Chamberlains overzicht van de crisis Hoe de Britsche premier vocht voor den vrede Hitler was bereid een wereldoorlog te riskeeren ZJk. zeg Asmrin© DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Enthousiast Lagerhuis juicht Chamberlain toe Gistermiddag heeft de Britsche premier Chamberlain in het Lagerhuis een groote en belangwekkende rede gehouden, waarin hij een overzicht gaf over de jongste ont wikkeling van het gevaarlijke conflict in Midden-Europa en waarin hij tevens mede- deeling kon doen van de aanvaarding vau het Britsche voorstel tot het houden van een vier-mogendheden conferentie. De toestand, welken wij in Juli onder ihet oog moesten zijn, aldus ving Chamber lain aan, was, dat de onderhandelingen tus- schen Tsjechen en Sudetenduitschers vast- geloopen waren en er reeds vrees bestond, dat, indien men niet spoedig over het doode [punt heen was, de Duitsche regeering tus- schenbeide zou komen. De Engelsche re geering kon drie richtingen uit; öf wij had den moeten dreigen Duitschland den oorlog te verklaren, indien het Tsjechoslowakije aanviel, öf wij hadden ter zijde kunnen blijven staan en de dingen op hun beloop laten, öf ten slotte konden wij trachten een vreedzame oplossing door bemiddeling te vinden. De eerste richting verwierpen wij. Wij zijn met Tsjechoslowakije niet door verdragen gebonden (toejuichingen) en hebben altijd geweigerd een dergelijke ver plichting te aanvaarden. Het tweede alter natief stuitte ons evenzeer tegen de borst. Daarom gingen wij de derde richting uit, m.i. die van bemiddeling. Na Runciman lof gebracht te hebben voor zijn werkzaamheid, zeide Chamberlain, dat het feit, dat deze ten slotte niet geslaagd was, niet aan hem te wijten was. Chamberlain zette uiteen, dat het half Augustus duidelijk werd, dat de kloof tus- schen de rede van Henlein te Karlsbad en de voorstellen van de Tsjechoslowaaksche regeering te wijd was om onderhandelingen tusschen de partijen op dezen grondslag mogelijk te maken. Na een beschrijving te hebben gegeven van de verdere bemiddelingspogingen van Runciman, welke belemmerd werden door voortdurende incidenten zeide Chamber- lein: Toen Henlein op 2 September een be zoek bracht aan Berchtesgaden, bracht h'j een boodschap mee van Runciman aan Hit- Ier, waarin Runciman uitdrukking gaf aan zijn hoop, dat Hitier een voortzetting van de onderhandelingen zou goedkeuren en steunen. Runciman ontving geen direct ant woord door tusschenkomst van Henlein, maar de laatste keerde terug met de over tuiging, dat Hitier een vreedzame oplos sing wensohte. Runciman had tot zekere mate succes, doordat hij de Sudetenduit schers en de Tsjechoslo waaksche regeering nader tot elkander bracht. Zorgwekkende gebeurtenissen in Duitschland. Intusschen veroorzaakten de gebeurte nissen in Duitschland zelf aan de Britsche regeering aanzienlijke zorg. Begin Augustus kreeg de Britsche regee ring mededeelingen over Duitsche militaire voorbereidingen op groote schaal. Na bij zonderheden te hebben gegeven over deze Duitsche actie, voegde Chamberlain er aan toe, dat de Britsche ambassadeur te Berlijn onder deze omstandigheden opdracht kreeg, omstreeks half Augustus, de Duitsche re geering uiteen te zetten, dat deze buiten gewone maatregelen in het buitenland on getwijfeld zouden worden beschouwd als een dreigend gebaar ten aanzien van Tsjechoslowakije en het gevoel van span ning zouden vergrooten. Deze maatregelen zouden ook de Tsjechische regeering er toe kunnen nopen voorzorgsmaatregelen te nemen en bijna zeker zou het gevolg zijn, dat alle hoop op succes voor de bemidde ling van Lord Runciman zou verdwijnen en misschien zou de vrede van alle groote mogendheden in Europa hierdoor gevaar loopen. Op deze voorstellen antwoordde von Rib- bentrop met een brief, waarin hij schreef, dat hij weigerde over militaire maatregelen te