Academienieuws Waarom de melk duurder wordt. STADS IXl NIEUWS WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.50 per kwartaaL Bij onze agenten 20 cent per week; 2.60 per kwartaaL Franco per post 2.95 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? ZWAAR BEWOLKT. De Bilt seint: Verwachting: Zwakke tot matige Zuid- Oostelijke tot Zuid-Westelijke wind, plaat selijke ochtendmist, overigens meest zwaar bewolkt, weinig of geen regen, iets koe ler des nachts. Hoogste barometerst.: 772.8 te Wilna. Laagste barometerst.: 747.3 te Reykjavik. In de algemeene luchtdruk verdeeling kwam nog weinig verandering. Het ge bied van hoogen luchtdruk over Oost-Eu ropa hield nog stand. Over Zuid-Scandina- vië, rond de Oostzee, over Polen, Duitsch- land en de Centraal Europeesche staten is het helder rustig weer met vrij lage nach telijke minimale temperaturen en over dag maximale temperaturen tusschen 20 en 25 graden Celsius. Een kleine storing trok van Midden-Frankrijk via het Kanaal naar Centraal Engeland, zij veroorzaakte vrij zwaren regen, zoo tapte Croydon 17 m.m. af. Ook in het Westen van ons land viel onder invloed van deze storing lichte re gen. Voorts is het over Engeland vrij koel en zwaar bewolkt of betrokken weer. De kern van de Oceaan-depressie bevindt zich thans ten Zuid-Oosten van IJsland. Over Schotland valt onder invloed van deze depressie reeds eenige regen. Er wordt een wat koelere nacht met plaatselijke ochtendmist ver wacht, morgen overdag zal het meest zwaar bewolkt zonder regen van beteekenis zijn, de wind zal zwak tot matig uit Z.-Oost tot Zuid- West draaien. LUCHTTEMPERATUUR. 18.3 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Woensdagnamiddag 7.16 uur tot Donderdagmorgen 6.27 uur. HOOG WATER Te Katwijk aan Zee op Donderdag 29 Sept. voorm. 6.40 en nam. 7.05 uur. Maan op 13.16 uur Donderdagmiddag. Maan onder 21.41 uur Donderdavond. DE MOTORFIETS VAN DEN MISSIONARIS. Vorig bedrag Wed. v. G. Fam. v. K. NN. Van tante Mietje NN. Fam. B. 109.70 2.50 12.50 2.00 1.00 0.50 2.50 Raadsvergadering Dames-Congreg. St. Petrus-Parochie, Voor een rem 3.35 N.N., Zoeterwoude 0.50 134.55 Er begint teekening te komen in den bouw van mijn motorfiets. Maar klaar is zij nog lang niet. En over acht dagen hoop ik reeds te vertrekken. Laat het in die acht dagen nog eens extra toestroomenmet •het voorbeeld van de milde gevers en geef sters voor oogen. Ik dank N allen zeer.... en hoop op meer. Father C. JUFFERMANS, Witte Rozenstr. 5, Leiden. LEIDEN. Geslaagd: candidaatsexamen Rechten: de heeren A. Robertson, Bussum; H. J. F. Oetgens van Waveren Pancras Clifford, Den Haag; A. H. van Nierop, Overveen; Th. J. G. Tul- fer,( Venlo; candidaatsexamen Indonesische taal- en letterkunde: de heer F. S. Eringa, Heem stede; candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde, letter F, de heer F. J. Lebbink, Leiden. Examen van apothekers-adsistent: mej. E. Ligtmans, Rotterdam. De boeren in 't nauw. VERHOOGING MELKPRIJS REDELIJK. In de volksmond ligt het gezegde „knor rende varkens en klagende boeren worden vet". Hierin ligt vervat, dat men een boer altijd beziet als een knorrend en klagend wezen, dat in alle omstandigheden een zuur gezicht zet. Menschen, die de boeren meer van na bij kennen, en ook bekend zijn met het boerenbedrijf, weten, dat er in de doorsnee- boer een heel andere mentaliteit ligt ver scholen. Natuurlijk heb je ook onder boeren zu re typen die voor geen dubbeltje lachen, maar vindt je die niet onder de burgers en hoogere standen? Het boerenbedrijf is echter een zeer ris kant bedrijf, dat van vele omstandigheden afhankelijk is. Of hij een goed of een slecht jaar heeft, en