SPORT Om het Wereldkam pioenschap dammen HET DAMSPEL I m 'm ff ff ff ff LUCHTVAART VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1S38 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 Raichenbach—Keiler vangt Zaterdag a.s. aan Morgen vangt te Amsterdam een nieuwe match om den wereldtitel dammen aan tusschen den titelhouder Maurice Rai chenbach en den Nederlandschen kam pioen, R. C. Keiler. Deze match zal uit zestien partijen be staan, waarvan acht te Amsterdam ge speeld zullen worden, terwijl de rest der partijen aan andere plaatsen is toegewe zen. Het is ongetwijfeld moeilijker dan eeni- ge jaren geleden om zich aan een voorspel ling te wagen omtrent het eindresultaat van deze tweede ontmoeting tusschen Raichen bach en Keiler. Immers, in 1934 werd, na dat sinds 1928 geen wedstrijd-contact tus schen den Nederlandschen en Franschen Dambond had bestaan (de laatste groote wedstrijd om het wereldkampioenschap, een rondtournooi met twaalf deelnemers, werd in 1928 in de Amsterdamsche Militie zaal gehouden) de eerste match om den wereldtitel tusschen Raichenbach en Kei ler gespeeld. Uit Frankijk waren toen verschillende berichten gekomen over de groote kracht van Raichenbach, een nog jeugdig dam mer, die in staat was gebleken verschil lende prominente figuren uit de Fransche dam wereld in het zand te doen bijten en die in een door den Franschen Dambond georganiseerd „wereldkampioenschap" de eerste plaats had bezet. Van Keller wist men in Nederland toen feitelijk bitter weinig, daar deze eenige ja ren niet actief aan het damleven had deel genomen en men nog moest afwachten of zijn kracht nog dezelfde was als die van zijn vroegere glorie jaren. Het resultaat werd, dat Keiler geen enkele partij wist te winnen, zeven partijen werden remise en Raichenbach won er drie, waardoor hij of ficieel den titel van wereldkampioen won met een 137 overwinning. Nadien hebben nog twee andere matches om den wereldtitel plaats gevonden, bei de wederom in Nederland, n.l. de strijd VosRaichenbach, waarin het den Neder landschen kampioen evenmin gelukte ook maar één partij van Raichenbach te win nen (Vos verloor deze match met 2515) en de laatste match tusschen Springer en Raichenbach vorig jaar, welke ieder dam mer nog duidelijk voor den geest staat. Het was de oud-wereldkampioen, die Raichenbach prachtig partjj gaf, vier par tijen wist te winnen tegen Raichenbach slechts vijf, waardoor Springer met 2624 verloor. Ongetwijfeld was dit de mooiste wed strijd uit de genoemde reeks en het bewijs was geleverd, dat ook Raichenbach te ver slaan was. Het aantal partijen, waaruit de matches om het wereldkampioenschap be stonden, is steeds grooter geworden. De eerste wedstrijd KeilerRaichen bach bestond slechts uit tien partijen. Vos Raichenbach telde twintig partijen, ter wijl Springer en Raichenbach elkaar vijf entwintig maal ontmoetten. De nieuwe mach, welke Zaterdag aan vangt, bestaat, zooals reeds opgemerkt, uit zestien partijen, zulks op speciaal verzoek van den Nederlandschen kampioen. Wij spraken Raichenbach dezer dagen in Parijs en vroegen hem naar zijn meening omtrent Keller's kansen en de zijne. Raichenbach's opinie was, dat Keller in de laatste jaren veel is vooruit gegaan, veel meer zelfvertrouwen