Katholieken, behoudt de jeugd! MORSEN PIJLTJESDAB! CAÊ.CS? Laatste berichten Burgerlijke Stand ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 Wanneer U CALOR-kolen stookt, dan zullen Uw ken nissen zeggen: „heer lijk warm is het hier" CALOR-kolen beteeke- nen genot en voordeel Tot 1 October gelden nog de lage zomerprijzen. Profiteert ervan! [TEL. 2760 (3 Lijnen) H. Morschweg I48 en Bestelkantoor: H. DE LIGNY, Boommarkt 2 - Tel. 46 UIT ZOLDERRAAM GEVALLEN. Gisteravond te 7 uur is de 6-jarige M. S.. Oranjegracht 32, uit het zolderraam der ouderlijke woning van M. hoogte op de binnenplaats gevallen. Met een ernstige hoofdwonde werd de jongen naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. Buurtvereeniging „Prins Maurits" Op een dezer dagen gehouden bijeen komst is gelijk in meerdere wijjcen on zer stad ook voor het complex Mau- ritsstraat een buurtvereeniging tot stand gekomen onder bovenstaanden naam, zich ten doel stellen op nat. feestdagen e.d. door het organiseeren van kinderspelen, optochten, versieringen etc. in dat deel der stad meerderen luister aan dergelijke feesten te geven. Na het vaststellen van het reglement en de contributie, welke op 3 ct. per week werd gesteld, volgde verkiezing van een bestuur, bestaande uit voorz. L. Kaak; secr Joh. P. Gordijn; penningm. C. Markus; comm.-leden de heeren Pardon, Breede- veld en Filippo. Nadat nog eenige punten waren behan deld sloot de waarnemende voorzitter deze vergadering, allen dank brengende voor de geanimeerde besprekingen en deed o.m. de mededeeling dat zich reeds plm. 50 personen spontaan als lid hadden opgegeven. Het secretariaat is gevestigd Maurits- straat 85, Joh. P. Gordijn waar nieuwe leden zich kunnen aanmelden. Bioscopen. Luxor. ONVERBREEKBARE BANDEN. In het programma van hei Luxor-thea- ter is deze week een prachtige Duitsche film opgenomen n.l. „Onverbreekbare banden" naar het tooneelstuk „Heimat" van Hermann Sudermann. Zarah Lean- der, als de beroemde zangeres Magda del Oro, vertolkt de hoofdrol op onvergete lijke wijze, bijgestaan o.a. door Georg Alexander, Leo Slezak en Paul Hörbiger. Deze film is typisch Duitsch. Duitsch in opzet, Duitsch in tempo, Duitsch in hou ding en gedragingen der spelers. Het sce nario is vlot. Na een achtjarig verblijf in Amerika, keert Magda del Oroin haar geboorteplaats terug, waar zij is geënga geerd als medewerkster aan de „Mathaeus Passion". Hoewel de ouderlijke woning haar trekt en zij alles zou willen geven om weer ontvangen te worden, durft zij toch haar vader, een plichtsgetrouwe ge- pensionneerde kolonel, niet onder de oogen te komen, omdat eertijds haar ver trek door hem niet was goedgekeurd. Zij vreest, dat hij opheldering zal vragen van haar gedrag in den vreemde. Een oude huisvriend brengt haar vader echter op de hoogte van haar aanwezigheid in de stad en nu kan zij het ouderhuis, waar uit zij zoo langen tijd was verstooten, weer vrij betreden. Alles gaat goed, tot dat zij haar vroegere verloofde ontmoet, nu bankdirecteur, die vóór acht jaar de oorzaak was, dat zij ter vermijding van een schandaal, de stad en haar familie verliet. Wanneer hij Magda thuis bezoekt, ontstaat er tusschen hen een woordenwis seling, waardoor haar vader de geheele waarheid verneemt. Om de eer van de familie nog te redden, dwingt hij den bankdirecteur Keiler tot een huwelijk met Mgada, waarin hij gaarne toestemt om zijn tekorten bij de bank