De „groote vier" zijn het eens geworden. Hun overeenstemming vastgelegd in een protocol. Het accoord van München. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De Paus over den vrede. Grensbeveillging gehandhaafd ZOMERTIJD, Dienstplichtigen naar huis In vier etappen wordt het Sudetenland bezet. Een volksstemming onder inter nationale controle. - De nieuwe grenzen zullen gewaarborgd worden. VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1938 29ste Jaargang No. 9147 9e- £eicl&cJve0ou/ftmt Telefoon: Redactie 15. Telefoon: Administratie 935. Adv. en Abonn.-tarieven zie pag. 2 Giro 10300S. Postbus 11. Ontroerende radio-toespraak van den grijzen Opperherder. Om half acht (Ital. tijd) heeft gisteravond de H. Vader van zijn werk kamer in het pauselijke paleis te Castel Gandolfo uit, een radiorede gehouden, welke door den Vaticaanschen zender is uitgezonden en welke door radiozenders van bijna alle landen ter wereld is gere- layeerd De H. Vader sprak langzaam en met bewogen stem, waaruit zijn diepe ontroering bleek, de volgende rede uit: „Nu millioenen menschen nog leven in angst en vreeze wegens het onmiddellijk dreigende oorlogsgevaar en wegens de dreiging van een slachting en een vernietiging zonder wedergade, sluiten wij in ons vaderhart alle zorgen van onze kinderen. Wij noodigen de bisschoppen, de geestelijkheid en alle geloovigen uit, zich vol vertrouwen met ons te vereenigen in het meest volhar dende en dringende gebed tot het behoud van de rechtvaardigheid, de liefde en den vrede. Laten de menschen thans weer opnieuw hun toevlucht nemen tot deze ongewapende, doch onoverwinnelijke macht: het gebed, opdat de God, in Wiens handen het lot van de wereld berust, kracht moge schenken aan de regeerders, hun vertrouwen moge geven in de vre delievende middelen en wegen van geduldige onderhandeling en in een blijvende overeenkomst en dat Hij moge doen ontvlammen in hun harten alle gevoelens en daden, welke in overeenstemming zijn met de herhaalde woorden Van vrede, welke geëigend zijn, den vrede aan te kweeken en hem te grondvesten op de veilige grondslagen van de wet en de leer van het Evangelie. Onuitsprekelijk dankbaar zijn wij voor de gebeden, welke voor ons werden en nog worden gestort door de geloovigen van de geheele katholieke wereld en uit ons gansche hart bieden wij voor de red ding en voor den vrede van de wereld God dit leven aan, dat, dank zij dezen gebeden, door God is gespaard en zelfs werd vernieuwd. Laat de Heer van leven en dood, indien zulks Zijn Wil is, van ons wegnemen de onschatbare gave van reeds zulk een langdurig leven, of, laat God, indien Hij dat wil, de arbeidzame dagen van Zijn ge- kwelden en vermoeiden zwoeger nog verlengen. Ons offer zal te zekerder en te volkomener worden aanvaard, omdat morgen de liturgische gedachtenis is van het deemoedige en tegelij kertijd heldhaftige martelaarschap van den Heiligen Wenceslaus en omdat wij aan den vooravond staan van het feest van den Allerhei ligsten Rozenkrans, dit heerlijke smeekgebed, aan den vooravond ook van de maand van den Heiligen Rozenkrans, wanneer alle katholie ken der geheele wereld hetgeen wij ook met den meesten ernst aanbevelen de vurigheid en veelvuldigheid nog vermenigvuldigen van hun gebeden en devoties, welke reeds bij zoovele gelegenheden de groote en vrijgevige tusschenkomst hebben bewerkt van de Aller heiligste Maagd ten gunste van het lot der beproefde menschheid. Met het volle vertrouwen, welke ons deze overwegingen geven, schenken wij de geheele katholieke wereld en het geheele menschdom onze vaderlijken zegen". Hierna gaf Z. H. den zegen. Voormobilisatie afgelast De regeeringspersdienst meldt: In verband met den verbeterden internationaal politieken toe stand, heeft de regeering beslo ten de voormobilisatie niet te doen plaats hebben. Regelingen zullen worden ge troffen om de voorbereidende maatregelen, die ten behoeve van een vlot verloop der voor mobilisatie zijn genomen, gelei delijk op te heffen. De genomen maatregelen met betrekking tot de grensbeveili- ging worden tot nader order ge handhaafd. Het ligt in de be doeling, bij voortgaande ontspan ning in de internationale om standigheden te zijner