heeft, terwijl Rai chenbach zelf nimmer traint, doch ver trouwt op zijn intuïtie voor het spel, waar voor hij inderdaad vooral wat het mid denspel betreft een geweldigen aanleg heeft. De Franschman heeft het voordeel, dat hij aan een gelijk spel reeds voldoende heeft om in het bezit van den titel te blij ven, doch hij weet, dat hem een veel zwaardere strijd wacht dan in 1934. Weer wacht heel dammend Nederland met spanning op de aanvang van deze nieuwe match en wij spreken gaarne de verwachting uit, dat Keiler een gunstig resultaat zal behalen, daar ook wij vol doende vertrouwen in zijn vergroote tech nische kennis hebben. De situatie is geheel verschillend van die van 1934. Raichertbach wacht een zwa- ren, doch fairen strijd, waarvan het eind resultaat niet te voorspellen is. Moge het Keiler gelukken eindelijk den wereldtitel wederom in Nederland te brengen! PH. DE SCHAAP. Je geld of je leven!! Aardig Is anders! Maar hij laat tenminste nog kiezen, terwijl iemand, die met slechte remmen rijdt, z'n mede weggebruikers rechtstreeks naar het leven staat! jCa\. Damredacteur: W. J. v. d. Voort, Rustoordstraat 3, Nieuw-Vennep. Alle correspondentie betreffende deze rubriek gelieve men te zenden aan boven genoemd adres. Zij, die antwoord wenschen, gelieven postzegel bij te voegen. OPLOSSERS-WEDSTRIJD. Het is ons bijzonder aangenaam onzen damspelenden lezers te kunnen mededee- len, dat de directie van ons blad besloten heeft, met aanvang van heden een oplos singswedstrijd uit te schrijven. Deze wed strijd wordt gehouden in twee klassen, één voor gevorderden (Klas A) en één voor beginners (Klas B). Oe oplossers kiezen bij den aanvang zelf ce klas, waarin zij wenschen mede te din gen. De A-klassers moeten tevens de vraag stukken van klas B oplassen; de B-klassers kunnen volstaan met die van hun eigen klas. Voor elke goede auteurs-oplossing wor- aen twee punten toegekend; voor elke goede bijoplossing 1 punt extra. Voor het oplossen door B-klassers van A-klas vraagstukken worden géén punten toege kend, omgekeerd natuurlijk wel. Een nevenvariant van de auteursoplos- smg is als regel geen bijoplossing evenmin een variant waarin te véél spel voorkomt. Oplossingen moeten uiterlijk 14 dagen na het verschijnen van elke rubriek in ons bezit zijn, oplossingen welke na den aan gegeven inzendingstermijn binnenkomen, zijn ongeldig. Clubs e.a. kunnen ter besparing van portokosten gezamenlijk inzenden, mits elke oplosser zijn oplossingen op een apart vel papier noteert en voldoende van naam en adres voorziet. Deze wedstrijd zal sluiten met de vraag stukken in de rubriek van 23 December. Voor de vier hoogst aankomenden in elke klas stelt de directie een prijs beschik baar n.l.: Voor A-klas: 1ste prijs een kunstvoor werp (naar keuze) ter waarde van 3.00; 2de prijs een medaille; 3de prijs een dam bord met schijven; 4de prijs een damboek (matchboek Raichenbach-Springer Voor B-klas: le prijs een kunstvoorwerp ter waarde van 2.25; 2de prijs een me daille; 3de prijs een damboek (R. en S.); 4de prijs damboek (Nieuwste Damproble- men). Bij gelijk aankomen in puntental beslist het lot. Wij meenen, dat een woord van dank aan de directie van ons blad zeker op z'n plaats is, en we vertrouwen, dat een stroom van oplossingen het bewijs