OMGEVING Weer een drama te Rotterdam DE LAATSTE LES VAN LANGELOT WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 GEMENGDE BERICHTEN Poging tot moord cn zelf moord In de Rodenrijschestraat te R°""dam heeft zich gistermiddag een drama afge Sd dat8 een 44-jarigen man het leven heeft gekost, terwijl zijn vrouw zoo ernstig werd gewond, dat voor haar leven wordt geineded Rodenrijschestraat woont sedert korten tijd het echtpaar Verhagen De man ic zeeman van beroep, maar tegehjkertnd houdt het echtpaar een pe^ion in totaal wonen vier kostgangers bij hen in. Zij heb ben hun kamer op de hoogste verdieping van het pand. Het echtpaar heeft zelf de daaronder gelegen verdieping in gebruik. De beide etages samen maken het vrije bo- venhuis uit van pand 97. Reeds meermalen was het tusschen het echtpaar tot oneenigheden gekomen, naar men aanneemt - ofschoon het onderzoek noTnTerr beëindigd - omdat de man mLie reden te hebben te verondemteh len dat zijn vrouw ongeoorloofde betrek kingen onderhield met een van de kostgan- ^Gistermiddag was het echtpaar alleen thuis. Een paar maal hoorden de buren een twistgesprek- Plotseling het zal goed half drie zijn geweest - kwam de vrouw luid gillende de trap afloopen. Zij snelde de straat op. waar zij een paar passen van de straatdeur verwijderd, m elkaar zakte. Voordat zij het bewustzijn verloor riep zij nog' ..Mijn man heeft me gestoken Juist passeerde dr. J. Versteegh uit de Bergschelaan. Bij het eerste onderzoek bleek hem dat de vrouw een zeer ernsti- g! wondTn de maagstreek had. Zij verloor veel bloed. De geneeskundige dienst werd gewaarschuwd en deze bracht de vrouw raar het ziekenhuis aan den Bergweg. In middels hoorden de omstanders opee:ns ook den man luid om hulp roepen. Men ging het nog openstaande huis binnen en me voniT boven aan de trap het Ikhaam van den man liggen. Het bleek, dat hij een dolksteek in de hartstreek had, waai aan hij vrijwel onmiddellijk moet zijn overle- d<De inmiddels gealarmeerde politie stel de een onderzoek in, onder l«dmS va= d m onmmisaris van politie in de derde afdee- ImTden heer G* G. van Gulden, Hieruit bleek, dat de ruzie vermoedelijk in de keu ken is ontstaan, dat de man daar de vrouw net het mes had bedreigd, dat zij naar de woonkamer was gevlucht en dat hij haar daar den steek in de maagstreek had toe gebracht. De vrouw was toen de straat op gevlucht. De man heeft nog even m de wo ning rondgeloopen, waarna hij, met het zelfde mes de hand aan zichzelf heeft ge slagen Nadat de fototechmsche dienst van de politie enkele opnemingen had gedaan is het stoffelijk overschot van den man ook naar het ziekenhuis aan den Bergweg vervoerd. De toestand van de vrouw hoogst zorgelijk. Het echtpaar heeft g«n kinderen. De vrouw heet van zichzelf Bar- here Francisca van Gennep. Zij is 37 ja oud De wonden z.jn toegebracht met een klein model dolkmes. Dit is ui beslag ge nomen. Het onderzoek wordt voortgezet. JONGEN OVERREDEN EN GEDOOD. Gistermiddag om kwart voor vijf is op den rijksstraatweg ter hoogte Custers te Hout-Blerick het negenjarige romUe van de familie Bexks door een per sonenauto overreden en gedood. rbij speelde met zijn autoped en reed da3™! achter een passeerende autobus om weg over, met het noodlottig gevolg dat hij door de van den anderen kant kom de auto van den sigarenhandelaar Smidts uit Blerick werd gegrepen. Het stoffelijk overschot is naar de ouder ïiike woning vervoerd. tVIELRIJDSTER DOOR VRACHTAUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Gisteravond omstreeks acht uur te in de Frederik Hendrikstraat nabij het Hugo de Grootplein te Amsterdam een tot nu toe onbekend gebleven wielnjdster door een vrachtauto, afkomstig uit Slootdorpolder overreden en op slag gedood. Het slachtoffer, dat naar schatting 15 a IC jaar oud is, en uit een der zijstraten kwam, zou, volgens ooggetuigen, bij het oversteken van den rijweg uitgeweken zijn voor een hond, waardoor zij de auto, wel ke. uit de rcihting Bilderdijkstraat kwam, niet heeft opgemerkt. Daar