RECHTZAKEN Laatste berichten Burgerlijke Stand DINSDAG 27 SEPTEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 PROF. DR. N. VAN WIJK 25 Jaar boogleeraar Zaterdag 8 October zal het 25 jaar ge leden zijn, dat prof. -dr. N. van Wijk, hoog leeraar in de Balto-Slavische talen aan de Leidsche Universiteit, het hoogleeraars- ambt aan deze universiteit aanvaardde. GOUDEN DOCTORAAT. Zaterdag 1 October a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn dat Prof. Dr. C. C. Uhlen- beck, oud-hoogleeraar aan de Rijksuniver siteit te Leiden, thans wonende tè Lugano- Ruvigliana (Zwitserland), aan deze univer siteit promoveerde tot doctor in de Lette ren en Wijsbegeerte. DE LAKENHAL OP 3 OCTOBER In het feestprogramma der Octoberver- eeniging staat vermeld, bij de dagindee- ling, dat er op 3 October gelegenheid tot kosteloos bezoek is aan de Lakenhal van 810 uur. Dit is foutief. Het moest zijn van 1012 uur. Waarom dit bezoek aan de Lakenhal? De directeur van het museum, de heer E. Pelinck, schrijft daarover als volgt: De vorige eeuw, toen het Stedelijk Mu seum „de Lakenhal" nog niet was inge richt, hadden de burgers van Leiden de gewoonte, om op den herdenkingsdag van Leidens Ontzet een bedevaart te onderne men naar „de Pers" van het Oude Stad huis, alwaai zij, vervuld van het histori sche gewicht van dezen dag, zich overgaven aan een diepe bewondering voor het schilderij van Van Bree, voorstellende de heldhaftige zelfopoffering van Burgemees- tej Pieter Adriaansz. van der Werff. In 1872 werden de schilderijen en voorwerpen, betreffende de historie van Leiden, uit het stadhuis overgebracht naar het Museum „de Lakenhal". Dat eerste jaar bezochten op 3 October 'niet minder dan 4000 persoen het museum en gaven aldus bi - -n onverflauwde belangstelling voor de relieken van Beleg en Ontzet. Gedurende lange jaren bleef deze be langstelling bestaan, doch, hetzij door het toenemen van elders in de stad de burge rij geboden attracties, hetzij door eenige andere omstandigheid, de toeloop vermin derde dusdanig, dat besloten werd, het museum op 3 October niet meer open te stellen. Dit jaar zijn nu alle schilderijen en voor werpen, welke betrekking hebben op het Beleg en Ontzet, samengebracht op het z.g. Paviljoen, waar men thans naast het bekende schilderij van Van Bree, o.m. kan zien de allegorie op den honger door Joris van Schooten, het beroemde en zeer kost bare tapijt, voorstellende het naderen van de Geuzenvloot over het ondergeloopen Holland, het binnenvaren van de vloot met haring en wittebrood, bij de Vlietbrug, be nevens de voorwerpen, welke eens in het bezit waren van Van der Werff, Van Hout of Douza of de voorwerpen, welke in de door de Spanjaarden verlaten schansen werden gevonden, waaronder vooral ge noemd moet worden de bekendé hutspot. Het is onze oprechte wensch, dat de bur gerij ouder gewoonte van de heden gebo den gelegenheid gebruik zal maken, om gedurende de morgenuren kostèloos het Museum „de Lakenhal" te bezichtigen en aldus haar belangstelling te toonen in de gebeurtenissen en zaken, welke zoo nauw verbonden zijn met den dag, welke heden herdacht wordt. TOEGANGSKAARTEN TOT DE STA** OP 3 OCTOBER Houders van auto's, die op 3 October a.s. toegang tot de afgesloten stad wen- schen te heBben, kunnen vanaf morgen kaarten aanvragen op het politiebureau van 912 uur en van 25 uur. SLUITINGSUUR