zal leveren, dat onze damspelende lezers deze sportieve daad op juiste waarde weten te schatten. En nu allen aan den slagen veel succes. De Damredacteur. Als eerste vraagstuk voor dezen wed strijd publiceeren wij een niet moeilijk slag-probleem van den bekenden componist B. de Zwart, dat onzen A-klassers geen moeilijkheden zal teweeg brengen. WEDSTRIJD-PROBLEEM No. (Klas A) bJÊS'-'M m Wi II 5 1 Auteur: B. de Zwart, Sassenheim. le publicatie. Stand in cijfers: Zwart 11 schijven op: 10/14, 17, 20, 21, 24, 30 en 40. Wit 10 schijven op: 23, 26, 31, 32, 35, 36, 42, 44, 48 en 49. Wit speelt en wint. Vervolgens geven wij ter oplossing voor den wedstrijd een eenvoudig vraagstuk van J. A. J. Wortman. Ook dit vraagstuk houdt geen moeilijkheden in. WEDSTRIJD-PROBLEEM No. 619 (Klas B) m m p 9 fg II fis a Éi 2;3 m 9 i 8 gp a 11 m m gg| m '0 Wit 9 schijven op: 3034/36, 38, 40, 41, 45, 46. Wit speelt en yfint. Oplossingen dezer vraagstukken worden gaarne ingewacht tot uiterlijk Zaterdag 15 October a.s., bij den redacteur dezer ru- t riek. OPLOSSINGEN PR. Nos. 611 EN 612. No. 611. Auteur B.de Zwart. Zwart: 1, 3, 7, 19, 27 en 37. Wit: 12, 16, 30, .39, 40 en 47. Wit wint door: 3024 (19x30 gedw.) 4742 (37x48 gedw.) 16—11, 11x2 en 2x25. No. 612. Alphonse Bédard. Zwart: 1, 6/10, 13, 14, 20, 21, 26, 29, 34, 35. Wit: 16, 22, 27, 31, 32, 37, 40/45 en 50. Wit wint door 32—28, 16—11, 37—32, 44x4, 40x18, 4x5 (17) 4540 en 50x39. Correcte oplossingen ontvangen van: G. Rijsdam, Leiden; N. C. Groen in 't Woud, Ter-Aar; H. v. d. Kamp, Lisse; J. Malie paard, Nieuw-Vennep; Cor van Diest, „Huize St. Bernardus", Sassenheim; J. V. Angevare, Zevenhoven. CORRESPONDENTIE. J. V. A. te Z., Uw opmerking van no. 613 zal ik bestudeeren. Wat uw vraag betreft, deze zal ik in de volgende rubriek beant woorden. P. L. te O., ik heb U geschreven. PARTIJ... (Vervolg van no. 617). Het besluit van de partij no. 617, waartoe wij in onze vorige rubriek waren gekomen, was dan tenslotte nog een lokzet welke restte n.l.: Zwart dacht door 2429 enz. iiog een schijf te winnen, dan volgt heel eenvoudig damzet door 3833 en 32x3. Zwart heeft dit blijkbaar alles doorzien en speelt gedwongen: 4 08—12 41. 34—30 Eerst 3731 was veel beter. 4 112—17 42. 37—31 16—21 In deze omstandigheden de beste zet. Op iederen anderen zet volgt 3126 en zwart heeft een zeer slechten stand. 43. 27x16 ia—22 44. 32—27 23 x 43 45. 27 x9 43—48 46. 30—25 Gedwongen. Eigenaardig; wit kan geen dam nemen. Op 94 zou Zwart 48x26 spe len (wit 4x29) 1923 enz. met winststand. 4648 x 26 47. 33—29 24 x 33 48. 25—20 1014 49. 9—4 14 x 25 50. 4—15 33—29 51. 15—4 Zwak, zwart vervolgt nu met den win nend en zet 5119—24 52. 16—11 De eenige zet die nog een geringe kans biedt, op 4—18 zou 39—44, 26—31, 17—22 en 25x45 met winst volgen; op 436 volgt dezelfde zet eenvoudiger; rest tenslotte 410. Ook dit baat niet, want nu vervolgt zwart met 1722 en aan de aangegeven dreigingen is nu niet meer te ontkomen. Stand na wit 52. 1611 5217—22? Mis! Zwart overziet hier den winstgang door 2642 (wit 11x22) 4247 en hoe wit ook speelt, steeds volgt 3943 enz. met winst. 53. 4 x 36 6 x 17 54. 36—47 26—37 55. 47x 15 37—23- 56. 15—4 23—45 57. 4—36 17—21 58. 36—4 21—26 59. 