OMGEVING 1fect&t£ancl lAlêcyï Vereen, v. Nat. Veiligheid DE LAATSTE LES VAN LANGELOT DINSDAG 27 SEPTEMBER 193Ö DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 KATWIJK AAN DEN RIJN Schade. Een van de "bestuurders van eenige militaire auto's nam bij de hoek van de SandtlaanOverrijn de bocht te scherp met het gevolg dat een hoek van het daar staande huis werd afgereden. Van een en ander werd rapport opgemaakt. LISSE Inbraak. Gisteren is bij den heer M. J. v. d. Vlugt, alhier, door vernieling van eenige ruiten een inbraak gepleegd. De onbekende da der (s) hebben eenige gouden sieraden medegenomen. De politie heeft de zaak in onderzoek. Harddraverij. Voor de groote korte- baandraverij, welke alhier wordt gehouden Donderdag 29 September a.s, zijn een 30- tal paarden ingeschreven, waaronder van de allerbeste, omdat het kampioenschap voor Zuid-Holland wordt verreden. Zelfs Inschrijvingen uit Groningen en Friesland vindt men hieronder. Aanrijding. Gisteren reed de heer E. B. G. uit Rotterdam met zijn luxe auto op den rijksweg binnen deze gemeente. Een voor hem rijdende auto van den heer B. uit Lisse wilde de Catharij nelaan ingaan en gaf hiervoor het teeken. De heer G., die groote snelheid had, reed de hem voor rijdende auto aan de linker-aohterzijde aan, wierp den wagen tot ongeveer 6 M. afstand op zijn zijde en kwam eerst daarna tot stil stand. Wonder boven wonder bekwamen de bestuurders van de auto's geen letsel. Beide v/agens waren evenwel zwaar beschadigd en moesten worden weggesleept. De mate- rieele schade was groot. De politie, die het zag gebeuren, nam de situatie op en maakte hiervan.verbaal. LEIDSCHEN DAM - K.J.M.V. Gisteravond organiseerde de K.J.M.V. „St. Albertus Magnus" haar 2e propaganda-avond, waarop vijf inlei ders spraken over: „Middenstandsjonge ren in de nooden der moderne tijden''; ook deze 2e avond mag geslaagd genoemd worden. In zijn openingswoord geeft de voorzit ter een uiteenzetting van de bedoeling dezer avonden, n.l. de zelfwerkzaamheid bij de leden aan te wakkeren. Als eerste inleider spreekt de moderator, kap. van Niekerk. Op gloedvolle wijze behandelt zijn eerw. zijn onderwerp „De Midden standsjongeren in de geestelijke branding van den modernen tijd''. De wereld, al dus spreker is geestelijk lijdend; bij de angst en de gedachte aan het stoffelijke, denken wij niet om een geestelijke be wapening. Er is een geestelijke herbewa pening broodnoodig voor den geweldigen strijd, die komen gaat. Spreker spoort al len aan te strijden voor God en vader land, sterk te staan inhet geloof en de geestelijke en wereldlijke overheid te volgen. Achtereenvolgens krijgen de volgende inleiders, allen leden van de vereeniging, he twoord. De heer Kees de Koning be handelt de" propaganda in het algemeen, de heer Leo Hendriks spreekt een propa- gandawoord voor de afdeeling Jonge L.T. De heer C. v. d. Velde behandelt bovengenoemd onderwerp op sociaal ge bied, terwijl de heer J. Roozenburg het amusementsprobleem behandelt. Tot slot geeft de voorzitter, de heer Wim Bleijs een duidelijke uiteenzetting van het win- terprogram en de bedoeling hiervan, waarbij spreker o.m. allen aanspoorde tot groote propaganda en een groote mede werking tot het welslagen van het zoo leerzame en mooie program. Met een interessante gedachtenwisse- ling werd het gesprokene van de diverse inleiders telkens besloten. NOORDWIJK Raadsvergadering. A.s. Donderdag avond te 8 uur komt de gemeenteraad in openbare vergadering bijeen. De agenda luidt als volgt: 1. Mededeelingen. 2 Inge komen stukken. 3. Vaststelling notulen. 4. Adres van onderwijzersbonden inzake ver laging van leerlingenschalen voor het ge woon lager onderwijs. 5. Aanvrage ex art. 72 der Lager-Onderwijswet van het be stuur van de School met den Bijbel voor verbouwing van den voorgevel dier school. 6. Benoeming ,van een hoofd der openbare lagere school. 7. Verordening ingev. art. 122 der gemeentewet betreffende de invorde ring van haven- en kadegeld en van keur- loonen. 