omstandigheden, die hij niet in zijn hand heeft. Droogte, regen, vrucht baarheid, ziekte onder vee. De prijsdaling van zijn producten, zelfs de uitvoering van zijn bedrijf is aan zooveel crisisbepalingen gebonden, dat hij nimmer weet, wat hem boven zijn hoofd hangt. Is het dan wonder, dat hij zijn nood soms uitklaagt. Anderen zouden in de gegeven omstan digheden hun nood uitschreeuwen, maar een boer is gesloten en bescheidenhij hangt zijn leed niet graag aan de groote klok, vooral niet bij degenen, die buiten de boerenstand leven. Het is daarom goed om de toestand eens geheel bloot te leggen, want het is soms treurig, de storm van verontwaardiging te hooren, warfrieer de melkprijs weer met een cent moet worden verhoogd. De heele burgerij is in de war; de pers heeft zooveel medelijden met de consumen ten; vrouwendeputaties gaan naar het ge meentebestuur om te protesteeren; de edelachtbare en hoogedelgestrenge heeren interpelleeren of achten schriftelijke vra gen aan den met de zaken van den Land bouw belasten Minister noodig, dat deze kostelijke, voedzame volksdrank niet meer voor het volk bereikbaar is. Wie denkt er dan aan de moeilijkheden, die de boer heeft om zijn bedrijf rendabel te houden, laat nog staan, of hij in de zor gen van zijn gezin op karige wijze kan voorzien. Doch wat weet een stadsmensch van het karig bestaan van den boer, die on danks alle zorgen en groote armoede nog kan bidden: „God, wat dank ik U, dat Gij. mij tot den boerenstand hebt verheven". Daar waart momenteel weer een plaag in onze boerenbedrijven, die uitgroeit tot een ramp. Met al het leed onder de toch zoo verarmde veeboeren, als zieke en wrakke koeien, zoo niet sterfte onder de zoo gedunde en verouderde veestapel. Het mond- en klauwzeer woedt in zoo een kwaadaardige vorm als het in geen ja ren heeft geheerscht, en de gevolgen hier van zijn zoo ontzettend, dat het voor de niet financieel krachtige boeren een droe vig beeld zal geven in hun bedrijfsinkom- sten. Ja, het is waar, de melkprijs is pas met veel moeite één cent verhoogd en dat zou heel wat verlichting hebben kunnen gebracht, indien door het uit gebroken mond- en klauwzeer de melk- gift niet was gedaald, zoodat de ver hoogde melkprijs geen effect ressor teert. Weten de consumenten, dat bij de koeien in de periode, dat zij deze ziek te hebben, de melkgift tot minder dan 1 liter per etmaal terug loopt, dat is een vermindering van 87 tot 90 pet. in opbrengst. Begrijpt u, wat dat betee,kent? Maar dat is nog niet alles. De naweeën zjjn dik wijls nog veel erger indien het beest het leven er niet bij iaat. Over de geheele naperiode blijft de melkproductie ver beneden het normale en het vee betrekkelijk waardeloos. Indien er geen uitkomst wordt geboden door nog maals de melkprijs te verhoogen, dan ziet het er voor de boeren slecht uit. Het volle risico van het bedrijf. De boer heeft het volle risico van het bedrijf te dragen voor de hem vastgestel de prijs, die momenteel bedraagt 5.75 cent per liter plus 0.25 cent premie voor eerste klas, minus 0.25 cent porting als zijn melk in de derde klasse wordt geclassificeerd. Hierboven komt nog plus minus 1 cent per liter van de C. M. C., dat is dus geen 7 cent per liter voor eerste klasse melk. De boer moet alle rsico's, die wij straks al noemden, zelf dagen en kan die niet verhalen op de melkprijs. Hierover heeft hij heel weinig te zeggen. De handel houdt de zoo goed als gega randeerde winst met twee handen in de broekzakken en wenscht hiervan niets af te staan aan de zoo geteisterde boeren. Het is ook zoo safe een beschermde winstmarge zonder bedrijfsrisico. De boer heeft, uit hetgeen hem toebe deeld wordt, als