4—36 Zwart moet nu zijn sterke stelling op breken en daarmede is de partij remise.' Deze partij' ontleenen wij aan het orgaan van den Prov. Gron. Dambond en werd aan dit tijdschrift toegezonden door den heer P. D. de Graaf te Amsterdam. Auteur J. A. J. Wortman. Hazerswoude. le publicatie. Stand in cijfers: Zwart 9 schijven op: 8, 15, 18/20 en 25/28. SCHAAKCLUB L.S.C. LISSE. De uitslag van de le ronde der Onder linge wedstrijden is: Groep I: J. BrauckmanG. Markusse 01 C. v. d. LipJ. Brauckman 01 Groep II: G. ZeestratenJac. Eisenga 1/21/2 J. G. Snel—H. T. Lamers 1/2—1/2 H. T. LamersG. Zeestraten 10 J. EisengaJ. G. Snel 10 Groep III: H. v. DiemenF. v. Dijk 1/21/2 H. v. WamelJ. A. v. d. Velden 1—0 H. van DiemenJ. A. v. d. Velden 10 F. van DijkH. v. Wamel 10 Groep IV: J. HeykampP. G. Mijland 01 Groep V: A. KrosschellM. de Blieck 01 DE LEIDERDORPSCHE SCHAAK- VEREENIGING. Deze vereeniging hield de jaarvergade ring in het clublokaal aan de Kerklaan te Leiderdorp. Na een kort openingswoord van den voorz., den heer A. v. Klaveren, las de secr., de heer M. Splinter, de notulen, die onveranderd werden vastgesteld. Nu het spelen met klokken in de le klas se van den Leidschen Schaakbond verplich tend is gesteld, werd besloten tot aanschaf fing van de nog benoodigde schaakklokken. Voorts werd besloten dit jaar wederom met twee tientallen deel te nemen in de com petitie van genoemden Schaakbond. Tot afgevaardigden naar de vergadering, van den Leidschen Schaakbond werden aangewezen de heeren de Geus en Eich- horn. Voor de winter wedstrijden zullen drie groepen worden gevormd van een gelijk aantal spelers. Er wordt een ronde ge- gespeeld. Tot de te vormen schoolklasse, waartoe in een vorige vergadering was besloten, kunnen hoogstens tien aspirantleden wor den toegelaten. Leeftijd niet beneden 14 jaar. Enkele leden hebben de leiding van deze schoolklasse op zich genomen. Het speelseizoen zal beginnen op Donder dag 6 Oct. a.s. De voorz. wekte in zijn sluitingswoord de leden op trouw de speelavonden te bezoe ken en vooral aanwezig te. zijn bij de com petitiewedstrijden van den Leidschen Schaakbond, opdat een beter resultaat zou worden verkregen dan in het afgeloopen KON. NED. VOETBALBOND. HET PROGRAMMA VOOR A.S. ZONDAG Officieel meldt de K.N.V.B. in de „Sport kroniek hetvolgende: Het Bestuur heeft nog niet besloten om, gezien de mogelijkheid van een voor-mobi lisatie in verband met den internationalen toestand, alle wedstrijden voor a.s. Zon dag uit te stellen. Tenzij dit alsnog gebeurt, kunnen elftallen, die twee of meer spelers moeten missen, tengevolge van de extra militaire maatregelen, welke Dinsdagnacht getroffen zijn (het vervullen van den ge wonen dienstplicht en het opkomen voor het doen van herhalingsoefeningen vallen hier dus buiten) bij omgaand telegrafisch verzoek onder vermelding van de namen van de spelers, die door deze maatregelen verhinderd zijn te spelen, uitstel krijgen. DIOC. HAARL. VOETBALBOND. R.