STADS NIEUWS v Academienicuws Moordaanslag op den Hooge Rijndijk AGENDA VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.5i) per kwartaal. Bij onze agenten üO cent per week; 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: SO cent per regeL Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? WEINIG VERANDERING. De Bilt seint: Verwachting: Zwakke tot matige Wes telijke tot Zuidelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, plaatselijk regenbuien, weinig verandering in temperatuur. Hoogste baromteerst.: 770.4 te Reval. Laagste barometerst.: 752.4 te Isafjord. Het gebied van hoogen luchtdruk in het I Oostzeegebied nam weer in beteekenis toe. In de Randstaten steeg de baromter weer boven 770 m.m. De depressie over de Brit- sehe Eilanden vulde gedeeltelijk op, doch bleef vrijwel stationnair. In Scandinavië, Duitschland, Oost- en Midden-Europa hield het mooie herfstweer nog aan met zwakke Zuid-Oostelijke winden. Op de Britsche Eilanden, onze omgeving en Frankrijk waaien Zuid-Westelijke winden met ge- deeltelijk bewolkte lucht en plaatselijke regenbuien. De temperatuur daalde op de Britsche Eilanden, in onze omgeving en in Frankrijk. In Engeland en in Frankrijk is de temperatuur thans onder normaal, ove rigens is zij meest boven normaal. j Voor morgen wordt gedeeltelijk bewolkt weer met plaatselijke re genbuien verwacht. De wind zal meest Zuid-West zijn met matigen kracht. De temperatuur zal weinig veranderen. LUCHTTEMPERATUUR. 17 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Vrijdagnamiddag 7.12 uur tot Zaterdagmorgen 6.30 uur. HOOG WATER Te Katwijk aan Zee op Zaterdag 1 Oct. voorm. 8.30 en nam. 8.54 uur. Maan op 14.45 uur Zaterdagmiddag. Maan onder 2329 uur Zaterdagavond. en dorpen, gaat het uitsluitend om die ge- biedsdeelen, welke overeenkomstig de tekst van de overeenkomst van den len tot den 7en October door Duitsche troepen bezet worden. Overeenkomstig punt vijf van de gepubliceerden overeenkomst zal over de toewijzing van het verdere Sudeten-Duit sche gebied de volksstemming beslissen. NOG EEN ONDERHOUD CHAMBERLAINHITLER. Van semi-officieele zijde wordt gemeld: In diplomatieke Engelsche kringen te Munchen verklaart men. dat de Britsche minister-president, Neville Chamberlain, nog vóór zijn terugtocht naar Londen, den Fuehrer een particulier bezoek zou bren gen. Het is te verwachten, dat Chamber lain niet eerder dan in de middaguren den terugtocht zal aanvaarden. MINISTERAAD TE PRAAG. Ceteka meldt, dat de ministerraad van ochtend te 10 uur zou bijeenkomen ter be spreking van de bepalingen van het ac- coord te Munchen. DE MOTORFIETS VAN DEN MISSIONARIS. Vorig bedrag 146.05 NN„ Oud-Ade M i._ C. S., Lisse 1. Een duwtje aan de motor 2.50 Fam. H., P. en de W. te Oegstgeest 2.25 Voor een motor, mej. N. N. te Voorschoten 0.25 153.05 Father Juffermans is vertrokken en weer teruggekomen en nu zal fiij toch op 6 October naar Genua vertrekken om van daar zijn reis naar Afrika voort te zetten. U kunt dus nog uw goede daden voortzet ten aan hetzelfde adres: Witte Rozen straat 5. En ik zal misschien toch nog met een motor naar Afrika gaan. Father C. JUFFERMANS. V Een goed resultaat en hoop voor de toekomst Wij schreven gisteren, in afwachting van het resultaat, dat de conferentie te München zou brengen: Dit mogen wij nu al reeds vaststel len: het besluit, dat zal worden genomen, ook al is het zoo