VAN WINKELS OP 3 OCTOBER Naar wij vernemen hebben B. en W. het sluitingsuur voor winkels voor Maan dag 3 October a.s. bepaald op des nachts 12 uur. VEREENIGING „ARMENZORG." Aan het jaarverslag van de vereeniging „Armenzorg" is het volgende ontleend. Er worden door de vereeniging op het oogenblik 38 gezinnen gesteund. In 19 ge zinnen is de man gezinshoofd, in 12 ge zinnen is de vrouw gezinshoofd en ver der 7 alleen-wonende vrouwen; deze zijn allen boven 65 jaar. In de gezinnen, waar de man gezinshoofd is, zijn deze of oud, zwak van gezondheid of werkeloos. De meeste hiervan zijn gezinnen .met 4 of 5 jonge kinderen. Van de vrouwen die aan het hoofd van hun gezin staan, zijn er 11 weduwe en 1 gescheiden. Dit jaar zijn er dus 2 nieuwe gezinnen aangenomen, waarvan de man gezinshoofd is, terwijl het aantal der al leen-wonende vrouwen met 2 verminderd is; eene vrouw is overleden en eene is afgevoerd uit onze vereeniging, omdat gebleken is dat zij over 'voldoende mid delen, hoofdzakelijk lijfrente, beschikt om voor zichzelf te kunnen zorgen. Waar noodig was werden versterkende middelen of melk verstrekt, tezamen voor 148,50. Ook werden in vele gevallen kleeren, beddegoed enz. gegeven. Hiervoor ont vingen de menschen een kaart van ons 'voor het Leidsche Brokkenhuis, waar de goederen dan gehaald werden. Met Sint Nicolaas ontvingen de dames eene extra-bijdrage voor de gezinnen om kleeren of wat verder noodig was te koo- pen. De werkcommissie liet dit jaar 6866 kleedingstukken naaien (vorig jaar 5179) Van onze Adverteerders WAAROM KAUWT MEN OP HET PLATTELAND OP EEN STROOTJE? De meeste menschen, tot wie men boven staande vraag zou richten en die men een potlood in de hand zou geven met verzoek het antwoord op te schrijven, zouden eerst een oogenblik gaan piekeren en misschien wel op hun potlood gaan kauwen, terwijl zij nadachten. Indien zij zich rekenschap gaven van deze instinctieve beweging, zouden zij het antwoord zoo voor het op schrijven hebben. Want kauwen is niet „zoo maar een gewoonte". Een boer kauwt op een strootje om precies dezelfde reden reden waarom andere menschen op hun pen of potlood knabbelen, wanneer zij aan het peinzen zijn, of op een takje of gras sprietje wanneer zij een buitenwandeling maken. Door de kaken aan het werk te houden verfrischt men den mond op de meest natuurlijke wijze, men kan zich ge makkelijker concentreeren en men houdt de zenuwen beter in bedwang. Dit is ook het geheim van de groote populariteit van Wrigley's. Athleten waren de eersten, die ontdekten hoe gemakkelijk men zich bij elk spel, zij het voetbal of andere sport, door kauwen concentreert. En nu helpt de be kende Wrigley's P.K. om duizenden huis vrouwen en tallooze hoofd- en handwer kers gedurende hun langen dagtaak frisch te doen blijven. Kampeerders worden min der dorstig door kauwgom en vele motor rijders en automobilisten ondervinden dat ze erdoor op him qui-vive blijven op lange en eenzame tochten. „Waarom" kauwt de boer dus op een strootje? Misschien in» goed beschouwd, het juiste antwoord: „Hij doet het n i e t". Ook op het platteland is men modern, inplaats van strootjes kauwt men kauw gom. KRUIDENIERSZAAK L. v. KLAVEREN. De-heer L. van Klaveren, die sinds acht jaar met succes zijn zaak in kruideniers waren en comestibles in perceel Cobet- straat 77 drijft, heeft zijn zaak thans geheel