belangrijken dag. (In het derde blad is van deze plechtig heid nog een photo opgenomen). HILLEGOM KINDERVERLAMMING. Gisteren is te Hillegom een geval van kinderverlamming aangegeven. Het pa tiëntje, een jongetje van 4 jaar, is naar een ziekenhuis te Leiden overgebracht. Verduisteringsproef. In de gemeenten Hillegom, Lisse en Sassenheim zal hedenavond van 21 tot 22 uur een verduisteringsoefening worden gehouden, waarbij de openbare straatverlichting zal worden gedoofd. In verband hiermede verzoeken de Burge meesters der genoemde gemeenten de me dewerking van auto- en motorrijwielbe stuurders en van bestuurders van andere rij- of voertuigen, door het met hoezen van zwart of donkerblauw papier of soort gelijke stof bedekken van de lantaarns. Bouwen. Het bouwen van een. School lokaal met bijkomende werken aan de R.K. School te Bennebroek onder archi tect Nijman te Heemstede is opgedragen aan den aannemer E. Schuit alhier. LISSE De Missie op Java. Gisteravond werd in de groote zaal van den R. K. Volksbond een grote Java-avond gehouden waarop Pater B. Sondaal S.J. een lezing met licht beelden hield över de toestanden in dat Missiegebied. De groote zaal was goed bezet. Pater Sondaal zette uiteen, dat Neder land een koloniale mogendheid is van 70 millioen menschen. De ontwikkeling en bloei van dit millioenen imperium is toe vertrouwd aan ons klein maar ijverig volk. Ons volk, dat bouwt op Christelijken grond slag, zal, wil zijn werk geen mislukking worden, bij den opbouw van den Oost-In- dischen Archipel, niet alleen moeten aan dragen de- steenen der stoffelijke bescha ving, maar vóór alles moeten leggen da fundamenten der christelijke beschaving. Spr. zette, toegelicht met lichtbeelden, op onderhoudende wijze uiteen de geschie denis, kunst en godsdienst van het Javaan- sche volk. In het eerste gedeelte behandelde de Pa ter meer in het bijzonder „Djokja, en de stad van den Sultan" en na de pauze, in het tweede gedeelte „Djokja, Centrum van Christelijke Cultuur". Spreker vond daar bij een aandachtig gehoor. NOORDWIJK St. Josephsgëzellen Vereeniging. Woensdagavond wordt het winterseizoen geopend met de verplichte ledenvergade ring. De vergadering vangt aan direct na het lof. Belangrijke punten staan op het program om behandeld te worden. Tevens zal op dezen avond de installatie plaats hebben van kapelaan Schouten als vice- praeses der vereen iging. Deze installatie plechtigheid zal geschieden door den prae- ses, Deken Borsboom. Het spreekt natuurlijk vanzelf, dat alle leden hun best zullen doen deze vergade ring bij te wonen. Wij verwachten dan ook een groote opkomst. De zaal zal ook pas na het lof geopend worden. NOORDWIJKERHOUT Personalia. De heer W. M. Versluijs, assistent der directe belastingen alhier, is per 16 October a.s. aangesteld tot dienstge- leider te Hillegom. VOORSCHOTEN Diefstallen. Ten nadeele van mej. M. P. H. is een rijwiel gestolen en van den heer V. een rijwielbelastingmerk. Beide diefstal len werden gepleegd nabij de katholieke kerk. Luchtbescherming. Tot commandant van den luchtbeschermingsdienst is be noemd de heer C. W. Stans.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 13