melkprijs, de geheele ex ploitatie van zijn bedrijf te betalen. Aankoop versch vee, (voorziening van de veestapel door eigen aanfok is vanwe ge de kalverbeperking zoo goed als on mogelijk). Hij moet dus zijn versch vee koopen, als hij geld heeft en als hij geen geld heeft, moet hij het maar met zijn oude versleten melkkoetjes doen en er uit trachten te knij pen, wat er nog uit te knijpen valt. Vervolgens .is de post krachtvoer een groote uitgave, die ook nu weer door ver hoogde monopolieheffingen zwaarder op den veeboer zullen komen te drukken. De pachten zijn weer in stijgende lijn en de rente en andere vaste lasten drukken zwaar op de reeds overbelaste bedrijven. Als dan ook de kleine uitgaven als on derhoud en diverse bédrijfsuitgaven van de inkomsten zijn afgetrokken, blijft er niets meer over voor de instandhouding van zijn gezin, tenzij hij hier of daar iets kan leenen, met het gevolg, dat het be drijf wederom zwaarder wordt belast. Dat zijn feiten, die wel eens door den consument in overweging mogen worden genomen. Het is toch wel een minimum-eisch om te vragen, of op zijn minst de kostprijs van een zoo bij uitstek goede volksvoeding wordt betaald. De zwaardere eischen, die men momen teel de boeren oplegt, door hlgiënische melkwinning, t.b.c-bestrijding, stalverbete- ring enz., vragen extra-zorgen en kosten. Het is dan ook te hopen, dat wan neer het besluit komt om de melk prijs opnieuw te verhoogen de burgerij dit offer wil dragen in het belang van den boerenstand. Overweegt wel, dat een verarmde boerenstand ook zijn gevolgen heeft op de burgerij. NEEM UW PACHTBRIEF EN SCHRIJF.... Een van de schoonste liefdadige werken, welke Leiden kent, is het jaarlijksch Eucharistische Ziekentriduum, dat ieder jaar aan ongeveer driehonderd zieken een vreugde verschaft, welke ver uitgaat bo ven welke aardsche vreugde ook. Het zijn drie honderd menschen, die, teruggekeerd tot het ziekbed, nieuwen inhoud hebben gegeven aan hun ziek zijn, die midden in pijnen en verlatenheid een nieuwe vreugde hebben voelen opbloeien in hun ziel, die blij en tevreden zijn, maar voor al, die opnieuw hun gezondheid ten offer brengenvoor ons, voor ons heil, voor ons leven, opdat wij onze gezondheid gebruiken tot welzijn der wereld. Men kan zich haast geen hooger offer denken dan het offer van eigen gezond heid voor het welzijn van anderen. En dit werkt het Eucharistisch Zieken triduum wezenlijk uit: offers voor ons ge bracht. En de vraag is gewettigd: zouden wij dan ook niet op onze beurt iets terug offeren aan hen. Een offer bovendien, dat via die zieken weer tot welzijn is van ons zelf? Het Ziekentriduum-comité is er altijd op uit om de schoonheid van het Leidsche Ziekentriduum, dat reeds als een der schoonste in den lande bekend staat, nog meer te verhoogen. Een der middelen daar toe is de bouw van een eigen bergplaats voor bedden goed en materiaal, wat een groote bespa ring en beter onderhoud zal beteekenen, een groot belang dus voor het Ziekentri duum, een belang dus ook voor het offer voor U. ,Het Ziekentriduum-comité is het bou wen van deze bergplaats begonnen met weinig geld en veelvertrouwen. Vertrouwen op Leiden's Katholieken, die het ook nu weer mogelijk zullen maken, dat het Ziekentriduum nog schooner zal worden en telkens meer zieken zal bren gen de genade van het offer voor ons allen. Men vraagt U daaraan bij te dragen in de overtuiging, dat U dit schoone geeste lijke werk in de zielen van vele zieken zult willen steunen. Een gave wordt gevraagd van U allen, die gezond zijt. Gij zult die geven om God te danken voor die groote gave. De giro van den voorzitter, den heer H. Simonis, Haarlemmerstraat