laten moderniseeren. Elk hoekje in den winkel is daarbij tevens benut. De binnen huis-architect, de heer Frans Noest, heeft van den winkel, welke een niet zeer groo te oppervlakte beslaat, toch iets moois, iets gezelligs weten te maken. Door het aan brengen van een stofdichte étalagekast is het licht in den winkel toch niet wegge nomen. Hierbij is n.l. gebruik gemaakt van het prof. Wendel-glas. Door een prachtige wandbetimmering is het interieur tevens niet weinig opgesierd en, zooals hierbo ven gezegd, ieder hoekje is benut. Tevens is de toonbank, die indirect verlicht is, voorzien van twee uittrekplankjes ten ge rieve van de klanten. De fa. Bieys zorgde voor de plastiek, de fa. Seis voor de elec- trische verlichting. Tenslotte mogen we er nog wel eens op wijzen, dat de heer L. van Klaveren de geheelt buurt aan zich ver plicht heeft door het aanbrengen van een eelctrische klok aan den gevel van zijn huis. voor de vereeniging voor Schoolkinder- kleeding en -voeding. Het knippen en uitgeven van het goed geschiedde evenals vorige jaren in de lokalen aan de Pie terskerkgracht 11. 4 knipsters en naai sters zorgden voor de uitvoering. Afgeleverd werden: 985 meisjesjurken, 757 meisjesschorten, 1024 jongensblouses, 1054 jongensbroeken, 1002 jongenshem den, 828 meisjesbroeken, 956 meisjeshem den. K t verslag eindigt met ren woord van dank aan allen die ons steunden. Nat Ver. tot bevordering van Harmonische Liohaamsontwikkeling. Het werk-comité OegstgeestLeiden der H.L.O. deelt mede, dat de proeven ter verkrijging van het diploma afgeno men zullen worden op Zaterdagmiddag 15 October a.s. Voor hen, die op dien dag eventueel verhinderd zijn, zal op 16 Oct. ber d.a.v. alsnog gelegenheid gegeven worden, zich aan -het examen te onder werpen. De datum van sluiting der in schrijving is gesteld op 7 October, kaar ten tot deelname zijn fe verkrijgen bij den secretaris H. P. den Bouwmeester, Ende- geesterstraatweg 10 te Oegstgeest, bij den penningmeester E. Binsbergen, Bredero- destraat 37 te Leiden en bij het bestuurs lid G. H. v. d. Ham, Roodenburgerstraat 48 te Leiden. De Leidsche Doofstommenvereeniging De Sleutelstad" hield in het gebouw Pre diker een feestavond ter gelegenheid van haar 3-jarig bestaan. De tegenwoordige voorzitter, de heer J. Brouwer, opende den avond met een toepasselijk woord, waarna de oud-voorzitter, de heer D. Daniels, de revue liet passeeren hegeen vanaf'de op richting tot den dag var. heden geschiedde en hij mededeelde, dat het ledental en eveneens het aantal donateurs zich in ruime mate uitbreidde Hierna werd een tooneel- stuk opgevoerd, hetwelk geheel door eigen leden der vereeniging in elkaar was gezet en met succes tot haar recht kwam. Mevrouw Hermans liet zich niet onbe tuigd met het doen verstrekken van ver snaperingen en waarvan een dankbaar ge bruik werd gemaakt. Na nog geruimen tijd gezellig bijeen te zijn gebleven, keerden allen zeer voldaan huiswaarts. Met voldoe ning kan men op dezen gezelligen avond terugzien. DE WINTERDIENST DER SPOOR WEGEN. Met den a.s. winterdienst der Ned. spoorwegen aanvangende Zondag 2 Oct. komt er weinig verandering in den trein- loop op het baanvak AmsterdamRotter dam, wel zijn aan vele bezwaren en wen- schen tegemoet gekomen en het is eigen aardig dat inplaats dat de diensten inge krompen, juist nog meer uitgebreid zijn en sommige