c v Crediet van 120 millioen aangevraagd. 1 NI. BRINKS! Academienieuws RECHTZAKEN DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; f 2.50 per kwartaaL Bij onze agenten 20 cent per week; 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regeL Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? BEWOLKT EN KOELEB. De Bilt seint: Verwachting: Zwakke tot matige Zuid- Oostelijke tot Zuid-Westelijke wind, in het Zuid-Oosten gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in tem peratuur. Overigens zwaar bewolkt tot betrokken met waarschijnlijk eenige re gen, later opklarend, iets koeler. Hoogste barometerst.: 769.9 te Wilna. Laagste barometerst: 752.3 te Malinhead en Stornowc'l/. Het gebied van hoogen luchtdruk over het Oostzeegebied nam nog in beteekenis af, doch breidde zich weer over Noord- Scandinavië uit. De depressie bij IJsland trok Noord-Oostwaarts af, over de Brit- sche Eilanden bleef echter de luchtdruk laag. In Duitschland, Oost- en Midden- Europa en in Zuid- en Midden-Scandinavië hield het mooie herfstweer aan. De wind is hier zwak uit Zuidelijke richtingen. Op de Britsche Eilanden en in West-Frankrijk waaien matige Westelijke winden met meest zware bewolking en plaatselijk re gen. De temperatuur daalde op Ierland, zij is daar thans onder normaal. Overigens is zij in vrijwel het geheele waarnemings gebied boven normaal. Voor het Zuid-Oosten van ons land wordt voor morgen weinig verandering in de weersgesteld heid verwacht. Overigens zal de bewolking toenemen met waar schijnlijk eenige regen, later zal het weer opklaren, terwijl de tem peratuur iets lager zal worden. De wind zal met zwakke tot matige kracht uit Zuidelijke richtingen waaien. LUCHTTEMPERATUUR. 21.5 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Donderdagnamiddag 7.14 uur tot Vrijdagmorgen 6.28 uur. HOOG WATER Te Katwijk aan Zee op Vrijdag 30 Sept. voorm. 7.20 en na.. 7.44 uur. Maan op 14.05 uur Vrijdagmiddag. Maan onder 22.33 uur Vrijdagavond. (1 October eerste kwartier). DE MOTORFIETS VOOR EEN MISSIONARIS Reeds ontvangen 134.55 Mej. v. d. S., een dopje voor het ventiel 1,00 C. P. 1.00 N. N. 0.50 C. W. L. 5.00 v. d. M. 1.00 N. N. 1.00 Ter eere Gerardus Majella 1.00 N. N. te Delft 1.00 146.05 Gistermiddag ontving ik een telegram, waarin mij werd medegedeeld, dat ik in verband met den internationalen toestand onmiddellijk met de boot, die vandaag uit Engeland vertrekt, naar de missie moest vertrekken. Als U dit leest zit ik reeds op de boot van Southampton naar Afrika. De motorfiets heb ik nog niet kunnen koopen, maar de ontvangen gelden heb ik mee genomen in de hoop, dat U mij ook nog niet vergeten zult en dat ik in Afrika de zoo noodzakelijke motor toch nog zal kun nen koopen. Ik wensch echter nu reeds allen, die mij giften schonken voor dit doel, hartelijk te danken voor hun milde gaven. Mijn vertrek behoeftU echter niet te weerhouden met deze milddadigheid voort te gaan. De giften zullen mij worden nage zonden. En als ik door uw milddadigheid in Oeganda toch nog mijn motor zal be stijgen, zal dat zijn, omdat het spreek woord „Uit het oog, uit het hart" in dit geval onwaar is gebleken. U kunt uw gaven afdragen aan het zelfde adres: Witte Rozenstraat 5. FATHER C. JUFFERMANS Voor-mobilisatie opge schort Tot op hedenmiddag is het door den Minister-President, dr. H. Colijn, gis teravond in zijn radio-rede voor waardelijk aangekondigde tele gram ten behoeve van de voor-mobili satie nog niet uitgezonden. Hieruit leiden wij af, dat de regee ring in de gisteren als gevolg van