De negende Docos-Singelloop door H. Coblents gewonnen Van de Katholieke Voetbalbonden MAANDAG 26 SEPTEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 S. J. C. verslaat DOSR met 3-1 DE OVERWEG AAN DEN HAAGWEG WAS 10 MIN. GESLOTEN Voor de negende maal is Zaterdagmiddag de Leidsche Singelloop gehoudfen onder buitengewoon groote belangstelling van het publiek en onder begunstiging van schitterend zomerweer, al was het mis schien iets te harm voor de loopers. Rekening houdend met de omstandighe den, waarmede deze Singelloop plaats vond mag het sportief succes goed genoemd wor den. Die omstandigheden waren echter op één punt fataal, voor de loopers zoowel als voor de organiseerende vereeniging. Er was aan het Docosbestuur verzekerd, dat wan neer precies op tijd gestart zou worden, de spoorwegovergangen aan Haag- en Morsch- weg ongehinderd „genomen" zouden kun nen worden. Dus werd er op tijd gestart en in enkele minuten tijds was men aan den Haagweg. Eilacie, de spoorwegboomen waren gesloten. Men had er op gerekend tijdig voor de aankomst van den trein 3.25 dc overwegen gepasseerd te zijn, maar. men had er geen rekening mee gehouden, dat de overwegen ook herhaaldelijk geslo ten worden voor rangeerende treinen van af het station, evenmin met het feit,-dat de overweg aan den Haagweg zelfs gesloten moet worden voor een trein, die enkele honderden meters verder van het eene spoor naar het andere moet gedirigeerd worden. Komt er zoo'n trein, of zelfs maar een locomotief, dan steekt hij z'n neus even op den overweg.... de wissel wordt omgehaalden terug gaat het stelletje! Een onmogelijke uitvinding, waarvoor den genieuzen ontwerper alsnog een pluim toe komt want zooals nu de deelnemers aan den Singelloop, staan er dagelijks tientallen en honderdtallen herhaaldelijk te wachten. Wij hebben reeds meermalen de aandacht op dit euvel gevestigd, maar „de Spoorwegen" zijn doof, zooals zij in zoovele andere ge vallen niet willen hooren. Intusschen, daar stonden de loopers. Op nieuw starten had geen zin. 't Zou een on mogelijke taak geworden zijn en.... men had hetzelfde risico geloopen. Men wachtte dus geduldig en eerst kwam er- van het station 'n treinstel gekropen, daarna volg de een convooi, dat z'n neus even op den overweg stak en zich toen weer terugtrok. En toen waes er reeds zooveel tijd verloren, dat ook op den trein, welke te 3.25 moet arriveeren, gewacht moest worden. Er was toen tien minuten verloren. Eén les heeft deze race in ieder geval opgeleverd: Nimmer meer een parcours uitgelegd over de spoorwegovergangen! Het verloop van den strijd. Er waren 23 deelnemers aan den start verschenen. Enkele inschrijvers waren door dienstplicht verhinderd hun inschrij ving gestand te doen. Te 3.10 uur loste de heer J. Castelein het startschot en als een pijl uit dèn boog trok ken de loopers er tusschen uit. Onmiddellijk namen J. de Graaf, Joop Dubbelaar en A. Slingerland de leiding, terwijl nagenoeg het geheele peloton dicht aaneen gesloten volgt. Op het Rapenburg wist A. Slingerland vrij aan den kop te komen en tot in het Noordeinde wist hij de leiding te behou den. Daarna kwam J. van Rooden, die met Dubbelaar, Knape en Coblentz in de voor ste gelederen was gebleven, onweerstaan baar naar voren. Hij nam de leiding. Stop! Toen werd de overweg aan den Haagwieg oorzaak, dat de heele groep in korten tijd weer bij elkaar was. De „Spoor wegen" hebben het daar hard te verduren gehad! We kunnen er gevoegelijk over zwijgen. Toen.... de verkeersbelemmering weer was opgeheven, namen de loopers zoo spoe dig mogelijk de beenen en op den volgen den overweg baande men zich