8. Voorstel tot conversie van geld- leeningen en tot het aangaan van een nieuwe geldleening. 9. Voorstel tot wijzi ging van de electriciteitsverordening (op neming van het winkeltarief). Voordracht Hoofd Openbare School. In overeenstemming met den Inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Lei den, hebben Burg. en Weths. den Raad de navolgende voordracht ter voorziening van de vacature van hoofd der openbare lagere schoql, alhier, aangeboden: 1. P. J. Groep, hoofd der openbare lagere school te Nieuw- vliet (Zeeuwsch-Vlaanderen); 2. G. Marijt, onderwijzer aan de openbare lagere school, alhier; 3. P. Parlevliet, hoofd der openbare lagere schoei te Wijderwormer. Gelijk bekend, gaat het tegenwoordige hoofd, de heer R. Klunder, per 1 October a s. met pensioen. OPRIJWEGEN SPOEDIG GEREED Viaduct in den Warmonderweg Omstreeks het einde dezer maand, zoo schrijft de A.N.W.B., zullen de toegangs wegen tot het viaduct in den Warmonder weg over den autosnelweg Den Haag Amsterdam gereed komen en voor het ver keer worden opengesteld. Dit beteekent een belangrijke verbete ring, omdat het verkeer op den autosnel weg bestemd voor Haarlem en Warmond en in omgekeerde richting, thans nog over een vrij grooten omweg wordt geleid. Wegwijzers en richtingsborden van den A.N.W.B. zullen vanaf de openstelling de nieuwe routes aangeven. OEGSTGEEST R.K. E.H.B.O. Voor de cursus der R.K. E.H.B.O. alhier, welke in October zal aanvangen gelieve men zich aan te mel den op 28 September a.s. bij de navolgen de adressen: mej. v. d. Aar, Dorpstraat 60, H. Hooymans, Abspoelweg 17, G. de Dubbelde, Oude Rijnzichtweg 39. G. Ho- gervorst, Duinzicht. VOORHOUT B.V.L. De afd. van den Byz. Vrijw. Landstorm alhier, hield onder leiding van haren commandant, den heer J. A. Ver degaal, een laatste seizoenswedstrijd op de schietbanen te Katwyk aan Zee. Als naar gewoonte werd bij dezen laatsten wedstrijd om prijzen geschoten, welke als volgt wer den gewonnen door: 1. J. A. Verdegaal met 183 pnt.; 2. E. L. A. v. d. Lans met 171 pnt.; 3. P. J. Langeveld met 166 pnt.; 4. J. L. Nijs- sen met 166 pnt.; 5. J. v. d. Nouland met 358 pnt.; 6. L. P. Kortekaas met 152 pnt.; 7. H. E. Verdegaal met 113 punten. De commandant dankte na afloop met een propagandistisch en opwekkend woord voor de a.s. wedstrijden in het Parochie huis, in het komende winterseizoen. WARMOND AanrijdingDe heer A. Hekker alhier, is op den Warmonderdam met zijn rijwiel in botsing gekomen met een wielrijder komen de uit de richting Sassenheim. De aanrij ding wa's van dien aard, dat de heer Hek ker een flinke wond in het achterhoofd bekwam en hij zich direct onder genees kundige behandeling moest stellen. Het rijwiel werd totaal vernield. Ongeluk. Het dochtertje van den heer M. alhier wilde nog de spoorboomen pas- seeren toen deze reeds werden neergelaten. Het gevolg was, dat het meisjeeen der .boomen op het hoofd kreeg en tamelijk ernstig werd gewond. WASSENAAR Feestelijke intocht van Burgemeester van Wijnbergen. Maandagavond werd op initiatief van de Kon. Wilhelmina Vereeniging met de Chr. Oranje vereeniging een vergadering be legd met de afgevaardigden van een 40-tal plaatselijke vereenigingen, op welke ver gadering in groote trekken de plannen werden vastgelegd tot de feestelijke in tocht van den nieuwen burgemeester Baron van Wijnbergen. De intocht zal geschieden op Maandag 3 October a.s. Aan de grens der gemeente zal hij met zijn-gevolg worden opgewacht nabij de grens der gemeente door een com missie van ontvangst bestaande uit ds W. A. B. ten Kate, pastoor Tholenaar, ds Fe- rings en een bestuurslid van den Ned. Pro testanten Bond, zoodat de commissie be staat uit vertegenwoordigers van de groote groepen dezer bevolking. Vervolgens zal hij worden geleid naar den Nieuwen Deijl alwaar hij door ds ten Kate zal worden toegesproken. Nadat kinderen aan mev. van Wijnbergen bloemen zullen hebben aangeboden, zal een rondgang door de voornaamste wegen der gemeente worden