gunstig mogelijk, zal zeker niet in-eens positief den we reld-vrede verzekeren; de atmosfeer zal waarschijnlijk niet ineens geheel en al ontladen worden. Het besluit te München genomen is nu werkelijk „zoo gunstig mogelijk": de dreigende wereld-oorlog is nu, naar mag worden aangenomen, voorkomen. Dat is de verheugende realiteit, de blij de werkelijkheid! Geenszins willen wij de losse stem ming van ontspannen angst en gebroken vrees weer vastbinden aan donkere voor uitzichten maar toch aarzelen wij niet, te herhalen, wat wij gisteren opmerkten: Men denke niet, dat nu de wereld-vrede in-eens positief verzekerd is; dat nu de atmosfeer in-eens geheel en al ontladen is. Er is alle reden, God te danken voor het resultaat, dat Hij uit de onderhandelingen tusschen de staatslieden te Munchen heeft laten groeien. Er blijft echter óók reden, God te smee- ken, opdat ook de toekomst, de n a b ij e toe komst, ons de ramp van een wereld-oorlog bespare.... De hoop op eep toekomst in vrede zon der massaal wapengeweld wordt verle vendigd door deze twee overwegingen: allerduidelijkst is nu gebleken, dat geen enkel volk den oorlog wil; dat alle volke ren den oorlog verafschuwen; allerduidelijkst is nu ook gebleken, dat zelfs een zeer nabij dreigende wereld-oor log door besprekingen en overleg kan wor den voorkomen. Deze overwegingen geven hoop voor de toekomst! NEDERLAND EN DE CONFERENTIE TE MUNCHEN. Uit Den Haag wordt gemeld: Gisteravond om elf uur, terstond na de bijeenkomst van de Eerste Kamer, is in het gebouw van den Senaat een buitenge wone ministerraad belegd, waarin, naar men ons vertelde alle elf ministers aanwe zig waren. Wij hoorden ook verluiden, dat de ministers door eenige speciale telegram men nauwkeurig op de hoogte gebracht of gehouden waren omtrent den gang van zaken van de conferentie te München. Wij hebben redenen om te vermoeden, dat de besprekingen in dezen op zulk een laat uur nog plaats vindenden ministerraad wel eens konden samenhangen met de wijze van oplossing, die men te München over wogen heeft ten aanzien van het probleem, dat daar in de allereerste plaats aan de orde is gekomen: een bevredigende, de orde en rust bevorderende, procedure met betrekking tot een eventueelen overgang van grondgebied van Tsjechoslowakije naar het Duitsche rijk, met medewerking van Nederland. „N. R. Crt." LEIDEN. Geslaagd: Doctoraal examen Wis- en Natuurkunde, hoofdvak Plantkunde, de heer J. W. Varos- sieau, Den Haag; Doctoraal examen Indisch Recht: de heer Tjoa Sie Hwie, L e i d en; Candidaatsexamen Rechten: Mej. E. v. d. Elburg, Den Haag; en de heeren M. Hein- sius, Rotterdam; N. de Roo, Leiden; Doctroaal examen Rechten: de heer E. M. J. Minderop, Rotterdam. Be vorde rd: tot arts: mevr. C. H. Schreuder, Leiden; en de heeren Tjoa Sie Hian, Leiden; A. C, Ringeling, Den Haag; A. B. Rhohong- giem, Leiden; D. Cannegieter, Alp hen aan den Rijn; J. E. H. Rutten, Venray (L.); P. S. Eringa, Rotterdam. Van onze Adverteerders MEUBELMAGAZIJN B. C. PADDENBURG Hedenmiddag te 3 uur heeft de heer B. C. Paddenburg zijn sinds 15 jaar aan den Oude Singel gevestigde meubelzaak, welke overgebracht was naar Haarlemmer straat 170, geopend. De meerdere ruimte in dit pand biedt ook meer gelegenheid om de in eigen werk plaatsen vervaardigde collectie meubelen voor Salon-, huis- en slaapkamer, te ex- poseeren. Dus zal deze verandering tevens een goede