spreken. Hij gaf de meening te kennen, dat de Britsche pogingen te Praag slechts tot gevolg hadden, dat de Tsjechen in hun houding werden gestijfd. Naar aanleiding van inlichtingen over verplaatsing van versoheiden Duitsche divi sies, nam de Fransche regeering voorzorgs maatregelen. Reservisten werden onder de wapenen geroepen en de Maginot-linie werd bezet. Op 31 Augustus deed de Brit sche ambassadeur te Berlijn in de Wilhelm- strasse een krachtige persoonlijke waar schuwing toekomen over de mogelijke hou ding van de Britsche regeering, in geval van een aanval van Duitschland op Tsjecho slowakije, in het bijzonder wanneer Frank rijk genoopt zou zijn in te grijpen. Op 1 September had Henderson een on derhoud met von Ribbentrop en herhaalde hij hem persoonlijk deze ernstige waar schuwing. Door deze waarschuwingen van den ambassadeur en door de woorden van Simon ten aanzien van Tsjechoslowakije, wensohte de Britsche regeering druk uit te oefenen op de Duitsche regeering, zonder het gevaar te loopen den toestand ernstiger te maken door een formeelen stap, welke ooor de Duitsche regeering kon worden uit gelegd, als een stap om de Duitsche regee ring openlijk voor het hoofd te stooten, zooals het geval was geweest bij den Brit- schen stap op 21 Mei. (Na de plotselinge militaire maatregelen in Tsjechoslowakije, die verklaard werden als een voortvloeisel uit beweerde Duitsche troepenconcentraties aan de Tsjechische grens. Red.) CHAMBERLAIN BESLUIT NAAR HITLER TE GAAN. Over de verdere ontwikkeling van den loop der zaken zeide Chamberlain, dat Run ciman het niet nuttig oordeelde een eigen plan te publiceeren. Chamberlain was toen van oordeel, dat hij over moest gaan tot het uitvoeren van een plan, dat hij reeds lang in den geest had als laatste middel. Een van de voornaamste moeilijkheden om met een totalitaire regeering te onderhan delen is het gebrek aan middelen om in contact te treden met de personen, in wier handen de eindbeslissing ligt. „Ik besloot derhalve persoonlijk naar Duitschland te gaan om een onderhoud te hebben met Hitier en in een persoonlijk gesprek te zien of er hoop was op het behoud van den vrede. Niettegenstaande alle kans op kritiek, voelde ik, dat mil- lioenen menschelijke levens op het spel stonden en dat overwegin gen van kritiek niet konden wor den toegelaten. De minister-president verklaarde verder verwonderd te zijn over de warmte, waar mede zijn initiatief werd begroet. In zijn eerste onderhoud met Hitier werd hem dui delijk, dat de toestand dreigender was, dan hij dacht. Hitier zette in beleefde bewoor dingen uiteen wat hij verlangde. Hij voegde hieraan toe, dat hij, lie ver dan te wachten, bereid was een oorlog te riskeeren. Hitier beklaagde zich over de Britsche bedreiging, doch Chamberlain heeft hem daarop geantwoord, dat er onderscheid is tusschen waarschuwing en bedreiging. De minister-president kreeg zoo sterk den indruk, dat Hitier overwoog on middellijk een inval te doen in Tsjecho slowakije, dat hij vroeg of Hitier hem die reis had laten maken om zijn tijd te verspillen. Hitier antwoordde hier op, dat indien Chamberlain hem ver zekerde, dat de Britsche regeering het beginsel van zelfbestemming goedkeur de, hij bereid was te spreken over wegen en middelen om tot een oplos sing te komen. Indien de Britsche regeering hiertoe niet in staat was, dan zouden besprekingen nut teloos zijn. Chamberlain moest hierover eerst zijn collega's raadplegen en hij vroeg Hitier alle vijandelijkheden op te schorten tot het antwoord ontvangen zou zijn. Hit- Ier beloofde dit, op voorwaarde, dat in Tsjecho-Slowakije niets zou geschieden, dat hem zou dwingen in te grijpen. Afscheiding onvermijdelijk. Bij zijn terugkeer te Londen verklaarde Lord Runciman, dat volgens zijn meening de schuld van het mislukken van de onder handelingen lag bij de