STADS Waardeering NIEUWS AGENDA DINSDAG 27 SEPTEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.50 per kwartaal. Bij onze agenten 20 cent per week; 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. v HOE WORDT HET WEER? REGENACHTIG. De Bill seint: Verwachting: Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen, in het Noord- Oosten gedeeltelijk bewolkt, vrij warm v/eer, overigens zwaar bewolkt tot betrok ken, weinig verandering in temperatuur. In iet Zuiden waarschijnlijk eenige regen, in liet Noorden weinig of geen regen. Hoogste barometerst.: 774.7 te Wilna. Laagst© barometerst.: 753.1 te Janmayen. Het gebied van hoogen luchtdruk over Oost-Europa hield weer stand. Het begint zich thans weder over Zuid-Scandinavië en Schotland uit te breiden. De depressiekern, welke gisteren voor Ierland lag, ligt thans over Bretagne. Een nieuwe storing nadert in het Westen op den Oceaan. In geheel Frankrijk, België, het Zuiden van ons land en Zuid-Engeland heerscht zwaar bewolkt, regenachtig weer. In Frankrijk en België vielen groote hoeveelheden regen in den afgeloopen nacht. In Zuid-Scandinavië, Duitschland, Oost- en Midden-Europa houdt het mooie herfstweer aan. .In Noord- Scandinavië is echter de lucht betrokken, met plaatselijk regen, bij krachtigen Zuid- Westelijken wind. Overigens is de wind in het geheele waarnemingsgebied zwak, de temperatuur vrijwel overal boven nor maal. Voor het Noord-Oostelijk deel van het land wordt ook voor mor gen nog droog, vrij warm weer verwacht. Overigens zal de bewol king zwaar zijn, met regenachtig weer, met dezelfde temperatuur als vandaag. De wind zal zwak tot matig uit Zuidelijke richtingen blijven waaien. LUCHTTEMPERATUUR. 19.2 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Dinsdagnamiddag 7.18 uur tot Woensdagmorgen 6.25 uur. HOOG WATER Te Katwijk aan Zee op Woensdag 28 Sept. voorm. 6.05 en nam. 6.30 uur. Maan op 12.19 uur Woensdagmiddag. Maan onder 20.56 uur Woensdagavond. EEN MOTORFIETS VOOR EEN MISSIONARIS Vorig bedrag 96.20 L. S. 0.50 Th. J. 1.— N. N. 1.— Mevr. v. d. T. 0.50 Van een familie uit Wassenaar 2. N. N. 0.50 N. N., Oude Wetering 3. Voor de toeter R.K. Gem. Zangv. Pulchri Studio 5. 109.70 't Is binnenkort 3 October. Dan resten mij nog slechts een paar dagen vóór mijn vertrek naar de missie van Oeganda. Het bennodi"de bedrag voor miin zoo noodza kelijke motor is er nog niet. Wat zoudt u ervan denken, indien u van aw feestpen- ningen voor 3 October wat afzonderde voor mij? Er moet nog heel wat gebeuren in tien dagen, wil het vereischte bedrag bijeenko men. Maar met een feestgave op 3 Octo ber is het mogelijk. Den gevers hartelijk dank. Father C. JUFFERMANS, Leiden Witte Rozenstraat 5, Onder de katholiek-sociale deugden, welker beoefening onmisbaar is als steun voor het welslagen van iedere Katholieke actie, neemt de „waardeering" een voor name plaats in; bijzonder wanneer het erom gaat een Katholieke Vereeniging als onderdeel van het Katholiek Leidsch Ver- eenigingsleven in haar prille jeugd met „waandeering" te steunen bij haar eerste schreden. Ons Leidsch R.K. Symphonie-Orkest, dat ongeveer een half jaar geleden werd op gericht, behoeft en verdient ten volle onze waardeering, zoowel vanwege zijn bedoeling om in Katholiek Leiden ook een speciaal Katholiek Symphonie-ensemble te bezitten, alsook om zijn dapper gezette eerste stappen „naar buiten" bij de Lus trum-viering van „Katholiek Leiden". Eenieder