Leiden staat voor U open. En.doe het nu. Met een variant op het evengelie: Neem Uw.... giro en schrijf.... zoo veel als U aan Uw gezondheid en aan de zieken verschuldigd is. Het giro-nummer is:70089. ST. JOSEPHSGEZELLEN-VEREENIGING. Alle oud-retraitanten en ook degenen, die geen uitnoodiging mochten hebben ont vangen worden herinnert aan de Recollec tie-oefening op Donderdag a.s. te 8.45 uur. Allen op tijd present. Zondag a.s. te 8 uur in de St. Lodewjjks- kerk Algemeene H. Communie. De maandelijksche afrekening voor de zelateurs van het St. Petrus Liefdewerk zal plaats hebben Dinsdag voor of na de ver plichte vergadering afd. Gezellen. Aanmelding in verband met de Luchtbescherming ACTIEVE MEDEWERKING DER BURGERIJ NOOD ZAKELIJK! In verband met den huidigen internationalen toestand hebben wij, in het bewustzijn dat een ieder belang stelt in hetgeen hij te doen heeft in verband met mogelijke gevaren uit de lucht, ons om inlichtingen gewend tot de Leidsche afdeeling der Neder- landsche Vereeniging voor Lucht bescherming. Namens deze Vereeniging werd ons het volgende medegedeeld: Een der eerste voorwaarden voor een goede zelfbescherming bij Iuchtgevaar is samenwerking van de burgerij en medewerking met de overheidsinstanties. Om leiding te geven aan deze samenwerking is het noodig, dat diegenen uit de burgerij die in staat zijn diensten te verrichten, spoedig georganiseerd worden. Teneinde daartoe te geraken wordt ieder ingezetene, die daartoe in de gelegenheid is, uit- genoodigd zich ten spoedigste te melden (schriftelijk of in per soon) aan het Hoofdbureau van Politie, Zonneveldtstraat of bij den secretaris der afdeeling Leiden N. V. L., Boerhaavelaan 37. Morgen hopen wij te dezer zaken nadere mededeelingen te doen. PROPAGANDA-AVOND K. J. M. V. Rectificatie. De propaganda-avond vindt niet heden avond plaats, zooals abusievelijk stond ver meld in ons blad van gisteren, maar mor genavond (Donderdagavond) te half negen in het St. Antoniusclubhuis aan de Mare, VROUWELIJKE JEUGDBEWEGING VOOR KATHOLIEKE ACTIE „DE GRAAL". Zooals jullie misschien reeds gehoord hebben, neemt „de Graal" ook dit jaar weer deel aan de taptoe op Zaterdag 1 October. Alle geuniformde leden ook de sport- leden worden daarom verzocht om Zater dag 1 October, 's avonds om 7.30 uur aan wezig te zijn op het clubhuis, Hooigracht 31. We vertrekken dan gezamelijk haar de Kaasmarkt. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND. Bij de gisteren plaats gehad hebbende verkiezing voor een lid van de afd. Klein bedrijf der Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rijnland (vacature-J. J. Reyn- ders) werd gekozen de heer W. Hölscher uit Roelofarendsveen. EERSTE BLAD - PAG. 2 Dit nummer bestaat uit vier bladen. AGENDA LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 24 Sept. tot en met V r ij d a g 30 Sept. a.s. waargenomen door de apothe ken: du Croix, Rapenburg 9, Tel. 807. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 274. VERGADERING „DR SCHAEPMAN" GAAT NIET DOOR! De vergadering van de Propagandaclub „Dr. Schaepman" gaat hedenavond niet door; deze bijeenkomst is tot nader aan kondiging uitgesteld. R.K. VEREENIGING „HULP IN DE HUISHOUDING EN DE BABY". De vacanties behooren weer tot het verleden. Met frischen moed hebben wij allen onze dagtaak weer aanvaard. Ook voor onze Vereeniging is met het najaar een nieuwe periode ingetreden. De lin nenkast wordt nagezien de geheele zomer zijn er wel pakjes babygoederen uitgegeven, maar helaas niets is daarvoor in de plaats gekomen de magazijn- meesteress'e heeft een lange lijst, waarop zij het hoogst noodzakelijke heeft aange- teekend, wat zij moet