SPORT RECHTZAKEN OMGEVING RIJNSTREEK Will U iets weten? FAILLISSEMENTEN MARKTBERICHTEN ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 VAN M'N BOEKENTAFEL Dr. M. Vanhaegendoren. Het verkennersleven. Paedagogi- sche studie over het spel van verkenners. Deel I. Vox Ro- mana, Schiebroek. 1938. De Verbondscommissaris van het Vlaamsch verbond der Katholieke Scouts heeft ons hier het eerste deel van een tri logie over het Verkennersleven geschon ken, die in zekeren zin een standaardwerk zal zijn. En een prachtwerk. Het wordt niet geschreven voor de jongens zelf, het is bedoeld als-leiddraad voor hen, die in de verkennersbeweging met de eigenlijke lei ding belast zijn: het kan tevens uiterst nut tig zijn voor ouders, die zelf een jongen onder de verkenners hebben. Hier is iemand aan het woord, die zich zeker goed op de hoogte gesteld heeft van de geheele verkennersliteratuur en bovendien van de paedagogische literatuur in het algemeen, het is echter en dat is hier het voor naamste bovenal iemand, die met een groote, zuivere liefde voor den jongen be zield is, een die een levend, Katholiek idealisme in het hart draagt. Hij laat ons op overzichtelijke, heldere, boeiende wijze zien, wat het verkennen beoogt, maar le vert daarbij bijna een complete cursus in opvoedkunde. Dit eerste deel behandelt enkele funamenteele problemen en geeft daarna een uiteenzetting over de verken nersbelofte en de verkennerswet, om te eindigen met een algemeene beschouwing over het probleem van de leiding. We krij gen een verrassende kijk op hst zuivere idealisme van deze beweging, een idealisme, dat volkomen werd aangepast aan de be hoefte van den jongen door de echt-jon gensachtige romantiek, waarmee dat alles omkleed werd. Nergens werd de „jongen" zoo goed begrepen als in de verkennersbe weging. We kunnen de ouders niet genoeg aanra den, dit boek te lezen. Niet slechts die ouders, die 'n jongen bij de verkenners hebben, we zouden het in handen willen zien van alle ouders, die jongens hebben van ouders dan 8 jaar en zich voor de op voeding van hun jongens ernstig interes seeren. Ze zullen in dit boek be4er*leeren begrijpen, wat er in hun jongen leeft, meer belangstelling, meer liefdé krijgen voor z'n idealen, beter z'n moeilijkheden gaan doorzien, ze zullen ook kostbare wenken vinden, hoe zoo'n jongen dikwijls het best wordt aangepakt. En het eerste wat ze zullen leeren beseffen, is zeker wel de groote plicht van het voorbeeld, die op hen rust. Ze zullen gaan zien, dat hun jongen gemakkelijker goed zal worden, als zij zelf goed zijn, maar ook zoo licht het kwa de van hen overneemt. Ze zullen b.v. in zien, hoe funest het is, als zij zelf in hun spreken niet eerlijk zijn, ze behoeven zich niet te verwonderen, als ze merken, dat hun kind leugenachtig geworden is. Een der punten, die bijzonder belicht worden, is de opvoeding van den jongen tot reinheid. De schrijver "doet terecht zeer sterk uitkomen, dat op dit punt bovenal een totaal-opvoeding noodig is, d.w.z. een opvoeding, die zich niet exclusief op het eene punt der reinheid richt, maar den heelen jongen aanpakt. Ook de problemen der voorlichting worden met wijze gema tigdheid behandeld. De taal verraadt, dat de schrijver van het boek een Vlaming is en dat is heele- maal niet erg: over het algemeen is toch tamelijk wel beschaafd Nederlandsch ge schreven. Soms is de zinsbouw niet geheel verantwoord. Een paar voorbeelden: p. 67. „Men wijt het o.m. toe, dat in Engeland de sport het vroegst een groote uitbreiding genomen heeft, dat daar ook het vroegst de groote industrialisatie bestondp. 