Praag kondigt algemeene mobilisatie at Een proclamatie door de radio In Frankrijk zijn vanmorgen reserve- lichtingen opgeroepen Antwoord op dreigende Duitsche troepenbewegingen Duitsche troepen bewegingen in Beieren Het verloop der besprekingen te Godesberg ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Om 10.40 uur gisteravond is door het radio station PraagNielnik een proclamatie omgeroepen van president Benesj, waarbij de algemeene mobi lisatie van Tsjecho-Slowaaksche leger werd gelast. Het decreet werd opgelezen eerst in het Tsjechisch en daarna in het Duitsch, het Hongaarsch, het Roetheensch en het Slowaaksch. Het decreet bepaalt, dat alle personen, die dienstplichtig zijn, zich onverwijld en binnen den kortst mogelijken tijd naar hun standplaatsen moeten begeven. Paarden, rijtuigen, automobielen en particuliere vliegtuigen worden op- geëischt. Elk civiel luchtverkeer is verboden. Militaire berichten zijn aan strenge censuur onderworpen. De proclamatie besluit met den volgenden oproep: „Burgers, het beslis sende oogenblik is aangebroken, Het welslagen hangt af van iedereen. Laat ieder zijn krachten in dienst stellen van het vaderland. Weest dapper en trouw. Onze strijd is een strijd voor rechtvaardigheid en vrijheid. Leve Tsjecho-Slowakije". Het mobilisatiebevel geldt voor alle weerbare mannen tot 40 jaar. In gehee. Lrankrijk is vanmorgen aan de gemeentehuizen een biljet aangeplakt, waarbij de reservisten van sommige lichtingen terstond worden opgeroepen. Deze maatregel, zoo voegt Havas hieraan toe, welke in geen enkel opzicht een algemeene mobilisatie beteekent, is uitsluitend bedoeld om het grensverdedigingsstelsel in werking te stellen. De vanmorgen genomen maatregelen vullen de voor de dekking van de grens noodzakelijke strijdkrachten aan. Het is een der laatste veiligheids maatregelen vóór de algemeene mobilisatie. HENLEINS ANTWOORD OP HET MOBILISATIEBEVEL. Henlein heeft tot de Sudeten-Duitschers den volgende oproep gericht: „Benesj heeft in zijn hazardspel de laat ste kaart uitgespeeld. Hij heeft, steunende op een in strijd met de grondwet zijnde mi litaire regeering, de algemeene mibilisatie afgekondigd. Gij, mijn volksgenooten in het vader land, weet waarom het gaat. Geen Duit- scher zal op Duitschers schieten, geen Hon gaar op Hongaren, geen Pool op Polen. Be nesj heeft niet het recht, u tot een vreeselij- ke broedermoord te dwingen. Aan zijn mo bilisatiebevel zal geen Duitscher gevolg ge ven. Over korten tijd zult gij vrij zijn". OPROEP VAN HENLEINISTISCH BLAD. De „Egerer Zeitung", het orgaan der Henleinisten in Eger, publiceert twee op roepen van de bevolking. Een daarvan luidt als volgt: „De veiligheidsdienst wordt tot nader order verzorgd door de organen van den Tsjecho-Slowaakschen staat en de or ganisatie van Sudeten-Duitsche oud-strij ders. De afscheiding van ons vaderland van Tsjecho-Slowakije kan* slechts geleidelijk geschieden, indien men geweld en noode- loos bloedvergieten wil vermijden. Hebt dus geduld. Ge kunt niet rekenen op een onmiddellijk binnenkomen van Duitsche troepen, tot dan moet er orde heerschen. Blijft in uw huizen. De comamndant der gendarmerie heeft ons de verzekering ge geven, dat de Tsjechische soldaten niet zul len ingrijpen, indien gij kalm blijft". MOBILISATIE MET GEESTDRIFT ONTVANGEN. De correspondent van Reuter reed gis teravond uit het Noordelijk Sudetengebied naar Praag. In alle steden en dorpen wa ren de straten en pleinen vol menschen en heerschte groote drukte bij de militaire aanmeldingskantoren. Alle soorten ver- voermidden, auto's, karren, taxi's enz. wor den opgeëischt, om de soldaten te vervoe ren. De correspondent bevond zich in een Tsjechische stad aan de grens van het Su detengebied, toen het mobilisatiebevel door de radio kwam. De mededeeling werd met gejuich en applaus ontvangen en toen het volkslied speelde, stond elkeen zwijgend stil. Daarna schudden de mannen elkander de hand, trokken hun jassen aan, en gin gen naar buiten om zich aan te geven bij het plaatselijke aanmeldingsbureau. In de straten der Tsjecho-Slowaaksche hoofdstad was het gisteravond vol met een juichende menigte. De opwinding en