de weg ter plaatse tamelijk duister is heeft de bestuur der van de auto, die rechts van den weg reed het meisje eerst opgemerkt, toen hij haar niet meer qon ontwijken en krachtig remmen niet meer mocht baten. Het meisje kwam onder de auto en moet op slag gedood zijn. Het stoffelijk overschot is naar het Wilhelminagasthuis overgebracht. De auto, welke door de politie in beslag was genomen, is later weer vrijgegeven. Een onderzoek naar de schuldvraag wordt ingesteld. EXPEDITIE AUTO TEGEN BOOM GEBOTST Twee gewonden Op de Lichtmis, bij Zwolle, ter hoogte van het plankenloodsje, is gistermorgen 'ïi expeditieauto van den Libradienst tegen 'n boom opgevlogen, doordat de bestuur der zijn vaart plotseling moest inhouden, voor een uit den mist opdoemende vracht auto, die men aan den kant van den weg stond te repareeren, maar op hetzelfde oogenblik een duw kreeg van een vracht auto, die achter den Librawagen reed. De auto werd van voren geheel in elkaar ge drukt. Van de beide inzittenden is de bestuur der met ernstige hoofdverwondingen en zijn helper met een beenbreuk naar het Sophia-ziekenhuis te Zwolle overgebracht. Het tramverkeer op Dedemsvaart is eenigen tijd gestremd geweest, doordat de vernielde vrachtauto gedeeltelijk over de spoorbaan was geschoven. ERNSTIGE BOTSING. Op het gevaarlijke kruispunt Kroontjes molenBisschopswegArnhemsche weg, te Amersfoort, is gisteravond de 26-jarige mo torrijder B. Palm uit Zuilen met groote snelheid tegen een autobus van den dienst AmsterdamArnhem gebotst. De man werd eerlijk gewond. Nadat hem eer ste hulp was verleend is het slachtoffer in zorgwekkenden toestand naar het R.-K. Ziekenhuis overgebracht, men vreest voor zyn even. Het ongeluk schijnt te moeten worden ge weten aan het efit, dat zoowel de bestuur der van de autobus als de motorrijder met de ter plaatse zeer gevaarlijke situatie niet bekend was. STUK METAAL VALT UIT VLIEGTUIG Een eigenaardig ongeval, dat ernstige gevolgen had kunnen hebben, doch wonder boven wonder goed is afgeloopen, is gis termiddag om omstreeks vier uur in het dorp Zwanenburg bij Halfweg, gebeurd. Een militair vliegtuig verloor bij het oefe nen boven den Haarlemmermeer boven Zwanenburg plotseling een zwaar stuk metaal. Het voorwerp kwam terecht op het erf van dé woning van den heer Van B. aan de Verlengde Wilgenlaan op korten afstand van mevrouw Van B. Een stoel werd vernield en daarna drong het stuk metaal in het beton van het erf. Mevrouw Van B. schrok hevig, doch kreeg geen letsel. De politie heeft de plaat in beslag genomen. „Tel". HONDERD-EEN JARIGE OVERLEDEN In het St. Elisabeth Gasthuis te Bréda is de oudste inwoonster van deze stad, mej. de wed. Ducker overleden. Zij vierde op 19 Augustus j.l. haar lOlsten geboortedag. HILLEGOM Aanrijding. Gistermiddag omstreeks half 6 reed een motorrijder met zijn mo tor bij den viersprong der Van den Ende laan tegen een vrachtauto op. De man be kwam zware verwondingen aan het hoofd en werd per ziekenauto naar een der Haarlemsche ziekenhuizen vervoerd. De politie maakte verbaal op. LISSE R.K. Tooneelvereeniging „Nut en Ge noegen". Bovengenoemde Tooneelver eeniging hoopt 10 November a.s. haar 40- jarig Jubileum te vieren. Ter dezer gele genheid zal er een Tooneelwedstrijd wor den gehouden. Vier 1ste klas vereenigingen hebben in geschreven en zullen aan genoemde wed strijd deelnemen, n.l. Den Haag, Heemste de, Overveen en Krommenie, allen met gemengde stukken. De openingsavond zal gehouden worden op 16 October a.s. Dan zal de jubileeren- de vereeniging voor het voetlicht brengen het schitterende tooneelspel „Bij Heer- nonckel". De wedstrijdavonden zullen als volgt worden gehouden 23 October, 6 Novem ber, 20 November 1938, 8 Januari 1939 en op 15 Januari sluitingsavond met Tooneel door „Nut en Genoegen", verslag de Jurry en prijsuitreiking. Voor deze wedstrijd zijn al reeds zeer fraaie prijzen beschikbaar gesteld. NOORDWUK Ned. Fabrikaat week. Tijdens de feestelijkheden in begin September is door de Noordwijksche Middenstand