89: „Wij weten dikwijls niet wat er zal uitgroeien". Zoo zijn er heel wat meer voorbeelden aan te halen. Mogelijk kan bij een volgende druk (die we van harte ver hopen) aan de taal iets meer geschaafd worden. Dr. H. v. R. Drs. J. Eyckeler. Montfortaan. Uit het leven van Jezus. Met tal rijke illustr. van Piet Gerrits. Twee din. N.V. Drukkerij De Spaarnestad, Haarlem. Enkele jaren terug verscheen van de hand van Drs. J. Eyckeler, in samenwer king met zijn ordebroeder Drs. J. Wevers een geschiedenis van het Oude Israël, die we indertijd in de Leidsche Courant breed voerig besproken hebben. Het onderha vige geschrift is er de voortzetting van. Het geeft volgens dezelfde methode en in denzelfden geest een leven van Jezus. We kunnen den laatsten tijd niet klagen over gebrek aan levensbeschrijvingen van Onzen Goddelijken Heiland: Lagrange en Willam werden sinds enkele jaren door vertalingen onder het bereik van het Ne- derlandsche publiek gebracht, evenals de roman van Francois Mauriac. De twee eerste werken waren geslaagde pogingen om de vruchten van het nieuwere Bijbel onderzoek voor grootere kringen toegan kelijk te maken. Beiden echter zijn ge schreven met het oog op een volwassen lezerskring. De groote verdienste van dit nieuwe boek van Drs. Eyckeler is, dat hij den vorm vond, die het leven van Jezus, volgens dezelfde methode, aan de jeugd kan ontsluiten. We hadden zeker al het wat levens van Jezus voor de jeugd. De meesten zaten of te veel aan een ver ouderd procédé van vrome verhaaltrant vast of lieten al te veel spel aan een niet te controleeren phantasie. In dit nieuwe boek is een man van de wetenschap aan het woord, die alles wat hij schrijft, ook wetenschappelijk kan verantwoorden, maar die tegelijkertijd over zooveel ver beeldingskracht beschikt, dat het nergens bij dood, onverteerbare wetenschap blijft maar overal tintelt van leven. Hier vinden we het Evangelie, losgemaakt van de Tegen Slapeloosheid, Overspanning, Gejaagdheid, Onrust en Zenuwachtigheid, gebruike men de Zenuwstiliende en Zenuwsterkende IHijnhardt's Zenuwtabletten plechtstatige banden, waarin we het zoo dikwijls tot verstarrens toe hebben inge kapseld. Een levend verhaal is het gewor den, waarin ieder woord en iedere daad van Jezus van de menschen om Hem heen gaan spreken in het organische levensver band. Daarom is het ook een eenheid ge worden. Leeringen en gebeurtenissen zijn niet zonder meer naast elkaar geplaatst, er is verband gebracht, de samenhang van Jezus' leer en optreden, de ontwikkeling die zijn leven nam, treden helder aan het licht. We zien het leven van Jezus groeien, we zijn getuigen van de toenemende geest drift van het volk, maar ook van steeds driester haat van zijn vijanden. We zien hoe b.v. de opwekking van Lazarus in dit gebeuren een bijzonderen rol gespeeld heeft, we worden in staat gesteld, heel het proces van Jezus te volgen. Dit boek zal de jeugd onzer middelbare scholen aangrijpen en boeien: ze vindt er iets, dat de zoekende geest bevredigt en het hart ontvlamt. Zeer mooi lijkt het mij gevonden, dat Eyckeler het leven van Jezus laat begin nen, zooals het voor de meesten zijner tijd- genooten begonnen is, als het leven van een timmermanszoon uit Nazareth. De ge heimen van zijn jeugd, zijn wonderlijke geboorte, het bezoek van herders en wij zen, de voorspellingen in den tempel, enz. dat alles