niet zonder moeite een weg tusschen voetgangers, fiet sers en auto's. Op den Morschweg was de volgorde aan den kop: J. Dubbelaar, R. Knape, H. Co blentz, J. van Rooden en bij de brug over den Morschsingel was in deze volgorde al leen in zooverre, wijziging gekomen, dat Coblentz op de tweede en Knape op de der de plaats liep. Op den Rijnsburgersingel nam Coblentz de leiding over en het was toen al te zien, dat hij met zijn drie volgelingen den strijd om de overwinning zouden uitvechten. Bij de B-klassers had toen V. van Bake- len de leiding. Colbentz en J. v. Rooden namen toen een kleinen voorsprong en bij de Gasfa briek liepen beiden zij aan zij, terwijl Dub belaar en Knape op .eenigen afstand volg den. Op den Zijlsingel kwam Dubbelaar echter weer flink opzetten, Coblentz deed het wat kalmer aan, zoodat van Rooden een voorsprong kreeg. In de B-klasse had de Lissenaar Korte- kaas inmiddels de leiding overgenomen. Bij de Utrechtsche brug aan den Hoo- ge Rijndijk passeerde, Dubbelaar den Haar lemmer Coblentz, maar deze scheen hierop gewacht te hebben, want nu liet hij den Leidenaar als gangmaker voor hem loopen. Bij de rustieke brug kwam Coblentz weer meer en meer opzetten en bij het St. Li- duinagesticht nam hij onweerstaanbaar de leiding. Dubbelaar volgde hem echter uitstekend en passeerde op zijn beurt zijn clubgenoot v. Rooden, die reeds vrij spoe dig pijn in de zij had gekregen, maar nu den hinder erger ging voelen. Met een goeden voorsprong werd Co blentz ten slotte toch op fraaie wijze win naar. De uitslagen. De uitslagen luiden: A.-klasse: 1. H. Coblentz, Holland, Haar lem in 29 min. 37.2 sec. 2. J. Dubbelaar, Docos, Leiden in 29.46.2 3. J. v. Roode, Docos, in 29.53.6. 4. R. Knaupe, Holland, in 30.58. 5. M. v. Steenbergen, Docos, 6. A. Slin- geiand, Docos. B-klasse: 1. J. Kortekaas, St. Jos.-Gez. Lisse II in 30 min. 46 sec. 2. G. Gaal, Swift, Assendelft. 3. W. Verloop, Noordwijk. 4. C. v. Bakelen, Jong Leven, Amster dam. 5. W. Passchier, Noordwijk. 6. Jac. v. Rooden, Docos. 7. B. Kruijt, Docos. T. J. v. d. Voort, St. Jos.-Gez., Lisse II. 9. C. Franssen, Leiden. 10. B. Franssen, Leiden. 11 G. Vis, Leiden. 12. A. Kruijt, Docos. 13. H. Logger, Jong Leven. 14. F, v. d. Merk, Leiden. 15. F. de Graaf, Docos. 16. P. Dubbelaar, Docos. 17. B. v. Hees, Zandvoort. Zooals uit deze uitslagen blijkt, kwam de eerste B-klasser J. Kortekaas uit Lisse als vierde in totaal binnen en had hij dus drie A-kiassers vóór en drie achter zich. 'n Prestatie, welke een felicitatie waard is. De prijsuitreiking. Toen de loopers weer wat op verhaal waren gekomen en zich verkleed hadden volgde in café Royal de prijsuitreiking door den heer J. Castelein, voorziter van Docos. Deze sprak woorden van dank tot allen, Teylingen verrast door een 4-1 zege op Lisse, terwijl V VLeen 1-0 zege op DONK boekte 'n Prachtige nazomerdag was het giste ren voor de voetballers wellicht wat te warm, doch de tienduizenden kijkers heb ben van het heerlijke weer kunnen ge nieten. Verrassingen zijn gisteren weer niet uit gebleven en dat blijft het aantrekkelijke van de voetbalsportt. West II, le klasse. De met zooveel span ning verwachte strijd tusschen SJC en DOSR is dan ten einde. En de debutanten hebben beide punten in Noordwijk moeten laten. Hoewel een andere uitslag natuur lijk heel goéd mogelijk ware geweest, valt het resultaat tenslotte toch niet te verwon deren, Immers, 'menige club heeft telken 3are aan de St. Jeroensclub de handen vol en ook dit seizoen zal dit wel het geval zijn. De Veensche club heeft reeds ondervonden, dat SJC weer over een goede ploeg be schikt. Toch heeft DOSR