aanschaffen. Maar., groote uitgaven, kleine inkomsten en er is veel geld noodig voor hulp in de huishou ding bij zooveel arme zieke moeders, wasch, gestichtsverpleging enz. Maar met groot vertrouwen doen wij e§n beroep op U allen. Op verschillende wijzen kunt U ons helpen en U doet het ook zeker? Za terdag a.s. 1 October koopt U allen een - speldje. Dit is toch niet te veel gevraagd? Eén dubbeltje ieder vormt te samen voor ons een mooi bedrag. Dat is dus afge- •sproken. Dan nog een speciaal verzoek aan de dames. De gezellige winteravonden ko-e men weer, daar hoort een knus brei- of haakwerkje bij, een babyjurkje, een muts je, manteltje, het gaat vlug, wat geeft dat een voldoening als we zoo'n werk stukje klaar hebben. Nu zijn er velen, die niet in de gelegenheid zijn of tijd hebben om iets te haken of te breien voor onze baby's en toch gaarne iets willen geven voor onze linnenkast. Witte luiers, wol len luiers, daar kunnen we dozijnen van plaatsen. U ziet dus, elk wat wils! Het adres van onze magazijnmeeste- resse is: Mevr. H. Cola-Hueber, Mare 51 telf. 985 enwij mogen er op rekenen dat U allen Zaterdag a.s. een speldje koopt. Dank U! EEN MOOIE FOL^LORE-AVOND. Van de Veluwsche Boerendansers. Slechts weinigen in onze omgeving ken nen de Nederlandsche folklore in al haar schoonheid, en in onze naaste omgeving is er ook weinig van overgebleven. Wanneer we de Katwijksche of Scheveningsche visschersvrouwen buiten beschouwing la ten, valt er voor ons niet veel te bezien. Daarom mogen we het initiatief van de Veluwsche boerendansers prijzen, die door middel van een groot aantal uitvoeringen in ons land de Nederlandsche folklore weer in eere trachten te herstellen. Door het vreemdelingembezoek aan dè Veluwe ver dwijnt steeds meer de sfeer en de idee van •deze eenvoudige plattelandsbevolking. Vooral het jongere geslacht moet niets meer hebben van „dat ouwe gedoe" en men grijpt gretig naar de moderne hulpmidde len. Kleederdracht en gewoonten verdwij nen op de Veluwe dan ook hoe langer hoe meer.. Het ligt nu juist in de bedoeling der Ve luwsche boerendansers om veel van de oude zeden en gebruiken de folklore, welke onafscheidelijk aan de omgeving en' de bevolking is verbonden, weer tot hernieuwde belangstelling te brengen. Met den inzet van hun groote tournee, welke gisteravond plaats vond, hebben de Veluwsche dansers het wel zeer slecht ge troffen. De belangstelling bleef ver onder het middelmatige, was zelfs slecht te noe men. Gelukkig heeft dit aan de afwerking van het programma en aan het enthousiasme, waarmede men de specifiek Veluwsche folklore bracht, niets afgedaan. Integen deel, met groote belangstelling en waar deering volgden de aanwezigen de demon straties. Bekende volksdansen vormden mede een deel van het programma. Ten einde eenige afwisseling in de uit voering te brengen, had men zich de mede werking verzekerd van Bart van de Ve luwe (Jan van Riemsdijk) en „zien buur- deern", die „mit een proatje en een varsje" de aanwezigen geruimen tijd aangenaam bezig hielden. Alleraardigst waren ook de uitvoerin gen, waar verschillende aanwezigen, door de boerendansers uitgenoodigd, op het too- neel kwamen en in enkele minuten op „z'n Veluwsch" leerden dansen. En, het ging in derdaad heel aardig! Alles bijeengenomen was het een geslaag de vroolijke folkloristische avond, gedra gen door de idee de schoone Veluwsche folklore te doen herleven. Handelsregister K. v. K. Wijziging. 7073. N.V. Leidsche Over dekte Bad- en Zweminrichting „De Over dekte". Leiden, Haarlemmerstraat 262. N. Dir.: A. Koster, Haarlem. N. Ged. Comm.: G. E. Bouwmeester, Leiden.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2