Sudetenduitsche ex tremisten, doch in verband met de jongste gebeurtenissen was hij van meening, dat den Sudeten het recht van zelfbeschikking moest worden gegeven. Hij beschouwde een afscheiding onvermijdelijk. Het leven van Tsjecho-Slowakije achtte Lord Runci man slechts mogelijk, als het zoowel in wendig als naar buiten toe in vrede zou le ven. De Tsjechische politiek moest een po litiek zijn van neutraliteit, zooals bijvoor beeld de politiek van Zwitserland. Na overleg met de Fransche regeering werd vervolgens besloten, zoo verklaarde Chamberlain o.a. verder, de Tsjechische re geering mede te deelen, dat het door de Su deten bewoonde gebied niet binnen de grenzen van Tsjecho-Slowakije kon blij ven, zonder gevaar voor den vrede en het bestaan van Tsjecho-Slowakije zelf. De re geering te Praag werd aangeraden de ge bieden, welke door meer dan 50 pet. Sude ten werden bewoond, af te staan aan Duitschland. De Tsjechische regeering heeft dit voor stel onvoorwaardelijk aangenomen. Ten aanzien van de eischen van Polen en Hon garije zeide Chamberlain, dat de Britsche regeering hiervan nota heeft genomen,, doch dat alle aandacht geconcentreerd is op het Sudeten-vraagstuk, waarvan oorlog vrede in Europa afhangen. De conferentie te Godesberg. Sprekende over het bezoek aan Godes berg verklaarde Chamberlain, dat hij har telijk werd verwelkomd in de straten, waar hij door reed. Hieruit bleek hem, dat het Duitsche volk den vrede wenscht. Cham berlain deelde bij deze gelegenheid Hitier mede, dat met de Fransche regeering maat regelen waren uitgewerkt om te komen tot het overgeven van het betrokken gebied en het vaststellen van een definitieve grens en hij stelde garanties voor. Wat betreft de garantie, maakte Hit- Ier geen bezwaar, doch hij zeide, zich niet garant te kunnen verklaren, tenzij ook andere mogendheden, waarbij Italië, evenzeer als garanten optraden. Nopens het sluiten van een pact van non-agressie met Tsjechoslowakije zei de Hitier, daarin niet te kunnen treden zoolang aan de wenschen van de ande re minderheden in Tsjechoslowakije niet was voldaan, doch daarna kleedde hij zijn opvattingen in een positiever vorm en zei, dat wanneer aan die wen schen was voldaan, hij bereid was zich aan te sluiten bij een internationale garantie. Hitier verklaarde de andere voorstellen niet te kunnen aanvaarden, omdat zij te veel uitstel met zich mee brachten en hij gaf Chamberlain in groote trekken een overzicht van de voorstellen, welke hij la ter in het memorandum neerlegde, behal ve dan dat hij gedurende de bespreking geen tijdlimiet noemde. Een moeilijke situatie voor Chamberlain. De leden van het Huis, aldus Chamber lain, zullen begrijpen in welk een moeilijke situatie ik mij bevond, toen ik mij geplaatst zag tegenover dezen volkomen onverwach- ten toestand. Te Berchtesgaden was mij medegedeeld, dat indien het beginsel van zelfbeschikking was aanvaard, Hitler met mij over de middelen en methoden om dit beginsel uit te voeren, zou kunnen spre ken. Hitier vertelde mij later, dat hij geen moment verwacht had, dat ik in staat zou zijn terug te komen met de mededeeling, dat dit beginsel was aanvaard (eenig ge lach). Ik wensch niet, aldus vervolgde Chamberlain, dat leden van het Huis den ken, dat Hitier mij opzettelijk misleidde. Ik ging naar Godesberg, meenende dat ik slechts met hem verscheidene voorstellen, welke ik medebracht, had te bespreken en het schokte mij ten zeerste, toen mij bij het begin van de besprekingen werd mede gedeeld, dat deze voorstellen onaanvaard baar waren en dat zij vervangen dienden te worden door andere voorstellen van een aard als ik in het geheel niet in overwe ging had genomen. Ik voelde, dat ik eeni- gen tijd noodig had en ik trok mij dien tengevolge terug met een duidelijk voor gevoel omtrent het succes van mijn missie. Sprekende over het