verbindingen belangrijk ver beterd zijn. Met den winterdienst zal de sneltrein 1008 vertrek Leiden 6.34 naar Haarlem te Vogelenzang-Bennebroek stoppen, trein 3848 LeidenHaarlem aankomst 1915 gaat door naar Amsterdam, de sneltrein 1021 HaarlemLeiden vertrek Haarlem 8.14 stopt nu te Heemsstede Aerdenhout, op Zaterdag stopt ook trein 1081 vertrek Amsterdam cs. 14.00 ook te HeemstedeAerdenhout. In verband met de terugkeer tot de Amsterdamsche tijd vertrekken nu de trei nen naar het buitenland belangrijk vroe ger. De toeslag van D-trein 19 vertrek Amtserdam cs. 2059 vervalt. In den loop op het baanvak Leiden Utrecht komt geen verandering, wel zijn de aansluitingen weer verbeterd. NED. BOND VAN OUD-LEERLINGEN DER TUINDERSCURSUSSEN. De Afd. Leiden van bovengenoemden bond, opende haar wintercampagne met een vergadering in Plotel „Centraal". ,De voorzitter opende de vergadering met een woord van welkom tot de vele aanwe zigen, waarna de notulen werden gelezen en goedgekeurd. Vervolgens bracht de heer Wittenaar een uitgebreid verslag uit van de gehouden zomerexursies en in 't bij zonder van de bondsexcürsie naar Ensche de, die in alle opzichten geslaagd mag hee- ten. Na dè pauze hield de heer Dee een causerie over najaarstinten, waarin hij wees op het schoone wat er in den herfst ook in de natuur te vinden is, waarin hij verschillende boomen en heesters noem de die uitmunten door hun mooien herfst tint. De heer v. d. Zwart behandelde in het kort de cultuur der Freesia's, waarop een bespreking volgde. De voorzitter dankte de beide inleiders voor hun werk. Voor het puntenstelsel hadden verschil lende leden nog bloemwerk ingezonden, wat in de pauze gekeurd werd. Vooraf hadden de inzenders hun bevindingen nog ter tafel gebracht. Een interessante groep, diverse dahlia's, keurig opgesteld, behaalde 9 punten, in gezonden door den hëer Smit. Twee va zen anjers van den heer v. d. Blom 7 pun- een, en een inzending chrysanthen en an jers van den heer v. d. Zwart 9 punten. Een nieuw lid werd nog geballoteerd. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voorzitter met dank voor de goede op komst de vergadering. Zaterdag j.l. is Leiden ook een wilde busdienst rijk geworden en wel tusschen Leiden en Den Haag. Bij vertrek der eerste bussen was de heer van der Wal, Inspecteur van Politie afdee- Lng verkeer aanwezig, die voor het vertrek de autobussen nauwlettend liet onderzoe ken. Aangezien de autobus geen vaste standplaats heeft, moet iederen keer, dat een bus aankomt f 0.25 parkeergeld be taald worden, wat den exploitant op 8. per dag komt te staan. Van de zijde der politie en andere autoriteiten zijn de bus onderneming verder geen moeilijkheden in den weg gelegd. HAAGSCHE RECHTBANK. Het mes moest te hulp komen. Als de liefde in het geding komt dan verliezen sommige menschen tijdelijk hun verstand en gaan door dit verlies gekke dingen doen. Zoo moest heden voor de rechtbank te Den Haag verschijnen C. H. M. afkomstig uit Leiden, laatst wonende in Den Haag, aan wien ten laste was gelegd mishandeling van een chauffeur. Het geval zat als volgt in elkaar. M. had een dienstbode en deze Dorathea had kennis gemaakt met een chauffeur zeer tot ongenoegen van haar patroon. Deze laatste was eens in het ver leden van den verliefden jongeman gaan wroeten en toen was gebleken, dat de jon geman reeds getrouwd was en in het