tijd ook deze maatregelen geleidelijk in te trekken. Voor zoover noodig worden eraan herin nert dat de zomertijd eindigt in den nacht van Zaterdag 1 op Zondag 2 October, om 3 uur, zoodat het op dat tijdstip geacht wordt 2 uur te zijn. Alleen van de herhalings oefeningen De regeeringspersdienst meldt: De Minister van Defensie maakt be kend, dat in verband met de verbete ring van den internationaal politieken toestand de dienstplichtigen, in wer- kelijken dienst voor herhalingsoefe ningen, in het genot van groot verlof zullen worden gesteld op de data, waar op dit in normale omstandigheden zou hebben plaats gehad. Uiteraard vallen niet onder deze be paling de dienstplichtigen, die voor herhalingsoefeningen onder de wape nen zijn gekomen doch sedert dien gevolg hebben moeten geven aan een lastgeving ingevolge de buitengewone „oproeping uitwendige veiligheid" (grensbeveiligingstroepen) Nader verneemt het A. N. P., dat het bovenstaande bericht geen betrekking heeft op hen, die tot het reserveperso- neel behooren, noch op degenen, die voor eerste oefening onder de wape nen zijn. Deze heide groepen gaan voorshands niet naar huis. Vannacht omstreeks 1 uur zijn de besprekingen, welke de regee- rïngshoofden van Engeland, Frankrijk, Duitschland en Italië gistermid dag hadden aangevangen, geëindigd met de onderteekening van een protocol, waarin de overeenstemming tusschen de vier staatslieden was vastgelegd. De genomen besluiten zijn terstond aan de Tsjechi sche regeering ie Praag toegezonden. Duitschland, Vereenigde Koninkrijk, Frankrijk en Italië zijn, rekening houdende met de overeenstemming, die ten aanzien van den afstand van het Sudetenduitsche gebied reeds principieel werd bereikt, ten opzichte van de volgende voorwaarden en modaliteiten van dezen afstand en de daar toe te nemen maatregelen, tot overeenstem ming gekomen en verklaren zich door deze overeenkomst elk afzonderlijk verantwoor delijk voor de ter verzekering hiervan nood zakelijke stappen. 1. De ontruiming begint op den eersten October. 2. Het Vereenigd Koninkrijk, Frankrijk en Italië komen overeen, dat de ontrui ming van het gebied vóór 10 October voltrokken wordt en wel zonder ver nieling van welke bestaande inrichtin gen ook, en dat de Tsjechoslowaaksche regeering er verantwoordelijkheid voor draagt, dat de qntruiming der aangeduide inrichtingen ten uitvoer wordt gelegd. 3. De modaliteiten der ontruiming worden in bijzonderheden vastgelegd door een internationale commissie, die samen gesteld is uit vertegenwoordigers van Duitschland, het Vereenigde Konink rijk, Frankrijk, Italië en Tsjecho-Slo- wakije. 4 De etappesgewijze bezetting van het overwegend Duitsche gebied door Duit- sche troepen begint op den eersten October. De vier op de bijgevoegde kaart aangegeven gebiedssectoren wor den in de volgende volgorde door de Duitsche troepen 'bezet: de met 1. aangegeven gebiedssector op den eersten en tweeden October; de met 2. aangegeven gebiedssector op den twee den en derden October; de met 3. aange geven gebiedssector op 3 en, 4en en 5 en October; de met 4. aangegeven gebieds sector op den 6en, en 7en October. Het overblijvende gebied van overwe gend Duitschen aard, zal zonder verwijl door de bovengenoemde internationale com missie bepaald en voor den tienden Octo ber bezet worden. 5. De onder 3. genoemde internationale commissie zal de gebieden bepalen, waarin een volksstemming moet wor den gehouden. Deze gebieden zullen vóór het einde der volksstemming door internationale troepen worden bezet. Dezelfde commissie zal de modaliteiten vastleggen, waaronder de volksstem ming ten uitvoer moet worden gelegd, waarbij de modaliteiten van het Saar- plebisciet als grondslag moeten worden .beschouwd. De Commissie zal eveneens den dag bepalen, waarop de volksstem ming plaats vindt: DEZE DAG MAG ECHTER NIET LATER DAN EINDE NOVEMBER LIGGEN. 