uitstel van de bespre kingen van den volgenden morgen, zeide Chamberlain dat hij het verstandig had ge oordeeld eenige opmerkingen op schrift te stellen nopens de voorstellen en deze Hit- Ier te doen toekomen, voordat de bespre kingen weer zouden beginnen. Doch Cham berlain constateerde tot zijn teleurstelling, dat hoewel Hitler's antwoord een uiteen zetting bevatte, het toch geen wijziging van het voorstel van den vorigen avond in hield. Hitler's memorandum, met daarbij de kaart, werd Chamberlain gedurende het laatste onderhoud dien avond overhandigd, waarbij Chamberlain voor het eerst in het memorandum de tijdsbepaling opmerkte. In verband daarmede, aldus Chamberlain, heb ik zeer openhartig gesproken. En heb ik met allen nadruk, welke te mijner be schikking stond, uitgewijd over de risico's welke opgesloten lagen in het volharden in zulke voorwaarden en in de verschrikke lijke consequenties voor allen, als een oor log het gevolg was. Ik verklaarde dat taal en toon van het document, dat ik liever als een ultimatum, dan als een memorandum kwalificeerde (toejuichingen), de publieke opinie van neutrale landen diep zou schokken en ik verweet den Rijkskanselier bitter, dat hij gefaald had op eenigerlei wijze mijn po gingen tot verzekering van den vrede te beantwoorden (toejuichingen). Niettegen staande deze ronduit gesproken woorden ging het gesprek op vriendschappelijker wijze verder, dan welk daaraan vooraf gaand onderhoud ook (gelach). Hitier zei de mij, aldus Chamberlain, dat hij mijn pogingen waardeerde en daar dankbaar voor was. Hij was echter van meening in zooverre geantwoord te hebben, dat hij de militaire operaties, welke hij in het voor nemen had, had opgehouden en in zijn voorstellen aan Tsjecho-Slowakije een grens bood, welke zeer verschilde van die welke hij genomen zou hebben als gevolg van een militair conflict. Ik geloof, dat ik hieraan, aldus Chamber lain nog moet toevoegen, dat ik voor ik van Hitier afscheid nam onder vier oogen nog enkele woorden wisselde met hem, welke naar ik geloof niet zonder belang zijn. Hitier herhaalde met diepen ernst wat hij mij reeds te Berchtesgaden had gezegd, namelijk dat dit de laatste van zijn terri toriale ambities in Europa was. Hitler had niet den wensch in het Rijk andere men- schen dan Duitschers op te nemen. Met Engeland wilde hij goede vrienden zijn en als slechts deze Sudeten-Duitsche kwestie op vreedzame wijze uit de wereld zou zijn geholpen, zou hij de besprekingen hervat ten. Het was waar, voegde hij daaraan toe, dat er nog een onaangename kwestie was, namelijk die van de koloniën, maar daar van kan nooit een oorlog het gevolg zijn. Verwijzend naar de schikkingen welke waren getroffen om het memorandum aan de Tsjecho-Slowaaksche regeering te over handigen en sprekende over de daarop vol gende ontwikkeling en over zijn persoon lijke boodschap welke hij Hitler door sir Horace Wilson had doen toekomen, zeide Chamberlain, dat Hitler's antwoord de de finitieve verklaring bevat, dat de troepen niet over de roode lijn (op de bij het me morandum gevoegde kaart) zouden wor den gebracht, dat zij slechts de orde zouden handhaven en dat het plebisciet door een vrije stemming zou worden bewerkstelligd. Hitier zou zich bij de resultaten neerleg gen en zou tenslotte zich bij de internatio nale garantie voor het overblijfsel van Tsjecho-Slowakije aansluiten, zoodra de minderhedenkwesties zouden zijn geregeld. DE BOODSCHAP VAN CHAMBERLAIN AAN MUSSOLINI. Na eenigen tijd, aldus Chamberlain, zond ik Mussolini de volgende persoonlijke boodschap: „Ik heb vandaag een laatste beroep tot Hitier gericht, opdat hij zich ont houden zal van gebruikmaking van ge weld tot oplossing van het Sudeten- Duitsche probleem, dat, daar ben ik zeker van, zou kunnen worden opge lost door een korte bespreking, die "hem het geheele essentieele