een Ned. Fabrikaat-week gehouden, welke zeer goed geslaagd is. Gisteravond had nu het comité een propaganda-avond voor het Ned. Fabrikaat uitageschreven in ho tel „Royal". De voorz. de heer S. P. C. v. Wely, opende deze bijeenkomst met een welkom, in het bijzonder tot de bei de propagandisten van het Ned. Fabri kaat, de heeren Sweers en Snoek en me de tot de heeren der jury welke ook deze avond blijk van hun belangstelling ga ven voor de Noordwijksche Middenstand. In het kort besprak de voorz. de gehou- de nPropaganda-week, waaruit sprak, dat door eensgezindheid veel tot stand ge bracht kan worden. Spr. wekte allen op tot een goede saamhoorigheid; voorts bracht hij dank aan het gemeentebestuur voor de beschikbaar gestelde prijzen en de groote medewerking ondervonden. Dank aan het politie-korps, de muziek korpsen en aan de volijverige jury, waar door het mogelijk is geworden de gehou den week zoo goed te doen slagen. Hier na verkreeg de heer Sweers het woord voor het houden van zijn causerie „Waar om Ned. Fabrikaat". Op duidelijke wijze zette spr. uiteen het nut en de noodzake lijkheid hiervan; men bemerkt nog al te veel onachtzaamheid ten aanzien van den oorsprong der artikelen die men koopt. Meermalen bestaat er een lichtvaardige en ongemotiveerde voorkeur voor wat uit buitenland komt. Laat deze handelwijze achterwege, want "juist in deze ernstige tij den is van het grootste belang, dat ieder een in Nederland een gerechtvaardigde voorkeur geeft aan het Nederlandsch Fa brikaat en spr. noemde de winkelier het sleutel-proces, hetwelk dit zal moeten bewerkstelligen. Nadat een actueel jour naal op het witte doek was vertoond, werd de propagandistische film in 3 acten „Sluis Ochtend voeder", welke door allen met aandacht werd gevolgd. Hierna had de prijsuitreiking plaats van den gehouden tealage-wedstrijd, welke wij reeds eerder publiceerden. In de Middenstand-centrale was nog besproken de a.s. St. Nicolaas-reclame. Het voornemen is om gedurende een week voor de kinderen Poppenkastvoorstellin gen te houden. Deze zullen dan toeganke lijk zijn op een viertal bonnen, welke bonnen bij aankoop van een zeker bedrag door de deelnemende winkeliers zullen beschikbaar worden gesteld. Mochten er andere ideeën zyn, dan houdt het comité zich aanbevolen om deze te mogen ver nemen. Hierna sluiting. NOORDWIJKERHOUT K.J.M.V. In een goed bezette verga dering van de K.J.M.V. werd gisterenavond een eenvoudige Oranje-avond gehouden. Na de gewone opening hield kapelaan van Adrichem een rede, waarin hij op eenvou dige maar duidelijke wijze de geschiede nis van ons Vorstenhuis behandelde. Als eerste punt behandelde spreker het ge zag en toonde aan, dat het gezag in elke maatschappij en in elke vereeniging noodzakelijk is. Door alle eeuwen heen heeft er ook gezag bestaan: van het be gin der wereld af tot op heden zijn er steeds menschen geweest, die zich opwier pen om het onder hen staande volk te lei den. God zelf, aldus spr. heeft het hem uitverkoren volk leiders gegeven als Mo- zes, Jozef enz. Op duidelijke wijze toonde spr. aan, dat de katholieken in het bijzon der geen voorkeur hebben voor een be paald gezag, zooals dit wel eens wordt be weerd. Elk gezag moet geeërbiedigd wor den, indien dit gezag zelf Gods wetten eer biedigt. Hierna ging spr. over op de ge schiedenis van ons Vorstenhuis en na in het kort de loop der historie gevolgd te hebben bracht hij hulde aan onze regee- rende Vorstin, die door haar verstandig en kalm beleid ons 40 jaren geleid heeft in tijden van welvaart, maar ook in tijden van oorlog en ongunstige economische toe standen. Hierdoor heeft zij de sympathie gewonnen van alle Nederlanders, hetgeen duidelijk is gebleken in de voorbije da gen. waarin het geheele volk haar heeft gehludigd. Met groot enthousiasme spoor de kapelaan van Adrichem vooral de jeugd aan trouw te blijven aan ons Vors tenhuis, daar de toekomstige toestanden in ons land zullen afhangen van de jon geren van nu. Spreker sloot zijn rede met een gedicht