bezit van twee kinderen. Hij had deze feiten aan zijn dienstmaagd medegedeeld en er op aangedrongen de verkeering te verbre ken. Dat had het meisje natuurlijk gedaan en de chauffeur was boos geworden. Toen dan ook op den 20sten Februari de patroon met zijn dienstbode en de nieuwe aanbid der van de dienstmaagd in een cafétje een biertje consumeerden was de afgewezen jongeman eveneens binnen gekomen. On aangenaamheden vreezende had het trio de wijste partij gekozen en was opgestapt. Maar dat was de bedoeling niet van den chauffeur, want deze had over het geval wel eens willen praten. Om aan zijn praat- lust te voldoen was hij het'drietal ach terna gegaan en toen was het gebeurd. Hij had den patroon van de dienstbode eenige tikken op zijn hoofd gegeven een eigen aardige manier van praten andera en toen had de patroon een mes te voorschijn gehaald en de aanvallende partij een steek in de borat toegebracht, waardoor deze in een zeeg en pas langen tijd later in het ziekenhuis weer wakker was geworden en daar nog zeventien dagen had moeten ver toeven. De verklaringen liepen nogal uit een, want de verdachte en een getuige vertelden, dat de chauffeur bovenop den rug van M. was gesprongen, hetgeen door den gestokene ten stelligste werd ontkend, want hij had geen gelegenheid gekregen oni zulks te doen. Trouwens hij was het niet van plan ook, want hij wilde alleen maar „praten". De Officier was van meening, dat ver dachte schuldig is aan de ten laste geleg de mishandeling. Hij had zijn mes niet mo gen trekken om daarmede te gaan steken. Van noodweer is geen sprake, want de door hem getroffene was niet van plan om geweld te gebruiken. Geen termen aanwezig achtende voor een voorwaardelijke veroordeeling ver dachte 3s reeds achtmaal veroordeeld eischte spr. een gevangenisstraf voor den tijd van twee maanden. De verdediger achtte noodweer voor zijn cliënt aanwezig en vroeg ontslag van rechtsvervolging. Uitspraak 11 October. HOOGE GELDBOETE TEGEN MELKBOER GEëlSCHT. Acht en dertig procent water. Een melkboer uit Kortenhoef had wa ter bij de melk gedaan. En niet weinig. Ruim 38 procent van het vocht, dat hij aan zijn klanten leverde, bestond uit leiding water. De keuringsdienst voor waren ont dekte het bedrog en de melkboer moest voor den kantonrechter te Hilversum ver schijnen. Daar hoorde hij zich tot ƒ25 boete veroordeelen. Vandaag stond in hooger beroep voor de rechtbank terecht, waar de melkboer met het verweer, kwam, dat niet hij, doch zijn knecht water bij de melk gedaan had. Niet om hem te helpen, maar om hem in moeilijkheden te brengen, omdat hij de knecht een hekel aan verdachte heeft. De knecht, die een niet al te slimmen in druk maakt, hield vol, dat de baas hem bevolen had, de waterkraan open te draaien. De Officier van Justitie vond de knoeie rijen hoogst ernstig en de straf, opgelegd door den kantonrechter veel te laag. Spr. vorderde thans 750 boete, subs. 100 da gen hechtenis. Z.i. was niet aan te nemen, dat de knecht op eigen houtje had gehan deld. Vonnis 11 October. DE K. R. O. RELAYEERT REDE VAN CHAMBERLAIN. De K. R. O. zal hedenavond om 8.20 uur op de golflengten 301 en 415 meter de radiorede van Chamberlain heruitzenden. Na afloop van deze redevoering zal een korte samenvatting in het Nederlandsch worden gegeven. HET AUTO-ONGELUK BIJ OUDEWATER. De slachtoffers van het auto-ongeluk