was voor de meesten zijner tijd- genooten volkomen verborgen: zij wisten slechts van Jezus van Nazareth. Hoe is men al die gebeurtenissen dan te wetên gekomen? Na de hemelvaart heeft Maria ze verteld. Daar heeft de schrijver ze dan ook, als een bijzondere openbaring door Maria aan de jonge Kerk gedaan, inge- lascht. Zoo deed hij op een fijnzinnige wijze de beteekenis van Maria voor de allereerste christenen uitkomen. Juist omdat het leven van Jezus hier geheel en al in de omraming van de tijds omstandigheden geplaatst is, krijgt alles een veel frisscher beteekenis. Dingen, die tot nog toe onbegrepen bleven, krijgen plotseling biizonderen zin en maken zoo onverwacht de belangstelling gaande. Ik denk hier b.v. aan de beschrijving der twaalf aoostelen, waarbij elk hunner door de bijgebrachte details tot een meer spre kende figuur gemaakt wordt. Zoo de ver klaring van den naam van Simon de IJveraar als den naam van een politieke secte uit die dagen. Soms zou men graag zien, dat er wat meer on gewerkt was om de alles over treffende verhevenheid en majesteit van Jezus te doen uitkomen. Missch'en kan een volgende uitgave daar reken'ng mee houden. We gelooven, dat ook de jeugd daar zeer ontvankelijk voor is. De illustraties van Piet Geruits helpen grooteliiks mee. om de levendigheid en de belangwekkendheid van dit boek te verhoogen. Een schoolboek, dat men als voorbeeld kan stellen. Dr. H. v. R. Peter Lippert S.J. De mensch Job spreekt met God. Vertaling van H. J. van Deursen pr. Zonnewende, Kortrijk, België. Uitg. Het Spec trum, Utrecht. Er zijn nog maar al te veel menschen, voor wien de godsdienst niet veel meer is, dan het plichtmatig afwerken van een star systeem van onveranderlijke voorschriften. Bidden, kerkgang, vasten en onthouding, daarbij de wetten van het moreele leven. Hun godsdienstigheid is dikwijls bijna dood, ze bevat hoogstens nog slechts een uiterst gering greintje van leven. Nooit denken ze na over de ontzagwekkende ge heimenissen, waarvoor de mensch zich in zijn leven geplaatst ziet. Nooit realiseeren ze zich helder de hemelschokkende rol, die aan hen, kleine schepselen door den on- eindigen God werd toegedacht. Zij moesten allen dit boek van Peter Lippert eens kun nen lezen! Deze alleenspraken van den zoo kleinen, maar toch ook zoo hartstoch telijk strevender. mensch, die bijna roeke loos het mysterie van den onbegrijpelijken God tegemoet trekt, en trachten wil God's heimelijkheid te ontdekken. Den mensch, die verwoed ervoor vecht om de ontzet tende raadsels, die hem omringen, te ont sluieren, die aan het vragen van zijn gees en vooral van zijn gewonde hart he zwijgen niet wil opleggen, maar weten wi ortcijferen wil, doorschouwen wil. Totda hij tenslotte zich in aanbidding neerwerpl en zich zonder voorbehoud overgeeft aan de Liefde. Amen, het zij zoo, ik geef mij over, zoo roept hij uit. Het boek werd vlot geschreven, met de kracht vaak van een bliksemende ver beelding, het ontving niet ten onrechte den naam van dien geweldigen profeet, die in het Oude Testament al met de kwellende vragen van zijn geest tot God durfde gaan. Zeker, men kan het daarmee niet vergelijken, ook niet b.v. met de Be lijdenissen van Augustinus, om een eenig voorbeeld uit de wereldliteratuur te noe men. Het bleef m.i. te zeer „literatuur" om tot de hoogste literatuur gerekend te kunnen worden. Dat neemt niet weg, dat het toch een prachtig boek is, met won derlijk diepe gedachten en dat iedere mensch, die ooit wat