aan te zuiveren. Magda verzet zich echter ter wille van haar kind met alle energie tegen deze wensch van haar vader. Zij zal zich ech ter niet lang meer tegen zijn wil kunnen verzetten en zou gezwicht zijn. Het be richt van het overlijden brengt echter een happy-end aan het verhaal. Het thema is zeer dramatisch; er is goed spel en boeiende, dikwijls benauwen de scènes maken deze rolprent tot een mooie film. Voor de pauze is er een journaal van de jubileumfeesten in de verschillende steden des lands geheel in natuurlijke kleuren opgenomen, welke gebeurtenissen in een reeks filmbeelden aan ons oog voorbij trekken. Dit alles wat de laatste weken onze belangstelling had, ziet en hoort men hier. Aan het einde der voor stelling werd enthousiast geapplaudisseerd. De tweede hoofdfilm is een realistische weergave van het Amerikaansche misda digersmilieu, waarin sterk spel en boeien de opnamen sterk de aandacht ti'ekken. Lid o. ARTISTENINGANG. Het voorprogramma van Lido brengt deze week nog een laatsten glimp van het Koninklijk bezoek aan Amsterdam, waar bij op uitstekende wijze het Stadionfeest door Polygoon is weergegeven. Dan gaat vóór de pauze „Mr. Moto slaat toe". Peter Lorre speelt hierin de hoofdrol en het lijkt er wel heel veel op, dat deze geheimzinnige speler de opvol ger wordt van den grooten Charley Chan- vertolker Warner Oland, die onlangs over leed. De film speelt in de mysterieuze omge ving van de vroegere Chineesche hoofd stad Peiping, waar eenige personen op zoek zijn naar gegevens, welke den weg wijzen naar een verborgen schat in het onbekende graf van den eeuwen geleden gestorven Djengis Khan. Deze gegevens bevinden zich op antieke zijden rollen, in het bezit van een Chineesche familie. Deze wenscht de rust der voorvaderen niet te verstoren, doch de schat-jagers deinzen voor niets terug. Intusschen heeft mr. Moto zich in den strijd gemengd en natuurlijk slaagt hij erin de bandieten bende onschadelijk te maken. In de sfeer van het geheimzinnige Oos ten doet deze geheimzinnige geschiedenis het best. Het fantastische verhaal is film technisch bijzonder sterk weergegeven, ook al spreken enkele onwaarschijnlijk heden wat al te sterk. De hoofdfilm na de pauze is „Artisten- ingang", waarvan Gregory la Cava de re gie voerde. „Artisteningang" brengt nieuwe jonge sterren voor het voetlicht, tenminste de jonge sterren wenschen niets liever dan voor het voetlicht te komen en zoo krij gen we hun strijd te zien om zoover te komen, een strijd vol humor en tragiek, een strijd van triomf en nederlaag. Casino. EEN NIEUWE NEDERLANDSCHE FILM. Er is een nieuwe Nederlandsche film uit gebracht, een film, waarmede men kenne lijk heeft gepoogd, weg te komen uit de Jordaansfeer der vroegere films, uit de sfeer van Bleeke Bet en Oranje Hein, ge poogd oih de Nederlandsche film te plaat sen in een andere sfeer, op een hooger plan, kortom in het internationale filmmilieu. Daartoe is men met bed en bulster naar de Italiaansche filmstudio's nabij Rome ge togen om hier gebruikt te maken van de schitterende décors en van de mogelijkheid van monumentale opnamen in de Eeuwige Stad voor de film „Drie wenschen", welke, zoo meende men, aldus een succes zou wor den, dat alle vorige Nederlandsche films in de schaduw zou stellen. Laat ons direct zeggen: deze film heeft voortreffelijke kwaliteiten, maar heele- maal geslaagd is men in dezen opzet niet. Als wij de balans er van