zal aan ons R.K. Symphonie- orkest volgaarne deze waardeering schen ken, wanneer hij met gebruik van gezond verstand de omstandigheden in acht neemt, waarin zulk ensemble van 6 maanden oud nu eenmaal verkeert. Een bijzondere tevens noodzakelijke uiting van waardeering is: het actief mede werken wanneer men daartoe de capaci teiten heeft; en wanneer Vloot-Aalmoeze nier H. J. Bangert bij zijn Feest-rede: „Ka tholiek Leiden" zeer terecht een gewetens onderzoek voorschreef aan de Katholieken mannen, die ofwel hun capaciteiten verge ten ten dienste te stellen van ons alge meen Katholiek Leidsch belang, of hun gaven schenken aan neutrale dus verboden Vereenigingen, dan mag toch zeker ons R.K. Symphonie-orkest wel bijzonder wor den aanbevolen aan degenen, die met hun muzikale capaciteiten dat Symphonie- orkest, en daarmee ook Katholiek Leiden actief waardeerend zouden kunnen steunen. Het secretariaat is gevestigd: Buys Bal lotstraat 69. E. A. M. PAAP, pr. Geest. Adv. ONZE INZAMELING VOOR DEN WINTER Het is hard noodig en daarom beginnen wij over enkele weken onze inzameling. In de komende winter zullen velen weer om hulp komen vragen; en daarom; onze inzameling moet een groot succes worden, zij zal een groot succes worden als alle pa rochianen onze actie steunen. Parochianen maakt nu reeds Uw pakje gereed. Ziet Uw gaderobe na, Uw linnenkast. Er is misschien veel, dat gij niet meer gebruikt ei. toch voor anderen nog goed bruikbaar is. Alles, wat er in een huishouden noodig is, kunnen wij gebruiken. Het is voor onze katholieke armen, die het zoo hard noodig hebben, dat een speciale actie onder de Katholieken niet alleen alleszins gerecht vaardigd is, maar zelfs warm moet worden aanbevolen. Wij zullen daarom tevoren be kend maken, wanneer onze actie gaat be ginnen. Wij gunnen ook anderen een goede buit, maar omdat onze Katholieke armen toch voor het grootste deel zijn aangewezen op Katholieke milddadigheid, is het alleszins billijk, dat onze parochianen deze pa- rochieele actie steunen. U maakt dus Uw pakje gereed, wacht, tot dat wij op een of andere wijze U bericht zenden. Hebt gij nu reeds een en ander, dat gij gaarne kwijt zijt, even een bericht aan de Pastorie, Lorentzkade, en het wordt dadelijk afgehaald. Denkt erom, het wordt een groote actie, welke moet slagen. H. SCHRAMA pr. HET ZILVEREN KLOOSTERFEEST VAN PATER TEEPE O.F.M. De leerlingen der R.K.H.B.S. hebben de viering van het zilveren kloosterfeest van den weleerw. pater Laurentius Teepe gis teravond op recht gezellige wijze voortge zet met de opvoering van een blijspel, ge titeld „Napoleon de Vierde". Deze aardige klucht, in opzet en uitvoe ring precies hetzelfde als zoovele andere, deed het maar wat best. Er is naar harte lust gelachen om de vermakelijke situaties, er is hartelijk meegeleefd met de lotgeval len van den onnoozelen Napoleon Goedeel en het leedvermaak over de les, welke hem gegeven werd in dit stuk, was niet minder groot. Napoleon Goedeel beeldde zich in een afstammeling te zijn van den grooten Na poleon en in die illusie werd hij nog ver sterkt toen zijn neef Frits en diens vriend Sprenkel, hierop voortbouwend, den on- roozelen hals voorspiegelden, dat hij wer kelijk binnenkort als nieuwe keizer van Frankrijk zou worden uitgeroepen. De ge volgen laten zich begrijpen: desillusie en tenslotte een les voor de toekomst. Er is fijn gespeeld! 