geestdrift waren enorm. Iedere automo biel werd aangehouden en den bestuurder werd gelast of verzocht, reservisten naar de stations te vervoeren. Alle gezantschapsgebouwen, en in het bijzonder de Duitsche legatie, werden krachtig door politie en militairen bewaakt. Aan alle zaken en instellingen is een waarschuwing gezonden om voorbereid te zijn op luchtaanvallen, en alle vensters zijn verduisterd. AMERIKANEN GEADVISEERD HET LAND TE VERLATEN. De gezant der Vereenigde Staten te Praag heeft alle Amerikanen aangera den Tsjecho-Slowakije te verlaten. Nadat de stroom van Sudeten-Duit- sche vluchtelingen naar Duitscliland de laatste dagen was afgenomen, is het aantal vluchtelingen sedert Donderdagavond weer met sprongen omhooggegaan. Vrijdagavond werden in de vluchtelingenkampen in to taal 127.800 vluchtelingen geteld. DUITSCHE PERSAANVALLEN OP PRAAG. Het officieele communiqué over de be sprekingen te Godesberg was te laat be kend voor de Duitsche bladen om er nog commentaar op te kunnen leveren. De pers zet inmiddels haar felle actie tegen de Praagsche regeering voort. De „Voelkischer Beobachter" publiceert op de eerste bladzijde een grooten karika tuur, voorstellenden den nieuwen minister president van Tsjecho-Slowakije, met het onderschrift: „De moordenaar Sirovy, schepsel van Moskou". Het vertoog van Potemkin, den waarne mend volkscommissaris van buitenlandsche zaken, bij den Poolschen zaakgelastigde, schijnt de Duitsche pers sterk te veront rusten, zij blijft althans op verachtelijken toon over Sovjet-Rusland spreken. De Duitsche pers is ook verontwaardigd over het binnenrukken van Tsjechische militairen in het Sudeten-Duitsche gebied. De toestand wordt volgens de „Berliner Boersenzeitung" volkomen beheerscht door het geweld, waarvan de nieuwe Tsjechi sche minister-president zich bedient. Het bolsjewisme haat iedere overeenkomst en iedere localiseering van het conflict, het wil den wereldbrand. Volgens het „Berliner Tageblatt" is van Syrovy geen eerlijke medewerking te verwachten aan het werk, dat Hitier en Chamberlain verrichten. Van hem kunnen ook de Sudeten-Duitschers geen recht ver wachten. De „Berliner Lokalanzeiger" zegt, dat in het Sudetenland weer terreur heerscht. De „Frankfurter Zeitung" verklaart, dat De militaire bedrijvigheid in Beie ren heeft gisteren een versneld tempo aangenomen. Onophoudelijk werden troepen in de richting van de Tsje cho-Slowaaksche grens vervoerd. De stad zelf bood een ongewonen aanblik. Den geheelen dag zijn troependetache menten gepasseerd, voor het grootste deel gemotoriseerde afdeelingen in oorlogsuitrusting. Het vervoer ge schiedde ook met behulp van opge- eischte particuliere voertuigen. Op ver schillende punten van de stad was luchtdoelgeschut geplaatst. De schuil plaatsen voor de bevolking waren dui delijk kenbaar gemaakt. Voortdurend ronkten vliegtuigen boven de stad. Er heerschte ook een groote bedrij vigheid op de utowegen van Mun- chen naar Salzburg. Den geheelen dag waren van het station treinen vol troe pen en uitrustingen vertrokken. Het ver keer in Munchen werd ontwricht door de troepenbewegingen. In de stad heerschte een atmosfeer bezorgd heid en spanning. Vrachtauto's, veld geschut en honderden opgeëischte per sonen- en vrachtauto's reden langs de wegen. In eenige deelen van Noord-Bohemen tusschen Tannendorf en Oberkreibitz, in het gebied van Rumberg en tusschen Libau en Trautenau, is de spoorwegverbinding onderbroken. TSJECHISCH—POOLSCHE GRENS GESLOTEN. Ingevolge de in Tsjecho-Slowakije af gekondigde militaire maatregelen, is de Tsjechisch-Poolsche grens te middernacht» gesloten. DE MEENING VAN LEON BLUM. De Fransche socialistenleider Blum schrijft in de „populaire": Gaat de Fuehrer zijn leger bevel geven datgene te overschrijden, wat nog de Tsje cho-Slowaaksche grens is? Zoo hij het doet, ondanks de Engelsch-Fransche voorstellen, ondanks het offer, dat Praag zich getroost heeft, dan zou het Fransch-Tsjechische pact in werking treden. Daladier heeft het gis teravond verklaard. Het Tsjechisch-Russi- sche pact zou in werking treden. Litwinof heeft het verzekerd. Engeland zou er nood zakelijk aan te pas komen. Heeft