dieper heeft nage dacht, hier de donkerste problemen vindt aangeraakt, welke den geest van de mensch ooit kunnen kwellen. Ik denk hier aan hoofdstukken als „Gij hebt de smart geschapen", „De demon staat voor uw aangezicht" en „Mijn God! Mijn God! waarom hebt Gij mij verlaten?" Heerlijk zijn ook de hoofdstukken over de Liefde: wie daarin kan doordringen, zal voorgoed beseffen, dat godsdienst iets anders is, dan het saaie, doodsche afloopen van plich- tjes, hij zal gaan zien, dat zij in haar diepste wezen een verrukkelijke vriend schap is, een eenzaamheid van twee ge liefden, Schepper en schepsel, die elkan der gevonden hebben en voor elkander willen zijn. Het is echt gelukkig, dat dit boek in het Nederlandsch verschenen is. De ver taler is Vlaming: men merkt het niet. Slechts een enkele maal viel een vergis sing op, op blz. 123 n.l. waar er niet aan gedacht is, dat de wet in het Nederlandsch vrouwelijk is en het Duitsche „es" in dit geval dus door „zij" vertaald moest wor den. Dr. H. v. R. VOETBAL. A. S. C.—TERLAAK Voor dezen wedstrijd, welken morgen middag om 2 uur op het terrein aan de Kempenaerstraat gespeeld wordt, is het A. S. C.-elftal als volgt samengesteld: Jaquet (doel); Schoneveld, Secrève (ach ter); v. Nierop, Prevo, Abhrahams (mid den); v. Hoven, de la Bije, v. Goor, Moo- ten, Verboog (voor). Om 11 uur spelen de rood-zwarte reser- ven tegen Lugdunum 2. Dit elftal ziet er als volgt uit: Pranger (doel); Huy, Meiman (achter); Schipper, Wurzzer, ten Cate (midden); Aniba, v. d. Meer, B. v. Leeuwen, Rietber gen, Zwanenburg (voor). Zondag a.s. Competitiewedstrijd A.S.C. - TEHLAAK Terrein Kempenaerstraat - Oegstgeest Aanvang 2 uur Toegangsprijzen: Overd. tribune 50 ets., lste rang 25 etsWerkloozen en jongens 15 et oCHAKEN. LEIDSCHE POLITIE-SCHAAKCLUB. Als nieuwe leden hebben zich opgegeven de heeren J. Grolleman en W. S. Vrouwen- velder, waardoor het ledental thans weder om 16 bedraagt. Ter. opening van het seizoen speelde de heer Koet tegen 16 deelnemers den jaar- Ujkschen simultaan-wedstrijd, welke het navolgende resultaat opleverde: gewonnen 7. remise 5, verloren 4 partijen. Op 23 September werd een vriendschap- pelijken wedstrijd gespeeld tegen een com binatie van Leithen aan 12 borden, waar van de uitslag luidt:: A. M. Oude AlinkJ. Galjaard 1/21/2; V/. de GastJ. W. v. d. Linden 01; Mid dendorpP. Verstraten 10; G. H. v. d. Ham—H. M. Pont 1/2—1/2; J. Visser—J. Kamerling 1/21/2; P. DijkstraW. Ha- merling 01! A. R. v. d. TuinW. F. de Ridder 01; M. Seporsv. Helden 01; L. v. d. KraatsJ. Dekker 10; J. LitJ. v d. Berg 01; C. HarteveltJ. Boom 10; A. H. P. HartmanC. Baai-f 10, zoo dat Leithen won met 6 1/2 tegen 5 1/2. Zeer waarschijnlijk zal de Politieschaak- club dit jaar wederom deelnemen aan de competitie van den Leidschen Schaakbond, HAARLEMSCHE POLITIERECHTER. Voor den Politierechter stond terecht de 19-jarige los arbeider L. v. d. S. uit Lis se wegens diefstal. Verd. had op 15 Maart j.l. ten nadeele van den rijwielhandelaar B. K. aldaar, eeni- ge dynamo's weggenomen. Armoede was, volgens verd., de drijfveer. De Officier van Justitie eischte geen verd. 14 dagen gev.straf voorwaardelijk met 1 jaar proeftijd. De Politierechter kon zich hiermede niet vereenigen en veroordeelde verd. gezien den ernst van het feit tot een geldboete van 12 subs. 6 dagen hechtenis. HAARLEMSCHE RECHTBANK. Een aanrijding. De Rechtbank deed uitspraak in de zaak tegen N. D. uit L e i m u i d e n, die in hoo- ger beroep