gemaakt, waaraan door de vereenigingen, en de hoogste klassen van alle Wassenaar- sche scholen zal worden deelgenomen. Het loopende deel van den stoet zal echter niet verder medegaan dan de kom van het dorp en begeeft zich dan naar het Raad huis De Pauw. Tegen 4 uur zal de burge meester en het eeregeleide aldaar aan komen waarna hij het défilé zal afnemen van de deelnemende vereenigingen. Te 4 uur zal daarop de Raad vergaderen tot plechtige installatie van den burge- meester, waarna een receptie zal worden gehouden. On dien dag zal er voorts op den Lange Kerkdam een groote eerepoort worden op gesteld, waarvoor de benoodigde bloemen en planten zullen worden geschonken dooi de heeren jhr. Sandberg en D. T. Ruys, terwijl de leden van de afdeeling Wasse naar van de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde de versie ring zullen verzorgen. De raad dezer gemeente vergaderde Maandagavond onder voorzitterschap van burgemeester dr. S. F. A. C. M. Baron van Wijnbergen. Tegenwoordig alle leden. Conversie geldleeningen. In behandeling kwam het voorstel tot aflossing van diverse voorschotten uit 's-Rijkskas, ingevolge de Woningwet en het aangaan van geldleeningen ter finan ciering van deze aflossingen. De voorzitter licht deze voorstellen toe. De rijksvoorschotten worden verstrekt tegen een rente van 4 pet. 'sjaars, terwijl men thans kan leenen tegen 3J4 pet. 'sjaar. Deze renteverlaging beteekent voor de Woningbouwverenigingen een belangrijk voordeel, n.l. voor „Volksbe lang" ongeveer 831.en voor het „Ge- zinsbelang" 361.Voor de voorgeno men aflossingen aan het Rijk zal een geld leening worden aangegaan met de N.V. „Nationale Levensverzekeringbank N.V." te Rotterdam, groot 191.122.77 en met het Onderling Levensverzekerings-Genoot- schap „De Olveh van 1879" te 's-Graven- hgae een geldleening groot 156.316.82. De heer Schrama vraagt, wat met de voordeelen dezer leeningen zal geschieden. De voorzitter antwoordt, dat hierdoor „Volksbelang" belangrijk zal worden ont last en vermoedelijk geen verlies- meer -zal boeken. Uiteindelijk komt ook iets voor deel ten goede aan het Rijk en de ge meente, omdat „Volksbelang" rijksbijdra ge verkrijgt. De heer Romijn vindt de voorwaarde in beide leeningsacten, dat de gemeente de eventueele belasting vallende op rente en/ of aflossing, zal moeten betalen, niet juist. Dit vindt spreker een bezwarende bepaling, vooral met het oog op de plan nen der regeering. Spreker acht het niet goed, dat de gemeente, als overheidsor gaan hierin voorgaat om zelf de belasting te dragen. Spreker drong op schrapping dezer bepaling aan. De voorzitter vreest, dat schrapping dezer bepaling de geheele conversie te niet zal doen. Deze bepaling is usance en de prov. griffie ziet hierin geen bezwaar. Nadat enkele andere leden hieromtrent inlichtingen hadden gevraagd en beko men, werd overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Gemeentetoren zal gerestau reerd worden. Bij de mededeelingen wees de voorzit ter er op, dat de leden van den Raad de gemeentetoren hebben bezichtigd. Hij vraagt zich thans af: kunnen B. en W. met het maken van plannen tot restau ratie doorgaan, hetgeen beteekent, dat zij het rijk en de provincie om subsidie kun nen verzoeken en opdracht kunnen geven aan de architect tot het maken van een restauratieplan en het maken van een be grooting? Spreker zou gaarne een prin cipe-besluit van den raad hieromtrent hebben. De heer Schrama is voor het behoud van den toren, maar wil gaarne eerst de offers weten, die de gemeente hieraan heeft te besteden. Wordt dit niet te duur en kan de gemeente zich zulk een offer getroosten? De voorzitter verklaart, dat de restau ratie ongeveer 12000.zal moeten kos ten. Aan subsidie mag men rekenen op ongeveer 30 a 40 pet., terwijl de Kerk voogdij van de Ned. Herv. Gemeente 10 pet. bijdraagt. Het komt de gemeente der halve op ongeveer 7000. De heer Kingma meent, dat men voor een bedrag van 12000.