blijk gegeven in dit nieuwe milieu wel thuis te behooren en zoo spelend zal er zeker nog wel meer der succes geboekt kunnen worden. De groote verrassing van gisteren is eigenlijk de nederlaag van Santpoort tegen Onze Gezellen. Vorige week lëek het, of Onze Gezellen na de nederlaag tegen SJC weer als vorig seizoen moeite zouden heb ben het hoofd boven water te houden, doch bij verrassing komt nu daar plotseling de overwinning op Santpoort, toch waarschijn lijk een van de sterkste clubs der af dee ling. En al is het resultaat dan verkregen door den eenigen goal in den wedstrijd, het resultaat is voor de Haarlemsche Gezellen hoopgevend. Verrassend, hoewel niet onverwacht is cok de zege varr HBC op TYBB. Het ver die hadden medegewerkt om dezen Singel loop te doen slagen. Daarvoor was heel veel samenwerking noodig en in verband hiermede bracht spr. heel hartelijk dank vooral aan het Leidsch Politiecorps, dat op zoo uitstekende wijze voor de afzetting van den weg had gezorgd; voorts dankt spr. voor de medewerking van de pers, van den heer de Haas gérant van Royal, den E. H. B. O., dr. Simons en de heeren Wijtenburg en Evert Castelein, die hun auto's ter be schikking hadden gesteld. Na een woord van dank tot de schen kers der prijzen feliciteerde spr. de deel nemers met het behaalde succes en zeide, dat er van één Singelloop meer propagan da uitgaat dan van tien wedstrijden op het veld. Het volgend jaar zal de Singelloop voor de tiende maal plaats hebben. Spre ker rekent voor dit lustrumjaar op een luslrum-aamal deelnemers. Hiermee ging spr. over tot de uitreiking der prijzen. De winnaar H. Coblentz legde beslag op den Peter Verhoef-wisselbeker en op den persoonlijken beker der fa. Peek en Kloppenburg, J. Kortekaas won den Evert Castelein-beker en de vereeni ging Docos legde voor een jaar beslag op den B. de Ktmng-wisselbeker, uitgeloofd voor de vereeniging, welke het eerst met drie loopers binnenkwam. Alle loopers kregen voorts een medaille, waarop de be haalde plaats was gegraveerd. „Docos" kan met voldoening op dezen toch geslaagden Singelloop terug zien. rassende element zit hier in de groote cij fers. De Black Boys werden met niet min der dan 71 op eigen terrein geklopt. Spartaan handhaafde zich met SJC aan den kop door een 42 zege op Excelsior. DHL tenslotte kon het op eigen terrein niet verder brengen dan een gelijk spel tegen Leonidas, waardoor de Rotterdam mers weer een kostbaar puntje in de wacht sleepten. Tweede klasse A. De drie thuisclubs be haalden vijf van de zes punten binnen en twee Tlaarvan nam Teylingen voor zijn rekening door de big match tegen Lisse te winnen. En met niet minder dan 41. De Sassenheimers hébben hiermede een fraaie prestatie verricht. Hoe sneu het voor Lisse ook is, toch verheugen we ons op dit suc ces van Teylingen, want deze club had een duwtje noodig om dit seizoen wat moed te krijgen. Hopen we slechts, dat dit niet het eenige succes voor Teylingen zal blij ken. DEM herstelde zich van de nederlaag tegen Lisse door met 32 van DSSH te winnen. De derde wedstrijd BSMWE leverde een verdeeling der punten op, waarmede de Bennebroekers, die vorige week met 31 door de Santpoort-reserven werden geklopt, een kostbaar punt veroverden. Tweede klasse B. Zooals Zaterdag reeds gemeld werd de wedstrijd OliveoBlauw Zwart uitgesteld. De groote strijd van WL tegen DONK leverde inderdaad opnieuw een onverwacht resultaat op. De Voorschotenaren wonnen met den oneven goal van de Gouwenaars, zoodat de inzet van vorige week toch waar schijnlijk wel als een mislukte inzet mag v/orden beschouwd. Intusschen won GDA weer twee punten door een 