verbetering zijn. De firma v. Riet zorgde in tusschen voor een moderni seering van het pand. OPENING ASTORIA-BAR De heer W. J. v. d. Heijdt, die tot 1936 gedurende 12 jaar het Rotterdamsch Koffiehuis aan den Stationsweg 51 exploi teerde opent morgenmiddag een café in perceel Steenstraat 10a, waarin voorheen het Valuta-sigarenmagazijn was gevestigd. Het pand is grondig gerestaurand en biedt een aardige ruimte op 'n gezellig hodkje. FATHER JUFFERMANS TERUGGEKEERD. Father Juffermans, die Woensdagmiddag plotseling was afgereisd, omdat de boot, waarmede hij naar zijn missiepost zou ver trekken, niet door de Middellandsche Zee doch om Kaap de Goede Hoop zou varen in verband met den gespannen toestand, is vandaag weer teruggekeerd. De boot van Hoek van Holland, waarmede father Juffermans naar Engeland moest oversteken, had zooveel vertraging (de boot vertrok 2 uur te laat uit Hoek v. Holland) dat de boottrein in Engeland reeds vertrok ken was en father Juffermans de boot niet tijdig meer kon bereiken. Na zich in ver binding gesteld te hebben met Mill Hill is de missionaris weer naar huis teruggekeerd. Verwacht wordt n.l. dat de Engelsche boot inmiddels zijn oude koers zal hervatten en op den gewonen tijd Genua zal aandoen. In dat geval vertrekt father Juffermans op 6 October a.s. NED. R.K. BOND VAN HOTEL- CAFE- EN REST. GEEMPLOYEERDEN ST. ANTONIUS" Afd. Leidén en Omstreken De afd. Leiden van bovengenoemde or ganisatie houdt op Woensdag 5 October a.s. 's avonds 9 uur (gebouw R.K. Volksbond) een feestvergadering. Tevens zal deze avond staan in 't teeken van de propagan da voor het R.K. organisatieleven. De be langstelling van de zijde van het hoofdbe stuur voor dezen avond is groot. Naast den spreker: den heer J. F. van Bijster- veld zal ook de bondsvoorzitter de heer Th. v. d. Willik aanwezig zijn. Een reden voor alle leden van „St. An- tonius" om op dien avond blijk van be langstelling te toonen, door zonder uit zondering, naar deze bijeenkomst te komen. Het bestuur heeft zich alle moeite ge troost, om dezen avond te doen slagen. Naast het propagandistisch woord van den bondssecretaris is het muzikale gedeelte in handen van den heer Joh. v. Zijp, er is een groote tombola enz. enz. Deze avond is alleen toegankelijk voor leden met dame of huisgenoot, terwijl ver keerd- of ongeorganiseerde b e d r ij f s- g nooten eveneens van harte welkom zijn. Dus vrienden allen op 5 October naar het Bondsgebouw. Namens het bestuur. A. J. HERMANS, Secretaris, R.K. VEREENIGING „HULP IN DE HUISHOUDING EN DE BABY'. Denkt u morgen, Zaterdag, aan onzen speldjesdag? Stelt de jongedames niet te leur, zij wil len ons volle bussen afdragen. Koopt al len een speldje, offert uw gave blijde! Uit nr.am van velen: Dank u! R.-K. DIOC. LAND- EN TUINBOUW- BOND. De districtsvergadering der tuinders. (Vervolg). De middagvergadering was belegd voor den tuinbouw. Zij werd wederom met een woord van welkom door den algemeen voorzitter, den heer G. W. Kampschöer, ge opend, terwijl de zeereerw. heer v. Kem pen ook voor de tuinbouwers een woordje sprak over het retraitewerk. De voorzitter wekte de aanwezigen ver volgens nog eens bijzonder op gehoor te geven aan den oproep van het Episcopaat tot den bid- en boetedag op heden. Bij de bespreking der voorstellen kwam allereerst ter sprake een voorstel-Voorscho ten om de regeering te verzoeken den kin dertoeslag van de .g. kleine boeren en tuinderssteun in overeenstemming te bren gen met die der werkloozen, naar aanlei ding waarvan de voorz. een en ander me dedeelde. De voorstellen, welke hierna ter tafel kwamen, betroffen voornamelijk pogingen om te komen tot steun of tot verhoogden steun wegens misoogsten of tot vaststel ling van minimumprijzen of verhooging daarvan voor verschillende producten, waarvan de teelt tot heden nog steeds ver lies oplevert. De voorz. deelde naar aanleiding hier van een en ander mede over de reeds in dien geest gehouden besprekingen en over de pogingen, welke nog steeds gedaan wor den om den tuinders een behoorlijk be staan te verzekeren. Spr. wees daarbij ech ter tevens op de moeilijkheid om den juis- ten vorm voor den gewenschten steun te kiezen. Het hoofdbestuur van den Ned. Ka tholieken Boeren- en Tuindersbond in sa menwerking met den L. T. B. is ten deze diligent. Hetzelfde zeide spr. ten aanzien van de pogingen omd en richtprijs uit te betalen tot 100 pet. van den werkelijken kostprijs, eveneens van een voorstel van den kring de Venen om augurken sortee ring E ook in den minimumprijs en steun regeling te brengen. Afd. Waddinxveen vroeg verruiming van teeltvergunning «n behoeve van gezinnen met groote in eigen bedrijf werkende kin deren, de kring de Venen zag gaarne den einddatum van het eerste doperwtentijd perk verlegd naar 10 Juli, terwijl deze kring tevens aandrong op uitbreiding der bollen tot areaal 1933. Een ander voorstel betrof de inlevering en reserveering van tulpen. De norm 2 1/2—3 1/2 K.G. per R. R., met nog reserveering ter waarde van Gistermiddag te half vijf heeft zich op den Hooge Rijndijk een liefdesdra ma afgespeeld, waarvan de 19-jarige dienstbode S. T. uit de Oostdwarsstraat het slachtoffer is geworden. Haar vroe gere verloofde, de 24-jarige kapper P. O. uit de Sieboldstraat, heeft het meis je n.l. door een viertal messteken zoo danig verwond, dat zij in ernstigen toe stand naar het Acad. Ziekenhuis moest worden vervoerd. De jongen en het meisje, die het onder werp zijn van dit liefdesdrama, hadden eenigen tijd geleden een verkeering aange gaan, doch het harmonieerde niet al te best tusschen beiden en daarom maakte het meisje een einde aan den omgang met den jongen. Deze gaf echter den moed niet op, hij liep geregeld achter het meisje aan om te trachten haar tot andere gedachten te brengen. Zoo geschiedde ook gistermiddag. De jongeman had het meisje op den Hooge Rijndijk staan opwachten en bij de tram remise sprak hij haar aan. Opnieuw tracht te hij haar te overreden de verbroken ver houding te herstellen, doch ook nu wei gerde het meisje hardnekkig, zij wilde zich met hem niet meer inlaten. Hierop ontstak O. in woede en trok een dolkmes, waarmede hij het meisje vier ste ken toebracht, een in de buik ter hoogte van de lever, een in den rug, een in den schouder en in de hand. Het slachtoffer zakte onmiddellijk ineen en de dader, die de fiets bij zich had, sloeg op de vlucht. Het meisje werd hevig bloedend bij dr. J. de Bruyne binnengedragen, die haar voorloapig behandelde terwijl inmiddels de Eerste Hulpdienst gewaarschuwd was. Fer auto werd het slachtoffer vervolgens raar het Acad. Ziekenhuis vervoerd, alwaar direct operatief moest worden ingegrepen. Haar toestand was gisteravond naar om standigheden vrij bevredigend. Van den dader was, toen de politie arri veerde, geen spoor meer te bekennen. On middellijk werd zijn signalement doorge geven en omstreeks kwart over zeven werd hij in het v. d. Werffpark door een sur- veüleerend agent opgemerkt. Hij arresteer de hem en bracht hem over naar het po litiebureau, alwaar de onbezonnen jonge man een volledige bekentenis aflegde. Het staat echter nog niet vast of hij al dan niet met voorbedachten rade heeft ge handeld. 