de aangekondigde staatsliedenconferen tie te München ingetreden ontspan ning in Europa aanleiding heeft gevon den om de beslissing ter zake op te schorten, totdat zich met eenige meer dere duidelijkheid zal af teekenen hoe de internationale situatie zich verder ontwikkelt. Tweede Kamer SPOED-WETSONTWERPEN INGEDIEND. Vergadering van heden, geopend 12.05 uur. Voorzitter: mr. J. R. H. van Schaik. De voorzitter stelt voor de reeds spoed- ontwerpen in de afdeelingen te onderzoe ken. De ingediende spoed-ontwerpen zijn: Wet, houdende regelen met betrekking tot het vorderen van goederen ten behoeve vanvolkshuis houding en landsverdedi ging in tijden van oorlog, oorlogsgevaar en andere buitengewone omstandigheden (vorderingswet); wet, houdende tijdelijke maatrege len tot het tegengaan van prijsopdrijving (prijsopdrijvingswet) wet, houdende maatregelen, die waarbor gen, dat Nederland in voldoende mate d e beschikkingblijftbehouden over schepen (schepenuitvoerwet) wet, tot het vorderen van zee schepen (schepenvorderingswet) wet, houdende machtiging tot het aangaan van verzekeringsovereenkomsten op het terrein van de scheepvaart en de lucht vaart ingeval van oorlog, oorlogsgevaar dan wel in tijden van buitengewone span ning in het buitenland ('oorlogszee- en luchtverzekeringswet); wet, ter verleening van bevoegdheden met betrekking tot de bodemproduc- tieintijdenvanoorlog, oorlogs- g|evaar en soortgelijke omstandigheden (bo- demproductiewet) wet, houdende regelen met betrekking tot de medewerking aan de voorbereiding van de voorziening in tijden van oorlog, oorlogsgevaar en andere buitengewone om standigheden in debehoeftenvan de volkshuishouding en de lands verdediging, zoomede aan de voorbereiding van de financiering dier voorziening; wet, houdende tijdelijke voorziening in een doelmatige distributie van levensmiddelen, grondstoffen van levensmiddelen, brandstoffen, huishou delijke artikelen en andere goederen, wel ke in het algemeen voor de volkshuishou ding van belang worden geacht (distribu tie wet). In afwijking van het bepaalde bij artikel 56, derde lid, van het reglement van orde stelt de voorzitter aan de Kamer voor de wetsontwerpen tot wijziging en verhooging van he achtste hoofdstuk der Rijksbegroo- ting vóór 1938 (buitengewoon krediet) en tot wijziging en verhooging van het zeven de hoofdstuk B der Rijksbegrooting voor 1938 (buitengewoon krediet) niet te ver zenden naar de betrokken begrootingscom- missiën. Thans wordt de vergadering geschorst. Spr. verzoekt den leden echter om half vier wederom in het gebouw aanwezig te zijn, omdat het in zijn bedoeling ligt om, zoodra het eindverslag over de heden in de afdee lingen te onderzoeken ontwerpen van wet zal zijn uitgebracht, de vergadering te her openen. De vergadering wordt te 12.20 uur ge schorst. DE VORDERING VAN GOEDEREN Aan de Memorie van Toelichting van het vandaag in de Kamers te behandelen wets ontwerp houdende regelen met betrekking tot het vorderen van goederen ten behoeve van Volkshuishouding en Landsverdediging in tijden van oorlog, oorlogsgevaar en an dere buitengewone omstandigheden, wordt het volgende ontleend: Een onderzoek naar de bevoegd heden, welke de burgerlijke en mili taire autoriteiten aan de bestaande wetten ontleenen met betrekking tot het vorderen van goederen in tijden van oorlog, oorlogsgevaar en andere buitengewone omstandigheden, heefft de regeering tot de conclusie gebracht, dat met die bevoegdheden niet kan worden volstaan. De beperkingen, welke de bestaan de wetten aan de vorderende instanties opleggen, kunnen thans niet meer worden aanvaard, aangezien de mo derne techniek en wijze van oorlog voeren de regeering voor onverwachte noodzakelijkheden zal kunnen plaat sen. Het is noodig, dat ook aan de meest onvoorziene omstandigheden snel hoofd zal kunnen worden geboden. Met het oog op het spoedeischend karak ter van de totstandkoming van nieuwe re gelen heeft de regeering zich daarom thans de bevoegdheid moeten voorbehouden, Voor het onder de wapenen roepen. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging en verhooging van het achtste hoofdstuk de Rijksbegroo ting voor het Dienstjaar 1938. (Buitenge woon crediet). Hierbij wordt op den Kapitaaldienst een bedrag aangevraagd van 100 mil lioen gulden voor uitgaven, voort vloeiende uit het buitengewoon onder de wapenen roepen van de dienstplich tigen en uit alle verdere daarmede in min of meer rechtstreeks verband staande maatregelen. Aan de memorie van toelichting wordt ontleend: Nu de politieke toestand in Europa het noodzakelijk maakt, tot handhaving onzer neutraliteit de dienstplichtigen onder de wapenen te houden, vloeit daaruit tevens de noodzakelijkheid voort om onverwijld wettelijke maatregelen te treffen ter voor ziening in de vele en velerlei uitgaven, die van deze buitengewone omstandigheden het gevolg zijn. De regeering is van meening, dat ten laste van het betreffende artikel alle uit gaven gebracht moeten worden, voort vloeiende uit de genomen of nog te ne men bijzondere maatregelen, voor zoover de bij de artikelen van den gewonen dienst toegestane bedragen ontoereikend zijn om daaruit die uitgaven te bestrijden. Ter voorloopige dekking van de kos ten voortvloeiende uit de bij deze wet bedoelde maatregelen, kunnen desgevor- derd schatkistbiljetten of schatkistpromes sen worden uitgegeven, schatkistbiljetten worden beleend en leeningen op korten ter mijn worden gesloten. Ten slotte wordt, zij het dan ook ten overvloede, de verzekering gegeven, dat van het aangevraagde crediet slechts ge bruik zal worden gemaakt voor zoover dit, in verband met de omstandigheden, door de regeering noodzakelijk en in 's lands be lang zal worden geoordeeld. Voorts is op de begrooting van fi nanciën een buitengewoon crediet aan gevraagd van 20 millioen gulden, waar uit de regeering naar behoefte zal kunnen beschikken over de middelen ter bestrijding van de zeer belangrij ke uitgaven, voortvloeiende uit de maatregelen, die door de omstandig heden worden geboden, zooals het aan- koopen van granen en andere goede ren, benoodigd voor de voedselvoorzie ning van mensch en dier, tot hte doen van uitgaven als gevolg van vorderin gen aan onroerende goederen en van schepen, een en ander voor zoover door het militair gezag hierin niet wordt voorzien, alsmede voor de betaling der kosten, aan de uitvoering van deze maatregelen verbonden. alle goederen, waarvan terbeschikking stelling ten behoeve van Volkshuishouding en Landsverdediging noodig blijkt, te kun nen vorderen. Niet noodzakelijk zal zijn, dat steeds de eigendom aan den staat over gaat; in vele gevallen zal met ingebruik neming kunnen worden volstaan. In verband met de nieuwe bepalingen, dienen de voorschriften van de onteige ningswet in die gevallen, waarin de onder havige wet voorziet, buiten werking te worden gesteld, hetgeen geschied is in den aanhef van artikel 1, lid 1. Alleen wanneer de onteigeningswet vorderingen voorziet, welke niet onder de onderhavige wet zou den kunnen worden gebracht, blijft de eerstgenoemde wet van toepassing. Het scheen