— niet klaar komt. Welke zijn de kosten van den architect. Wanneer men in principe besluit, moet men, ook al zouden de kosten hooger zijn, eveneens tot de daad besluiten. De heer Lefeber acht het restaureeren van den toren noodzakelijk. Spreker heeft evenwel een groot bezwaar. Z.i. is het momenteel niet den tijd om hierover te spreken, gezien de zeer ongunstige tijds omstandigheden en de politieke beroe ringen in Europa. Dit is een luxueus stuk werk, hetgeen best iets verschoven kan worden totdat de tijden beter zijn. De heer Romijn sluit zich hierbij aan. Weth. Warmerdam is ervan overtuigd, dat de toren verbetering behoeft. Door de deskundige voorlichting is spreker warm geworden om dit historisch stuk werk on der handen te nemen. De huidige tijds omstandigheden dringen evenwel op ver schuiving van een besluit aan. GEMEENTERAAD VAN LISSE De heeren Boot en Knetsch zien er geen bezwaar in alvast de plannen gereed te maken. Wethouder Tromp en de heer Schrama willen wel een principieel besluit nemen, doch met de uitvoering daarvan wachten tot de politieke hemel is opgeklaard. Wethouder Warmerdam heeft het aan vankelijk een bezwaar gevonden, dat de toren wanneer hij zou zijn gerestaureerd, zal worden overgedragen aan de Ned. Herv. Gemeente en heeft het voorbehoud gemaakt, zich hierover nog te beraden. Thans ziet hij hierin geen bezwaar meer, wanneer aan enkele voorwaarden, o.a. het klokluiden om twaalf uur des middags enz. wordt tegemoetgekomen. De voorzitter is verheugd, dat Weth. Warmerdam dit punt heeft aangeroerd. Spreker raadt ten sterkste aan om, na de restauratie, de toren aan de Ned. Herv. Gemeente over te dragen, hetgeen spreker normaal vindt. De gemeente heeft de to ren in zijn bezit gekregen en gehad. Spre ker zou wilen zegen bijna onrechtmatig in zijn bezit verkregen. Het is niet meer dan billijk, dat de toren eerst wordt ge restaureerd en dan overgedragen. De kos ten zullen z.i. dc 12000.niet overschrij den. Spreker drong aan op het nemen van een principieel besluit, waarvan de uitvoering wordt uitgesteld, totdat de on rustige tijden in Europa zullen zijn om gezet in een meer rustiger tijd. Hiertoe werd besloten. De voorzitter deelde mede dat de voor gevelrooilijnen waren goedgekeurd; dat de Minister van Waterstaat geen termen aanwezig achtte om aan van der Zon uit weg te verleenen naar den Rijksweg; dat het luchtbeschermingsplan was goedge keurd, onder mededeeling, dat dit plan van goede inhoud was en ten slotte dat deze gemeente menschen naar de werk verschaffing in den Haarlemmermeer polder heeft gestuurd, zulks in overleg met de inspectie van de werkverschaffing. De klachten over de werkver schaffing. Naar aanleiding van de laatste mede deeling van den voorzitter merkte de heer van Kesteren op, dat verschilende men schen, die in deze werkverschaffing wer ken niet aan het arbeidsloon kunnen ko men, hetwelk hun is toegezegd. De arbeid, welke men daar verrichten moet, is zwaar en dit moet z.i. dan ook beloond worden met een voldoend loon. Is het niet mogelijk om de Lissesche arbeiders thuis te hou den. Wethouder Warmerdam is met het werk, dat verricht moet worden niet be kend, en heeft ook geen klachten verno men. De werkverschaffing geschieldt hier zooals op andere plaatsen. Aan de hand van de verschillende circulaires heeft de gemeente Lisse reeds verschillende werk- objecten aangevraagd om dit te mogen uitvoeren in werkverschaffing. Hierop is nog steeds geen antwoord verkregen. Er zijn evenwel werken bij die dringen. Wanneer de beslissing niet spoedig komt heeft spreker besloten, om een werkob- ject alvast in uitvoering te nemen, waarbij de menschen, die zwaar werk moeten ver richten dan een loon kunnen verdienen van 20.per week. Spreker wil geen oppositie voeren tegen de betrokken in stantie, maar vraagt zich af of men de menschen in werkverschafing mag laten werken tegen een loon, hetwelk de 16.