-K. Sportver. „Docos". Doe os I komt Zondag voor den eersten competitie-wedstrijd tegen Quick Steps I in Scheveningen met de volgende opstelling uit: Doel: J. v. Steen. Achter: Fr. O verdijk en K. Geitenbeek. Midden: G. Uljee, P. Ramaker en C. van Egmond. Vóór: W. Goddijn, A. Verhoeven, P. Dub- beldeman, W. v. d. Kraan en B. Goddijn. Docos n speelt tegen V. C. H. I op het Sportpark Haagweg als volgt: Doel: M. Tuythoff. Achter: Ph. Smits en W. Varkevisser. Midden: G. Ramaker, W. Schouten en A. Vuurpijl. Vóór: L. v. Berge Henegouwe, J. v. d. Hoeven, J. Waasdorp, N. Overdijk en A. Gussenhoven. Zaterdagmiddag worden alle spelers van Docos I op 't Sportpark Haagweg verwacht te 3 uur en in tenu. R.K. ATH.VER. „DOCOS". Hedenavond wordt de laatste buitentrai ning gehQuden op het R.K. Sportpark „Haagweg" om 7 uur precies, onder leiding van den heer A. J. J. Duindam. Vooral zij, die in een van de vier esta- fettenploegen voor de Hutspot-Race moeten meeloopen, worden dringend verzocht daarbij tegenwoordig te zijn. In het bijzon der geldt dit voor de sterkste ploeg, die doordat verschillende goede sprinters door werkzaamheden verhinderd zijn een klei ne training nog wel noodig heeft. Deze ploeg is nu als volgt saamgesteld: N. Stik- voort, C. Rietbroek, A. Paardenkooper, A. Slingerland, J. Dubbelaar, A. Brusche, G. Kallenberg, Th. Reizevoort, J. G. le Rütte, en H. J. Averdieck. Van de drie andere ploegen kunnen wij de samenstelling nog niet melden, daar deze eerst hedenavond in elkaar worden gezet. Ten slotte zij vermeld, dat Docos voor haar veerti'g estafetteloopers een afzonder lijk kleedlokaal heeft gereserveerd, welke is gevestigd in de gymnastiekzaal op het Pieterskerkhof. Alle loopers worden drin gend verzocht op 3 October daar 's och tends om uiterlijk 8 uur aanwezig te zijn, aangezien reeds om half negen de start zal plaats hebben. Op de kort geleden gehouden jaarverga dering der athletiek is besloten door alle athleten, dat, indien in trainingspak wordt geloopen, allen met de Taptoe zullen mee gaan. Wij vertrouwen, dat zij in deze woord zullen houden en dat geen enkele athleet zal weg blijven. Om half acht uur wordt Zaterdagavond gezamenlijk van de gym zaal op het Pieterskerkhof vertrokken. Zij, die zich moeten verkleeden, gelieven dus reeds te zeven uur aanwezig te zijn. De wandelaars, die zich hierbij aansluiten, loopen gewoon in wit costuum. Tijdens deze Taptoe zal voor het eerst de nieuwe clubvlag worden mee gedragen, laat daar om niemand ontbreken, doch sluit u al len daar achter aan. Er zal bovendien met de athleten en wandelaars ook nog een tamboer meeloopen zoodat dezen keer ook voor muzikale opluistering is gezorgd. MAEKI VESTIGT NIEUW WERELD RECORD 10.000 M. In 30 min. 2 sec. Nog is de 30 minutengrens op de 10.000 M. niet bereikt, maar steeds meer komen de wereldrecords in de buurt van het hal ve uur. Tijdens athletiek wedstrijden te Helsinki bracht de bekende Finsche athleet Taisto Maeki het wereld- en Europeesch record op de 10.000 M. op. 30 minuten 2 sec. Het oude record stond sedert 19 Juli 1937 ten name van zijn landgenoot Ilmari Sal- minen met een tijd van 30 min. 5,6 sec., gevestigd te Kowola. Het record verwissel de van bezitter, maar de Finsche hegemo nie op de lange afstanden bleef onaange tast. KORFBAJ- DE K.N.K.B. EN DE MILITAIRE MAATREGELEN. Het bestuur van den Kon. Ned. Korfbal- bond heeft besloten gunstig te beschikken op verzoeken om uitstel van competitie wedstrijden van die twaalftallen, waarvan twee of meer spelers door de bijzondere militaire maatregelen niet voor hun ver eeniging kunnen uitkomen. WIELRENNEN