van Vondel: „O hoe saligh is 't te duicken, onder den Oranjeboom En te ruicken geur en lucht van die die schoon' Oranjevrucht". St. Elisabeth vereeniging. Gisteravond hield in hotel Gouwenberg de Elisabeth- vereeniging een uitvoering ten bate van de armen. De zaal was geheel gevuld. De avond werd geopend met de Florentine- marsch waarna de tooneelvereeniging van „St. Bavo het mooie spel „Stemmen, die niet zwijgen" opvoerde. Na het eerste be drijf sprak de burgemeester een woordje tot de aanwezigen en begon met de gees tige opmerking: „waar 2 slapen onder één dak, krijgen beiden hetzelfde gebrek!", waardoor hij zijn sympathie voor de Elisabethvereeniging verklaarde. De pre sidente der vereeniging kon helaas niet aanwezig zijn, zoodat spreker de taak op zich had genomen om een woord van dank te spreken namens de vereeniging voor de goede opkomst. Hij prees vooral ook het saamhoorigheidsgevoel van de Noord wij kerhouters, waardoor de vereeniging in staat werd gesteld de armen der parochies te voorzien van de noodzakelijkste dingen. Voorts bracht spr. dank .aan het St. Ba- vogesticht, dat geheel belangeloos had aangeboden de uitvoering van de vereeni ging op zich te nemen. Hij hoopte, dat God de vrijgevigheid van de Noordwij ker houters zou beloonen door zijn Zegen over Noordwijkerhout uit te spreiden: een zeer groote zegen zal het in ieder ge val reeds zijn, aldus spr. als wij van een oorlog bevrijd blijven! Hierna gaf de harmonie van St. Bavo nog enkele stukken ten gehoore, waarna het spel, door de tooneelvereeniging van St. Bavo „Jaja" werd voortgezet. We mogen den avond zeer goed ge slaagd noemen, dank zij de harmonie, die voor muzikale verkwikking zorgde, maar voor alis het succes van den avond te danken aan het mooie spel der spelers, die allen voor zich hun rol uitstekend ver tolkten. VOORHOUT 40-JARIG KLOOSTERJUBILEUM Br. MODESTUS Die „Boefje" bekeerde en velen onderwees A.s. Vrijdag 30 Sept. herdenkt de ook bij ons Voorhouters, zoo welbekende Br. Modestus den dag, waarop hij vóór 40 jaar het kloosterkleed ontving in de Con gregatie van O.L.Vrouw van Zeven Smar ten. Deze plechtigheid had plaats 30 Sept. 1898 te Amsterdam. Hoewel dit reeds het derde jubileum is, dat deze bescheiden broeder dit jaar viert, mogen we deze dag niet onopgemerkt voorbij laten gaan. De jubilaris werd de 31ste Januari 1879 in het doop- en Gemeenteregister te Den Helder ingeschreven. Zooals boven reeds gemeld ontving hij het kloosterkleed in de Congregatie 30 Sept. 1898 en legde hij zijn Eeuwige Geloften af in 1903. In 1902 be haalde hij de onderwijzersacte, en eenige jaren later de hoofdacte en de Landbouw- acte. Vanaf 1902 was hij werkzaam als broeder-onderwijzer op „De Heibloem" te Heythuyzen. In 1913 werd hij benoemd tot Br. Overste te Stokershorst en tot hoofd van de lagere sohool aldaar. Den 2den Januari 1926 deed hij zijn intrede in ons dorp, daar hij benoemd was tot hoofd der lagere school verbonden aan de Bisschop pelijke Nijverheidsschool. Een dorre opsomming van jaartallen en feiten voor hen, die broeder Modestus niet kennen, eenige feiten slechts uit het rijke, verdienstelijke leven van onzen broeder voor hen, die hem van meer nabij kennen. Zijn jaren op „De Heibloem". Hij is de broeder, die onder zijn vele leerlingen ook gehad heeft Jan, beter bekend onder naam van „Boefje". Hij en zijn medebroeders, hebben met Gods genade, dit kind terug mogen geven aan de maatschappij en aan God. En tevens mogen we in deze zegen zien een symbool van z'n wenk en dat zijner Congregatie: de jeugd helpen en bijstaan, hen onderwijzend en brengend tot God ons aller Schepper en vader. Zijn jaren op „Stokershorst"! Van 1913 1919 Overste, hoofd der school hoofd van de landbouwcursus, ontginner van de dorre, kale, onvruchtbare hei. Wie van ons denkt bij de jaartallen 19131919, vooral in deze dagen, niet aan de oorlogsjaren met al zijn misères. Denken we slechts aan het bonnenstelsel. Wat een zorgen en hoofd brekens heeft het hem gekost, de monden van de