terecht heeft gestaan van een vonnis van den Kantonrechter te Haarlem, waarbij hij was veroordeeld tot een geld boete van 10 subsidiair 5 dagen hechtenis wegens overtreding der Motor- en Rijwiel- wet. Verd. had op 8 Mei j.l. een aanrijding veroorzaakt met een autobus en een wiel rijder op het kruispunt van de Endelaan en Wilhelminalaan tè Hillegom. De Officier van Justitie mr. N. J. G. Sik kel, had na getuigenverhoor voor den ver dachte vrijspraak gevraagd. De Rechtbank, uitspraak doende, sprak verdachte vrij. Ongeldig rijwielplaatje. Vervolgens deed de Rechtbank uitspraak in de zaak tegen de dienstbode A. M. v. H. uit N o o r d w ij k e r h o u t. die terecht heeft gestaan wegens overtreding van art. 216 Wetboek van Strafrecht. Verdachte had" een oud plaatje van het 19351936 door tweeën geknipt en toen bovendien een nieuw plaatje gekocht, hetwelk zij even eens in tweeën knipte, en had toen aldus twee plaatjes gemaakt, een voor haar en een voor haar zuster. De Officjer van Justitie eischte legen verd. dachte geëischt een geldboete van f 25 subs. 10 d. hechtenis, benevens een voor waardelijke gev.straf voor den tijd van 14 dagen met een proeftijd van 1 jaar. De Rechtbank, uitspraak doende, ver oordeelde verdachte tot 14 dagen gev.straf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en een onvoorwaardelijke geldboete van 15 subs. 10 dagen hechtenis. LEIDSCHENDAM K.J.M.V. Maandag 26 September te 8.30 uur propaganda-avond. Vijf inleiders komen spreker over: „Middenstandsjonge ren in nooden van den modernen tijd". Dinsdag te 8 uur Maria-Congregatie. St. Josephsgezellen. Zondag 25 Sep tember te half 12 en na het Lof bijeenkomst. Maandag 26 September te 8 uur tooneel- club „Adolf Kolping". Dinsdag 27 September te 8 uur Maria- Congregatie, daarna bijeenkomst. Donderdag 29 September te 8 uur too- reelclub „Adolf Kolping" en biljartclub AD.O. Zaterdag 1 October na het Lof bijeen komst. Ernstig ongeluk. Gistermiddag om streeks 4 uur had op den Westvlietweg bij plaats tusschen een vrachtauto van de fir- park Leeuwenberg een ernstige aanrijding ma Rouppe v. d. Voort en een motorrijwiel, bestuurd door de 62-jarige C. Wassenaar uia Schiedam met als duo-passagier een dochter van C. W. Op genoemd tijdstip kdam de vrachtauto van rechts uit park Leeuwenberg rijden, terwijl de motorrijder, uit de richting Rijswijk kwam. De heer W., die de auto te laat bemerkte, reed met een flinke vaart recht tegen een auto op en werd van de motor geslingerd evenals zijn dochter. Door dokter Hof van St. An- toniushovewerd de eerste hulp verleend, waarbij bleek, dat W. zijn rechterbeen ge broken had en verder veel bloedende schaaf wonden had opgeloopen, terwijl de duopas- sagiere een gebroken neusbeen had. Per auto is W. naar St. Antoniushove vervoerd. Het motorrijwiel werd ernstig beschadigd. De politie maakte van een en ander proces verbaal op. v TER AAR Sleutelbeen gebroken. Tijdens het opladen van het verbrande hooi, kwam de arbeider G. Vis te Korteraar van de vracht auto te vallen. Eerst dacht men dat de man geen letsel had bekomen, doch later bleek een sleutelbeen te zijn gebroken. Per auto werd hij naar huis gebracht. UITHOORN Geboren: Wilhelmus Maria, z. van G. P. Snabel en G. W. M. Sessink. Ondertrouwd: R. J. v. d. Bijl en A. H. Klijn. Gehuwd: P. W. de Graaf en M. M. van Doorn B. A. Houtkamp en R. A. Korte- kaas. Overleden: levenl. kind van J. H. Stolwijk en A. M. C. Stokhof. Vraag: Mijn zoontje is met Juni 13 jaar geweest