9 per Are, acht deze afdeeling een druk kende last op de bedrijven. Over al deze voorstellen werd uitvoerig van gedachten gewisseld, 't bestuur beant woordde de verschillende bezwaren en zal naar bevind van zaken verder handelen. Nadat nog enkele andere kwesties ter sprake waren gekomen, werd de verga dering onder dank door den voorzitter ge sloten. K. J. M. V. „ST. PETER KANIS". Massale propaganda actie-avond. Bij den aanvang van het winterseizoen heeft de K.J.M.V. „St. Peter Kanis" ge meend, dat men niet beter kan beginnen dan met een klinkenden propaganda- avond. Vele jonge mannen uit den mid denstand waren uitgenoodigd om aanwe zig te zijn terwijl ook de ouders een uit- noodiging hadden ontvangen. Velen had den aan den oproep gehoor gegeven. Bo vendien merkten wij nog op den voorzit ter van de Hanze, den heer Tobé, afge vaardigden van de Graal en vele ande ren. De avond werd begonnen met een vlaggenopening en de eerste strofe van het Bondslied. Daarna sprak de nieuwe voorzitter, de heer A. Duindam het wel komstwoord, waarin bijzonder welkom werden geheeten de verschillende afge vaardigden en de aanwezige ouders. Na op het propagandistische van dezen avond gewezen te hebben gaf de voorzitter da delijk het woord aan den heer Kloppen- borg. Rede nationaal K. J. M. V.-secretaris Cor Kloppenborg. De heer Kloppenborg had tot titel van zijn propagandarede gekozen het onder werp „De middenstandsjongeren en de nooden van onzen modernen tijd". In zijn inleiding wees spr. op het feit, dat niet alleen werkloosheid heerscht onder de ar beidersjeugd e.a. maar ook onder de jon ge middenstanders. Verder besprak spr. het ledental, hetgeen momenteel in de vijf Bisdommen ongeveer 5000 bedraagt maar veel te klein is want er loopen er nog vele duizenden rond, die wars staan tegen over de K.J.M.V. Daar moet verandering in komen. De 5000 leden kunnen de kern genoemd worden, die de massa op moet nemen. De bakens moeten verzet worden en dat kan door propaganda, een intens gevoerde propaganda. De leuze van de K.J.M.V., zoo gaat spr. verder, zijn: man nen van karakter mannen van de daad. Van de jeugd moeten gemaakt worden kerels van karakter. Er loopen er nog zoo veel rond, die hun mooie geloof niet ken nen en niet beleven. Ze loopen er maar zoo'n beetje om heen. Dat mag zoo niet doorgaan. Er zal ook verdieping moeten komen, ook op godsdienstig gebied. Aan- Van officieel© zijde wordt gemeld dat Maurice Chevalier een nieuw chanson in studie zou hebben, waarvan het refrein luidt „Je rêve toute la nuït „De la bière de l'Harmonie Bedoeld is natuurlijk DE HARMONIE Tel. 19 LEIDEN Breestraat 16 Zaterdag, Zondag en Maandag Concert Maandag op de bovenzaal DANSEN Dit nummer beslaat uil vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Binnenland Regeeringsmaatregelen naar aanleiding van de ingetreden ontspanning in den in ternationalen toestand. (1ste blad). Lelden Op den Hooge Rijndijk is gisternamid dag een moordaanslag op een meisje ge pleegd, dat door messteken werd gewond. lste blad). LEIDEN. Donderdag. R.K. Reclasseeringsver., bu reau-zitting in het St. Vincentius- huis, Hoogl. Kerkgracht 32, 89 uur n.m. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 24 Sept. tot en met V r ij d a g 30 Sept. a.s. waargenomen door de apothe ken: du Croix, Rapenburg 9, Tel. 807. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelmmapark 8, Tel. 274. dacht zal besteed moeten worden aan de Katholieke vorming. Dan moet er ook op sociaal, cultureel en economisch terrein gewerkt worden. Het godsdienstig deel moet echter eerst aanwezig zijn, want dat moet de basis zijn voor de rest. Als wij zoo eens om ons heen zien, dan constatee- ren wij vele nooden. Zeker, dat K.J.M.V. heeft wel iets gepresteerd, maar er is nog zooveel gebrek aan samenwerking, soli dariteit en collegiaal gevoel onderling. Op deze wonde moet de vinger gelégd wor den. Er moet komen veel meer samenwer king. Daar groeit iets moois uit voor de toekomst. Niet elkaar bekijken als con currenten maar als collega's. In de K. J. M. V. kan dat door den vriendschapsband Verder medewerken met de ouderen aan handelskennis en vakbekwaamheid, want de ouderen kunnen niet zonder de jonge ren maar.... de jongeren kunnen niet buiten de ouderen. Door deze samenwer king krijgt men in de toekomst schoone resultaten. Uit dit alles blijkt, dat er vol ledig bestansrecht voor de K.J.M.V. is. Daarom moeten de jongeren, die er nu nog buiten staan zich aansluiten, zoodat het ledental verdubbeld wordt. Tot slot richt te spr. zich tot de aanwezige ouders. Mo gen zij toch beseffen, dat er in onze maat schappij niemand alleen kan blijven staan. Er moeten menschen komen waar de maatschappij en de kerk op wacht. Als allen werken met elkaar en voor elkaar, dan zal de K.J.M.V. de mannen leveren, die èn Kerk èn Maatschappij noodig heb ben. Een dankbaar applaus onderstreepte deze propagandarede. Na- een korte pauze was het woord aan de zang- en declamatiegroep, die dezen avond haar debuut maakte en een goed debuüt, want zonder „plankenvrees" werd het programma, dat met zorg was samen gesteld door den moderator, den weleerw. heer Paap, uitgevoerd. Begonnen werd met het bekende „Faria", dat al dadelijk insloeg. Daarna kwam er declamatie „Chriestne Zielen" die op voorbeeldige wijze uitgevoerd werd. En zoo wisselden zang en declamatie zich af zeer tot het genoegen van het „publiek", hetgeen zijn waardeering niet onder stoelen of banken stak. Dit eerste optreden van de zang- en de clamatiegroep mag alleszins geslaagd ge noemd worden en een woord van hulde aan den moderator en zijn „groote leer lingen" is zeker op zijn plaats. Het leeu wendeel had, zonder aan de prestaties van de anderen iets te kort te doen, voor hun nummers, de declamator, de heer A. Duindam, wiens optreden een groot suc ces werd. Het slotwoord werd gesproken door den moderator, die allereerst zijn dank uit sprak aan de vele aanwezigen. Verder aan den spreker van dezen avond den heer Kloppenborg, wiens woorden spr. gaarne onderstreept, waarna met eenige opwekkende woorden voor de toekomst vooral tot de nieuwe adspirant-leden om trouw de avonden te bezoeken en vol te houden ook als soms iets niet in den smaak mocht vallen, waarover men dan vrij mag spreken. De laatste strofe van het Bondslied be sloot dezen prettigen, goed geslaagden avond

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2