jongens, zijn jongens open te hou den, in die dagen van schaarste- en voed- selnood. Bij al die zorgen kwamen dan nog de zware lasten van het hoofdschap der lagere school en der landbouwcursus op zijn schouders drukken. En alsof dit alles nog niet genoeg was, nam de onvermoei bare nog op zicij de aanleg van het groote tuinencomplex rondom „Stokershorst" en de ontginning van de heide daar in de om geving. En als we thans daar rondzien, moeten we uren rondom het huis rond trekken, om nog eenige hei te vinden. Van de spichtige boompjes door en onder zijn zorgen geplant is gegroeid een woud van boomen en prachtige tuinen. Geen wonder, dat de vele en zware lasten en zorgen hem lichamelijk geknakt hadden, zoodat hij, hoewel noodgedwongen en ongaarne, een rustkuur moest ondergaan. Deze periode te Stokershorst in de bloei van zijn leven teekent ons den jubilaris ten voeten uit, een voorbeeld van werkzaamheid, maar boven al van godsvrucht en godsvertrouwen, een voorbeeld voor zijn medebroeders, zijn leerlingen, voor allen die met hem in aan raking kwamen en komen. Zijn jaren in Voorhout! 2 Januari 1926 springend over de ontelbare plassen en plasjes, die onze dorpstraat toen nog rijk was, bereikte hij de B.N.S. om hier zijn werkzaam leven voort te zetten.. Wij heb ben hem leeren kennen, vooral als den broeder van de Tuinbouwcursus. Hoevelen kinderen hebben zijn cursus gevolgd, zijn van onze kinderen hebben zijn cursus ge volgd, zijn leerzame en gezellige lessen meegemaakt, de oogen zien tintelen bij de humor, hem mee zien laohen als eens een proef mislukte. Hoevelen hebben hem gehoord in ons midden als hij sprak op een vergade ring: de lach was niet van de lucht. In alle stilte heeft hij met zijn medebroeders en leerlingen dit jaar reeds gevierd zijn zilveren jubileum als hoofd der school en zijn koperen jubileum als zoodanig hier te Voorhout. A.s. Vrijdag voor hem, de reli gieus, het feest, zijn veertig jarig klooster jubileum. Veertig jaren dat hy voor God gearbeid heeft aan de vorming der jeugd. Veertig jaren heeft God hem geschonken tusschen de kloostermuren, waar hij zich rustig kan bezig houden met God en zijn werk. Zeker zal het hem a.s. Vrijdag tus schen 1 en 3 uur n.m. op de receptie niet ontbreken aan belangstelling, hem aan wien ook zoo velen der onzen him kennis en inzicht hebben te danken in het zoo veel zijdige „bollenbedrijf". Wij wenschen den jubilaris van deze plaats reeds toe een blijde gelukkige feestdag, Gods rijksten zegen over zijn verder kloosterleven en beloven hem, hem deze dagen te geden ken in onze gebeden. WARMOND Goed afgeloopen. Toen de motorrij der C. L. alhier met zijn motor over den Heerenweg reed, stak plotseling het 4- jarig zoontje van den heer T. de V. den weg over, met het noodlottig gevolg, dat het kind door de motor werd gegrepen, terwijl het beide wielen over het lichaam kreeg. Dr. Walenkamp was terstond ter plaatse, doch kon gelukkig constateeren dat de kleine, behoudens enkele schaaf wonden, geen verder letsel bekomen had. Programma St. Matthias. Het vol gende winterprogramma is door St. Mat thias vastgesteld. Op 20 en 21 November zal een uitvoering worden gegeven, waar aan vermoedelijk alle afdeelingen zullen medewerken, terwijl verder als uitvoe- rings-data zijh vastgesteld Koppermaan dag en een dag in den Vastenavondtijd. Tusschen deze uitvoeringen door zal nog een bonte avond worden gegeven. 281. Toevalligerwijze kwam hij juist in de monding van een groot water terecht. Daar vond Langelot een stok, waarmee hij een beetje sturen kon. Opeens merkte hij echter tot zjjn groote schrik, dat hij met de boomstam een diepen donkeren grot tegemoet vaarde. 282. Hier kolkte het water met wilde wielingen. Langelot had de gTootste moeite om met zijn bootje rechtop te blij ven en elk oogenblik kon hij tegen de rotsen te plettter geslagen worden. Plotseling zag hij dat er op een open plek dikke boomen groeiden. Langelot riep de toover- spreuk uit.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 10