heeft zeven klassen door- loopen. Mag ik hem van school nemen en voor eigen bedrijf loopwerk laten ver richten? Antwoord: Indien uw zoontje tij dens het zevende leerjaar 13 jaar is ge worden, dus als de cursus na Juni geëin digd is, moogt U hem van school nemen, doch U moogt hem geen loopwerk of an der werk laten verrichten vóórdat hij 14 jaar is geworden. Uitgesproken: Ph. Huisman, winkelier in fruit, Den Haag, Paul Krugerlaan 24. Cur. mr. H. N. J. C. van Meerten J. B. Mader, stucadoor te Oegstgeest, Hooge Morschweg 104. Cur. mr. H. W. J. A. Averbeck, Leiden. Opgeheven: P. Zuidwijk, te Delft. P. J. van Zijp Sr, te Leiden. P. J. van Zijp Jr„ te Leiderdorp. P. W. van Kooten, Den Haag. A. J. F. Blaser, Den Haag. N. Vrolijk, te Scheveningen. H. J. Christiaanse, N o o r d w ij k. LEIDEN, 23 Sept. Groentenveiling. Per 100 kg.: wittekool 1.601.90, roodekool 1.903.00, savoyekool 1.803.50, groe- nekool 3.10—4.20, prei 2.20—2.90, kroten 2.003.10, kroten, gekookt 25, uien 1.70—2.90, peen 1.80—3.60, spruiten 4 7, aardappelen 1.40—2.10, druiven 14 30, snijboonen 527, stokboonen 10 22, pronkboonen 38, stamboonen 8 —17, postelein 2—5, spinazie 19, to maten A 4.00—5.80, idem B 4.005.60, idem C 4.004.40, idem CC 4.per 100 stuks: andijvie 0.301.00, komkommers 1.004.30, bloemkool 1.5015.me loenen 528, salade 0.301.20, perzi ken 0.50—12.—, knolselderie 1.104.30, per 100 bos: kroten O.SO1.10, pieterselie 4060 cent, radijs 0.401.10, selderie 30 90 cent, bleekselderie 312 cent, peen 1.305.10, rabarber f 0.601.50, raap stelen 50 cent. 24 Sept. Boter. Aanvoer 740 kg. Prij zen: Fabrieksboter prima f 1.45, boeren- boter prima 1.35—1.40 per kg. Handel kalm. Turfmarkt van 19 tot en met 24 Sept. Aanvoer: 45.000 stuks lange turf, prijs 78 en 10.000 stuks fabrieksturf 9 per 1000 stuks. UTRECHT 24 Sept. Vee. Totaal aan gevoerd 2070 stuks vee, 350 koeien Stieren prijzen per pond: 27—30 ct. Handel matig, prijzen onveranderd. Slachtkoeien 2e srt. 3235 ct., id. 3e srt. 2832 cta, Handel re delijk, prijzen iets oploopend. Vaarzen: p. stuk ƒ220, Melkkoeien 170—260, Kalf- koeien 180270, Varekoeien 140200. Handel zeer kalm, prijzen onveranderd. 320 Magere kalveren ƒ25090. Handel voor dood redelijk, voor het leven gedrukt, alles met dezelfde prijzen. 365 Nuchtere kalve ren 69. Handel traag, prijzen lager. 330 Magere varkens ƒ24—40, Schrammen ƒ17 24, 440 Biggen 1216.50. Handel matig, prijzen iets hooger voor de varkens. 85 Ma gere schapen 1626. Handel kalm, prij zen onveranderd. 180 Weidelammeren 9 16. Handel kalrft, prijzen iets beter. Kleinhandel: Boter, aanvoer 300 K.G. prijs 1.56. Kaas 150 K.G. 0.50—0.70 per K.G. Eieren: aanvoer 25000, prijzen: 45.50 p. 100 stuks. BOSKOOP, 24 Sept. Bloemenveiling. Rozen per bos van 10 stuks: Pechtold 15 20 cent, Wendland 13 cent, Hadley 50 72 cent, Claudius Pernet 13 cent, Briarclif 3046 cent, Butterfly 1522 cent, Wilh. Kordes 12 cent, Rosalandia 15—25 cent, Florex 1525 cent, Phoebe 12 cent, Vier- landen 20—40 cent, Edith Helen 30—42 cent, Aug. Noack 10:16 cent, Else Poul- sen 610 cent, Gloria Mundi 816 cent, Ellen Poulsen 612 cent, Paul Grampel 815 cent, Rosa Mundi 1530 cent, Mevr. van Straaten van Nes 815 cent, Ingar Ohlson 815 cent, Queen Mary 1517 cent, Chrysanten grootbloemig 60—120 cent idem tros 6—30 cent, Physalis Franchetti 714 cent, Clematis Durandi 10—15 cent, Clematis Prins Hendrik 5070 cent. LEIDSCHENDAM, 23 Sept. Groenten- veiling. Eng. komkommers le soort 2.00 4.50, 2e soort 1.201.80, 3e soort 1.