gebied met de bevolking zou geven en dat even zeer de Sudeten-Duitschers zou be- beschermen als de Tsjechen geduren de de overdracht. Ik heb aangeboden mij onmiddellijk naar Berlijn te bege ven om een regeling te bespreken met de Duitsche en Tsjechische vertegen woordigers en, wanneer de rijkskanse lier dit wenscht, ook met de vertegen woordigers van Italië en Frankrijk. Ik vertrouw, dat Uwe Excellentie den Duitschen rijkskanselier er van in ken nis zal willen stellen, dat gij bereid zijt u te doen vertegenwoordigen en hem aan te sporen mijn voorstel te aanvaarden. Ik heb reeds den waarborg gegeven, dat de Tsjechische beloften zullen worden uitgevoerd en ik ver trouw, dat een volledige overeenstem ming in den loop van de week berikt zou kunnen worden". Naar Chamberlain in zijn rede in het Lagerhuis verder mededeelde, ontving hy in antwoord op zijn boodschap aan Musso lini het bericht, dat instructies waren ge zonden aan den Italiaanschen ambassadeur te Berlijn om Ribbentrop onmiddellijk op te zoeken. Dit teneinde hem mede te dee len, dat, terwijl Italië volkomen haar be loften Duitschland te steunen zou nako men, Mussolini in verband met de groote beteekenis van het verzoek van de Brit sche regeering hoopte, dat Hitier een mid del zou weten te vinden om zijn actie, wel ke, naar Wilson Chamberlain had medege deeld, Donderdagmiddag om twee uur be gonnen zou zijn, uit te stellen voor tenmin ste 24 uur om den toestand nog eens te be zien en een vreedzame regeling te vinden. Ik aarzel niet naar aanleiding van het soonlijk contact, dat ik met Hitler had, te zeggen, dat ik geloof, dat hij meent wat hij zegt. Maar wat voor mij de meeste betee kenis was, is dat als eenmaal de moeilijk heden en duisterheden zijn vermirderd tot punten ik ervan overtuigd ben, dat zij door besprekingen kunnen worden geregeld. (Toejuichingen) De laatste persoonlijke oproep. Ik voelde dat zoo sterk, dat ik mij ge drongen achtte een laatsten persoonlijken oproep aan Hitier te zenden van den vol genden inhoud: „Na uw brief gelezen te hebben ben ik er zeker van dat. gij al het wezenlijke kunt bereiken zonder oorlog en zonder uitstel. Ik heb het zoo geregeld, dat ik zelf onmiddellijk naar Berlijn kan ko men, om de schikkingen met u en met de vertegenwoordigers van de Tsjechische re geering tezamen te regelen met doaarbij vertegenwoordigers van Frankrijk en Italië als gij zulks wenscht. Ik ben ervan over tuigd, dat wij binnen een week een rege ling kunnen bereiken. Ik kan niet geloo- ven, dat gij de verantwoordelijkheid op u wilt nemen een wereldoorlog te doen be ginnen, welke aan de beschaving een ein de zou kunnen maken en dat om eenige dagen uitstel bij de regeling van dit reeds lang bestaande probleem". In zijn antwoord verklaarde Hitier be reid te zijn de mobilisatie 24 uur uit te stellen. (Luide toejuichingen). Welke meening ik in het verleden ook gehad moge hebben over Mussolini, aldus Chamberlain, ik geloof dat iedereen zijn gebaar zal toejuichen. (Applaus). Hij heeft met ons willen samenwerken, doch dat niet alleen, ik heb nog iets te zeggen. Mij is medegedeeld door Hitier, dat hij mij uitnoodigt hem morgenochtend te München te ontmoeten (hernieuw de toejuichingen). Hij heeft ook Mus solini en Daladier uitgenoodigd. Mus solini heeft die uitnoodiging aanvaard en zonder twijfel zal Daladier hetzelf de doen. Ik behoef niet te zeggen wat mijn antwoord zal zijn (op het oogen- blik verhieven alle leden van het Huis zich om den eersten minister toe te juichen en zij wuifden met papieren en sommige leden riepen: God zij dank). Toen het gejuich geëindigd was, vervolg de Chamberlain: er kan geen lid in het Huis zijn wiens hart niet opsprong van vreugde, toen hij hoorde, dat de crisis op nieuw was uitgesteld en dat er opnieuw gelegenheid is om te trachten door ver stand, goeden wil en