Cham berlain zich daartoe niet verplicht door de nieuwe eischen van den Fuehrer als onaan vaardbaar te verweipen? Ik durf er zelf niet op te antwoorden. Laat Roosevelt, de grootste autoriteit ter wereld toch eens spreken. De tijd gaat voorbij en elk uur telt. de grondwet in Tsjecho-Slowakije ge schorst is. De militaire dictatuur wordt niet door democratische beperkingen geremd. Het blad vraagt zich af of Benesj en Syrovy bewust een laatste kaart uitspelen. Wat de Westelijke mogendheden Benesj hadden opgedrongen, de afstand van het gebied, dat aan het vaderland terug wil komen, heeft Syrovy teniet gedaan nog vóór hij formeel de regeering aanvaard had. Britsche pers laakt de Duitsche propagandamethoden. Het commentaar der Londensche bladen is meerendeels niet actueel, ingevolge de plotselinge wending van gisteravond, toen Chamberlain afscheid ging nemen van Hitler, en in plaats daarvan drie uren lang met hem confereerde. De „Times" richt een opvallend scher pen aanval op de Duitsche propaganda methoden en zegt: De Duitsche radio gaat ook thans nog door, met een bijna onge looflijk gemis aan gevoel voor fatsoen, zijn vergift van bedreigingen en scheldpartijen uit te strooien. De Duitsche propaganda machine heeft sinds lang opgehouden in druk op de wereld te maken, en moet wel voor steeds minder Duitschers overtuigend worden. Ook de „Daily Telegraph" valt de Duit sche propaganda aan en schrijft: aan Duitsche zijde wordt weinig moeite ge- daen om zoolang de besprekingen duren de spanning te verlichten. Men zou ge dacht hebben, dat na de instemming der Tsjechen, het Sudetengebied zonder gewa pend conflict af te staan, de gecontroleerde Duitsche pers de vriendelijkheid gehad zou hebben zijn hatelijke scheldcampagne te staken. In het licht der voortdurende bedreigingen was het bevel van Benesj tot algemeene mobilisatie over te gaan, niet meer dan een elementaire voorzorg tegen het dreigende gevaar eener algemeene invasie. Een droevig beeld van den internationalen toestand. De winkel van een gasmaskerhandelaar te Praag wordt door koopers bestormd WAAROM CHAMBERLAIN GISTEREN THUIS BLEEF. Hij wilde zwart op wit. Tijdens een onderhoud, dat de Fransche minister van buitenlandsche zaken Bon net gistermiddag met den Britschen am bassadeur heeft gehad, heeft hij mededeer ling gedaan van de inlichtingen, ontvangen over de besprekingen te Godesberg. Uit deze inlichtingen maakt men op, dat de ge- dachtenwisseling tusschen Hitler en Cham berlain nog al vaag zou zijn gebleven. Bevestigd werd, dat een der belangrijk ste moeilijkheden werd gevormd door den eisch van Hitier, dat de Duitsche troepen een zone in Tsjecho-Slowakije zouden be zetten, vóór er verdere besprekingen ge voerd zouden worden. Daarentegen zov Hitier er in toegestemd hebben, dat de definitieve grenzen door 'n internationale commissie zouden worden vastgesteld. Hitier schijn' gen onmiddellijke inwilliging van de Poolsche en Hongaar- sche eischen te hebben verlangd. Verder schijnt hij geen onoverkomenlijk bezwaar gemaakt te hebben tegen een eventueele garantie der nieuwe grenzen zoowel door de andere mogendheden als door Duitschland. Chamberlain wilde echter een nauwkeu riger omschrijving van de Duitsche eischen en de strekking daarvan hebben en gaf daarom de voorkeur aan een voortzetting der onderhandelingen door uitwisseling van nota's. Daarom zond hij Hitier gister morgen een brief, waarin hij aanvullende inlichtingen vroeg over de punten, welke eergisteren waren opgeworpen. In den na middag gaf Hitier antwoord. Na een tusschentijdsche bespreking van Henderson en Horace Wilson (leden der Britsche delegatie) met von Ribbentrop gis teravond volgde de mededeeling, dat Chamberlain nog een laatste bezoek aan Hitier zou brengen en Zaterdagmorgen zou vertrekken. HET NACHTELIJK ONDERHOUD. Chamberlain kwam om 22.32 uur in ho tel Dreesen aan. Reuter meldt nog, dat Chamberlain, toen hij de trap van zijn hotel afkwam, er zeer ernstig uitzag. De ongeveer vijftig men schen voor het hotel, meest journalisten, Duitsche ambtenaren en hotelpersoneel, applaudisseerden, waarvoor de minister president door het afnemen van zijn hoed dankte. Ondanks