opmaken, vin den wij aan de creditzijde volmaakte, in drukwekkende décors, bewonderenswaar dige opnamen en een laatste deel ge lukkig dus een climax gespeeld in de opera, dat bijna volmaakt aan de gestelde verwachtingen voldoet. Maar het meeste hiervan raakt de film slechts aan den buitenkant, dit zijn mees tens slechts technische hulpmiddelen, maar die een film nog geen ziel en inhoud ge ven. En toch is het scenario fijn als een sprookje, dat in een moderne weigeld wer kelijkheid wordt. De factoren, die verhinderden het gestel de hooge plan geheel te benaderen, waren de Hollandsche artisten. Als men Aaf Bou- ber ziet in een Italiaansch kasteel of in de opera, kan men zich toch maar moeilijk met zijn gedachten losrukken van een Jor- daansche groent en vrouw. En hetzelfde is het geval met Herman Bouber en deze twee spelen nog lang niet het slechtst. Maar dit kan evengoed een denkfout van den toeschouwer zijn als een filmfout. Er ont breekt echter wel iets aan de vaart, aan het tempo, aan de afwisseling. Men zou geneigd zijn tot de conclusie te komen, dat Nederlanders überhaupt gen goede filmar- tisten kunnen zijn. Het spel is te gelijkmatig, niet altijd flit send, het is rustig als een Hollandsche wei en zonder beroering. En toch is deze film een groote vooruitgang. Er zit een sprong ir. naar het internationale milieu, al be reikt men dan ook niet diezelfde hoogte. Er is zeer goed spel van Annie van Duyn, de hoofdrol, van Jules Verstraete en van den regisseur Kurt Gerron, wien men in temperament tot voorbeeld had moeten ne men om volmaakter geslaagd te zijn. Voor hen, die de vroegere Nederland sche films zagen, zal het bijster interessant zijn deze film van geheel ander genre en opzet te zien, dit fijne moderne sprookje van drie wenschen, dat niet volmaakt le vend is geworden, maar wellicht de Neder landsche film in betere banen voeren zal. Voor de pauze is er een Wild-Westfilm, waarin men ter afwisseling eens de aardige vondst heeft gedaan een Wild-West-held te laten aanzien, voor' een Wild-West-ban- diet, wat niet alleen tot adembeklemmende achtervolgingen, maar ook tot geestige mo menten aanleiding geeft. Gene Autry, die onschuldig verdacht wordt, zingt en slaat er zich echter prachtig doorheen en de film eindigt natuurlijk met een geliefde in zijn armen. In het journaal ziet men nog het slot der feestelijkheden in Amsterdam en andere actueele gebeurtenissen. Trianon. BETTE DAVTS IN „JEZEBEL" De domineerende film van deze week in Trianon is Jezebel", een op de biennale te Venetië terecht bekroonde film, waar in de actrice Bette Davis een sterk over- heerschende en ook zeer dankbare rol vervult. Zij is in dit verhaal de gevaar lijke intregeerende, eigenzinnige en egoïs tische jonge vrouw, zooals Jezebel dat was in het Oude Testament. Haar eigenzin nig drijven heeft fatale gevolgen, ook voor haar zelf en het einde ziet een vol komen vernederde Julie (zoo is de naam van de jonegdame) wier liefde van egoïs me is gelouterd tot de meest onzelfzuchti ge opofferings gezindheid. De geschiedenis speelt zich af in de ja ren 18501860 in het Zuiden der Vereen. Staten, in de dagen, dat een gele-koorts- epidemie zich kwam mengen in de toe nemende animositeit tusschen Noord en Zuid wegens het neger-vraagstuk, Julie is een rijke jonge vrouw te New Orleans, die door haar buitensporigheden zich. zelf en haar familie veel narigheid be zorgt, en zelfs haar