overleg een oplos sing te vinden voor een probleem dat reeds in zicht van een regeling is. Ik kan niet meer zeggen. Ik hoop, dat het Huis mij thans wil laten gaan om te vertrekken en te zien wat ik kan maken van deze laat- Liever dadelijk een paar Aspirintjes dan een paar dagen onder de wol. Geen beter middel tegen verkoud heid dan HET PRODUCT VAN VERTROUWENI EEN BEROEP OP HITLER Namens het wereld ziekenapostolaat. Pastoor L. J. Willenborg, directeur van het wereldziekenapostolaat heeft aan Hitier een telegram gezonden, dat vertaald als volgt luidt: Führer en rijkskanselier, In naam der zieken van het ziekenapos tolaat in Nederland, Duitschland, Italië, Frankrijk, Engeland, Polen, Spanje, Portu gal, Litauen, België, Japan, Oostmark, Ca nada, Noord- en Zuid-Amerika en Indië, die zelf geduld moeten en willen beoefenen smeek iw u, wees en blijf geduldig, op dat Gods zegen over u en uw volk komen moge. w.g. L. Ja WILLENBOR, dir. Ziekenapostolaat met zijn honderdduizenden leden. ste poging en wellicht kan in verband met deze nieuwe ontwikkeling het debat wor den verdaagd met eenige dagen, waarna we wellicht elkander mogen terugvinden in gelukkiger omstandigheden. HET LAGERHUIS IS ENTHOUSIAST Ovaties voor den premier Nadat Chamberlain zijn redevoering had uitgésproken, gaven de leiders der oppo sitie hun vertrouwen in den eersten minis ter te kennen, wien zij dank zeiden voor hetgeen hij tot stand heeft gebracht. In het Lagerhuis hebben zich tooneelen afgespeeld, die hun weerga niet kennen in de annalen van het Britsche parlement. De afgevaardigden renden op Chamber lain toe verdrongen elkander om hem de hand te kunnen drukken. Op het oogonblik, waarop Chamberlain de mededeeling deed van de conferentie te München, kon men waarnemen hoe koningin Mary, die de Lagerhuiszitting bij woonde, in tranen uitbarstte en zich ge steund door een hofdame, terugtrok. Toe Chamberlain zijn mededeeling uit sprak, stonden alle Lagerhuisleden op en barstten los in ovaties voor den premier. Onmiddellijk na de verdaging van het Lagerhuis kon men in de wandelgangen van het parlement den indruk vernemen, dat de conferentie te München zeer moei lijk zal kunnen mislukken. Men verwacht algemeen, dat het bezoek van Chamber lain op het Duitsche volk een diepen in druk zal maken, waarmede de Duitsche leidende figuren niet zullen kunnen na laten rekening te houden. Voorts is men van oordeel, dat Mussolini niet zal nalaten zooveel mogelijk aandrang uit te oefenen ten gunste van een vreedzame regeling van het geschil. ROOSEVELTS STAPPEN. Men verneemt thans, dat Roosevelt na zijn eersten oproep een serie diplomatieke nota's heeft doen toekomen aan verschil lende regeeringen en opdrachten heeft ge geven aan bepaalde ambassadeur en ge zanten, die er op moesten aandringen, dat de regeeringen, waarbij zij geaccrediteerd zijn, een beroep op Hitier en Benesj zou den doen ten gunste van een vreedzame regeling. Gisteravond had men te Washington den indruk, dat de tweede oproep aan Hitier zeer belangrijke resultaten tot stand had gebracht. Men zegt, dat deze oproep leidde tot een diplomatieke 'bedrijvigheid in Europa, waarvan de conferentie te Muen- chen het gevolg is. In Amerikaansche poli tieke kringen is de sympathie voor Roose- ■velts initiatief algemeen. EEN OPROEP VAN CARDENAS. President Cardenas heeft Hitier en Benesj een boodschap doen toekomen, waarin hij hen uitnoodigt tot overeenstem ming te geraken om de menschheid voor een oorlog te bewaren. De motie van Candilo Aguilar, waarin gezegd wordt, dat Mexico neutraal zal blij ven in geval van oorlog, is door den Senaat niet goedgekeurd, maar vervangen door een motie van Padilla, waarin de wensch wordt uitgesproken, dat Europa in het Tsjecho- Slowaaksche vraagstuk tot overeenstem ming geraakt.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5