der regeering echter wen- schelijk de vorderingen, welke krachtens de artikelen 5, 32 en 33 der inkwartierings- wet kunnen worden gedaan, in elk geval den voorrang te geven boven die van deze wet, gezien het nauwe verband van die vorderingen met de onmiddellijke behoef ten van de weermacht. Overigens dienen vorderingen ten be hoeve van de Landsverdediging uiteraard te primeeren boven die ten behoeve van de Volkshuishouding. Rekening is gehouden met het bepaalde in artikel 158 van de grondwet. Het bepaalde in artikel 11, betreffende terugkoop van onteigend goed stemt over een mét het daaromtrent voorgeschrevene in de onteigeningswet. In art. 20 van het ontwerp wordt bepaald, dat bij terugkeer van den normalen toe stand aan de Staten-Generaal zal worden voorgesteld de wet in te trekken. HAARL.STRAAT 126. TEL. 1074 t/o Donkersteeg TURFMARKT 11 TEL. 2336 o In Sieraden, Goud, Zilver, Horloges en Gero-Artikelen 1= Het adres voor 3* Verlovingsringen j§ DE PRIJSOPDRIJVINGSWET. In de memorie van toelichting op het ont werp prijsopdrij vingswet zegt de minister van economische zaken, dat van de wet krachtdadig gebruik zal worden gemaakt. Artikel 2 geeft den minister van econo mische zaken de bevoegdheid om regelend op te treden met betrekking tot de prijzen, welke, hetzij voor het geheele land, hetzij plaatselijk, maximaal in den handel zullen gelden. Artikel 3 geeft overeenkomstige voor schriften als die van artikel 2 ten aanzien van het verrichten van diensten. Voor die gevallen, waarin voor toepas sing van de artikelen 2 en 3 geen aanlei ding bestaat, houdt artikel 4 een algemeen verbod van prijsopdrijving in. Artikel 5 luidt: Indien een burgemeester gegronde ver- aenking koestert, dat het krachtens artikel 2 of bij artikel 4 bepaalde wordt overtreden, kan hij de in zijn gemeente aanwezige voorraad der door hem verdachte onderne ming voor zooverre betreft de soort goe deren ten aanzien waarvan hij overtreding vermoedt zonder eenige formaliteit doen lx> bezit te nemen. Ingeval de verkoop van goederen uit den voorraad eener onderneming geweigerd wordt, is het vorige lid van overeenkom stige toepassing, indien de burgemeester oe weigering ongegrond of in strijd met het doel dezer wet acht. In artikel 6 wordt o.m. bepaald: De gemeente is gehouden voor de in be zit genomen goederen, bedoeld in het 1ste en 2de lid van artikel 5, een schadeloosstel ling te betalen. Artikel 7 bepaalt: Hij, die goederen, ten aanzien waarvan artikel 2 toepassing heeft gevonden, in het klein te koop aanbiedt of verkoopt, is ver plicht bij die goederen op voor het publiek duidelijk zichtbare wijze den prijs dier goe deren te vermelden. Voorts bepaalt de wet zware straffen op overtreding. Hij die handelt in strijd met het bepaalde bij of krachtens de artikelen 2, 3 of 4, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoog ste zes maanden of geldboete van ten hoog ste zes duizend gulden. Overtreding van het 'bepaalde hij artikel 7 wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een maand of geldboete van ten hoogste duizend gulden. Deze wet treedt in werking met ingang van den dag barer afkondiging. DE BODEMPRODUCTIE IN OORLOGSTIJD. Bij de Tweede Kamer is ingediend het ontwerp bodemproductiewet, strekkende tot verleening van bevoegdheden met be trekking tot de bodemproductie in tijden van oorlog, oorlogsgevaar en soortgelijke omstandigheden. De memorie van toelichting luidt: Het is een bekend feit, dat de bodempro ductie van ons land zich niet in de eerste plaats heeft ingericht op de