— niet te boven gaat. Er zijn menschen bij, die van goeden wil zijn, doch wegens hun lichamelijke kracht, het zware werk niet kunnen volhouden om een behoorlijk loon te verdienen. Om de werkelijke grieven van de tewerkgestelde arbeiders te voor komen moet men de basis van het uurloon herzien en spreker zag gaarne, dat hier omtrent overleg werd gepleegd met de betrokken autoriteiten. De voorzitter zegt, dat hem wel klach ten heben bereikt. Wij moeten vasthouden aan 2 punten, die wij ons goed voor oogen moeten stellen en dat zijn: le dat niemand aan een werk moet wor den gezet, waartoe hij lichamelijk niet in staat is om dit te volbrengen; en 2e dat men een zoodanig uurloon moet kunnen verdienen, dat het werk wordt beloond naar arbeid en wat hiermede sa menhangt. Het Gemeentebestuur is steeds bereid hiervoor stapen te doen. Wethouder Tromp zegt, dat het tijdstip van werkverschaffing nog wel wat vroeg is. De beste krachten zijn momenteel nog Rheumatische pijnen Mijnhardtjes doen deze snel verdwijnen. 12 stuks 50 ct. aan het werk. Wanneer deze in werkver- schafifng zijn, zullen zij z.i. het loon wel kunnen halen. De heer de Vroomen verheugt zich er over, dat met dit diepdelven aan de Spek- kelaan begonnen zal worden, ook al wordt dit nog niet in werkverschaffing gedaan, wanneer de vereischte vergunning er nog niet is. Spreker vraagt of de gemeente hierin nog bijdraagt en spreekt zijn af keuring er over uit, dat de werkverschaf fing geschiedt onder toezicht van de Heide-Maatschapij. Hij verklaart een warm voorstander te zijn, dat de arbeiders in werkverschaffing een behoorlijk loon ver dienen om zichzelve en het gezin het noodige te kunnen verschaffen. Wethouder Warmerdam vindt de ver houding bij tewerkstelling en het vrije bedrijf scheef en alles moet in het werk worden gesteld om hierin verbetering te brengen. Het delven van bloembollenland vindt spreker productieve werkverschaf fing, hetgeen alle steun verdient. Reeds een 400 a 500 R.R. zal worden gedolven. Bij de rondvraag vraagt de heer Segers naar het onderzoek tegen bacillendragers van diphterie. De voorzitter verklaart, dat men de on derwijzers hiertoe niet kan verplichten. De loonen in de werkverschafing. De heer Lefeber heeft in het debat over de werkverschaffing voor de zooveelste maal beluisterd, dat het een onmogelijk heid is om in werkverschaffing een loon te verdienen, hetwelk in de bloembollen streek geldend is. Z.i. is het noodig, dat de gemeenten in deze streek een andere regeling hiervoor verkrijgen en dringt hierop ten sterkste aan. Het gevolg van een en ander is, dat het werk blijft lig gen en niet wordt uitgevoerd. De korte dagen in den winter zijn mede oorzaak, dat men met het uurloon, hetwelk gege ven wordt, geen normaal loon kan beko men. Verscheidenen H.A. bloembollen land liggen te wachten op de bewerking, doch de patroons voeren dit werk liever niet uit, dan wanneer dit zou moeten ge schieden tegen een abnormaal loon, om dat het werk daarvoor te zwaar is voor de menschen. Spreker dringt ten sterkste aan om nog maals dit punt met de andere gemeente besturen in de bloembollenstreek te be spreken en zoo doenlijk tot een goed re sultaat te doen brengen. Wethouder Warmerdam vraagt zich af of men bij de Heide Maatschappij wel rekening houdt met de duurdere levens standaard in de bloembollenstreek. Hierna ging de raad in comité-generaal, nadat de voorzitter de openbare vergade ring had gesloten. Steunt Luchtverdedigingsfondsl Postgiro Den Haag ssyiyy 279. Aanvankelijk vaarde hij alleen maar door slootjes heen, maar langzamerhand kwam hij in een rivier terecht, die hem zoo maar naar zee voerde. Dat was de bedoeling niet, maar Langelot kon het bootje niet meer tegenhouden. En dagenlang zwalkte de arme jongen met zijn boomstam op de koude zee rond. 280. Twee dagen was hij door een wilde stroom meege voerd, toen hij in de verte land Zag. Het was een dichtbe groeide, rotsachtige kust, waar hij heen werd gevoerd. Zoo'n gek strand had Langelot nog nooit gezien. Gelukkig maar dat de golven hem niet op het 'harde strand wier- Pro.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 9