bij Oudewater, die in het ziekenhuis te Gouda zijn opgenomen, zijn de chauffeur van den reiswagen van het reisbureaux Stoop, de heer Linthout uit Den Haag, mevrouw de GraafDonselaar, eveneens uit Den Haag, de heer B. Njjenhuis en de heer H. Nach tegaal, beiden uit Utrecht. Hun toestand is niet levensgevaarlijk. DOODELIJKE AANRIJDING. Hedenochtend is op den rijksstraatweg onder Alkmaar de 27-jarige huishoudster A. C. Krom uit Heer Hugowaard, toen zij van haar fiets viel.door een haar ach terop rijdende vrachtauto, welke bestuux'd werd door den chauffeur C. H. uit Midden- meer, overreden en op slag gedood. Het stoffelijk overschot is naar het centraal ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. OUDE VROUW TE GOUDA DOOR GAS- VERSTIKKING OM HET LEVEN GEKOMEN. Tengevolge van een breuk in de gas buis, die in het trottoir van de Sophia- straat aldaar, een nieuwe straat in het Noordelijke gedeelte van Gouda, ligt, is vanochtend gas binnengestroomd in de woning van de 83-jarige vrouw J. M. V., waardoor zij bedwelmd is geraakt en overleden. KERKDIEF OP HEETERDAAD BETRAPT. In den laatsten tijd kwamen regelmatig vrouwen te Amsterdam, die ter kerke wa ren geweest, op het bureau Raampoort aan gifte doen van vermissing van hun porte- monnaie. Twee rechercheurs in burger begaven zich daarop gedurende de laatste dagen des ochtends naar de O. L. V. Kerk aan de Keizersgracht, en woonden de H. Mis bij. Daar zagen zij hoe een man, die meedeed aan alle ceremoniën, wanneer een vrouw opstond om zich naar de communiebank te begeven, naar haar plaats ging en het handtaschje, dat de vrouwen doorgaans op haar plaats achterlieten, opende en er een portemonnaie uitnam. Vanmorgen werd de man hierbij op hee- terdaad betrapt en de rechercheurs leid den den man naar het bureau Raampoort, waar hij werd ingesloten. Het is een 44- jarige Amsterdammer, die zich vertegen woordiger noemt, en er zijn werk van maakte op deze wijze dagelijks in katho lieke kerken aan geld te komen. OEGSTGEEST Burgerwacht. Onder voorzitterschap van den heer W. Palm, commandant, hield de Burgerwacht een algemeene ver gadering in „Het Witte Huis". Spreker drukte bij de opening zijn leedwezen uit dat de voorzitter, de heer Los, wegens ongesteldheid de vergadering niet kon bywonen. Als eerste agenda punt werd behandeld de wijziging der Statuten en het Huis houdelijk reglement ingevolge de wet op de weerkorpsen. Deze noodzakelijke wij zigingen werden zonder bespreking goed gekeurd. Vervolgens werd de nieuwe in- LEIDEN. Geboren: Johanna, d. v. Chr. Brou wer en E. Dool Antonius Eetrus, z. v. S H. Klein en C. J. Slewe Paulina Bea trix, d. v. F. L. Th du Pon en P. Verra Edith, d. v. P. Elzerman en A. A. L. Schmitt Anna Leonards Geertruida, d. v. Th. J. Verhoeven en A. A. M. Vlekke Marten, z. v. F. Winkel en A. v. Antwerpen da- tharina Elisabeth, d. v. W. F. G. Veygen en J. F. Knaap Hermina Elise, d. v. J. Ravensbergen en E. J. Hasselo Cornelis Piet, z. v. L. Meijer en C Zuidhoek Arie, z. v. B. Krijgsman en C. de Jong Lena Odila, d. v. N. de Jong en M. Zandbergen. Ondertrouwd: H. J. v. Wijk jm 34 j. en S. H. Viele gesch. 