't Is soms een wonder boe jonge spelers 't zoo typeer end kunnen doen. Het was een vlotte vertolking, het geen door de aanwezigen ten zeerste ge- waardeerd werd. Er waren onder de spelers ragenoeg geen „zwakke plekken". Natuur lijk speelt de een soms wat beter dan de ander, doch de eene rol leent zich daarvoor soms ook heel wat beter dan de andere, m ieder geval waren uitblinkers Fl. Vink, A. Versney en N. Reizevoort. Eerstgenoemde vertolkte de rol van huis knecht van Goedeel op 'n onnavolgbare wijze, A. Versney was de fantast, die in allerlei rollen blijk gaf van alle markten thuis te zijn en N. Reizevoort gaf 'n goede weergave van de lang niet gemakkelijke titelrol als Napoleon Goedeel. Ook J. v. Heteren, o.m. als handelaar optredend, ver dient een woord van hulde. Er was na elk bedrijf en vooral aan het slot hartelijk en verdiend applaus en het meeleven der leerlingen toonde zich telkens wel op ondubbelzinnige wijze wanneer er „steken" gegeten werden op onderwijs of onderwijzers. De jubilaris sprak na de pauze een woord van dank. Pater Teepe zeide, dat het een bijzonder zware dag voor hem was geweest. Hij was den geheelen dag lijdend voorwerp en hij had zooveel moeten hooien en zooveel moeten slikken, dat hij moeite had moeten doen om zijn mond te houden. Spr. vond het niet gemakkelijk alle ge voelens van zijn hart te uiten. Hij bracht in de eerste plaats dank aan O. L. Heer, die ook hem zij het op latere jaren pas het priesterschap had waardig gekeurd, hem als missionaris had laten ar beiden en wat nog nimmer gebeurd was hem het voorrecht had geschonken dat zijn beide heerbroers hem bij het H. Mis offer konden assisteeren, zooals op dezen morgen geschiedde. Spr. bracht ook dank aan den zeereerw. directeur, die zooveel beeft gedaan om dit kloosterfeest voor spr. onvergetelijk te doen zijn, hij dankte ook zijn heerbroer voor de feestpredicatie en verder pater Zonderland. Spr. wist zeker uit aller naam te spreker, wanneer hij pater Zonderland bijzonder hartelijk dank bracht voor zijn vele werk, dat hem maanden en maanden kortharen tijd had geëischt. Spr. was niet muzikaal genoeg om een feest lied op pater Zonderland aan te heffen, cooh daarom liet hij het maar in proza vol gen: „Zonder pater Zonderland kunnen wij niet leven!" Dank bracht spr. ten slotte aan zijn mede broeders, aan zijn collega's en onder deze bijzonder aan den heer Bertels, die voor de feestversiering zorgde, en tenslotte aan de leerlingen, terwijl hij alïen hartelijk dank zegde voor het stoffelijk geschenk, waardoor spr. in staat gesteld is den arm- sten der armen in Batavia goed te doen. Na deze toespraak werd het laatste be drijf van het blijspel voor het voetlicht ge- biacht en welvoldaan keerden allen huis waarts. Hedenavond volgt 'n uitvoering voor de ouders der leerlingen. MIK HOOGER! De Kath. Jonge Middenst. Vereeniging „St. Peter Kanis" zal haar winterprogram morgenavond aanvangen met een Propa- ganda-avond. Wie verwachten wij? Op de eerste plaats u, ouders! Wij hopen en vertrouwen, dat wij nu eens zeer veel ouders die avond zuilen mogen begroeten. U zult ons dan zeer verplichten. Het onderwerp „De Mid denstandsjongeren in de nooden van den modernen tijd" raakt zeker ook u! Verder verwachten wij alle K.J.M. V.'ers. Zij brengen ook allen een kennis mee. Dat hebben wij afgesproken! Mik hooger! Dat is ons devies voor het komende vereenigingsjaar! Houden wij ons daaraan! Ook gij, jonge middenstander-niet-K.J. M.V.'er, laat dit devies ook jou