20 zege op Graaf Willem. De Haagsche oud eerste klassers schijnen zich ook in de tweede klasse niet erg thuis te gevoelen! AeolusSt. Lodewijk liep op een verdee ling der punten uit, waardoor beide Rot- terdamsche clubs thans drie punten heb ben. West I, le klasse. Zeven van de acht punten werden door de thuisclubs binnen gehaald. Volendam was hier topscorer door een 62 zege op Wilskracht. De wijdbroe- ken hebben zich dus op fraaie wijze her steld van de nederlaag tegen HMS. Maar de Zuilenaren deden het intus schen ook weer goed door een 41 zege op EMM uit Hilversum. De Meer won met 20 van WZ en WA deelde de punten met GVO. Zuid I, le klasse. Kimbria herstelde zich van de nederlaag vorige week tegen Kerk- rade geleden en won nu met 63 van RK NAC. Kerkrade en Laura wonnen opnieuw, zoodat het dezen keer wel uit de mijn streek schijnt te moeten komen. De Sittardsche Boys kwamen met een gelijk spel uit Waubach terug. Zuid II, le klasse: Hier v/as het grootste succes aan de zijde der bezoekende clubs. Erabantia, RKTW en Wilhelmina kwa men met de punten thuis. De Tilburge- naars, die vorige week op eigen terrein met 30 van Treffers verloren, is dit een goede prestatie. Oost, le klasse. De vier punten werden hier broederlijk gedeeld. VDZ en Vogido, vorige week eveneens beide winnaars, hielden de punten thuis, terwijl Achilles en Altior, welke beide op den eersten com petitiedag thuis verloren, kwamen nu met de punten naar huis. VOSTA kon het tegen SDOUC gisteren niet verder brengen dan een gelijk spel. De uitslagen. Zuid I le klasse: Kimbria—RKNAC 63; RKVVLKerkrade 12; Wau'bach Sittardsche Boys 1—1; Laura—Valyken- burg 31. Zuid II le klasse: TreffersBra- bantia 04; SchijndelZwaluw 52; Een dracht—RKTW 2—4; Best Vooruit—Wil helmina 02. Oost le klasse: VDZQuick 32 NEO—Altior 2—3; Vogido—RVW 5—2; Lo- bitsche Boys—Achilles 24; SDOUC— Vosta 11. West I le klasse: HMSEMM 41; VXVAGVO 11; VolendamWilskracht 6—2; De Meer—WZ 2—0. West H le klasse: SpartaanExcel sior 42; DHLLeonidas 33; Santpoort Onze Gezellen 01; SJCDOSR 31; TYBB—HBC 1—7. 2e klasse A: BSM—WE 2—2; DEM— DSSH 3—1; TeylingenLisse 41. 2e. klasse B.: Graaf WillemGDA 02; WLDONK 10; OliveoBlauw Zwart, uitgesteld; Aeolus—St. Lodewijk 2—2. LETLAND—POLEN B 2—1 Te Riga is een voetbalwedstrijd gespeeld tusschen Letland en Polen B. Met de rust was de stand 11 gelijk, in de tweede helft wisten de gastheeren het winnende doel punt te maken. z POLEN—JOEGO-SLAVIë 4—4 Een uitstekende prestatie leverde Joego slavië te Warschau door in den voetballan denwedstrijd tegen Polen de punten te dee- len. De 20.000 toeschouwers zagen de gast heeren voor de rust licht in de meerder heid, hetgeen ook in den stand 21, tot uiting kwam, maar tenslotte eindigde de wedstrijd in een 44 gelijk spel. TEYLINGEN—LISSE 4—1. De wedstrijd TeylingenLisse, welke gisteren op het Sporthof werd gespeeld is met 41 in het voordeel van Teyl. geëin digd. De massa supporters zoowel van Sas- senheim als van Lisse hebben genoten van een spannenden strijd vanaf het begin tot het einde. Het is een geruimen tijd gele den dat wij een dergelijke snelle wedstrijd hebben gezin. Dat Teyl. hier won is ver diend omrede zij steeds een seconde vlug ger waren dan de tegenpartij en de half- linie heel wat beter was. Beide achterhoe den waren goed en de keepers in uitsteken de conditie, vooral de Lisse-keeper moest zich geweldig weren, daar hij heel wat meer werk heeft moeten verzetten dan de Teyl. keeper. Beide voorhoeden waren vrijwel van dezelfde kwaliteit, hoewel de Teylingers over een beter schot beschik ten. Lisse was volledig en Teyl. miste nog Warmenhoven