rechtstreek- sehe voedselvoorziening van ons volk, maar op verkrijging van het hoogste rendement, hetwelk in het internationale ruilverkeer kan worden behaald. Dit heeft tot gevolg, dat de bodem van het eene product groote overschotten oplevert, welke voor uitvoer zijn bestemd, en van het andere product, zooals tarwe, te weinig voortbrengt, zoodat het tekort door invoer moet worden ge dekt. Wanneer nu in tijden van oorlog, oorlogsgevaar en soortgelijke omstandig heden het internationale ruilverkeer zijn functie niet of niet meer volledig vervult, kan voedselgebrek intreden. Onze bodem- productie zal dan van koers moeten ver anderen en zich allereerst op de voedsel voorziening van het eigen volk moeten in stellen. Men mag niet verwachten, dat de bodem productie zich aan dergelijke omstandig heden vanzelf en dan nog met den ver- eischten spoed zal aanpassen. Immers het zal voor de producenten niet goed mogelijk zijn, tijdig een inzicht te verwerven in het geen bepaalde omstandigheden vorderen. Bovendien zal aanpassing aan die omstan digheden van het individu offers vergen, welke slechts doel treffen en derhalve slechts mogen worden verlangd, indien zij oeel uitmaken van een regeling, welke de bodemproductie allereerst op de eigen voedselvoorziening richt. Het spreekt vanzelf, dat alleen de over heid bij machte is een dergelijke regeling te ontwerpen en door te zetten. Daarom rekent de regeering, nu zij de mogelijkheid van een te kort schieten van de voedsel productie voorziet, het zich tot plicht te ■bevorderen, dat onverwijld de noodige maatregelen kunnen worden getroffen, wanneer de omstandigheden daartoe zou- üen dwingen. Hiertoe strekt het ingedien de wetsontwerp. Het beperkt zich tot het verleenen van bevoegdheden, omdat het thans onmogelijk is den aard en den om vang der te nemen maatregelen te bepalen en het verleent zeer groote bevoegdheden, omdat alleen deze de mogelijkheid van het nemen van doeltreffende maatregelen kun nen waarborgen. LEIDEN. Geslaagd: candidatasexamen Geneeskunde: de da mes A. L. van Wely, Den Haag, S. W. Roeper Bosch, Scheveningen, N. K. M. de Leeuw, Zwolle, M. W. van Heurn, Dor drecht en de heeren R. G. L. van Aerssen, Wouw (N.-Br.), A. J. Zonnevylle, En schede, C. Th. Lens, Den Haag, P. J. W. v. d. Toorn, Schiedam, H. van Reigers berg Versluys, O e g s t g e e s t, R. K. H. v. d. Feltz v. d. Sloot, Den Haag; candidaatsexamen Rechten, mej. M. van Beek, Haarlem en de heeren K. van Hin- HAAGSCHE RECHTBANK. Ernstige aanrijding te Leimuiden De Officier van Justitie had tegen den bloemist P. A. van R. uit Voorhout een geldboete geeischt van 400 subs. 100 dagen wegens het veroorzaken, van een ernstige aanrijding te Leimuiden door den 28 jarigen veehouder G. P. v. d. Snoek uit Leimuiden, die op den Heeren weg per rijwiel reed, aan te rijden waardoor de aangered ene zwaar gewond was gewor den. De rechtbank vonnis wijzende veroor deelde verdachte tot een geldboete van 100 subs 25 dagen. Autobotsing te Sassenheim. C. A. K. chauffeur te N o o r d w ij k e r- h o u t had zich te verantwoorden gehad wegens het toebrengen van zwaar lichame lijk letsel aan den havenier F. Schravendijk die op de Hoofdstraat te Sassenheim reed en op de hoogte, van de Gouverneurslaan werd aangereden door verdachte die aan S. geen voorrang had verleend terwijl deze toch op een voorrangsweg reed. De Officier had een geldboete geeischt van 40 subs. 40 dagen. De uitspraak werd een geldboete van 25 subs. 10 dagen. De autobotsing met vreeseüjke gevolgen te Leidschendam. Op 5 