verloofde verliest, koppig en eigenzinnig blijft zij op hem wachten. Hij komt ten slotte ook, maar is inmiddels getrouwd. Nog geeft Julie den strijd niet op, maar zij verliest het met glans en als ook de vroegere verloofde door de gevreesde gele koorts wordt aan getast, offert zij zich op en volgt den ter dood gedoemde naar het leprozen-eiland, waarheen de gevaarlijke zieken gebracht worden, uitgestooten uit de samenleving. Zooals gezegd heeft Bette Davis hier alle gelegenheid haar sterk talent te too- nen en zij doet het op zulk een uitstekende wijze, bijgestaan door haar knappe mede speler, dat Jezebel" een pracht-film is ge worden, met een sterke spanning en van groote dramatische kracht. Voor de pauze gaat „Muziek voor Ma dame", een verhaal van een Italiaanschen tenor, die in gezelschap van twee opzich ters verzeild geraakt en verwikkeld wordt in een juweelen-diefstal. De ongelukkige tenor verliest daardoor zijn stem, want door zijn stem zou hij zich kunnen verra den. Natuurlijk loopt alles goed af, doch niet dan nadat Nino Martini alle gelegen heid heeft gehad om toch zijn buitenge woon fraai stemgeluid te laten hooren. Een teekenfilm en een journaal com- pleteeren dit fraaie programma. Rex. DE GROOTE ILLUSIE. „Oorlog of vrede" is vandaag de vraag, welk een ieder stelt. Rex vertoont deze week een film, welke wij met recht de •beste vredes-film kunnen noemen. De Fransche Film „La grande illusion" brengt ons terug naar de hei-periode van 1914—1918. Bij het begin van den oorlog worden de Fransche officier, Graaf de Boeldieu en luitenant Maréchal bij het vliegerscorps opgeroepen, hoewel beide uitstekende vlie gers zijn, worden zij reeds spoedig door Duitsche jachtvliegtuigen neergeschoten, gevangen genomen en naar een rijksge vangenkamp gezonden, waar zij een aantal andere Fransche officieren ontmoeten, en door deze broederlijk worden ontvangen. De eentonigheid in het kamp, en de wetenschap dat hun makkers aan het front strijden, doet hen er toe besluiten ont vluchtingspogingen te beramen, doch als zij op het punt staan, de plannen uit te voeren, worden zij naar een ander kamp gezonden, zoodat hun eerste poging faalt. Boeldieu, Maréchal en Rosenthal worden naar een vesting gezonden, waar de Duit sche jachtvlieger die hun onschadelijk heeft gemaakt, het bevel voert. Rosenthal en Maréchal weten hier te ontvluchten, doch Boeldieu wordt bij deze poging neerge schoten. Hierna zwerven beide vluchtelingen van veld tot veld, tot zij zich in een boerderij van een oorlogsweduwe weten schujl te houden. Maréchal wordt reeds spoedig op de be koorlijke weduwe verliefd', en zij komen overeen dat, als de oorlog is afgeloopen, hij bij haar terug zal komen. Hierna zwerven beide vluchtelingen door het land tot het hun eindelijk gelukt de Zwitsersche grens over te steken. 't Is een filmontroerend, grootsch en toch op den juisten tijd ook weer geestig. Voor de pauze gaat de film „Op glad ijs" een spannende comedie vol allergeestigste momenten waarin Sonja Henie en Tyronne Power de hoofdrollen vervulden. Al bij al een actueel en ontspannend pro gramma. Binnenland DE KONINKLIJKE ZOMERRESIDENTIE HULDIGT ONZE LANDSVROUWE Feestcantate te Apeldoorn Binnen het kader der feestelijkheden, ter gelegenheid van het 40-jarig regee- ringjubileum der Koningin, heeft de Ko ninklijke zomerresidentie vandaag onze landsvrouwe haar hulde gebracht. Op tal van plaatsen zijn versieringen