6. De definitieve bepaling der grenzen zal geschieden door de internationale com missie. Deze commissie is gerechtigd, den vier mogendheden Duitschland, het vereenigd koninkrijk, Frankijk en Italië, in bepaalde uitzonderingsgeval len geringe afwijkingen van de streng ethnografische bepaling te bevelen. Er wordt een recht van optie voor het verhuizen naar de afgestane gebieden en voor het vertrekken uit deze gebie den vastgesteld. De optie moet binnen zes maanden, te rekenen vanaf het tijd stip der afsluiting van deze overeen komst, uitgeoefend worden. Een Duitsch-Tsjecho-Slowaaksche commis sie zal de bijzonderheden der optie vastleggen, procedures ter vergemak kelijking van de uitwisseling der be volking overwegen en principieele pro blemen ophelderen, welke voortvloeien uit deze uitwisseling. De Tsjecho-Slowaaksche regeering zal binnen een termijn van vier weken, te rekenen vanaf den dag van afsluiting dezer overeenkomst, alle Sudeten-Duit- schers ontslaan uit hun militaire en politie-organisaties, voor zoover zij dit ontslag wenschen. Binnen denzelfden termijn zal de Tsjecho-Slowaaksche re geering Sudeten-Duitsche gevangenen ontslaan, die wegens politieke delicten vrijheidsstraffen ondergaan. DE POOLSCHE EN HONGAARSCHE MINDERHEDEN. De regeeringshoofden der vier mogendhe den verklaren, dat het probleem der Pool- sche en Hongaarsche minderheden in Tsje- cho-Slowakije, voorzoover het niet binnen drie maanden door een overeenkomst tus schen de betrokken regeeringen geregeld wordt, het voorwerp vormen zal van een verdere bijeenkomst der hier aanwezige re geeringshoofden der vier mogendheden. DE WAARBORGING DER NIEUWE GRENZEN. Z.M. Regeering in het Vereenigd Ko ninkrijk Groot Brittannië en de Fransche regeering hebben zich aangesloten bij bo venstaande overeenkomst, met dien ver stande, dat zij het aanbod handhaven, dat vervat is in paragraaf 6 van de Engelsch- Fransche voorstellen van 19 September, betreffende de internationale garantie der nieuwe grenzen van den Tsjechoslowaak- schen staat tegen een niet uitgelokten aan val. Zoodra de kwestie van de Poolsche en Hongaarsche minderheden in Tsjechoslo- wakije geregeld is, zullen Duitschland en Italië van hun kant Tsjechoslowakije een garantie geven. DE SAMENSTELLING DER INTER NATIONALE COMMISSIE. De vier aanwezige regeeringshoofden zijn overeengekomen, dat de in de heden ge sloten overeenkomst vastgestelde commis sie bestaan zal uit den Duitschen onder staatssecretaris van buitenlandsche zaken, de te Berlijn geaccrediteerde ambassa deurs van Engeland, Frankrijk en Italië, en een door de Tsjecho-slowaaksche regeering te benoemen lid. Alle kwesties, die voortvloeiën uit de gebiedsoverdracht, worden gerekend te be hooren tot de bevoegheid van de interna tionale commissie. WELKE GEBIEDEN WORDEN HET EERST BEZET? De vier zones. Van semi-officieele zijde wordt verno men: Inzake de in punt vier van de over eenkomst der vier mogendheden vastge stelde Sudeten-Duitsche gebieden, welke van 1 tot 7 October door Duitsche troepen zullen worden bezet, verluidt van welinge lichte zijde dat zij ongeveer de volgende plaatsen betreffen: Het eerste gebiedsdeel dat op 1 en 2 Oc tober bezet moet worden, bevindt zich aan de zuidwestelijke grens van Tsjecho-Slo- wakije in het zuidelijk deel van het Bo- heemsche woud, resp. aan de grens van de Ostmark en het Sudetengebied, dus ten Noorden van Passau en Linz. Het omvat o.a. als groote plaatsen Wallern en Hohen- furth, alsmede een reeks kleine plaatsen, in het bijzonder langs de Moldau. Het tweede gebiedsdeel dat op den 2en en 3en October bezet moet worden', bevindt zich aan de Noordelijke grens van Tsjecho- Slowakije en omvat o.a. de groote plaatsen Boden Bach, Tetschen, Friefdland, Schoen linde, Gross-Schoenau, Schluckenau, Rum- burg en Warnsdorf. Het verreweg het grootste dezer vier ge- biedsdeelen is het derde, dat op den der den, vierden en vijfden October bezet moet worden. Het omvat het bekende Egerland met de groote steden Eger, Karlsbad, St. Joachimsthal, Marienbad, Tachau, Fran- zenbad, Neumark, Hostau en vele andere plaatsen. Het vierde gebiedsdeel, dat op den zes den en zevenden October bezet moet wor den, ligt aan de Noord-Oostelijke Silezi- sche grens van Tsjecho-Slowakije en om vat o.a. de plaatsen Jaegerndorf, Freuden- thal, Freiwaïau, Alstadt en Jauernig. Bij de opsomming van deze plaatsen, welke slechts een greep zijn van de in de aangeduide gebiedsdeelen liggende steden

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1