en de Zwart, waarvoor Wol vers en Verbeek invielen. Over den wedstrijd het volgende: Om 2.30 uur fluit scheidsrechter Houtman be ginnen, en de Teyl. keeper moest het eerste schot verwerken. Eenig middenveldspel, waarbij v. Nobelen in een botsing even blijft liggen. De linksbuiten van Teyl. schiet tot tweemaal toe achter. Bij een aanval van Lisse, door rechts geleid, weet keeper Jansen keurig in te grijpen. Snel gaan nu de aanvallen van beide kanten, doch de achterhoeden kunnen de situatie meester blijven. Enkele corners, hoewel gevaai-lijk, worden weggekopt. Bij een hard schot van v. Nobelen is de Lisse-keeper niet onfortuinlijk daar de bovenlat red ding brengt. Bij een tweeden aanval van Teyl., welke kort voor het Lisse-doel komt, gooit de keeper zich boven op den bal, en wordt hier een zeker doelpunt onschade lijk gemaakt. Het spel gaat op en neer, maar de Lisser voorhoede heeft geen steun van de halflinie, zoodat deze steeds wordt teruggedrongen. Als de rechtsbuiten van Teyl. den bal krijgt toegespeeld, geeft deze aan den rechtsbinnen, deze weer aan den buitenman, de keeper is het doel uitgeloo- pen, en met een hard schot verdwijnt het leer over den keeper in het net (10). Nu is het Lisse, dat gevaarlijk komt opzetten, en keeper Jansen redt hier op fortuinlijke wijze. Weer komt Lisse terug, de rechts buiten krijgt den bal toegespeeld en schiet hard in schuine richting op doel, Jansen heeft zich verkeerd opgesteld en moet toe zien, dat de bal in het net verdwijnt (11). De spanning wordt hierdoor verhoogd. In deze periode heeft Lisse niet over fortuin te klagen, daar in een korten tijd tot drie maal toe de lat redding brengt. Ook Tey lingen kruipt door het oog van de naald, wanneer uit een voorzet van rechts de keeper misslaat, doch juist kon de rechts back nog wegwerken. De linksbuiten moet het veld verlaten daar hij zich verstapt en zijn knie het begeeft. Nog enkele minuten voor de rust krijgt Lisse een penalty te ne men, en wanneer Jansen deze er uit weet te houden, wordt gelijk voor rust gefloten. Na de thee wordt de strijd nog aantrek kelijker. Wederzijdsche aanvallen volgen en beide doelen verkeeren in gevaar. Bij een aanval van Teyl. werkt de Lisse-ach- terhoede corner, de invaller v. d. Klugt zet voor, en de rechtsbinnen schiet onhoudbaar in (21). Weer zet Lisse alles op alles en Teylingen krijgt handen vol werk, achter de voorhoede is machteloos, daar de Teyl. achterhoede deze steeds te vlug af is. De Lisse rechtshalf loopj door alles heen en we denken hem te zien doelpunten, doch Schreuder redt keurig. Bij een corner voor Lisse kopt v. Diest juist naast, en kort daarop schiet dezelfde speler in het zijnet. Nogmaals komt Lisse terug en doelpunt, echter was al gefloten .voor buitenspel, zoo dat dit doelpunt werd geannuleerd. Nu krijgt Teyl. weer een kans, als Zon den bal voorzet en de linksbinnen den keeper verrast en den bal in het doel weet te schie ten (31). Nu is de strijd gewonnen, maar Lisse geeft geenszins den moed op en nog menig gevaarlijke aanval volgt, doch als de linksbvinnen van Teyl. aan den mid- voor geeft zet deze den bal voor de vierde maal in. In de laatste 10 minuten ver zwakt het spel eenigszins en wanneer de scheidsrechter einde fluit heeft Teyl. ver diend gewonnen. De wedstrijd werd in de beste verstandhouding gespeeld. Teylingen II versloeg Onze Gezellen III met 82 en Teyl. ni won op het nippertje van Foreholte II met 54. De Junioren waren minder gelukkig. Teyl. a verloor van Docos a met 63, Teyl. b van SMC a met 3—2 en Teyl. c van SJC c met 10. r^AAHDAG

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 9