en illumina ties aangebracht, sierlijke eerepoorten overkoepelen kruispunten van wegen en tal van gebouwen, winkels en villa's ba den des avondss hun rijk gedocoreerde ge vels en tuinen in een zee van licht. De tuinstad is in een sprookjesstad gemeta- morphoseerd. Huis aan huis wapperen de nationale kleuren. Bijzondere zorg is be- steeds aan de tien kilometer lange route, welke H.M. de Koningin hedenmiddag tij dens den rijtoer zal volgen. Reeds vroeg in den ochtend heerschte er een enorme drukte. Door 31 plaatselijke zangkoren, tezamen 1200 zangers en zangeressen is onder lei ding van den dirigent Felix Kwast en met medewerking van het harmonie orkest „Apeldoorn" de jubileum-cantate van J. Pelser gezongen. Op het bordes H.M. die bij haar verschijnen door de duizenden belangstellenden buiten het pa leishek met enthousiast gejuich werd be groet naar de muzikale hulde op den bassecour voor het paleis. Om 12 uur had op het Emmaplein de onthulling plaats van een fontein, aan geboden door de plaatselijke af deeling van „De Princevlag", met medewerking van de burgerij. Tijdens de ochtenduren werd aan de leerlingen der lagere scholen een school feest aangeboden, waarbij ruim 6.700 schoolkinderen op tractaties werden ont haald. DE SULTAN VAN DELI WEDER VERTROKKEN De sultan van Deli, die met zijn beide zo nen hier te lande heeft vertoefd in verband met het regeeringsjubileum van H.M. de Koningin, is hedenochtend met den trein van 10.56 uur van het Hollandsche spoor station te'Den Haag, vergezeld van zijn twee zonen, ter aanvaarding van de In dische terugreis, naar Parijs vertrokken. In de gereserveerde wachtkamer werd hartelijk afscheid genomen, waarbij als vertegewnoordiger van H.M. de Koningin de kapitein van het Indische leger W. Roms- winckel, adjudant van H.M., en als verte genwoordiger van den minister van Kolo niën, de heer J. Petrus Blumberger, chef van 's ministers kabinet, aanwezig waren. Voorts werden opgemerkt de heer van Kempen, oud-gouverneur van Sumatra's Oostkust, de heer Herb. Cremer, directeur van de Deli-Maatschappij en eenige gep. In dische bestuursambtenaren. Met ingang van 1 November a.s. zullen verschillende provinciale wegen in Noord Brabant als voorrangsweg worden aange wezen, schrijft de K.N.A.C. Met de in deze provincie reeds aanwezige Rijks- voorrangswegen samen bezit Noord- Bra bant met ingang van dien datum dan ver reweg de grootste lengte aan voorrangs wegen. De met ingang van 1 November a.s. aan te wijzen voorrangswegen zijn de volgen de: 1. EindhovenSt. OedenrodeVeghel Uden ca 2 k.m. bezuiden Reek, met uit zondering van de brug over het Wilhelmi- na-kanaal te Son, de traversen door St. Oedenrode, Veghel en Uden en een weg- vak van ca. 1.5 k.m. tusschen den rijks weg langs de Zuid-Willemsvaart en Veghel 2. EindhovenReuselBelgische grens. 3. St. OedenrodeSchijndel—St. Mi- LEIDEN. Geboren: Arie. z. van A. Koet en A. F. Baart Johannes Theodorus, z. van J. Th. Welling en J. Th. de Haan Johanna Elizabeth Maria, d. van B. G. v. Stijn en J. E. v. d. Linden Willy Maria, z. van N. de Water en J. Verhaar Jacobus Johan nes, z. van G. Rietveld en Chr. v. Weerlee Wilhelmina, d. van Chr. Paauw en W. v. Weeren Johanna, d. van J. Bregman en N. v .d. Hoek Antje, d. van J. Pos en T. Bregman Dirk Martinus, z. van K. Passchier en A. v. d. Niet. Overleden: J. de Tombe z. 23 j. NOODLOTTING ONGEVAL BJ WERKSPOOR. Arbeider doodgevallen. Vanmorgen