30 j. J. de Bruijn jm 25 j. en J. H. v. Zijp jd 21 j. Gehuwd: H. v. d. Meer jm en H. J. Nie- vaart jd A. A. Disco jm en A. M. Kriek jd. Overleden: J. G. Blok, m. 47 j. M. M. v. Es, dr, 9 mnd. H. M. Cohen, wed. van J. S. Speyer, 82 j, W. M. Noest, wed. van J. v. d. Woerd, 79 j, W. de Haas, wedn. 75 j. deeling der Burgerwachten in de nieuwe organisatie bekend gemaakt. Het volgen de agenda punt was de begrooting 1939, die in afwijking met voorgaande jaren, mede in verband met de wet op de weer korpsen, thans van het einde van het einde van het voorgaande boekjaar moet ingediend worden. De uitgaven en ont vangsten werden voor 1939 begroot op 680.—. Burgemeester van Gerrevink, die in middels ter vergadering was gekomen, reikte de prijzen voor de schietwedstrij den uit en sprak zijn waardeering uit, dat de Burgerwacht thans blijk geeft meerdere geoefendheid te bezitten. Spreker heeft dit persoonlijk mogen constateeren o.m. bij de luchtbeschermingsoefeningen. Uitslag wedstrijden. Rubenkamp-Wis selbeker: A. Nek, 97 pnt. Peltenburg- Lauwerkrans: H. W. Collee 47 pnt. J. M. Poo-Beker: L. J. Burger, 53 pnt. Ploeg A: le prijs, A. Nek, 95 pnt. 2e pr. A. Timmerman, 93 pnt. Ploeg B: le pr., F. Zwandnburg, 90 pnt, 2e pr. W. Ver steeg, 88 pnt. Ploeg C. le pr.: F. de Wit 87 pnt, 2e pr. J. v. Werkhoven, 85 pnt. 3e pr. H. W. Geerin, 84 pnt. 4e pr. K. Kramer, 84 pnt. Rozenprijs: A. Nek. Vérmeiden we nog, dat wederom 2 nieuwe leden zijn ge ïnstalleerd. Buiüenknd ZES LICHTINGEN IN BELGIë OPGEROEPEN. BRUSSEL, 27 Sept. (A. N. P.). Zes lich tingen zijn onder de wapenen geroepen. WILSON NAAR LONDEN TERUG. BERLIJN, 27 Sept. (A. N. Wilson is te 13.45 uur per vliegtuig naar Londen vertrokken. HET BRITSCHE ONDERHOUD MET HITLER. BERLIJN, 27 Sept. (A. N. P.). Het ver luidt, dat gedurende het bezoek van Wil son aan Hitier ook Goebbels, Goering en Von Ribbentrop in de rijkskanselarij wa ren. VERHOOGING VAN HET FRANSCHE DISCONTO. Met een half procent. PARIJS, 27 September (A.N.P.) De Bank van Frankrijk heeft het disconto verhoogd van 2 y2 op 3 procent, de belee- ningsrente op effecten van 3 y. op 4 procent en die der voorschotten op 30 dagen van 2y op 3 procent. DE VOORZORGSMAATREGELEN IN ENGELAND LONDEN, 27 September (A.N.P.) In geheel Engeland blijven de burgerlijke autoriteiten voorzorgsmaatregelen tegen luchtaanvallen nemen. Er worden steeds meer schuilplaatsen gebouwd, soms ook in de parken. De post heeft huis aan huis een brochure van het ministerie van bin- nenlandsche zaken bezorgd, waarin aanwij zingen voor de passieve verdediging wor den gegeven. In alle centra voor de leve ring van gasmaskers worden de noodige maatregelen getroffen, opdat men kan vol doen aan de steeds stijgende aanvraag. FELLE CRITIEK VAN SENATOR KING WASHINGTON, 27 September (A.N.P.) In Amerikaansche parlementaire krin gen zijn de reacties op de rede van Hitler nogal verschillend. Senator Borah blijft een politiek van isolement prediken. King, de democratische senator van Utah, daar entegen zeide: „De rede van Hitler is een uitbarsting van hysterie.. Hij heeft van daag den oorlogsfakkel nog niet ontstoken, doch als hij dat morgen doet, zal de ge schiedenis hem kenmerken als den meest barbaarschen en wreeden leider van alle tijden. Het bloed, dat door hem zal vloeien, zal hem in een zee van schande doen ver drinken". WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) Londen 8.84 Berlijn 74.00 Parijs 4.9ÖI/2 Brussel 31.65 Zwitserland 42.00 Kopenhagen 39.40 Stockholm 45,50 Oslo 44.40 New Yorii. 1.87 Praag

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 3