NIEUWE NED. TANDEMRECORDS. De Utrechtsche tandemrijders J. West broek en Th. Verhoeven hebben gistermid dag op de Utrechtsche stadionbaan een ge slaagde poging gedaan om de Nederland- sche records over 5 en 10 K.M., welke zij precies een week geleden op dezelfde baan vestigden, te verbeteren. Het fraaie wind stille weer werkte ook nu weer mee. Zij legden de 5 K.M. af in 6 min. 11 sec. (oud record 6 min. 17 3/5 sec.) en de 10 K.M. in 12 min. 26 3/5 sec. (12 min. 40 3/5 sec.). „SWIFT". Er is besloten om morgen aan de Taptoe deel te nemen. Uiterlijk 7.45 uur op de Kaasmarkt, 7 uur aan het clublokaal N. Beestenmarkt 13. Zondag a.s. begint er een nieuwe com petitie voor alle drie de categorieën. Als eerste wedstrijd staat er voor de A 80; B 60 en voor C -40 K.M. op het programma. Zondag 9 October zullen de kampioen schappen lange afstand verreden worden. MOTORSPORT DE MOTORWEDSTRIJDEN OP DUINRELL UITGESTELD. De ge.deeltelijke mobilisatie in België en Nederland had tengevolge, dat de Belgen geheel, de Nederlandsche rijders gedeelte lijk verhinderd werden deel te nemen aan de motorwedstrijden welke 2 October a.s. zouden plaats vinden op het landgoed Duinrell te Wassenaar. De M.C.W.O., de organisatrice van dit evenement heeft in dit verband besloten de wedstrijden eeni ge weken uit te stellen. De nieuwe datum zal zoo spoedig moge lijk worden bekend gemaakt. DE KAMPIOENSRIT VAN DE K. N. M. V. De kampioensrit van de K. N. M. V. zal dit jaar op 28 en 29 October a.s. worden ge reden. Men zal te Amersfoort vertrekken. AUTOMOBILISME DE GROOTE PRIJS VAN DONINGTONPARK. De internationale automobielraces om den grooten prijs van Doningtonpark, welke Za terdag a.s. zouden worden gehouden, zijn af gelast. VERVROEGDE WINTERDIENST- REGELING OP DE INDIë ROUTE. Evenals vorige jaren volgen, gedurende de wintermaanden, de Indië-machines de Zuidelijke route, d.w.z. in plaats van via HalleLeipzigBoedapest wordt via Mar seille en Napels naar Athene gevolgen. In verband met de vertragingen, welke de gebeurtenissen in Midden-Europa in het luchtverkeer kunnen veroorzaken, heeft men besloten tot vervroegden ingang van den winterdienstregeling op de Amster damBatavia route. Met ingang van Zater dag, 1 October, zullen de vliegtuigen dus over Frankrijk en Italië vliegen, terwijl met ingang van a.s. Zondag dé vliegtuigen uit Indië eveneens deze route zullen vol gen. FOKKER WERKT OP VOLLE KRACHT. Bij Fokker wordt thans dag en nacht ge werkt aan de versterking van onze lucht macht. Ofschoon de geëischte levertijden voor de in het begin van dit jaar bestelde groote series vliegtuigen reeds zeer kort waren, spreekt het vanzelf, dat het thans, met het oog op den internationalen toe stand, dringend noodzakelijk is, de afleve ring zoo veel mogelijk te bespoedigen. Ge lukkig is de technische organisatie van de Fokkerfabriek van dien aard, dat in drin gende gevallen het tempo kan worden ver sneld en de afleveringen zoodoende kun nen worden vervroegd. Geregeld zijn dan ook in de laatste we ken vliegtuigen afgeleverd, doch de dag van gisteren spande op dit gebied wel de kroon. Op Schiphol werden n.l. dien dag niet minder dan acht vliegtuigen aan hun bestemming overgegeven.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 10