is in loods 1, staande op de terreinen van Werkspoor in de Oostenbur germiddenstraat, te Amsterdam een nood lottig ongeval gebeurd, dat den 54-jarigen J. P. het leven heeft gekost. In loods 1, waar gewerkt wordt aan mo toren, staat een loopkraan, welke op luch- rails loopt. De motoren van deze kraan moeten regelmatig worden gesmeerd en hiervoor was J. P. aangewezen. Het was gewoonte, dat de man, die zich daartoe naar boven begaf, den bestuurder van de hijschkraan waarschuwt, zoodat deze de machine zoolang niet in werking stelt. Vanmorgen echter had P. verzuimd den bestuurder te waarschuwen en toen hij bo ven bezig was de motoren te smeren, zette de bestuurder den loopkraan in beweging met het noodlottig gevolg, dat P. vier vin gers van de rechterhand werden afgere den. De man kon zich nu niet meer vast houden en stortte met het hoofd op den betonnen vloer. Hij brak by zyn val de nekwervels en was op slag dood. Het stoffelijk overschot i3 naar het B. G. vervoerd. chielsgestel 1 k.m. beoosten Vught. 4. GeldropHelmondDeurneLim- burgsche grens, met uilzondering van de traverse door Helmond. 5. GraveBoxmeerMaashees met uit zondering van de traverse door Boxmeer. 6. BestTilburgLoon op Zand spoor wegovergang te Waalwijk, met uitzonde ring van de traverse door Tilburg. 7. RoosendaalOudenboschZevenber gen, met uitzondering van de traverse door Oudenbosch. 8. OudenboschEtten. 9. WillemstadSteenbergenHalsteren, met uitzondering van de traverse door Steenbergen. 10. Bergen op ZoomHoogerheidePut te (Belgische grens) met uitzondering van de aftakking van den rykweg no. 58 naar Zeeland. ROTTERDAM S LUCHTHAVEN IN GEVAAR Comité van actie opgericht In een heden in het gebouw van het Comité van Graanhandelaren gehouden vergadering is opgericht een comité voor het behoud van een eigen vliegveld te Rotterdam, waar in niet slechts vertegenwoordigers van het Rotterdamsche bedrijfsleven zitting hebben, doch ook andere personen uit de geheele Maasdelta en het Westland zitting hebben. Van het comité maken de volgende per sonen deel uit: D. G. van Beuningen, mr. Jacq, Dutilh, mr. J. Burgerhout, mr. W. F. C. Baars, T. P. Baart de la Faille, dr. J. Ph. Backx, A. Borst Pzn., A. Bos, J. de Bruin, J. A. Des- sing, H. Diemer, J. H. Donner, mr. J. Drost, D. C. Endert Jr., W. A. Engelbrecht, L. Evers, L. van Geldermalsen, mr. C. C. Gischler, A. J. M. Goudriaan, L. de Groot, A. Hartog, mr. H. C. Hintzen, ir. C. Hout man, F. Keesens, P. M. Kerdel, H. F. Ker sten, C. Kolff, H. Kuypers, R. Laan, L. de Lange, C. J. A. van Lede, dr. W. F. Lichte- nauer, W. G. A. M. van der Lugt, W. H. J. van Mansum, mr. R. Mees, J. Melk, H. Nijgh, ir. A. Plate, prof. dr. N. J. Polak, W. Ruys Bzn., A. Scheffer, J. C. L. Smit, ir. S. H. Stoffel, C. van Stolk, G. van Stolk, ir. J. H. H. Verloop, P. Vis, J. Wacht, J. War- molts. Het comité is zijn werkzaamheden on middellijk begonnen. Buitenland MUSSOLINI SPREEKT TE PADUA DUITSCHLAND LAAT PRAAG TIJD TOT 1 OCTOBER. PADUA, 24 September (A.N.P.) In een hier gehouden rede zeide Musso lini: Dat Duitschland blijk heeft gegeven van groote gematigdheid en dat het Praag eischen heeft doen toekomen, waarbij tot 1 October respijt is gelaten. IN VEILIGHEID Die laatste twee woorden heeft de wijsgeer vergeten, maar voor de meeste men- schen op straat kan het geen kwaad om ze er nog even bij te zetten!

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 3