September van het vorig jaar heeft op den Westvlietweg te Leidschen dam een vreeselijke aanrijding plaats ge had waarbij den journalist K. A. Hartman dusdanig verwond werd dat een zijner beenen geamputeerd moest worden. Bij de behandeling voor de Haagsche rechtbank was vast komen te staan dat het verdachte's eigen schuld was geweest, deze'aanrijding; weshalve de Officier voor de bestuurster van de auto, een dansleerares uit Utrecht vrijspraak had geeischt. Het vonnis werd eveneens vrijspraak. Auto tegen tram-trein te Noord wij k-Binnen De leerares A. T. V., uit Rotterdam was met een logée de bloembollenvelden gaan bezichtigen en op den terugweg moest zij met haar auto den onbewaakten overweg der N. Z. H. T. M. nabij de Beeklaan te N o o r d w ij k-B innen passeeren. Door onoplettendheid was zij in botsing geko men met een tram-trein, waardoor haar logée ernstig verwond was geworden. De Officier had voor dit onvoorzichtig rijden een geldboete geëischt van ƒ400 subs. 100 dagen. De rechtbank, vonnis wijzende, veroor deelde verdachte tot een geldboete van 100 subs. 25 dagen. Auto reed met groote snelheid het rijwielpad op. De bloemenkoopman P. J. M. K. uit Sassenheim is op 26 Maart van dit jaar op den Rijksstraatweg te Wassenaar aan een wissen dood ontsnapt, maar twee collega's, eveneens bloemenkooplieden, waren er niet zoo goed afgekomen. De zaak had zich als volgt afgespeeld. Uit de richting Leiden naderde een auto waar van de bestuurder aangaf, dat hij links, af wilde slaan. Een tweede auto had het spoe dig in de gaten en minderde vaart. Maar een derde auto, bestuurd door T. S., chauf feur, had blijkbaar, wegens de groote snelheid, geen kans gezien tijdig af te remmen. De bestuurder had toen het stuur omgegooid om een aanrijding te ont gaan. Door deze zwenking was hij op het rijwielpad terecht gekomen, waar de drie wielrijders reden. Twee der wielrijders waren door de auto gegrepen, waarbij de bloemenkoopman van Egmond uit Rijns burg dusdanig verwond was geworden, dat hij het bewustzijn had verloren en in het Academisch Ziekenhuis te Leiden moest worden opgenomen. Gedurende eenigen tijd had hij ^ijn beroepswerk zaamheden niet uit kunnen oefenen. Wegens het toebrengen van zwaar licha melijk letsel eischte de Officier mr. Co- hen Tervaert een' geldboete van f 25 subs. 25 dagen, waarbij rekening gehouden werd'met het feit dat verdachte nog nooit veroordeeld is geweest. Verdachte zelf voerde als verzachtende omstandigheid aan, dat alle kosten van verpleging e.a. door hem tot volle tevre denheid van de slachtoffers geregeld wa ren. Uitspraak over 14 dagen. Rijwieldiefstal. De 34-jarige varensgezel C. W. de G. uit Leiden, had zich heden voor de Haagsche rechtbank voor de dertiende maal te verantwoorden, thans wegens dief stal van een rijwiel ten nadeele van een student uit Leiden, die zijn rijwiel onbe heerd had laten staan voor „de Soos", in den nacht van 1 op 2 Augustus van dit jaar. De Officier van Justitie, rekening hou dende met het strafblad van verdachte, eischte thans een gevangenisstraf voor den tijd van acht maanden. De verdediger vroeg clementie gezien de armoedige omstandigheden waarin ver dachte destijds verkeerde. De uitspraak werd bepaald op over 14 dagen. lopoen Labberton, Wassenaar, R. F. Brouwer, Amsterdam; doctoraal examen Rechten: mej. W. Wagner, N o o r d w ij k, en de heer H. J. Kesler, Den Haag; taalkundig candidaatsexamen Indologie: de heeren M. Daroesman, Leiden, H. W. Assink, Hillegersberg.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2