— gele komkommers le soort 25, 2e soort 1.202.00, 3e soort 1.kropsla le soort 0.50—1.20, 2e soort 30—60 cent. peen 2.004.20, bloemkool le soort 6 —10.80, 2e soort 3—7, uitschot 1.50, To maten midd. 2.002.10, gr. ronden f 2. 2 30, 2e soort 2.00—2.10, 3e soort 2.— bonken 2.andijvie per 100 0.60—1.30, andijvie per 100 kg. 2.00—2.50, spinazie per 4 kg. 1040 cent, postelein 1.50 3 50, snijboonen 1025 cent, spercieboonen 8—24 cent, radijs 1.0—1.50, prei 2—3.50 selderie 1.001,20, meloenen 426 cent, druiven 1015 cent. TER AAR, 23 Sept. Centrale Veiling. Spinazie 633 cent, andijvie 818 cent, sla 0.40—2.10, peulen 1.50—1.55, snij boonen 0.501.15, kassnijboonen 1.90 2.25, princesseboonen 1.152.00, dubb. stamboonen 1.752.00, spekboonen 5585 cent, witte pronkers 38—59 cent, roode pronkers 30 cent, postelein 2.003.00, druiven 14 cent, waschpeen 2.80, bos- peen 1.904.70, uien 2.002.90, roode kool 1.20—2.70, witte kool f 2.20—2.40, savoyekool 2.20—3.70, kroten 1.70— 2.00, rabarber 1.40, bloemkool 1.50—19, meloenen 518 cent, komkommers 1.00 3.60, tomaten 2.002.50, Augurken A 1—2, B 0.70—0.95, D 0.60—0.65, E 0.29—0.32, A—B 0.70, C—D 0.62, Mais- kolven f 1.00—2.00. NOORDWIJKERHOUT, 23 Sept. Veiling „De Eendracht". Pronkers 5565 cent, ren tegevers 1.301.70, enkele boonen zon der draad f 0.951.35, enkele boonen met draad f 1.051.65, snijboonen 1.351.95, dubbele boonen 0.651.50 alles per 10 kilogvram. KATWIJK a. d. RIJN, 23 Sept. Groen tenveiling. Per 100 stuks: bloemkool I 7.00—12.80, idem II 2.10—7.10, bospeen 3.505.50, per 100 kg., roodekool f 1.00 —1.20, gelekool f 1.80—2.50, uien 1.60— 2.00, prei 3.103.50, princesseboonen 15 19, per kist van 20 kg.: waspeen 4060 cent. ZEVENHOVEN, 21 Sept. Eierenveiling. Aanvoer 1127 stuks: prijzen: kippeneieren 4.455.10, eendeneieren 3.10 per 100 stuks, bananen 20 cent per 4 stuks, appelen 25 cent per kg. Voortaan om de 14 dagen veilen, de eerste veiling 5 October. LEIDERDORP, 23 Sept. Eierenveiling. Prijzen: kippeneieren 4.903.30, eenden eieren 2.705.10 per 100 stuks, boter 63 70 cent en kaas 2230 cent per pond, kippen 5065 cent, eenden 3545 cent, ko nijnen 0.171.00, en duiven, 10 cent per stuk. LOOSDUINEN, 23 Sept. Groentenveiling. Bloemkool le soort 4.808.00, 2e soort 1.502.20, gele komkommers 46, idem witte 2.10 per 100 stuks, meloenen 728 cent per stuk, stokprincessen 2124, stam princessen 1116, snijboonen 1723, pronkboonen 4.207.00, spekboopen 9, tomaten A 4.004.40, idem B 4.005.20 idem C en CC 4.idem bonken 4.00 4.40, druiven blauwe le soort 2434, idem 2e soort 20, idem witte f 2838 per 100 kg., spinazie 1226 cent per 4 kg., poste lein 611 cent per 6 krop, salade 3070 cent per 100 krop, peen 2.203.50, kervel 70 cent, rabarber 4.selderie 4090 cent en pieterselie 3040 cent per 100 bos, prei 2.903.20 per 100 kg., andijvie 0.40 1.40 per 100 struik, aardappelen 2.10 2.30, zilveruitjes 45 per 100 kg. Eieren 4.604.70 per i00 stuks VINKEVEEN, 23 Sep. Groentenveiling. Spercieboonen 1118.50, snijboonen 512, kassnijboonen f 1823, pronk boonen 3—6, spekboonen 57.50, stamspercieboonen f 1118.50, spinazie 16, postelein ff 15, waschpeen f 1.50 —3, prei 3.40—3.90, alles per 100 K.G.; tomaten A 2—2.60, idem B 2.30—3.20. idem C 22.20, per 100 pond; bloemkool f 1.50—13, komkommers 16, kropsla 0.30—2.20, andijvie 0.30—2, bleeksel derij 1—6, meloenen f 12—25, per 100 stuks; peen 1—4.20, peterselie 3.70— 4.40, selderij 3.80, per 100 bos.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 7