devies zijn en kom eens morgenavond met ons kennis maken. Je bent van harte welkom. Pas heeft onze Koningin nog zoo fijn en mooi ons ideaal en dat van de andere Katholieke jeugdorganisaties bevestigd toen zij sprak van opbouwend werk, ka rakter, voortvarendheid, bereidwilligheid, ernst en geestdrift! Al deze eigenschappen kunnen wij ten volle bezitten en benutten wanneer wij ze bij onszelf maar willen aan- kweeken en vormen. Doen wij dit niet, dan zullen wij ze zeker niet bezitten en veel schade daarvan ondervinden. Welnu onze K. J. M. V. wil voor den Katholieken jongen Middenstander een uitstekend hulpmiddel zijn bij zijn vor ming tot een volwaardig middenstander. Sluit je daarom bij ons aan en kom morgenavond op onze propaganda-avond in het St. Antoniusclubhuis aan de Mare te half negen. Er zal niet alleen gesproken, maar ook gezongen en gedeclameerd wor den. Tot ziens! R.K. „ALMA MATER" KOOR Dir. Willem Mizee Wij brengen de dames en heeren, leden van boven genoemd koor, in herinnering, dat de wekelijksche repetities wederom aanvangen a.s. Woensdagavond om 8.15 uur in café restaurant „De Doelen" 2e Binnen vestgracht 15 (hoek Steenstraat). Tevens bestaat er voor iedereen, zoo wel dames als heeren, gelegenheid om zich als lid van het Alma-koor te laten inschrij ven. Er zal wederom een zeer uitgebreid en prachtig repertoire in studie worden ge nomen, geeft u dus nu op als lid. Het bestuur HET ZAKJE De Missienaaivereeniging „Sint Franciscus Xaverius" viert haar 12^-jarig bestaan. Opdat de dames dezer vereeniging hun ar beid kunnen voortzetten zal aan Leiden's Katholieken per zakje een feestgave worden ge vraagd. 't Heeft eerlijk in de krant gestaan, En deze liegt niet zou men meenen Dat dames vlug zijn met de naald Maar minder vlug met beide beenen. Zij breken naam'lijk geen records Het is niet waar, ik weet wel beter Zoo stond te lezen in dat stuk Op 100 of 500 meter. Ik zeg nog eens, dat is niet waar, Zij deden dat zelf vele malen, Als zij reeds twaalf en hallef jaar De naald en draad door 't linnen halen. Wat in die jaren is genaaid Aan schoone kerk'lijke gewaden Voor 't arme verre missieland, Dat is wellicht niet licht ts raden. Maar dit 's in elk geval een feit Waarvan ik blijde mag gewagen 't Record op 100 meter is Is al dien tijd met glans geslagen Want veel meer meter linnengoed Aan schoone kerkelijke kleeden, Is in die twaalf en hallef jaar Door hare handen heengegleden. Zij wenschen echter voort te gaan En haar prestaties op te voeren, Maar zie daar komt een leege beurs Uit een luchtleege brandkast loeren. Daarom krijgt U een zakje thuis Om deze brandkast wat te stijven, Die bij dit jubileum toch 't Zou schande zijn niet leeg mag blijven. Zij vragen U op 't koop'ren feest Het binden van wat hechter banden: U geeft de meters linnengoed Zij naald en draad en hunne handen. Als U het zakje hebt gevuld Met Uwe milde feestgeschenken, Zal ergens in het Missieland Een priester dankbaar U gedenken. TROUBADOUR. Gemeenteraad (Vervolg). 