het late uur werd Chamber lain bij de veerpont door een groote me nigte met „heil"-geroep ontvangen. In zijn gezelschap bevonden zich Hen derson en Horace Wilson. Om 1.28 uur verlieten de Fuehrer en Neville Chamberlain onder algemeene spanning der aanwezigen de conferentie kamer. Hitier begeleidde den Britschen premier door de hotelhal naar zijn auto," waar hij hartelijk afscheid van hem nam. De Fueh rer wenschte zijn gast in het bijzonder een goede thuisreis. De blitzlichtlampen der persfotografen vlamden in den donkeren nacht op, waaar- na Chamberlain naar zijn hotel terug keerde. HITLER'S MEMORANDUM BESTUDEERD. Den geheelen nacht hebben de leden der Britsche delegatie het memorandum van Hitler over de Tsjechische kwestie bestu deerd. Wegens het late uur, waarop de minister-president zich ter ruste begaf, werd besloten het vertrek uit hotel Peters- berg uit te stellen tot 9 uur 30, zoodat hij CHAMBERLAIN IN FRANSCHE SPELLING! Sinds de Engelsche minister-president naar Hitler is gegaan en pogingen in het werk heeft gesteld om aan Hitler's eischen tegemoet te komen en alzoo den vrede' te redden, schijnt men in sommige Fransche kringen geneigd te zijn een nieuwe spelling vast te stellen voor Chamberlain's naam. Volgens deze spellingwijze zou men niet moeten schrijven „Chamberlain", maar „J'aime Berlin" (Ik houd van Berlijn). vanmiddag ongeveer 12 uur in Londen zou aankomen. De ontkenning van Chamberlain, dat de nieuwe toestand een mislukking kan ge noemd worden, en de verklaring welke hij aflegde, toen hij zich naar zijn slaapkamer begaf, n.l.: „Het woord is thans aan de Tsjechen", vertegenwoordigen het te Go desberg heerschende algemeene gevoelen. Volgens Duitsche kringen was het laatste onderhoud tusschen beide staatslieden har telijk van toon. Er valt niet aan te twijfe len, of Chamberlain heeft een uitstekenden, indruk op de Duitsche openbare meening gemaakt. In de kringen der te Petersberg vertoe vende Britsche journalisten toonde men zich na de verklaring van den premier zichtbaar opgelucht. Van het pessimisme in den namiddag was de stemming omge slagen in optimisme. WAT DE DUITSCHE VOORSTELLEN ZOUDEN BEVATTEN. Tusschen hoop en vrees. Een speciale correspondent van Havas meldt: Nadat Hitier geweigerd had zijn in stemming te verlcenen op basis van het Britsch regelingsvoorstel, heeft Cham berlain, zoo meldt men in Britsche kringen, op zicht genomen, aan Praag de Duitsche oplossing voor te leggen, inhoudende een veel grooteren en veel spoediger gebiedsafstand, en zonder Duitsche verplichtingen. Sommige leden der Britsche delegatie zijn pessimistisch, omdat zij meenen, dat de Tsjecho-Slowaaksche regeering deze voor stellen niet zal kunnen aanvaarden. Dey voorstellen zijn vannacht ook meegedeeld aan Parijs en andere hoofdsteden. Semi-officieel wordt nog uit Godesberg medegedeeld: Het communiqué over het onderhoud tus schen den Fuehrer en den Britschen mi nister-president heeft hier een bijzonder gunstigen indruk gemaakt. De stemming na afloop der besprekingen staat in opval lende tegenstelling tot de zenuwachtige spanning, welke gisteren onder de journa listen heerschte, toen de ontmoeting tot later op den dag werd uitgesteld. Een zeer goeden indruk vooral heeft het gemaakt, dat de slotbesprekingen tusschen Hitier en Chamberlain niet minder dan drie uren geduurd hebben en in vriendschappelijken geest gevoerd zijn. De Fuehrer kreeg het bericht over de mobilisatie in Tsjecho-Slo wakije terstond na het begin der bespre kingen met den Britschen minister-presi dent en bracht zijn gast hiervan terstond op de hoogte. Chamberlain zou door de mededeeling zichtbaar ontsteld geweest zijn. Niettemin vermocht dit alarmeerende bericht de besprekingen der beide staats lieden niet op te houden of te storen. Al gemeen schijnt men zich thans bewust te zijn, dat het Duitsche memorandum, met welks overdracht aan Praag de Engelsche regeering zich belast heeft, en dat opge bouwd is op grondslag van de in Godes berg voortgezette besprekingen van Berch- tesgaden, een laatste vredes-aanbod van den Fuehrer aan Tsjecho-Slowakije vormt.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5