9o. Voorstel: a. tot het verhoogen van het voor den bouw van de rioolwaterzuiveringsinrichting aan de Slaagh- of Stinksloot beschikbaar gestelde bedrag; b. tot het aangaan met den Staat der Ne derlanden van een overeenkomst inzake verhooging van de geldleening uit het Werkfonds 1934, ten behoeve van het sub a genoemde werk. Goedgekeurd. lOo. Voorstel tot het wijzigen van de gemeentebegrooting, dienst 1938, ter aan vulling van in verband met de werkloozen - zorg uitgetrokken bedragen. Ho. Voorstel: I. tot het verleenen van medewerking aan het bestuur van de Vereeniging voor Christelijk Onderwijs, alhier: a. tot het aanschaffen van leermiddelen ten behoeve van zijn school voor u.l.o. aan het Noordeinde No 3; b. tot het aanbrengen of uitbreiden van rijwielbergplaatsen bij de scholen voor u.l.o. aan de Oosterstraat/Munnikenstraat en de Pasteurstraat, almede bij de school voor u.l.o. aan het Noordeinde No. 3; II. tot het verleenen van medewerking ,aan het bestuur van de Inrichting van Lief dadigheid voor R.K., alhier, tot het aan schaffen van schoolmeubelen en leermid delen ten behoeve van zijn school voor u.l.o. aan de Haarlemmerstraat No. 34; III. tot het vaststellen van den overge- legden begrootingsstaat. Goedgekeurd. 12o. Voorstel: a. tot het beschikbaar stellen van gelden ten behoeve van de aansluiting van de rio- leering van de stadswijk ter weerszijden van den Rijnsburger weg aan de centrale rioleering; b. tot het aangaan van een regeling met het Rijk betreffende de aansluiting van de rioleering van het academisch ziekenhuis aan de centrale rioleering. Aan de agenda zijn nog de volgende pun ten toegevoegd: Goedgekeurd. Voorstel inzake wijziging van het raads besluit van 5 September 1938 betreffende het aangaan van kasgeldleeningen geduren de het 4e kwartaal 1938. Goedgekeurd. De reductie-regeling voor werk- loozen met de ziekenfondsen. Voorstel inzake het voortzetten vaar de regeling betreffende het verleenen van een reductie op de ziekenfondspremie aan on dersteunden. De heer Snel (S.D.) drukt er zijn te leurstelling over uit, dat B. en W. met dit voorstel zijn gekomen. De premies voor de ziekenfondsen worden van een reeds te laag steunbedrag betaald. Het liquidee ren van de reductie-regeling, zooals de zie kenfondsen dit willen, zou spr. ten zeerste betreuren, omdat men hier te doen heeft met een mooi sociaal werk en bovendien omdat daardoor de lasten voor de ge meente z.i. belangrijk zoude worden ver zwaard. Spr. verzet zich er ernstig tegen, dat de steuntrekkenden een cent per week minder reductie op de fondspremie zullen ontvangen en verzocht den raad het des betreffende voorstel niet aan te nemen. LEIDEN. Woensdag, Alg. R. K. Prop.-club „Dr. Schaepman", den Burcht, 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 24 Sept. tot en met V r ij d a g 30 Sept. a.s. waargenomen door de apothe ken: du Croix, Rapenburg 9, Tel. 807. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 274. Wethouder van Stralen (S.D.) zegt, dat de ziekenfondsen te kennen hebben gegeven, dat zij de kosten der reductie- regeling niet langer kunnen dragen. Zij zijn in geen geval bereid hun bijdrage op hetzelfde bedrag te handhaven. De meer derheid van B. en W. heeft gemeend, dat de gemeente het bedrag dat de fondsen minder bijdragen, onmogelijk voor haar rekening kan nemen. De minderheid wil eex'st de nadere onderhandelingen afwach ten. Er zal dan wel van moeten komen, dat de werkloozen een grootere bijdrage zullen moeten gaan betalen, maar de min derheid acht het niet gewenscht daartoe reeds nu over te gaan. De voorzitter licht het meerder- heidsvoorstel nog nader toe. De reductie regeling kost de gemeente zeer veel geld, n.l. op 't oogenblik reeds ƒ31.000 per jaar en dit bedrag zal, als de regeling van he den blijft bestaan, nog wel hooger wor den. De regeling zal dan ook aan een ernstige studie moeten worden onderwor pen en daarbij zal onvermijdelijk de bij drage der werkloozen hooger moeten wor den, naar de meening der meerderheid minstens 2 ct. per week. De meerderheid vindt het daarom gewenscht, dat ook nu reeds mindere bijdrage der fondsen door de ondersteunden betaald wordt. Vergele ken met andere gemeenten hebben de Leidsche ondersteunden het, wat deze re geling betreft, nog zeer gunstig. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen met 19 tegen 13 stemmen. Tegen de S.D.A.P. en de heer van Wei zen. Steunregeling Maatschappelijk Hulpbetoon. B. en W. stellen voor een adres van het actie-comité van stempelaars inzake de steunregeling bij Maatschappelijk Hulp betoon te stellen in handen van de com missie van M. H. ter afdoening. De heer van Eek (S.D.) wijst er op, dat de gemiddelde uitkeeringen van M. H. alhier, in vergelijking met andere plaatsen, ongeveer het laagst zijn. Daarom gelooft spr., dat de raad moet aandringen op een onderzoek, waarvan de raad dan eventueel later de resultaten onder oogen krijgt. De voorzitter geeft de toezegging, dat B. en W. dien aandrang op de com missie zullen uitoefenen en om een rap port zullen verzoeken, dat aan den raad kan worden overgelegd. Rondvraag. De heer Manders (R.K.) zou graag het uitzicht op de Hooglandsche kerk, dat door de afbraak van „Nutrix" zeer fraai is geworden vanaf het „Hoogewoerdsplein", behouden zien. De voorzitter wijst er op, dat de be sluiten hieromtrent reeds genomen zijn. De zaak kamt echter opnieuw aan de orde als over de uiteindelijke bestemming van den grond beslist wordt. De heer T o b (R.K.) betreurt het, dat er zoo weinig gebruik gemaakt wordt van den Centralen Werkplaats voor jeugdige werkloozen. Wethouder van Stralen (S.D.) ant woordt, dat met de regeering overleg wordt gepleegd om het bezoek aan de Werkplaats en de deelname aan de werk- objecten voor jeugdige werkloozen te sti- muleeren. De heer van Weizen (Comm.) vraagt of B. en W. in verband met den in ternationalen toestand ook maatregelen overwegen om de burgerbevolking tegen luchtaanvallen te beschermen. De voorzitter antwoordt, dat er een luchtbeschermingsplan bestaat, dat bin nenkort aan de autoriteiten ter goedkeu ring zal worden voorgelegd. Inmiddels zul len proeven worden genomen in bepaalde stadsgedeelten om de bevolking van voor lichting te dienen. De kwestie van even- tueele schuilloopgraven zal spr. onder oogen zien. De heer Key (V.D.) dringt er op aan, dat bij de werkzaamheden voor de aan sluiting op de centrale rioleering van het Rijnsburgerwegkwartier, maatregelen wor den genomen om het vervoer van zieken mogelijk te maken over een goeden weg. Bij de werkzaamheden aan den Witte Sin gel heeft daaraan veel ontbroken. Wethouder Splinter (C.H.) zal hier aan aandacht schenken. De heer van Rosmalen (C.H.) wijst er op, dat een pakhuis in de Korte Agnie- tenstraat op instorten staat. De voorzitter zal hiervan de betrok ken dienst op de hoogte stellen. De Raad gaat daarna in geheime zitting. Door de politie alhier is aangehouden mej. T. H. de K., een 58-jarige huishoud ster, die zich in een modemagazijn hier ter stede had schuldig gemaakt aan diefstal van corsages. Zoo'n ijdeltuit! Door de politie alhier is tevens aange houden de 24-jarige bloemist C. K., zon der vaste woon- of verblijfplaats, die ten nadeele van den heer B. K. een bedrag van 11 had ontvreemd.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2